Bakı parklarında və bağlarında qeyri-kommersiya Wi-Fi şəbəkələrinə giriş imkanı yaradılacaq
Azərbaycan telekommunikasiya bazarının əsas inkişaf trendi kimi çox səviyyəli və müxtəlif istiqamətli internet-infrastrukturunun formalaşmasını qəbul etmək olar. Genişzolaqlı girişin vacib komponenti isə naqilsiz Wi-Fi sistemidir: hələ yaxın vaxtlara kimi bu resursun istifadəsi lokal ərazilərlə məhdudlaşırdı və əsasən daxili-korporativ xüsusiyyət daşıyırdı. Ancaq tezliklə ictimai hot-spotlara giriş imkanı yetərincə genişlənəcək. 2013-cü ilin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) ili elan edilməsi ilə bağlı olaraq İqtisadi İnkişaf Nazirliyinə, (İİN) eləcə də Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə ictimai yerlərdə pulsuz Wi-Fi zonalarının yaradılması tapşırılıb.
Şəbəkə sərhədləri
Ölkənin Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN), provayderlərin və yerli mobil rabitə operatorlarının səyləri ilə son beş ildə internet-trafikin sürətinin və həcminin artırılması məsələsində diqqətə layiq uğurlar qazanmaq və əlbəttə ki, dünya şəbəkəsinə yüksəksürətli, genişzolaqlı girişin qiymətini ucuzlaşdırmaq mümkün olub.
Bu gün isə qarşıda növbəti, eyni dərəcədə vacib məsələ - tədris, elm, mədəniyyət müəssisələrində, ictimai nəqliyyatda, parklarda və başqa ictimai yerlərdə vətəndaşların pulsuz genişzolaqlı internetə giriş imkanlarını genişləndirmək məsələsi durur. Dövlət başçısı tərəfindən təsdiq olunmuş sərəncama görə, İKT ili çərçivəsində RİTN, İİN və Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinə İT şirkətlərinin dəstəyi ilə yaxın zamanlarda paytaxtın ictimai əhəmiyyətli yerlərində Wi-Fi şəbəkələrin genişləndirilməsi ilə bu məsələnin həllinə başlamaq tapşırılıb.
Yeri gəlmişkən, Wi-Fi sistemi 1991-ci ildə Niderlandın "NCR Corporation/AT&T" şirkəti tərəfindən kəşf edilib və ilkin zamanlarda kassa xidməti sisteminin simsiz birləşdirilməsi üçün nəzərdə tutulub. Daha sonra Wi-Fi (Wireless Fidelity - simsiz məlumat ötürülməsində yüksək dəqiqlik) işarəsi altında radiokanallar üzrə rəqəmsal məlumat ötürülməsinin bütöv bir təsnifatı yarandı və ildən-ilə getdikcə daha da təkmilləşdi.
Yeniləşdirilmiş sistemlərin ixtirası ilə Wi-Fi korporativ və fərdi seqmentdən kənara çıxır və ildən- ilə bu məhsulun istifadə imkanları genişlənir. Nümunə kimi Fransa paytaxtının bütün ərazisinin əhatə edilməsini nəzərdə tutan "OzoneParis" şəbəkəsinin inkişafı layihəsini göstərmək olar. Londonda da miqyasına görə analoji olan proqramlar "T-Mobile" və "BT "Openzone" operatorları tərəfindən gerçəkləşdirilir. Almaniyanın və ABŞ-ın şəhərlərində də, həmçinin Honkonqda, Yeni Zelandiyada, Braziliyada, Hindistanda da Wi-Fi şəbəkələri inkişaf etdirilib. Postsovet məkanında nisbətən inkişaflı Wi-Fi giriş sistemi Moskva, Kiyev və Minskdə yaradılıb. Bu cür giriş nöqtələri yalnız şəhərlərin tarixi mərkəzlərini deyil, həm də iri otel, restoran, kafe, vağzal və aeroportları, ali məktəbləri və kitabxanaları da əhatə edir.
Bir qayda olaraq, sadalanan layihələrin çoxu kommersiya səciyyəlidir. WiMax və Wi-Fi şəbəkələrinə pullu giriş təcrübəsi Azərbaycanda da yayılıb. Buna misal kimi paytaxtda və onun qəsəbələrində artıq on ilə yaxındır ki, fəaliyyət göstərən "Elcell" şikrətini ("DataCeM LLC" BM-in ticarət markasını) göstərmək olar. "Sazz 4G Internet" şəbəkəsi də simsiz internet bazarını fəal şəkildə mənimsəməyə başlayır. Artıq şirkətin xidmətlərindən Bakı, Sumqayıt, Xırdalan, Gəncə, Mingəçevir şəhərlərində istifadə etmək mümkündür, tezliklə o, Şəki, Zaqatala, Quba, Qusar, Lənkəran və başqa şəhərlərdə də mümkün olacaq. Keçən il yerli mobil rabitə operatoru "Azerfon" postsovet məkanında ilk dəfə olaraq AzAL aviaşirkətinin təyyarələrinin göyərtəsində uçuş zamanı, demək olar ki, bütün "Wi-Fi" şəbəkəsinə giriş təmin edib.
