Çərşənbə axşamı, 19:06
"Nodar Şaşıqoğlu mənim kabinetimə gələrək dedi: "İcazə ver qapını çırparaq, həyatı tərk edim! Mən kral Liri oynamaq istəyirəm!" Mən əvvəlcə etiraz etdim, çünki bu,  quruluş üçün ən çətin əsər idi.   Həm də Vilyam Şekspirin pyesinin oynanılması və Lirin rolu maksimum gərginlik və bütöv yaradıcılıq fədakarlığı tələb edirdi. Ona görə də tanınmış aktyorlardan heç də hamısı, hətta ən şöhrətli və təcrübəli səhnə ustalarının hamısı bu rolu oynamağa qadir deyildi. Nodar Şaşıqoğlu mənim etirazımı eşidəndən sonra qapını bərk çırparaq getdi. Yaşının çox olmasına baxmayaraq, o, əvvəlki kimi cilovlanmayan temperament sahibi idi... Mən qərara aldım ki, bu tamaşanı qoyum". Azərbaycanın xalq artisti Aleksandr Şarovski bu yaxınlarda dünyasını dəyişmiş əvəzsiz Azərbaycan aktyoru, əfsanəvi Nodar Şaşıqoğlunu bu cür xatırlayır. Bu tamaşa Rus Dram Teatrının 2005-ci il teatr mövsümünün ən yaxşı layihəsi olub və keçən ilə qədər davam edib. Nodar Şaşıqoğlu axırıncı dəfə səhnəyə 2012-ci ilin əvvəlində çıxıb, onda onun 85 yaşı vardı və o, dünya teatr incəsənəti tarixinə kral Lirin ən yaşlı ifaçısı kimi düşdü.  Bu yaşında belə rolu oynamaq, uzun sürən tamaşada emosiyaları ifadə etməklə yanaşı, qeyri-adi qəhrəmanın mürəkkəb duyğular qammasını yaşamaq hər aktyorun işi deyildi.
Nodar Şaşıqoğlu deyib: "Bu, aktyorun Yaradana müraciət etmək qabiliyyətinə və hüququna aid olan məsələdir. Gərək bəxş olunan istedadı həyatda böyük uğurlara və səhnə  qələbələrinə aparmaq imkanı verdiyinə görə Tanrıya şükür edəsən. Şükür edəsən  ki, O da səni eşitsin..."  Aprelin 12-də səhər çağı Azərbaycanın və Rusiyanın xalq artisti, "Şöhrət" ordenli Nodar İzzətoviç Şaşıqoğlu 86 yaşında dünyasını dəyişdi.
Kinoda
1950-ci ildə Moskvada Şukin adına Ali Teatr Məktəbini bitirən Şaşıqoğlu Vaxtanqov adına Teatrda bir il işləyib. Sonra məşhur Taqanka Teatrına gəlib. 1953-cü ildə Şaşıqoğlu ilk dəfə kinoda da görünüb. Bu, Sergey Yutkeviçin "Albaniyanın böyük döyüşçüsü Skanderbeq" filmi idi və orada Şaşıqoğlu Osmanlı İmperiyasının banisi Fateh Mehmet rolunu oynayıb. Sonra Şaşıqoğlu "Andrieş" filmində baş qəhrəmanı canlandırıb və Odessa kinostudiyasında işə cəlb edilib.
Onun çox rolları olub, amma Şaşıqoğluya əsl şöhrəti Həsən Seyidbəyli və İmran Qasımovun populyar povesti əsasında çəkilmiş "Uzaq sahillərdə" filmindəki partizan Mixaylo rolu gətirdi. Film 1958-ci ildə çəkilib. Əfsanəvi personajın prototipi İkinci dünya müharibəsində İtaliyada partizan dəstəsində vuruşmuş Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadə olub. Şaşıqoğlu bu filmə aktyor kimi cəlb edilməsini belə xatırlayır: "Moskvada məşqlərin birində "Uzaq sahillərdə" filminin ikinci rejissoru Rəşid Ataməlibəyov məni görmüşdü və müharibə qəhrəmanı Mehdi Hüseynzadə haqqında ssenarini oxumağı təklif etdi. Amma bir şərt vardı - bu filmə görə bir müddət teatr səhnəsini tərk etmək lazım idi. Mən razılaşdım, özü də Bakıda qohumlarım vardı və anam da tez-tez ora gedirdi. Hə, Bakı da məni cəzb edirdi! Risk vardı. Axı, filmə onlarla aktyoru yoxlamışdılar, onların arasında məşhur Möhsün Sənani də vardı".
