RƏCƏBOVUN QAÇIRDIĞI ŞANS
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin sponsorluq etdiyi şahmat tacına iddiaçıların turniri norveçli Maqnus Karlsenin qələbəsiylə başa çatdı. Son illər FİDE reytinqinin dəyişməz lideri olan gənc qrossmeyster (Karlsenin reytinqi 2872-di) hindistanlı Vişvanatan Anandla (2783) şahmat tacı uğrunda mübarizə aparmaq imkanı qazandı. Təəssüf ki, təmsilçimiz Teymur Rəcəbov (2793) karyerası ərzində heç vaxt üzləşmədiyi uğursuzluğa düçar oldu. Ölkə şahmat liderinin Londonda 1 qələbə, 6 heç-heçə və 7 məğlubiyyətlə cəmi 4 xal toplaması onun sonuncu pillədə qərarlaşmasına səbəb oldu.
Karlsenin layiqli qələbəsi
London turniri bir qədər dramatik yekunlaşdı. Maqnus Karlsen keçmiş SSRİ məkanından çıxmış 7 rəqibini üstələyərək, 1-ci yeri tutdu. Lakin bu qələbə oba asan başa gəlmədi. Son turda məğlub olan 23 yaşlı Norveçli qrossmeysterin yeganə ümidi qalib adına digər iddiaçı Vladimir Kramnikin finalda uduzmasına qalırdı. Və ümidləri doğruldu. Finalda Kramnik Vasili İvançuka məğlub oldu. Nəticədə həm Karlsen, həm də Vladimir Kramnik 8,5 xalla ilk 2 pillədə qərarlaşdı. Lakin xal hesabı ilə öndə olan norveçli qrossmeyster birinci yerə layiq görüldü. Beləliklə, dünya şahmat tacı uğrunda mübarizə Karlsenlə hazırkı çempion, hindistanlı Vişvanatan Anand arasında gedəcək.
Karlsenin Londonda qələbəsi ədalətin təntənəsi oldu. Çünki, ikinci dövrə ərəfəsində Rusiyanı təmsil edən üç şahmatçının birləşdiyini açıq sezmək olurdu. Pyotr Svidlerlə Aleksandr Qrişuk digər rəqiblərlə mütləq qələbəyə oynadığı halda Vladimir Kramnikə qarşı zəif taktika seçirdi. Bununla Qrişukla Svidler son 6 turda Kramnikin finala çıxmasına kömək edirdi. Yarışın ən gözlənilməz nəticəsi isə Vasili İvançukla bağlı oldu. Ukraynalı qrossmeyster həm Vladimir Kramniki, həm də Maqnus Karlseni məğlub etməklə hər iki favoritə gücünü göstərdi.
Rəcəbov yaxşı başladı, amma....
Azərbaycanın ən güclü şahmatçısı Teymur Rəcəbov Londonda uğursuzluğa düçar oldu. Iki ilə cəmi 7 məğlubiyyəti olan şahmatçının bircə turnirdə bu sayda uduzması hamını təəccübləndirdi. Yarışı izləyənlər Rəcəbovun belə zəif çıxışını heç nə ilə izah edə bilmədi. Mötəbər turnirdəki uğursuzluq şahmatçının əmsalından 31 xal siləcək. Bu isə Rəcəbovun FİDE-nin reytinqində 4-cü yerdən 12-ci pilləyədək geriləyəcəyindən xəbər verir. Partiyalar zamanı adətən inamlı görünən Rəcəbovun həyəcanı və narahatlığı diqqətdən yayınmırdı. Həmişə şahmatda müdafiəsiylə seçilən Teymur bu dəfə rəqibin hücumu qarşısında heç nə edə bilmirdi. Yarış zamanı dəfələrdə seytnota düşməsi, debütdən üstünlük qazanmaması dediklərimizi təsdiqləyir. Uğursuz debüt seçimi onun məğlubiyyətlərinin əsas səbəbkarlarından biridi.
Uğursuzluğun digər səbəbləri
Teymur Rəcəbov London yarışı ərəfəsində 6 ay heç bir yarışda iştirak etmədi. Praktikasız mötəbər yarışa hazırlaşmaq yanlış qərar idi. Eyni səhvi Şəhriyar Məmmədyarov Kazandakı iddiaçılar turnirində etmişdi. Onda Şəhriyar Boris Gelfanda uduzmaqla yarışı tərk etdi.
Londonda Teymur həvəssiz oynayırdı. Hiss olunurdu ki, sadəcə yarışın tez başa çatmasını arzulayır. “Heç bir yarışda bu sayda məğlub olmamışdım. Seytnota düşməyimin səbəbi çox fikirləşməyimdi. Bilmirəm mənə olub. Amma gedişləri gec tapıram. Çox fikirləşirəm və nəticədə vaxtım bitir. Istədiyim kimi hazırlaşa bilməmişəm. Ardıcıl şahmat lövhəsi arxasına əyləşmək mənə çətin gəlir. Halbuki əvvəllər belə halla rastlaşmamışam. Öz səviyyəmdən aşağı oynadığımı görürəm” - deyə T. Rəcəbov bizimlə söhbətində etiraf edib.
Rusiyalı keçmiş dünya çempionu Vladimir Kramnik də R+-a açıqlamasında azərbaycanlı şahmatçının səviyyəsindən aşağı çıxış etdiyini deyib. Kramnik Rəcəbovun özünə bənzəmədiyini və çoxlu sayda səhvə yol verdiyini bildirib: “Teymura nə olduğunu bilmirəm. Debütdə çox səhvlər edir. Sanki özünə bənzəmir. Bundan onun məşqçiləri günahkardı. Belə çətin yarışa bu səviyyədə hazırlaşmaq olmazdı. Biz mübariz və gözəl şahmat oynayan Teymura öyrəşmişik. Onun yerində olsaydım Londondan sonra bütün məşqçilərimi işdən azad edərdim”.
