BRİTANİYA QALMAQALINDA "ERMƏNİ İZİ"
Britaniya Nümayəndələr Palatasının iki kişini zorlamaqda ittiham olunan vitse-spikeri Ermənistanla dostluq qrupunun üzvü imiş
Böyük Britaniyada böyük bir qalmaqal baş qaldırıb. Zarafat deyil: Nümayəndələr Palatasının vitse-spikeri Naycel Evans iki kişini zorlamaqda şübhəli bilinərək həbs olunub. Doğrudur, o, dindirildikdən sonra iyulun 19-da sərbəst buraxılıb. Amma bu, qalmaqal ətrafında səs-küyü azaltmayıb.
Mətbuatın yazdığına görə, Evansın həbsinə səbəb olmuş epizodların 2009-cu ilin iyulunda və 2013-cü ilin martında Lankaşir qraflığının Pendlton şəhərində baş verdiyi güman edilir. İnsidentlə bağlı digər detallar açıqlanmır. Jurnalistlər isə xatırladır ki, Evans hələ 2010-cu ildə qeyri-ənənəvi seksual orientasiyaya malik olduğunu etiraf edib.
Ekspertlər hələ ki, məhkəmə prosesinin necə cərəyan edəcəyini, onun siyasi fəsadlarının necə olacağını proqnozlaşdırmaqda çətinlik çəkirlər. Rusiyanın "Kommersant" qəzeti isə "isti iz"lərlə müəyyənləşdirib ki, Nümayəndələr Palatasının spikeri postuna ən real namizəd məhz Evans sayılırmış. Amma bu qalmaqal Böyük Britaniya hökumətinin reytinqinə ciddi zərbə vurub.
Cənubi Qafqazda isə məsələnin başqa tərəfinə diqqət çəkirlər. Naycel Evans "Ermənistan - Böyük Britaniya" parlamentlərarası dostluq qrupunun çox fəal üzvüdür və "erməni soyqırımı"nın tanınmasının tərəfdarıdır. Hətta o, bir dəfə Ermənistanda keçirilmiş seçki zamanı müşahidə missiyasına başçılıq da edib.
İrəvan üçün ən xoşagəlməz olanı isə bu hadisənin baş rolda məşhur, fəal erməni lobbiçilərinin çıxış etdiyi ilk qalmaqal olmamasındadır.
Əksər ekspertlər hesab edir ki, "erməni lobbisi" ətrafında ən ciddi qalmaqal 1996-cı ildə ABŞ-ın Ohayo ştatının əhalisi 15 mindən bir qədər artıq olan Bedford şəhərində yaşanıb. Şəhərin ətrafındakı anbarların icarəyə verilməsi ilə məşğul olan menecer müştərilərdən birinin uzun müddət icarəhaqqını ödəməməsi və sonda isə ümumiyyətlə, yoxa çıxmasından qəzəblənərək, 1996-cı il sentyabrın 13-də qarajın kilidini sındırıb və oraya polis çağırıb. Orada həqiqətən də insanı dəhşətə gətirəcək mənzərə var imiş: polis agentləri və alkoqol, tütün və odlu silaha nəzarət bürosunun müstəntiqləri anbarda 50 kiloqram partlayıcı, detonator, 18 ədəd odlu silah - avtomat, tüfəng, tapança və revolverlər aşkarlayıb. Anbarda aşkarlanmış dinamit xüsusilə təhlükəli olub: o, təxminən, 15 il əvvəl hazırlanıbmış. Halbuki, partlayıcı 1 ildən artıq saxlanıla bilməz. Bu müddət başa çatdıqda dinamitdən nitroqliserin ifraz olunmağa başlayır. Bu, onu təhlükəli, qeyri-sabit qurğuya çevirir. Bu halda dinamit hər hansı ciddi kənar təsir olmadan özbaşına partlaya da bilir. Bütün bunların aşkarlandığı anbarın yaxınlığında isə uşaq bağçası, avtomobillər üçün yanacaqdoldurma məntəqəsi və məktəb var idi...
