MƏQSƏD VASİTƏYƏ HAQQ QAZANDIRIR?
Ermənilik az qala bir əsrdir ki, insan haqları ideyası altında "Osmanlı imperiyasında erməni soyqırımı"nın tanınması məsələsini dünya ictimaiyyətinin beyninə yeritməyə çalışır. Amma bu zaman onlar öz tarixlərinin qaranlıq səhifələri haqda susurlar.
Halbuki bu gün tarix elmi erməni terrorçularının mistik "Böyük Ermənistan"ın yaradılması məqsədilə hətta öz xalqının qanını tökməkdən belə, çəkinmədiyini sübut edir. Onlar illər boyu öz nüfuzlu ictimai və dini xadimlərini, saysız-hesabsız erməni kəndlərinin sakinlərini qətlə yetirib, talanlar törədiblər. Səbəb isə həmin insanların cəfəng avantüraya qoşulmaq istəməmələri olub.
Məsələn, məşhur erməni tarixçi və ictimai xadim Jirayr Liparityan yazır ki, "yalnız 3 il ərzində (1904-1906) "Qnçak" və "Daşnaksutyun" erməni təşkilatlarının fəaliyyəti nəticəsində 105 nəfər qətlə yetirilib ki, onların 70-dən çoxu erməni olub".
Bu, erməni təşkilatlarına xas xüsusiyyətdir. Məsələn, 1878-ci ildə Vanda "Qara xaç" adlı erməni terror qruplaşması var idi. O, əsasən, quldurluqla, erməni millətindən olan insanların qətlə yetirilməsilə məşğul olurdu. Terrorçular qurbanlarının adını qara xaça döyürdülər. Belə bir fikir var ki, hazırkı "Daşnaksutyun" partiyası başlanğıcını məhz bu təşkilatdan götürüb. Ümumilikdə, 1878-1914-cü illər ərzində erməni terrorçularının yüzlərlə ermənini qətlə yetirdiklərini söyləmək mümkündür.
"Qnçak" və "Daşnaksutyun" dinc erməniləri qorxutmaqla, hədə ilə sıralarını yeni döyüşçülər, maliyyə resursları ilə zənginləşdirirdilər. Bunun üçün müvafiq məktub yazılır, erməni sənayeçilər və tacirlərə göndərilirdi. Onlar təşkilata yardım göstərməkdən imtina etdikdə isə təqiblərə məruz qalır, qətlə yetirilirdilər. Qatillər isə bir çox hallarda cinayəti törədərkən özlərini müsəlmanlar kimi qələmə verirdilər.
Kilsəyə qarşı "Xaç yürüşü"
Nəzərə alsaq ki, erməni cəmiyyətində əsrlər boyu ən böyük nüfuz kilsələrdə olub, millətçilərin əsas təzyiqləri də məhz din xadimlərinə yönəlirdi.
Terrorun ən birinci qurbanları erməni ictimaiyyətində millətçi-separatçı tendensiyaları qəbul etməyən, dövlətə sadiqliyi təbliğ edən keşişlər olub. Bəzi patriarxlar millətçi təşkilatların hökumət əleyhinə təxribatçı əməllərə çağırışına mane olurdu. Belə hallarda komitə üzvləri hədə-qorxu, şantaj yolu ilə onların yüksək rütbədən kənarlaşmasına nail olur, yeni gələnləri isə millətçi ideyaların yayılmasına köməklik göstərməyə məcbur edirdilər. Buna ən bariz nümunə XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində Osmanlı imperiyasındakı erməni patriarxlarının başına gələnlərdir.
Osmanlı arxivindəki materiallar göstərir ki, İstanbul ermənilərinin patriarxı Aşikyan (1888-1894) türk sultanına erməni icmasının daxilində təhlükəli ünsürlərin peyda olduğu haqda dəfələrlə məlumat verib, təhrikçilərin cəzalandırılmasını istəyib. İstanbul erməni məhəlləsi Kumkapıdakı nümayiş zamanı ("Qnçak" təşkilatı mövcudluğunu ilk dəfə onda elan edib) millətçilərlə patriarxlar arasında açıq qarşıdurma belə, baş vermişdi. Səbəb patriarxların kilsə bayramı zamanı siyasi aksiyanın keçirilməsinə mane olmaq cəhdi idi. Aksiya həm hökumətə, həm də patriarxa qarşı idi. Partiya hesab edirdi ki, patriarx Aşikyan erməni millətinin maraqlarını müdafiə etmir və bu səbəbdən yerini başqasına verməlidir. Sonradan 1894-cü ilin 27 aprelində Aşikyana qarşı sui-qəsd həyata keçirildi. Tezliklə bunu etmiş erməni terrorçu həbs olundu, Aşikyan isə postunu tərk etdi.
