HESABA YAZILAN TURNİR
Rusiyanın Xantı-Mansiysk şəhərində keçirilən Dünya şahmat tacına iddiaçıların turniri Vişvanatan Anandın növbəti qələbəsiylə başa çatdı. Yarışı yüksək səviyyədə keçirən hindistanlı qrossmeyster turnirin qalibi olmaqla noyabrda hazırkı dünya çempionu Maqnus Karlsenlə qarşılaşmaq imkanı qazandı. Əgər Anand uğurlu seriyanı davam etdirsə ötən il uduzduğu Karlsendən şahmat tacını geri ala bilər. İstənilən halda, 42 yaşlı Anand qocalmadığını, hələ də min cavana dəydiyini göstərdi. Onun bütün rəqiblərə qarşı stabil oyun sərgiləməsi, vacib anlarda həlledici taktikanı işə salması layiqli qələbəsində əsas rol oynadı. Anandla yanaşı, turnirdə qələbə uğrunda mübarizə aparan həmyerlimiz Şəhriyar Məmmədyarov 4-cü yerlə kifayətləndi. Sumqayıt şahmat məktəbinin yetirməsi yarışa pis başladı, amma sonradan toparlanmağı bacardı.
Turnir Şəhriyar üçün heç-heçəylə başladı. Startda bolqar Veselin Topalovla sülh bağlayan şahmatçımız 2-ci turda prinsipial görüşdə Levon Aronyana uduzdu. Partiyada kobud səhvə yol verən Şəhriyar "vəzir" itkisini sığortalaya bilmədi və məğlubiyyət qaçılmaz oldu. Aronyandan sonra Vişvanatan Anand Şəhriyar üzərində qələbə qazandı. Bundan sonra, bəziləri, artıq Şəhriyarın fiaskoya uğrayacağını proqnozlaşdırırdı. Lakin təcrübəli qrossmeyster toparlana bildi.
3 turdan sonra turnirdə 1 gün istirahət oldu və sərbəst gün Məmmədyarova özünə gəlməsinə kifayət etdi. Ardıcıl olaraq Dmitri Andreykin, Pyotr Svidlerə qalib gələn təmsilçimiz Sergey Karyakinlə xalı yarı böldü və 7-ci yenidən məğlubiyyətlə nəticələndi. Bu dəfə Şəhriyar rusiyalı dünya çempionu Vladimir Kramnikə təslim oldu. Əslində, 7-ci tur uğurlu seriyanın qırılma anı oldu. Kramniklə partiyaya qədər turnir cədvəlinin ortalarında qərarlaşan həmyerlimiz 7-ci turdakı məğlubiyyətdən sonra həvəsdən düşdü. Motivasiyanı itirən şahmatçı turnirin qalibi olmaq şansının azaldığını dərk etdi. Fikrimizi Şəhriyar özü də təsdiqləyir. "R+"a açıqlamasında Məmmədyarov Kramnikə məğlubiyyətin ona pis təsir etdiyini söyləyib: "Kramniklə 7-ci turdakı partiyada qələbə qazanmağa çalışırdım. İstənilən vaxt heç-heçə edə bilərdim. Amma qələbə istəyirdim. Səhvə yol verdim və nəticədə, uduzdum. Müəyyən mənada, bəxtim də gətirmədi. Kramnikə məğlubiyyət məni həm də həvəsdən saldı. İlk pilləyə şansım azaldı. Karyakinlə 12-ci turdakı partiyada dönüş etmək istədim. Amma alınmadı. Sonrakı görüşlərdə anlayırdım ki, qələbə qazansam belə, artıq 1-ci yerə şansım, demək olar ki, yox idi. "
8-ci turda Topalovla heç-heçə oynayan Şəhriyar Levon Aronyan üzərində parlaq qələbəylə əvvəlki turdakı qisasını aldı. Bununla, həm də Aronyanın uğursuzluq seriyasının əsası qoyuldu. Erməni şahmatçı Şəhriyara məğlubiyyətdən sonra özünə gəlmədi və yarışı aşağı pillələrdə başa vurdu. 10-cu turda Anandla heç-heçə Məmmədyarovun lider olmaq şansını daha da azaltdı. Son turlarda Andreykin, Karyakin, Svidler və Kramniklə partiyalar heç-heçə başa çatdı. Əlavə əmsallara görə Şəhriyar iddiaçılar turnirini 4-cü pillədə başa vurdu. Hərçənd potensialı lider olmağa çatırdı.
