XXI əsrdə "erməni məsələsi" necə olacaq?
Bu il dünya birliyi Birinci Dünya müharibəsinin (1914-1918) yüzüncü ildönümünü qeyd etməyə hazırlaşır. Söhbət aparıcı imperiyalar arasındakı ən qanlı qarşıdurmaların birindən, Avrasiyanın geosiyasi xəritəsini və sosial-siyasi strukturunu köklü şəkildə dəyişmiş müharibədən gedir. Həmin müharibənin ən qanlı döyüşləri Kiçik Asiya, Qara dəniz sahilləri və Cənubi Qafqazda yaşanıb. Bu böl- gələrdə Avropa ölkələri və Rusiya Osmanlı İmperiyası isə qarşı-qarşıya gəliblər. Rusiya və Qərbin regiona müdaxilələrinə haqq qazandırmaq üçün istifadə etdikləri şüarlardan biri "xristian xalqlarının xilası" idi.
Qərb və Rusiyanın Osmanlı İmperiyasına, Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazın müsəlman əhalisinə qarşı apardıqları hərbi-siyasi oyunlarda "erməni məsələsi"nin az rol oynamadığını söyləsək, heç də yanılmarıq. Ümumiyyətlə, XIX əsrdə və XX əsrin əvvəllərində Avropa imperiyaları ilə Rusiya sözügedən regionlarda öz maraqlarını təmin etmək üçün erməni amilindən ideoloji alət kimi, fəal şəkildə istifadə ediblər. Onlar iddialarını əsaslandırmaq üçün əlüstü qədim erməni tarixini uyduraraq, dövriyyəyə buraxmış, erməni kilsəsinin başçılıq etdiyi hazırkı erməniləri onun varisi elan etmişdilər. Kifayət qədər sürüşkən və qeyri-elmi tezislər üzərində yalan konsepsiya hazırlanmışdı. Həmin konsepsiyaya əsasən, guya 1000-2000 il əvvəl Kiçik Asiyada müxtəlif dövlətlər olub, sonradan onlar məhv edilib və indi "ədalət"in bərpa olunmasına, tarixin bir neçə min il geri qaytarılmasına ehtiyac var. Məntiqi baxımdan absurd olan bu layihə Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazda baş vermiş sərt toqquşmaların əsas səbəblərindən biri idi. Bu toqquşmalar yüz minlərlə günahsız insanın həyatına son qoyub...
Erməni məsələsi ilk dəfə Rusiya-Türkiyə müharibəsinin (1877-1878-ci illər) nəticəsi olaraq meydana gəlib. 1878-ci ildə bağlanmış San-Stefano müqaviləsinin 16-cı maddəsinə görə, "Ali Porta əhalisi erməni olan vilayətlərdə islahatlar aparmaq öhdəliyi götürüb".
"Erməni məsələsi"ndən maksimum faydalanmaq cəhdi bir də "Şərq xristian çarlığı" yaratmaq arzusunda olan Avropa və Rusiya monarxiyalarının basdırılması ilə nəticələnən Birinci Dünya müharibəsində (1914-1918-ci illər) üzə çıxdı. Sonda süquta uğramış Osmanlı İmperiyasının yerində Kiçik Asiyada Türkiyə Respublikası, onun Cənubi Qafqazdakı qonşuluğunda isə 3 ölkə - Gürcüstan, Azərbaycan və Ermənistan respublikaları yarandı. Həmin vaxtdan beynəlxalq siyasətdə "erməni məsələsi" tədricən aktuallığını itirməyə başladı. Çünki təcrübə bu mövzunun Avropa və Rusiyaya ciddi uğur gətirmədiyini göstərmişdi.
Mövzunun yenidən aktuallaşdırılmasına dəfələrlə göstərilən cəhdlər nəticə vermədikdə, Qərb XX əsrin ortalarında ortaya yeni ideoloji konsept - "1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında erməni soyqırımı" anlayışını atdı. Məqsəd Türkiyə Respublikasına "yumşaq" siyasi təzyiqlərin göstərilməsi idi. Ermənilik yeni konsepti ruh yüksəkliyi ilə qarşıladı, Avropa və Amerikanın bu mövzunu təbliğ etməyə hazır olan siyasətçilərinə, müxtəlif xadimlərə böyük ürək açıqlığı ilə vəsaitlər xərclənməyə başladı. Yəni, "qədim erməni çarlığının bərpası" layihəsini "soyqırıma görə qisas" layihəsi əvəzlədi. Elə bu layihə çərçivəsində erməni terror təşkilatları 1970-80-ci illərdə Avropada, Amerikada, Yaxın Şərqdə, o cümlədən Türkiyənin özündə Türkiyə vətəndaşlarına, siyasətçilərinə, xadimlərinə qarşı yüzlərlə terror aktı törədiblər. Bununla yanaşı, Türkiyə hökumətindən "erməni soyqırımı"nın tanınması, külli miqdarda kompensasiyanın ödənilməsi, o cümlədən ermənilərin ərazi iddialarını qəbul etməsi tələb olunub.
