"Xalq Əmanəti" layihəsi çərçivəsində görkəmli rəngkar və qrafik, Azərbaycanın əməkdar incəsənət xadimi Mikayıl Abdullayevin həyat və yaradıcılığı haqda kitabın təqdimatı keçirilib
Xalq Bankın baş ofisində "Xalq Əmanəti"  layihəsi çərçivəsində görkəmli rəngkar və qrafik, SSRİ Dövlət mükafatçısı, Beynəlxalq Cəvahirləl Nehru mükafatı laureatı, Azərbaycanın incəsənət xadimi və SSRİ xalq rəssamı Mikayıl Abdullayevin həyat və yaradıcılığına həsr olunmuş kitabın təqdimatı keçirilib. Mikayıl Abdullayev haqqında kitab təkcə növbəti, "Xalq Əmanəti" mədəni  layihəsinin onuncu mərhələsi olmadı. Bu, özünəməxsus ikinci yubileyin keçirilməsidir: layihənin dörd yaşı tamam olur. Layihə ASC "Xalq" Bankı tərəfindən Azərbaycan xalqının mədəni irsinin qorunaraq, gələcək nəsillərə ötürülməsi məqsədilə  həyata keçirilib. Yaradıcılıq prosesinə mütəxəssislərdən ibarət çoxsaylı komanda cəlb olunub. Xalq rəssamları Böyükağa Mirzəzadə, Maral Rəhmanzadə, Səttar Bəhlulzadə, Xalidə Səfərova, eləcə də Mahmud Tağıyev, Fazil Əliyev, Rza Məmmədov, Gennadi Brijatyuk və Qorxmaz Sücəddinovun əsərlərindən ibarət sərgilər təşkil edilib və bədii albomlar nəşr olunub; Xalq şairləri Məmməd Araz, Hüseyn Arif və Mikayıl Müşfiqin seçilmiş əsərləri və görkəmli alim-numizmat, professor Əli Rəcəblinin "Azərbaycan sikkələri" kitabı işıq üzü görüb.
Bütün nəşr olunmuş kitablar hədiyyəlikdir və üç dildə - Azərbaycan, ingilis, rus dillərində çap olunur. Nəşrlər ölkənin ali və orta təhsil müəssisələrinə, uşaq evləri və kitabxanalara, müxtəlif fondlara, dövlət müəssisələrinə, xarici ölkələrin Azərbaycanda və Azərbaycanın xaricdə fəaliyyət göstərən səfirlik və konsulluqlarına, eləcə də sənətsevərlərə hədiyyə olunur.
Tarix mənzərələrdə
Layihənin sayca onuncu buraxılışı xalq rəssamı Mikayıl Abdullayevin (1921-2002) həyat və yaradıcılığına həsr olunub. Alboma dahi sənətkarın böyük irsindən ən yaxşı əsərlərinin reproduksiyaları daxil olub. Mikayıl Abdullayevin mənzərə və digər məşhur əsərlərində Azərbaycanımızın əsrarəngiz təbiəti, şanlı tarixi, milli-mənəvi dəyərləri böyük məharətlə təsvir olunub. Rəssam həmçinin çox sayda yazıçıların, incəsənət xadimlərinin portretlərini yaradıb. O, Azərbaycan klassiklərinin əsərlərinə çoxsaylı interyer təsvirləri və illüstrasiyaları yaradaraq, həm monumental əsərlərə, həm də kitab qrafikasına böyük töhfə verib.
Abdullayevin portret yaradıcılığı yeni nəşrin böyük bölməsi üçün mövzu olub. Bu nəşrə məşhur mədəniyyət, elm və incəsənət xadimlərinin portretləri, eləcə də rəssamın həyat yoldaşının saysız-hesabsız müxtəlif planlı portretləri daxil olub. Nəşrdə ayrıca bölmə əməyə həsr olunub - məlum olduğu kimi, Mikayıl Abdullayev fəhlələrin və xüsusilə kəndlilərin əməyinə çoxlu əsərlər həsr edib. Onu kənd təbiətinin ədəbi gözəlliyini (belə əsərlərdən biri, məsələn,  zərifliyi, yüngüllüyü ilə gözoxşayan "Qarabağda qış" əsəridir) və gündəlik ağır, lakin insanların inamlı zəhmətkeşliyi (bu mənada "Azərbaycan çöllərində" triptixi səciyyəvidir) cəlb edirdi.