Ümumiyyətlə, iddiaçılar turnirini Şəhriyar Məmmədyarovun aktivinə yazmaq olar. Rusiyaya reytinqini artırmaq üçün yollanmadığını sübut edən şahmatçı bütün partiyalarda açıq mübarizə apardı. Hər görüşdə hücum haqda düşünən Məmmədyarov qapalı oyundan uzaq oldu və yaradıcı oyun sərgilədi. Şəhriyarın startdakı uğursuzluğu isə onun son 4 ayda heç bir yarışda iştirak etməməsiylə bağlı oldu. Maraqlıdır ki, qrossmeyster 2 il əvvəl Kazanda təşkil edilən iddiaçılar turnirində də eyni səhvə yol vermişdi və uzun müddət şahmat oynamayaraq yalnız məşqlərlə kifayətlənmişdi. Məmmədyarov 4 ay heç bir yarışda iştirak etməməsini belə izah edir: "Son 4 ayda heç bir yarışda iştirak etməmişdim. Bu, çox pis idi. Özüm də anlayırdım. İki il əvvəl Kazandakı iddiaçılar turnirində də həmin hadisə olmuşdu. Təcrübə olmadan çətindir. Əlbəttə, yoldaşlıq görüşləri keçirirdim. Məşqdə müəyyən partiyalar oynayırdıq. Amma turnir başqadır. Həmin həyəcan və məsuliyyət olmur. Düzünü deyim ki, heç bir yarışdan dəvət almadım. Əgər heç bir güclü yarışdan dəvət almıramsa, necə oynaya bilərəm? Hər hansı bir turnirdən dəvət alsaydım, böyük həvəslə iştirak edəcəkdim. Lakin reytinqli turnirlərdən dəvət olmadı. Yalnız "Open" xarakterli yarışlara qatılmağım mümkün idi. Bunu özüm istəmədim. Fikrimcə, iddiaçılar turnirinə hazırlaşan şahmatçının açıq xarakterli turnirlərdə nisbətən zəif şahmatçılarla qarşılaşması düzgün deyil."
Xantı-Mansiysk şəhərindəki qənaətbəxş çıxışı sayəsində Şəhriyar reytinqini yüksəldərək FİDE-nin siyahısında 10-cu sıraya yüksəldi. Sözsüz ki, onun uğurlu partiyalarında birgə çalışdığı komandanın da rolu böyük oldu. Bildiyimiz kimi, ona mötəbər yarışda komanda yoldaşları Rauf Məmmədov və Eltac Səfərli kömək edirdi. Şəhriyar komandası haqda bunları dedi: "Azərbaycan mənim üçün hər cür şəraiti yaratdı. Yığmadakı komanda yoldaşlarım, eyni zamanda kapitanımız Aleksandr Xalifmanın daxil olduğu komandam var idi. Hazırlıq yaxşı keçdi. Əgər 8 güclü şahmatçının yarışında 3-5-ci yerləri bölüşdümsə, üstəlik, reytinqimi artırdımsa, narazı ola bilmərəm. Reytinqim artdı. Sadəcə, turnirdə qələbə qazanmaq tam başqa hissdir. Onu bacarmadım."
Karyerasında ikinci dəfə iddiaçılar turnirində iştirak edən Şəhriyar üzərində çalışmağı davam etdirməlidir. İkinci cəhd əvvəlkindən uğurlu oldu. Deməli, 3-cü cəhd qələbəylə nəticələnə bilər. "R+"a müsahibəsində məşhur şahmatçımız ən böyük arzusunun həyata keçməsi üçün sona qədər mübarizə aparacağını dedi: "Dünya çempionu olmaq hər bir şahmatçının arzusudur. Bu hədəf uğrunda mübarizəni davam etdirirəm. Bu dəfə alınmadı. Səhvlərdən nəticə çıxaracam. Boris Gelfand kimi usta şahmatçı 44 yaşında çempionluq matçında oynamaq imkanı qazanıb. Mənim vaxtım var ki, hədəfə çatım. Şahmat tacını Bakıya gətirmək ən böyük arzumdur".

HAVING A TOURNAMENT ON THE CREDIT SIDE
The Candidates Tournament for the world chess champion's crown staged in the Russian city of Khanty-Mansiysk was won by Viswanathan Anand. By winning this tournament, the Indian grandmaster has received the opportunity to challenge incumbent world champion Magnus Carlsen and vie for the world chess crown, which he lost to the Norwegian last year. In any case, Anand, who is 42, has demonstrated that it is too early to dismiss him as a challenger and he is still able to keep pace with the young. Sound performance with all opponents and the use of decisive tactics at the necessary moment played a major role in his well-deserved victory. Azerbaijani grandmaster Sahriyar Mammadyarov, who along with Anand strived to win the tournament, had to content himself with the 4th place.
