MƏQSƏD VASİTƏYƏ HAQQ QAZANDIRIR?
Ermənilik az qala bir əsrdir ki, insan haqları ideyası altında "Osmanlı imperiyasında erməni soyqırımı"nın tanınması məsələsini dünya ictimaiyyətinin beyninə yeritməyə çalışır. Amma bu zaman onlar öz tarixlərinin qaranlıq səhifələri haqda susurlar.
Halbuki bu gün tarix elmi erməni terrorçularının mistik "Böyük Ermənistan"ın yaradılması məqsədilə hətta öz xalqının qanını tökməkdən belə, çəkinmədiyini sübut edir. Onlar illər boyu öz nüfuzlu ictimai və dini xadimlərini, saysız-hesabsız erməni kəndlərinin sakinlərini qətlə yetirib, talanlar törədiblər. Səbəb isə həmin insanların cəfəng avantüraya qoşulmaq istəməmələri olub.
Məsələn, məşhur erməni tarixçi və ictimai xadim Jirayr Liparityan yazır ki, "yalnız 3 il ərzində (1904-1906) "Qnçak" və "Daşnaksutyun" erməni təşkilatlarının fəaliyyəti nəticəsində 105 nəfər qətlə yetirilib ki, onların 70-dən çoxu erməni olub".
Bu, erməni təşkilatlarına xas xüsusiyyətdir. Məsələn, 1878-ci ildə Vanda "Qara xaç" adlı erməni terror qruplaşması var idi. O, əsasən, quldurluqla, erməni millətindən olan insanların qətlə yetirilməsilə məşğul olurdu. Terrorçular qurbanlarının adını qara xaça döyürdülər. Belə bir fikir var ki, hazırkı "Daşnaksutyun" partiyası başlanğıcını məhz bu təşkilatdan götürüb. Ümumilikdə, 1878-1914-cü illər ərzində erməni terrorçularının yüzlərlə ermənini qətlə yetirdiklərini söyləmək mümkündür.
"Qnçak" və "Daşnaksutyun" dinc erməniləri qorxutmaqla, hədə ilə sıralarını yeni döyüşçülər, maliyyə resursları ilə zənginləşdirirdilər. Bunun üçün müvafiq məktub yazılır, erməni sənayeçilər və tacirlərə göndərilirdi. Onlar təşkilata yardım göstərməkdən imtina etdikdə isə təqiblərə məruz qalır, qətlə yetirilirdilər. Qatillər isə bir çox hallarda cinayəti törədərkən özlərini müsəlmanlar kimi qələmə verirdilər.
Kilsəyə qarşı "Xaç yürüşü"
Nəzərə alsaq ki, erməni cəmiyyətində əsrlər boyu ən böyük nüfuz kilsələrdə olub, millətçilərin əsas təzyiqləri də məhz din xadimlərinə yönəlirdi.
Terrorun ən birinci qurbanları erməni ictimaiyyətində millətçi-separatçı tendensiyaları qəbul etməyən, dövlətə sadiqliyi təbliğ edən keşişlər olub. Bəzi patriarxlar millətçi təşkilatların hökumət əleyhinə təxribatçı əməllərə çağırışına mane olurdu. Belə hallarda komitə üzvləri hədə-qorxu, şantaj yolu ilə onların yüksək rütbədən kənarlaşmasına nail olur, yeni gələnləri isə millətçi ideyaların yayılmasına köməklik göstərməyə məcbur edirdilər. Buna ən bariz nümunə XIX əsrin sonu, XX əsrin əvvəllərində Osmanlı imperiyasındakı erməni patriarxlarının başına gələnlərdir.
Osmanlı arxivindəki materiallar göstərir ki, İstanbul ermənilərinin patriarxı Aşikyan (1888-1894) türk sultanına erməni icmasının daxilində təhlükəli ünsürlərin peyda olduğu haqda dəfələrlə məlumat verib, təhrikçilərin cəzalandırılmasını istəyib. İstanbul erməni məhəlləsi Kumkapıdakı nümayiş zamanı ("Qnçak" təşkilatı mövcudluğunu ilk dəfə onda elan edib) millətçilərlə patriarxlar arasında açıq qarşıdurma belə, baş vermişdi. Səbəb patriarxların kilsə bayramı zamanı siyasi aksiyanın keçirilməsinə mane olmaq cəhdi idi. Aksiya həm hökumətə, həm də patriarxa qarşı idi. Partiya hesab edirdi ki, patriarx Aşikyan erməni millətinin maraqlarını müdafiə etmir və bu səbəbdən yerini başqasına verməlidir. Sonradan 1894-cü ilin 27 aprelində Aşikyana qarşı sui-qəsd həyata keçirildi. Tezliklə bunu etmiş erməni terrorçu həbs olundu, Aşikyan isə postunu tərk etdi.