"Qnçakçılar" barışmazlıq nüma-yişi ilə həm ruhanilər arasında, həm də ictimaiyyətdə qorxu toxumu səpməyə nail oldular. Aşikyanı əvəzləmiş Matteos İzmirliyan isə millətçilərə açıq dəstək verməklə millətlərarası ədavət yaradır, hökumətə tabe olmurdu.
Erməni apostol kilsəsinin sui- qəsdə məruz qalmış digər patriarxı Maqakiya Ormanyan idi. O, kilsədə iş başında olarkən erməni terrorçu - daşnak Akop tərəfindən əlindən yaralanmışdı. Bunu erməni əsilli məşhur türkiyəli tarixçi Levon Dabaqyan özünün "Türkiyə ermənilərinin tarixi" kitabında yazır.
Axtamar monastrının baş keşişi Arsen Vartapedi və onun katibi Miqranı da erməni terrorunun qurbanları saymaq olar. Onlar daşnak İşxanın monastrı qarət etmiş dəstəsi tərəfindən qətlə yetiriliblər. Amma erməni terrorçuları tərəfindən din xadiminin qətli ilə bağlı ən səs-küylü hadisə ABŞ-dakı erməni apostol kilsəsinin Şərq yeparxiyasının baş keşişi Levon Turyana edilmiş hücumdur. Turyan 1917-ci ildə İstanbulda terrorçulara yardım edən ruhanilər haqda ifşaedici yazısının dərcindən sonra "qara siyahı"ya düşmüşdü. Həmin yazıda Turyan terrorçulara yardım göstərən ruhaniləri 600 il ermənilərlə "çiyin-çiynə yaşamış" türklərə qarşı nifrət və dözümsüzlük aşılamaqda günahlandırırdı.
Turyana ilk hücum uğursuz alınmışdı. Lakin 1933-cü il dekabrın 24-də, Milad ərəfəsində o, Nyu-Yorkdakı Müqəddəs xaç kilsəsində iş başında olarkən "Daşnaksutyun" partiyasının bir neçə üzvü tərəfindən qətlə yetirildi. Bundan sonra, erməni diasporunun özündə parçalanma və qarşıdurma yarandı və bu vəziyyət təxminən 30 il davam etdi.
Varlı və ziyalı ermənilərə qarşı qəsd
Artıq qeyd olunduğu kimi, erməni terror təşkilatları öz cinayətkar əməllərini gerçəkləşdirmək üçün tez-tez elə öz həmtayfalarına qarşı zorakılıqdan, talançılıqdan istifadə edirdilər. Bunun əvəzini çıxmaq istəyənlər isə başqalarının gözünü qorxutmaq məqsədilə öldü-rülürdülər. Odur ki, terrorçuların diqqət mərkəzinə, ilk olaraq, yüksək statusu və maddi durumu hesabına kütləni idarə edə biləcək, manipulyasiya imkanları olan şəxslər düşürdü. Millətçilər erməni cəmiyyətində əhvalı bu insanlar vasitəsilə idarə etməyə çalışırdılar.
Zəngin ermənilərin yaşadığı bir çox evə üzərində "Müqəddəs erməni inqilabına yardım etməyə hazır olun" sözləri yazılmış kağız parçaları göndərilirdi.
İstanbulda erməni terrorçularının təhlükəsini hiss edən bir çox erməni tacir və sənətkarlar öz müəssisəsini bağlamaq məcburiyyətində qalırdılar. Onlar müəssisələrini yalnız Türkiyə hökuməti tərəfindən təhlükəsizlik zəmanəti aldıqdan sonra yenidən açırdılar.
Arxiv materiallarına əsasən, "inqilab xəracı" ödəməkdən imtina etdiyi üçün öldürülmüş İstanbul erməniləri arasında Tiqran Qaraqozyan, Andon Xaçyan, Apik Uncuyan və bir çox digərləri var. Erməni terrorçu komitə üzvü Qaraqozyanı dar ağacından Rusiya İmperiyası səfirliyinin əməkdaşı Maksimov xilas etmişdi.
