“TİTULLAR ROL OYNAMIR”
Cüdo üzrə Azərbaycan milli komandasının yeni baş məşqçisi Hacıağa Hacıəhmədov «R+»a idmançıların hazırlanmasında öz prioritetləri barədə danışıb
Müəllif: Sənan ŞƏFİZADƏ Bакы
Azərbaycan idmanında 2014-cü ilin ən gözlənilməz dəyişikliyi cüdo yığmasında baş verdi. Ötən il Dünya Çempionatından 1 qızıl və 1 bürünc medalla qayıdan avstriyalı mütəxəssis Peter Zayzenbaherlə müqavilə yenilənmədi. Azərbaycan Cüdo Federasiyası yerli məşqçiyə etimad göstərməyi lazım bildi. Zayzenbaherlə maliyyə şərtlərində razılıq əldə edə bilməyən federasiya yığmanı təcrübəli Hacıağa Hacıəhmədova tapşırdı. Uzun müddət gənclərdən ibarət yığmanın baş məşqçisi işləyən mütəxəssis, eyni zamanda əsas komandada Ağayar Axundzadənin köməkçisi olub. İstedadlı cüdoçuların hazırlanmasında böyük pay sahibi olan Hacıağa Hacıəhmədov ilin sonuna qədər cüdodakı nəticələrə cavabdeh olacaq.
"R+" olaraq Hacıağa Hacıəhmədovla söhbətləşərək onun yığmayla bağlı planlarını, təyinatının gizli məqamlarını öyrənməyə çalışdıq.
- Təyinat münasibətiylə sizi təbrik edirik. Bizim fikrimizcə, bir qədər gözlənilməz oldu...
- Həyatda gözlənilməz qərarlar çox olur. Zayzenbaherin gedişindən sonra rəhbərlik milli komandada baş məşqçi olmağı təklif etdi. Müzakirələrdən sonra razılaşdıq və başladıq işləməyə.
- Peter Zayzenbaherdən sonra millidə işləmək çətin olmayacaq?
- Əcnəbi məşqçi London Olimpiya Oyunlarından sonra milliyə təyin olundu. İşlədiyi müddətdə intizam və yeni məşq metodu yaratdı. Hər məşqçinin öz sistemi var. Buna görə komanda yenidən məşqləri dəyişəcək. Millidə işləmək hər zaman çətindir. Sadəcə, dəstək olduğu zaman böyük uğurlar qazanmaq mümkündür.
- Gənclərdən ibarət yığmada işlədiyinizə görə ölkənin bütün potensialı olan cüdoçularını tanıyırsınız. Bu mənada millinin heyətində dəyişiklik olacaq, yoxsa?
- Azərbaycanda perspektivli gənclər çoxdur. Hazırda millinin əsas idmançılarının vəziyyəti mənə məlum deyil. Onları məşqdə izlədikdən sonra hər şey aydın olacaq. Onsuz da cüdoda gənclərlə əsas komanda daim birgə hazırlıq keçib. Özünü göstərən gənc dərhal əsas komandaya dəvət alıb.
- Qarşıda hansı yarışlarda iştirakınız gözlənilir?
- Martın sonlarında Gürcüstan və Türkiyədə keçiriləcək Qran-prilərdə iştirak edəcəyik. Hazırda həmin yarışlarda iştirak edəcək heyət müəyyənləşir. Ardınca Monpelyedə təşkil olunacaq Avropa Çempionatına yollanacağıq. Mayın əvvəlində isə cüdoçularımız Bakıda keçiriləcək "Böyük dəbilqə" silsiləsindən olan yarışda mübarizə aparacaq.
- Yaydan etibarən lisenziya xallarının oynanıldığı turnirlər başlayır. Milli bu vaxta lazımi formanı toplaya biləcək?
- Bizim üçün prioritet 2016-cı ildə Braziliyada keçiriləcək olimpiada, bundan 1 il əvvəl isə Avropa Oyunlarıdır. Bu mənada yay aylarından başlayaraq komanda lisenziya xarakterli turnirlərdə iştirak edəcək. Məqsəd mümkün qədər çox lisenziya qazanmaqdır.
- Adətən, millinin baş məşqçisi hər zaman diqqət mərkəzində olur və daim tənqid olunur. Belə şəraitdə işləmək çətin olmayacaq?