Eyni zamanda, rəssam qadın təsvirlərinə xüsusi vurğu edirdi. Kənd qadınları sadəliyi və əməksevərliyi, həmçinin ruh səxavətliyi və xeyirxahlığı ilə rəssamı özünə çəkirdilər. Rəssam bu keyfiyyətləri "Qışın yola salınması", "Çəltikçi qızlar" və "Lənkəranlı qız" kimi əsərlərində ustalıqla əks etdirib. Masallıdan olan kəndli ananın uşağı ilə təsvir edildiyi "Sevinc" və ya zəhmətkeş qadınların əks olunduğu "Pambıq" kimi rəsmlər arasında alboma daxil olmayan və kifayət qədər tanınmayan, amma gözəl  işlər də var; məsələn, "Körpəsinin ardınca": günəşdən yanmış kəndli qadın - görünür, indicə çöldən gəlib. Bayırdan uşaq bağçasının şüşəsini taqqıldadır. Sakitləşdirici işıq və xoşbəxtlik mühiti - səmimi ovqat sənətkarın yalnız kolorit və ya şəxsi manerasının di-gər xarici keyfiyyəti ilə təsvir oluna bilməz. Onun keyfiyyətli imzası burada da parıldayır və ani məişət səhnəciyinə yüksəldilmiş xarakter təqdim edir.
Mikayıl Abdullayevin əsərlərindən sovet vaxtı Bakının abadlaşdırılması tarixini öyrənmək olar: onlar təkcə dahi sənətkarın fırçasının mənzərələrini təsvir etmir, həm də paytaxtın memarlıq tarixinin, demək olar ki, sənədli sübutudur ("Bakı tikilir", 1951).
Bu rəssam həm Sovet İttifaqına, həm də xarici ölkələrə (Hindistan, Əfqanıstan, Polşa, İtaliya və digər ölkələr) çox səyahət edib. O, hər yerdən eskizlər gətirirdi. Sonra isə səfərləri  haqda təəssüratlarını əks etdirən gözəl işlər yaradırdı. Hindistana ilk dəfə 1957-ci ildə səfər edib, daha sonra da bir neçə dəfə bu ölkəyə gəlib. Və  hər  dəfə əvvəlki hisslərini yeni ifadəli işləri ilə tamamlayırdı. "Hindistan silsiləsi" əsərinə görə 1970-ci ildə bu ölkənin hökuməti onu qızıl medal və Cəvahirləl Nehru adına beynəlxalq diplomla mükafatlandırıb. Yeni alboma bu silsilədən istər mənzərə, istərsə də portret və janr səhnələrindən ibarət işlərin çoxlu reproduksiyaları daxil olub. "Mənzərələr" bölməsində həmçinin bir çox digər ölkələrin mənzərələrini də görmək olar. Məsələn, orada sənətkarın məşhur Venesiya silsiləsindən işləri yer alıb.
1970-ci illərdə Mikayıl Abdullayev Nizami Gəncəvinin əsərlərinin süjeti əsasında "Nizami" metro stansiyasının zalını mozaik panno ilə tərtib edib. Stansiyanın sonunda mərkəzi panno Nizami Gəncəvinin nəhəng portretindən ibarətdir. Kitabda təkcə bu möhtəşəm işlərin şəkilləri deyil, həm də onların eskizləri,  eləcə də bu əsərlər üzərində iş prosesini əks etdirən arxiv şəkillər yer alıb. Kitabın qrafikası Sədi Şirazinin "Gülüstan" və Füzulinin "Leyli və Məcnun" poemalarına illüstrasiyaların reproduksiyaları ilə təqdim olunub.
Bu ustad sənətkarın onlarca əsərini, ona həsr edilmiş kitabın təqdimatı günü açılmış sərgidə görmək olardı. Onlar arasında xüsusilə xarici səfərlərlə (ilk növbədə, Hindistan silsiləsindən) bağlı olan işləri, portretləri, o cümlədən "Yeddi gözəl" silsiləsindən olan bütün əsərləri yer alır.
Yüksək əyarlı sənətkar
Mikayıl Abdullayevin doğmaları və yaxınlarının iştirak etdikləri təqdimat mərasiminə görkəmli ictimai xadimlər, məşhur mədəniyyət və incəsənət nümayəndələri də qatılıblar. Tədbirdə çıxış edənlər - Azərbaycan Rəssamlıq Akademiyasının rektoru, akademik Ömər Eldarov, Bakı Musiqi Akademiyasının rektoru, Xalq artisti Fərhad Bədəlbəyli, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, Xalq rəssamı Ağaəli İbrahimov və başqa sənət ustaları Mikayıl Abdullayevin milli incəsənətin tə-rəqqisinə verdiyi əhəmiyyətli töhfəsindən söz açıblar.