1952-ci ildə Türkiyənin NATO-ya üzv olmasından sonra, Qərb artıq ermənilərin alyans üzvünə qarşı ərazi iddialarını dəstəkləyə bilmə-yəcəyini anladığından, "erməni soyqırımı" şəklində yeni təzyiq aləti uydurub. Qeyd edək ki, əvvəllər SSRİ-də Qərbin bu yeni "ideya"sına o qədər də inamla yanaşılmayıb və o, "imperialistlərin növbəti axtarışı" kimi qiymətləndirilib. Lakin Ankaranın öz siyasətində Mustafa Kamala məxsus sosial istiqamətdən uzaqlaşmağa başlamasından sonra Kreml də NATO üzvü olan Türkiyəyə qarşı "erməni soyqırımı" amilindən istifadə etmək qərarına gəlib. Sovet hakimiyyətinin icazəsi ilə İrəvanda (1965-1967-ci illərdə) "soyqırımı" qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılıb, aprelin 24-nün mitinq-yürüşlə qeyd olunmasına razılıq verilib. Təbii ki, bu cür aksiyalarda millətçi antitürk şüarları səsləndirilməyə başlanıb. Bununla yanaşı, partiya, dövlət strukturlarında və tarix elmində erməni doktrinasının yenidən yazılmasına, erməni xalqının əsas düşməni kimi Türkiyənin göstərilməsinə qərar verilib.
Amma "erməni soyqırımı" layihəsi də yaradıcılarına və istifadəçilərinə xüsusi dvidend gətirmədi. Çünki Türkiyə artıq yüksələn hərbi-siyasi və sosial-iqtisadi inkişaf mərhələsinə qədəm qoymuşdu. Bu inkişaf XXI əsrdə Türkiyəni beynəlxalq arenanın ciddi geosiyasi oyunçusuna çevirdi. Qərb köhnəlmiş erməni kartının nəinki fayda gətirmədiyini, hətta Avropa və Amerikanın Kiçik Asiya və Cənubi Qafqazdakı maraqlarına ciddi zərbə vurduğunu məhz bundan sonra anladı. Söhbət Cənubi Qafqazdan və ilk növbədə, Azərbaycandan gedirsə, "erməni məsələsi"nin burada da Qərb və Rusiya üçün aktuallığını itirdiyini söyləmək mümkündür. XIX-XX əsrlərdə erməni amilindən regionumuzdan azərbaycanlı, türk əhalisinin çıxarılması, məhv edilməsi üçün istifadə olunub. XX əsrin sonlarında - SSRİ-nin dağılması və Azərbaycanın müstəqillik əldə etməsi dövründə erməni kartından yenidən ölkəmizə qarşı istifadə edilib. Bu dəfə onun vasitəsilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsi qızışdırılıb. Münaqişənin gizli məqsədlərindən biri Azərbaycanın müstəqilliyinin mümkün qədər zəiflədilməsi, onun bütün resurslarının, xarici siyasətinin və inkişaf vektorlarının total nəzarətə götürülməsi idi.
Amma Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın getdikcə güclənən inkişafına mane ola bilmədi. İndi Azərbaycan yalnız Cənubi Qafqazın deyil, həm də qonşu regionların, o cümlədən Şərqi Avropanın geosiyasətində, enerji tranzitində və investisiyalaşdırılmasında böyük rol oynayır. Faktiki olaraq, Azərbaycanın xarici siyasətdə hücum xətti seçməsinə məhz Dağlıq Qarabağ probleminin çözülməmiş qalması ciddi motivasiya olub. Yəni, ermənilərin Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsi, Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları irəli sürməsi dünya fövqəldövlətlərinə gözlədikləri dividendləri qazandırmamaqla yanaşı, ən ciddi zərəri Ermənistanın özünə vurub. Bu siyasət Ermənistanı iflasa sürükləyib, sosial-iqtisadi böhranla üz-üzə qoyub. İndi İrəvanı bu vəziyyətdən heç kəs çıxara bilməz.
