BİR NEÇƏ DÖVRÜN AKTYORU
Həsən Turabov Azərbaycanın teatr və kino tarixində fundamental obrazlar yaradan bir insan kimi daim qəlbimizdə yaşayacaq
Dövr dəyişdikcə kino da dəyişir. Bunu Azərbaycanın unudulmaz aktyoru Həsən Turabovun oynadığı rollardan da görmək mümkün idi. Tamaşaçı Turabovu məhz həmin rollarına görə xatırlayır.
Azərbaycandan kənarda isə ona məşhurluq qazandıran "Qorxma, mən səninləyəm" filmi olub. Həmin filmdə Həsən Turabov quldur Cəfər rolunu canlandırıb. Özü də elə canlandırıb ki, bu quldura, hətta tamaşaçıların da ürəyi acımaya bilmirdi. Turabov sovet tamaşaçısının yaddaşında elə bu cür də qalıb - gözəl, buxara papaqlı, qəzəbli və qəddar, lakin daxilən xeyirxah və hətta sentimental. Nəhayət, musiqi həvəskarı! Turabov, ümumiyyətlə, birmənalı olmayan rolları oynamağı bacarırdı.
Həsən Turabovun oynadığı personajlar Azərbaycan tamaşaçısının yaddaşında ən parlaq personajlar kimi qalıb. Onun yaratdığı obrazlarda daim mükəmməllik olub. Turabovun oynadığı qəhrəman rolları belə, sovet kinosuna xas "nomenklatura"  arxitepləri fonunda hər zaman fərqlənib. Misal kimi Turabovun "Atları yəhərləyin" filmində yaratdığı Qaçaq Nəbi obrazını (1985) göstərmək olar. Onun qəhrəmanları həmişə gözlənildiyindən daha dərin olub.
Ümumilikdə, 80-ci və 90-cı illərdə Turabovun oynadığı rollarda bəxti gətirib və o özünü əsl çoxtərəfli aktyor kimi göstərə bilib.
Satirik yazıçı Arkadi Arkanov hələ 90-cı illərdə bildirirdi ki, aşkarlıq dövründə qəflətən məlum oldu ki, yaradıcı insanların, əslində, deməyə sözü qalmayıb. Bununla da ümumxalq sevgisini qazanacaq ciddi filmlərin yaranması prosesi dayandı. Total yaradıcılıq böhranının yaşandığı həmin dövrdə, Vaqif Mustafayevin bu gün kulta çevrilmiş satirik "Yaramaz" filmi ekranlara çıxdı. O filmdə Turabov 5 il əvvəl olduğu kimi, gülünc yaramazı yox, mükəmməl, real, bəlkə də işçilərini aşağılamağı sevməyən, amma bunun "vacib"liyini anlayan sovet çar-partokratını ustalıqla canlandırır. Bu, Qəzənfər Mamedoviçin qəhrəman Mamukaya rəqs etmək göstərişini necə də yorğun, həvəssiz verməsindən, eləcə də digərlərinə də göstərişləri kədərli şəkildə səsləndirməsindən də  görünür. Burada Turabovun qəhrəmanı  müəyyən dərəcədə "Xaç atası"ndakı qəhrəman Brandoya bənzəyir. Onun fərqi sadəcə bandit rəşadətinin olmamasındadır. İdeallaşdırmadan. Olduğu kimi.
Həsən Turabov 1938-ci il aprelin 24-də Bakıda doğulub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra, Azərbaycan İncəsənət İnstitutuna daxil olub və 1960-cı ildə institutu aktyorluq ixtisası ilə başa vurub. Elə həmin il Azərbaycan Milli Dram Teatrında işə başlayıb. Karyerasının ilk illərindən Turabov özünü lirik-psixoloji janr ustası kimi göstərib və dünya dramaturqlarının əsərlərində baş rolların əvəzedilməz ifaçısına çevrilib. O, Azərbaycanın teatr səhnəsini koloritliliyi, yaratdığı rolların müxtəlifliyi  ilə zənginləşdirib.
