İnternetə giriş göstəricisinə görə Azərbaycan inkişaf etmiş ölkələrin səviyyəsinə çatacaq
Azərbaycanın telekommunikasiya bazarında inkişafın əsas meyilləri çox səviyyəli və müxtəlif istiqamətli internet infrastrukturunun yaradılması ilə xarakterizə oluna bilər. Ölkənin Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) növbəti addımı "fiber to home" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi oldu. Bu yenilik istisnasız olaraq ölkənin bütün regionlarında geniş zolaqlı internet xidmətlərinin göstərilməsi üçün yüksək sürətli optik lif rabitə xəttinin çəkilməsini nəzərdə tutur.
Sürətin  qiyməti
Son illərdə Azərbaycan MDB-də internet bazarının həcmlərinin artım templəri üzrə lider mövqedədir: 2012-ci ildə bu göstərici üzrə ölkə bazarı 65 - 70% artıb, şəbəkə trafikinin ucuzlaşmasından danışmağa belə dəyməz.  "Keçən il trafik həcmləri 2,2 dəfə artıb, qiymətlər isə  demək olar ki, 35% azalıb. Hazırda 1 meqabitı/saniyənin qiyməti istifadəçilər üçün ölkə üzrə orta əmək haqqından 3% azdır. Müqayisə üçün, inkişaf etməkdə olan ölkələrin çoxunda bu rəqəm 20% səviyyəsinə yaxındır", - deyə RİTN başçısı Əli Abbasov bildirib.
İndi də rabitə qurumu ilə internet bazarı iştirakçıları növbəti məsələni həll etməlidirlər  - geniş zolaqlı  xidmətlərin qiymət-sürət nisbətində daha da yaxşı göstəricilərə nail olunmalıdır, ən başlıcası isə ölkənin ən ucqar rayonlarında belə internetə geniş giriş imkanları təmin olunmalıdır. Bu məsələ çox komponentlidir və onun həlli ölkənin dünya optik hablarının informasiya axınlarına çıxmasını təmin edən yeni optik xətlərin çəkilməsini, həmçinin Azərbaycanın özündə çağdaş şəbəkə infrastrukturunun inkişafını nəzərdə tutur.
Avropa və Asiyanın kəsişməsində əlverişli coğrafi yerləşməsinə baxmayaraq, bizim ölkə dünya internet mərkəzlərindən kənarda yerləşir - ölkə ərazisindən xüsusi olaraq internetin ötürülməsi üçün nəzərdə tutulmuş bekbonlar (fiberoptik magistral IP-kanallar) keçmir. Buna görə də Azərbaycan bir neçə tranzit dövlətin daxili kabel şəbəkəsindən çıxan internet-trafikdən istifadə etməyə məcbur idi. Bu da rabitə prosesinin texniki baxımdan mürəkkəbləşməsinin və trafikin qiymətinin yetərincə bahalaşmasına səbəb olurdu.
Bu obyektiv maneələrin qarşısının alınması üçün Azərbaycan ən fəal şəkildə optik-lif IP-magistralların çəkilməsi üzrə bir sıra beynəlxalq layihələrə qatılır. O cümlədən, ölkə  Europe Persia Express Gateway (EPEG) optik-lif kabel magistralının çəkilməsi layihəsində tranzit dövləti kimi çıxış edir. Bir neçə ildən sonra Azərbaycan tərəfindən təşəbbüs qaldırılmış Transavrasiya superinformasiya magistralı (TASIM) layihəsi gerçəkləşdiriləcək. Daha öncə isə, böyük ehtimalla, Transxəzər rabitə sisteminin (TAE) seqment genişləndirilməsi başa çatacaq.
Kabel layihələrinin gerçəkləşdirilməsi ilə yanaşı, Bakı beynəlxalq internet trafikinin idarəetmə prosesini optimallaşdırır. Belə ki, keçən ilin avqust ayında Azərbaycanın "Delta Telecom" rabitə operatoru Frankfurtda öz magistral internet-qovşağını yaradıb ki, bu da Avropadan Azərbaycana 1,4 terabayt həcmində trafik göndərməyə imkan yaradır.
