XXI əsrdə "erməni məsələsi" necə olacaq?
Bu il dünya birliyi Birinci Dünya müharibəsinin (1914-1918) yüzüncü ildönümünü qeyd etməyə hazırlaşır. Söhbət aparıcı imperiyalar arasındakı ən qanlı qarşıdurmaların birindən, Avrasiyanın geosiyasi xəritəsini və sosial-siyasi strukturunu köklü şəkildə dəyişmiş müharibədən gedir. Həmin müharibənin ən qanlı döyüşləri Kiçik Asiya, Qara dəniz sahilləri və Cənubi Qafqazda yaşanıb. Bu böl- gələrdə Avropa ölkələri və Rusiya Osmanlı İmperiyası isə qarşı-qarşıya gəliblər. Rusiya və Qərbin regiona müdaxilələrinə haqq qazandırmaq üçün istifadə etdikləri şüarlardan biri "xristian xalqlarının xilası" idi.
Qərb və Rusiyanın Osmanlı İmperiyasına, Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazın müsəlman əhalisinə qarşı apardıqları hərbi-siyasi oyunlarda "erməni məsələsi"nin az rol oynamadığını söyləsək, heç də yanılmarıq. Ümumiyyətlə, XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində Avropa imperiyaları ilə Rusiya sözügedən regionlarda öz maraqlarını təmin etmək üçün erməni amilindən ideoloji alət kimi, fəal şəkildə istifadə ediblər. Onlar iddialarını əsaslandırmaq üçün əlüstü qədim erməni tarixini uyduraraq, dövriyyəyə buraxmış, erməni kilsəsinin başçılıq etdiyi hazırkı erməniləri onun varisi elan etmişdilər. Kifayət qədər sürüşkən və qeyri-elmi tezislər üzərində yalan konsepsiya hazırlanmışdı. Həmin konsepsiyaya əsasən, guya 1000-2000 il əvvəl Kiçik Asiyada müxtəlif dövlətlər olub, sonradan onlar məhv edilib və indi "ədalət"in bərpa olunmasına, tarixin bir neçə min il geri qaytarılmasına ehtiyac var. Məntiqi baxımdan absurd olan bu layihə Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazda baş vermiş sərt toqquşmaların əsas səbəblərindən biri idi. Bu toqquşmalar yüz minlərlə günahsız insanın həyatına son qoyub...
Erməni məsələsi ilk dəfə Rusiya-Türkiyə müharibəsinin (1877-1878-ci illər) nəticəsi olaraq meydana gəlib. 1878-ci ildə bağlanmış San-Stefano müqaviləsinin 16-cı maddəsinə görə, "Ali Porta əhalisi erməni olan vilayətlərdə islahatlar aparmaq öhdəliyi götürüb".
"Erməni məsələsi"ndən maksimum faydalanmaq cəhdi bir də "Şərq xristian çarlığı" yaratmaq arzusunda olan Avropa və Rusiya monarxiyalarının basdırılması ilə nəticələnən Birinci Dünya müharibəsində (1914-1918-ci illər) üzə çıxdı. Sonda süquta uğramış Osmanlı İmperiyasının yerində Kiçik Asiyada Türkiyə Respublikası, onun Cənubi Qafqazdakı qonşuluğunda isə 3 ölkə - Gürcüstan, Azərbaycan və Ermənistan respublikaları yarandı. Həmin vaxtdan beynəlxalq siyasətdə "erməni məsələsi" tədricən aktuallığını itirməyə başladı. Çünki təcrübə bu mövzunun Avropa və Rusiyaya ciddi uğur gətirmədiyini göstərmişdi.
Mövzunun yenidən aktuallaşdırılmasına dəfələrlə göstərilən cəhdlər nəticə vermədikdə, Qərb XX əsrin ortalarında ortaya yeni ideoloji konsept - "1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında erməni soyqırımı" anlayışını atdı. Məqsəd Türkiyə Respublikasına "yumşaq" siyasi təzyiqlərin göstərilməsi idi. Ermənilik yeni konsepti ruh yüksəkliyi ilə qarşıladı, Avropa və Amerikanın bu mövzunu təbliğ etməyə hazır olan siyasətçilərinə, müxtəlif xadimlərə böyük ürək açıqlığı ilə vəsaitlər xərclənməyə başladı. Yəni, "qədim erməni çarlığının bərpası" layihəsini "soyqırıma görə qisas" layihəsi əvəzlədi. Elə bu layihə çərçivəsində erməni terror təşkilatları 1970-80-ci illərdə Avropada, Amerikada, Yaxın Şərqdə, o cümlədən Türkiyənin özündə Türkiyə vətəndaşlarına, siyasətçilərinə, xadimlərinə qarşı yüzlərlə terror aktı törədiblər. Bununla yanaşı, Türkiyə hökumətindən "erməni soyqırımı"nın tanınması, külli miqdarda kompensasiyanın ödənilməsi, o cümlədən ermənilərin ərazi iddialarını qəbul etməsi tələb olunub.
