VALENTİN XRİSTOVUN TƏKRAR UĞURU
Albaniyada keçirilən Avropa çempionatı Azərbaycan komandası üçün uğurlu oldu. Ötən yay olimpiadada ağır atletika üzrə ilk medalımızı qazanan Valentin Xristov Albaniyada növbəti dəfə ən yüksək səviyyə nümayiş etdirdi. Daha bir qızıl xəbəri isə İntiqam Zahirovdan gəldi. Digər atletimiz Sərdar Həsənov karyerasının ən böyük uğuruna sahib oldu, Zülfüqar Süleymanov isə böyük idmana qayıdışını bürünclə qeyd etdi. Qələbələrimizi nəzərə alaraq atletlər haqda ətraflı danışmağa dəyər.
Hələ Albaniyaya səfərdən əvvəl məşqçilərimiz 62 kq çəki dərəcəsində iki atleti sinamağa qərar vermişdi. Yarış göstərdi ki, hər iki idmançımız Avropada medal qazanmağa qadirdir.
Unutmaq olmaz ki, London Yay Olimpiya Oyunlarında bürünc əldə edən V. Xristov müstəqillik dövrümüzdə ağır atletikada ilk və yeganə Olimpiya medalımızı qazanan gənc atletdir. Ötən il Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Avropa çempionatında 56 kq çəki dərəcəsində çempion olan Valentin Xristov Tiranaya titulunu qorumaq üçün getməsi hamıya məlum idi. Beləliklə, rəqiblərini bütün komponentlərdə üstələyən atletimiz artıq ikiqat Avropa çempionu oldu.
Tiranada Valentin Xristov birdən qaldırma hərəkətində 133 kq.-dan başladı və uğurla işinin öhdəsindən gəldi. Daha sonra 137 kq sifariş verən idmançımız, bu çəkini də ram etdi. Xristov 140 kq.-ı qaldıra bilməsə də, bu hərəkətdə Avropa qızılını təmin etdi. Təkanla qaldırmada isə əvvəlcə 170 kq, sonra isə 175 kq.-ın öhdəsindən gələn Azərbaycan idmançısı üçüncü yanaşmadan imtina etdi. Çünki, o, artıq qızıl medalı təmin etmişdi.
Valentin Xristov çempion olmaqla yanaşı, birdən-birə 8 rekord yenilədi. Birinci yanaşmada 170 kq.-ı ram edən idmançımız bununla Avropanın həm gənclər, həm də yaşı 23-ə qədər olan idmançılar arasında rekordunu təzələdi. Bir cəhdlə dörd rekord yeniləyən atletimiz 175 kq çəkini də rahatlıqla başı üzərinə qaldırdı. Bu isə artıq öz rekordlarının bir daha yenilənməsi demək idi.
Tiranadan ikinci qızıl medal gətirən İntiqam Zahirov isə 94 kq çəki dərəcəsində yarışırdı. 2009-cu il Avropa Çempionatının gümüş medal sahibi bu dəfə ən yüksək pilləyə qalxa bildi. Birdənqaldırmada əvvəlcə 173 kq.-ın öhdəsindən gələn İntiqam, daha sonra 177 və 180 kq sifariş verdi və onları qaldıraraq "kiçik qızıl"ı təmin etmiş oldu. Təkanla qaldırmada da hər üç yanaşmanı (210, 215 və 216 kq) uğurla başa vuran İntiqam Zahirov  daha bir "kiçik qızıl" qazandı və bununla toplamda 396 kq.-la (180+216) Avropa Çempionu oldu.
Zülfüqar Süleymanova gəlincə, təcrübəli həmyerlimiz ayrıca xoş sözlərə layiqdir. Üçillik diskvalifikasiya üzündən yarış meydanlarından kənarda qalan sumqayıtlı atlet qayıdışını bürünc medalla qeyd etdi. Əslində, bu nəticə onun üçün yeni deyildi. 2009-cu ildə Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçirilən Avropa çempionatında üçüncü yeri tutan Süleymanov, bir il sonra Minskdəki qitə birinciliyində ikinci yeri təmin etmişdi. Tiranada isə Zülfüqar birdən qaldırmada əvvəlcə 127 kq, daha sonra isə 130 kq çəkili ştanqı rahatlıqla başı üzərinə qaldırdı. Ancaq təəssüf ki, idmançımız 132 kq.-ı ram edə bilmədi. Bununla da, atletimiz bu hərəkətdə 4-cü yerlə kifayətləndi. Təkanla qaldırmada Zülfüqar Süleymanov daha yaxşı çıxış edə bildi. Baxmayaraq ki, start uğurlu olmadı. 160 kq çəkini yalnız ikinci yanaşmada ram edən təcrübəli ağırlıqqaldıranımız toplamda 290 kq (130 kq + 160 kq) qaldırmaqla bürünc medala sahib çıxdı.