İnkişaf etməkdə olan "Wi-Fi" bazarının daha bir iştirakçısı "Azercell Telecom" şirkətidir, o, ticarət mərkəzlərində və bir sıra universitetlərdə simsiz şəbəkələri inkişaf etdirib. Wi-Fi xidmətinin tarifləri genişzolaqlı naqilli internetin orta bazar qiymətlərinə uyğundur və həm də yerli GSM-operatorlar tərəfindən gerçəkləşdirilən sürətli 3G-4G girişi xidmətindən xeyli ucuzdur.
Sadəcə pulsuz
Wi-Fi şəbəkələrə pulsuz qoşulmağa gəldikdə isə, uzun müddət bütün dünya üzrə bu cür təşəbbüs bir neçə özəl ticarət-xidmət şirkətlərinin təşəbbüsü olaraq qalıb. Bu resurs əsas biznesin - internet-kafenin, əyləncə, ticarət və sərgi mərkəzlərinin, otellərin və istirahət mərkəzlərinin cəlbediciliyinin artırılması üçün reklam məqsədi ilə istifadə edilib. Bir qayda olaraq, pulsuz Wi-Fi-ın əhatə dairəsi bu cür biznes qurumlarının lokal ərazisi ilə məhdudlaşıb.
Son beş-altı ildə ABŞ-ın və Avropanın bir sıra şəhərlərinin bələdiyyələri də pulsuz Wi-Fi-hot-spotlar yaradıblar. Bu cür şəbəkələr parklarda, şəhərlərin tarixi mərkəzlərində, vağzallarda, nəqliyyat qovşaqlarında və insanların daimi çox olduğu başqa yerlərdə yayılır. Qeyri-kommersiya simsiz şəbəkələr iri ali məktəblərin kampuslarında, kütləvi kitabxanalarda da var və təbii ki, həmçinin önəmli ictimai və dövlət qurumlarını əhatə edir.
Azərbaycan da paytaxtın ictimai baxımdan önəmli zonalarında pulsuz Wi-Fi girişinin təşkili üzrə beynəlxalq təcrübəni fəal istifadə etmək niyyətindədir. RİTN-in informasiya təhlükəsizliyinin inkişafı bölməsinin rəisi İsfəndiyar Əliyevin sözlərinə görə, "Avroviziya" mahnı müsabiqəsinin keçirilməsi üzrə işlər çərçivəsində belə zona keçən il Dənizkənarı Milli Parkda yaradılıb. Həmçinin İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğunun ərazisinin Wi-Fi ilə tam əhatəsi üzrə də işlər görülür. Gözlənilir ki, İçərişəhərdə şəbəkəyə simsiz girişin təmin edilməsi turistlərə və istirahət edənlərə elektron yol göstəricisinə və məhdud sayda internet-resurslara pulsuz giriş imkanı yaradacaq.
RİTN paytaxtın istirahət zonalarında pulsuz Wi-Fi şəbəkəsinin yayılması üçün heç bir texniki maneçilik görmür. Bu məsələnin həlli istər dövlətə məxsus olsun, istərsə də ictimai olsun, xidmət strukturunun maliyyələşdirilməsi və formalaşdırılması məsələsinə əsaslanır. Bütün bunlardan da görünür ki, dövlət başçısının bu yaxınlarda verdiyi sərəncam təşkilati və maliyyə məsələlərinin sürətli həllinə imkan verir və artıq bu il Bakının müxtəlif yerlərində pulsuz hot-spotlar peyda olacaq.
Ümumiyyətlə, bir sıra beynəlxalq qurumlar və Azərbaycanın dövlət strukturları, özəl İT şirkətləri ictimai Wi-Fi şəbəkələrinin inkişafına səy göstərirlər. Belə ki, hələ 2006-cı ildə "Ultra" şirkəti Bakıda birincilər sırasında paytaxtın mərkəzində internetə simsiz daxil olmaq üçün pulsuz ictimai nöqtə hot-spot yaradıb. Artıq yetərincə çoxdan "Baku Expo Centre" beynəlxalq sərgi kompleksində, həmçinin Heydər Əliyev Aeroportunda pulsuz Wi-Fi giriş təmin edilir. Beynəlxalq təşkilat "IREX"in dəstəyi ilə 2011-ci ildən Bakı universitetlərində pulsuz hot-spotlar yayılır. Perspektivdə pulsuz Wi-Fi girişin Gəncə və Lənkəranın da ali məktəblərində yayılması planlaşdırılır. Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü ilə paytaxtın "Elektron məktəb" layihəsində iştirak edən 32 məktəbində də pulsuz Wi-Fi şəbəkələr yaradılıb.