Bütün bunlar birlikdə bizim ölkəni yetərincə ucuz IP-rabitə ilə təmin edəcək, dünya şəbəkəsinə giriş üzrə sürət göstəricisini dəfələrlə artırıb. Lif-optik rabitəsinin azərbaycanlı  operatorlarının trafikin üçüncü ölkələrə tranzitindən əldə edəcəyi bonuslar haqqında da unutmaq olmaz.
Geniş zolaqla
Ancaq ölkəyə magistral rabitə kanalları ilə daxil olan və dəfələrlə artan trafiki hələ paylayıcı sistemə  yönəltmək və son istehlakçıya çatdırmaq lazımdır. Bu tapşırıq da mərhələli şəkildə gerçəkləşdirilib: 2004-cü ildə RİTN regional və paytaxt telefon şəbəkələrinin yenidən qurulmasına başlayıb, bunun hesabına Azərbaycan MDB-də ilk dəfə olaraq regional və paytaxt ATS-lərini rəqəmsallaşdırıb.
Artıq neçənci ildir ki, ölkədə bütün qovşaqlararası ATS şəbəkələrinin "Next Generation Network" (NGN) texnologiyasına qoşulması üzrə iş aparılır. NGN optik-lif kanallarının vasitəsilə yüksək sürətli və keyfiyyətli səs və videorabitəni təmin edir, həmçinin geniş zolaqlı internet, IPTV, IP-telefoniya və s. daxil olmaqla multimedia xidmətlərinin bütün növlərini dəstəkləyir. Gözlənilir ki, 2015-ci ildə Böyük Bakının bütün telefon stansiyaları və ölkə regionlarının böyük bölümü bu innovasiya  resursuna keçəcək.
Nəhayət, cari ildə RİTN irimiqyaslı və kapital tutarlı layihə "fiber to home" layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə başlayacaq. Layihə ölkənin bütün regionlarında IP-kanalların paylayıcı sistemlərinin köklü modernləşdirilməsini nəzərədə tutur. Birinci layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün artıq yaxın həftələrdə Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) xətti ilə 103,6 mln manata yaxın pul ayrılacaq. Bütünlükdə, 2015-ci ilə qədər layihə 400-450 mln manat sərmayə yatırılmasını nəzərdə tutur. "Fiber to home" layihəsində ARDNF və RİTN-in məsləhətçisi kimi, "Booz & Co"nun mütəxəssisləri çıxış edirlər - onların vəzifələri sırasına texniki, kommersiya, əməliyyat və tənzimləmə məsələləri daxildir.
Üç ildən sonra rabitə qurumu Naxçıvan MR-in də ərazisi, həmçinin  çətin gedilən bölgələrdə yerləşən kəndlər də daxil olmaqla, ölkənin bütün yaşayış məntəqələrini "evə qədər optika" prinsipi üzrə genişzolaqlı internetlə  əhatə etməyi  planlaşdırır.  Layihə çərçivəsində köhnəlmiş və buraxılış gücü aşağı olan mis naqilli kabel rabitəsini optik lif xətləri ilə əvəz etmək nəzərdə tutulur, onlar bütün çoxmərtəbəli evlərə, inzibati və ictimai binalara qədər çəkiləcək, mövcud və tikilməkdə olan ATS-lər bu məqsədlə modernləşdiriləcək. Həmçinin stasionar rabitənin təmsilolunma səviyyəsinin aşağı olduğu yaşayış məntəqələrinin telefonlaşdırma dərəcəsinin artırılması, qlobal şəbəkəyə girişin tənzimlənməsi məsələlərini təkmilləşdirməklə bir sıra struktur və tarif islahatlarının aparılması nəzərdə tutulur.
RİTN-də qəbul edilmiş öhdəliyə görə, 2015-ci ilin sonuna Bakıda məlumatların ötürülmə sürəti 100 mbit/s-ə, respublikanın iri şəhərlərində və rayon mərkəzlərində 30 mbit/s-ə çatacaq, qəsəbə və kəndlərdə isə 10 mbit/s-dən aşağı olmamalıdır.
