Bakı parklarında və bağlarında qeyri-kommersiya Wi-Fi şəbəkələrinə giriş imkanı yaradılacaq
Azərbaycan telekommunikasiya bazarının əsas inkişaf trendi kimi çox səviyyəli və müxtəlif istiqamətli internet-infrastrukturunun formalaşmasını qəbul etmək olar. Genişzolaqlı girişin vacib komponenti isə naqilsiz Wi-Fi sistemidir: hələ yaxın vaxtlara kimi bu resursun istifadəsi lokal ərazilərlə məhdudlaşırdı və əsasən daxili-korporativ xüsusiyyət daşıyırdı. Ancaq tezliklə ictimai hot-spotlara giriş imkanı yetərincə genişlənəcək. 2013-cü ilin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) ili elan edilməsi ilə bağlı olaraq İqtisadi İnkişaf Nazirliyinə, (İİN) eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə ictimai yerlərdə pulsuz Wi-Fi zonalarının yaradılması tapşırılıb.
Şəbəkə sərhədləri
Ölkənin Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN), provayderlərin və yerli mobil rabitə operatorlarının səyləri ilə son beş ildə internet-trafikin sürətinin və həcminin artırılması məsələsində diqqətə layiq uğurlar qazanmaq və əlbəttə ki, dünya şəbəkəsinə yüksəksürətli, genişzolaqlı girişin qiymətini ucuzlaşdırmaq mümkün olub.
Bu gün isə qarşıda növbəti, eyni dərəcədə vacib məsələ - tədris, elm, mədəniyyət müəssisələrində, ictimai nəqliyyatda, parklarda və başqa ictimai yerlərdə vətəndaşların pulsuz genişzolaqlı internetə giriş imkanlarını genişləndirmək məsələsi durur. Dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş sərəncama görə, İKT ili çərçivəsində RİTN, İİN və Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə İT şirkətlərinin dəstəyi ilə yaxın zamanlarda paytaxtın ictimai əhəmiyyətli yerlərində Wi-Fi şəbəkələrin genişləndirilməsi ilə bu məsələnin həllinə başlamaq tapşırılıb.
Yeri gəlmişkən, Wi-Fi sistemi 1991-ci ildə Niderlandın "NCR Corporation/AT&T" şirkəti tərəfindən kəşf edilib və ilkin zamanlarda kassa xidməti sisteminin simsiz birləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub. Daha sonra Wi-Fi (Wireless Fidelity - simsiz məlumat ötürülməsində yüksək dəqiqlik) işarəsi altında radiokanallar üzrə rəqəmsal məlumat ötürülməsinin bütöv bir təsnifatı yarandı və ildən-ilə getdikcə daha da təkmilləşdi.
Yeniləşdirilmiş sistemlərin ixtirası ilə Wi-Fi korporativ və fərdi seqmentdən kənara çıxır və ildən- ilə bu məhsulun istifadə imkanları genişlənir. Nümunə kimi Fransa paytaxtının bütün ərazisinin əhatə edilməsini nəzərdə tutan "OzoneParis" şəbəkəsinin inkişafı layihəsini göstərmək olar. Londonda da miqyasına görə analoji olan proqramlar "T-Mobile" və "BT "Openzone" operatorları tərəfindən gerçəkləşdirilir. Almaniyanın və ABŞ-ın şəhərlərində də, həmçinin Honkonqda, Yeni Zelandiyada, Braziliyada, Hindistanda da Wi-Fi şəbəkələri inkişaf etdirilib. Postsovet məkanında nisbətən inkişaflı Wi-Fi giriş sistemi Moskva, Kiyev və Minskdə yaradılıb. Bu cür giriş nöqtələri yalnız şəhərlərin tarixi mərkəzlərini deyil, həm də iri otel, restoran, kafe, vağzal və aeroportları, ali məktəbləri və kitabxanaları da əhatə edir.
