TERRORÇUDAN TERRORÇUYA FƏRQ VAR?
Bostonda törədilmiş terror aktı ilə bağlı aparılan araşdırmalar ortaya yeni detallar çıxarıb. Bu detallar nəinki müxtəlif spekulyasiyalara yol açıb, həm də düşünmək üçün kifayət qədər ciddi əsaslar da verib. Mətbuat ABŞ-ın istintaq orqanlarındakı mənbəyə istinadən xəbər verir ki, terror aktının törədilməsində ittiham olunan Sarnayev qardaşları Nyu-Yorkda insanların ənənəvi olaraq Yeni ili qarşıladıqları Tayms-skverdə də bomba partlatmaq niyyətində olublar. Məlumatı Nyu-Yorkun meri Maykl Blumberq də təsdiqləyib.
Rusiyanın "İzvestiya" qəzeti isə Gürcüstan Daxili İşlər Nazirliyinin Əks-Kəşfiyyat Departamentinin sənədlərini əldə etdiyini yazır. Qəzetin iddiasına görə, sənədlər gürcülərin "Qafqaz fondu" təşkilatının (Amerikanın "Ceymstaun" qeyri-hökumət təşkilatı ilə əməkdaşlıq edir) Şimali Qafqaz sakinlərinin ələ alınması ilə məşğul olduğunu təsdiqləyir. Məlumata görə, "Qafqaz fondu" "Ceymstaun"la birlikdə 2012-ci ilin yayında Qafqazın gəncləri üçün tədbirlər və seminarlar təşkil edib. Tədbirlər Qafqazın Rusiya hissəsində də keçirilib. Belə tədbirlərin bəzilərində Tamerlan Sarnayev də iştirak edib.
Amerikada ictimai rəyi daha çox narahat edən isə Rusiyadan gələn sorğulara lazımi cavabı verməyən ABŞ xüsusi xidmət orqanlarının fəaliyyəti, daha doğrusu fəaliyyətsizliyidir. Hələ 2011-ci ildə Rusiya tərəfi T.Sarnayevlə bağlı informasiyaların yoxlanılmasını israrla tövsiyə etmişdi. O zaman Sarnayevin son illərdə baxışlarında köklü dəyişikliklərin baş verdiyi, onun Rusiya regionlarından birinə yollanaraq orada naməlum gizli təşkilata üzv olmaq niyyətində olduğu bildirilirdi. ABŞ FTB-si 4 ay aparılan araşdırmalardan sonra Moskvaya sözügedən şəxsin əməllərində şübhəli heç nəyin olmadığını bildirib. Lakin bu cavabdan razı qalmayan Rusiya 1 ay sonra Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinə yenidən sorğu ilə müraciət edib. Amma bu qurumun da əməkdaşları T. Sarnayevin əməllərində şübhəli heç nə görməyib.
Lakin bu dəfə onun adı Milli Əks-Terror Mərkəzinin hər il hazırladığı "qara siyahı"ya salınıb. Hətta Dövlət Departamenti, Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyi və Federal Təhqiqatlar Bürosuna bu haqda xəbərdarlıq  da  edilib.
Boston faciəsilə bağlı bilvasitə sübutların dəqiq və konkret faktlardan çox olması, müxtəlif fərziyyələrə, rəsmi mövqeyə şübhə ilə yanaşılmasına yol açır. Bu baxımdan, ən maraqlı versiyanı "Debka" nəşri irəli sürüb. İsrail xüsusi xidmət orqanlarına yaxın olan nəşr yazır ki, T.Sarnayev ikiqat, hətta üçqat agent olub. FTB onu hələ 2011-ci ildə Rusiyadan rəsmi sorğu daxil olduqdan sonra əməkdaşlığa cəlb edib. Sorğuda isə Sarnayevin radikal islamçı olduğu və terror aktları hazırladığı bildirilirmiş. "Debka"nın yazdığına görə, qısa zaman sonra T.Sarnayev Amerika xüsusi xidmət orqanlarının tapşırığı ilə Səudiyyə emissarlarının nüfuzunu müəyyənləşdirmək üçün Qafqaza yollanıb. Lakin burada o, qlobal cihad ideyalarının içərisinə düşüb və yeni ruhlandırıcı sahiblərinə işləməyə başlayıb. Elə həmin vaxt Sarnayevin Rusiya xüsusi xidmət orqanları tərəfindən ələ alındığı da istisna edilmir.