Faktiki olaraq, tarixin bu mərhələsində erməni kartından tam istifadə olunub. Çünki o, Türkiyə və Azərbaycanda Qərb fövqəldövlətlərinə və Rusiyaya heç bir praktiki fayda gətirmir. Əksinə, Azərbaycanla Türkiyənin maraqlarını nəzərə alan dövlətlər gəlir, fayda qazanırlar. Bu gün Ankara ilə Bakı yalnız iqtisadi, enerji tranziti sahəsində deyil, hərbi-siyasi sahədə də kooperasiyanın astanasındadırlar. Bu, Cənubi Qafqazda sabitliyin yeni səviyyəyə yüksəlməsinə təkan verir və yaxın perspektivdə ölkələrimizin Yaponiyadan, Çindən Qərbi Avropa ölkələrinədək yeni logistika mərkəzinə, enerji tranziti meydanına çevrilməsinə imkan yaradacaq.
1878-ci İLİN SAN-STEFANO MÜQAVİLƏSİNDƏ ERMƏNİ MƏSƏLƏSİ
San-Stefano sülh danışıqları zamanı Rusiya nümayəndə heyəti əvvəlcə israrla "sultanın Rusiya çarı qarşısında əhalisi erməni olan vilayətlərdə muxtar inzibati idarəçilik yaratmaq haqda öhdəlik götürməsini" tələb edirdi. Söhbət "Ərzurumdan, Muşdan, Van, Sebast, Diyarbəkir və digər" vilayətlərdən gedir. Rusiyanın daha bir tələbi o idi ki, "sultan bu islahatların həyata keçiriləcəyinə real zəmanət verir" (E.Ohanesyan "Mübarizə əsri". Münhen-Moskva, 1991, cild 1, səh. 52; Keqamyan "Erməni azadlıq hərəkatı". Bakı, 1915, səh. 353-354).
Lakin Osmanlı Türkiyəsi çar Rusiyası qarşısında bu öhdəliyi götürməkdən imtina etdi. Bununla yanaşı, daşnak hərəkatının ideoloqlarından biri, Fransadan olan beynəlxalq hüquq professoru Rollen-Jekmenin qeyd etdiyi kimi, "bu müqavilənin qiyməti və xidməti Ermənistanın ilk dəfə beynəlxalq müqavilədə yer almasındadır" (Rollen-Jekmen "Ermənistan, ermənilər və müqavilələr". - "Türkiyədə ermənilərin vəziyyəti". Moskva, 1896).
Rusiyanın İstanbuldakı səfiri qraf İqnatyeviç bu maddə ilə bağlı knyaz Qorçakova yazırdı: "16-cı maddə. Bu maddə bütün erməni əhalini razı salıb. Ermənistanın adı ilk dəfə bir beynəlxalq müqavilədə çəkilir… Türkiyə səlahiyyətliləri Eçmiədzin katolikosunun xatırlanmasına, onun bütün ermənilərin ali rəhbəri kimi göstərilməsinə qəti şəkildə etiraz edir, müqavimət göstərirdilər. Bu üzdən rus səlahiyyətliləri ehtiyat edərək, bu məsələyə toxunmamağa qərar verdilər. Həqiqətən də, katolikosa həddindən artıq beynəlxalq önəmin verilməsi bizim özümüz üçün Qafqazda bir sıra inzibati çətinliklər yarada bilər, hətta ermənilər arasında bizim maraqlarımıza cavab verməyən meyil və təşəbbüslərə yol aça bilərdi". ("İstoriçeskiy vestnik", 1915, cild CXLII, səh. 85).
Erməni Beynəlxalq Hüquq və Politologiya İnstitutunun (Moskva) professoru Aleksandr Svarants "Etnik ərazi - etnosla ərazinin qarşılıqlı təsirinin nəticəsi" məqaləsində ikili siyasətin aparıldığını, rusların Türkiyə erməniləri üçün tələb etdikləri imtiyazları öz ermənilərinə vermək istəmədiyini yazır: "Aydındır ki, Şərqdə öz siyasətini daha uğurla həyata keçirmək üçün beynəlxalq diplomatik əlaqələrdə çar Rusiyasına erməni xalqının nümayəndəsi kimi, katolikos lazım idi. Amma bu halda onun əhəmiyyəti daxili siyasətə də təsir göstərəcəkdi. Rusiyanın xarici siyasəti katolikosun önəminin artırılmasını tələb edirdisə, daxili siyasət baxımından bunun əksə tələb olunurdu. Rusiya ermənilərinin vahid, müstəqil Ermənistanın yaradılması istiqamətində siyasi fəaliyyətə başlayacağından ehtiyatlanan Rusiya bütün vasitələrlə və yollarla ermənilərdə bu cür fikirlərin yaranmasına belə, mane olmağa çalışırdı".