"Mikayıl Abdullayev nurla dolu, xoşbəxt, yaradıcı həyat sürüb. O, son dərəcə mülayim, həssas rəssam idi. İlk növbədə o, sakit, ziyalı insan olub. Elə işləri də belədir. Bu plastik xətlərə, zərif xarakterlərə və sakitləşdirici koloritə baxın! Burada bütövlükdə onun sənətinin sirri yatır", - akademik Ömər Eldarov öz nitqinə başlamışdır. O, bu sözlərlə qeyd etdi ki, Mikayıl Abdullayev kəndli insanları böyük sevgi ilə təsvir etdiyi "Axşam" işindən başlayaraq, özünü yüksək səviyyəli sənətkar kimi tanıda bildi. Bununla yanaşı, Abdullayev gerçəkliyi nəinki kənd, həmçinin mürəkkəb sənaye mənzərələrini də bədii şəkildə təsvir etmişdir.
Sonuncu sosialist realizmi ənənələri üçün, bir növ, yenilik olub və iri SES-in tikintisinə həsr olunan "Mingəçevir süitası" silsiləsində M.Abdullayev təsdiq edib ki, bu cür sintez ola bilər və bundan əlavə, özünü təsdiq edib. "Baxın, bu ocaqlar, bu axşamlar necə də böyük hisslə təsvir olunub!" - deyə Ömər Eldarov bu silsiləni şərh edərkən bildirib. Məhz bu silsilədə möhtəşəm təsir gücünə malik "Xoşbəxtlik  memarları" rəsmi yaradılıb. Orada cavanlıq və optimizm hissi bəlkə də hər bir yaxmada hiss olunur.
Aşiq olmuş gənc qız və oğlan gələcək Mingəçevir SES-in tikintisi ilə bağlı aparılan işlər zamanı görüşərək, nəinki öz xoşbəxtliklərini,  həmçinin doğma ölkələrinin xoşbəxtliyini hər gün qurmağa hazırdırlar.
Sənətkarın şah əsərlərindən biri sayılan bu rəsm "Xalq Əmanəti" layihəsi çərçivəsində nəşr olunan albomun üz qabığını bəzəmişdir.
Sənətkarın  işlərindən ibarət sərgi ziyarətçilər üçün Xalq Bankın Bakıda yerləşən baş ofisində martın 1-dən iyunun 1-dək, Gəncə filialında isə martın 10-dan iyunun 10-dək açıqdır.

THE MAKER OF HAPPINESS
A book about the life and creative work of Mikayil Abdullayev, a prominent painter, graphic artist and renowned art figure of Azerbaijan, has been presented as part of the "National Heritage" project
Author: Naila BANNAYEVA, art historian Baku
The head office of Xalq Bank has hosted a presentation of a book about the life and creative work of Mikayil Abdullayev, a prominent painter and graphic artist, winner of the USSR State Award and the Jawaharlal Nehru Award for International Understanding, renowned art figure of Azerbaijan and People's Artist of the USSR. It was held as part of the Xalq Emaneti ("National Heritage") project.
The book has not just become the tenth stage of the Xalq Emaneti cultural project. It is a one-of-a-kind anniversary from two viewpoints: four years have passed since the project launched off. The project was launched by Xalq Bank OJSC in an effort to maintain and pass on to future generations the cultural heritage of the Azerbaijani people. A team of numerous professionals became involved in the creative process. Art books were published and exhibitions organised, featuring works by national artists, including Boyukaga Mirzazada, Maral Rahmanzada, Sattar Bahlulzada, Xalida Safarova and Mahmud Tagiyev, Fazil Aliyev, Gennadiy Brizhatyuk, Rza Mammadov, and Qorkhmaz Sujaddinov; selected works by Mammad Araz, Huseyn Arif and Mikayil Musfiq, as well as the book "Coins of Azerbaijan" by prominent numismatologist, Prof. Ali Racabli, were released.
The books, which were published in three languages - Azerbaijani, English and Russian - are being presented free of charge to higher and secondary educational institutions, orphanages and libraries, foundations, public institutions, foreign representative offices in Azerbaijan, the country's embassies and consulates abroad, and are also distributed for free among Azerbaijani artloves.
History in landscape
The tenth edition under this project is dedicated to the life and creative work of People's Artist Mikayil Abdullayev (1921-2002). The art book includes reproductions of the best creations derived from the outstanding painter's tremendous heritage.
The landscapes and other well-known paintings by Abdullayev reflect the national and spiritual values, the ancient history of our nation and the unparalleled beauty of the Azerbaijani nature. The painter has also created portraits of many writers and art figures. He has made a significant contribution both to the monumental art and book graphics, having created numerous interior panel drawings and illustrations for the works by Azerbaijani classics.
The portraits painted by Abdullayev cover a large section of the new edition. It includes portraits depicting renowned men of culture, science and art, as well as a number of portraits of the painter's wife.
A separate section of the edition highlights the labor theme; it is known that Abdullayev devoted a lot of his paintings to workers, particularly peasants. He was fascinated by the everlasting beauty of rural nature (for example, this was reflected in "The Winter in Karabakh", a tender and subtle canvas), as well as the difficult but determinedwork of the people (the triptych "On the fields of Azerbaijan" is the most remarkable in this respect).