Lakin London turnirinin nəticələrindın asılı olmayaraq inanmaq olar ki, Teymur Rəcəbov özünü toparlayaraq gücünü hələ göstərəcək. Hər halda əbəs yerə o uzun müddət FİDE reytinqində 4-cü yeri tutmayıb. Unutmaq olmaz ki, vədi yerinə yetirmək üçün hələ çox şans olacaq. Şahmat Tacını mütləq Bakıya qaytarmaq lazımdır.

УПУЩЕННЫЙ ШАНС РАДЖАБОВА
Турнир претендентов на шахматную корону, спонсируемый Государственной нефтяной компанией Азербайджана, завершился победой норвежского шахматиста Магнуса Карлсена. Бессменный лидер рейтинга FIDE (у Карлсена рейтинг 2872) получил возможность побороться за шахматную корону с индийским гроссмейстером Вишванатаном Анандом (2783). К сожалению, представителя нашей страны Теймура Раджабова (2793) постигла неудача, которая до сих пор обходила его стороной. Шахматный лидер Азербайджана с одной победой, шестью ничьими и семью поражениями набрал на турнире всего 4 очка и занял последнее место.
Достойная победа Карлсена
Завершился лондонский турнир несколько драматично. Магнус Карлсен занял первое место, опередив семь соперников – выходцев из постсоветского пространства. Но далась победа ему нелегко. После поражения в последнем туре единственной надеждой 23-летнего норвежского гроссмейстера был проигрыш другого претендента на первое место – Владимира Крамника. И ожидания Карлсена оправдались. В финале Крамник проиграл Василию Иванчуку, что позволило Карлсену выйти вперед по числу побед и выиграть лондонский турнир. Теперь его ожидает встреча с индийским гроссмейстером Вишванатаном Анандом, в которой и решится спор за шахматную корону.
Победа Карлсена в Лондоне стала торжеством справедливости. Второй круг соревнования показал, что три российских шахматиста явно объединились, – Петр Свидлер и Александр Грищук в матчах с Крамником играли тактически слабо, тогда как против других соперников боролись за безоговорочную победу. Таким образом Грищук со Свидлером последние шесть туров старались помочь Крамнику выиграть турнир. Неожиданный сюрприз преподнес Василий Иванчук - украинский гроссмейстер, победив и Карлсена, и Крамника, показал свою силу обоим фаворитам.
Хороший старт Раджабова, но...
Самый сильный шахматист Азербайджана Теймур Раджабов столкнулся в Лондоне с неудачей. Потерпев в турнире семь поражений (столько, сколько их было за последние два года!), азербайджанский гроссмейстер неприятно удивил всех. Гости турнира никак не могли объяснить столь слабую игру Т.Раджабова. В результате шахматист потеряет 31 очко и опустится с 4-го на 12-е место в рейтинге FIDE. Раджабов, обычно уверенный в себе, в Лондоне выглядел взволнованным и беспокойным. Всегда отличавшийся надежной обороной, Теймур на сей раз не мог ничего противопоставить атакам противников. В ходе турнира он не раз попадал в цейтнот, не мог получить преимущества в дебюте. Именно неудачный выбор дебюта и стал основной причиной его поражений.
Другие причины неудачи
До Лондона Теймур Раджабов шесть месяцев не принимал участия в турнирах. Готовиться к такому представительному соревнованию без игровой практики было неверным решением. Такую же ошибку совершил Шахрияр Мамедъяров на турнире претендентов в Казани, где покинул соревнование, проиграв Борису Гельфанду.
В Лондоне Теймур играл неохотно, было видно, что ему хотелось скорейшего завершения турнира. «Ни на каком турнире я не терпел столько поражений. Причиной цейтнотов стало то, что я много думаю. Не знаю, что со мной. Но нужные ходы я нахожу долго, думаю долго, и в результате заканчивается время. Я не смог подготовиться к турниру на нужном уровне. Мне тяжело беспрерывно садиться за шахматную доску. Хотя до этого такого не было. Я вижу, что играю ниже своих возможностей», - поделился с корреспондентом R+ Раджабов.
Бывший чемпион мира Владимир Крамник также считает, что Теймур играл ниже своих возможностей. «Перед турниром я думал, что Теймур будет одним из основных претендентов на победу. За последнее время он очень сильно усилился, играл очень хорошо. Но здесь то ли груз ответственности, то ли что-то еще… Еще я должен признать, по крайней мере видно, что у него слабая подготовка. Я не знаю, кто ответствен за его подготовку, но пока она явно слаба. Это не дело. Мне кажется, что ему, безусловно, надо улучшить свою подготовку или уволить тренеров. Не знаю, кто у него тренер, не хочу обидеть. Все это, конечно, не дает ему реальной возможности бороться за победу в таком турнире. Можно сыграть чуть лучше, чуть хуже, но с такой подготовкой нельзя рассчитывать на первое место», - сказал R+ В.Крамник.
Но каковы бы ни были результаты лондонского турнира, Раджабов еще соберется с силами и покажет, на что он способен. Не зря он долгое время занимает четвертую строчку мирового рейтинга FIDE. Нельзя забывать, что еще будет много шансов выполнить данное им обещание. Шахматную корону обязательно надо вернуть в Баку.