Hakan Şükür: "Azərbaycanda bizi hər zaman çox yaxşı qarşılayıblar"
Dünya şöhrətli türk futbolçusu Hakan Şükürün paytaxtımıza gəlişi çoxları üçün sürpriz oldu. Vaxtilə Türkiyə yığmasının heyətində Bakıda qol vuran veteran indi Türkiyə Böyük Millət Məclisinin üzvü olsa da, bu dəfə də Azərbaycanda onu futbolçu kimi gözləyirdik.
Onunla Bakıda müsahibə almağa ümid edirdik. Köməkçiləri gərgin iş qrafiki zamanı müsahibənin mümkün olmayacağını, hətta Azərbaycana səfər zamanı bizə yalnız 10 dəqiqə vaxt ayıra biləcəyini dedilər. Amma "Bakı" futbol klubunun prezidentinin müşaviri Tunc Afşarın köməyi sayəsində Hakan Şükürlə səfərdən əvvəl danışa bildik.
- Azərbaycanda hər zaman sizi görməyə çox şadıq. Budəfəki səfəriniz bir qədər gözlənilməz oldu...
- Ölkənizə səfərim "Bakı" futbol klubunun prezidenti Hafiz Məmmədovun dəvətiylə gerçəkləşir. Paytaxtınıza möhtəşəm futbol matçının olacağını dedilər. Madridin "Atletiko" komandasının "Bakı" ilə keçirəcəyi yoldaşlıq matçına baxacam. Ardınca Azərbaycanın böyük oğlu Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr olunan veteranların yoldaşlıq matçında iştirak edəcəm. İki gün ərzində Bakıda vacib görüşlərimin olacağını düşünürəm. Uzun müddətdir Azərbaycanda olmamışam. Yəqin, dəyişikliklər yaxşı mənada məni təəccübləndirəcək.
- Azərbaycanda Hakan Şükür dedikdə həmişə "Qalatasaray", sonra isə Türkiyə yığması yada düşür...
- (Gülür) Bunu anlamaq çətin deyil. Vaxtı ilə "Qalatasaray" və Türkiyə yığmasında uğurlu oyunlarımız, qələbələrimiz olub. Hələ o zamanlar da "Qalatasaray"ın hər qələbəsinə qardaş Azərbaycanda da sevinənlərin çox olduğunu bilirəm.
- Veteranların görüşündə oynayacaqsınız, yoxsa sadəcə tamaşa edəcəksiniz?
- Əlbəttə, meydanda olacam. Məndə olan məlumata görə, bir sıra məşhur veteran futbolçular həmin görüşdə iştirak edəcək. Türkiyədən gələn qonaqlar da olacaq. Fikrimcə, azarkeşlər maraqlı görüş izləyəcək. Özü də 9 nömrəni geyəcəm.
- Yəqin, Azərbaycandan dəvət sizin üçün də gözlənilməz oldu?
- İşlərin çoxluğu bəzi səfərlərin təxirə salınmasına səbəb olur. Amma Azərbaycandan dəvəti hər zaman sevə-sevə qəbul edirəm. Gözlənilməz deyəndə, veteranların yoldaşlıq matçının olacağını 15 gün əvvəl öyrəndim. Dəvət gələn zaman isə müsbət cavab verdim. Azərbaycanda bizi hər zaman çox yaxşı qarşılayıblar. Ona görə yenidən Bakıdakı stadionda futbol oynamaq maraqlı olacaq.
- Hakan Şükür "Qalatasaray"ın cari mövsüm Çempionlar Liqasında çıxışı barədə nə söyləyə bilər?
- "Qalatasaray" cari mövsüm uğurlu çıxış etdi. Çempionlar Liqası kimi mötəbər yarışda 14 finala qədər irəliləmək böyük nəticədir. Fikrimcə, azarkeşlər builki komandadan razı qalmalıdılar. Demək olar ki, bu günə maksimum nəticə oldu. 14 finalda "Real"a uduzdular. Güclü rəqibə qarşı sona qədər mübarizə apardıqlarını yaddan çıxartmaq olmaz.
