Fəridə Əzizova: "Fikrimcə, 2016-cı ildə biz çoxdankı arzumuza çata bilərik"
Moldovanın paytaxtı Kişinyovda keçirilən taekvondo üzrə gənclər arasında Avropa çempionatı Azərbaycan üçün 2 qızıl medalla yadda qaldı. London Olimpiadasının iştirakçısı Fəridə Əzizova (67 kq), ardınca isə Hüseyn Mehrəliyev (68 kq) bütün rəqiblərinə qalib gələrək fəxri kürsün ən yüksək pilləsinə qalxdılar. Yığmamız 22 ölkə arasında komanda hesabında Rusiya və Türkiyədən sonra 3-cü yeri tutdu. Hazırda komandamızda əsas taekvondoçulardan sayılan Fəridə Əzizova Bakıya qayıdandan sonra "R+"un qonağı olub.
- İlk olaraq səni təbrik edirik. Ötən il Misirdə keçirilən gənclər arasında dünya çempionatında qızıl medal qazanmışdın. Demək olar ki, Avropa çempionatı sənin üçün nisbətən rahat keçdi?
- Təbriklərə görə çox sağ olun. Yarışa ciddi hazırlaşmışdıq. Məhz bu amilə görə yalnız qələbə barədə düşünürdük. Ən çətin görüşüm ilk mərhələdə holland rəqibimlə oldu. Psixoloji cəhətdən onun üzərində qələbə mənə çox vacib idi. Həm yarışın ab-havasına öyrəşməliydim, həm də uğurlu çıxışımı davam etdirməliydim. Qızıl medal uğrunda görüşdə fransız idmançısı Niare Habiyə qalib gələrək Avropa çempionu oldum. Hər bir yarışda çətinlik olur. Yalnız qələbədən sonra insanlar bunun asan başa gəldiyini düşünür.
- Yarışa 14 idmançıyla yollanmışdınız. Ümumilikdə, qazanılan 2 qızıl medalı necə qiymətləndirirsən...
- Avropa çempionatı bizim üçün sınaq xarakteri daşıyırdı. Təbii ki, test turnirində 2 qızıl medalın olması bizi tam qane edir. Çünki turnirdə bəzi idmançılarımız medal döyüşlərində məğlub oldular. Şansızlıq onların tərəfində oldu. Əgər idman şansı təmsilçilərimizin üzünə gülsəydi, medallarımızın sayı daha da çox ola bilərdi.
- Yəni, ümidləri doğrultmayan olmadı...
- Əsas odur ki, biz qarşıya qoyulan məqsədə çatdıq və idmançılardan gözlənilən nəticəni aldıq. Əlbəttə, medal sayımız çox ola bilərdi. Xanım idmançılarımız onlara bəslənən ümidləri doğrultdular. İki idmançımız isə 3-cü yer uğrunda mübarizədə uduzdu. Yəni onlar medala çox yaxın idilər. Fikrimcə, üzərlərində çalışmaqla gələcək yarışlarda məşqçiləri sevindirə bilərlər.
- Yəqin, Moldovakı uğur Londondakı məğlubiyyəti unutdurar?
- London Yay Olimpiya Oyunlarında medal qazanmağı çox arzulayırdıq. Amma müəyyən səbəblərdən bəxtimiz gətirmədi. Təcrübəsizlik də özünü göstərdi. Hazırda bütün fikrimiz 2016-cı ildə keçiriləcək olimpiadayla bağlıdır. Yeni lisenziya mövsümü artıq başlayıb. Biz əvvəlcə ora vəsiqə qazanmalı, sonra isə medal arzumuzu reallaşdırmalıyıq.
- Bu il həm də böyüklər arasında dünya çempionatı keçiriləcək. Avropadakı qələbədən sonra bu yarışda şanslarını necə qiymətləndirirsən?
- Dünya çempionatı avqustda Meksikada olacaq. Həmin yarışa çox ciddi hazırlaşmalıyıq. Çünki dünya çempionatı Avropa çempionatından çox fərqlənir. Rəqabət daha da güclü olacaq. Bir məğlubiyyət idmançını ümumiyyətlə medaldan məhrum edə bilər. Avropadakı uğurdan sonra dünya çempionatında qələbə qazanmaq ən böyük arzumdur. Bilirəm ki, mənim çəkimdə güclü idmançılar çoxdur. Amma onlara qalib gəlmək gücündəyəm.
- Uzun müddətdir dünya və Avropa çempionatlarında komandamızın üzvləri medal qazanır. Amma Olimpiadada uğur qazanmaq mümkün olmur. Səncə, bu uğursuzluğa son qoymaq mümkün olacaqmı?
- Əlbəttə, əgər idmançı üzərində işləməyi bacarırsa, mütləq istədiyi zirvəni fəth edəcək. Olimpiadada taekvondoda güclü rəqabətin olduğunu da unutmayaq. Ora planetin ən güclü taekvondoçuları toplanır. Fikrimcə, 2016-cı ildə biz çoxdankı arzumuza çata bilərik. Ağır atletikada da medal olmurdu. Amma 2012-ci ildə tilsimi qırdılar. Biz də Braziliyadakı Olimpiadadan Vətənə medalla qayıtmaq istəyirik.
- Azərbaycanda idmanın sürətlə inkişaf etməsinə baxmayaraq, döyüş növlərində xanım idmançılarımız azdır. Bu mənada idmanla məşğul olmaq şəxsi həyatında problem yaratmır?
