Çərşənbə axşamı, 19:06
"Nodar Şaşıqoğlu mənim kabinetimə gələrək dedi: "İcazə ver qapını çırparaq, həyatı tərk edim! Mən kral Liri oynamaq istəyirəm!" Mən əvvəlcə etiraz etdim, çünki bu,  quruluş üçün ən çətin əsər idi.   Həm də Vilyam Şekspirin pyesinin oynanılması və Lirin rolu maksimum gərginlik və bütöv yaradıcılıq fədakarlığı tələb edirdi. Ona görə də tanınmış aktyorlardan heç də hamısı, hətta ən şöhrətli və təcrübəli səhnə ustalarının hamısı bu rolu oynamağa qadir deyildi. Nodar Şaşıqoğlu mənim etirazımı eşidəndən sonra qapını bərk çırparaq getdi. Yaşının çox olmasına baxmayaraq, o, əvvəlki kimi cilovlanmayan temperament sahibi idi... Mən qərara aldım ki, bu tamaşanı qoyum". Azərbaycanın xalq artisti Aleksandr Şarovski bu yaxınlarda dünyasını dəyişmiş əvəzsiz Azərbaycan aktyoru, əfsanəvi Nodar Şaşıqoğlunu bu cür xatırlayır. Bu tamaşa Rus Dram Teatrının 2005-ci il teatr mövsümünün ən yaxşı layihəsi olub və keçən ilə qədər davam edib. Nodar Şaşıqoğlu axırıncı dəfə səhnəyə 2012-ci ilin əvvəlində çıxıb, onda onun 85 yaşı vardı və o, dünya teatr incəsənəti tarixinə kral Lirin ən yaşlı ifaçısı kimi düşdü.  Bu yaşında belə rolu oynamaq, uzun sürən tamaşada emosiyaları ifadə etməklə yanaşı, qeyri-adi qəhrəmanın mürəkkəb duyğular qammasını yaşamaq hər aktyorun işi deyildi.
Nodar Şaşıqoğlu deyib: "Bu, aktyorun Yaradana müraciət etmək qabiliyyətinə və hüququna aid olan məsələdir. Gərək bəxş olunan istedadı həyatda böyük uğurlara və səhnə  qələbələrinə aparmaq imkanı verdiyinə görə Tanrıya şükür edəsən. Şükür edəsən  ki, O da səni eşitsin..."  Aprelin 12-də səhər çağı Azərbaycanın və Rusiyanın xalq artisti, "Şöhrət" ordenli Nodar İzzətoviç Şaşıqoğlu 86 yaşında dünyasını dəyişdi.
Kinoda
1950-ci ildə Moskvada Şukin adına Ali Teatr Məktəbini bitirən Şaşıqoğlu Vaxtanqov adına Teatrda bir il işləyib. Sonra məşhur Taqanka Teatrına gəlib. 1953-cü ildə Şaşıqoğlu ilk dəfə kinoda da görünüb. Bu, Sergey Yutkeviçin "Albaniyanın böyük döyüşçüsü Skanderbeq" filmi idi və orada Şaşıqoğlu Osmanlı İmperiyasının banisi Fateh Mehmet rolunu oynayıb. Sonra Şaşıqoğlu "Andrieş" filmində baş qəhrəmanı canlandırıb və Odessa kinostudiyasında işə cəlb edilib.
Onun çox rolları olub, amma Şaşıqoğluya əsl şöhrəti Həsən Seyidbəyli və İmran Qasımovun populyar povesti əsasında çəkilmiş "Uzaq sahillərdə" filmindəki partizan Mixaylo rolu gətirdi. Film 1958-ci ildə çəkilib. Əfsanəvi personajın prototipi İkinci dünya müharibəsində İtaliyada partizan dəstəsində vuruşmuş Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadə olub. Şaşıqoğlu bu filmə aktyor kimi cəlb edilməsini belə xatırlayır: "Moskvada məşqlərin birində "Uzaq sahillərdə" filminin ikinci rejissoru Rəşid Ataməlibəyov məni görmüşdü və müharibə qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadə haqqında ssenarini oxumağı təklif etdi. Amma bir şərt vardı - bu filmə görə bir müddət teatr səhnəsini tərk etmək lazım idi. Mən razılaşdım, özü də Bakıda qohumlarım vardı və anam da tez-tez ora gedirdi. Hə, Bakı da məni cəzb edirdi! Risk vardı. Axı, filmə onlarla aktyoru yoxlamışdılar, onların arasında məşhur Möhsün Sənani də vardı".