Tezliklə müəyyənləşdi ki, "bomba qarajı"nın sahibi... Murad Topalyandır. Söhbət kifayət qədər müvəffəqiyyətli, hörmətli vətəndaşdan, ABŞ-ın erməni lobbisinin əsas simalarından birindən gedirdi. Həbs olunduğu zaman Topalyan ABŞ-ın ən böyük lobbiçi strukturlarından olan "Amerika erməni milli komitəsi"nin rəhbəri idi. Onu Konqresdə də yaxşı tanıyır, qəbullara dəvət edirdilər. Topalyan Ağ Evdə keçirilən "çay axşamları"na da dəvət alırdı...
İstintaq müəyyənləşdirdi ki, Topalyan hələ 80-ci illərdə ən təhlükəli erməni terror təşkilatlarından olan "Erməni soyqırımı uğrunda ədalət mühakiməsi komandosu" qruplaşması ilə sıx əlaqələrə malik olub. Xatırladaq ki, bu qruplaşma bir neçə türk diplomatının qətlini təşkil edib. Türkiyənin BMT və Nyu-Yorkdakı nümayəndəlikləri qarşısında törədilmiş partlayışlar da həmin qruplaşmanın işidir. İstintaqın versiyasına görə, Topalyan ABŞ-dan gənc etnik ermənilərin hərbi hazırlıq keçmələri üçün Yaxın Şərqə göndərilməsi ilə də məşğul olub. Onda istintaq terrora cəlb olunmuş bir çox şəxsə çıxa bilib. Artıq ağıllanmış, ailə qurmuş, iş-güc sahibi olan həmin insanlar "maraqlı gənclik illəri"ni xatırlamaq istəmirdilər, istintaqda isə "sınaraq" ağlayırdılar.
Bütün bunlara rəğmən, Topalyan haqqında çıxarılan məhkəmə qərarı təəccüb yaradacaq dərəcədə yumşaq oldu - istintaqın tələb etdiyi 31 ilə qarşı, 37 ay. Məhkəmə qərarı çıxaran zaman Topalyanın qarajda gizlətdiyi "arsenal"dan "birbaşa təyinatı üzrə" istifadə etməyə çalışmamasını nəzərə aldı.
ABŞ-dakı erməni lobbisinin mövqelərinə növbəti zərbə 2010-cu ildə "Pzo işi" ilə dəydi. Xatırladaq ki, 2010-cu ilin oktyabrında Nyu-York və Los-Ancelesdə cinayətkar qrupun 40-dan artıq üzvü həbs edilidi. Qruplaşmanın özəyini Ermənistandan olan immiqrantların və ya ABŞ vətəndaşı olan ermənilərin təşkil etdiyi üzə çıxdı. Onlara qarşı minlərlə həkim və pasientin şəxsi məlumatlarını oğurlanması ilə bağlı ittiham irəli sürüldü. Cinayətkarlar ələ keçirdikləri bu məxfi məlumatlardan yararlanaraq, yaşlılara tibbi yardımın göstərilməsi ilə məşğul olan "Mediker" sistemindən milyonlarla dollar çıxarmışdılar. Bütün bunları Nyu-Yorkda keçirdiyi mətbuat konfransında federal prokuror Prit Bxarara bəyan etdi.
Bundan başqa, Ohayo, Nyu-Meksiko və Corcia ştatlarında da şübhəli şəxslərə qarşı ittihamlar irəli sürüldü. Xüsusi xidmət orqanları fırıldaqçı sistemin 46 yaşlı erməni "qanuni oğru", kriminal dairələrdə daha çox Pzo ləqəbilə tanınan Armen Kazaryan tərəfindən yaradıldığını müəyyənləşdirdi.