"Film Yaltada və Bakıda çəkilib, Bakıda, əsasən, gecə atışmaları çəkilib və sakinlər, hətta qorxudan milisə də zəng etmişdilər. "Uzaq sahillərdə" bütün SSRİ üzrə kəşfiyyatçı barədə çəkilmiş ikinci film idi. Birinci film Pavel Kadoçnikov barədə çəkilmiş "Kəşfiyyatçının qəhrəmanlığı" filmi idi. Amma bizim film populyarlıqda onu keçdi.
Filmin premyerası Bakıda  "Nizami" kinoteatrında keçirildi. "Vətən" kinoteatrında  göstəriləndə bilet almaq istəyənlərin növbəsi "Azneft"dən başlayırdı. Biz o filmlə Daşkəndə festivala getdik və birinci yeri tutduq. Film göstəriləndən sonra insanlar üstümə tökülüşdü, az qala bizi ayaqlayacaqdılar, hətta məni əlləri üstündə avtomobilə apardılar, mühafizə məni maşına soxdu. Məni əlləri üstündə aparırdılar, kostyumum az qala cırıq-cırıq olmuşdu. Bir ildən sonra filmin Qara Qarayev tərəfindən yazılmış  musiqisi də Ümumittifaq kinofestivalında xüsusi diploma layiq görüldü. Onda insanlar mənim yanıma gəlirdi və deyirdilər: "Biz Mehdi Hüseynzadəni yetirmiş torpağın önündə baş əyib öpürük". Mixaylo ləqəbli qəhrəman kəşfiyyatçı Mehdi Hüseynzadə mənim vizit kartım oldu, halbuki mən kinoda və teatrda çox sayda başqa önəmli  rollar oynamışam",- deyə aktyor bildirir.
Beləliklə, əslən Gürcüstandan olan və Moskvada oxumuş Şaşıqoğlu Bakıda peyda oldu və sevimli aktyorlardan birinə çevrildi. İlk başdan o, "Azərbaycanfilm"in  yeganə ştatlı aktyoru olub. "Onun böyük ürəyi", "Mateo Falkone", "Telefonçu qız", "Əsl dost", "Bizim küçə", "Səhər", "Leyli və Məcnun" və s. filmlərdə baş rolları oynayıb.
Teatrda
Bir neçə teatr dəyişdikdən sonra 2003-cü ildə Şaşıqoğlu Səməd Vurğun adına Rus Dram Teatrında işləməyə başlayıb. Puşkinin "Kiçik faciələr" əsərində Don Quan, Kşiştof Maksimoviçin "Pik saatı"nda  Stavinskini, Jaka Anuyun "Antiqon" əsərində Sofoklu, Hüqonun "Mariya Tüdor"unda Gilberti oynayıb. O, tez-tez deyirmiş ki, onun son, ən böyük teatr rolu yoxdur və o da tapılıb. Bu, Şeksprin eyniadlı pyesindəki kral Lir rolu olub. Onu ilk dəfə oynayanda Şaşıqoğlunun 78 yaşı vardı. Bu rolu haqqında aktyor deyir: "Bu, zirvədir. İndi mən deyə bilərəm ki, arzuladığım bütün rolları oynamışam. Daha heç nə istəmirəm".