Bir qayda olaraq, sadalanan layihələrin çoxu kommersiya səciyyəlidir. WiMax və Wi-Fi şəbəkələrinə pullu giriş təcrübəsi Azərbaycanda da yayılıb. Buna misal kimi paytaxtda və onun qəsəbələrində artıq on ilə yaxındır ki, fəaliyyət göstərən "Elcell" şikrətini ("DataCeM LLC" BM-in ticarət markasını) göstərmək olar. "Sazz 4G Internet" şəbəkəsi də simsiz internet bazarını fəal şəkildə mənimsəməyə başlayır. Artıq şirkətin xidmətlərindən Bakı, Sumqayıt, Xırdalan, Gəncə, Mingəçevir şəhərlərində istifadə etmək mümkündür, tezliklə o, Şəki, Zaqatala, Quba, Qusar, Lənkəran və başqa şəhərlərdə də mümkün olacaq. Keçən il yerli mobil rabitə operatoru "Azerfon" postsovet məkanında ilk dəfə olaraq AzAL aviaşirkətinin təyyarələrinin göyərtəsində uçuş zamanı, demək olar ki, bütün "Wi-Fi" şəbəkəsinə giriş təmin edib.
İnkişaf etməkdə olan "Wi-Fi" bazarının daha bir iştirakçısı "Azercell Telecom" şirkətidir, o, ticarət mərkəzlərində və bir sıra universitetlərdə simsiz şəbəkələri inkişaf etdirib. Wi-Fi xidmətinin tarifləri genişzolaqlı naqilli internetin orta bazar qiymətlərinə uyğundur və həm də yerli GSM-operatorlar tərəfindən gerçəkləşdirilən sürətli 3G-4G girişi xidmətindən xeyli ucuzdur.
Sadəcə pulsuz
Wi-Fi şəbəkələrə pulsuz qoşulmağa gəldikdə isə, uzun müddət bütün dünya üzrə bu cür təşəbbüs bir neçə özəl ticarət-xidmət şirkətlərinin təşəbbüsü olaraq qalıb. Bu resurs əsas biznesin - internet-kafenin, əyləncə, ticarət və sərgi mərkəzlərinin, otellərin və istirahət mərkəzlərinin cəlbediciliyinin artırılması üçün reklam məqsədi ilə istifadə edilib. Bir qayda olaraq, pulsuz Wi-Fi-ın əhatə dairəsi bu cür biznes qurumlarının lokal ərazisi ilə məhdudlaşıb.
Son beş-altı ildə ABŞ-ın və Avropanın bir sıra şəhərlərinin bələdiyyələri də pulsuz Wi-Fi-hot-spotlar yaradıblar. Bu cür şəbəkələr parklarda, şəhərlərin tarixi mərkəzlərində, vağzallarda, nəqliyyat qovşaqlarında və insanların daimi çox olduğu başqa yerlərdə yayılır. Qeyri-kommersiya simsiz şəbəkələr iri ali məktəblərin kampuslarında, kütləvi kitabxanalarda da var və təbii ki, həmçinin önəmli ictimai və dövlət qurumlarını əhatə edir.
Azərbaycan da paytaxtın ictimai baxımdan önəmli zonalarında pulsuz Wi-Fi girişinin təşkili üzrə beynəlxalq təcrübəni fəal istifadə etmək niyyətindədir. RİTN-in informasiya təhlükəsizliyinin inkişafı bölməsinin rəisi İsfəndiyar Əliyevin sözlərinə görə, "Avroviziya" mahnı müsabiqəsinin keçirilməsi üzrə işlər çərçivəsində belə zona keçən il Dənizkənarı Milli Parkda yaradılıb. Həmçinin İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun ərazisinin Wi-Fi ilə tam əhatəsi üzrə də işlər görülür. Gözlənilir ki, İçərişəhərdə şəbəkəyə simsiz girişin təmin edilməsi turistlərə və istirahət edənlərə elektron yol göstəricisinə və məhdud sayda internet-resurslara pulsuz giriş imkanı yaradacaq.