Ending the opening game with Bulgarian Veselin Topalov in a tie, Sahriyar lost an important game to Levon Aronian. Having made a gross blunder, Mammadyarov lost the queen following which the defeat was inevitable. Next, it was Anand who celebrated his victory over Sahriyar. After that some experts went even so far as predicted Sahriyar's complete fiasco but the experienced grandmaster had found the strength to pull himself together and change the course of events.
A day of rest was announced after three rounds, which was enough for Mammadyarov to recover. Winning two games in a row - over Dmitry Andreikin and Peter Svidler - he then shared a point with Sergey Karjakin. However, the seventh round proved to be a disaster for our countryman as he resigned to Kramnik. In fact, this round had become a turning point for him. Sahriyar, who was in the middle of the crosstable until a defeat from Kramnik, lost motivation as he realised that he had almost wasted his chance to win the tournament.
This conclusion was confirmed to R+ by Sahriyar himself: "I was striving to win in the game against Kramnik in the seventh round. Though I could bring the game to a draw at any time, I wished to win. Unfortunately, I made a mistake and lost. In a sense, there was a piece of bad luck. I was upset after losing to Kramnik because my chances to become the winner diminished. I tried to achieve a breakthrough playing against Koryakin in the 12th round but that did not work. In the remaining games, I was aware that I practically had no chance to take the first place even if I won."
Agreeing to a draw with Topalov in the 8th round, Sahriyar then won a beautiful game against Aronian, thus not only squaring accounts for the previous defeat but also laying the foundation for a series of failures of the Armenian chessplayer. Aronian could not recover after this defeat, eventually dropping to the bottom of the crosstable.
A draw with Anand in the 10th round further reduced Mammadyarov's chances for the top position, and he subsequently drew with Andreikin, Karjakin, Svidler and Kramnik in the remaining rounds. Finally, Sahriyar took the 4th place based on additional factors, though he had enough potential to become the winner.
On the whole, Sahriyar Mammadyarov can have the Candidates Tournament to his credit since he demonstrated uncompromising struggle in all games. As he strived to win in every game, Mammadyarov's play was open and creative. His failures at the start of the tournament were due to the fact that he had not participated in any competition in the last four months. It is worth mentioning that the grandmaster made a similar mistake prior to the Candidates Tournament held in Kazan two years ago - he did not play in any chess tournaments for a long time, limiting himself to training sessions. Speaking about his non-participation in the tournaments, Sahriyar explained: "I have not played in any competition over the past four months. This is very bad. I knew it myself. The same happened two years ago, before the Candidates Tournament in Kazan. It is hard to stay in shape without practice. Of course, I played friendly matches and certain games during training. But a tournament is another matter. There's quite a thrill and more responsibility. To tell the truth, there were no invitations. How can I practice if I had no invitations to serious competitions? I could take part in an "open" competition but I did not want to. In my opinion, it is unbecoming for a chessplayer preparing for the Candidates Tournament to play in open tournaments with relatively weak opponents."
Due to the fairly successful performance in Khanty-Mansiysk, Sahriyar has raised his rating and now ranks 10th on the FIDE rating list. A team of professionals who helped him prepare for the tournament played a significant role in his success. In preparing for this prestigious competition, he was helped out by his teammates Rauf Mammadov and Eltac Safarli. "All the necessary conditions have been created for me in Azerbaijan. I was assisted by my teammates and the captain of our team, Alexander Khalifman. Our training was rewarding. There is no ground for complaints given that I shared the 3rd-5th places in a competition attended by eight top players and managed to raise my personal rating at that. It's just that the victory in the tournament is felt quite differently. I could not achieve this," Mammadyarov said.
Sahriyar participated in the Candidates Tournament for the second time in his career. He is obliged to continue to refine himself. The second attempt was more successful than the first one. Hence, the third attempt can possibly bring victory. In an interview with R+, the chessplayer said that he would pursue the implementation of his greatest dream to the very end: "It is the dream of every chessplayer to become the world champion. I continue to struggle to achieve this goal. It did not work this time. I shall draw conclusions from the mistakes made. After all, such a seasoned chessplayer as Boris Gelfand acquired the right to play in the championship match when he was 44 already. I still have time to reach the goal. My biggest dream is to bring the world chess crown to Baku."