MULTİKULTURALİZM STRATEGİYASI
Regional inkişaf və əməkdaşlıq, gender, dini ayrı-seçkilik və sair problemlər bugünkü dünya üçün son dərəcə aktual olan məsələlərdir. Bütün bunlar ötən həftə Bakıda keçirilmiş I Cənubi Qafqaz Forumunun əsas mövzuları idi. Son illərdə Azərbaycan və onun paytaxtının müxtəlif miqyaslı beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməsi adət halını alsa da, tədbir iştirakçıları bu forumu da "onlardan biri" adlandırmağa imkan verir. Forumda dövlət başçılarından tutmuş, (ev sahibi ölkə başçısı İlham Əliyev və Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvili), dünyaca məşhur incəsənət xadimlərinədək - "Oskar" mükafatçıları olan Mira Sorvino və belçikalı müğənni Lara Fabian - bir çox ali nümayəndələr iştirak edirdilər.
Dünyanın 50-dən artıq ölkəsindən 70-dən çox eks-dövlət xadimini özündə birləşdirən məşhur Madrid Klubunun təşkilatçılar arasında olması foruma ən müxtəlif ölkələrdən onlarca sabiq dövlət və hökumət başçılarının gəlməsinə zəmin yaratmışdı. Amma burada "sabiq" sözü tam formal xarakter daşıyır. Çünki Azərbaycanın dövlət başçısı İlham Əliyevin də dediyi kimi, forumda iştirak edən tanınmış siyasətçilər, dövlət xadimləri beynəlxalq münasibətlərdə nəinki vacib rol oynayıblar, bundan sonra da oynayacaqlar.
Foruma qatılanlar arasında Yunanıstanın sabiq xarici işlər naziri Dora Bakoyannis, İsrailin eks-müdafiə naziri Ehud Barak, İordaniya Senatının başçısı Tahir əl-Masri, iranlı hüquq müdafiəçisi, Sülh Nobel mükafatı laureatı Şirin İbadi, BMT Baş katibinin xüsusi məsləhətçisi Nafis Sadik var idi. İsgəndəriyyə Kitabxanasının direktoru İsmail Seregeldin, Latviyanın sabiq prezidenti Vayra Vike-Freyberqa, Finlandiyanın eks-prezidenti Tarya Xalonen, YUNESKO-nun keçmiş baş direktoru Federiko Mayor Zaraqoza, sabiq dövlət başçıları, Madrid Klubunun hazırki üzvləri Uim Kok, Corc Kuiroqa, Rikkardo Laqos, Kassam Utim, Cennifer Şipli və digərləri də olub.
Forumun açılışında çıxış edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev, həmçinin sonradan çıxış edən digərlərinin sadaladıqları faktlar Cənubi Qafqaz Forumunun keçirildiyi ölkənin təsadüfən seçilmədiyini göstərib. Azərbaycan son illərdə özünü xaricdə kifayət qədər tanıda bilib. Bu gün onu yalnız neft və qaz ölkəsi, iqtisadi inkişaf templərinə görə dünya liderlərindən biri kimi yox, həm də tolerantlıq və multikulturalizm ideyalarının ixracatçısı kimi tanıyırlar. Bu konteksdə sözügedən forum heç də ilk təcrübə deyil - Azərbaycan paytaxtı artıq Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu və Bakı Humanitar Forumunun ənənəvi ev sahibinə çevrilib.
"Azərbaycanın təcrübəsi göstərir ki, multikulturalizmin böyük gələcəyi var və onun alternativi yoxdur. Multikulturalizmin alternativi özünü təcridetmə, ayrı-seçkilik və irqçilikdir. XXI əsrdə biz belə mənfi meyllərin baş qaldırmasına imkan verə bilmərik. Bizi narahat və məyus edən bəzi məsələlər var. Lakin biz bu məsələdə çox aydın davranmalıyıq, çox açıq və aydın olmalıyıq. Sivilizasiyaların dialoqu sadəcə yaxşı şüar olmamalı, bu, bəşəriyyətin inkişaf etmək, daha geniş beynəlxalq əməkdaşlığı qurmaq, qarşılıqlı anlaşmanın və tolerantlığın səviyyəsini artırmaq zərurətidir. Fikrimcə, bu, bəşəriyyətin sülh şəraitində inkişaf etməsi üçün ilkin şərtlərdən biridir", - deyə İ.Əliyev forumun qonaqlarını salamlayarkən bildirib.
