KONTRAFAKTDAN NECƏ QORUNMALI?
Kosmetika alarkən seçim etmək heç də asan iş olmasa da, orijinalın saxtadan seçilməsinə kömək edən normalar var
07.05.2013
Azərbaycan Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsi ölkədə satılan parfümeriyaların keyfiyyətinin müəyyənləşdirilməsi üçün reydlər keçirir. Qurumun Texniki Tənzimləmə və Standartlaşdırma üzrə Dövlət Nəzarəti Xidmətinin rəisi Əbülfət İmanovun sözlərinə görə, 2013-cü ilin ilk üç ayı ərzində xidmət parfümeriya-kosmetika məhsullarının idxalı və satışı ilə məşğul olan 7 təsərrüfat obyektində yoxlama aparıb. Nəticədə onlardan 6-da çatışmazlıqlar üzə çıxarılıb və onlara parfümeriya, kosmetika məhsullarının idxalı qadağan olunub.
İmanovun sözlərinə görə, parfümeriya satışı sahəsi dövlətin sərt nəzarətində olan sahələrdən biridir. Bu yaxınlarda belə obyektlərdə aparılmış reydlərin nəticəsi yaxın günlərdə ictimaiyyətə açıqlanacaq. Keyfiyyət standartlarına uyğun gəlməyən məhsulların aşkarlanacağı təqdirdə, ilk növbədə, onun satışı qadağan olunur, daha sonra isə həmin məhsullar məhv edilir.
Bu cür faktları nəzərə alan dövlət komitəsi istehlakçıları parfümeriya və kosmetika məhsulları alarkən diqqətli olmağa, satıcılardan aldıqları məhsulların uyğunluq sertifikatını tələb etməyə çağırır. Bundan başqa, istehlakçılar keyfiyyətsiz məhsul satışı ilə rastlaşırlarsa, bu haqda dövlət komitəsinə 963 "qaynar xətti" vasitəsilə məlumat verə bilərlər.
Seçim  imkanlarımız
Jurnalımızın ötən nömrələrində dəfələrlə saxta və keyfiyyətsiz parfümeriya məhsulları mövzusunu qaldırmışıq və hər dəfə belə qənaətə gəlmişik ki, müvafiq strukturlar bizi belə məhsullardan nə qədər qorumağa çalışsa da, heç kəs belə halla üzləşməkdən sığortalanmayıb. Onu da qeyd etmişik ki, reallıq bizi bu və ya digər məhsulu alarkən onu "öz laboratoriyamızdan" keçirməyə, yəni həmin məhsul haqqında bütün biliklərimizi işə salmağa və saxta mal almaqdan bu yolla qurtulmağa vadar edir. Xoşbəxtlikdən bu gün, demək olar ki, bütün istehlakçılar "yaxşı"nın və "pis"in harada satıldığını bilirlər. Amma heç də hamı bahalı parfümeriya və ya kosmetika almaq iqtidarında deyil. Etiraf edək ki, çoxumuz aldadılmırıq, sadəcə, daha ucuz mal axtararkən bilərəkdən kontrafakt məhsullara üz tuturuq - məsələn, 8 Mart bayramında bir neçə hədiyyə almaq lazım gəlir. Hədiyyə sanballı parfümeriya mağazalarından alınırsa, onun neçəyə başa gəldiyini bir hesablayın: belə vəziyyətdə istənilən bayram bizi pulsuz qoya bilər. Odur ki, pislərin içində ən yaxşısını seçməli olursan. Amma seçim də ağılla edilməlidir.
Ağıllı seçim
Əvvəlcədən qeyd edək ki, cibə uyğun kosmetika seçərkən heç də saxta məhsul almaq vacib deyil. Bazarda qiymət kateqoriyalarına əsasən bölünən orijinal kosmetika seçimi var. Onların içərisindən sənə lazım olanını seçə bilmək üçün kosmetik vasitələrin beynəlxalq təsnifatını bilmək, onların istehsal texnologiyasından baş çıxarmaq, məhsulun tərkibi haqda məlumatlı olmaq lazımdır.
Mərkəzi ofisi İsveçrədə yerləşən Müstəqil Ekspertlər Assosiasiyası kosmetikanın təsnifatını müəyyənləşdirir.
Bu assosiasiyanın eksperti sertifikat almaq üçün ərizə vermiş istənilən şirkətə xəbərdarlıq etmədən oraya baş çəkərək, əlinə keçən istənilən məhsulu götürür. Həmin məhsul assosiasiyanın laboratoriyasında test edilir və sonda onunla bağlı qərar çıxarılır. Assosiasiya ciddi şəkildə reputasiyasının qayğısına qaldığından onun sertifikatlarını satın almaq mümkün deyil.