Sonradan daha maraqlı məqamlar üzə çıxdı. ABŞ-da cinayətkar yolla vəsait əldə edən "Pzo"nun dəstəsi reketçilik, silah alveri, qiymətli metalların qaçaqmalçılığı ilə də məşğul olur, sonradan bu çirkli pulları Ermənistanda yuyurmuş. Bunlar Serj Sarqsyanın yaxın ətrafının iştirakı ilə baş verirmiş. Bu işdə xüsusilə prezidentin qardaşı Aleksandr (Saşik) Sarqsyanın adı çəkilirdi. Qeyd edək ki, həmin vaxt onun ABŞ-da biznesi də üzə çıxmışdı - "Qlendeyl Hills" tikinti şirkəti.
Ermənistan KİV-in məlumatına görə, Serj Azatoviç yaxınlarını Yerevan restoranlarından birinə toplayaraq əməlli-başlı bağırırmış: "Bir şey edin! Heç olmasa, istintaqçılarda türk kökü tapın!".
İrəvandakı mənbələrin bildirdiyinə görə, "Pzo işi"nin istintaqı ilə əlaqədar olaraq Ermənistanın baş prokuroru Aqvan Ovsepyan 2010-cu ilin dekabrında ABŞ-a yollanmış, o, geri qayıtdıqdan sonra isə ədliyyə naziri Gevorq Daniyelyan isteyaya göndərilmişdi. ABŞ Konqresindəki aparıcı erməni lobbiçiləri isə müstəqil Ermənistanın hökumət nümayəndələrilə əlaqələrini dərhal kəsmişdilər. Onlar sonradan bu əlaqələrə görə utanmaq istəmirdilər.
"Erməni qalmaqalı" Fransada da yaşanıb. 2012-ci ilin yanvarında Fransa Senatının üzvü, Klamar bələdiyyəsinin rəhbəri, Ermənistanda "erməni soyqırımı" qurbanlarının abidəsini ziyarət etmiş, Fransada "erməni soyqırımı"nın inkarına görə cinayət məsuliyyətini nəzərdə tutan qanunun qəbulu üçün əldən-ayaqdan gedən Filipp Kaltenbax bayağı şəkildə rüşvət alarkən həbs edilib. Milli.Az Türkiyənin "Hürriyyət" qəzetinə istinadən xəbər verir ki, tanışından 1000 avro rüşvət alan Kaltenbax ona yoxsullar üçün inşa olunan binadan mənzil verəcəyini vəd edibmiş.
Nəhayət, baronessa Koksla bağlı qalmaqal. Lordlar palatasının vitse-spikeri və Ermənistanla dostluq qrupunda Evansın həmkarı olan Koksun başçılıq etdiyi "Xristian həmrəyliyi" xeyriyyə təşkilatı yalnız Dağlıq Qarabağda fəaliyyət göstərmir. O, məsələn, Sudanda qulların pul müqabilində azad olunmasında fəal iştirak edib. Sxem sadə idi: əvvəlcə Avropa ölkələrində ianələr toplanılır, baronessanın silahdaşları Qərbi Afrikaya yollanırdılar. Orada xristian kəndlərinə hücumlar nəticəsində ələ keçirilmiş qullar yerli qul alverçilərindən alınaraq (Koksun iddiasına görə, Sudandakı qul alverçilərinin əksəriyyəti müsəlmanlardır və onlar qullara zorla islamı qəbul etdirirlər) azadlığa buraxılırdı. Paralel olaraq azad edilmiş qullarla müxtəlif ölkələrə turnelər, hətta mətbuat konfransları təşkil edilirdi. Belə mətbuat konfranslarından biri də Kanadanın Ottava şəhərində təşkil olunmuşdu: jurnalistlərə baronessanın şəxsən savannaya necə getdiyi, belə işlərdə vasitəçilik edən qul alverçilərilə gizli görüşlər keçirdiyi haqda danışılırdı. Amma onlar gözlənilmədən çox xoşagəlməz sualla qarşılaşdılar: baronessanın "xeyriyyəçiliyi" qul alverinə investisiya yatırılması kimi qiymətləndirildi. Ekspertlər hesab edir ki, onun bugünkü sistemi özünəməxsus zənciri xatırladır: başda bilavasitə qulları ələ keçirən başkəsənlər, ortada vasitəçi qul alverçiləri, sonda isə "alıcılar" gəlir. Onların hamısı, ilk növbədə isə qulları ələ keçirən banditlər