"Nodar Şaşıqoğlunun  rolları doğrudan da dahiyanədir. Mənə elə gəlir ki, onun xarakteri oynadığı qəhrəmanın daxili aləmi ilə üst-üstə düşüb. Mən çox razıyam", - deyə rejissor Aleksandr Şarovski həmin premyeradan sonra bildirmişdi.
Kral Lirin böyük qızı Qonerilyanın rolunu oynamış Natalya Şarovskaya xatırlayır: "Mən onunla bir səhnəni paylaşdığıma görə fəxr edirəm. O, dindar, xeyirxah və səxavətli  adam idi, həmişə öz istedadını paylaşırdı və gənc aktyorlara yardım edirdi. Onunla birlikdə oynamaq böyük şərəf və zövq verirdi, çox şey öyrənmək olurdu. Nodar Şaşıqoğlu yaxşı və şərəfli həyat sürdü və milli incəsənətin inkişafına böyük töhfələr verdi".
Həmin tamaşada Təlxəyi oynamış xalq artisti Məbud Məhərrəmov aktyor haqqında danışır: "Hələ uşaq yaşlarından biz "Uzaq sahillərdə"ki Mixaylo obrazına heyran qalmışdıq. Bu, bənzəmək istədiyimiz, onun kimi igid və qorxmaz kəşfiyyatçı olmaq istədiyimiz qəhrəman idi. Onunla eyni səhnədə çıxış etmək mənim üçün böyük tale hədiyyəsi oldu. Bizi yalnız yaradıcılıq əlaqələri deyil, həm də dostluq münasibətləri birləşdirirdi. Biz hər ikimiz martda doğulmuşuq, mən 50 yaşımı qeyd edəndə, o da 80 illik yubileyini qeyd edirdi. Nodar Şaşıqoğlu dedi: "Sənin 80 illiyində olmaq istəyirəm". İndi kral Lirin son ifadəsini xatırlayıram: "Mənə ağırdır". Bu gün mənim üçün, doğrudan da, ağırdır..." - deyə aktyor vida mərasimində söyləyib.

Nodar Sasiqoglu departed this life, "slamming the door"
"Nodar Sasiqoglu came into my office and said: "Let me depart this life, slamming the door! I want to play King Lear!" At the beginning, I said no because this work is the most difficult play by William Shakespeare for production and performance, and the role of Lear requires maximum effort and full creative efficiency. Therefore, not every well-known actor, even the most eminent and experienced master, is able to play it. Nodar Sasiqoglu heard my objection and left, slamming the door. Despite his advanced age, he was still a man of unbridled temperament... And I decided to produce this performance," People's Artist of Azerbaijan Aleksandr Sharovskiy says of the outstanding Azerbaijani actor, legendary Nodar Sasiqoglu, who recently departed this life.
This production was the best project of the theatre season of the Russian Drama Theatre in 2005 and was on stage up until last year. Nodar Sasiqoglu last appeared on stage at the beginning of 2012 - he was 85 years old, and he was the oldest leading man - King Lear - in world theatre arts. Not every actor could play this role at such an age, a role in which you have not only to embody emotions in a very lengthy performance, but also to convey an unusual hero's complex range of feelings!
Nodar Sasiqoglu said: "It is an actor's ability and right to be heard by the Creator and, in gratitude to God and fate for such talent, to experience the epiphany that leads to great revelations in life and the rarest of professional victories on stage..." On the morning of 12 April, at the age of 86, the people's artist of Azerbaijan and Russia and holder of the Order of Glory, Nodar Sasiqoglu, departed this life.
In the movies
In 1950, after graduating from Shchukin Theatre School in Moscow, Sasiqoglu played in Vakhtangov Theatre, where he worked for a year. Later there was the famous Taganka Theatre.
And in 1953, Sasiqoglu appeared in the movies for the first time. It was Sergey Yutkevich's picture "The Great Warrior Skanderbeg", where he played the founder of the Turkish Empire, Mehmet Bey Fateh. Sasiqoglu then starred in the film "Andries" and was invited to work at the Odessa film studio.