İordaniya kraliçası Nur Bakıya heyran olduğunu bildirib, onu "Şərqin Parisi" adlandırıb. Kraliça müzakirə mövzuları arasında humanitar məqama xüsusi diqqət çəkib. O, bütün dünyadakı müharibələr zamanı itkin düşmüş şəxslərin taleyinə aydınlıq gətirilməsi məsələsində qadınların fəallığının artırılmalı olduğunu söyləyib. Kraliça bu sözlərin Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində qaçqın düşmüş şəxslərə də aid olduğunu bildirib.
Həqiqətən də, qadınların siyasi problemlərin həllindəki rolunu Azərbaycandan başqa harada müzakirə etmək olar ki? Axı Şərqdə ilk dəfə 1918-ci ildə qadınlara kişilərlə bərabər hüquqlar, həmçinin seçki hüququ məhz Azərbayanda verilib (Qərb demokratiyasından xeyli əvvəl). Dünyanın bir çox ölkələrinin əziyyət çəkdiyi münaqişələrin humanitar tərəfinə Latviyanın sabiq prezidenti Vayra Vike-Freyberqa da öz çıxışında geniş yer ayırıb. O, məcburi köçkünlərin problemlərilə yaxından tanış olduğunu deyib: "İnsanlar dünyanın hər tərəfindən münaqişələrdən əziyyət çəkir. Biz hesab edirik ki, zorakılığa yol vermək olmaz. Zorakılığın önlənməsi üçün müvafiq tədbirlər görülməlidir".
Eks-prezident bildirib ki "individin və xalqın zorakılıqla təhqir edilmiş hissləri bərpa olunmalıdır".
"Ümid edirik ki, dəyişikliklər üçün imkanlar var. Biz bu imkanlardan istifadə etməliyik. Azərbaycana gələrkən dəyişikliklərin mümkün olduğunu görürəm", - deyə Vayra Vike-Freyberqa bildirib.
Madrid Klubunun prezidenti, Niderlandın sabiq baş naziri Vim Kok isə forumun müxtəlif din və millətin nümayəndələrinin birgə yaşamasının uydurma yox, həyat norması olduğu Azərbaycanda keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. "Belə forumun keçirilməsi aktual təşəbbüsdür. Hesab edirik ki, gələcək birgə fəaliyyətimiz üçün ümumi məqamları müəyyənləşdirə bilərik", - deyə o, qeyd edib.
Forumda ayrı-ayrı sessiya və panellər formasında davam etdirilən sonrakı diskussiyalarda cəmiyyətin münaqişələrin həllindəki rolu, trafikinq və sair məsələlərə daha detallı nəzər salınıb.
"Azərbaycanda regionun güclü, strateji baxımdan vacib hissəsini görürük", - deyə forumun sessiyalarından birinə moderatorluq edən Yunanıstanın sabiq xarici işlər naziri Teodora Bakayanis bildirib.
Gürcüstanın hazırki prezidenti Mixail Saakaşvili isə həmişəki kimi açıq danışıb, Azərbaycana heyranlığını gizlətməyib. O, bildirib ki, indi Avropanın təhlükəsizliyi və dünyanın azadlığı məsələsi məhz bu regionda həll olunur. Bu üzdən Azərbaycanın sabitliyi və inkişafı, bütün siyasi proseslərin dinc şəkildə yaşanması son illərin nailiyyətləri yalnız tarixə keçmir, həm də bundan sonra da davam etməsinin açarıdır.
Yeri gəlmişkən, M. Saakaşvilinin burada reallığa söykənən bəyanatı Yerevan tərəfindən çox mənfi qarşılanıb. "Ermənistanın qonşuları ilə münasibətlərini qaydaya salması vacibdir. O, təcrid vəziyyətdə uzun müddət qala bilməz. Əminəm ki, Ermənistan sabitlik zonasına daxil ola bilər. Amma bu, siyasi liberallaşma çərçivəsində baş verməlidir", - deyə Saakaşvili qeyd edib. O bildirib ki, bu "daxil olma" sadəcə Gürcüstana gedən dəmir yolunun açılması və Qars-Axalkalaki dəmir yoluna qoşulmaqla olmamalıdır. Bu, həm də münaqişə tərəfləri arasında ortaq məxrəcə gəlinməsi ilə baş verməlidir.
