VALENTİN XRİSTOVUN TƏKRAR UĞURU
Albaniyada keçirilən Avropa çempionatı Azərbaycan komandası üçün uğurlu oldu. Ötən yay olimpiadada ağır atletika üzrə ilk medalımızı qazanan Valentin Xristov Albaniyada növbəti dəfə ən yüksək səviyyə nümayiş etdirdi. Daha bir qızıl xəbəri isə İntiqam Zahirovdan gəldi. Digər atletimiz Sərdar Həsənov karyerasının ən böyük uğuruna sahib oldu, Zülfüqar Süleymanov isə böyük idmana qayıdışını bürünclə qeyd etdi. Qələbələrimizi nəzərə alaraq atletlər haqda ətraflı danışmağa dəyər.
Hələ Albaniyaya səfərdən əvvəl məşqçilərimiz 62 kq çəki dərəcəsində iki atleti sinamağa qərar vermişdi. Yarış göstərdi ki, hər iki idmançımız Avropada medal qazanmağa qadirdir.
Unutmaq olmaz ki, London Yay Olimpiya Oyunlarında bürünc əldə edən V. Xristov müstəqillik dövrümüzdə ağır atletikada ilk və yeganə Olimpiya medalımızı qazanan gənc atletdir. Ötən il Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Avropa çempionatında 56 kq çəki dərəcəsində çempion olan Valentin Xristov Tiranaya titulunu qorumaq üçün getməsi hamıya məlum idi. Beləliklə, rəqiblərini bütün komponentlərdə üstələyən atletimiz artıq ikiqat Avropa çempionu oldu.
Tiranada Valentin Xristov birdən qaldırma hərəkətində 133 kq.-dan başladı və uğurla işinin öhdəsindən gəldi. Daha sonra 137 kq sifariş verən idmançımız, bu çəkini də ram etdi. Xristov 140 kq.-ı qaldıra bilməsə də, bu hərəkətdə Avropa qızılını təmin etdi. Təkanla qaldırmada isə əvvəlcə 170 kq, sonra isə 175 kq.-ın öhdəsindən gələn Azərbaycan idmançısı üçüncü yanaşmadan imtina etdi. Çünki, o, artıq qızıl medalı təmin etmişdi.
Valentin Xristov çempion olmaqla yanaşı, birdən-birə 8 rekord yenilədi. Birinci yanaşmada 170 kq.-ı ram edən idmançımız bununla Avropanın həm gənclər, həm də yaşı 23-ə qədər olan idmançılar arasında rekordunu təzələdi. Bir cəhdlə dörd rekord yeniləyən atletimiz 175 kq çəkini də rahatlıqla başı üzərinə qaldırdı. Bu isə artıq öz rekordlarının bir daha yenilənməsi demək idi.
Tiranadan ikinci qızıl medal gətirən İntiqam Zahirov isə 94 kq çəki dərəcəsində yarışırdı. 2009-cu il Avropa Çempionatının gümüş medal sahibi bu dəfə ən yüksək pilləyə qalxa bildi. Birdənqaldırmada əvvəlcə 173 kq.-ın öhdəsindən gələn İntiqam, daha sonra 177 və 180 kq sifariş verdi və onları qaldıraraq "kiçik qızıl"ı təmin etmiş oldu. Təkanla qaldırmada da hər üç yanaşmanı (210, 215 və 216 kq) uğurla başa vuran İntiqam Zahirov  daha bir "kiçik qızıl" qazandı və bununla toplamda 396 kq.-la (180+216) Avropa Çempionu oldu.
