Mehriban ƏLİYEVA: "Mötəbər yarışı qəbul edəcəyimizə görə qürur duyuruq"
Bakı şəhərinin 2015-ci ildə I Avropa Olimpiya Oyunlarını keçirməsi üçün təşkilati işlərə start verilib. Avropa Oyunları Koordinasiya Komitəsinin birinci toplantısı bu baxımdan çox vacib sayıla bilər. Toplantıda 2015-ci il Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva ilk dəfə olaraq keçirilən bu mötəbər yarışın məhz Bakıda təşkili barədə Avropa Olimpiya Komitəsinin qərarını ölkəmizin son illər müxtəlif sahələrdə, o cümlədən idmanda qazandığı uğurların tanınması kimi qiymətləndirib.
"Biz ölkəmizin Avropa Olimpiya ailəsinin tarixində əsas rol oynayacağından çox həyəcanlıyıq. Biz üzərimizə düşən məsuliyyəti anlayırıq. Bu da öz növbəsində, bizdən ilk təcrübənin uğurlu olmasının təminatını tələb edir. Öz tərəfimizdən sizi əmin edə bilərik ki, bu məqsədə nail olmaq üçün Azərbaycan əlindən gələni etməyə hazırdır. Bu səbəbdən, biz ötən illərdə keçirilən Olimpiya və regional oyunların təşkilatçılarının təcrübəsindən bəhrələnməyə hazırıq"- deyə Mehriban Əliyeva bildirib.
Təşkilat Komitəsinin sədri ilkin mərhələdə Koordinasiya Komitəsinin qarşısında duran müxtəlif məsələlərə toxunub. Mehriban Əliyeva Olimpiya kəndi də daxil olmaqla lazımi infrastrukturun hazırlıq səviyyəsinin, məlumatın ötürülmə, oyunlara hazırlıq və keçirilməsini işıqlandıracaq kütləvi informasiya vasitələri ilə iş strategiyası, idman proqramının təsdiqlənməsi və tamamlanmasının xüsusi diqqət tələb etdiyini deyib.
Mehriban xanım Əliyeva Avropa Oyunlarının ölkəmiz üçün ilk belə təcrübə olduğunu söyləyib və bu oyunlarının böyük uğur kimi Olimpiya ailəsi tarixinə düşəcəyinə ümidvar olduğunu bildirib.
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki çıxışında deyib ki, Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının prezidenti olan Mehriban xanım Əliyevanın Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinə sədrlik etməsi bu oyunların lazımi səviyyədə təşkilinə zəmin yaradır.
Toplantıda xarici ekspertlərin Avropa Oyunlarının keçirilməsi ilə bağlı təqdimatları da olub. Təqdimatlarda təşkil olunacaq mərasim və mədəni proqramlar, yayım, media strategiyaları, əlaqələr, işçi və tikinti planları haqda fikir mübadiləsi aparılıb.
Artıq 2015-ci ildə Bakıda keçiriləcək I Avropa Oyunlarında idman növlərinin ilkin siyahısı və tarixi dəqiqləşib. Avropa Oyunları iyunun 12-28-i aralığında 19 növ üzrə baş tutacaq.
Avropa Olimpiya Komitəsinin Koordinasiya Komissiyasının sədri Spiros Kapralosun sözlərinə görə, bu, hələ yekun siyahı deyil. Hazırda siyahının tamamlanması üçün danışıqların son mərhələsi gedir.
İdman növlərindən yalnız kanoe Bakıdan kənarda - Mingəçevirdəki "Kür" Təlim-Tədris İdman Mərkəzində təşkil olunacaq. Beynəlxalq ekspertlər həmin arenayla tanış olub və orada yarışın keçiriləcəyinə razılıq verib. Maraqlıdır ki, bəzi idman növlərində yarışlar lisenziya xarakteri daşıyacaq. Avropa Oyunlarına təsnifat yarışları sonradan müəyyənləşdiriləcək. Hər hansı ölkənin təsnifatdan keçmiş idmançıları olmasa, həmin ölkəyə 2 kişi və 2 qadın idmançı üçün güzəştli vəsiqə veriləcək. Reqlamentə əsasən, ev sahibliyi edən dövlət bütün növlərdə təmsil olunmaq hüququna malikdir.
Avropa Oyunları Koordinasiya Komitəsinin 1-ci toplantısı barədə danışan gənclər və idman naziri Azad Rəhimov hazırda yığma komandalarımızın formalaşdırıldığını bildirib: "Bütün növlər üzrə komandalarımız formalaşdırılmaqdadır. Yalnız triatlonla bağlı bəzi məqamlar qalır. Digər idman növləri üzrə yığmalarımız var. Kamandan oxatma üzrə komandamız da formalaşır, onlar iştirak etdikləri son yarışlarda nəticələrini də yaxşılaşdırıblar. Basketbol Azərbaycanda yaxşı inkişaf yolu keçib, Avropanın yüksək divizionunda iştirak edirlər. Bu növə də ümidlərimiz çoxdur. Çünki 3X3 növü olacağından, nəticə qazanmaq olar. Velosiped növündə böyük inkişaf müşahidə olunur. "Tur dAzerbaidjan" yarışı keçirilir. Stolüstü tennisdə yığmamız zəifdir, bu növə daha çox fikir verməliyik. Atletikanın bəzi növlərində də nəticələr göstərsəydik, yaxşı olardı".
Nazir bildirib ki, artıq olimpiya kəndinin yerləşəcəyi məkan da dəqiqləşib. İdmançılar "Koroğlu" metrosunun yaxınlığında inşa edilən yeni binalarda qalacaqlar.