Ermənilərin yaşadığı Osmanlı əyalətlərindəki siyasi qeyri-sabitlik səbəbindən terrorçuların özbaşınalığının həddi-hüdudu yox idi. 1890-cı ildən 1917-ci ilədək Anadolunun müxtəlif hissələrində onlarla zəngin erməni öldürülüb. Erməni terrorçuların öz həmvətənlərinə qarşı təşkil etdikləri terror aktları yalnız Osmanlı İmperiyası dövründə yox, sonralar da dünyanın müxtəlif ölkələrində davam edib.
1907-ci il iyulun 22-də Nyu-Yorkda xalça alverçisi Tavşancyan qətlə yetirilib. Onun qatili - "Qnçak" üzvü Bedros Ambarsumyan bildirib ki, taciri öz vətəninin xilasına pul vermək istəmədiyi üçün öldürüb. "The New York Times" qəzetinin yazdığına görə, 1907-ci il iyulun 23-dən etibarən "bir çox varlı erməniyə xəbərdarlıq göndərilmişdi". Onlar ermənilərin yaşadığı regionlarda türk hökumətinin devrilməsi üçün hərəyə 10 000 dollar ödəməyəcəkləri təqdirdə, Tavşancyanın aqibətini yaşayacaqları ilə hədələnirdilər. Bundan 4 il əvvəl isə Moskvada bankir Camqarov yenə də erməni terrorçularına 30 000 rubl ödəməkdən imtina etdiyi üçün qətlə yetirilmişdi. Qurbanların siyahısına "Daşnaksutyun" partiyasının ideologiyasını tənqid etdiyi üçün 1918-ci ildə Tiflisdə qətlə yetirilmiş yazıçı, ictimai xadim Ambarsum Arakelyanı da əlavə etmək olar. Fransalı tarixçi Maksim Qauinin sözlərinə görə, bu, komitəçilərin tipik "qəhrəmanlıq" aktı idi. Onlar müdafiəsiz xəstə adamı öz yataq otağında amansızlıqla qətlə yetirmişdilər.
Artıq 1982-ci il martın 26-da "Qnçak" və "Daşnaksutyun"un davamçısı olan ASALA Beyrutda güclü partlayış törətdilər. Onlarla günahsız insanın ölümü və 300-dən artıq insanın yaralanmasının günahkarı olan ASALA bu partlayışı erməniyə məxsus kinoteatrda təşkil etmişdi. Səbəb isə orada türk filmlərinin nümayişi idi. Partlayış nəticəsində 2 nəfər həlak olmuş, 16-dan artıq insan yaralanmışdı.
Erməni komitəçilər Osmanlı İmperiyasında çalışan erməni əsilli bir çox məmura qarşı da çoxsaylı terror aktları törədiblər. O insanların "günahı" öz dövlətlərinə sədaqətlə xidmət göstərmələri idi. Belələrinə misal kimi, Xarici İşlər Nazirliyinin məsləhətçisi Mkrtıç Tyutyunçiyanı, Ambarsum Uqrekyanı, İstanbul polisinin komissarları Markar və Tiqranı göstərmək olar.
Ən səs-küylü cinayət isə Van şəhərinin bələdiyyə başçısı Bedros Qapıçıyana qarşı törədilmişdi. Türk tarixçi Həsən Oqtay yazır ki, Qapıçıyana şəhərin həm erməni, həm də türk əhalisi hörmət bəsləyirdi. O, müdrik administrator kimi fərqlənir, amma mərkəzi hakimiyyətə sadiqlik nümayiş etdirirdi. Bütün bunlar isə Birinci dünya müharibəsi ərəfəsində Vanda separatizm ocağı yaratmağı, Osmanlı İmperiyasına qarşı qiyam təşkil etməyi planlaşdıran "Daşnaksutyun"un xoşuna gələ bilməzdi. Nəticədə 72 yaşlı administrasiya rəhbəri Bedros Qapıçıyan 1912-ci il dekabrın 10-da odlu silahla başından açılan atəşlə qətlə yetirildi. Ən maraqlısı isə Qapıçıyanı qətlə yetirmiş daşnak qrupuna 1918-ci ildə Ermənistan Respublikasının rəhbəri olacaq Aram Manukyanın başçılıq etməsi idi. Sonradan o, Ermənistan Respublikasının ilk daxili işlər naziri, daha sonra isə əmək naziri və müdafiə naziri postlarını tutdu.