Assosiasiyanın təsnifatına görə, ilk kateqoriya Mas-market (kütləvi səviyyə) adlanır. Buraya kütləvi şəkildə istehsal olunan ucuz məhsullar daxildir. Onun reallaşdırılması üçün çox ciddi reklam kampaniyası aparılır. Belə məhsulların tərkibində zəhərli maddələr, ən aşağı keyfiyyətli bitki inqrediyentləri, neft-kimya məhsulları var. Süni konservantlar, bir qayda olaraq, törəmə formalin və fenol da belə kosmetikanın tərkibində olur.
İkinci kateqoriya Middl-market (orta səviyyə) adlanır. Belə kosmetikalar daha yüksək keyfiyyətə malikdir. Onun tərkibindəki bioloji aktiv maddələr 30-60% arasında, konservantlar təbii, zəhərsiz, bitki xammalından hazırlanmış olur. Amma məhsulların istehsalı zamanı kimyəvi texnologiyalardan istifadə edilir. Belə kosmetikaları hər 6 aydan bir dəyişmək lazımdır. Çünki onlar asılılıq yaradır.
Üçüncü kateqoriya Lux sinfinə aid kosmetikalardır. Onun hazırlanmasında yüksək texnologiyalardan istifadə edilir, tərkibindəki bioloji aktiv maddələr 70-80% olur. İstehsal zamanı ən yüksək səviyyəli bitki xammallarından istifadə olunur. Bu kateqoriyaya aid kosmetikaların tərkibində yalnız təbii konservantlara rast gəlinir - kolliodium gümüşü, arı yapışqanı, çayağacı yağı və s. Belə kosmetikalar insanda asılılıq yaratmır, ondan imtina edildiyi halda qocalmanı sürətləndirmir. Bu tip kosmetikalar yüksək moda evlərində istifadə olunur. Bu kosmetikaların tərkibi kimi, dizaynı da bahalı olur.
Bu gün istehlakçıları aldatmaq çox çətindir. KİV və İnternetdə, demək olar ki, istənilən informasiyanı tapmaq mümkündür. Amma bir şeyi də unutmayın ki, bir çox elan və antireklam yaxşı düşünülmüş PR-dir. Məqsəd rəqiblərdən xilas olmaqdır. Odur ki, əksər hallarda seçim yenə də istehlakçının üzərində qalır və o, əsasən bu işdə məhz özünün şəxsi təcrübəsinə əsaslanır. Amma bu və ya digər kosmetikanı, parfümeriyanı seçərkən müəyyən incəlikləri də bilmək vacibdir.
Qablaşdırma
Saxta məhsullarda tez-tez nəzəri cəlb edən qabın üzərindəki poliqrafiya tərtibatının aydın olmamasıdır: həddindən artıq kiçik və ya aydın olmayan yazılar. Orijinal məhsulların üzərində isə yazılar hər zaman aydın və səliqəli olur. Məhsulun qutusu möhkəm, kağız və ya kartonu keyfiyyətli olmalıdır - qalın yox, nazik. Sellofan qutunun üzərinə kip "oturmalı", büzülməməli, qutunun ölçüsündən böyük olmamalı, yapışqan hiss edilməməlidir. Doğrudur, bəzi parfümeriya istehsalçıları sellofandan imtina edərək üstünlüyü qutunun və ya flakonun orijinallığına verir. Onlar bu yolla saxtakarlıqla mübarizə aparmağa çalışırlar. Yeri gəlmişkən, mürəkkəb və bahalı flakonlar heç də yalnız müştərilərin diqqətini cəlb etmək, özünü ifadə vasitəsi deyil. Bu, həm də orijinallığa zəmanətdir. Çünki belə şedevrlərin saxtasını hazırlamaq çətin olur.
Yazılar
Əksər saxta məhsul istehsalçıları məşhur adlara əlavə hərflər yerləşdirməyə, yaxud hansısa həfrlərin yerini dəyişməyə üstünlük verir. Məsələn, qutunun üzərində Climat əvəzinə Clema, Cool Water əvəzinə Cool Winter, Kenzo əvəzinə Genzo yazıla bilər. Ad ingilis və ya fransız dilində olmalıdır. Orijinal Fransa ətirlərinin üzərində heç zaman "parfume" sözü sonda "e" ilə yazılmır - yalnız parfum. İstehsalçı ölkə kimi isə sadəcə ölkənin adı (France və s.) göstərilmir, "Made in France" yazılır. Bundan başqa, orijinal məhsulların üzərində həmişə məhsulun adı, istehsalçı ölkə, istehsal tarixi, son istifadə tarixi, məhsulun tərkibi haqda məlumatlar olur.