"Qnçakçılar" barışmazlıq nüma-yişi ilə həm ruhanilər arasında, həm də ictimaiyyətdə qorxu toxumu səpməyə nail oldular. Aşikyanı əvəzləmiş Matteos İzmirliyan isə millətçilərə açıq dəstək verməklə millətlərarası ədavət yaradır, hökumətə tabe olmurdu.
Erməni apostol kilsəsinin sui- qəsdə məruz qalmış digər patriarxı Maqakiya Ormanyan idi. O, kilsədə iş başında olarkən erməni terrorçu - daşnak Akop tərəfindən əlindən yaralanmışdı. Bunu erməni əsilli məşhur türkiyəli tarixçi Levon Dabaqyan özünün "Türkiyə ermənilərinin tarixi" kitabında yazır.
Axtamar monastrının baş keşişi Arsen Vartapedi və onun katibi Miqranı da erməni terrorunun qurbanları saymaq olar. Onlar daşnak İşxanın monastrı qarət etmiş dəstəsi tərəfindən qətlə yetiriliblər. Amma erməni terrorçuları tərəfindən din xadiminin qətli ilə bağlı ən səs-küylü hadisə ABŞ-dakı erməni apostol kilsəsinin Şərq yeparxiyasının baş keşişi Levon Turyana edilmiş hücumdur. Turyan 1917-ci ildə İstanbulda terrorçulara yardım edən ruhanilər haqda ifşaedici yazısının dərcindən sonra "qara siyahı"ya düşmüşdü. Həmin yazıda Turyan terrorçulara yardım göstərən ruhaniləri 600 il ermənilərlə "çiyin-çiynə yaşamış" türklərə qarşı nifrət və dözümsüzlük aşılamaqda günahlandırırdı.
Turyana ilk hücum uğursuz alınmışdı. Lakin 1933-cü il dekabrın 24-də, Milad ərəfəsində o, Nyu-Yorkdakı Müqəddəs xaç kilsəsində iş başında olarkən "Daşnaksutyun" partiyasının bir neçə üzvü tərəfindən qətlə yetirildi. Bundan sonra, erməni diasporunun özündə parçalanma və qarşıdurma yarandı və bu vəziyyət təxminən 30 il davam etdi.
Varlı və ziyalı ermənilərə qarşı qəsd
Artıq qeyd olunduğu kimi, erməni terror təşkilatları öz cinayətkar əməllərini gerçəkləşdirmək üçün tez-tez elə öz həmtayfalarına qarşı zorakılıqdan, talançılıqdan istifadə edirdilər. Bunun əvəzini çıxmaq istəyənlər isə başqalarının gözünü qorxutmaq məqsədilə öldü-rülürdülər. Odur ki, terrorçuların diqqət mərkəzinə, ilk olaraq, yüksək statusu və maddi durumu hesabına kütləni idarə edə biləcək, manipulyasiya imkanları olan şəxslər düşürdü. Millətçilər erməni cəmiyyətində əhvalı bu insanlar vasitəsilə idarə etməyə çalışırdılar.
Zəngin ermənilərin yaşadığı bir çox evə üzərində "Müqəddəs erməni inqilabına yardım etməyə hazır olun" sözləri yazılmış kağız parçaları göndərilirdi.
İstanbulda erməni terrorçularının təhlükəsini hiss edən bir çox erməni tacir və sənətkarlar öz müəssisəsini bağlamaq məcburiyyətində qalırdılar. Onlar müəssisələrini yalnız Türkiyə hökuməti tərəfindən təhlükəsizlik zəmanəti aldıqdan sonra yenidən açırdılar.
Arxiv materiallarına əsasən, "inqilab xəracı" ödəməkdən imtina etdiyi üçün öldürülmüş İstanbul erməniləri arasında Tiqran Qaraqozyan, Andon Xaçyan, Apik Uncuyan və bir çox digərləri var. Erməni terrorçu komitə üzvü Qaraqozyanı dar ağacından Rusiya İmperiyası səfirliyinin əməkdaşı Maksimov xilas etmişdi.