- Azərbaycan futbolunu izləyirsinizmi?
- Ölkənizdə idmana dövlət səviyyəsində diqqət olduğunu bilirəm. Bütün idman növlərinin inkişaf etdiyini deyiblər. Azərbaycan yığmasının seçmə mərhələlərdə bəzi oyunlarının nəticələri barədə məlumatlıyam. Sizdə olimpiadaya böyük önəm verilir. Ölkənizin istənilən uğuru bizi sevindirir.
- Bir neçə il əvvəl futbol üzrə Azərbaycan millisi Bakıda Türkiyəni məğlub etdi...
- Yadıma gəlir, deyəsən, 1:0 hesablı qələbə qazandınız. Həmin oyun Türkiyədə böyük rezonans doğurdu. Futbolçularımız Azərbaycanla oyunda qələbə qazanacağını düşündüyü halda, Bakıdan xalsız qayıtdı. O vaxtlar Azərbaycan millisinin oyunları zamanı stadionda həmişə anşlaq olurdu. Yəqin, indi də elədir. Hamı bilir ki, komandanız doğma stadionda daha yaxşı oynayır. Ona görə, hətta güclü komandalar da Bakıda meydana çıxdıqları zamanı ehtiyatlı olur.
- Azərbaycanda bütün idman növlərində inkişaf var. Amma futbolda istədiyimiz hələ alınmır...
- Futbol adi oyun deyil. Hazırda bütün dünyada futbol inkişaf edir. Yəni rəqabət artır. Hətta kiçik ölkələr də güclənir. Mənə Azərbaycanda uşaq futboluna böyük şəraitin yaradıldığını deyiblər. Müəyyən vaxt lazımdır. Futbolda tez bir zamanda uğur qazanmaq çətindir. İndi gördüyünüz işlər gələcəkdə bəhrəsini verəcək. Indi öyrədilən uşaqlar bir neçə il sonra sözünü deyəcək.
- Hakan Şükür, Bülənt Qorxmaz və digər ulduz heyətin oynadığı "Qalatasaray"ın uğurunun sirri nədədir?
- Həmin dövrlərə qayıtmaq çətindir. Amma bizdə birlik və qələbə ruhu var idi. Meydanda gözəl anlaşma oyunumuza kömək edirdi. Futbolçular bir-birlərini yaxşı anlayırdı. Həmin dövrdə əldə olunan nəticələr Türkiyə futbolunun inkişafına yardımçı oldu.
- Amma sonradan milli komanda seçmə oyunlarda uğurlu çıxış etmədi. Hazırkı mövsümdə də ay-ulduzlular o qədər inamlı təsir bağışlamır...
- Milli komanda haqda fikir bildirmək çətindir. Yəqin, müəyyən problemlər var. O barədə yığmanın məşqçiləri danışsa, daha yaxşı olar. Kənardan fikir yürütmək düzgün olmaz.
- Bakıda yenidən həmin Hakan Şükürün oyununu görə biləcəyikmi?
- (Gülür) Mən artıq futbolçu karyeramı bitirmişəm. Bildiyiniz kimi, indi başqa sahədə çalışıram. Təbii ki, futbolu unutmaq mümkün deyil. Veteranların görüşündə meydana çıxan hər kəs yaxşı oynamağa çalışacaq. Həmin görüş gərək uzun müddət yaddaşlarda iz buraxsın.

Hakan Sukur: "We have always been warmly welcomed in Azerbaijan"
The news of a visit to Baku by the world famous Turkish football player Hakan Sukur was a real surprise to many. Although the veteran, who once scored a goal in Baku as a member of the Turkish national team, is now a member of the Grand National Assembly of Turkey, in Azerbaijan he was expected as a player.
Aides said it will be impossible to interview the MP due to his tight schedule and noted that even during his visit to Azerbaijan Hakan Sukur will be able to spare us only 10 minutes.