- Əvvəllər siz dediyiniz kimi idi. Amma indi həm taekvondo, həm karate, həm də digər döyüş növlərində çoxlu sayda xanım idmançılarımız var. İdman bizim şəxsi həyatın bir hissəsinə çevrilib. Mən idmançı olduğumla fəxr edirəm. İdmançı Vətəni təmsil etmək hüququna malikdir. Bu mənada biz şərəfli işlə məşğul oluruq. Deməzdim ki, idmana şəxsi həyatıma mane olur. Bəlkə də kömək edir. Qələbədən sonra yaxınlarım anlayır ki, taekvondonu seçməkdə düzgün qərar qəbul etmişəm.

Фарида Азизова: "Думаю, в 2016 году мы можем осуществить давнишнюю нашу мечту"
Прошедший в Кишиневе молодежный чемпионат Европы по таэквондо принес в копилку азербайджанского спорта еще две золотые медали. Участница Олимпиады в Лондоне Фарида Азизова (67 кг), а вслед за ней Гусейн Мехралыев (68 кг) поднялись на высшую ступень пьедестала почета, одержав победы над всеми соперниками. Пропустив вперед только сборные России и Турции, сборная Азербайджана заняла в командном зачете 3-е место среди 22 команд.
По возвращении команды гостем R+ стала Фарида АЗИЗОВА, считающаяся одним из лидеров отечественной команды таэквондистов.
- В первую очередь прими наши поздравления. Ты завоевала золотую медаль и на прошедшем в прошлом году в Египте чемпионате мира среди молодежи. Можно ли сказать, что на чемпионате Европы тебе было относительно легче?
- Спасибо за поздравления. К соревнованию готовились очень серьезно. Думали только о победе. Самой трудной была встреча на начальном этапе с голландской спортсменкой. Победа была мне крайне необходима в психологическом плане. Надо было и адаптироваться к атмосфере соревнований, и продолжить победное шествие. В схватке за золотую медаль выиграла у французской спортсменки Ниаре Наби и стала чемпионкой Европы. Трудно в каждом соревновании. А после победы все думают, что победа далась легко.
- В турнире участвовали 14 наших спортсменов. Как оцениваешь то, что завоеваны всего две золотые награды?
- Чемпионат Европы носил для нас испытательный характер. Естественно, завоевание на тестовом турнире двух золотых медалей нас полностью устраивает, так как некоторые наши спортсмены проиграли в схватках за медали. Удача отвернулась от них. Улыбнись им спортивная фортуна, количество завоеванных нами медалей могло бы быть больше.
- То есть не оправдавших надежд не было…
- Главное, мы добились поставленной цели, и спортсмены показали ожидаемые результаты. Конечно, медалей могло бы быть больше. Оправдали надежды девушки. Две спортсменки проиграли схватки за 3-е место, т.е. были в шаге от медалей. Думаю, поработав над собой, они способны порадовать тренеров на будущих соревнованиях.
- Наверное, успех в Молдове поможет забыть о поражении в Лондоне?
- Мы очень хотели завоевать медаль на летних Олимпийских играх в Лондоне. Но нам не повезло в силу ряда причин. Сказалось и отсутствие опыта. Сейчас все мысли сосредоточены на Олимпиаде 2016 года. Уже начался сезон лицензий. Сначала надо завоевать путевку на Олимпийские игры. А потом реализовать мечты о медалях.
- В этом году пройдет и чемпионат мира среди взрослых. Как ты оцениваешь свои шансы на этом соревновании после победы в Европе?
- Чемпионат мира пройдет в Мексике в августе. Необходимо крайне серьезно подготовиться к этому соревнованию, т.к. чемпионаты мира и Европы довольно сильно отличаются друг от друга. Конкуренция будет намного выше. Всего одно поражение может лишить спортсмена шансов на медаль. После удачи в Европе моя самая большая мечта - победить на чемпионате мира. Знаю, что сильных спортсменов в моей весовой категории много. Но мне по силам победить их.
- Уже долгие годы члены нашей команды завоевывают медали на чемпионатах Европы и мира. Но добиться успеха на Олимпийских играх не удается. Как, по-твоему, удастся ли прервать эту полосу неудач?
- Конечно, если спортсмен умеет работать над собой, то обязательно покорит желаемую вершину. Не будем забывать и о сильной конкуренции на Олимпиаде. Там собираются сильнейшие спортсмены планеты. Думаю, в 2016 году мы можем осуществить давнишнюю нашу мечту. До 2012 года не было у нас медалей и в тяжелой атлетике. Из Бразилии мы хотим вернуться на родину с медалью.
- Несмотря на ускоренное развитие спорта в Азербайджане, женщин в боевых видах у нас не так много. Не создает ли в этом плане занятие спортом проблемы в личной жизни?
- Так было раньше. Теперь же у нас много представительниц слабого пола и в таэквондо, и в каратэ, и в других боевых видах. Спорт стал частицей нашей личной жизни. Я горжусь тем, что являюсь спортсменкой. Спортсмены обладают правом представлять Родину. В этом смысле мы занимаемся благородным делом. Я бы не сказала, что спорт мешает личной жизни. Может, даже способствует ей. После победы мои близкие понимают, что я приняла верное решение, выбрав таэквондо.