Məhsulun ştrix-kodu və seriya nömrəsi də ciddi əhəmiyyətə malikdir. Bu rəqəmlər qutunun və flakonun üzərində bir-birinə tam uyğun gəlməlidir.
Parfümeriya istehsalında aparıcı ölkələrin ştrix-kodlarını təqdim edirik: Böyük Britaniya - 50, Almaniya - 400-440, İspaniya - 84, İtaliya - 80-83, Fransa - 30-37, ABŞ, Kanada - 00-09.
Flakon
Orijinal məhsullarda flakonun şüşəsi təmiz və şəffaf olur. Onun üzərində içərisinə hava dolmuş şarı xatırladan kələ-kötürlüyə rast gəlinmir. Əsl ətirin ağzı heç zaman metal qapaqla bağlanmır. Çünki ətirin metala toxunması onu korlaya bilər.
Flakonun futlyarın içərisində "narahat" olması da məhsulun saxta olduğunu göstərə bilər: flakonun germetikliyinə diqqət yetirilibsə, o, qutunun içərisində hərəkət etməməlidir. Pulverizator isə metal halqa ilə qorunur. Mayenin özü də şəffaf olmalı, bulanıq olmamalı, çöküntü verməməlidir. Ətirlərin rəngi əsasən açıq - sarı, tünd-sarı arasında dəyişir. Bəzən boyaq maddələri vasitəsilə onlara yaşımtıl, açıq-çəhrayı və ya yasəmən rəngi verirlər. Parlaq "kimyəvi" rəng gördükdə isə, diqqətli olmaq lazımdır. Məşhur ətir parlaq göy və ya qırmızı rəngdədirsə, demək o, saxtadır.
Qiymət
Təəssüf ki, son zamanlar çox keyfiyyətlə hazırlanmış saxta məhsullara  da rast gəlinir. Hətta parfümeriyanın xüsusi mağazalardan alınması belə, onun orijinal olduğuna zəmanət vermir. Heç zaman bazardan və ya kosmetika, bijuteriya şöbələrindən ətir almayın. Sizin oradan orijinal ətir tapmaq ehtimalınız son dərəcə azdır. Məhsulun qiymətinə diqqət yetirin. O, həddindən artıq "cəlbedici"dirsə, saxta olma ehtimalı yüksəkdir.
Məhsulun davamlılığı da çox şeydən xəbər verir. Orijinal parfümün qoxusu kifayət qədər uzun müddət qalır. Ətirin qoxusunun qalma müddəti tərkibindəki komponentlərdən yox, onun növü və qatılığından asılıdır.

HOW TO ESCAPE FROM COUNTERFEITS?
Choosing cosmetics is very not easy, but there is a list of rules that will help to distinguish the original from the fake
Currently, the State Committee on Stan-dardization, Metrology and Patents of Azerbai-jan is conducting raids to determine the quality of perfumes being sold in the country. According to the head of the State Control Service for Technical Regulation and Standardization of the State Committee, Abulfat Imanov, during the first three months of 2013, the service conducted control tests on seven economic facilities engaged in the import and sale of perfumes and cosmetic products. As a result, shortcomings were identified at six of them, and these facilities are banned from importing perfumes and cosmetics.
Imanov said that the sale of perfumes is one of the spheres that are under the strict control of the state, and in the coming days, the results of the raids conducted recently will be brought to the attention of the public. If products that do not meet the quality standards are discovered, their sales will first be banned and then they will be disposed of.
Given these facts, the State Committee asks consumers to be more attentive and ask the seller for the certificate of conformity when buying cosmetics and perfumes. If consumers are faced with poor quality products, they should inform the state committee, calling on the 963 hotline.
The lesser of two evils
In previous editions, we repeatedly raised the problem of counterfeit and substandard perfumes and almost always came to the conclusion that no matter how relevant structures protect us from the fakes, no one is safe from buying them. We also talked about the fact that the reality is forcing us to involve our "own laboratory" in the process of buying a product, i.e. all our knowledge of what a fake can be like, and literally conduct an investigation to avoid being trapped. Today almost all consumers know where they sell "good stuff" and where they sell "bad stuff". However, at the same time not everyone is able to spend a tidy sum on an expensive perfume or cosmetics. We must admit that many of us just deceive themselves. Often we run after cheap stuff deliberately, checking the prices of a pile of counterfeit goods - on occasions such as 8 March, we have to buy numerous gifts. Just imagine how much you can spend on cute little things for ladies if you buy them in a posh perfume shop: any holiday risks becoming a memorial service for the money that was spent so fast. You have to choose the lesser of two evils. But you should also choose wisely.