"R+"a açıqlamasında Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki Azərbaycanın I Avropa Oyunlarını yüksək səviyyədə keçirəcəyinə inandığını söyləyib: "Mən çox sevinirəm ki, Azərbaycan Prezidenti eyni zamanda Milli Olimpiya Komitəsinin prezidentidir. Ölkədə idmanın inkişafında onun rolu böyükdür. Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban Əliyeva həm də Azərbaycan Gimnastika Federasiyasına rəhbərlik edir, yəni idman xadimidir. Bu insanların rəhbərliyi altında əlimizdən gələni edəcəyik ki, oyunlar yüksək səviyyədə keçirilsin".
Patrik Hikki Avropa Oyunlarından sonra Bakının Yay Olimpiya Oyunlarını keçirməyə daha çox şansı olacağını söyləyib. Əslində, belə mötəbər yarışın təşkili üçün 6-7 il vaxt lazım olur. Amma Patrik Hikki Bakının 2 ilə bu yarışa hazır olacağına əmindir.

Мехрибан Алиева: "Европейские игры войдут в историю олимпийской семьи как большой успех"
Азербайджан активно готовится к I Европейским олимпийским играм, которые пройдут в 2015 году в Баку. Для определения первоочередных планов было проведено первое заседание Координационного комитета I Европейских олимпийских игр.
Председатель Оргкомитета игр, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева отметила, что решение Европейского олимпийского комитета о проведении первых Игр в Баку "мы воспринимаем как признание успехов, достигнутых нашей страной в последние годы в различных областях, в том числе в спорте".
"Наша страна сыграет основную роль в истории европейской олимпийской семьи. Мы осознаем выпавшую на нас ответственность. А это, в свою очередь, требует от нас гарантий успешности первого опыта. Со своей стороны мы можем заверить вас в том, что Азербайджан готов сделать все возможное для достижения этой цели. В связи с этим мы готовы использовать опыт организаторов проведенных в предыдущие годы Олимпийских и региональных игр", - сказала М.Алиева на заседании Координационного комитета.
Председатель Оргкомитета сказала, что уровень подготовки необходимой инфраструктуры, включая и Олимпийскую деревню, передача информации, стратегия работы со средствами массовой информации, которые будут освещать подготовку и проведение игр, утверждение и завершение спортивной программы требуют особого внимания.
М.Алиева указала, что Европейские игры станут первым таким опытом для Азербайджана, и высказала надежду, что эти Игры войдут в историю олимпийской семьи как большой успех.
Президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки сказал, что председательство Оргкомитетом Европейских олимпийских игр со стороны М.Алиевой создает благоприятную основу для организации Игр на должном уровне.
На заседании были представлены презентации зарубежных экспертов по церемониям и культурным программам, медиастратегии, трансляциям, планам по строительству и т.д.
Уже уточнен первичный список видов спорта, которые будут представлены в 2015 году на I Европейских олимпийских играх в Баку, а также их дата. На Играх, которые пройдут 12-28 июня, будут представлены 19 видов спорта.
По словам председателя Координационной комиссии Европейского олимпийского комитета Спироса Капралоса, это еще не окончательный список. Переговоры по окончательному уточнению списка находятся на заключительном этапе.
Практически все виды соревнований пройдут в Баку, только турнир по гребле на каноэ пройдет за пределами Баку в учебно-тренировочном спортивном центре "Кура" в Мингячевире. Международные эксперты уже ознакомились с этой водной ареной и дали согласие на проведение здесь столь представительного турнира.
При этом в ряде видов спорта соревнования будут иметь лицензионный характер. Квалификационные соревнования Европейских игр будут определены позднее. Если у какой-либо страны не будет спортсменов, прошедших через сито отборочных турниров, то будут представлены льготные путевки для четырех спортсменов - двух мужчин и двух женщин. Согласно регламенту, принимающее Игры у себя государство обладает правом быть представленным во всех видах спорта.
Говоря о первом заседании Координационного комитета Европейских игр, министр молодежи и спорта Азад Рагимов рассказал и о формировании национальных сборных Азербайджана: "Уже формируются азербайджанские сборные по всем видам спорта. Остались только некоторые моменты, связанные с триатлоном. По другим видам спорта сборные у нас уже есть. В частности, члены сборной по стрельбе из лука улучшили свои показатели на последних соревнованиях. В Азербайджане хорошо развит баскетбол, наши спортсмены участвуют в высшем дивизионе Европы. У нас большие надежды на этот вид спорта, так как на Европейских олимпийских играх этот вид будет представлен в формате три на три, что позволяет надеяться на результат. Наблюдается быстрое развитие велосипедного спорта, у нас проводится соревнование "Тур де Азербайджан". Не очень сильна наша сборная по настольному теннису, и нам необходимо обратить больше внимания этому виду. Хорошо было бы добиться результатов в некоторых видах атлетики".
Он отметил, что уже уточнено место Олимпийской деревни - спортсмены будут размещены в новых зданиях, возведенных недалеко от станции метро "Кероглу".
В своем интервью R+ президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки выразил уверенность в том, что Азербайджан проведет I Европейские олимпийские игры на высоком уровне: "Очень рад, что президент Азербайджана также возглавляет Национальный олимпийский комитет. Его роль велика в развитии спорта в стране. Председатель Оргкомитета Мехрибан Алиева руководит также и Федерацией художественной гимнастики Азербайджана, т.е. является спортивным деятелем. Под их руководством мы сделаем все, что в наших силах для проведения Игр на высоком уровне".
П.Хикки также заявил, что после проведения Европейских игр возрастут шансы Баку и на проведение летних Олимпийских игр. По сути для организации такого престижного соревнования необходимо 6-7 лет. Он выразил уверенность, что Баку сумеет подготовиться к ним за 2 года.