1987-2001-ci illərdə Həsən Turabov Azərbaycan Akademik Milli Dram Teatrının direktoru və baş direktoru vəzifələrində çalışıb. O, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının sədri idi. Turabov Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət İnstitutunda dərs də deyirdi.
Turabov rejissor kimi "Atları yəhərləyin" və "Nar ağacı haqqında xatirələr" filmlərini çəkib. Aktyor kimi isə 50-dən artıq filmə çəkilib. Onların arasında "Yeddi oğul istərəm", "Gəncəbasarlı qisasçı", "Gün keçdi", "Dərviş Parisi partladır", "Sevinc  buxtası", "Babək", "Mən hələ qayıdacağam" və digər filmlər var.
Həsən Turabov 2003-cü il fevralın 23-də vəfat edib. Sağ olsaydı, bu il aktyorun 75 yaşı tamam olacaqdı.
Həsən Turabov haqqında xatirələrini "R+" jurnalı ilə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev bölüşüb: "Biz çox tez-tez bir araya toplanar, müxtəlif tamaşaları müzakirə edərdik. O, işsiz yaşaya bilmirdi. Həsəni oğlunun ölümü sındırdı və o, sanki başqa bir adama çevrildi. Onu bu dərd öldürdü".
"Turabov istənilən rolun öhdəsindən gələ bilən böyük aktyor idi. O bizim ürəyimizdə Azərbaycan teatrı və kinosu tarixində fundamental obrazlar yaratmış şəxs kimi qalacaq", - deyə Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının rəhbəri Azərpaşa Nemətov "R+" jurnalına bildirib: "Biz onunla möhkəm dost olmuşuq. Həmişə fikirləri, düşüncələrini mənimlə bölüşərdi. Yadımdadır, Həsən "Yeddi oğul istərəm" filminə çəkildikdən sonra, mənimlə söhbətində Gəray bəy rolunun onun ən sevimli rolu olduğunu etiraf etmişdi. Çünki orada Həsən özünü oynamışdı. Həqiqətən belə idi. Həsən həyatda sadə, rəhmli və həssas insan olsa da, doğmaları və həmkarları ondan bir qədər çəkinirdilər".
Teatrda Turabovun rəhbərliyi altında çalışmış aktyor Elçin Məhərrəmov isə bizimlə söhbətində Həsən Turabovu çoxlu sayda rolun ifaçısı kimi xatırlayıb: "Turabovun bir çox xarakteirk rolları olub - istər komik, istər faciəvi, istərsə də ciddi xarizmatik. Onun məşhur filmlərdəki rolları hamının yaddaşındadır. Amma yaxşı tamaşaları da olub. Misal kimi onun Amaliya Pənahova ilə birgə oynadığı "Unuda bilmirəm" pyesindəki rolunu göstərmək olar. Bu, Turabovun ən gözəl lirik obrazı idi".

АКТЕР НЕСКОЛЬКИХ ЭПОХ
Гасан Турабов останется в наших сердцах как человек, создавший фундаментальные образы в истории азербайджанского театра и кино
Менялись эпохи, менялось и кино. И это было хорошо видно по тем ролям, которые играл незабвенный азербайджанский актер Гасан Турабов и по которым его запомнил зритель.
Славу вне Азербайджана ему принесла роль в знаменитом фильме "Не бойся, я с тобой". Это была роль разбойника Джафара, негодяя, которому в некоторой мере сочувствовал зритель. Таким Турабова и запомнил советский зритель - красивого, в каракулевой папахе, злого и коварного, но в душе доброго и даже сентиментального. Любителя музыки в конце концов! Турабову вообще удавались неоднозначные образы.