Zülfüqar Süleymanova gəlincə, təcrübəli həmyerlimiz ayrıca xoş sözlərə layiqdir. Üçillik diskvalifikasiya üzündən yarış meydanlarından kənarda qalan sumqayıtlı atlet qayıdışını bürünc medalla qeyd etdi. Əslində, bu nəticə onun üçün yeni deyildi. 2009-cu ildə Rumıniyanın paytaxtı Buxarest şəhərində keçirilən Avropa çempionatında üçüncü yeri tutan Süleymanov, bir il sonra Minskdəki qitə birinciliyində ikinci yeri təmin etmişdi. Tiranada isə Zülfüqar birdən qaldırmada əvvəlcə 127 kq, daha sonra isə 130 kq çəkili ştanqı rahatlıqla başı üzərinə qaldırdı. Ancaq təəssüf ki, idmançımız 132 kq.-ı ram edə bilmədi. Bununla da, atletimiz bu hərəkətdə 4-cü yerlə kifayətləndi. Təkanla qaldırmada Zülfüqar Süleymanov daha yaxşı çıxış edə bildi. Baxmayaraq ki, start uğurlu olmadı. 160 kq çəkini yalnız ikinci yanaşmada ram edən təcrübəli ağırlıqqaldıranımız toplamda 290 kq (130 kq + 160 kq) qaldırmaqla bürünc medala sahib çıxdı.
Avropa çempionatındakı uğurumuzu Sərdar Həsənov davam etdirdi. Yetərincə təcrübəli olan Sərdar dəfələrlə dünya və Avropa çempionatlarında, həmçinin Olimpiya Oyunlarında iştirak etsə də, hər dəfə bəxt ondan üz döndərib. Ancaq bu dəfə bütün gücünü bir yerə toplayan atlet 69 kq.-da çıxış edərək toplamda 326 kq (150 kq + 176 kq) nəticə göstərib, qitə birinciliyində gümüş medala sahib çıxdı.
Tiranada ümidləri doğruldan daha bir idmançımız Silviya Angelova oldu. Bir il əvvəl - Türkiyənin Antalya şəhərində keçirilən Avropa çempionatında bürünc medal qazanan qadın idmançımız, nəticəsini daha da yaxşılaşdırdı. Silviya toplamda 179 kq (80 kq + 99 kq) nəticə ilə Avropa ikincisi oldu. Birdən qaldırma hərəkətində əvvəlcə 75 kq, sonra isə 80 kq.-lıq ştanqları başı üzərinə qaldırmağı bacaran Angelova 82 kq.-ı ram edə bilmədi. Təkanla qaldırmada 95 kq çəkini sifariş verən idmançımız onun öhdəsindən gəlməklə həm bu hərəkətdə, həm də ümumi sıralamada bürünc medalı təmin etdi. Daha sonra sifariş verdiyi 99 kq.-ı da uğurla qaldıran Silviya, təkanla qaldırmada qızıl, toplamda isə minimum gümüş medalı təmin edirdi. Təəssüf ki, son cəhd zamanı 101 kq.-a yaxınlaşan idmançımız Avropa çempionu adını qazana bilmədi. Buna baxmayaraq, Silviya toplamda 179 kq (80 kq + 99 kq) nəticə göstərərək gümüş medal qazandı.
Xanım idmançımız Alyona Kiriyenko isə medalın bir addımlığında büdrədi. Toplamda 216 kq (93 kq + 123 kq) nəticə göstərən Alyona yekun sıralamada 4-cü yeri tutdu. Nəzərə alsaq ki, ötən Avropa çempionatında o, yalnız 9-cu olmuşdu, builki yarışı onun üçün uğurlu saymaq olar.
Ümumilikdə, aktivində Avropa Çempionatının 2 qızıl, 2 gümüş və 1 bürünc medalı olan yığmamız ümumi sıralamada Rusiyadan sonra ikinci yeri tutub. Cəmi 6 idmançı ilə təmsil olunan Azərbaycan komandasının qitə birinciliyindən 5 medalla qayıtması yetərincə yüksək nəticədir.