Ermənilərin yaşadığı Osmanlı əyalətlərindəki siyasi qeyri-sabitlik səbəbindən terrorçuların özbaşınalığının həddi-hüdudu yox idi. 1890-cı ildən 1917-ci ilədək Anadolunun müxtəlif hissələrində onlarla zəngin erməni öldürülüb. Erməni terrorçuların öz həmvətənlərinə qarşı təşkil etdikləri terror aktları yalnız Osmanlı İmperiyası dövründə yox, sonralar da dünyanın müxtəlif ölkələrində davam edib.
1907-ci il iyulun 22-də Nyu-Yorkda xalça alverçisi Tavşancyan qətlə yetirilib. Onun qatili - "Qnçak" üzvü Bedros Ambarsumyan bildirib ki, taciri öz vətəninin xilasına pul vermək istəmədiyi üçün öldürüb. "The New York Times" qəzetinin yazdığına görə, 1907-ci il iyulun 23-dən etibarən "bir çox varlı erməniyə xəbərdarlıq göndərilmişdi". Onlar ermənilərin yaşadığı regionlarda türk hökumətinin devrilməsi üçün hərəyə 10 000 dollar ödəməyəcəkləri təqdirdə, Tavşancyanın aqibətini yaşayacaqları ilə hədələnirdilər. Bundan 4 il əvvəl isə Moskvada bankir Camqarov yenə də erməni terrorçularına 30 000 rubl ödəməkdən imtina etdiyi üçün qətlə yetirilmişdi. Qurbanların siyahısına "Daşnaksutyun" partiyasının ideologiyasını tənqid etdiyi üçün 1918-ci ildə Tiflisdə qətlə yetirilmiş yazıçı, ictimai xadim Ambarsum Arakelyanı da əlavə etmək olar. Fransalı tarixçi Maksim Qauinin sözlərinə görə, bu, komitəçilərin tipik "qəhrəmanlıq" aktı idi. Onlar müdafiəsiz xəstə adamı öz yataq otağında amansızlıqla qətlə yetirmişdilər.
Artıq 1982-ci il martın 26-da "Qnçak" və "Daşnaksutyun"un davamçısı olan ASALA Beyrutda güclü partlayış törətdilər. Onlarla günahsız insanın ölümü və 300-dən artıq insanın yaralanmasının günahkarı olan ASALA bu partlayışı erməniyə məxsus kinoteatrda təşkil etmişdi. Səbəb isə orada türk filmlərinin nümayişi idi. Partlayış nəticəsində 2 nəfər həlak olmuş, 16-dan artıq insan yaralanmışdı.
Erməni komitəçilər Osmanlı İmperiyasında çalışan erməni əsilli bir çox məmura qarşı da çoxsaylı terror aktları törədiblər. O insanların "günahı" öz dövlətlərinə sədaqətlə xidmət göstərmələri idi. Belələrinə misal kimi, Xarici İşlər Nazirliyinin məsləhətçisi Mkrtıç Tyutyunçiyanı, Ambarsum Uqrekyanı, İstanbul polisinin komissarları Markar və Tiqranı göstərmək olar.
Ən səs-küylü cinayət isə Van şəhərinin bələdiyyə başçısı Bedros Qapıçıyana qarşı törədilmişdi. Türk tarixçi Həsən Oqtay yazır ki, Qapıçıyana şəhərin həm erməni, həm də türk əhalisi hörmət bəsləyirdi. O, müdrik administrator kimi fərqlənir, amma mərkəzi hakimiyyətə sadiqlik nümayiş etdirirdi. Bütün bunlar isə Birinci dünya müharibəsi ərəfəsində Vanda separatizm ocağı yaratmağı, Osmanlı İmperiyasına qarşı qiyam təşkil etməyi planlaşdıran "Daşnaksutyun"un xoşuna gələ bilməzdi. Nəticədə 72 yaşlı administrasiya rəhbəri Bedros Qapıçıyan 1912-ci il dekabrın 10-da odlu silahla başından açılan atəşlə qətlə yetirildi. Ən maraqlısı isə Qapıçıyanı qətlə yetirmiş daşnak qrupuna 1918-ci ildə Ermənistan Respublikasının rəhbəri olacaq Aram Manukyanın başçılıq etməsi idi. Sonradan o, Ermənistan Respublikasının ilk daxili işlər naziri, daha sonra isə əmək naziri və müdafiə naziri postlarını tutdu.
Bütün sadalanan faktlar erməni millətçilərin öz xalqına qarşı törətdikləri saysız-hesabsız cinayətlərin yalnız kiçik bir hissəsidir. Belə cinayətlər indi də davam edir.
Ermənilər üçün ən pisi odur ki, əlləri öz xalqının və digər xalqların qanına batmış cəllad və qatillər çox tez-tez onların dövlətinə rəhbərlik edirlər.