Bütün sadalanan faktlar erməni millətçilərin öz xalqına qarşı törətdikləri saysız-hesabsız cinayətlərin yalnız kiçik bir hissəsidir. Belə cinayətlər indi də davam edir.
Ermənilər üçün ən pisi odur ki, əlləri öz xalqının və digər xalqların qanına batmış cəllad və qatillər çox tez-tez onların dövlətinə rəhbərlik edirlər.

DOES THE END JUSTIFY THE MEANS?
For nearly a century the Armenians have been trying under the guise of ideas about human rights to force the world community to recognize the so-called "genocide of Armenians in the Ottoman Empire", but are saying nothing about the dark pages of their own history.
But today, history has proved that in order to achieve their goal of creating a mythical "Greater Armenia", Armenian terrorists have not hesitated to shed the blood of even their own people. They committed attacks, murders and robberies, and sacrificed the lives of authoritative public and church leaders and whole Armenian villages - all those who simply did not want to get involved in a senseless adventure.
For example, the famous Armenian historian and public figure Zhirayr Liparityan writes that "in three years alone (1904-1906), the Armenian organizations Hnchak and Dashnaktsutyun killed 105 people, more than seventy of whom were Armenians".
It was the typical style of Armenian organizations. In Van, for example, an Armenian terrorist group called "Black Cross" was set up in 1878, and its main occupation was to rob and kill citizens of Armenian origin. The terrorists carved the names of their victims on a black cross. It is believed that the current Dashnaktsutyun party originated from this organization. We can certainly say that from 1878 to 1914 Armenian terrorists killed hundreds of Armenians.
Representatives of Hnchak and Dashnaktsutyun provided their squads with new fighters and financial resources through intimidation and threats. To this end, relevant letters were sent to Armenian industrialists and merchants, and if the latter refused to support them, they stalked and killed them often disguised as Muslims.
"Crusade" against the church
As the church has enjoyed undisputed authority in Armenian society for centuries, clerics experienced most pressure from nationalists.
The very first victims of terror were priests who did not share nationalist-separatist tendencies in Armenian society and preached loyalty to the state. Some of the patriarchs created serious obstacles to committees of nationalist organizations in engaging Armenian society and carrying out subversive anti-government activities. In such cases, committee members used intimidation and blackmail to force them to renounce their title and made newly-elected ones to help promote nationalist ideas. Striking evidence of this is the events connected with Armenian patriarchs in the Ottoman Empire in the late 19th - early 20th century.
Based on materials from the Ottoman archives, Armenian Patriarch of Istanbul Ashikyan (1888-1894) had repeatedly complained to the Turkish Sultan about the appearance of dangerous elements within Armenian society and called for the ringleaders to be punished. During a demonstration in Istanbul's Armenian quarter of Kumkapi (when the Hnchak organization first made itself known), there was an open confrontation between the nationalists and the patriarch, who wanted to prevent a political campaign during a church festival. The campaign was directed against the government and the patriarch. The party was of the opinion that Patriarch Ashikyan did not protect the interests of the Armenian people and should be removed. Later, on 27 April 1894, an attempt was made to assassinate Patriarch Ashikyan. Subsequently, the Armenian terrorist was arrested and the patriarch renounced his title.
Hnchak members sowed fear among the clergy and in society, demonstrating their intransigence. Mateos Izmirliyan, who succeeded Ashikyan, openly supported the nationalists, spreading ethnic hatred and calling for disobedience to the existing government.
Another patriarch of the Armenian Apostolic Church, on whose life an assassination attempt was made, was Magakia Ormanyan who was injured by Dashnak terrorist Akop during his service in the church. The famous Turkish historian of Armenian origin, Levon Dabagian, describes this story in his book "History of Turkish Armenians".
Victims of Armenian terrorism may also include the abbot of the Akhtamar Monastery, Arsen Vartaped, and his secretary Mihran, who were killed by the gang of Dashnak Ishkhan who robbed the monastery. But the most sensational murder of priests by Armenian terrorists is the attack on the primate of the Eastern Diocese of the Armenian Apostolic Church in the USA, Archbishop Levon Tourian. Tourian was put on the "black list" after publishing in Istanbul in 1917 his revealing article about clerics who helped terrorists, accusing them of inciting hatred and intolerance against the Turks, with whom Armenians had lived "side by side" for 600 years.