Bu sahədə ən irimiqyaslı layihə 2014-cü ildə gerçəkləşdiriləcək: "AiliNet" şirkətinin təşəbbüsü ilə parkların, ali məktəblərin və paytaxtın başqa ictimai önəmli yerlərinin böyük bölümü pulsuz hot-spotlarla əhatə ediləcək. O cümlədən, hazırda Bakı metropoliteninin stansiyalarında Wi-Fi şəbəkəsinin yayılmasına hazırlıq başlayıb. "Ail?Net" şəbəkəsinin istifadəsi vətəndaşlar üçün pulsuz olacaq, amma "ağır" kontentlərin köçürülməsinə müəyyən qədər məhdudiyyətlər qoyulacaq.
Beləliklə, Azərbaycan İT-texnologiyalarının maksimum inkişafını nəzərdə tutan başlıca məqsədə yaxınlaşmağı bacaracaq. Prezident İlham Əliyev tərəfindən İKT ili elan edilmiş cari ildə isə bu məqsədin aktuallığı yetərincə artıb.

В парках и скверах Баку появится доступ к некоммерческим Wi-Fi-сетям
Ключевым трендом развития телекоммуникационного рынка Азербайджана следует признать формирование многоуровневой и разнонаправленной интернет-инфраструктуры. Важнейшим компонентом широкополосного доступа является беспроводная система Wi-Fi: еще недавно использование этого ресурса ограничивалось локальными территориями и носило преимущественно внутрикорпоративный характер. Однако в скором времени доступ к общественным хот-спотам заметно расширится. В связи с объявлением 2013 года Годом информационно-коммуникационных технологий министерствам экономического развития и культуры и туризма поручена организация в общественных местах бесплатных Wi-Fi-зон.
Сетевые границы
Усилиями Министерства связи и информационных технологий, провайдеров и местных сотовых операторов за последние пять лет удалось добиться впечатляющих успехов в вопросе увеличения скорости и объемов интернет-трафика и, конечно же, удешевления высокоскоростного широкополосного доступа в мировую сеть.
Сегодня предстоит решить очередную, не менее важную задачу - расширить возможности граждан для доступа к бесплатному широкополосному Интернету в учебных, научных, культурных учреждениях, на городском транспорте, в парках и иных общественных местах. Согласно утвержденному распоряжением главы государства плану мероприятий в рамках Года ИКТ, министерства связи и информационных технологий, экономического развития, культуры и туризма при поддержке IT-компаний приступят к решению этой задачи уже в ближайшее время посредством развертывания Wi-Fi-сетей в общественно значимых районах столицы.
К слову говоря, система Wi-Fi была разработана в 1991 году нидерландской компанией NCR Corpo-ration/AT&T, и изначально этот продукт предназначался для беспроводного соединения систем кассового обслуживания. Впоследствии под аббревиатурой Wi-Fi (Wireless Fidelity - буквально высокая точность беспроводной передачи данных) развилось целое семейство стандартов передачи цифровых данных по радиоканалам, которые с каждым годом все более усовершенствовались.
С разработкой обновленных систем Wi-Fi выходит за пределы корпоративного и индивидуального сегмента, и с каждым годом расширяются возможности использования данного продукта. В качестве примера можно привести такие масштабные проекты, как развертывание сети OzoneParis, предусматривающей охват Wi-Fi всей территории столицы Франции. Аналогичные по масштабам проекты реализуются операторами T-Mobile и BT Openzone в Лондоне, Wi-Fi-сети развернуты в ряде городов Германии и США, а также в Гонконге, Новой Зеландии, Бразилии, Индии. На постсоветском пространстве сравнительно развитая система Wi-Fi-доступа создана в Москве, Киеве, Минске. Такие точки доступа охватывают не только исторический центр города, но и крупные отели, рестораны, кафе, вокзалы, аэропорты, высшие учебные заведения и библиотеки.