1952-ci ildə Türkiyənin NATO-ya üzv olmasından sonra, Qərb artıq ermənilərin alyans üzvünə qarşı ərazi iddialarını dəstəkləyə bilmə-yəcəyini anladığından, "erməni soyqırımı" şəklində yeni təzyiq aləti uydurub. Qeyd edək ki, əvvəllər SSRİ-də Qərbin bu yeni "ideya"sına o qədər də inamla yanaşılmayıb və o, "imperialistlərin növbəti axtarışı" kimi qiymətləndirilib. Lakin Ankaranın öz siyasətində Mustafa Kamala məxsus sosial istiqamətdən uzaqlaşmağa başlamasından sonra Kreml də NATO üzvü olan Türkiyəyə qarşı "erməni soyqırımı" amilindən istifadə etmək qərarına gəlib. Sovet hakimiyyətinin icazəsi ilə İrəvanda (1965-1967-ci illərdə) "soyqırımı" qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılıb, aprelin 24-nün mitinq-yürüşlə qeyd olunmasına razılıq verilib. Təbii ki, bu cür aksiyalarda millətçi antitürk şüarları səsləndirilməyə başlanıb. Bununla yanaşı, partiya, dövlət strukturlarında və tarix elmində erməni doktrinasının yenidən yazılmasına, erməni xalqının əsas düşməni kimi Türkiyənin göstərilməsinə qərar verilib.
Amma "erməni soyqırımı" layihəsi də yaradıcılarına və istifadəçilərinə xüsusi dvidend gətirmədi. Çünki Türkiyə artıq yüksələn hərbi-siyasi və sosial-iqtisadi inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdu. Bu inkişaf XXI əsrdə Türkiyəni beynəlxalq arenanın ciddi geosiyasi oyunçusuna çevirdi. Qərb köhnəlmiş erməni kartının nəinki fayda gətirmədiyini, hətta Avropa və Amerikanın Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazdakı maraqlarına ciddi zərbə vurduğunu məhz bundan sonra anladı. Söhbət Cənubi Qafqazdan və ilk növbədə, Azərbaycandan gedirsə, "erməni məsələsi"nin burada da Qərb və Rusiya üçün aktuallığını itirdiyini söyləmək mümkündür. XIX-XX əsrlərdə erməni amilindən regionumuzdan azərbaycanlı, türk əhalisinin çıxarılması, məhv edilməsi üçün istifadə olunub. XX əsrin sonlarında - SSRİ-nin dağılması və Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsi dövründə erməni kartından yenidən ölkəmizə qarşı istifadə edilib. Bu dəfə onun vasitəsilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi qızışdırılıb. Münaqişənin gizli məqsədlərindən biri Azərbaycanın müstəqilliyinin mümkün qədər zəiflədilməsi, onun bütün resurslarının, xarici siyasətinin və inkişaf vektorlarının total nəzarətə götürülməsi idi.
Amma Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın getdikcə güclənən inkişafına mane ola bilmədi. İndi Azərbaycan yalnız Cənubi Qafqazın deyil, həm də qonşu regionların, o cümlədən Şərqi Avropanın geosiyasətində, enerji tranzitində və investisiyalaşdırılmasında böyük rol oynayır. Faktiki olaraq, Azərbaycanın xarici siyasətdə hücum xətti seçməsinə məhz Dağlıq Qarabağ probleminin çözülməmiş qalması ciddi motivasiya olub. Yəni, ermənilərin Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsi, Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürməsi dünya fövqəldövlətlərinə gözlədikləri dividendləri qazandırmamaqla yanaşı, ən ciddi zərəri Ermənistanın özünə vurub. Bu siyasət Ermənistanı iflasa sürükləyib, sosial-iqtisadi böhranla üz-üzə qoyub. İndi İrəvanı bu vəziyyətdən heç kəs çıxara bilməz.
