Futzal üzrə Azərbaycan yığması Avropa Çempionatının final mərhələsinə çıxdı
Böyük futbolda uğurlarımız az olsa da, futzalçılarımız bizi qələbələrlə sevindirməkdə davam edir. Komandamızın son qələbə xəbəri Slovakiyadan gəldi. Azərbaycan milli komandası ardıcıl üçüncü dəfə futzal üzrə Avropa çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanmaqla bütün diqqəti özünə cəlb etdi. Millimiz qrupda keçirdiyi ilk oyunda Norveç yığmasını 6:0, ikinci qarşılaşmada isə Bosniya və Herseqovina millisini 3:2 hesabı ilə məğlub etdi. Seçmə mərhələnin son oyununda futzalçılarımız Slovakiya yığmasına 2:1 hesabı ilə qalib gələrək yarışın əsas mərhələsində iştirak etmək imkanı qazanıb. Beləliklə, millimiz 2014-cü il yanvarın 28-dən fevralın 8-dək Belçikanın Antverpen şəhərində təşkil olunacaq Avropa çempionatının final mərhələsinə maksimum nəticə ilə, qrup birincisi olaraq vəsiqə əldə edib.
Ölkəmizin futzal yığmasının Slovakiyadkı uğurlu çıxışının dəyəri reytinqdə iki pillə irəliləmək oldu. Indi komandamız dünya sıralamasında 13-cü yerdədir. Təbii ki, Joze Alesio da Silvanın yetirmələrinin qrupu lider kimi başa vuraraq final mərhələsinə birbaşa vəsiqə qazanması bizim üçün sürpriz olmadı. Əksinə, yığmadan maksimim nəticə tələb olunduğu hamıya məlum idi. Son iki mərhələdə - dünya və qitə birinciliklərindəki uğursuz nəticəni yalnız bu şəkildə unutdurmaq olardı.
Millimizin hər üç matçı qalib başa vurması diqqəti çəkdi. Komandanın uğurlu çıxışında liderlərin, xüsusən Biro Jadenin formada olması sözünü deyir. 41 yaşlı braziliyalı kimi, Alveş də rəqiblər üçün “qorxulu yuxu”ya çevrildi. Əvvəlki illərdə Alesionun inanmadığı həmyerlisi Gürcüstan “İberiya”sında təcrübə yığıb. Təsadüfi deyil ki, yığmanın baş məşqçisi start heyəti braziliyalılardan qurmaq taktikasını seçib. Bu taktika Slovakiyada hər üç oyunda sınandı və göründüyü kimi özünü doğrultdu. Daha bir önəmli məqam turnir ərəfəsində Alesioya lazımi şəraitin yaradılmasıdı. Səfərdən 1 həftə əvvəl Gürcüstanla keçirilən yoldaşlıq görüşü milliyə çox kömək oldu.
Azərbaycan Futzal Federasiyasının prezidenti Zaur Axundov da R+-a açıqlamasında millimizin Avropa çempionatına qədər yüksək səviyyədə hazırlıq kecəçəyini bildirib: “Yığma üçün iki təlim-məşq toplanışı təşkil etməyi düşünürük. Futzalçıların fiziki hazırlığını yüksəltməliyik. Bu məqsədlə fiziki hazırlıq üzrə mütəxəssis dəvət etməyi planlaşdırırıq. Bununla bağlı danışıqlar artıq başlayıb. Həmin məşqçi həm yayda, həm də AÇ-dən əvvəl 10-12 gün topsuz məşqlər keçəcək. İndi sürətli oyunlara üstünlük verilir. Futzalda oyunların 60-70 faizini sürət həll edir. Təlim-məşq toplanışına 15-20 futzalçı dəvət edəcəyik. Təbii ki, son qərar çempionatdan əvvəl veriləcək və hazır olan futzalçılar ölkəmizi qitə birinciliyində təmsil edəcək. Məqsədimiz vətənə uğurlu nəticəylə qayıtmaqdı.”
Zaur Axundovun sözlərinə görə Slovakiya uğurunun əsas sirri komandada yaxşı ab-havanın olması və futzalçıların yaxşı hazırlaşmasıdı: “Millimiz bütün matçlarını yüksək səviyyədə keçirdi. İlk oyunda Norveçlə qarşılaşdıq və asanlıqla qələbə qazandıq. Digər iki oyundakı rəqiblərimiz olan Bosniya və Herseqovina ilə Slovakiya bütün gücünü yığmamızla oyunlara saxlamışdı. Hər iki rəqibimiz bizə qarşı əzmkarlıqla mübarizə apardı. Ancaq futzalçılarımızın ustalıq səviyyəsi hər iki matçda hesabın lehimizə dəyişməsinə səbəb oldu.”
Federasiya prezidenti millimizin qrupun aşkar favoriti olduğunu da qeyd etdi. Bununla belə Zaur Axundov komandanın oyunundan tam razı qalmadığını da söylədi: “Final mərhələsinə maksimum nəticə ilə vəsiqə qazansaq belə, komandanın oyunundan tam razı qalmadım. Avropa çempionatının final mərhələsinə qədər 8 ay zamanımız var. Təbii ki, həmin vaxta qədər dəyişikliklər olacaq. Baş məşqçi ilə məsləhətləşdikdən sonra 4-5 gənc futzalçını təlim-məşq toplanışlarına dəvət edəcəyik. Avropa çempionatına qədər onları da hazırlayacağıq. Bilirsiniz ki, millinin heyəti əsasən yaşı 30-dan yuxarı olan futzalçılardan qurulub. Onlara qısa vaxt ərzində ardıcıl üç oyun keçirmək çətin olur. Bəzən hansısa futzalçımız gözləmədiyimiz anda elə səhvə yol verir ki hamı təəccüblənir. Xorvatiyada son qitə birinciliyindəki üzləşdiyimiz uğursuzluq Belçikada təkrarlanmamalıdır. Sevindirici məqamdır ki, artıq Avropada millimizi hər kəs tanıyır və onunla hesablaşır.”