sonuncuların pulları hesabına fəaliyyət göstərir. Burada qul alverçilərinə kimin və hansı məqsədlə ödəniş etməsinin, sonradan təşkil olunan mətbuat konfranslarında nələr söyləməsinin heç bir əhəmiyyəti yoxdur. Daha açıq gözlü ekspertlər xatırladır ki, eyni səbəblərdən terrorçulara girovlara görə ödəniş edilməsi qəbul olunmur. Mütəxəssislər isə tarixi faktla danışır: Şimal ilə Cənub arasındakı vətəndaş müharibəsindən öncə ABŞ abolisionistçilər hərəkatının fəalları, yəni quldarlığın aradan qaldırılmasının tərəfdarları heç zaman onların azad edilməsi üçün pul ödəməyib və bunu əxlaqsızlıq sayıblar. Onlar quldarlar üçün maksimum ağrılı olan başqa yola əl atırdılar: Cənubdan qulların artıq quldarlığın mövcud olmadığı ştatlara qaçmasına şərait yaradılırdı. Amerika məhkəmə sisteminə əsasən, bu hallarda aradan çıxa bilmiş qulu həbs etmək, geri qaytarmaq olmazdı.
Əlbəttə ki, siyasi maraqlar tələb etdikdə, bütün bunları "təsadüflər silsiləsi" saymaq olar. Amma ekspertlər daha bir xatırlatma edir. "Dostunu göstər kim olduğunu deyim" misalı çoxdan yeni forma alıb: "Lobbiçinin kim olduğunu de, nəyə layiq olduğunu söyləyim". Əslində lobbiçiliyə görə cəza nəzərdə tutulmur. Amma bir var, məsələn, Avropaya ciddi enerji təhlükəsizliyi vəd edən boru xəttinin çəkilməsinə, Vaşinqton, London, Paris, Brüsselin maraqlarına tam cavab verən dövlətlərarası münasibətlərin inkişafına lobbiçilik etmək, bir də var, 100 il əvvəl baş verən hadisələr haqda danışaraq, NATO-nun cənub cinahının altına mina qoyulmasına, Türkiyəyə qarşı ərazi iddialarına əsas verə bləcək ideyalara "dəstək verilməsinə", Topalyan kimi terrorçuların müdafiəsinə, seçkilərdə etnik ermənilərin səslərini qazanmaq üçün, Fransada olduğu kimi, demokratiya və plüralizm nomaralarını kobudcasına pozan qanunun qəbuluna lobbiçilik etmək.
Yəni, burada söhbət müxtəlif lobbiçilk texnologiyalarından yox, ümumiyyətlə fərqli "lobbiçilər"dən gedir.

THE "ARMENIAN TRACE" IN A BRITISH SCANDAL
The deputy speaker of the British House of Commons, who has been charged with raping two men, was a member of a friendship group with Armenia
Author: Fuad Axundov, political analyst Baku
A major scandal has hit Britain. The fact that the deputy speaker of the House of Commons, Nigel Evans, has been arrested on a charge of raping two men is no laughing matter. Although he was released on bail until 19 July, this is a major scandal.
As reported in the media, the incidents which led to Evans' arrest apparently occurred some time between July 2009 and March 2013 in Pendleton, Lancashire. There are no other details but journalists were reminded that it was back in 2010 that Evans came out about his unconventional sexual orientation.
At the moment experts are finding it difficult to predict how the trial will develop and what its political consequences might be. However, the Russian paper "Kommersant" was able to clarify immediately after the arrest that Evans had been considered a likely candidate for the office of Speaker of the House of Commons. That said, the scandal is a serious blow to the standing of the British government.