Faktiki olaraq, tarixin bu mərhələsində erməni kartından tam istifadə olunub. Çünki o, Türkiyə və Azərbaycanda Qərb fövqəldövlətlərinə və Rusiyaya heç bir praktiki fayda gətirmir. Əksinə, Azərbaycanla Türkiyənin maraqlarını nəzərə alan dövlətlər gəlir, fayda qazanırlar. Bu gün Ankara ilə Bakı yalnız iqtisadi, enerji tranziti sahəsində deyil, hərbi-siyasi sahədə də kooperasiyanın astanasındadırlar. Bu, Cənubi Qafqazda sabitliyin yeni səviyyəyə yüksəlməsinə təkan verir və yaxın perspektivdə ölkələrimizin Yaponiyadan, Çindən Qərbi Avropa ölkələrinədək yeni logistika mərkəzinə, enerji tranziti meydanına çevrilməsinə imkan yaradacaq.
1878-ci İLİN SAN-STEFANO MÜQAVİLƏSİNDƏ ERMƏNİ MƏSƏLƏSİ
San-Stefano sülh danışıqları zamanı Rusiya nümayəndə heyəti əvvəlcə israrla "sultanın Rusiya çarı qarşısında əhalisi erməni olan vilayətlərdə muxtar inzibati idarəçilik yaratmaq haqda öhdəlik götürməsini" tələb edirdi. Söhbət "Ərzurumdan, Muşdan, Van, Sebast, Diyarbəkir və digər" vilayətlərdən gedir. Rusiyanın daha bir tələbi o idi ki, "sultan bu islahatların həyata keçiriləcəyinə real zəmanət verir" (E.Ohanesyan "Mübarizə əsri". Münhen-Moskva, 1991, cild 1, səh. 52; Keqamyan "Erməni azadlıq hərəkatı". Bakı, 1915, səh. 353-354).
Lakin Osmanlı Türkiyəsi çar Rusiyası qarşısında bu öhdəliyi götürməkdən imtina etdi. Bununla yanaşı, daşnak hərəkatının ideoloqlarından biri, Fransadan olan beynəlxalq hüquq professoru Rollen-Jekmenin qeyd etdiyi kimi, "bu müqavilənin qiyməti və xidməti Ermənistanın ilk dəfə beynəlxalq müqavilədə yer almasındadır" (Rollen-Jekmen "Ermənistan, ermənilər və müqavilələr". - "Türkiyədə ermənilərin vəziyyəti". Moskva, 1896).
Rusiyanın İstanbuldakı səfiri qraf İqnatyeviç bu maddə ilə bağlı knyaz Qorçakova yazırdı: "16-cı maddə. Bu maddə bütün erməni əhalini razı salıb. Ermənistanın adı ilk dəfə bir beynəlxalq müqavilədə çəkilir… Türkiyə səlahiyyətliləri Eçmiədzin katolikosunun xatırlanmasına, onun bütün ermənilərin ali rəhbəri kimi göstərilməsinə qəti şəkildə etiraz edir, müqavimət göstərirdilər. Bu üzdən rus səlahiyyətliləri ehtiyat edərək, bu məsələyə toxunmamağa qərar verdilər. Həqiqətən də, katolikosa həddindən artıq beynəlxalq önəmin verilməsi bizim özümüz üçün Qafqazda bir sıra inzibati çətinliklər yarada bilər, hətta ermənilər arasında bizim maraqlarımıza cavab verməyən meyil və təşəbbüslərə yol aça bilərdi". ("İstoriçeskiy vestnik", 1915, cild CXLII, səh. 85).
Erməni Beynəlxalq Hüquq və Politologiya İnstitutunun (Moskva) professoru Aleksandr Svarants "Etnik ərazi - etnosla ərazinin qarşılıqlı təsirinin nəticəsi" məqaləsində ikili siyasətin aparıldığını, rusların Türkiyə erməniləri üçün tələb etdikləri imtiyazları öz ermənilərinə vermək istəmədiyini yazır: "Aydındır ki, Şərqdə öz siyasətini daha uğurla həyata keçirmək üçün beynəlxalq diplomatik əlaqələrdə çar Rusiyasına erməni xalqının nümayəndəsi kimi, katolikos lazım idi. Amma bu halda onun əhəmiyyəti daxili siyasətə də təsir göstərəcəkdi. Rusiyanın xarici siyasəti katolikosun önəminin artırılmasını tələb edirdisə, daxili siyasət baxımından bunun əksə tələb olunurdu. Rusiya ermənilərinin vahid, müstəqil Ermənistanın yaradılması istiqamətində siyasi fəaliyyətə başlayacağından ehtiyatlanan Rusiya bütün vasitələrlə və yollarla ermənilərdə bu cür fikirlərin yaranmasına belə, mane olmağa çalışırdı".