СТОЛЕТНЕЕ ОДИНОЧЕСТВО
В этом году мировое сообщество готовится отмечать столетие первой мировой войны (1914-1918 гг.), которая стала одним из кровопролитнейших столкновений ведущих империй, кардинально изменившим геополитическую карту и социально-политическую структуру Евразии. Наиболее кровопролитные столкновения этой войны произошли на территории Малой Азии, Причерноморья и Южного Кавказа, в борьбе за которые страны Европы и Россия схлестнулись с Османской Турцией. Одним из лозунгов, под которым Россия и Запад обосновывали свое вмешательство в регион, было "спасение христианских народов".
Не ошибемся, если скажем, что "армянский вопрос" играл немаловажную роль в военно-политических играх Запада и России против Османской Турции и мусульманского населения Малой Азии и Южного Кавказа. Вообще в течение XIX - начале XX в.  европейские империи и Россия активно использовали армянский фактор как идеологический инструмент для продвижения своих интересов в указанных регионах. Для обоснования своих претензий эти империи создали и пустили в оборот наспех придуманную древнеармянскую историю, объявив ее наследниками нынешних армян во главе с армянской церковью. На довольно скользких и антинаучных тезисах была создана ложная концепция, согласно которой 1000-2000 лет назад в Малой Азии существовали различные государственные образования, которые были уничтожены, и теперь следует восстановить "справедливость", повернув историю вспять на пару тысячелетий назад. Этот абсурдный с логической точки зрения проект стал одной из причин жестоких столкновений в Малой Азии и на Южном Кавказе, в результате чего погибли сотни и сотни тысяч невинных людей.
Впервые армянский вопрос получил свое отображение по итогам русско-турецкой войны (1877-1878 гг.) в Сан-Стефанском договоре 1878 г., согласно ст. 16 которого "Высокая Порта обязывалась осуществить реформы в областях, населенных армянами".
В дальнейшем попытки извлечь из "армянского вопроса" максимальные дивиденды имели место в первой мировой войне, которая в итоге погребла под собой европейские и российскую монархии, мечтавшие воссоздать "христианские царства Востока". А на месте павшей Османской империи в Малой Азии была создана Турецкая Республика, на соседнем Южном Кавказе появились три страны: Грузинская, Азербайджанская и Армянская республики. С этого периода "армянский вопрос" постепенно стал терять свою актуальность в международной политике, поскольку опыт показал, что эта тема не принесла кардинальных успехов  Европе и России. Даже несмотря на многочисленные попытки его реанимации, это не принесло нужных дивидендов, и тогда в середине XX века Запад выдвинул новый идеологический концепт - "геноцид армян 1915 года в Османской Турции", с помощью которого на Турецкую Республику пытались оказывать "мягкое" политическое давление. Этот концепт был с воодушевлением подхвачен мировым армянством, которое начало щедро тратить свои ресурсы на готовых продвигать эту тему политиков и разного рода деятелей в странах Европы и Америки. То есть на смену проекта "воссоздания древнеармянского царства" был подкинут проект "отмщения за геноцид", в рамках которого армянскими террористическими организациями в 1970-80-х гг. были совершены сотни терактов в странах Европы, Америки, на Ближнем Востоке и в самой Турции против турецких политиков, граждан и деятелей. Параллельно в адрес турецких властей выдвигались требования признать "геноцид" армян, выплатить огромные компенсации, а также согласиться на армянские территориальные претензии к Турции.
После того как в 1952 году Турция вошла в НАТО, сам же Запад, понимая, что не может больше поддерживать территориальные претензии армян к натовскому союзнику, придумал новый рычаг в виде "геноцида" армян. Отметим, что первоначально в СССР недоверчиво относились к этой новой "идее" Запада, называя ее "очередными происками империалистов". Однако после того, как Турция начала отходить от кемалистской социалистической ориентации в своей политике, Кремль решил тоже использовать "геноцид" армян как фактор давления на натовскую Турцию. По разрешению советских властей в Ереване (в 1965-67 гг.) был возведен памятный комплекс жертвам "геноцида", разрешено отмечать 24 апреля посредством митингов-шествий, где озвучивались бы националистические антитурецкие призывы. Партийным, государственным структурам и исторической науке было указано переписать армянскую доктрину и назвать главным врагом армянского народа Турцию.