Meanwhile, in the South Caucasus attention is being focused on another matter. Nigel Evans is an active member of the inter-parliamentary "Armenia - Great Britain" friendship group and a no less consistent supporter of the recognition of the "genocide of the Armenians", something which certainly did not prevent him from once heading an observers mission at elections in Armenia he so loves.
That said, what is unpleasant for Armenia is the fact that this is not the first scandal in which well-known and active Armenian lobbyists have played a leading role.
Many experts are of the opinion that the biggest scandal around the "Armenian lobby" blew up in the autumn of 1996 in the US, in the small town of Bedford, Ohio, which has a population of a little over 15,000. Here, on 13 September 1996, the manager of a warehouse rental company situated in the outskirts of the town, sick to the extreme because one of his customers first took far too long to pay for his lease and then completely disappeared from the radar, broke the lock of his garage…and called the police. Indeed, he had every reason to be horrified: the police and the investigators from the bureau for the control of drugs, tobacco and firearms reported the existence in the warehouse of about 50 kilos of explosives with detonators, 18 pieces of firearms, including automatic pistols, hunting rifles and revolvers. The dynamite was particularly dangerous: it had been manufactured over 15 years ago and this explosive could not be kept for more than a year: when this time expires the dynamite starts to give off nitro-glycerine which becomes dangerous and unstable and could spontaneously explode without any obvious external influence. And next door was a creche, a petrol station and a school…
It very soon became clear that the owner of the "garage bomb" was…Murad Topalyan, a perfectly decent and respected citizen and one of the leading Armenian lobbyists in the US. At the time of his arrest he headed the "Armenian National Committee of America", one of the leading lobbyist structures in the US. Topalyan was well known in Congress and had been invited to receptions and "tea parties" at the White House…As the investigation revealed, back in the 1980s Topalyan had been closely linked with a dangerous Armenian terrorist group - the "Commandos of Justice for the Armenian Genocide", which was responsible for a number of murders of Turkish diplomats and an explosion outside the Turkish mission at the UN in New York. Topalyan, according to the investigation, was also involved in sending young ethnic Armenians from the USA to the Middle East to undergo military training. The investigators caught up with many of those who had been dragged into the orbit of terror. These people, who had already sown their wild oats, settled down and got their own houses, preferring to forget the "pranks of youth", now "broke down" and wept under questioning.
His sentence, however, turned out to be surprisingly lenient - not 31 years in gaol, which the prosecution insisted on, but 37 months. The court took into account the fact that Topalyan had not tried to use the "arsenal" hidden in his garage "for its "designated purpose".
The next blow to the positions of the Armenian lobby in the USA was struck in 2010 when the "Pzo affair" broke out here. Let us remind you of it: in October 2010 over 40 members of a crime syndicate, the key members of which were immigrants from Armenia or citizens of that country, were arrested in New York and Los Angeles. They were accused of stealing the personal data of thousands of doctors and patients. The criminals used this secret information to pump millions of dollars out of the "Medicare" system which was designed to provide medical aid for the elderly, federal prosecutor Preet Bharara said at a press conference in New York. Charges were also made against suspects in Ohio, New Mexico and Georgia. The organizer of this fraudulent scheme was named by the special services as Armen Kazaryan, 46, an Armenian "mobster", better known in criminal circles by the nickname Pzo.
But much more significant details emerged later. The funds that had been criminally acquired in the USA - the "Pzo" gang dealt in racketeering, arms trading and diamond smuggling - were then "laundered" in Armenia, with the participation - or more precisely, co-participation - of people from Serzh Sargsyan's "closest circle", specifically, his brother, Aleksandr (Sashik) Sargsyan, who was found to have a business in the USA as well - a construction company "Glendale Hills". As the Armenian media claimed, Serzh Azatovich gathered together his closest friends at a restaurant in Yerevan and literally cried his heart out: well, do something! At least find some Turkish roots in this investigator!