REPEAT SUCCESS FOR VALENTIN HRISTOV
The Azerbaijani weight-lifting team gave an impressive performance at the European Championships in Albania. Valentin Khristov, who has an Olympic medal - incidentally, the only Azerbaijani weight-lifter to win one so far - reaffirmed his high class. Intiqam Zahirov also pleased us with a gold. Another of our weightlifters - Sardar Hasanov - gave a personal best performance. And Zulfuqar Suleymanov marked his return to the platform after a three-year absence with a bronze medal.
But one thing at a time. For the European Championships in Albania the Azerbaijani coaches decided to put up two athletes in the 62kg weight category. The competition showed that this was the right move because both of them won medals. Reigning European champion Valentin Khristov, who won "gold" in the 56kg category at the European Championships in Turkey, went to Tirana to defend his title in the heavier 62kg category. Having said that, it should not be forgotten that Khristov is the owner of what is so far Azerbaijan's only Olympic medal for weight-lifting which he got for third place at the 2012 London Olympics. In Tirana he beat his rivals over all components and become a twice European champion. In the jerk, Khristov lifted 133kg and then 137kg. After three attempts he failed to raise 140kg but this was enough to win first place and a small "gold".
In the clean and jerk the Azerbaijani first lifted 170kg, then 175kg and declined a third attempt because he was guaranteed a small "gold" in this category, and the title of European champion having lifted 312kg in the two disciplines.
Valentin Khristov broke eight records simultaneously. Having lifted 170kg in the clean and jerk he beat the records for youths and athletes up to 23 years of age. Khristov also beat records in the jerk and clean and jerk among youths and athletes up to 23 years of age. By lifting 175kg at the second attempt Khristov again set up new records.
Another gold in Tirana was won by Intiqam Zahirov who performed in the weight class of up to 94 kg. The holder of the World Cup 2009 silver medal went one step higher in the current championship. In the snatch, Zahirov first took 173 kg and then successfully 177 and 180 kg, winning the small "gold".
In the clean and jerk, he also managed to successfully complete all three attempts (210, 215 and 216 kg), winning another small gold medal. In the end, Zahirov took 396 kg (180+216) in the double-event and became a European champion.
In the last three years the experienced Zulfuqar Suleymanov has failed to make the platform because of disqualification. Before that, in 2009, Suleymanov won a "bronze" in the European championships and a "silver" in 2010. Having also taken part in the 62kgcategory, he lifted 127kg in the jerk and then 130kg. Unfortunately, he could not manage 132kg and finished fourth in this discipline. In the clean and jerk Suleymanov lifted 160kg at the second attempt and thus was guaranteed a bronze medal, raising a total of 290kg.
Sardar Hasanov continued the successful performances by our weightlifters. Earlier, he had taken part a number of times in European and world championships, as well as Olympics, but had not won any medals. This time, in the 69kg category, he lifted a total of 326kg (150kg in the clean and jerk and 176kg in the jerk) and won a silver European Championship medal.
Silvia Angelova also provided the Azerbaijani team with a European Championship medal. Winner of a bronze medal in the European Championships in 2012 in Turkey, she went one better this time. In the jerk Angelova lifted 75kg and then 80kg. At the third attempt she managed 82 kg. In the clean and jerk Angelova lifted 95kg at the first attempt, guaranteeing at least a bronze medal. Having managed 99kg at the second attempt she was hoping for a small "gold" in the jerk and a "silver" overall. Unfortunately, she failed to lift 101kg at the final attempt. But a result of 179kg (80kg in the clean and jerk and 99kg in the jerk) was enough to win silver.
Alena Kiriyenko just missed out on a medal. By achieving a score of 216 kg (93+123) she finished fourth. But her performance can be regarded as a success because at the previous championship she only finished ninth. On the whole, the Azerbaijani team won two gold, two silver and one bronze medal at the European Championship and took second place in team performances, losing only to Russia. This is a very high result because the Azerbaijani national team was represented by six athletes of whom five won medals, while Russia was represented by 14 weightlifters.