The painter placed a particular emphasis on women's images. Rural women were appealing to him due to their modesty and hard work, as well as kindness and generosity of their soul. He brilliantly reflected these human qualities in such paintings as "The passage of winter", "Rice-growing girls" and "A Lankaran woman". His widely acclaimed paintings such as "Joy", reflecting a peasant woman from Masalli with a child, or "Silk" with its dignified beauties, include some pieces that are also outstanding though not so well-known, which were included in the mentioned album as well. For instance, the painting "Picking up the child": a sun-tanned rural woman who apparently has just completed field work, is knocking on a kindergarten window from the outside.
Subdued light and the air of happiness - the brand-name pattern of the heart-warming lyrical painter which cannot be described exclusively by colours or other external traits of his personal style - also shines here, adding a sublime touch to a transitory domestic scene.
Urban landscapes also invariably affected the creative views of Abdullayev, especially since the painter's adulthood, a time when his creative life flourished during the years of widespread development and building activity in the city of Baku - from the early post-war period all the way to the 1980s. Some of Abdullayev's paintings can be used in studying the history of the Soviet-era construction work in Baku as they are not only landscapes drawn by the brush of an outstanding painter but are also nearly documentary proof of the architectural history of the capital city ("Baku under construction", 1951).
The painter traveled extensively both throughout the Soviet Union and abroad (India, Afghanistan, Poland, Italy and other countries), and brought sketches from everywhere. They were subsequently used to create magnificent paintings reflecting the impressions about his trips. Following his first trip to India in 1957, he traveled to that country a few more times, and each time he supplemented his previous impressions with new expressive works. The Indian government awarded Abdullayev with a gold medal and a diploma as winner of the Jawaharlal Nehru Award for International Understanding in 1970 for his art cycle "Across India". The new album has a plethora of reproductions from this cycle, including landscapes, portraits and genre scenes. The "Landscapes" section also features views of many other countries. For example, it includes works from the artist's well-known Venice series.
In the 1970s, Abdullayev decorated the lobby of the Nizami underground station with mosaic panel pictures on the basis of storylines from Nizami's works. The main painting on the sidewall is a huge portrait of Nizami. The book includes not only photographs of these monumental works but also their sketches, as well as archive photos reflecting the process of creation of these works. The book's graphics is represented by reproductions of illustrations for poems "Gulistan" by Saadi Shirazi and "Leyli and Majnun" by Fizuli. Dozens of canvases created by the outstanding painter are available at an exhibition that opened on the day the book was presented. The exhibits include many portraits and paintings related to his foreign trips (primarily from the cycle "Across India"), as well as all artworks from the "Seven beauties" series.
Lyricist of the highest grade
The presentation ceremony, which was attended by Mikayil Abdullayev's family members, was also joined by prominent public figures and renowned men of art and culture. Addressing the event, the Rector of the Azerbaijan State Academy of Arts, Omar Eldarov, the Rector of Baku Music Academy, People's Artist Farhad Badalbayli, the Secretary of the Union of Artists of Azerbaijan, People's Painter Agali Ibrahimov, etc. spoke about Abdullayev's significant contribution to the development of national art.
"Mikayil Abdullayev lived a bright and happy creative life. He was an amazingly subtle and lyrical painter," Academician Omar Eldarov recalled during the presentation ceremony. "First of all, he was a quiet and intelligent person. His works are that way too. Look at these flexible lines, soft characters and appeasing colours! The secret of his creative work lies in this integrity."
Eldarov noted that Abdullayev asserted himself as a lyricist of the highest grade back when he created his first major piece of art, the "Evening" canvas, depicting peasants with so much affection. In doing so, Abdullayev eulogised reality not only in the paintings reflecting rural labor, but also in harsh industrial landscapes. The latter was, to some extent, a novelty for the traditions of socialist realism, and in the series "Mingachevir suite", dedicated to the construction of a major hydro-power plant, Abdullayev proved that such a synergy is quite possible and, moreover, completely justified.
"Look at the great feeling with which these lights, these nights were depicted!" Eldarov stressed, referring to the mentioned series. This particular series includes "The makers of happiness", an amazing painting in terms of the power of its impact in which a sense of youth and optimism seems to permeate every stroke of the brush. Enamoured young man and girl, who met while working at a construction site of the planned Mingachevir hydro-power station, are ready to pursue not only their personal happiness but also the well-being of their home country. A fragment of this wonderful painting, one of the outstanding masterpieces of the painter, is shown on the cover of a book published under the Xalq Emaneti project.
The exhibitions of the painter's works are open to visitors at the head office of Xalq Bank in Baku from 1 March to 1 June, and at the bank's Ganja branch from 10 March to 10 June.