"Fiber to home" layihəsi  üç mərhələdə gerçəkləşdiriləcək, özü də 2014-cü ildən başlayaraq sərmayələrin ümumi həcminin üçdəbiri geri qaytarılan vəsaitlər vasitəsilə təkrar sərmayələşdirmə hesabına təmin ediləcək. Bu işlərin son məqsədi geniş zolaqlı xidmətlərin ümumi miqdarının 85%-ə qədər qaldırılmasıdır. Bununla da 2017-ci ilə kimi Azərbaycan geniş zolaqlı internet xidmətləri üzrə dünyanın inkişaf etmiş ölkələri səviyyəsinə çatacaq", - deyə nazir Əli Abbasov bildirib.
RİTN-in yeni işlərin gerçəkləşdirilməsinin yekun nəticəsi bölgə sakinlərinin "elektron hökumət", elektron bankinq, ticarət, təhsil xidmətlərinə və başqa şəbəkə xidmətlərinə geniş çıxış imkanlarının təmin edilməsi olacaq. "Fiber to home" layihəsi şəhərlə kənd arasında rəqəmsal bərabərsizliyi aradan qaldıracaq,  IT-sektoru sağlamlaşdıracaq, əyalətlərdə fəaliyyət göstərən internet-provayderlərin biznesinin inkişafı üçün əlverişli şərait yaradacaq.

По показателю доступа в интернет Азербайджан выйдет на уровень развитых государств
Ключевой тренд развития телекоммуникационного рынка Азербайджана - формирование многоуровневой и разнонаправленной интернет-инфраструктуры. Очередным же шагом Министерства связи и информационных технологий страны (МСИТ) стала реализация проекта fiber to home. Это начинание  предусматривает прокладку высокоскоростной оптико-волоконной линии связи для оказания широкополосных интернет-услуг во всех без исключения регионах страны.
Цена скорости
Последние годы Азербайджан занимает лидирующие позиции в СНГ по динамике роста объемов интернет-рынка: в 2012 году по этому показателю отечественный рынок вырос с 65 до 70%, не говоря уже о значительном удешевлении сетевого трафика. "В прошлом году объемы трафика возросли в 2,2 раза, а цены снизились почти на 35%. Сегодня стоимость 1 мегабита в секунду составляет для пользователей менее трех процентов средней заработной платы по стране. Для сравнения,  во многих развивающихся странах эта цифра колеблется в пределах 20%", - заявил глава МСИТ Али Аббасов.
Теперь же ведомству связи и участникам интернет-рынка предстоит решить очередную задачу - добиться еще большего улучшения соотношения цена - скорость широкополосных услуг, а главное - обеспечить по возможности широкий доступ в Интернет в самых отдаленных регионах страны. Задача эта многокомпонентна, и ее решение предполагает прокладку новых оптических линий, обеспечивающих доступ страны к информационным потокам мировых интернет-хабов, а также развитие современной сетевой инфраструктуры в самом Азербайджане.
Несмотря на выгодное географическое расположение на стыке Европы и Азии, наша страна находится в стороне от мировых интернет-центров - по ее территории не проходят бэкбоны (фибероптические магистральные IP-каналы), специально предназначенные для прокачки Интернета. Поэтому долгие годы Азербайджан был вынужден использовать интернет-трафик, перебрасываемый посредством внутренних кабельных сетей нескольких транзитных государств. А это приводит к техническому  усложнению процесса связи и существенно повышает стоимость трафика.
С целью преодоления этих объективных препятствий Азербайджан самым активным образом участвует в ряде международных проектов по прокладке оптико-волоконных IP-магистралей. В частности, страна является государством-транзитером в международном проекте - оптико-волоконной кабельной магистрали Europe Persia Express Ga-teway (EPEG). Через пару лет будет реализован инициированный Азербайджаном проект Трансъевразийской суперинформационной магистрали (TASIM). Вероятно, еще ранее завершится расширение транскаспийского сегмента системы связи TAE.