Однако и проект "Геноцид армян" не принес его создателям и исполнителям особых дивидендов, поскольку Турция уже вступила в фазу поступательного военно-политического и социально-экономического развития, которое в XXI в. превратило ее в серьезного геополитического игрока на международной арене. Именно после этого Запад понял, что поистрепавшаяся армянская карта не только не приносит пользу, но и наносит возрастающий вред интересам Европы и Америки в регионе Малой Азии и Южного Кавказа. Относительно Южного Кавказа, и в первую очередь Азербайджана, можно отметить, что и здесь "армянский вопрос" потерял свою актуальность для западных держав и России. В течение XIX-XX вв. армянский фактор использовался для вытеснения и уничтожения азербайджанского, тюркского населения нашего региона. В конце XX века - в период распада СССР и обретения Азербайджаном независимости - армянская националистическая карта была вновь использована против нашей страны посредством разжигания армяно-азербайджанского, нагорно-карабахского конфликта. Одними из закулисных целей конфликта были максимальное ослабление независимого Азербайджана, а также взятие под тотальный контроль всех его ресурсов, внешней политики и векторов развития.
Но нагорно-карабахский конфликт так и не смог стать препятствием для поступательного развития Азербайджана. Ныне Азербайджан играет все более возрастающую роль в геополитике, энерготранзите и инвестициях не только Южного Кавказа, но и соседних регионов, в том числе стран Восточной Европы. Фактически именно неразрешенность нагорно-карабахского конфликта дала мощную мотивацию для наступательной внешней политики Азербайджана. То есть армянская оккупация и территориальные претензии к Азербайджану не приносят ожидаемых дивидендов мировым державам, к тому же больше всего пострадала от сложившейся ситуации сама Армения, которая оказалась на грани краха и социально-экономического кризиса, из которого никто в мире не сможет ее вывести.
Фактически на данном историческом этапе армянская карта полностью использована, поскольку практической пользы она западным державам и России в Турции и Азербайджане не приносит. Наоборот - имеют прибыль и пользу те страны, которые учитывают интересы Азербайджана и Турции. Сегодня Анкара и Баку стоят на пороге не только экономической, энерготранзитной, но и военно-политической кооперации, что даст новый уровень стабильности региону Южного Кавказа и в ближайшей перспективе позволит нашим странам стать новым логистическим центром торговли, энерготранзита от Японии, Китая и до стран Западной Европы.
АРМЯНСКИЙ ВОПРОС В САН-СТЕФАНСКОМ ДОГОВОРЕ 1878 ГОДА
Во время сан-стефанских мирных переговоров русская делегация сначала настаивала на том, что "султан обязывается перед царем российским создать автономное административное правление в населенных армянами провинциях: Эрзуруме, Муше, Ване, Себасте, Диярбекире и пр.", и "введение этих реформ султан обеспечивает реальной гарантией" (Э.Оганесян, "Век борьбы", Мюнхен-Москва, 1991, т. 1, с. 52; Кегамян, "Освободительное движение армян". Баку, 1915, с. 353-354). Однако Османская Турция отказалась брать подобные обязательства перед царской Россией. Вместе с тем, как отмечал один из идеологов дашнакского движения, профессор международного права из Франции Роллен-Жекмен, "честь и заслуга этого трактата в том, что он впервые включил Армению в международный договор" (Роллен-Жекмен, "Армения, армяне и трактаты". - В сб.: "Положение армян в Турции". Москва, 1896).
По поводу этой статьи русский посол в Стамбуле граф Игнатьев писал князю Горчакову следующее: "Статья 16. Полное удовлетворение доставлено этой статьей всеобщему населению армян. Впервые имя Армении произнесено в международном договоре… Так как турецкие уполномоченные упорно и горячо восставали против предложенного им упоминания эчмиадзинского католикоса и наименования его верховным главою всех армян, то русские уполномоченные сочли более осторожным не упоминать об этом. Действительно, придание слишком большого международного значения католикосу могло бы создать нам самим некоторые административные затруднения на Кавказе и даже поддержало бы вожделения и стремления между армянами, не соответствующие нашим интересам" ("Исторический вестник", 1915, т. CXLII, с. 85).
Причины двуличной политической игры, по которой русское самодержавие добивалось для армян Турции того, чего категорически не хотело предоставить армянам в России, в статье "Этническая территория - результат взаимодействия этноса и территории" приводит профессор Армянского института международного права и политологии (Москва) Александр Сваранц: "Понятно, что в международных дипломатических сношениях для более успешного проведения политики на Востоке царской России необходим был католикос как представитель армянской нации, но этим самым значение его отражалось бы и на внутренней политике самодержавия. Если внешняя политика России требовала усиления значения католикоса, то внутренняя политика - наоборот. Опасаясь политической деятельности российских армян в направлении создания единой, независимой Армении, Россия, естественно, старалась всеми мерами и средствами препятствовать даже возникновению у армян подобных мыслей".