Avropa çempionatındakı uğurumuzu Sərdar Həsənov davam etdirdi. Yetərincə təcrübəli olan Sərdar dəfələrlə dünya və Avropa çempionatlarında, həmçinin Olimpiya Oyunlarında iştirak etsə də, hər dəfə bəxt ondan üz döndərib. Ancaq bu dəfə bütün gücünü bir yerə toplayan atlet 69 kq.-da çıxış edərək toplamda 326 kq (150 kq + 176 kq) nəticə göstərib, qitə birinciliyində gümüş medala sahib çıxdı.
Tiranada ümidləri doğruldan daha bir idmançımız Silviya Angelova oldu. Bir il əvvəl - Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Avropa çempionatında bürünc medal qazanan qadın idmançımız, nəticəsini daha da yaxşılaşdırdı. Silviya toplamda 179 kq (80 kq + 99 kq) nəticə ilə Avropa ikincisi oldu. Birdən qaldırma hərəkətində əvvəlcə 75 kq, sonra isə 80 kq.-lıq ştanqları başı üzərinə qaldırmağı bacaran Angelova 82 kq.-ı ram edə bilmədi. Təkanla qaldırmada 95 kq çəkini sifariş verən idmançımız onun öhdəsindən gəlməklə həm bu hərəkətdə, həm də ümumi sıralamada bürünc medalı təmin etdi. Daha sonra sifariş verdiyi 99 kq.-ı da uğurla qaldıran Silviya, təkanla qaldırmada qızıl, toplamda isə minimum gümüş medalı təmin edirdi. Təəssüf ki, son cəhd zamanı 101 kq.-a yaxınlaşan idmançımız Avropa çempionu adını qazana bilmədi. Buna baxmayaraq, Silviya toplamda 179 kq (80 kq + 99 kq) nəticə göstərərək gümüş medal qazandı.
Xanım idmançımız Alyona Kiriyenko isə medalın bir addımlığında büdrədi. Toplamda 216 kq (93 kq + 123 kq) nəticə göstərən Alyona yekun sıralamada 4-cü yeri tutdu. Nəzərə alsaq ki, ötən Avropa çempionatında o, yalnız 9-cu olmuşdu, builki yarışı onun üçün uğurlu saymaq olar.
Ümumilikdə, aktivində Avropa Çempionatının 2 qızıl, 2 gümüş və 1 bürünc medalı olan yığmamız ümumi sıralamada Rusiyadan sonra ikinci yeri tutub. Cəmi 6 idmançı ilə təmsil olunan Azərbaycan komandasının qitə birinciliyindən 5 medalla qayıtması yetərincə yüksək nəticədir.

ПОВТОРНЫЙ УСПЕХ ВАЛЕНТИНА ХРИСТОВА
Азербайджанская команда по тяжелой атлетике добилась впечатляющих результатов на чемпионате Европы в Албании.
Обладатель олимпийской медали, кстати, пока единственной для азербайджанских тяжелоатлетов, Валентин Христов подтвердил свой высокий уровень. Золотом также порадовал Интигам Заиров. Другой наш тяжелоатлет Сардар Гасанов добился наилучшего результата в карьере. А Зульфугар Сулейманов отметил свое возвращение на помост после трехлетнего перерыва бронзовой медалью.
Но обо всем по порядку.
Тренеры азербайджанской команды решили выставить на ЧЕ в Албании двух тяжелоатлетов в весовой категории до 62 кг. Соревнования показали правильность данного шага, так как оба спортсмена завоевали медали.
Так, действующий чемпион Европы Валентин Христов, завоевавший "золото" в весе до 56 кг в прошлом году на ЧЕ в Турции, ехал в Тирану для сохранения своего титула, правда, уже в более тяжелой категории до 62 кг.