There is a choice to make
We should say right at the start that choosing affordable cosmetics, you do not need to purchase counterfeits. On the market there is a choice of original cosmetics, which are definitely divided into price categories, and in order to choose the right stuff, you should know the global classification of cosmetics, the technology of their production and the composition of this product.
In Switzerland, there is the central office of the Independent Commission of Experts, which has developed a classification of cosmetics.
An expert of the commission visits without warning a company that has applied for a certificate and takes any products he likes from the assembly line for testing. He then sends this product to the laboratory of his commission, where a verdict is passed. The commission values its reputation very much, so these certificates cannot be sold or bought.
According to the classification of the commission, the first category is called Mass market (mass level). This is cheap cosmetics made in huge batches, and aggressive advertising is conducted to promote them on the market. These cosmetics contain toxic substances, herbal ingredients of the lowest quality and petrochemical products. They contain artificial preservatives typically derived from formaldehyde and phenol.
The second category is called the Middle market (intermediate level). It is cosmetics of the middle class, which supposes a higher level and quality of these cosmetics. The concentration of bio-active substances is from 30 to 60 per cent - preservatives of natural origin that are not toxic and are made from vegetable raw materials. But chemical technologies are used to manufacture it. These cosmetics should be replaced every 6 months, as it causes addiction.
The third category is Lux class cosmetics. These high-tech and bio-active substances account for 70-80 per cent and are made from vegetable raw materials of the highest quality. Preservatives are all natural - colloidal silver, propolis, tea tree oil and others. Cosmetics cause no addiction, and no rapid aging effect is observed after you stop using them. Representatives of this class are high fashion houses, which results in high quality and design. And the design of cosmetics is as costly as their contents.
It is very difficult to cheat consumers today. The media and the Internet are literally flooded with information about it. But do not forget that many publications are negative publicity - a well thought out PR move aimed at getting rid of competitors. Therefore, in many cases, the choice is still with the consumer, which is often based on personal experience. But you need to know certain subtleties in choosing cosmetics or perfume.
Packaging
You can often see unclear typography on fakes: too small or vague inscriptions, while on the original, inscriptions are always clear and tidy. The packaging should be durable and made of paper or paperboard of good quality. It should be thin, not thick. The cellophane tightly fits the box, does not wrinkle or exceed the size of the box, the glue is not visible. However, some producers have stopped using cellophane, placing an emphasis on the originality of packaging and bottles in an attempt to combat counterfeiting. By the way, complex expensive bottles are not only a way to express oneself and attract customers' attention, but also a guarantee of authenticity as such masterpieces are difficult to forge.
Inscriptions
Many manufacturers of counterfeits often add extra letters to the name or change their positions. For example, they can write Clema instead of Climat, Cool Winter instead of Cool Water, and Genzo instead of Kenzo on the box. The name must be in English or French. On real French perfume, it will never be written parfume - with "e" at the end, only parfum. And the information about the manufacturer specifies not just a country (France, etc.), but contains the phrase Made in France. In addition, the originals always give the name of the product, country of origin, date of manufacture, expiry date and the composition of the product.
The barcode of the product and serial number are equally important and must be the same on the packaging and bottle.
Here are the barcodes of the leading countries in the production of perfumes: United Kingdom - 50, Germany - 400-440, Spain - 84, Italy - 80-83, France - 30-37, the US and Canada - 00-09.
Bottle
The glass of the bottles is clean and clear in originals - there should be no irregularities, opacities and air balls. Real perfume is never closed with a metal cap - contact with metal can spoil perfume. A fake can be betrayed by the poor fixing of the bottle inside the box: if it is tight enough, the bottle should not "dangle" inside the box, and the spray is usually protected by a metal ring. The requirement of transparency also relates to the liquid itself. It should not be turbid or have sediment. Typically, the colour of perfumes ranges from pale to dark yellow. Sometimes greenish, pinkish and light violet colours are achieved through dyeing. But bright "chemical" colours should put you on guard. If you see perfume of a well-known brand, but it is bright blue or red, it is definitely a fake.
Price
Unfortunately, very high-quality counterfeits have become very common in recent times. Buying perfume even in a specialty store is not a guarantee of its authenticity. Never buy perfume at the market or in cosmetics and jewellery departments. The likelihood that you will find real perfume there is negligible. Pay attention to the price. If it looks too "attractive", it is most likely a fake. Types of fragrances differ in concentration.
Check resistance. Original perfumes typically retain their flavour long enough. The durability of the flavour depends on the type and concentration of aromatic components therein.