"Film Yaltada və Bakıda çəkilib, Bakıda, əsasən, gecə atışmaları çəkilib və sakinlər, hətta qorxudan milisə də zəng etmişdilər. "Uzaq sahillərdə" bütün SSRİ üzrə kəşfiyyatçı barədə çəkilmiş ikinci film idi. Birinci film Pavel Kadoçnikov barədə çəkilmiş "Kəşfiyyatçının qəhrəmanlığı" filmi idi. Amma bizim film populyarlıqda onu keçdi.
Filmin premyerası Bakıda  "Nizami" kinoteatrında keçirildi. "Vətən" kinoteatrında  göstəriləndə bilet almaq istəyənlərin növbəsi "Azneft"dən başlayırdı. Biz o filmlə Daşkəndə festivala getdik və birinci yeri tutduq. Film göstəriləndən sonra insanlar üstümə tökülüşdü, az qala bizi ayaqlayacaqdılar, hətta məni əlləri üstündə avtomobilə apardılar, mühafizə məni maşına soxdu. Məni əlləri üstündə aparırdılar, kostyumum az qala cırıq-cırıq olmuşdu. Bir ildən sonra filmin Qara Qarayev tərəfindən yazılmış  musiqisi də Ümumittifaq kinofestivalında xüsusi diploma layiq görüldü. Onda insanlar mənim yanıma gəlirdi və deyirdilər: "Biz Mehdi Hüseynzadəni yetirmiş torpağın önündə baş əyib öpürük". Mixaylo ləqəbli qəhrəman kəşfiyyatçı Mehdi Hüseynzadə mənim vizit kartım oldu, halbuki mən kinoda və teatrda çox sayda başqa önəmli  rollar oynamışam",- deyə aktyor bildirir.
Beləliklə, əslən Gürcüstandan olan və Moskvada oxumuş Şaşıqoğlu Bakıda peyda oldu və sevimli aktyorlardan birinə çevrildi. İlk başdan o, "Azərbaycanfilm"in  yeganə ştatlı aktyoru olub. "Onun böyük ürəyi", "Mateo Falkone", "Telefonçu qız", "Əsl dost", "Bizim küçə", "Səhər", "Leyli və Məcnun" və s. filmlərdə baş rolları oynayıb.
Teatrda
Bir neçə teatr dəyişdikdən sonra 2003-cü ildə Şaşıqoğlu Səməd Vurğun adına Rus Dram Teatrında işləməyə başlayıb. Puşkinin "Kiçik faciələr" əsərində Don Quan, Kşiştof Maksimoviçin "Pik saatı"nda  Stavinskini, Jaka Anuyun "Antiqon" əsərində Sofoklu, Hüqonun "Mariya Tüdor"unda Gilberti oynayıb. O, tez-tez deyirmiş ki, onun son, ən böyük teatr rolu yoxdur və o da tapılıb. Bu, Şeksprin eyniadlı pyesindəki kral Lir rolu olub. Onu ilk dəfə oynayanda Şaşıqoğlunun 78 yaşı vardı. Bu rolu haqqında aktyor deyir: "Bu, zirvədir. İndi mən deyə bilərəm ki, arzuladığım bütün rolları oynamışam. Daha heç nə istəmirəm".
"Nodar Şaşıqoğlunun  rolları doğrudan da dahiyanədir. Mənə elə gəlir ki, onun xarakteri oynadığı qəhrəmanın daxili aləmi ilə üst-üstə düşüb. Mən çox razıyam", - deyə rejissor Aleksandr Şarovski həmin premyeradan sonra bildirmişdi.
Kral Lirin böyük qızı Qonerilyanın rolunu oynamış Natalya Şarovskaya xatırlayır: "Mən onunla bir səhnəni paylaşdığıma görə fəxr edirəm. O, dindar, xeyirxah və səxavətli  adam idi, həmişə öz istedadını paylaşırdı və gənc aktyorlara yardım edirdi. Onunla birlikdə oynamaq böyük şərəf və zövq verirdi, çox şey öyrənmək olurdu. Nodar Şaşıqoğlu yaxşı və şərəfli həyat sürdü və milli incəsənətin inkişafına böyük töhfələr verdi".
