RƏCƏBOVUN QAÇIRDIĞI ŞANS
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin sponsorluq etdiyi şahmat tacına iddiaçıların turniri norveçli Maqnus Karlsenin qələbəsiylə başa çatdı. Son illər FİDE reytinqinin dəyişməz lideri olan gənc qrossmeyster (Karlsenin reytinqi 2872-di) hindistanlı Vişvanatan Anandla (2783) şahmat tacı uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Təəssüf ki, təmsilçimiz Teymur Rəcəbov (2793) karyerası ərzində heç vaxt üzləşmədiyi uğursuzluğa düçar oldu. Ölkə şahmat liderinin Londonda 1 qələbə, 6 heç-heçə və 7 məğlubiyyətlə cəmi 4 xal toplaması onun sonuncu pillədə qərarlaşmasına səbəb oldu.
Karlsenin layiqli qələbəsi
London turniri bir qədər dramatik yekunlaşdı. Maqnus Karlsen keçmiş SSRİ məkanından çıxmış 7 rəqibini üstələyərək, 1-ci yeri tutdu. Lakin bu qələbə oba asan başa gəlmədi. Son turda məğlub olan 23 yaşlı Norveçli qrossmeysterin yeganə ümidi qalib adına digər iddiaçı Vladimir Kramnikin finalda uduzmasına qalırdı. Və ümidləri doğruldu. Finalda Kramnik Vasili İvançuka məğlub oldu. Nəticədə həm Karlsen, həm də Vladimir Kramnik 8,5 xalla ilk 2 pillədə qərarlaşdı. Lakin xal hesabı ilə öndə olan norveçli qrossmeyster birinci yerə layiq görüldü. Beləliklə, dünya şahmat tacı uğrunda mübarizə Karlsenlə hazırkı çempion, hindistanlı Vişvanatan Anand arasında gedəcək.
Karlsenin Londonda qələbəsi ədalətin təntənəsi oldu. Çünki, ikinci dövrə ərəfəsində Rusiyanı təmsil edən üç şahmatçının birləşdiyini açıq sezmək olurdu. Pyotr Svidlerlə Aleksandr Qrişuk digər rəqiblərlə mütləq qələbəyə oynadığı halda Vladimir Kramnikə qarşı zəif taktika seçirdi. Bununla Qrişukla Svidler son 6 turda Kramnikin finala çıxmasına kömək edirdi. Yarışın ən gözlənilməz nəticəsi isə Vasili İvançukla bağlı oldu. Ukraynalı qrossmeyster həm Vladimir Kramniki, həm də Maqnus Karlseni məğlub etməklə hər iki favoritə gücünü göstərdi.
Rəcəbov yaxşı başladı, amma....
Azərbaycanın ən güclü şahmatçısı Teymur Rəcəbov Londonda uğursuzluğa düçar oldu. Iki ilə cəmi 7 məğlubiyyəti olan şahmatçının bircə turnirdə bu sayda uduzması hamını təəccübləndirdi. Yarışı izləyənlər Rəcəbovun belə zəif çıxışını heç nə ilə izah edə bilmədi. Mötəbər turnirdəki uğursuzluq şahmatçının əmsalından 31 xal siləcək. Bu isə Rəcəbovun FİDE-nin reytinqində 4-cü yerdən 12-ci pilləyədək geriləyəcəyindən xəbər verir. Partiyalar zamanı adətən inamlı görünən Rəcəbovun həyəcanı və narahatlığı diqqətdən yayınmırdı. Həmişə şahmatda müdafiəsiylə seçilən Teymur bu dəfə rəqibin hücumu qarşısında heç nə edə bilmirdi. Yarış zamanı dəfələrdə seytnota düşməsi, debütdən üstünlük qazanmaması dediklərimizi təsdiqləyir. Uğursuz debüt seçimi onun məğlubiyyətlərinin əsas səbəbkarlarından biridi.
Uğursuzluğun digər səbəbləri
Teymur Rəcəbov London yarışı ərəfəsində 6 ay heç bir yarışda iştirak etmədi. Praktikasız mötəbər yarışa hazırlaşmaq yanlış qərar idi. Eyni səhvi Şəhriyar Məmmədyarov Kazandakı iddiaçılar turnirində etmişdi. Onda Şəhriyar Boris Gelfanda uduzmaqla yarışı tərk etdi.
Londonda Teymur həvəssiz oynayırdı. Hiss olunurdu ki, sadəcə yarışın tez başa çatmasını arzulayır. “Heç bir yarışda bu sayda məğlub olmamışdım. Seytnota düşməyimin səbəbi çox fikirləşməyimdi. Bilmirəm mənə olub. Amma gedişləri gec tapıram. Çox fikirləşirəm və nəticədə vaxtım bitir. Istədiyim kimi hazırlaşa bilməmişəm. Ardıcıl şahmat lövhəsi arxasına əyləşmək mənə çətin gəlir. Halbuki əvvəllər belə halla rastlaşmamışam. Öz səviyyəmdən aşağı oynadığımı görürəm” - deyə T. Rəcəbov bizimlə söhbətində etiraf edib.