Xatırladaq ki, Xorvatiyadakı son uğursuzluq zamanı baş məşqçi Joze Alesionun postundan uzaqlaşdırılacağı deyilirdi. Hətta Slovakiyada ona son şans verildiyi haqda məlumat var idi. Indiki halda da Alesionun taleyinə tam aydıqlıq gəlməyib. Braziliyalı mütəxəssisin taleyi AFFA rəhbərliyi ilə müzakirə olunacaq və bundan sonra yekun qərar veriləcək. Nəticələrə diqqət yetirsək, son 5 ildə artıq üçüncü dəfə millimiz bu baş məşqçinin rəhərliyi altında Avropa çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Ona görə Alesio ilə müqavilənin artırılması daha məqsədəuyğundur.
Futzalçıların Avropa çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazanması hələ uzun yolun başlanğıcıdı. Əsl uğur komandamızın çempionatda “dördlər finalı”na düşməsi olacaq. 2010-cu ildə bu uğuru reallaşdıran komanda yenidən həmin nəticəni təkrarlamağı bacarmalıdır.

SLOVAK SUCCESS OF FUTSAL PLAYERS
Although the national football team of Azerbaijan does not indulge us with successes, futsal players please us with victories with regular consistency.
The last winning news came from Slovakia – the Azerbaijani national team made it to the final of the European Futsal Championship for the third time in a row.
In the group stage for the finals of the European Championship, the Azerbaijani futsal players won all three matches: they beat Norway 6-0, Bosnia and Herzegovina –3-2 and Slovakia – 2-1. Thus, the Azerbaijani team took first place in the group and made it to the European Championship, which will take place from 28 January to 8 February 2014 in Antwerp, Belgium.
The successful performance of the Azerbaijani team also affected its ranking – the team led by Jose Alesio da Silva moved two steps higher, settling in 13th place. Of course, no one was surprised by the fact that the Azerbaijani national team made it to the final of the continental championship as the winner of the group. On the contrary, everyone was waiting only for the best result. Only in this way, could we leave the bitter experience of failures at previous world and continental championships in the past.
At this group stage, the victory of the Azerbaijani national team in all three matches attracted attention. In the successful performance of the national futsal team, a special role belongs to its leaders, especially Biro Jade. Like the 41-year-old Brazilian, Alves also became a nightmare for his opponents. Alesio’s compatriot, whom the coach did not particularly trust in recent years, gained experience in the Georgian team Iberia. It is not by chance that the tactics of the head coach in the starting lineup were based on the Brazilians, and the success in Slovakia confirmed the correctness of this move. Another important component of the success was that all conditions were created for Alesio before the tournament. The friendly match with Georgia a week before the race gave a lot of support to the Azerbaijani team.
The president of the Futsal Federation of Azerbaijan (FFA), Zaur Axundov, told R+ that before the European Championship, the team will be trained at a high level.
"We will organize two training camps for the national team. We need, first of all, to enhance the physical fitness of the futsal players. To do this, we are in talks to bring a specialist in physical training. This coach will hold practices without the ball in summer and 10-12 days before the European Championship. In futsal 60-70 per cent of games are decided by speed, and everyone prefers fast play. We will invite 15-20 players for the training camp. Of course, the national team will be formed directly before the continental championship. Our goal is to return home with a successful result," Axundov said.
According to him, the main secret of the success in Slovakia is the good atmosphere in the team and the training of the futsal players. "The Azerbaijani national team held all the matches at the highest level. They won the first match with Norway quite easily. But Bosnia and Herzegovina and Slovakia were saving their forces for our team and fought relentlessly. But the skills of the Azerbaijani futsal players allowed them to complete both games in their favour," the FFA president said.
He noted that the Azerbaijani team was a clear favourite in the group. But at the same time, Zaur Axundov was not entirely happy with the team's performance. "Even though we made our way to the European Championship with the maximum result, I am not entirely happy with the team's performance. We still have 8 months to the continental championship. Of course, there will be changes. With the consent of the head coach, we will involve 4-5 young futsal players in the training camp and prepare them for the World Championship. The basis of the national team is players older than 30 years. For them it is difficult to hold three games in a short period of time. Sometimes a player can make such a mistake that everyone is surprised. Our failure at the last continental championship in Croatia should not be repeated in Belgium. But I am proud to say that in Europe everyone knows and respects the Azerbaijani futsal team," Axundov said.
After the failure in Croatia, there were rumours about the possible dismissal of the head coach José Alesio. Even Slovakia could be the last chance for the coach. For the time being, the fate of Alesio has not been defined. The job of the head coach will be discussed at AFFA and then a final decision will be made. But the results of the futsal team, which has made it to the final stage of the continental tournament three times over the past five years, mean that it is worth extending the contract with Alesio.
The fact that the Azerbaijani futsal team made it to the European Championship is just the beginning of a long journey. The main success of the team will be making it to the "Final Four", especially as the Azerbaijani team achieved such a result in 2010. In the group stage for the finals of the European Championship, the Azerbaijani futsal players won all three matches. In Europe everyone knows and respects the Azerbaijani futsal team.