RİTN paytaxtın istirahət zonalarında pulsuz Wi-Fi şəbəkəsinin yayılması üçün heç bir texniki maneçilik görmür. Bu məsələnin həlli istər dövlətə məxsus olsun, istərsə də ictimai olsun, xidmət strukturunun maliyyələşdirilməsi və formalaşdırılması məsələsinə əsaslanır. Bütün bunlardan da görünür ki, dövlət başçısının bu yaxınlarda verdiyi sərəncam təşkilati və maliyyə məsələlərinin sürətli həllinə imkan verir və artıq bu il Bakının müxtəlif yerlərində pulsuz hot-spotlar peyda olacaq.
Ümumiyyətlə, bir sıra beynəlxalq qurumlar və Azərbaycanın dövlət strukturları, özəl İT şirkətləri ictimai Wi-Fi şəbəkələrinin inkişafına səy göstərirlər. Belə ki, hələ 2006-cı ildə "Ultra" şirkəti Bakıda birincilər sırasında paytaxtın mərkəzində internetə simsiz daxil olmaq üçün pulsuz ictimai nöqtə hot-spot yaradıb. Artıq yetərincə çoxdan "Baku Expo Centre" beynəlxalq sərgi kompleksində, həmçinin Heydər Əliyev Aeroportunda pulsuz Wi-Fi giriş təmin edilir. Beynəlxalq təşkilat "IREX"in dəstəyi ilə 2011-ci ildən Bakı universitetlərində pulsuz hot-spotlar yayılır. Perspektivdə pulsuz Wi-Fi girişin Gəncə və Lənkəranın da ali məktəblərində yayılması planlaşdırılır. Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə paytaxtın "Elektron məktəb" layihəsində iştirak edən 32 məktəbində də pulsuz Wi-Fi şəbəkələr yaradılıb.
Bu sahədə ən irimiqyaslı layihə 2014-cü ildə gerçəkləşdiriləcək: "AiliNet" şirkətinin təşəbbüsü ilə parkların, ali məktəblərin və paytaxtın başqa ictimai önəmli yerlərinin böyük bölümü pulsuz hot-spotlarla əhatə ediləcək. O cümlədən, hazırda Bakı metropoliteninin stansiyalarında Wi-Fi şəbəkəsinin yayılmasına hazırlıq başlayıb. "Ail?Net" şəbəkəsinin istifadəsi vətəndaşlar üçün pulsuz olacaq, amma "ağır" kontentlərin köçürülməsinə müəyyən qədər məhdudiyyətlər qoyulacaq.
Beləliklə, Azərbaycan İT-texnologiyalarının maksimum inkişafını nəzərdə tutan başlıca məqsədə yaxınlaşmağı bacaracaq. Prezident İlham Əliyev tərəfindən İKT ili elan edilmiş cari ildə isə bu məqsədin aktuallığı yetərincə artıb.

Baku parks and squares to offer public free access to non-commercial Wi-Fi networks
The creation of a modern internet infrastructure is a key trend in the development of Azerbaijan's telecommunications market. Wi-Fi is the most important component of broadband access. Until recently, the use of this resource was limited to certain areas and was almost exclusively used by corporations. However, in the near future, access to public hot spots will significantly increase. In connection with the declaration of the year 2013 as the Year of Information and Communication Technologies, the ministries of economic development and culture and tourism instructed the relevant bodies to organize free Wi-Fi zones in public places.
Network borders
Through the efforts of the Ministry of Communication and Information Technologies and providers and local mobile operators, the past years have seen a significant progress in terms of an increase in the speed and volume of internet traffic. This has naturally led to a fall in the price of high-speed, broadband access to the World Wide Web.
The current task is to enable people to access free broadband internet in educational, scientific and cultural institutions, as well as in urban transport, parks and other public places. According to the presidential plan of events to be carried out in the Year of Information Technologies, the ministries of communication and information technologies, economic development, culture and tourism will start implementing this task with the support of IT companies. This means that in the near future we will have Wi-Fi networks in many public places of the capital.
The Wi-Fi system was invented in 1991 by the Dutch company NCR Corporation/AT&T. Initially, the product was designed to ensure wireless connection between systems of cashier services. Consequently, Wi-Fi (which means wireless fidelity) came to denote a whole series of standards for transferring digital data through radio channels which kept improving every year.