Rusiyalı keçmiş dünya çempionu Vladimir Kramnik də R+-a açıqlamasında azərbaycanlı şahmatçının səviyyəsindən aşağı çıxış etdiyini deyib. Kramnik Rəcəbovun özünə bənzəmədiyini və çoxlu sayda səhvə yol verdiyini bildirib: “Teymura nə olduğunu bilmirəm. Debütdə çox səhvlər edir. Sanki özünə bənzəmir. Bundan onun məşqçiləri günahkardı. Belə çətin yarışa bu səviyyədə hazırlaşmaq olmazdı. Biz mübariz və gözəl şahmat oynayan Teymura öyrəşmişik. Onun yerində olsaydım Londondan sonra bütün məşqçilərimi işdən azad edərdim”.
Lakin London turnirinin nəticələrindın asılı olmayaraq inanmaq olar ki, Teymur Rəcəbov özünü toparlayaraq gücünü hələ göstərəcək. Hər halda əbəs yerə o uzun müddət FİDE reytinqində 4-cü yeri tutmayıb. Unutmaq olmaz ki, vədi yerinə yetirmək üçün hələ çox şans olacaq. Şahmat Tacını mütləq Bakıya qaytarmaq lazımdır.

RACABOV'S MISSED CHANCE
The chess tournament sponsored by the State Oil Company of Azerbaijan has ended in victory for Norwegian chess player Magnus Carlsen. The irreplaceable leader of the FIDE ratings (Carlsen's rating is 2,872) gained a chance to vie for the chess crown with Indian grand chess master Viswanathan Anand (2783). Unfortunately, our compatriot Teymur Racabov (2793) suffered a defeat which he had avoided until now. Azerbaijan's leading chess player scored only four points and came last with one win, six draws and seven defeats.
Carlsen's well-deserved victory
The London tournament ended on a somewhat dramatic note. Magnus Carlsen came first, beating seven rivals from post-Soviet countries. Nevertheless, victory did not come easy for him. After being defeated in the last round, the only hope for the 23-year old Norwegian grandmaster was that his rival, Vladimir Kramnik, would lose. Carlsen's wishes came true. In the final Kramnik lost to Vasiliy Ivanchuk which enabled Carlsen to advance on the basis of number of wins, and eventually win the London tournament. Now he is due to meet Indian grandmaster Viswanathan Anand in a struggle that will decide the championship.
Carlsen's victory in London was well deserved. The second round of the tournament showed that three Russian chess players had evidently joined their efforts - in matches against Ckamnik, Pyotr Svidler and Aleksandr Grishuk used weak tactics whereas against other rivals they fought fiercely. This way, in the final six rounds Grishuk and Svidler tried to help Kramnik win the tournament. Vasiliy Ivanchuk, the Ukrainian grandmaster, scored a surprise victory as he defeated both Carlsen and Kramnik, the two favourites.
Racabov had a good start, but…
Azerbaijan's strongest chess player, Teymur Racabov ran out of luck in London. Having suffered seven defeats in the tournament the Azerbaijani grandmaster gave everybody a bad surprise. Guests at the tournament could not explain why Racabov had played so badly. As a result the player will lose 31 points and will fall from 4th to the 12th place in the FIDE ratings. Racabov, who is usually very confident, looked stressed and anxious throughout the London tournament. Teymur, who had always put up reliable defence, this time failed to confront his rivals. During the tournament he ran out of time several times and failed to gain advantage in the opening game. The unlucky opening game then led to subsequent defeats.
Other causes of failure
Prior to London, Racabov had not participated in tournaments for six months. Going to such an important tournament without practice was a bad decision. Saxriyar Mammadyarov made the same mistake in Kazan where he left the tournament after losing to Boris Gelfand.
In London Teymur played reluctantly and it was evident that he wanted the tournament to end soon. "I had never suffered so many defeats before. The reasons why I kept running out of time was that I think too much. I do not know what's wrong with me but it takes me long to decide on the right move. I think too much and I consequently run out of time. I failed to prepare to a satisfactory level for the tournament. I find it hard to sit at the chess desk uninterruptedly for a long time. However, nothing like that has happened before. I see that I played below my potential," Racabov told a R+ correspondent.
Former world champion Vladimir Kramnik also thinks that Teymur played below his potential. "Before the tournament I thought that Teymur would be one of the main contenders. Recently he has made tremendous progress and played very well. What happened was that he was overburdened with responsibility, or else there was something else…In addition, I need to admit that it was evident that he had been poorly prepared. I do not know who was responsible for his training but it was definitely weak. This is not going to work. I think he certainly needs to improve his preparedness or sack his trainers. I do not know who his trainers are. I do not want to insult them. All this however is not going to realistically help him score a victory in such a tournament. He could have played a little better or a little worse but with such a level of preparedness he could not win first place," Kramnik told R+.
Nevertheless, whatever the results of the London tournament, Racabov will gather himself and will show his capability. It is not without reason that for a long time he ranked fourth in the FIDE global rating. He will have many more chances to fulfill his pledge. Baku certainly needs to regain the chess crown.