Həmin tamaşada Təlxəyi oynamış xalq artisti Məbud Məhərrəmov aktyor haqqında danışır: "Hələ uşaq yaşlarından biz "Uzaq sahillərdə"ki Mixaylo obrazına heyran qalmışdıq. Bu, bənzəmək istədiyimiz, onun kimi igid və qorxmaz kəşfiyyatçı olmaq istədiyimiz qəhrəman idi. Onunla eyni səhnədə çıxış etmək mənim üçün böyük tale hədiyyəsi oldu. Bizi yalnız yaradıcılıq əlaqələri deyil, həm də dostluq münasibətləri birləşdirirdi. Biz hər ikimiz martda doğulmuşuq, mən 50 yaşımı qeyd edəndə, o da 80 illik yubileyini qeyd edirdi. Nodar Şaşıqoğlu dedi: "Sənin 80 illiyində olmaq istəyirəm". İndi kral Lirin son ifadəsini xatırlayıram: "Mənə ağırdır". Bu gün mənim üçün, doğrudan da, ağırdır..." - deyə aktyor vida mərasimində söyləyib.

Нодар Шашигоглу ушел из жизни, «хлопнув дверью»
"Нодар Шашигоглу пришел ко мне в кабинет и сказал: "Дай мне уйти из жизни, хлопнув дверью! Я хочу сыграть короля Лира!". Я вначале возразил, потому что это произведение наиболее сложная для постановки и исполнения пьеса Уильяма Шекспира, а роль Лира требует максимального напряжения и полной творческой отдачи. Поэтому далеко не каждый из известных актеров, даже самый именитый и опытный мастер сцены, способен ее исполнить. Нодар Шашигоглу, услышав мое возражение, ушел, громко хлопнув дверью. Несмотря на свой преклонный возраст, он был по-прежнему человеком необузданного темперамента... И я решил поставить этот спектакль". Так вспоминает о незаурядном азербайджанском актере, недавно ушедшем из жизни, легендарном Нодаре Шашигоглу народный артист Азербайджана Александр Шаровский.
Эта постановка стала самым лучшим проектом театрального сезона Театра русской драмы 2005-го и шла вплоть до прошлого года. В последний раз Нодар Шашигоглу вышел на сцену в начале 2012 года - ему было 85 лет, и он стал самым пожилым исполнителем главной роли - короля Лира в мировом театральном искусстве. Играть в таком возрасте такую роль, где нужно не просто воплощать в многочасовом спектакле эмоции, но и прожить сложнейшую гамму чувств неординарного героя, - не каждому актеру дано!
Нодар Шашигоглу сказал: "Это принадлежит умению и праву актера обратиться к Создателю, чтобы быть услышанным и в ответ на благодарность судьбе за Богом данный талант испытать то озарение, которое и приводит к большим откровениям в жизни и редчайшим профессиональным победам на сцене..." Утром 12 апреля в возрасте 86 лет народный артист Азербайджана и России, кавалер ордена "Шохрат" Нодар Иззетович Шашигоглу ушел из жизни.
В кино
В 1950 году, окончив Высшее театральное училище имени Щукина в Москве, Шашигоглу играл в Театре имени Вахтангова, где проработал год. Потом уже был знаменитый Театр на Таганке.
А в 1953 году Шашигоглу впервые появился в кино. Это была картина Сергея Юткевича "Великий воин Албании Скандерберг", где он сыграл основателя Турецкой империи Мехмет бека Фатеха. Затем Шашигоглу снялся в главной роли в фильме "Андриеш" и был приглашен работать на Одесскую киностудию.
У него было множество ролей, однако истинную народную славу Шашигоглу принесла роль партизана Михайло в фильме "На дальних берегах", снятом по популярной повести Гасана Сеидбейли и Имрана Касумова. Фильм был снят в 1958 году. Прототипом легендарного персонажа стал Герой Советского Союза Мехти Гусейнзаде, сражавшийся в партизанском отряде в Италии во время второй мировой войны.