A HUNDRED YEARS OF SOLITUDE
This year the world community is preparing to mark the centenary of the First World War (1914-18), one of the bloodiest clashes between the leading empires which radically altered the geopolitical map and the socio-political structure of Eurasia. The bloodiest clashes in this war took place in Asia Minor, the Black Sea region and the South Caucasus, in the struggle for which the countries of Europe and Russia met head-on with Ottoman Turkey. One of the watchwords that Russia and the West used to base their intervention in the region was "to save Christianity".
It would not be wrong to say that the "Armenian question" played quite an important role in the military-political games of the West and Russia against Ottoman Turkey and the Muslim population of Asia Minor and the South Caucasus. During the 19th and the beginning of the 20th century the European empires and Russia generally made active use of the Armenian factor as an ideological tool to promote their own interests in these regions. To back up their claims these empires created and set in motion a hastily concocted story about ancient Armenian history, declaring its heirs to be the present-day Armenians led by the Armenian Church. On fairly dubious and anti-scientific theses a false conception was created that 1,000 - 2,000 years ago various state formations existed in Asia Minor which were wiped out, and "justice" should now be restored, turning history back a couple of thousand years. This thesis, which is absurd from the point of view of logic, was one of the reasons for the fierce clashes in Asia Minor and in the South Caucasus, as a result of which hundreds of thousands of innocent people were killed.
The Armenian question was first projected at the end of the Russo-Turkish war (1877-78) in the Treaty of San Stefano of 1878, article 16 of which stated "the Sublime Porte engages to carry into effect the reforms in the provinces inhabited by the Armenians".
Later attempts to extract maximum dividends from the "Armenian question" occurred in the First World War (1914-18), which eventually buried the European and Russian monarchies that had dreamed of recreating the "Christian kingdoms of the East". And in place of the fallen Ottoman Empire in Asia Minor was created the Turkish Republic and three countries - the Georgian, Azerbaijani and Armenian Republics - emerged in neighbouring Caucasus. From then on the "Armenian question" gradually began to lose its relevance in international politics because time proved that this subject had not been a huge success for Europe and Russia. Despite the many attempts to revive it, this did not bring the required dividends, and then in the middle of the 20th century the West put forward a new ideological concept - "the genocide of the Armenians in 1915 in Ottoman Turkey", which they used to try to put "mild" political pressure on the Turkish Republic. This concept was seized enthusiastically by the world Armenian community which began to freely expend its resources on politicians and all kinds of people in Europe and America who were prepared to promote this subject. In other words, "revenge for the genocide", as part of which hundreds of terrorist acts were committed by Armenian terrorist organizations in the 1970s and 1980s in Europe, America, the Middle East and Turkey itself against Turkish politicians, citizens and officials,  was thrown in to replace the "recreation of the ancient Armenian kingdom". At the same time, demands were made on the Turkish authorities to recognize the "genocide" of the Armenians, to pay huge amounts in compensation and also to agree to Armenia's territorial claims on Turkey.
After Turkey joined NATO in 1952, the West, realizing that it could no longer support the Armenians' territorial claims against a NATO ally, concocted a new lever in the form of the "genocide" of the Armenians. At first the USSR took a dim view of this new "idea" of the West, describing it as the "latest machinations of the imperialists". But after Turkey began to retreat from the Kemalist socialist orientation in its policy, the Kremlin also decided to use the "genocide" of the Armenians as a factor of pressure on Turkey, which was now a part of NATO. With the permission of the Soviet authorities, a memorial complex to the victims of the "genocide" was erected in Yerevan (in 1965-67), and it was agreed to mark 24 April with rallies and marches, where nationalistic anti-Turkish slogans were voiced. Party and state structures and the historians were instructed to re-write the Armenian doctrine and to name Turkey as the main enemy of the Armenian people.