Tarixdə dünyanın aparıcı fövqəldövlətlərinə məxsus xüsusi xidmət orqanlarının geosiyasi mübarizə çərçivəsində terror təşkilatları ilə oyuna getməsi faktları çoxdur. Terrorçuların və terror təşkilatlarının dünyanın aparıcı güc mərkəzləri tərəfindən "özü-nünkülər" və "yadlara" bölünməsi kimi yanlış təcrübə də başlanğıcını buradan götürür. Onlar "özününkülər"in bütün əməllərini "xalq azadlığı hərəkatı", "yadların" fəaliyyətini isə qlobal terror təhlükəsi kimi təqdim edirlər. Məsələyə bu cür fərqli yanaşma isə beynəlxalq terrorla ümumi mübarizənin effektivliyinə ciddi zərbə vurur.
Erməni terror təşkilatlarından gələn təhlükənin düzgün qiymətləndirilməməsi də narahatlıq yaradan məqamlardandır. Mətbuatda Boston faciəsində erməni izinin olduğuna dair xəbərlərin çıxması heç də təsadüf deyil. Sarnayev qardaşlarının terror aktının hazırlanmasında əli olan hansısa erməni ilə əlaqələrini qardaşların əmisi Ruslan Sarni açıqlayıb. Bundan bir qədər sonra qardaşların atası Anzor Sarnayev də keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, Mişa adlı Bakı ermənisi ABŞ-a köçdükdən sonra inancını dəyişib və o, Sarnayev qardaşlarının radikal islama cəlb olunmasında rol oynayıb. Təəssüf ki, ABŞ xüsusi xidmət orqanları bu məsələni ciddi araşdırmağa ehtiyac duymayıb.
Bu reallıqlara etinasızlıq göstərilməsi beynəlxalq terrora qarşı mübarizədə determinizmin pozulmasına aparıb çıxarır. Terrorçuların "özü-nünkülər" və "yadlar"a bölündüyü, müxtəlif dinə mənsub insanlar tərəfindən törədilmiş çoxsaylı terror aktlarının tədqiqi zamanı da özünü göstərir. İttiham olunan şəxs müsəlmandırsa, baş verənlər dərhal "cihadçılar"ın "başqa dindən olanlara" qarşı mübarizəsi kimi qiymətləndirilir və ona "islam terrorizmi", "islam etnofundamentalizmi" və "islam ekstremizmi" adı verilir. "Özününkülər"in əməlləri isə, bir qayda olaraq, sosial-psixoloji motivlərlə əsaslandırılır və "bədbəxt tənha"nın "yadlar"ın təzyiqinə qarşı mübarizə aktı kimi təqdim olunur. Halbuki bu məntiqlə "xristian terrorizmi", "xristian ekstremizmi" və "xristian etnofundamentalizmi" kimi anlayışların mövcudluğu da etiraf olunmalıdır.
Terror aktı törətmiş şəxsin əsaslarından, milli və ya dini mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, terror terrordur. Buna Azərbaycan prezidenti       İlham Əliyev "MDB müsəlmanları sülh və sabit inkişaf naminə" mövzusunda Bakıda keçirilən konfransın iştirakçıları ilə görüşündə diqqət çəkib. "Təəssüf ki, bizim bütün səylərimizə baxmayaraq, dünyada həyəcanlı proseslər gedir. Antiislam, islamofobiya təbliğatı aparılır. Biz nə qədər çalışsaq da, hər halda kütləvi informasiya vasitələrində bu terminlər işlədilir. Terrorçuları "islamçı" adlandırırlar. Terrorçunun nə milləti, nə də dini var", - deyə İ.Əliyev qeyd edib.
Təəssüf ki, ekspertlər və xüsusi xidmət orqanları "islam terrorçuları"nın üzə çıxarılması işinə o qədər aludə olublar ki, Azərbaycan prezidentinin fikrini birmənalı şəkildə təsdiqləyən adi statistikanı belə, diqqətdən qaçırıblar.
Bu yaxınlarda "Yeni Amerika" Fondu ABŞ-da terror aktları ilə bağlı son dərəcə maraqlı statistika açıqlayıb. Məlum olub ki, 2001-ci ilin sentyabr hadisəsindən sonra Birləşmiş Ştatlarda terrorçuluqda ittiham olunan 380 nəfərin 77-si partlayıcı qurğu, yaxud onun komponentlərini əldə etməyə və ya hazırlamağa nail olub. Bu 77 nəfərdən 48-i ultrasağçı, yalnız  23-ü "cihadçı"dır. Ümumilikdə son 12 ildə terrorçuluqda ittiham olunan 380 nəfərdən 207 "cihadçı" 17 nəfər öldürübsə, "qeyri-cihadçılar" 29 nəfərin həyatına son qoyub.
