ŞƏNLİK BİTDİ, SUALLARSA QALDI
Serj Sarqsyan ikinci prezidenlik müddətinə sərt daxili siyasi qarşıdurmalar şəraitində başlamalı olacaq
Ermənistanda Serj Sarqsyanın ikinci prezidentlik müddəti rəsmən başladı. Aprelin 9-da yeni-köhnə dövlət başçısının inauqurasiya mərasimi keçirilib. Konstitusiyaya və Bibliyaya and içən prezidentə müvafiq simvolika təqdim edilib. Amma çoxlarının fikrincə, bayram uğurlu alınmayıb. Rusiyanın "Qazeta.ru" portalının ironik formada yazdığı kimi, "effektiv mühit çoxsaylı əcnəbi qonaqlar arasında birinci şəxslərə rast gəlinməməsi faktının üstünü örtə bilməyib". Ermənistanın 6 parlament partiyasından 4-ü (müxalifət) də mərasimə qatılmaqdan imtina edib. Levon Ter-Petrosyanı isə inauqurasiyaya, ümumiyyətlə, dəvət etməyiblər. Daşnaklarla yanaşı, Qagik Sarukyanın "Çiçəklənən Ermənistan" partiyası da andiçmə mərasimində iştiraka ehtiyac duymayıb. Təbii ki, hələ də seçkidə məğlub olduğunu qəbul etməyən Raffi Ovannisyanın "İrs" partiyası da həmçinin. Ən başlıcası isə Serj Sarqsyanın vəzifə başına keçməsi ilə bağlı rəsmi mərasimlə eyni vaxtda onun seçkidə əsas rəqibi olmuş Raffi Ovannisyanın İrəvanın Teatr meydanında alternativ "Yeni Ermənistanın inauqurasiyası"nı keçirməsidir. İrəvan KİV-in məlumatına görə, mitinqdə kifayət qədər insan iştirak edib. Ovannisyan dövlət bayrağını qaldıraraq "xalqın qələbəsi"ni elan edib. "İrs" lideri Sarqsyanın andını və bütün ermənilərin katalikosunun ona verdiyi xeyir-duanı "yalançı and və yalançı dua" adlandırıb. "Onlar yalandan and içirlərsə, mən nə Serj Sarqsyanı, nə də katalikosu tanıyıram", - deyə Ovannisyan bildirib. O, Sarqsyanı insanların qarşısında tövbə etməyə və kürsüsündən getməyə çağırıb. Əksər ekspertlər əmindirlər ki, Sarqsyanın inauqurasiyasının keçirildiyi yer də Ovannisyanın mitinqi ilə əlaqədar dəyişdirilib. Həqiqətən də, mərasim şəhərin mərkəzindən xeyli uzaqda yerləşən Karen Dəmirçyan adına İdman-Konsert Kompleksində düzənlənib. Bunadək isə Ermənistan prezidentlərinin andiçmə mərasimi bir qayda olaraq ya parlamentin binasında, ya da Akademik Opera və Balet Teatrında təşkil olunurdu. 2008-ci ildə "Rəngli səma" adında hava şarları festivalı kimi küçə bayramından isə bu dəfə tamamilə imtina edilib. Həmin gün küçələr Sarqsyanın tərəfində deyildi.
Hadisələrin gedişi hakimiyyətin əbəs yerə ehtiyatlanmadığını göstərib: artıq axşam saatlarında mitinqçilər prezident iqamətgahına tərəf hərəkətə keçməyə cəhd göstəriblər. Onların qarşısını polis alıb. Bir sözlə, Serj Sarqsyanın bayramı baş tutmayıb. Güman ki, həm prezidentin özü, həm də inauqurasiya mərasiminə toplaşmış xarici qonaqlar, Sarqsyanın fevral qələbəsinin nə dərəcədə "təmiz" və haqlı olması haqda fikirləşməməyə çalışırdılar. Amma Ermənistanın rəhbəri ikinci prezidentlik müddətini sərt daxili siyasi qarşıdurma şəraitində başlamalı olacağını anlamamış deyil. Sarqsyan inauqurasiya zamanı etdiyi çıxışında, təbii ki, seçicilərə bol vədlərini davam etdirib. O, hətta ölkəsində prezident seçkisindən sonra yaranmış siyasi gərginliyi də etiraf etmək məcburiyyətində qalıb. Sarqsyan bildirib ki, digər namizədlərə səs vermiş vətəndaşlar "ölkədə mövcud olan problemlərə öz narazılıqlarını ifadə ediblər".
"Onlar bununla da hökumətə daha fəal işləmək tələblərini çatdırıblar. Əmin olun ki, bütün mesajlar alınıb", - deyə S.Sarqsyan qeyd edib. O, cəmiyyətin bütün tələblərini və gözləntilərini həyata keçirmək üçün əlindən gələni edəcəyini söyləyib, bunun yoxsulluğun, işsizliyin və miqrasiyanın artması fonunda həyata keçirməli olacağını anladığını deyib. Sarqsyan bu zaman "ölkədə müsbət irəliləyişlərin göz önündə olduğunu" desə də, söhbətin konkret hansı uğurlardan getdiyini açıqlamayıb. Amma əksər ekspertlərə artıq bir məqam tam aydındır: Ermənistanda yaranmış vəziyyətdən çıxmaq üçün yalnız iqtisadi addımlar yox, daha çox siyasi addımlar atılmalıdır. Azərbaycanla münaqişənin həlli, Türkiyə ilə münasibətlərin normallaşdırılması, ərazi iddialarından imtina vacibdir...