He had many roles, but gained true popular fame for the role of guerrilla Mikhaylo in the movie "On Distant Shores", filmed on the basis of a popular novel by Hasan Seyidbayli and Imran Qasimov. The film was shot in 1958. The prototype of the legendary character was the Hero of the Soviet Union Mehdi Huseynzada, who fought in a guerrilla unit in Italy during the Second World War.
Sasiqoglu himself recalled how he became an actor in this film: "At a rehearsal in Moscow, I was noticed by the second director of the film 'On Distant Shores', Rasid Atamalibayov, and he suggested that I read the script about the war hero Mehdi Huseynzada. But there was one condition - it was necessary to leave the theatre temporarily for the sake of the movie. I agreed, especially as my relatives lived in Baku and my mother visited him. And Baku attracted me a lot! There was a risk. After all, the film auditioned dozens of actors, including the famous Mohsun Sanani."
"The movie was filmed in Yalta and in Baku, where night shootouts were mostly filmed, and residents even called the police out of fear," the actor said. "The film 'On Distant Shores' was the second picture about a scout in the Soviet Union. The first one was the "The Scout's Feat" featuring Pavel Kadochnikov. But our picture surpassed this movie by popularity. Its premiere was held in Baku at the Nizami cinema, and when the film was screened at the Vatan cinema, the queue stretched as far as Azneft. We took the picture to a festival in Tashkent and took first place. After the film, people almost crushed us and even carried me on their hands to the car into which the guards shoved me. They carried me on their hands and my suit turned into rags. A year later, the picture was awarded a special diploma of the All-Union Film Festival, just like the music for the film created by Qara Qarayev. People came up to me and said: 'We bow and kiss the land that nurtured a hero like Mehdi Huseynzada.' The role of the hero scout Mehdi Huseynzada, nicknamed Mikhaylo, became my calling card, though I have played many other important roles in the theatre and cinema."
Thus, a native of Georgia who studied in Moscow, Sasiqoglu, ended up in Baku and became one of the most favourite actors. For a start, he was the only regular actor of Azerbaijanfilm. He starred in films such as "Her Big Heart", "Mateo Falcone", "Telephone Operator", "A True Friend", "Our Street", "Morning", "Layla and Majnun", etc.
In the theatre
After changing several theatres, Sasiqoglu began working in the Samad Vurgun Russian Drama Theatre in 2003. By that time he already played a lot of well-known roles in the theatres of Baku and Moscow: Don Juan in "Little Tragedies" by Pushkin, Krzysztof Maksimovic in "The Rush Hour" by Stawinski, Sophocles in "Antigone" by Jacques Anouilh, Gilbert in "Mary Tudor" by Hugo. However, he often said that he did not have the last big theatrical role, and this role was found.
Such was the role of King Lear in Shakespeare's play. When he first played it, Sasiqoglu was already 78. The actor himself recalled this role: "This is the summit. Now I can say I played all the roles I dreamt about. I want nothing more."
"The performance of Nodar Sasiqoglu is really brilliant. It seems to me that his character coincided with the inner world of the character he played. I am very pleased," director Aleksandr Sharovskiy said after the premiere.
Natalya Sharovskaya, who played the role of Goneril, the eldest daughter of King Lear, recollected: "I am proud that I was on stage with him. He was a religious man, kind and generous, always shared his talent and helped young actors. Playing with him on stage was a great honour and pleasure, and a lot could be learned. Nodar Sasiqoglu lived a good and glorious life and made a tremendous contribution to the development of national art."
People's Artist Mabud Mahar-ramov, who played the Jester, said of the actor:
"Since childhood, we have admired Mikhaylo in the movie 'On Distant Shores'. It was a character you wanted to emulate and be a brave and fearless scout like him. And performing with him on stage was a great gift of fate for me. We were bound not only by creative, but also friendly relations. We were both born in March, and when we celebrated my 50th and his 80th birthday, Nodar Sasiqoglu said: "I want to be at your 80th birthday." Now I recollect the last phrase of King Lear: "I am hurt. I am very hurt today...," the actor said at the funeral.