Персонажи, которых играл Гасанага Турабов, остались в памяти азербайджанских зрителей как одни из самых ярких. В созданных образах всегда присутствовала полноценность. Даже героические роли, сыгранные Турабовым, выгодно выделялись на фоне "номенклатурных" архетипов, так свойственных советскому кино. Таким был, например, и сыгранный Турабовым Гачаг Наби из фильма "Пора седлать коней" (1985). Его герои всегда были чуть более глубокими, чем полагалось.
В целом в восьмидесятые и девяностые Турабову везло на роли, он смог показать себя поистине многоплановым актером. Писатель-сатирик Аркадий Арканов уже в девяностые заметил, что в период гласности вдруг выяснилось, что творческим людям уже нечего сказать. Перестали появляться серьезные фильмы, которые могли бы пользоваться всенародной любовью. В этот период тотального творческого кризиса, "кино-чернухи" выходит ставший сегодня культовым сатирический фильм "Мерзавец" Вагифа Мустафаева. Там Турабов абсолютно мастерски перевоплощается не в гротескного негодяя, как пятью годами ранее, а в полноценного, реального советского царька-партократа, может, даже и не любящего унижать подчиненных, но понимающего всю "необходимость" их унижения. И это хорошо видно по тому, как устало и без интереса его Газанфар Мамедович приказывает герою Мамуки танцевать и как так же скучающе отдает приказы другим. Герой Турабова тут в чем-то похож на героя Брандо в "Крестном отце", но только без бандитской героики. Без идеализации. Тут все по-честному, как есть.
Гасан Турабов родился в Баку 24 апреля 1938 года. После окончания средней школы поступил в Азербайджанский институт искусства, который окончил в 1960 году по актерской специальности. С этого же года работал в Азербайджанском национальном драматическом театре. С первых лет работы в театре он проявил себя мастером лирико-психологического жанра и был незаменимым исполнителем главных ролей в произведениях мировых драматургов. Он обогатил азербайджанскую театральную сцену колоритностью и разнообразием исполняемых ролей.
В 1987-2001 годах работал на посту директора и генерального директора Азербайджанского академического национального драматического театра, был председателем Союза театральных деятелей Азербайджана, преподавал в Азербайджанском государственном институте культуры и искусства.
В качестве режиссера он снял картины "Пора седлать коней" и "Воспоминание о гранатовом дереве", а как актер сыграл в более чем 50 фильмах, среди которых такие, как "Семеро сыновей моих", "Мститель из Гянджабасара", "День прошел", "Дервиш взрывает Париж", "Бухта радости", "Бабек", "Я еще вернусь". Гасана Турабова не стало 23 февраля 2003 года. В этом году ему могло бы исполниться 75 лет.
Своими воспоминаниями о Гасане Турабове с R+ поделился замминистра культуры и туризма Адалят Велиев. "Мы часто собирались все вместе, обсуждали разные постановки, он не мог жить без работы. Лишь смерть сына сломила его, после этого Гасан стал другим человеком, и это горе убило его".
"Турабов был великим актером, которому была посильна любая роль. Он останется в наших сердцах как человек, создавший фундаментальные образы в истории азербайджанского театра и кино", - вспоминает с R+ руководитель Союза театральных деятелей Азерпаша Нейматов. - У нас с ним была крепкая дружба. Он всегда делился со мной своими мыслями. Помню, когда Гасан снялся в фильме "Семеро сыновей моих", потом мне признался, что образ Герай бека был его самым любимым, потому что в нем он играл самого себя. Так было на самом деле. Несмотря на то, что в жизни Гасан был простым, добрым и чутким человеком, его родные и коллеги немного сторонились его".
Эльчин Магеррамов, актер, работавший в театре под началом Турабова, вспомнил в беседе с нами о нем как об актере, умеющем воплощать множество образов. "У Турабова было много характерных ролей - и комедийных, и трагических, и суровых харизматичных, - говорит Магеррамов. - Всем запомнились его образы из знаменитых фильмов, но есть и хорошие спектакли, например, старая пьеса "Не могу забыть" с Амалией Панаховой, где у Турабова был самый прекрасный лирический образ".