Amma tamamilə aydındır ki, Ermənistan prezidenti vəzifəsini tutan Sarqsyan vaxtı çoxdan çatmış bu vacib addımları atmağa hazır deyil. Bu yerdə bir "protokol detalı" kifayət qədər düşündürücü görünür: Sarqsyan andiçmə mərasiminin bitməsindən sonra İrəvanın "Yerablur" qəbiristanlığına yollanıb. Onun rəsmi adı "Hərbi şərəf panteonu"dur. Lakin burada dəfn olunanlar, əsasən, dinc əhalidən vəhşicəsinə qisas almış "döyüşçülərdir". Rəsmi xronikada belə bir fikirə rast gəlinir ki, Sarqsyan "Yerablur"da Azərbaycan və Türkiyənin dinc əhalisinin məhv edilməsi zamanı yol verdiyi vəhşiliklərlə tanınmış Andranik Ozanyanın məzarı üzərinə gül dəstəsi qoyub. Qarabağda öldürülmüş beynəlxalq terrorçu Monte Melkonyan, onun ASALA və bənzər terror təşkilatlarından olan digər həmkarları da həmin "Yerablur"da dəfn olunublar. İkinci prezidentlik müddətinə bu addımla başlayan Sarqsyanın hansı siyasəti yürüdəcəyini, bu siyasətin onun öz ölkəsinə hansı nəticələr verəcəyini elə indidən də güman etmək mümkündür.

Serzh Sargsyan will have to begin his second term in a tough political standoff
In Armenia, the second term of Serzh Sargsyan has officially begun - a ceremony to inaugurate the new-old head of state was held in Yerevan on 9 April with the oath on the constitution and the Bible and with presidential symbols awarded.
However, the festival, in the opinion of the majority, turned out blurry. Russia's Gazeta.ru ironically said that "the spectacular entourage could not hide the fact that among the many foreign representatives there was not a single first person". The ceremony was also ignored by representatives of four (opposition) of the six parliamentary blocs. Levon Ter-Petrosyan was not even invited. The Dashnaks did not come. Gagik Tsarukyan's Prosperous Armenia, and of course, the Heritage party of Raffi Hovannisyan, who never admitted his defeat in the polls, did not wish to take part in the ceremony.
But most importantly, at the same time as the official inauguration ceremony of Serzh Sargsyan, his main rival in the election - Raffi Hovannisyan - organized an alternative "inauguration of New Armenia" at the Theatre Square in Yerevan. The rally, according to the Yerevan media, was very crowded. Raffi Hovannisyan raised the national flag and told the participants in the rally about the "victory of the people". The Heritage party leader called Sargsyan's oath and the blessing of the Catholicos of All Armenians false. "I do not recognize Serzh Sargsyan and the Catholicos if they give a false oath," Hovannisyan said and called on Sargsyan to repent before the "victorious people" and step down. Many experts believe that the venue for the inauguration also changed because of Hovannisyan's protest. In fact, the ceremony took place in the Karen Demirchyan Yerevan Sports and Concert Complex, which is very far from the city centre, while Armenian presidents were previously sworn in either directly in the parliament or in the Academic Opera and Ballet Theatre. And it was decided to forego festivals "on the streets" such as the Coloured Sky Balloon Festival, which took place in 2008 - the street on that day was not on Sargsyan's side. They feared for good reason: in the evening the protesters tried to break through to the president's residence, but were stopped by the police. In short, Serzh Sargsyan's feast clearly failed.
Surely the president himself and the foreign visitors who attended the inauguration carefully kept away the thoughts of how "clear" and fair Sargsyan's victory was in the February elections. But the Armenian leader could not but realize that he would have to start his second term in a fierce political standoff.
Of course, in his inaugural speech Sargsyan continued to hand out lavish promises among voters. And he even had to acknowledge the existence of political tensions in Armenia after the presidential election, saying that citizens who voted for the other candidates "expressed their dissatisfaction with the problems existing in the country".
"In doing so, they sent the authorities a clear message, demanding more active work. Be sure that all signals were received," he said and promised to do everything possible to implement all the expectations and demands of society, noting that he understands very well that it will have to be done in conditions of growing poverty, unemployment and migration. However, he also said that there were "positive developments in the country" without specifying, however, what he was actually talking about.
But most importantly, it is already clear to the majority of experts: in order to get out of this situation, Armenia needs not only economic measures but also political steps. It is necessary to resolve the conflict with Azerbaijan, normalize relations with Turkey and give up territorial claims...
However, it is clear that Sargsyan, who took over as president of Armenia, is not ready for these long-overdue and necessary steps. And here such a "protocol detail" gives food for thought: after the inauguration ceremony, Sargsyan headed for Yerevan's Yerablur. Its official name is the "Pantheon of Military Glory". However, the "warriors" buried here are mostly "famous" for their monstrous atrocities against civilians. The official media mentioned that in Yerablur Sargsyan laid flowers at the grave of the notorious Andranik Ozanyan, who was "famed" for his monstrous and brutal massacres against the civilian population of Azerbaijan and Turkey. Monte Melkonian, an international terrorist who was killed in Nagornyy Karabakh, and his other "colleagues" from ASALA and similar terrorist groups are also buried in the same Yerablur. And you can guess what kind of policy will be conducted by the Armenian president who began his second term with this step and what this policy portends for his country.