Tədbirdə çıxış edən İsrailin sabiq müdafiə naziri Ehud Barak, Nobel sülh mükafatı laureatı Şirin Ebadi və digərləri münaqişələrin həllində cəmiyyətlərin roluna diqqət çəkib, müasir dövrdəki çoxsaylı çağırışlar fonunda insan hüquqlarının müdafiəsinin vacibliyini vurğulayıblar. Forum iştirakçıları bütün sivill dünyanın iqtisadi və siyasi problemlər içərisində olduğu bir dövrdə Azərbaycanın sabitlik adası olaraq qaldığını, onun bu təcrübəsinin diqqətlə öyrənilməsinə ehtiyac olduğunu açıq şəkildə etiraf ediblər.
Əslində Azərbaycan dövlətinin hazırda tətbiq etdiyi bu mütərəqqi ideyaların bir çoxu Azərbaycanın böyük şairi, dahi filosof Nizami Gəncəvinin yaradıcılığında əks olunmuşdu. O, hələ XII əsrdə ideal hökmdar, dövlət və cəmiyyət modelini ortaya qoymuşdu. Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin forumun təşkilində iştirakı, qonaqların şairin vətənininə - böyüklüyünə görə Azərbaycanın ikinci şəhəri olan Gəncəyə səfəri də məhz bununla izah olunur.
Forum çərçivəsində aparılan diskussiyaların qanunauyğun yekunu Azərbaycanın müsbət təcrübəsinin öyrənilməsilə bağlı əldə edilmiş razılaşma oldu. Cənubi Qafqaz Forumunun sonuncu günü Madrid Klubu və Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzi arasında gələcək əməkdaşlıq haqqında protokol imzalandı.

THE STRATEGY OF MULTICULTURALISM
The first South Caucasus forum underlined Azerbaijan's role as an exporter of the ideas of tolerance
Questions of regional development and cooperation, gender and religious discrimination and other problems of modern society - all these challenges that are extremely topical for today's world were the main subjects of the first South Caucasian Forum that was held in Baku last week. And although in recent years Azerbaijan and its capital have not been accustomed to organizing events on an international scale, the quality of the participants - from incumbent heads of state (the president of the host country Ilham Aliyev and Georgian President Mikheil Saakashvili graced the forum with their presence) to world-renowned figures in the arts world such as Oscar winner Mira Sorvino and the Belgian singer Lara Fabian - does not permit one to describe the event as "one of".
The fact that the well-known Club of Madrid, which includes over 70 state figures with the prefix "ex" from more than 50 countries, was one of the organizers helped to bring together in Azerbaijan several dozen former heads of state and governments from virtually all corners of the globe. The prefix "ex" here is a purely formal one because, as the Azerbaijani head of state noted, the leading politicians and state figures who attended the forum not only have played but will continue to play an important role in international relations.
Specifically, among those taking part in the forum were the former Greek Foreign Minister Dora Bakoyannis; former Israeli Defence Minister Ehud Barak; the head of the Jordanian Senate Tair al-Masri; the Iranian human rights activist and Nobel Peace Prizewinner Shirin Ebadi and special advisor to the UN Secretary General, Nafis Sadik.  Also among the participants were the director of Alexandria Library, Ismail Serageldin; former Latvian President Vaira Vike-Freiberga; former Finnish President Tarja Halonen; former UNESCO Director General Federico Mayor Zaragoza; former heads of state and now members of the Club of Madrid Wim Kok, Jorge Quiroga, Ricardo Lagos, Cassam Uteem, Jennifer Shipley and may others.
In his opening speech at the forum Azerbaijani President Ilham Aliyev, and later other speakers, specified a number of factors pointing out that the venue for the South Caucasian forum had not been chosen at random. In recent years Azerbaijan has been able to significantly expand its image abroad and today this country is known not only as a country of oil and gas and one of the world's leaders in rate of economic growth, but also as an exporter of the ideas of tolerance and multiculturalism. And in this context this forum was by no means its first experience - the Azerbaijani capital has already become a traditional venue for the World Forum on an Inter-cultural Dialogue and the Baku Humanitarian Forum.
