BİR NEÇƏ DÖVRÜN AKTYORU
Həsən Turabov Azərbaycanın teatr və kino tarixində fundamental obrazlar yaradan bir insan kimi daim qəlbimizdə yaşayacaq
Dövr dəyişdikcə kino da dəyişir. Bunu Azərbaycanın unudulmaz aktyoru Həsən Turabovun oynadığı rollardan da görmək mümkün idi. Tamaşaçı Turabovu məhz həmin rollarına görə xatırlayır.
Azərbaycandan kənarda isə ona məşhurluq qazandıran "Qorxma, mən səninləyəm" filmi olub. Həmin filmdə Həsən Turabov quldur Cəfər rolunu canlandırıb. Özü də elə canlandırıb ki, bu quldura, hətta tamaşaçıların da ürəyi acımaya bilmirdi. Turabov sovet tamaşaçısının yaddaşında elə bu cür də qalıb - gözəl, buxara papaqlı, qəzəbli və qəddar, lakin daxilən xeyirxah və hətta sentimental. Nəhayət, musiqi həvəskarı! Turabov, ümumiyyətlə, birmənalı olmayan rolları oynamağı bacarırdı.
Həsən Turabovun oynadığı personajlar Azərbaycan tamaşaçısının yaddaşında ən parlaq personajlar kimi qalıb. Onun yaratdığı obrazlarda daim mükəmməllik olub. Turabovun oynadığı qəhrəman rolları belə, sovet kinosuna xas "nomenklatura"  arxitepləri fonunda hər zaman fərqlənib. Misal kimi Turabovun "Atları yəhərləyin" filmində yaratdığı Qaçaq Nəbi obrazını (1985) göstərmək olar. Onun qəhrəmanları həmişə gözlənildiyindən daha dərin olub.
Ümumilikdə, 80-ci və 90-cı illərdə Turabovun oynadığı rollarda bəxti gətirib və o özünü əsl çoxtərəfli aktyor kimi göstərə bilib.
Satirik yazıçı Arkadi Arkanov hələ 90-cı illərdə bildirirdi ki, aşkarlıq dövründə qəflətən məlum oldu ki, yaradıcı insanların, əslində, deməyə sözü qalmayıb. Bununla da ümumxalq sevgisini qazanacaq ciddi filmlərin yaranması prosesi dayandı. Total yaradıcılıq böhranının yaşandığı həmin dövrdə, Vaqif Mustafayevin bu gün kulta çevrilmiş satirik "Yaramaz" filmi ekranlara çıxdı. O filmdə Turabov 5 il əvvəl olduğu kimi, gülünc yaramazı yox, mükəmməl, real, bəlkə də işçilərini aşağılamağı sevməyən, amma bunun "vacib"liyini anlayan sovet çar-partokratını ustalıqla canlandırır. Bu, Qəzənfər Mamedoviçin qəhrəman Mamukaya rəqs etmək göstərişini necə də yorğun, həvəssiz verməsindən, eləcə də digərlərinə də göstərişləri kədərli şəkildə səsləndirməsindən də  görünür. Burada Turabovun qəhrəmanı  müəyyən dərəcədə "Xaç atası"ndakı qəhrəman Brandoya bənzəyir. Onun fərqi sadəcə bandit rəşadətinin olmamasındadır. İdeallaşdırmadan. Olduğu kimi.
Həsən Turabov 1938-ci il aprelin 24-də Bakıda doğulub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra, Azərbaycan İncəsənət İnstitutuna daxil olub və 1960-cı ildə institutu aktyorluq ixtisası ilə başa vurub. Elə həmin il Azərbaycan Milli Dram Teatrında işə başlayıb. Karyerasının ilk illərindən Turabov özünü lirik-psixoloji janr ustası kimi göstərib və dünya dramaturqlarının əsərlərində baş rolların əvəzedilməz ifaçısına çevrilib. O, Azərbaycanın teatr səhnəsini koloritliliyi, yaratdığı rolların müxtəlifliyi  ilə zənginləşdirib.
1987-2001-ci illərdə Həsən Turabov Azərbaycan Akademik Milli Dram Teatrının direktoru və baş direktoru vəzifələrində çalışıb. O, Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının sədri idi. Turabov Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət İnstitutunda dərs də deyirdi.
Turabov rejissor kimi "Atları yəhərləyin" və "Nar ağacı haqqında xatirələr" filmlərini çəkib. Aktyor kimi isə 50-dən artıq filmə çəkilib. Onların arasında "Yeddi oğul istərəm", "Gəncəbasarlı qisasçı", "Gün keçdi", "Dərviş Parisi partladır", "Sevinc  buxtası", "Babək", "Mən hələ qayıdacağam" və digər filmlər var.
Həsən Turabov 2003-cü il fevralın 23-də vəfat edib. Sağ olsaydı, bu il aktyorun 75 yaşı tamam olacaqdı.
Həsən Turabov haqqında xatirələrini "R+" jurnalı ilə mədəniyyət və turizm nazirinin müavini Ədalət Vəliyev bölüşüb: "Biz çox tez-tez bir araya toplanar, müxtəlif tamaşaları müzakirə edərdik. O, işsiz yaşaya bilmirdi. Həsəni oğlunun ölümü sındırdı və o, sanki başqa bir adama çevrildi. Onu bu dərd öldürdü".