However, the notion of the "genocide of the Armenians" did not bring its creators and executors any particular dividends because Turkey had already entered a phase of consistent military-political and socio-economic development, which in the 21st century has turned it into a serious geopolitical player in the international arena. It was after this that the West realized that the tattered Armenian card was not only not beneficial but was causing increasing harm to the interests of Europe and America in the Asia Minor and South Caucasus region. As regards the South Caucasus, and especially Azerbaijan, it may be noted that here, too, the "Armenian question" has lost its relevance for the western powers and Russia. During the 19th-20th centuries the Armenian factor was used to suppress and destroy the Azerbaijani and Turkish population of our region. At the end of the 20th century - during the time of the collapse of the USSR and Azerbaijan achieving its independence - the Armenian nationalist card was again used against our country as a means of igniting the Armenia-Azerbaijan conflict over Nagornyy Karabakh. Among the secret objectives of this conflict were the maximum weakening of independent Azerbaijan, and also taking total control over all its resources, foreign policy and vectors of development.
But the Nagornyy Karabakh conflict proved no obstacle to Azerbaijan's progressive development. Today, Azerbaijan is playing an ever increasing role in the geopolitics, energy transit and capital investment not only of the South Caucasus, but also the neighbouring regions, including Eastern Europe. In actual fact, it is this lack of a settlement to the Nagornyy Karabakh conflict that has given a powerful impetus for Azerbaijan's assertive foreign policy. In other words, Armenia's occupation of and territorial claims towards Azerbaijan are not bringing the expected dividends to the world powers, and besides, it is Armenia itself that has suffered most from this situation and has now found itself on the brink of collapse and a socio-economic crisis, from which no-one in the world will be able to rescue it.
In point of fact it is at this stage in history that the Armenian card has been used up, because it has brought no practical benefit to the western powers and Russia in Turkey and Azerbaijan. On the contrary, it is those countries that take Azerbaijan's and Turkey's interests into account that are reaping the profits and the benefits. Today Ankara and Baku stand on the threshold not only of economic and energy-transit but also military-political cooperation, which will give a new level of stability to the South Caucasus region and in the short term will enable our countries to become a new logistics centre of trade and energy transit from Japan and China and to the countries of Western Europe.
THE ARMENIAN QUESTION IN THE TREATY OF SAN STEFANO OF 1878
During the San Stefano peace negotiations the Russian delegation first insisted that "the sultan engages before the Russian Czar to create an autonomous administrative administration in the Armenian-populated provinces of Erzurum, Mus, Van, Sebast, Diyarbakir, etc" and "the Sultan provides a real guarantee of the introduction of these reforms". (E. Oganesyan "A Century of Struggle", Munich-Moscow, 1991, vol 1, p 52; Kegamyan "The Liberation Movement of the Armenians", Baku, 1915, pp 353-354). However, Ottoman Turkey refused to undertake similar commitments towards Tsarist Russia. At the same time, as Rollen-Zhekmen, one of the ideologues of the Dashnak movement, a professor of international law from France, noted: "the honour and merit of this treaty lies in the fact that it was the first to include Armenia in an international treaty" (Rollen-Zhekmen, "Armenia, Armenians and Treaties" from the collected works "The Situation of the Armenians in Turkey", Moscow, 1896).
With regard to this article the Russian ambassador in Istanbul, Count Ignatyev, wrote the following to Prince Gorchakov: "Article 16. The general public in Armenia is gratified by this article. For the first time the name of Armenia has been enunciated in an international treaty…Because the Turkish authorities stubbornly and fervently turned against the proposed reference to the Catholicos of Echmiadzin and his being named the supreme head of all Armenians, the Russian authorities deemed it more prudent not to make reference to this. Indeed, the imparting of too much international significance to this Catholicos could have created certain difficulties for us in the Caucasus and would even have supported the desires and aspirations between the Armenians, which would not be in our interests" ("Historical Gazette", 1915, vol CXLII, p 85).
The reasons for the two-faced political game whereby the Russian autocracy secured for the Armenians of Turkey what it categorically did not want to provide for the Armenians in Russia are given in an article "Ethnic Territory - the result of inter-action between ethnos and territory" by Professor Alexander Svarants of the Armenian Institute of International Law and Political Science (Moscow): "It is clear that in international diplomatic relations in order to conduct a more successful policy in the East of tsarist Russia a Catholicos was needed as a representative of the Armenian nation, but his very significance would also have reflected on the domestic policy of the autocracy. If Russia's foreign policy had demanded a strengthening of the importance of the Catholicos, then in domestic policy the opposite would be the case. Afraid of the political activity of the Russian Armenians in creating a single independent Armenia, Russia naturally tried by all manner of means to prevent the Armenians even thinking such things."