При этом не стоит забывать, что В.Христов обладатель пока единственной для азербайджанских тяжелоатлетов олимпийской медали, которую он получил за третье место на Лондонской Олимпиаде 2012 года.
В Тиране же азербайджанский спортсмен опередил своих соперников по всем компонентам и стал двукратным чемпионом Европы.
Так, В.Христов в рывке поднял штангу весом 133 кг, а затем 137 кг. Вес 140 кг в третьей попытке остался непокоренным для В.Христова, но и полученного результата хватило на первое место и малое "золото".
В толчке же азербайджанский атлет поднял сначала 170 кг, потом 175 кг и отказался от третьей попытки, так как обеспечил себе как малое "золото" в этой дисциплине, так и в целом звание чемпиона Европы, подняв в двух дисциплинах 312 кг.
Валентин Христов своими результатами улучшил сразу восемь рекордов. Подняв в толчке 170 кг, он побил рекорды как среди молодежи, так и среди спортсменов в возрасте до 23 лет. Также В.Христов улучшил рекорды в сумме упражнений в рывке и толчке как среди молодежи, так и спортсменов до 23 лет. Подняв же со второй попытки вес в 175 кг, В.Христов еще раз обновил свои же рекорды.
Еще одно золото в Тиране завоевал Интигам Заиров, выступавший в весе до 94 кг. Обладатель серебряной медали ЧЕ 2009 года в текущем чемпионате поднялся еще на одну ступень. В рывке И.Заиров взял сначала вес 173 кг, а затем так же успешно 177 кг и 180 кг, завоевав малое "золото".
В "толчке" он также сумел удачно завершить все три подхода (210, 215 и 216 кг), завоевав еще одну малую золотую медаль. В итоге, по итогам двоеборья Заиров взял 396 кг (180+216) и стал чемпионом Европы.
Опытный Зульфугар Сулейманов последние три года не выходил на помост из-за дисквалификации. До этого в 2009 году Сулейманов завоевал "бронзу" чемпионата Европы, а в 2010 году - "серебро".
Азербайджанский спортсмен, выступавший также в весе до 62 кг, в рывке поднял 127 кг, а затем 130 кг. К сожалению, он не справился с весом 132 кг и стал четвертым в этой дисциплине. В толчке З.Сулейманов со второй попытки взял вес в 160 кг и тем самым обеспечил себе бронзовую медаль ЧЕ, подняв в целом 290 кг.
Успешное выступление тяжелоатлетов продолжил Сардар Гасанов. Достаточно опытный С.Гасанов до этого неоднократно участвовал в чемпионатах Европы и мира, а также Олимпийских играх, но не мог добиться медалей. В этот же раз, выступая в весовой категории 69 кг, азербайджанский спортсмен поднял в сумме 326 кг (150 кг в толчке и 176 кг в рывке) и завоевал серебряную медаль ЧЕ.
Еще одну медаль чемпионата Европы азербайджанской команде обеспечила Сильвия Ангелова. Обладательница бронзовой медали чемпионата Европы 2012 года, прошедшего в Турции, на этом соревновании еще более улучшила свой результат.
В рывке С.Ангелова подняла штангу весом 75 кг, а затем и 80 кг. В третьей же попытке азербайджанская спортсменка не справилась с весом 82 кг. В толчке С.Ангелова с первой попытки подняла 95 кг, обеспечив себе как минимум бронзовую медаль ЧЕ. Справившись со второй попытки с весом 99 кг, С.Ангелова рассчитывала на малое "золото" в рывке и "серебро" в целом. К сожалению, азербайджанская спортсменка не смогла поднять штангу весом 101 кг в последней попытке. Но результата 179 кг в целом (80 кг в толчке и 99 кг в рывке) хватило для завоевания серебряной медали.
В шаге от медалей ЧЕ осталась азербайджанская спортсменка Алена Кириенко. Показав результат 216 кг (93 кг + 123 кг), А.Кириенко стала в итоге четвертой. Но и это выступление можно считать успешным, так как на предыдущем континентальной первенстве она заняла лишь 9-ю строчку.
В целом азербайджанская команда завоевала две золотые, две серебряные и одну бронзовую медали ЧЕ и заняла второе место в общекомандном зачете, уступив только России. Это очень высокий результат, так как Азербайджанская сборная была представлена шестью спортсменами из которых пятеро завоевали медали, а российская - 14 тяжелоатлетами.