"Azerbaijan's experience shows that multiculturalism has a great future and there is no alternative to it. The alternatives to multiculturalism are self-isolation, discrimination and racism. We cannot allow such negative trends to raise their heads in the 21st century. There are some questions which worry and disappoint us. But in this question we must act very precisely and we must be very open. The dialogue of civilizations should not be just a good slogan. It is a need for the development of mankind, the establishment of broader international cooperation and increasing the level of mutual understanding and tolerance. I think this is one of the principal conditions for the development of mankind in conditions of peace," Aliyev noted, welcoming the guests of the forum.
Queen Nur of Jordan expressed her admiration for Baku which, without a second's thought, she described as the "Paris of the East". Among the items on the agenda for discussion, the Queen singled out the humanitarian aspect, and specifically the need to step up the work of women in determining the fate of people missing during conflicts throughout the world, including the refugees that have emerged as a result of Armenia's armed aggression against Azerbaijan.
Indeed, where else should one be discussing the role of women in resolving political problems if not in the Azerbaijani capital where for the first time in the East (and much earlier than the countries of the western democracy) in 1918 women were given equal rights with men, including the right to vote.
Latvia's former President Vaira Vike-Freiberga also devoted a large part of her speech to the humanitarian aspect of the conflicts from which many countries are suffering. She admitted that she had firsthand knowledge of the problem of forced migrants: during the war her parents were forced to live in exile. "People are suffering from conflicts all over the world. We believe that violence should not be permitted. Proper measures should be taken to prevent violence," she said. The former president stressed the need "to fully restore the feelings of the individual and the people which have been abused by violence". "We hope there are possibilities for change. We must take advantage of them. When I come to Baku I can see that changes are possible," she admitted.
For his part, the president of the Club of Madrid, former Dutch Prime Minister Wim Kok noted the importance of holding the forum in Azerbaijan where the peaceful coexistence of representatives of different religions and ethnic groups was not a fiction but a normal part of life.  "Staging this forum was a timely initiative. We believe that we can make common arrangements for our future work," he said.
Further discussions at the forum, which took place in the context of separate sessions and panels, dealt more specifically with problems of the role of society in settling conflicts, questions of drug trafficking, and so on.
"When we are in Azerbaijan we can see a strong, strategically important part of the region," said the former Greek Foreign Minister and member of the Greek parliament, Teodor Bakayannis, who was the moderator of one of the sessions of the forum.
Georgia's incumbent president Mikheil Saakashvili was traditionally upfront and did not hide his admiration for Azerbaijan. According to the Georgian leader, the fate of European security and the freedom of the world are being resolved now in precisely this region. That is why Azerbaijan's stability and development and the calm peaceful conduct of all the political processes is the key to ensuring that everything that has been done in the past few years is not just consigned to history but is taken forward.
Incidentally, at this point Saakashvili made a statement, or rather an acknowledgement of the real state of affairs which was taken extremely badly in Yerevan: "Armenia needs to establish ties with its neighbours. It cannot remain in isolation for long. I am confident that Armenia will be able to enter a zone of stability, but this must happen in the context of political liberalization." The president said that this entry must take place not just in the context of opening a railway to Georgia and linking up with the Kars-Akhalkalakhi railway, but also in the context of achieving a common denominator between the conflicting sides.
The former Israeli Prime Minister Ehud Barak, Nobel Prize Winner Shirin Ebadi and others who spoke focused attention on the role of society in solving conflicts and noted the need to protect human rights in the face of the numerous challenges facing society today. The participants in the forum openly admitted that in conditions where the whole civilized world was bogged down in economic and political problems, Azerbaijan remains a kind of island of stability, and this country's experience needs to be closely studied.
Generally speaking, most of these progressive ideas which Azerbaijan is currently advocating were expressed in the work of the great Azerbaijani poet and philosopher Nizami Gancavi, who back in the 12th century put forward the model of the ideal ruler, state and society. This is what explains the involvement of the Nizami Gancavi International Centre in the organization of the forum, and also the fact-finding tour of the guests of the republic to the poet's home town - Azerbaijan's second largest city, Ganca - which preceded the event.
A fitting end to the discussions at the forum was an agreement to continue the study of Azerbaijan's positive experience. On the final day of the South Caucasus forum a protocol on future cooperation was signed between the Club of Madrid and the Nizami Gancavi International Centre.