Daha bir kifayət qədər ciddi məqama diqqət yetirməyə dəyər. "The Washington Post" qəzeti yazır ki, Bostonda terror aktının törədilməsində ittiham olunan və rəsmi versiyaya görə radikal islamçılarla əlaqəli şəxs sayılan C.Sarnayev bu addımı İraq və Əfqanıstan müharibələrinə görə Amerikadan qisas almaq üçün atdığını etiraf edib. Əlbəttə ki, heç bir "xoş" niyyət terrora haqq qazandıra bilməz. Bununla yanaşı, elə həmin İraq və ya Əfqanıstanda dinc insanlar arasında həddindən artıq çox tələfatın olduğunu, bu müharibələrdə ağır cinayətlər törətmiş amerikalı hərbçilərin cəzasız qalmasını, Quantanamo həbsxanasında məhbusların təhqir olunması faktlarını da nəzərə almamaq olmaz. Bütün bunlar islam ortodokslarını gənclərdən ibarət yeni qüvvələri toplayaraq öz sıralarına qoşmağa vadar edir. Bu məsələdə vaxtaşırı Məhəmməd Peyğəmbərə ünvanlanan təhqirlər, onun karikaturalarının çəkilməsi, "Quran" kitabının yandırılması və müsəlman dəyərlərinin təhqir olunduğu digər faktlar da öz destruktiv rolunu oynayır. Qərb ölkələrinin hökumətləri bu faktları lazımi dərəcədə pisləməməsi, bunu söz və vicdan azadlığı ilə əsaslandırması isə medalın digər üzüdür.
Bütün bunlar bir daha onu göstərir ki, Boston faciəsinə ayrıca bir hadisə kimi baxmaq, onu sadəcə islam radikalizminin təzahürü kimi qiymətləndirmək doğru deyil. Əslində, bu, qlobal terrorizmə yanaşmadakı ikili standartın nəticəsidir. Dünya "terrorçudan terrorçuya fərq var" prinsipindən nə qədər tez imtina edərsə, bu bəla ilə mübarizə bir o qədər effektiv olar.

ТЕРРОРИСТ ТЕРРОРИСТУ — РОЗНЬ?
Расследование теракта в Бостоне выявило новые детали, дающие не только повод для различного рода спекуляций, но и изрядную пищу для размышлений. Со ссылкой на источник в следственных органах США пресса сообщает, что обвиняемые в совершении теракта братья Царнаевы намеревались взорвать бомбу также на Таймс-сквер Нью-Йорка, где люди традиционно встречают Новый год. Эту информацию подтвердил и мэр Нью-Йорка Майкл Блумберг.
А по информации российской газеты "Известия", в ее распоряжении имеются документы департамента контрразведки МВД Грузии, которые подтверждают, что грузинская организация "Кавказский фонд", сотрудничающая с американской НКО "Джеймстаун", занималась вербовкой жителей Северного Кавказа. Сообщается, что Кавказский фонд совместно с фондом "Джеймстаун" летом 2012 года проводил мероприятия и семинары для молодых жителей Кавказа, в том числе и его российской части. На некоторых из них присутствовал и Тамерлан Царнаев.
Между тем американское общественное мнение больше беспокоят действия, а точнее бездействие спецслужб страны, не среагировавших должным образом на запросы из России. Еще в 2011 году российская сторона настоятельно рекомендовала проверить информацию о Т.Царнаеве, кардинально поменявшем свои взгляды за последний год и собирающемся выехать в один из регионов России, чтобы примкнуть к неизвестной подпольной организации. После четырехмесячного расследования ФБР США сообщили Москве, что поведение подозреваемого не вызывает вопросов. Но не удовлетворенная ответом российская сторона через месяц отправила повторный запрос в ЦРУ, сотрудники которого также не обнаружили в действиях Т.Царнаева ничего подозрительного, хотя и включили его имя в черный список, ежегодно составляемый Национальным контртеррористическим центром. Об этом были предупреждены также Госдепартамент, министерство внутренней безопасности и ФБР.
Превалирование косвенных доказательств над прямыми и непонятных версий над явными фактами приводит к выдвижению различных гипотез касательно трагедии в Бостоне и усиливает скептическое отношение к официальной позиции. В этом плане самую интригующую версию выдвигает издание "Дебка", близкое к израильским спецслужбам. По сообщению этого СМИ, Т.Царнаев был двойным, а то и тройным агентом. Его привлекли к сотрудничеству с ФБР еще в 2011 году, после поступившего из России официального запроса, где было указано, что он является радикальным исламистом и готовит теракты. "Дебка" предполагает, что спустя короткое время по поручению американских спецслужб Т.Царнаев отправился на Кавказ для выяснения степени влияния саудовских эмиссаров. Однако здесь он проникся идеями глобального джихада и стал служить новым хозяевам-вдохновителям. Не исключено, что тогда же он был завербован и российскими спецслужбами.