According to information from Yerevan sources, in connection with the investigation into the "Pzo case", Armenia's prosecutor-general Agvan Ovsepyan went to the USA in December 2010 and when he came back to retire Justice Minister Gevorg Danielyan was sent. But leading Armenian lobbyists in the US Congress "played down" their contact with representatives of the authorities of independent Armenia so that tomorrow they would not have to feel ashamed at such inappropriate contacts.
An "Armenian scandal" also erupted in France. In January 2012 a member of the French Senate, the mayor of Clamart, Philippe Kaltenbach, another committed Armenian lobbyist who had visited in Armenia a memorial commemorating the so-called "genocide of the Armenians", and had also done everything possible for the adoption of a draft law on making denial of the "Armenian genocide" a criminal offence, fell for a common bribe. As Milli.Az points out, quoting the Turkish newspaper "Hurriyet", Kaltenbach, having taken from a friend a bribe of 1,000 euros, promised to provide him in exchange an apartment in a house built for the needy.
Finally, Baroness Cox, a colleague of Evans' in the friendship group with Armenia and deputy speaker of the House of Lords, found herself mixed up in an unpleasant scandal. The charity organization "Christian Solidarity", of which she is head, operates not only in Nagornyy Karabakh. It was actively involved, among other things, in buying slaves in Sudan. The scheme was an extremely simple one: first donations were collected in European countries which were used - as "running costs" - by the baroness' close associates when they set off for West Africa. There, they bought up slaves from the local traders who, as a rule, had been captured during raids on Christian villages (among the slave traders in Sudan, according to Cox, Muslims comprise the majority, and the slaves are forcibly converted to Islam), and then they set them free. Along with releasing slaves they arranged trips to the countries of the "Golden Billion" and even press conferences. One such press conference took place in Ottawa, Canada: the journalists were regaled with heart-rending stories about how the baroness herself set off for the savannah, how she secretly met with a local slave trader posing as a mediator in deals of some kind…But there followed some very unpleasant questions.
Baroness Cox's "charity" was regarded as investing in the slave trade. Her present system, experts stress, amounts to a kind of "chain" at the beginning of which there are detachments of cut-throats who are directly involved in capturing the slaves, the intermediaries are comprised of slave-trade middlemen, and finally there are the "buyers". But it is precisely because of the money obtained from them that all the rest exists, and especially the bandits who seize the slaves. And here it is no longer important who pays the slave traders and why and what words are spoken later at press conferences. The more searching experts pointed out that for the same reason it is not customary to pay terrorists a ransom for their hostages. And the experts cited historical facts on this subject: before the Civil War between the North and South in the USA activists of the abolitionist movement, i.e. the supporters of the abolition of slavery, never tried to buy slaves, considering this immoral. They chose a different means, which was as painful as possible for the slave-owners: enabling the slaves to escape from the South to those states where there was no longer slavery. According to the American justice system, in that case it was already impossible to arrest and "demand back" a white slave.
Of course, with some political imagination all this could be described as "no more than a chain of circumstances". However, experts mention something else, too. The well-known truth "Tell me who your friends are, and I'll tell you who you are" has long since been given a new interpretation: "Tell me who your lobbyists are and I'll tell you what you are worth". Indeed, lobbyism itself is unpunishable. And many people have lobbyists. But it is one thing if one is talking about support, say, for the route of a pipeline that promises Europe greater energy independence, or speeches in favour of the development of ties with a state, cooperation with which fully complies with the interests of Washington, London, Paris or Brussels… It is quite a different thing when, to the accompaniment of conversations in the direct sense of the world made centuries ago, one has to plant a mine under NATO's southern flank, "to promote" an idea, creating grounds for territorial claims against the same Turkey, or else "protect" terrorists like Topalyan or lobby a law that violates the basic norms of democracy and pluralism, as was the case recently in France, counting on obtaining in exchange contributions to the pre-election funds and X number of votes of the ethnic Armenians at the polls. Clearly, this is not simply an incongruent moral aspect of the affair or different kinds of lobbyist technology. These are a different kind of "lobbyists" - and everything that goes with them.