As new systems are developed, Wi-Fi goes beyond the boundaries of corporate and individual use. The scope of the use of this product keeps expanding. For example, OzoneParis which aimed to cover the whole of the French capital. Similar major projects are being implemented by T-Mobile and BT Openzone in London. Wi-Fi networks are now accessible in a number of German and US cities, as well as in Hong Kong, New Zealand, Brazil and India. In post-Soviet countries, Moscow, Kiev and Minsk have the most developed Wi-Fi systems. These hot spots are accessible not only in the historical centres of these cities but in large hotels, restaurants, cafes, railways, airports, institutions of higher education and libraries.
As a rule, the majority of these projects are commercial. Commercial access to WiMax and Wi-Fi networks exists in Azerbaijan as well. The Elcell company (trade mark: DataCeM LLC), which has existed in Baku and its suburbs for about ten years, is one such provider of these services. The Sazz 4G Internet company is also actively entering the wireless internet market. The services of the company are now accessible in Baku, Sumgayit, Xirdalan, Ganca and Mingacevir. In the near future, the services will be available in Saki, Zaqatala, Gusar, Lankaran and a number of other towns of Azerbaijan. Last year, the Azerfon mobile operator was the first company in the post-Soviet space to provide access to Wi-Fi aboard aircraft.
Azercell Telecom is another mobile operator that participates in the developing Wi-Fi market. It installed wireless networks in a trade mall and several universities. Tariffs for Wi-Fi services are commensurate with the average market prices for broadband wired Internet and are somewhat cheaper than the services of speedy 3G and 4G access to the Net provided by local GSM operators.
Just a gift
As for completely free of charge access to Wi-Fi networks, for a long time such practice the world over was only initiated by a few private trading companies which used this resource for advertising purposes - to enhance the attractiveness of their businesses - internet cafes, entertainment, trade and exhibition centres, hotels and recreation zones. Consequently, the zone of free Wi-Fi access was often limited to local areas of such commercial facilities.
In recent five to six years, municipalities of a number of US and European cities also started creating free Wi-Fi hot spots. Such networks are set up in parks, historical parts of the cities, railways, transport knots and other places of public gathering. Non-commercial wireless networks are available at the campuses of large universities, public libraries, as well as public and government agencies.
Azerbaijan intends to actively use international experience in organizing free Wi-Fi access in public areas of the capital. According to, Isfandiyar Aliyev, the chief of the department for the development of information community of the Ministry of Communications, last year such a zone was set up at the national seaside park as part of preparations for the Eurovision song contest. In addition, the territory of the state historical and architectural complex in the Old Town will soon be fully covered. It is expected that free Wi-Fi access in the Old Town will enable tourists and holiday-makers to freely access an electronic guide and a limited list of internet resources.
The Communications Ministry sees no obstacles for setting up free Wi-Fi networks in the capital's recreational zones. This only requires relevant funds and the formation of a servicing agency, whether this be a government or a public body. In all likelihood, the president's recent instruction facilitates the speedy resolution of organizational and financial issues, so free hot spots will appear in various places in Baku this year.
Incidentally, a number of international bodies, government agencies and private Azeri IT companies are also developing public Wi-Fi services. For example, the Ultra company was one of the first to create a free public hot spot in central Baku in 2006. The Baku Expo Centre exhibition complex, as well as Heydar Aliyev international airport, have also had free Wi-Fi access. Through the support of the IREX international organization, free hot spots were set up at Baku universities in 2011. In the future, free Wi-Fi zones will be set up in the universities of Ganja and Lankaran. At the initiative of the Education Ministry, Wi-Fi networks were set up at 32 secondary schools of the capital participating in the Electronic School project.
The largest project in the area will be implemented by 2014. At the initiative of the AileNet company, many parks, educational institutions and other public places in the capital will be covered by free hot spots. In particular, relevant work is already under way at various Baku metro stations. AileNet network will be free for users but with certain restrictions on downloading "heavy" content.
Therefore, this will make it possible to come closer to the main aim envisaging the fast development of IT-technologies in Azerbaijan. The relevance of this aim has significantly increased this year which has been declared the Year of Information Technologies by President Ilham Aliyev.