- Biz hər zaman üzərimizdə diqqəti hiss edirik. Azarkeşlər və media hər yarışdan uğur gözləyir. Bu mənada biz də qələbə qazanmaq istəyirik. Bəzən alınır, bəzən alınmır. Tənqidə hər zaman hazır olmuşuq. Sağlam tənqid inkişafa kömək edir.
- Dünya çempionu Elxan Məmmədovun durumu hansı vəziyyətdədir?
- Dünya Çempionatından sonra idmançı bir neçə ay bərpa kursu keçdi. Hazırda məşqlərdə iştirak edir və əvvəlki formasını toplamağa çalışır. Hazırlıq səviyyəsi barədə turnirlərdən sonra danışmaq olar. İdmançının hazırlığına qiymət, məhz, yarışlarda verilir. Onun Avropa oyunları, eləcə də Braziliyadakı olimpiadada iştirak özündən asılıdır. Biz ona çox inanırıq.
- Yaxın zamanlarda yığmada yeni Elnur Məmmədli görmək mümkündürmü?
- Elnur Məmmədli Azərbaycan idmanında tarix yazan idmançıdır. Elə idmançılar 10 ildə bir dəfə ola bilər. Əlbəttə, məşqçilər korpusu Məmmədli səviyyəsində idmançılar hazırlamaq üçün çalışır. Bunun üçün zaman lazımdır. Eyni zamanda etiraf etmək lazımdır ki, Məmmədli kimi istedadlı cüdoçulara tez-tez rast gəlinmir.
- Azərbaycan millisinin uğur qazanması yeni baş məşqçi kimi dəyişiklik nədən başlayacaq?
- Millidə dəyişikliyə ehtiyac yoxdur. Sadəcə, mənim hazırlığım dönəmində hər zaman ən vacib şərt nizam-intizam olub. Hər bir idmançı yığmanın qaydalarına riayət etməlidir. İdmanda intizam vacibdir. Onsuz uğur qazanmaq olmaz. İlk məşqdən uşaqlara demişəm ki, hamı gözümdə eynidir. Titullar vacib rol oynamır. Əsas məşqlərə yanaşma və intizama riayətdir. İdmanda dünənki uğurlar tarixdə qalır. Çalışmaq lazımdır ki, sabah uğur qazanasan.
- Ötən il Dünya Çempionatında Elxan Məmmədov qızıl, Orxan Səfərov gümüş medal qazandı. Bu nəticəni təkrarlamaq mümkün olacaq?
- Başa düşürəm ki, əgər həmin nəticə təkrarlanmasa, tənqid atəşinə tuş gələcəyik. Lakin biz bu istiqamətdə çalışırıq. İndidən proqnoz verə bilmərəm. Azərbaycan yığması rəhbərliyim altında təlim-məşqə bu günlərdə başlayıb. Bir müddət keçməlidir və ondan sonra vəziyyət barədə danışa bilərəm. Hər bir məşqçi istəyər ki, idmançısı dünya çempionu olsun. Ona görə sizin kimi biz də qalib olmaq arzusundayıq.
- Uzun müddət gənclərdən ibarət yığmada baş məşqçi, əsas komanda da köməkçi məşqçi işləmisiniz. Sizin fikrinizcə, təyinatınızı gecikmiş, yoxsa yerində qəbul edilən hesab etmək olar?
- Nə baş verirsə, həmin anda baş verməlidir. Təyinatımla bağlı çox danışmaq istəməzdim. Biz hamımız Azərbaycan idmanı üçün çalışırıq.

"ТИТУЛЫ НЕ ИГРАЮТ РОЛИ"
Новый главный тренер сборной Азербайджана по дзюдо раскрыл R+ свои приоритеты в подготовке спортсменов
Самое неожиданное изменение 2014 года произошло в сборной Азербайджана по дзюдо. Контракт с главным тренером австрийцем Петером Зайзенбахером, во главе с которым сборная завоевала золотую и бронзовую медали чемпионата мира в прошлом году, не был продлен. Федерация дзюдо Азербайджана, не сумев решить с ним финансовые вопросы, доверила сборную местному специалисту - Гаджиаге Гаджиахмедову. Он долгое время возглавлял молодежную сборную страны по дзюдо и одновременно выполнял функции помощника главного тренера сборной при Агаяре Ахундзаде. Вложив много сил в подготовку перспективных дзюдоистов, Г.ГАДЖИАХМЕДОВ будет теперь нести ответственность за результаты сборной до конца года. Новый тренер рассказал R+ о планах по подготовке сборной, а также о некоторых деталях своего назначения.