The first attack against Tourian failed. But on 24 December 1933, on the eve of Christmas, at the beginning of a service in the Church of the Holy Cross in New York, Archbishop Tourian was killed by several members of Dashnaktsutyun. After that, there was a split and conflict in the Armenian Diaspora, which lasted nearly 30 years.
Conspiracy against wealthy Armenians and intellectuals
As we mentioned, in order to carry out their evil deeds Armenian terrorist organizations often found money through extortion and robbery of their own fellow countrymen. Those who refused to pay "the tax" were killed to intimidate the others. Therefore, the terrorists first of all focused on those who could direct and manipulate the masses because of their high status and financial position. The nationalists planned to control the mood in Armenian society through these people.
Many houses where wealthy Armenians lived received leaflets saying: "Be ready to help the sacred Armenian revolution."
Because of threats from their own terrorists in Istanbul, many Armenian merchants and craftsmen were forced to close their businesses, and only after assurances of security from the Turkish authorities, did they open them again.
According to archival materials, among the Istanbul Armenians who were killed after failure to comply with the demand to pay the "revolutionary tax" were Tigran Karagozyan, Andon Khachyan, Apik Unjuyan and many others. Karagozyan's killer, an Armenian terrorist and committee member, was saved from the gallows by an official of the embassy of the Russian Empire, Maksimov.
Due to political instability in the Armenian-populated Ottoman provinces, the permissiveness of the terrorists knew no bounds. From 1890 to 1917, dozens of wealthy Armenians were killed in various parts of Anatolia.
Armenian organizations committed terrorist attacks against their own countrymen not only in the time of the Ottoman Empire, but later in different countries of the world.
On 22 July 1907, carpet dealer Tavshanjian was killed in New York. His killer - Hnchak member Bedros Hampartzoumian said that he took Tavshanjian's life because he did not want to give money to save his homeland. The New York Times reported on 23 July 1907 that "many wealthy Armenians had received death threats if they did not pay 10,000 dollars for activities to overthrow the Turkish authorities in the Armenian-populated regions and a warning that what happened to Tavshanjian would happen to them too". Four years earlier, banker Jamgarov, who refused to pay Armenian terrorists 30,000 roubles, was killed in Moscow.
The list of victims also includes writer and public figure Hambartsum Arakelyan, who was killed in Tiflis in 1918, for criticizing the ideology of the Dashnaktsutyun party. According to French historian Maxime Gauin, it was a typical act of "heroism" by committee members when a sick defenceless man was brutally murdered in his own bedroom.
On 26 March 1982, followers of the Hnchak and Dashnaktsutyun organizations - ASALA, who had the murders of dozens of innocent people and more than 300 injured on their conscience, carried out a massive explosion in Beirut in a cinema owned by an Armenian only because Turkish movies were demonstrated there. As a result, two people were killed and over 16 were injured.
Armenian committee members made many attempts on the lives of Ottoman officials of Armenians origin, who faithfully served their state.
Among them is Foreign Ministry advisor Mkrtich Tutunchian, Hambartsum Ugrekyan, Istanbul police chiefs Markar and Tigran.
The most notorious crime was committed against the head of the municipality of the city of Van, Bedros Kapichiyan. The publication of Turkish historian Hasan Oktay says that Kapichiyan was revered by both the Armenian and Turkish populations of the city and stood out as a wise administrator, but was loyal to the central authorities. Representa-tives of the Dashnaktsutyun party, who were planning to organize a major hotbed of separatism in Van on the eve of World War I and a rebellion against the Ottoman Empire, did not like all that. As a result, the head of the administration, 72-year-old Bedros Kapichiyan, was shot in the head on 10 December 1912. It is very interesting that the leader of the Dashnak group that killed Kapichiyan was Aram Manukyan, who led the Republic of Armenia in 1918 and then became the first interior minister, and later minister of labour and minister of defence.
The above facts are just some of the crimes of Armenian nationalists against their own people - crimes that continue to this day. And to the misfortunate of Armenians, often murderers and torturers, who have the blood of their own and other peoples on their hands, are at the head of their state.