История изобилует фактами заигрывания спецслужб ведущих мировых держав с террористическими организациями в рамках геополитической борьбы. Отсюда и берет начало порочная практика разделения террористов и террористических организаций на "своих" и "чужих" со стороны мировых центров силы. Все действия "своих" преподносятся как "народно-освободительная борьба", а "чужие" подпадают под категорию глобальной террористической угрозы. Такой дифференцированный подход наносит серьезный удар по эффективности всеобщей борьбы с международным терроризмом.
Тревожным моментом является также недооценка угроз, исходящих от армянских террористических организаций. Не случайно в прессу просочилась информация об армянском следе в бостонской трагедии. Версию о связях братьев Царнаевых с неким лицом армянского происхождения, замешанным в подготовке теракта, высказал их дядя Руслан Царни. Чуть позже на пресс-конференции отец братьев Анзор Царнаев отметил, что некий бакинский армянин Миша, сменивший веру после переезда в США, способствовал становлению его сыновей на путь радикального ислама. К сожалению, эти утверждения не стали предметом детального изучения со стороны спецслужб США.
Игнорирование этих реалий приводит к нарушению детерминизма (причинно-следственной связи) в борьбе против международного терроризма. Деление террористов на "своих" и "чужих" прослеживается также при расследовании многочисленных терактов, совершенных представителями разных конфессий. Если обвиняемыми оказываются мусульмане, это сразу интерпретируется как война "джихадистов" против "иноверцев" под эгидой "исламского терроризма", "исламского этнофундаментализма" и "исламского экстремизма". Деяния же "своих", как правило, объясняются социально-психологическими мотивами или расцениваются как акт борьбы "несчастного одиночки" против засилья "чужих". Хотя, следуя этой же логике, уместно было бы признать также существование таких понятий, как "христианский" терроризм, экстремизм и этнофундаментализм.
Какова бы ни была мотивация, национальная или конфессиональная принадлежность совершающего теракт, террор остается террором. На это обратил внимание и президент Азербайджана Ильхам Алиев во время встречи с участниками прошедшей в Баку конференции "Мусульмане СНГ за мир и стабильное развитие". "К сожалению, несмотря на все наши усилия, в мире идут тревожные процессы. Идет антиисламская пропаганда, исламофобия. Сколько бы мы ни старались, все равно и в средствах массовой информации эти термины используются. Террористов называют исламистами. Террорист не имеет ни национальности, ни религии", - заявил И.Алиев. К сожалению, эксперты и спецслужбы так увлеклись выявлением "исламских террористов", что упустили из виду простую статистику, красноречиво подтверждающую слова президента Азербайджана.
Недавно фонд "Новая Америка" опубликовал любопытную статистику по террору в США. Оказалось, что из 380 человек, обвиненных в терроризме после сентябрьской трагедии 2001 года, 77 преступникам удалось непосредственно приобрести или сделать взрывное устройство или его компоненты. Из этих 77 человек 48 были ультраправыми и только 23 - "джихадистами". В целом, если из 380 обвиненных в терроризме за последние 12 лет 207 "джихадистов" убили 17 человек, то на совести остальных "неджихадистов" 29 человеческих жизней.
Не мешало бы обратить внимание на еще один весьма серьезный аспект. По сообщению газеты The Washington Post, обвиняемый в совершении теракта в Бостоне Дж.Царнаев, который, по официальной версии, связан с радикальными исламистами, признался, что пошел на это, чтобы отомстить США за войны в Ираке и Афганистане. Конечно, никакие "благие" намерения не могут оправдать террор. Но при этом нельзя списывать со счетов и чрезмерно большое число жертв среди мирного населения в том же Ираке или Афганистане, практическую безнаказанность американских военных, совершивших тяжкие преступления в этих войнах, факты издевательства над узниками тюрьмы Гуантанамо. Все это и позволяет исламским ортодоксам заманивать в свои пропагандистские сети новые силы из молодежи. Свою деструктивную роль в этом играют и периодические оскорбительные высказывания в адрес пророка Мухаммеда и карикатуры на его образ, акты сожжения Корана и прочие оскорбления мусульманских ценностей. Отсутствие должного осуждения подобных фактов со стороны официальных властей западных стран, объясняющих свое индифферентное отношение уважением к свободе слова и совести, является другой стороной медали.
Все это вновь показывает, что бостонскую трагедию не следует рассматривать как частный случай или же исключительно как проявление угрозы исламского радикализма. На самом деле это результат тех же двойных стандартов в подходе к глобальному терроризму. И чем скорее мир откажется от принципа "террорист террористу - рознь", тем эффективнее станут результаты борьбы с этим злом.