- Поздравляем вас в связи с назначением! Это было несколько неожиданно…
- В жизни бывает много неожиданных решений. После ухода Зайзенбахера руководство предложило мне стать главным тренером команды. После переговоров я согласился, и мы начали работать.
- После Зайзенбахера не будет сложно работать в сборной?
- Иностранный тренер был назначен в сборную после Лондонской Олимпиады. Он смог наладить дисциплину и создал новый метод тренировок. У каждого тренера есть своя система. Поэтому тренировки будут еще раз изменены. Работать в сборной всегда трудно. Лишь при поддержке можно достичь высоких результатов.
- Вы работали с молодежной сборной и знаете всех перспективных дзюдоистов. Стоит ли ожидать изменений в составе команды?
- В Азербайджане много перспективной молодежи. Я сейчас ничего не могу сказать о состоянии основных спортсменов сборной команды. Все будет ясно после тренировок с ними. В принципе, молодежь всегда проходит подготовку вместе с основной сборной. И показавший себя молодой дзюдоист привлекается в главную команду.
- В каких соревнованиях сборная примет участие в ближайшее время?
- Мы примем участие в Гран-при в Грузии и Турции в конце марта. Сейчас определяется состав, который поедет на эти турниры. После этого отправимся в Монпелье на чемпионат Европы. А в начале мая дзюдоисты примут участие в турнире из серии "Большого шлема" в Баку.
- С лета начнутся турниры, где будут разыгрываться лицензионные очки. Сможет ли сборная обрести оптимальную форму к этому сроку?
- Для нас приоритет - Олимпиада 2016 года в Бразилии и первые Европейские игры 2015 года. Поэтому с лета мы будем участвовать в турнирах лицензионного характера. Цель - завоевать как можно больше лицензий.
- Обычно тренер всегда бывает в центре внимания и много критикуется. Не трудно будет работать в таких условиях?
- Мы всегда чувствуем к себе внимание. Болельщики и СМИ ждут удачных результатов на всех соревнованиях. Мы тоже хотим всегда побеждать. Иногда получается, иногда нет. А к критике мы готовы всегда, ведь здоровая критика способствует развитию.
- Как вы оцениваете состояние чемпиона мира Эльхана Мамедова?
- После чемпионата мира спортсмен несколько месяцев проходил реабилитационный курс. Сейчас он тренируется и старается восстановить свою форму, о которой можно будет судить после турниров. Участие Э.Мамедова в Европейских играх и Олимпиаде в Бразилии зависит от него самого. Мы ему верим.
- Сможем ли мы увидеть в сборной нового Эльнура Мамедли, чемпиона Пекинской Олимпиады 2008 года?
- Эльнур Мамедли оставил след в спортивной истории Азербайджана. Такие спортсмены бывают раз в 10 лет. Конечно, тренерский корпус старается подготовить новых спортсменов на уровне Мамедли. Для этого нужно время. В то же время надо признать, что такие перспективные дзюдоисты, как Мамедли, встречаются не так уж и часто.
- Как новый главный тренер, к каким изменениям вы прибегнете для достижения успехов сборной?
- В команде нет необходимости в изменениях. Для меня очень важна дисциплина. Каждый спортсмен должен следовать правилам сборной. Без дисциплины невозможно добиться успеха. С первой тренировки сказал ребятам, что они все для меня равны. Титулы не играют роли. Главное - отношение к тренировкам и дисциплина. В спорте вчерашние успехи не принимаются в расчет. Чтобы достичь новых успехов, надо трудиться.
- В прошлом году на чемпионате мира Эльхан Мамедов завоевал золотую медаль, а Орхан Сафаров - бронзовую. Можно ли будет повторить этот результат?
- Я понимаю, что если не повторим этот результат, то станем объектом шквальной критики. Мы работаем в этом направлении. Но сейчас я не могу давать прогнозы. На днях начались тренировочные сборы под моим руководством. Нужно время, чтобы я мог что-то говорить о состоянии сборной. Каждый тренер хочет, чтобы его спортсмен стал чемпионом мира. Поэтому мы так же жаждем побед, как и вы.
- Вы долгое время работали главным тренером молодежной сборной, были помощником тренера основной команды. Как считаете, ваше последнее назначение не запоздало ли, решение принято вовремя?
- Все, что ни случается, происходит вовремя. Не хотел бы много говорить о своем назначении. Мы все работаем во благо азербайджанского спорта.