ЦЕЛЬ ОПРАВДЫВАЕТ СРЕДСТВА?
Почти целый век под прикрытием идеи о правах человека армянство пытается навязать мировому сообществу признание так называемого "геноцида армян в Османской империи", умалчивая при этом о темных страницах своей истории.
Но сегодня исторической наукой доказано, что ради достижения цели создания мифической "Великой Армении" армянские террористы не гнушались пролить кровь даже собственного народа. Ими совершались нападения и убийства, грабежи, приносились в жертву жизни авторитетных общественных и церковных деятелей, целых армянских селений - всех тех, кто попросту не хотел участвовать в бессмысленной авантюре.
К примеру, как пишет известный армянский историк и общественный деятель Жирайр Липаритян, "только за три года (1904-1906) деятельности армянских организаций "Гнчак" и "Дашнакцутюн" были убиты 105 человек, более семидесяти из которых были армянами".
Это был характерный подчерк армянских организаций. В Ване, например, с 1878 года существовала армянская террористическая группировка "Черный крест", основным занятием которой были грабежи и убийства граждан армянской национальности. Имена своих жертв террористы выбивали на черном кресте. Существует мнение, что именно эта организация и стояла у истоков нынешней партии "Дашнакцутюн". Определенно можно сказать, что за период с 1878 по 1914 год от рук армянских террористов погибли сотни армян.
Представители "Гнчака" и "Дашнакцутюна" посредством запугивания и угроз обеспечивали свои отряды новыми бойцами и финансовыми ресурсами. Для этого соответствующие письма направлялись армянским промышленникам и купцам, в случаях отказа последних оказать поддержку их преследовали и убивали, нередко переодевшись мусульманами.
"Крестовый поход" против церкви
Поскольку неоспоримый авторитет в армянском обществе веками принадлежал церкви, давлению со стороны националистов больше всех подвергались священнослужители.
Самыми первыми жертвами террора оказались священники, не разделившие национально-сепаратистских тенденций в армянском обществе и проповедовавшие преданность государству. Некоторые из патриархов создавали серьезные препятствия комитетам националистических организаций в ангажировании армянской общины и подрывной антиправительственной деятельности. В таких случаях комитетчики запугиванием и шантажом добивались их отречения от сана и заставляли новоизбранных содействовать продвижению националистических идей. Ярким подтверждением этому являются события, связанные с армянскими патриархами в Оттоманской империи в конце XIX - начале ХХ века.
По материалам оттоманских архивов, патриарх армян Стамбула Ашикян (1888-1894) неоднократно жаловался турецкому султану на появление опасных элементов внутри армянского общества и призывал наказать зачинщиков. Во время демонстрации в армянском квартале Стамбула Кумкапу (тогда впервые заявила о себе организация "Гнчак") дело дошло до открытого противостояния между националистами и патриархом, который хотел предотвратить политическую акцию во время церковного праздника. Акция была направлена как против правительства, так и против патриарха. Партия считала, что патриарх Ашикян не защищает интересы армянского народа и должен быть смещен. Позднее, 27 апреля 1894 г., на патриарха было совершено покушение. Впоследствии террориста-армянина арестовали, а сам патриарх отказался от сана.
"Гнчакистам" удавалось сеять страх как среди духовенства, так и в обществе, демонстрируя свою непримиримость. Сменивший Ашикяна Маттеос Измирлиян открыто поддерживал националистов, сея межнациональную рознь и призывая к неподчинению существующей власти.
Другим патриархом Армянской апостольской церкви, на которого было совершенно покушение, стал Магакия Орманян, который во время службы в церкви был ранен террористом-дашнаком Акопом. Это происшествие в своей книге "История турецких армян" описывает знаменитый турецкий историк армянского происхождения Левон Дабагян.
К жертвам армянского террора можно также отнести настоятеля монастыря Ахтамар Арсена Вартапеда и его секретаря Миграна, которые были убиты бандой дашнака Ишхана, ограбившей монастырь. Но самым нашумевшим убийством армянскими террористами священнослужителей можно считать нападение на примаса Восточной епархии Армянской апостольской церкви CША, архиепископа Левона Туряна. Турян попал в "черный список" после того, как в 1917 году в Стамбуле вышла его разоблачающая публикация о священнослужителях, помогавших террористам, с обвинениями их в разжигании ненависти и нетерпимости к туркам, с которыми армяне 600 лет прожили "бок о бок".