But with the assistance of an adviser of FC Baku, Tunc Afsar, we managed to get in touch with the leader of legendary Galatasaray before his visit to Baku.
- We are always glad to see you in Azerbaijan. Your current visit is a bit of a surprise ...
- My visit to your country will take place at the invitation of FC Baku President Hafiz Mammadov. I was informed that Baku will host a grand football match between Atletico Madrid and FC Baku. I will also follow this friendly match. Then I will take part in a match of veteran players dedicated to the memory of the great son of Azerbaijan Heydar Aliyev. I think during the two days I will spend in Baku, I will also hold important meetings. I have not been to Azerbaijan for quite a long time. Perhaps, the changes that happened here will surprise me in a good way.
- In Azerbaijan, when we say Hakan Sukur, we always first remember Galatasaray and then the Turkish national team ...
- (Smiles) It's natural. In the past we had successful games and stunning victories in the club and in the national team. I know that in fraternal Azerbaijan many sincerely rejoiced at each of our successes.
- Will you play at the match of veteran football stars in Baku or just watch the game?
- Of course, I will go on the pitch. According to my information, this match will bring together a number of famous football players of the past. The game will be watched by guests from Turkey. I think the fans will see an interesting game. I will go on the pitch under number 9.
- Most likely, the invitation from Azerbaijan was a surprise ...
- The eternally busy schedule forces me to give up some trips. But I am always very happy about invitations from Azerbaijan. As for the invitation to take part in the veterans' friendly, I found out about it 15 days earlier. Of course, I agreed. We have always been warmly welcomed in Azerbaijan. It will be interesting to go on the pitch in Baku once again.
- What can Hakan Sukur say about the performance of Ga-latasaray in the Champions League this season ...
- Galatasaray did very well this season. Making it into the quarterfinals in such a prestigious tournament like the Champions League is a good result. I think the fans should be pleased with the play of their team this season. Today, I can say, it is the best result. Although we lost to Real Madrid in the quarterfinals, we must not forget that Galatasaray players fought such a strong opponent to the very end.
- Do you follow football in Azer-baijan?
- I know that in your country sports are taken care of at the state level. All sports are developing. I know about the results of some of the matches of the Azerbaijani national team in the qualifying stage. You are paying great attention to the Olympics. We are pleased with every success of your country.
- A few years ago, the national football team of Azerbaijan even beat the Turkish national team in Baku...
- I remember that. I think you won with a score of 1-0. That match caused great repercussions in Turkey. Although our players planned to return from Azerbaijan with a victory, there were left without points. At that time, during matches with the national team of Azerbaijan, the stadiums always had a full house. Perhaps the situation is the same now. Everyone knows that your team plays better at home. Therefore, going on the pitch in Baku, even strong teams try to be careful.
- Although in Azerbaijan there is progress in all sports, in football we have not been able to achieve what we want...
- Football is not an easy game. Now it is developing all over the world, competition is growing, and even small countries are getting stronger. I was told that perfect conditions have been created for children's football in Azerbaijan. Some time is needed. In football, it is difficult to succeed in the shortest possible time. The current efforts will bear fruit in the future. After a few years, today's young students will have their say in different teams.
- What was the secret of the star team of Galatasaray, for which Hakan Sukur, Bulent Korkmaz and others played?
- It is difficult to return to that period. We had a spirit of unity and victory. Great understanding on the pitch helped us. The results achieved in that period contributed to the development of football in Turkey.
- But later the Turkish national team performed poorly in the qualifying rounds. Its performance is also unsteady in this season ...
- It is difficult to judge the national team. Perhaps, there are some problems. It's better if the national team coaches tell about this. It would be wrong to discuss it from aside.
- Will we be able to see the performance of that same Hakan Sukur in Baku?
- (Smiles) I have already completed my football career. As you know, I am now working in an entirely different field. Of course, it is impossible to forget football. Anyone who goes on the pitch at the veterans' match will seek to play his best. This match should remain in the memory of fans for a long time.
- Greetings to all of Azerbaijan and I wish good luck to everyone. God willing, I'll see you in Baku!