Сам Шашигоглу вспоминал о том, как он стал актером в этом фильме, так: "На одной из репетиций в Москве меня заметил второй режиссер фильма "На дальних берегах" Рашид Атамалибеков и предложил прочитать сценарий о герое войны Мехти Гусейнзаде. Но было одно условие - надо было ради съемок в картине оставить на время театральную сцену. Я согласился, тем более что в Баку жили мои родственники, и мать наведывалась к ним. Да и тянул меня Баку! Был и риск. Ведь на фильм пробовались десятки актеров, среди которых был известный Мохсун Санани".
"Фильм снимался в Ялте и в Баку, где в основном снимали ночные перестрелки, и жители от страха даже звонили в милицию, - вспоминал актер. - Фильм "На дальних берегах" стал второй картиной в Советском Союзе, которая была снята про разведчика. Первой была "Подвиг разведчика" с Павлом Кадочниковым. Но наша картина превзошла по популярности этот фильм. Ее премьера состоялась в Баку в кинотеатре "Низами", а когда фильм стал демонстрироваться в кинотеатре "Вэтэн", очередь тянулась аж до "Азнефти". С картиной поехали на фестиваль в Ташкент и заняли первое место. После фильма люди чуть не раздавили нас и даже понесли на руках в автомобиль, куда меня затолкала охрана. Меня носили на руках, а костюм превратился в лохмотья. Через год картина была удостоена специального диплома на Всесоюзном кинофестивале, так же как и музыка к фильму, созданная Гара Гараевым. Ко мне подходили люди и говорили: "Мы преклоняемся и целуем землю, взрастившую такого героя, как Мехти Гусейнзаде". Роль героя-разведчика Мехти Гусейнзаде по прозвищу Михайло стала моей визитной карточкой, хотя я сыграл множество других значимых ролей в театре и кино".
Таким образом бывший родом из Грузии и учившийся в Москве Шашигоглу оказался в Баку и стал одним из любимейших актеров. Для начала он стал единственным штатным актером "Азербайджанфильма". Сыграл в главных ролях в таких фильмах, как "Ее большое сердце", "Матео Фальконе", "Телефонистка", "Настоящий друг", "Наша улица", "Утро", "Лейли и Меджнун" и др.
В театре
Сменив несколько театров, в 2003 году Шашигоглу начал работать в Театре русской драмы им. Самеда Вургуна. К тому времени у него уже было много известных ролей как в театрах Баку, так и Москвы: Дон Гуан в "Маленьких трагедиях" Пушкина, Кшиштоф Максимович в "Часе пик"  Ставинского, Софокл в "Антигоне" Жака Ануйа, Гильберт в "Марии Тюдор" Гюго. Однако он часто говорил о том, что у него не было последней, самой большой театральной роли, и именно тут она нашлась.
Таковой стала роль короля Лира в одноименной пьесе Шекспира. Когда он ее впервые сыграл, Шашигоглу было уже 78. Так об этой роли вспоминал сам актер: "Это - вершина. Теперь я могу сказать, что сыграл все роли, о которых мечтал. Больше ничего не хочу".
"Игра Нодара Шашигоглу действительно гениальна. Мне кажется, что его характер совпал с внутренним миром героя, которого он сыграл. Я очень доволен", - сказал после той премьеры режиссер Александр Шаровский.
Игравшая роль Гонерильи, старшей дочери короля Лира, Наталья Шаровская вспоминала: "Я горжусь тем, что была с ним на одной сцене. Он был верующим человеком, добрым и щедрым, всегда делился своим талантом и помогал молодым актерам. Играть с ним на одной сцене было большой честью и одним удовольствием, очень многому можно было научиться. Нодар Шашигоглу прожил хорошую и славную жизнь и внес огромный вклад в развитие национального искусства".
Народный артист Мабуд Магеррамов, сыгравший в той постановке Шута, так вспоминал об актере:
"Еще с детских лет мы восхищались образом Михайло в фильме "На дальних берегах". Это был герой, которому хотелось подражать, быть таким же храбрым и бесстрашным разведчиком. И выступать с ним на одной сцене стало для меня большим подарком судьбы. Нас связывали не только творческие, но и дружеские отношения. Мы оба родились в марте, и когда отмечался мой 50-летний, а его 80-летний юбилей, Нодар Шашигоглу сказал: "Хочу быть на твоем 80-летии". Сейчас вспоминаю последнюю фразу короля Лира: "Мне больно". Мне сегодня очень больно..." - сказал актер на церемонии прощания.