Как правило, большинство перечисленных проектов носят коммерческий характер. Платное предоставление доступа в WiMax- и Wi-Fi-сети получило распространение и в Азербайджане. В качестве примера можно привести действующую в столице и ее пригородах уже порядка десятка лет компанию Elcell (торговая марка СП DataCeM LLC). Активно осваивает рынок беспроводного Интернета компания Sazz 4G Internet, сегодня ее услуги доступны в Баку, Сумгайыте, Хырдалане, Гяндже, Мингячевире, а в скором времени охватят также Шеки, Загаталу, Губу, Гусар, Лянкяран и ряд других городов страны. В прошлом году отечественный оператор сотовой связи Azerfon первым на постсоветском пространстве обеспечил доступ к Wi-Fi-сетям на борту самолетов авиакомпании AZAL при полетах практически на всех континентах.
Еще одним участником развивающегося Wi-Fi-рынка выступает оператор мобильной связи Azercell Telecom, развернувший беспроводную сеть в торговой сети и некоторых университетах. Тарифы на Wi-Fi-услуги вполне адекватны среднерыночным ценам на широкополосный проводной Интернет и даже несколько дешевле услуг скоростного 3G-4G-доступа в сеть, обеспечиваемого отечественными GSM-операторами.
Просто даром
Что касается полностью бесплатного подключения к Wi-Fi-сетям, то во всем мире подобная практика долгое время оставалась инициативой немногих частных торгово-сервисных компаний, использующих этот ресурс в рекламных целях для повышения привлекательности основного бизнеса - интернет-кафе, развлекательных, торговых и выставочных центров, отелей и рекреационных зон. Как следствие, зона охвата бесплатного Wi-Fi четко ограничивалась локальной территорией подобных бизнес-структур.
В последние пять-шесть лет муниципалитеты ряда городов США и Европы тоже стали создавать бесплатные Wi-Fi-хот-споты. Подобные сети разворачиваются в парках, исторических частях городов, на вокзалах, в транспортных узлах и иных местах постоянного скопления людей. Некоммерческие беспроводные сети имеются в кампусах крупных вузов, публичных библиотеках и, разумеется, охватывают также значимые общественные и государственные учреждения.
Азербайджан намерен активно использовать международный опыт по организации бесплатного Wi-Fi-доступа в общественно значимых зонах столицы. По словам начальника отдела развития информационного общества Минсвязи Исфяндияра Алиева, с прошлого года (в рамках работ по проведению конкурса песни "Евровидение") такая зона сформирована в Национальном приморском парке, завершаются также работы по полному покрытию Wi-Fi-сетью территории Государственного историко-архитектурного заповедника Ичери шэхэр. Ожидается, что сеть беспроводного доступа в Ичери шэхэр предоставит туристам и отдыхающим бесплатный доступ к электронному путеводителю и к ограниченному списку интернет-ресурсов.
В Минсвязи не видят технических препятствий для разворачивания бесплатной Wi-Fi-сети в зонах отдыха столицы. Решение этой задачи упирается лишь в вопрос финансирования и формирования обслуживающей структуры, будь то государственная или общественная. Судя по всему, недавнее распоряжение главы государства способствует быстрейшему решению организационных и финансовых вопросов и уже в текущем году бесплатные хот-споты появятся в различных местах Баку.
Впрочем, ряд международных и государственных структур, частные IT-компании Азербайджана также прилагают усилия для развития общественных Wi-Fi-сетей. Так, еще в 2006 году компания Ultra одной из первых в Баку создала в центре столицы публичную бесплатную точку беспроводного доступа в Интернет - хот-спот. Уже достаточно давно бесплатный Wi-Fi-доступ обеспечивается в Международном выставочном комплексе Baku Expo Centre, а также в Международном аэропорту им. Гейдара Алиева. При поддержке международной организации IREX с 2011 года развернуты бесплатные хот-споты в бакинских университетах. В перспективе зоны бесплатного Wi-Fi-доступа планируется развернуть в вузах Гянджи и Лянкярана. По инициативе Минобразования в 32 столичных средних учебных заведениях, участвующих в проекте "Электронная школа", также развернуты бесплатные Wi-Fi-сети.
Ну а самый масштабный проект в данной сфере будет реализован к 2014 году: по инициативе компании AilяNet бесплатными хот-спотами будет охвачена значительная часть парков, вузов и иных общественно значимых мест столицы. В частности, в настоящее время уже начата подготовка к развертыванию сети Wi-Fi на станциях Бакинского метрополитена. Использование сети AilяNet будет бесплатным для пользователей, но с определенными ограничениями на скачивание "тяжелого" контента.
Таким образом удастся приблизиться к главной цели, предусматривающей максимальное развитие IT-технологий в Азербайджане. Актуальность данной цели значительно возросла в текущем году, провозглашенном президентом Ильхамом Алиевым Годом ИКТ.