Первая атака против Туряна потерпела неудачу. Но 24 декабря 1933 года, накануне Рождества, в начале службы в церкви Святого Креста в Нью-Йорке архиепископа Туряна убили несколько членов партии "Дашнакцутюн". После этого в самой армянской диаспоре произошли раскол и конфликт, которые длились почти 30 лет.
Заговор против состоятельных армян и представителей интеллигенции
Как было уже упомянуто, армянские террористические организации для осуществления своих злодеяний нередко добывали средства путем вымогательств и грабежа своих же соплеменников. А тех, кто отказывался платить "дань", убивали для запугивания остальных. Поэтому в центр внимания террористов попадали в первую очередь те, кто мог направлять и манипулировать массами в силу своего высокого статуса и материального положения. Через этих людей националисты предполагали управлять настроениями в армянском обществе.
Во многие дома, где проживали богатые армяне, приходили листовки с текстом: "Будьте готовы помочь священной армянской революции".
Из-за угроз со стороны своих же террористов в Стамбуле многие армянские купцы и ремесленники были вынуждены закрыть свои предприятия, и только после обещания гарантий безопасности со стороны турецких властей открывали их вновь.
По данным архивных материалов, среди стамбульских армян, которые были убиты после невыполнения требований об уплате "революционной дани", были Тигран Карагозян, Андон Хачян, Апик Унджуян и многие другие. Убийцу Карагозяна, армянского террориста-комитетчика, от виселицы спас сотрудник посольства Российский империи Максимов.
Из-за политической нестабильности в оттоманских провинциях с армянским населением вседозволенность террористов не знала границ. За период с 1890 по 1917 год в разных частях Анатолии были убиты десятки богатых армян.
Теракты, направленные против своих же соотечественников, совершались армянскими организациями не только во времена Оттоманской империи, но и позднее в разных странах мира.
22 июля 1907 года в Нью-Йорке был убит торговец коврами Тавшанджян. Его убийца - член "Гнчака" Бедрос Амбарцумян заявил, что лишил Тавшанджяна жизни за то, что тот не хотел давать денег на спасение своей родины. По материалам газеты The New York Times от 23 июля 1907 года "многие зажиточные армяне получили угрозы убийства, если не заплатят по $10 тысяч на деятельность по свержению власти Турции в регионах с армянским населением, и предупреждение о том, что с ними будет то же самое, что и с Тавшанджяном". Четырьмя годами ранее в Москве был убит банкир Джамгаров, не согласившийся заплатить армянским террористам 30 тысяч рублей.
К списку жертв можно также добавить писателя, общественного деятеля Амбарцума Аракеляна, который был убит в Тифлисе в 1918 году за критику идеологии партии "Дашнакцутюн". По словам французского историка Максима Гауина, это было типичным актом "героизма" комитетчиков, когда беззащитный больной человек был зверски убит в собственной спальне.
26 марта 1982 года последовательница организаций "Гнчак" и "Дашнакцутюн" - АСАЛА, на совести которой убийства десятков ни в чем не повинных людей и более 300 раненых, устроила в Бейруте мощный взрыв в кинотеатре, принадлежащем армянину, только потому, что там демонстрировались турецкие фильмы. В результате два человека убиты и более 16 получили ранения.
Армянские комитетчики совершили множество покушений на оттоманских чиновников армянской национальности, которые служили верой и правдой своему государству.
Среди них можно назвать советника министерства иностранных дел Мкртыча Тютюнчияна, Амбарцума Угрекяна, комиссаров Стамбульской полиции Маркара и Тиграна.
Самое громкое преступление было совершенно против главы муниципалитета города Ван Бедроса Капычыяна. В публикации турецкого историка Хасана Огтая говорится, что Капычыян был почитаем как армянским, так и турецким населением города, отличался мастерством мудрого администратора, но при этом был предан центральным властям. Все это не могло нравиться представителям партии "Дашнакцутюн", которые в преддверии первой мировой войны собирались организовать в Ване главный очаг сепаратизма и бунта против Оттоманской империи. В итоге глава администрации, 72-летний Бедрос Капычыян был убит выстрелом в голову 10 декабря 1912 года. Весьма любопытным фактом является то, что предводителем группы дашнаков, убивших Капычыяна, был Арам Манукян, который в 1918 году руководил Республикой Армения, затем стал ее первым министром внутренних дел, а впоследствии был министром труда и министром обороны.
Вышеуказанные факты - всего лишь часть преступлений армянских националистов в отношении представителей своего же народа. Преступлений, которые продолжаются и по сей день. И, к несчастью армян, нередко убийцы и палачи, чьи руки запачканы кровью своего и других народов, стоят во главе их государства.