Вместе с реализацией кабельных проектов Баку оптимизирует процесс управления международным интернет-трафиком. Так, в августе прошлого года азербайджанский оператор связи Delta Telecom создал во Франкфурте собственный магистральный интернет-узел, позволяющий осуществлять передачу трафика объемом 1,4 терабайта из Европы в Азербайджан.
Все это вкупе обеспечит нашу страну существенно более дешевой IP-связью, в разы увеличив скоростные показатели доступа в мировую сеть. Не стоит забывать и о бонусах, которые получат азербайджанские операторы оптико-волоконной связи от прокачки транзитного трафика третьих стран.
По широкой полосе
Однако поступающий в страну по магистральным каналам связи многократно возросший трафик еще предстоит направить по распределительной системе и доставить конечному потребителю. Эта задача также реализовывалась поэтапно: с 2004 года в МСИТ приступили к масштабным работам по реконструкции региональных и столичных телефонных сетей, благодаря чему Азербайджан первым в СНГ стопроцентно оцифровал региональные и столичные АТС. Уже несколько лет в стране ведется работа по подключению всех межузловых сетей АТС к технологии Next Generation Network (NGN), которая обеспечивает высокоскоростную и качественную голосовую и видеосвязь посредством оптико-волоконных каналов, а также поддерживает все виды мультимедийных услуг, в частности широкополосный Интернет, IPTV, IP-телефонию и т.д. Ожидается, что к 2015 году на этот инновационный ресурс перейдут все телефонные станции пригородных поселков Большого Баку и большая часть регионов страны.
Наконец, в нынешнем году МСИТ приступит к реализации масштабного и капиталоемкого проекта fiber to home, предусматривающего коренную модернизацию распределительных систем IP-каналов во всех регионах страны. На реализацию первого этапа проекта уже в ближайшие недели по линии Госнефтефонда будет выделено порядка 103,6 млн. манатов. Всего же до 2015 года в  проект предполагается инвестировать 400-450 млн. манатов. В качестве консультантов ГНФАР и МСИТ в проекте fiber to home выступают специалисты       Booz & Co - в их обязанность вменена разработка технических, коммерческих, операционных и регулятивных вопросов.
Через три года ведомство связи планирует охватить все населенные пункты страны, включая территорию Нахчыванской АР, а также расположенные в труднодоступных регионах села, широкополосным доступом в Интернет по принципу "оптика в дом". В рамках проекта предстоит заменить устаревшие и обладающие низкой пропускной способностью кабели связи с медными жилками на оптико-волоконные линии, которые проложат ко всем многоэтажным домам, административным и общественным зданиям, модернизировав под эти цели существующие и строящиеся АТС. Планируется также повысить степень телефонизации населенных пунктов с меньшим уровнем проникновения стационарной связи, провести ряд структурных и тарифных реформ, усовершенствовав вопросы регулирования доступа к глобальной паутине.
Согласно сформулированной МСИТ задаче, к концу 2015 года скорость передачи данных в Баку должна составить порядка              100 Мбит/с, в других крупных городах и районных центрах республики - 30 Мбит/с, ну а в поселках и селах она не должна быть ниже 10 Мбит/с.
"Проект fiber to home будет реализован в три этапа, причем начиная с 2014 года порядка трети общего объема вложений будет обеспечено за счет реинвестиций. Конечной целью этого начинания станет доведение общего числа пользователей широкополосных услуг до 85%. Тем самым к 2017 году по показателю интернет-доступа Азербайджан выйдет на уровень развитых государств мира", - отметил министр Али Аббасов.
Важнейшим итогом реализации нового начинания МСИТ станет широкий доступ жителей регионов к инструментам "электронного правительства", электронному банкингу, торговле, образованию и другим сетевым услугам. Проект fiber to home устранит цифровое неравенство между городом и селом, оздоровит IT-сектор, создав приемлемые условия для развития бизнеса интернет-провайдеров, которые действуют на периферии.