"Turabov istənilən rolun öhdəsindən gələ bilən böyük aktyor idi. O bizim ürəyimizdə Azərbaycan teatrı və kinosu tarixində fundamental obrazlar yaratmış şəxs kimi qalacaq", - deyə Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqının rəhbəri Azərpaşa Nemətov "R+" jurnalına bildirib: "Biz onunla möhkəm dost olmuşuq. Həmişə fikirləri, düşüncələrini mənimlə bölüşərdi. Yadımdadır, Həsən "Yeddi oğul istərəm" filminə çəkildikdən sonra, mənimlə söhbətində Gəray bəy rolunun onun ən sevimli rolu olduğunu etiraf etmişdi. Çünki orada Həsən özünü oynamışdı. Həqiqətən belə idi. Həsən həyatda sadə, rəhmli və həssas insan olsa da, doğmaları və həmkarları ondan bir qədər çəkinirdilər".
Teatrda Turabovun rəhbərliyi altında çalışmış aktyor Elçin Məhərrəmov isə bizimlə söhbətində Həsən Turabovu çoxlu sayda rolun ifaçısı kimi xatırlayıb: "Turabovun bir çox xarakteirk rolları olub - istər komik, istər faciəvi, istərsə də ciddi xarizmatik. Onun məşhur filmlərdəki rolları hamının yaddaşındadır. Amma yaxşı tamaşaları da olub. Misal kimi onun Amaliya Pənahova ilə birgə oynadığı "Unuda bilmirəm" pyesindəki rolunu göstərmək olar. Bu, Turabovun ən gözəl lirik obrazı idi".

ACTOR OF SEVERAL ERAS
Hasanaga Turabov will remain in our hearts as a man who created fundamental characters in the history of Azerbaijani theatre and cinema
Times changed, cinema changed. This was clearly seen from the roles which the unforgettable Azerbaijani actor Hasanaga Turabov played and from which the viewer remembers him.
He gained fame outside Azerbaijan because of his role in the movie "Do not be afraid, I am with you". It was the role of thief Cafar, a villain to whom the audience was somewhat sympathetic. That's how Turabov was remembered by the Soviet viewer - a handsome man in an astrakhan hat, evil and treacherous, but kind and even sentimental deep down. He was a fan of music, after all! Turabov in fact managed to create ambiguous characters.
The characters played by Hasanaga Turabov remained in the memory of the Azerbaijani audience as one of the brightest. The characters he created always contained adequacy. Even the heroic roles played by Turabov stood out against the background of "nomenklatura" archetypes so characteristic of Soviet cinema. Such was, for example, Qacaq Nabi played by Turabov from the movie "Saddle the horses" (1985). His characters were always a little deeper than necessary.
In general, in the 1980s and 1990s, Turabov was lucky with roles, and he was able to show himself as a truly multifaceted actor. The writer and satirist Arkadiy Arkanov had already noticed in the 1990s that in the era of glasnost it was suddenly discovered that creative people had nothing to say. Serious films that could enjoy national love disappeared. During this period of a total creative crisis, "black films", Vaqif Mustafayev's satirical film "Bastard", which became a classic film now, was released. There Turabov absolutely proficiently turns not into a grotesque villain as five years earlier, but into a full and real Soviet party bureaucrat, who may not love to humiliate his subordinates, but understands the "need" to humiliate them. And this is clearly seen from how tired and uninterested his Qazanfar Mammadovich is while ordering the character Mamuka to dance and how bored he is while giving orders to others. Turabov's character here is like Brando's character in "The Godfather" in a way, but without the gangster heroics and without idealization. Everything is honest here.
Hasan Turabov was born in Baku on 24 April 1938. After graduating from high school, he entered the Azerbaijan Institute of Art, from which he graduated in 1960 as an actor. From that year, he worked at the Azerbaijan National Drama Theatre. From the first years of his work in the theatre, he proved himself a master of lyrical and psychological genre and was an indispensable performer of the main roles in the works of world dramatists. He enriched the Azerbaijani theatre scene with colourful and diverse roles.
In 1987-2001, he worked as director and general manager of the Azerbaijan Academic National Drama Theatre, was chairman of the Union of Theatre Figures of Azerbaijan and taught at the Azerbaijan State Institute of Culture and Arts.
As a director, he made the films "Saddle the horses" and "Memories of the pomegranate tree", and as an actor, he played in more than 50 films, including "The Seven Sons of Mine", "Qatir Mammad", "The Day Has Passed", "The Dervish Blows Paris Up", "The Bay of Joy", "Babak" and "I'll Be Back". Hasanaga Turabov passed away on 23 February 2003. This year he would turn 75.
Culture Minister Adalat Valiyev shared his memories of Hasan Turabov with R+. "We often gathered together, discussed different productions, and he could not live without work. Only the death of his son broke him, and after that, Hasan became a different person. That sorrow killed him."
"Turabov was a great actor, who could handle any role. He will remain in our hearts as a man who created fundamental characters in the history of Azerbaijani theatre and cinema," the head of the Union of Theatre Figures, Azarpasa Neymatov, told R+. "We were good friends with him. He always shared his thoughts with me. I remember when Hasanaga starred in the film 'The Seven Sons of Mine', he later admitted to me that the role of Garay bay was his favourite role, because he played himself in it. It was true in reality. Despite the fact that Hasan was a simple, kind and sensitive man in life, his family and colleagues slightly avoided him."
Elcin Maharramov, an actor who worked in the theatre under the direction of Turabov, recalled in an interview with us that he was an actor who knew how to create numerous characters. "Turabov had a lot of characteristic roles - comic, tragic and tough charismatic roles," Maharramov says. "Everyone remembers his roles from famous movies, but there are good performances such as the old play "I cannot forget" with Amalia Panahova, where Turabov played the most beautiful lyrical character."