Başqasına da bax, özünü də göstər
Azərbaycanda turizm sektorunun intensiv inkişaf templəri BMT səviyyəsində yüksək qiymətə layiq görülüb
08.04.2014
Ötən on ildə Azərbaycanda turizm sənayesinin baza elementlərini formalaşdırmaq mümkün olub: müasir mehmanxana və istirahət zonaları işə salınıb, münasib xidmət yaradılıb. Bütün bunlar, ümumilikdə, istər əcnəbi turist axınının artmasına, istərsə də rekreasiya sahəsinə investisiyaların nəzərəçarpacaq dərəcədə cəlb olunmasına gətirib çıxarıb. Milli turizm sektorunun nailiyyətləri hər il keçirilən "Turizm və səyahətlər" - AITF 2014 beynəlxalq sərgidə daha  əyani surətdə nümayiş etdirilib. Bu mötəbər forum artıq 13-cü dəfədir Bakıda keçirilir.
Bu gün Azərbaycan rekreasiya  bazarının həcminin illik artım templərinə (10 %) görə dünyada ən aparıcı yerlərdən birinə malikdir. Bu sahə üzrə ölkə, demək olar ki, orta dünya göstəricisini üç dəfə üstələyir. Təqdirəlayiqdir ki, 2012-ci ildə Azərbaycan postsovet məkanında turizm sahəsində gəlirlərin artım templərinə görə görünməmiş göstəricilərə nail olub. Belə ki, UNWTO-nun statistikasına əsasən, ölkənin turizm kompleksi ötən ilin göstəricilərinə nisbətən 89% artım təmin edərək, təxminən, 2,433 mlrd. dollar toplaya bilib. Müqayisə üçün - Gürcüstanda iki il bundan öncə turizm sahəsinin dövriyyəsi 1,411 mlrd., Moldovada isə 213 mln. dollar təşkil edib.
Təbii-coğrafi şərtlərin cəlbediciliyi, mədəni-tarixi irsin zənginliyi və Azərbaycanın yüksək biznes-statusu, turizm infrastrukturunun inkişafına xeyli vəsait yatıran yerli və  əcnəbi investorların fəaliyyəti üçün gözəl zəmin yaradır. Məsələn, sonuncu məlumatlara  əsasən, ölkədə 520-dən artıq mehmanxana və hotel fəaliyyət göstərir. Bu məkanlar eyni vaxtda, təxminən, 35 min dincələn insanı yerlə təmin etmək qabiliyyətinə malikdir. Hazırda müxtəlif səviyyəli, təqribən, 60 yeni hotelin tikinti işləri aparılır. Onlar istismara verildikdən sonra yataq sayı 10-15 min və ya 40% artacaq. Hotel infrastrukturunun artım templərinə görə də ölkə postsovet məkanında liderlərdən biri hesab olunur.
Yuxarıda qeyd edilən faktlar nəzərə alınaraq, Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) növbəti reytinqində Azərbaycanın turizm cəlbediciliyi şkalası üzrə bir neçə pillə yüksəlməsi və MDB liderlərinin dördlüyünə daxil olması tamamilə haqlıdır. Son vaxtlar giriş turizminin stimullaşdırılması üzrə həyata keçirilən tədbirlər ötən il ölkəyə gələn turistlərin rekord həddə çatmasına səbəb olub. 2013-cü ildə ölkəyə 2,5 mln.-dan artıq əcnəbi turist  gəlib. Habelə, təxminən, iki milyon qonaq  bilvasitə istirahət və səyahət məqsədilə təşrif buyurub. Bununla da, təsdiq etmək olar ki, son illər turist axınının həcmi sabit şəkildə artır.
Xatırladaq ki, təkcə 2005-ci ildə ölkədə olan əcnəbi turistlərin sayı 1,1 milyonu ötmürdü, 30 il bundan öncə isə 400 min nəfərə ancaq çatırdı. Turizm sənayesinin sürətli inkişafını nəzərə alaraq, beynəlxalq mütəxəssislər yaxın beş-altı ildə ölkəyə əcnəbi turist axınının 50 % artacağını istisna etmir.
Turizmin müasir səviyyədə inkişafını güclü informasiya dəstəyi - beynəlxalq konfrans və sərgilərin təşkili olmadan təsəvvür etmək çətindir. Bu il aprelin 3-də  açılan XIII "Beynəlxalq turizm sərgisi AITF-2014"də iştirakçıların rekord sayı qeydə alınıb, həmçinin dövlətlərin (38 ölkədən 351 şirkət, bununla belə, iştirakçıların, təxminən, 60%-i əcnəbi şirkət və milli stendlərlə təmsil olunublar) coğrafiyası nəzərəçarpacaq dərəcədə genişlənib. Turizm forumu çərçivəsində VIII  ixtisaslaşmış "Mehmanxanalar, restoran və supermarketlər üçün avadanlıq və ləvazimatlar" HOREX Caucasus -2014 sərgisi keçirilib. Turizm forumunun ekspozisiyası ilə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və onun xanımı Mehriban Əliyeva tanış olublar.
Bakıda AITF-2014 çərçivəsində, həmçinin Ümumdünya Turizm Təşkilatının (ÜTT) Avropa Komissiyasının 57-ci iclası da keçirilib. Azərbaycan mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəz Qarayevin sözlərinə görə, bu gün ölkədə turizmin inkişafına böyük önəm verilir, hazırda qurum iki əsas istiqamətin yaxşılaşdırılmasını hədəfə alıb. "İlk istiqamət - ölkə üçün tamamilə yeni olan qış turizminin, xüsusilə Şahdağ və Qəbələdəki turizm komplekslərinin inkişafıdır. Digər istiqamət isə turizmin idarə edilməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi üzrə Avropa Birliyinin (AB) twinning-layihəsinin reallaşdırılmasıdır", - deyə nazir qeyd edib. Bu layihə çərçivəsində AB, o cümlədən Avstriya və Litvadan olan mütəxəssislər Azərbaycanda turizmin menecmentliyini qiymətləndirəcək və özlərinin turizm sahəsindəki zəngin təcrübə və innovasiyalarını bölüşəcəklər.
Diqqətəlayiqdir ki, Avropa Komissiyasının iclası ərəfəsində Bakıya gələn ÜTT-nin baş katibi Taleb Rifai Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevlə görüşüb. Görüşdə fikir mübadiləsi zamanı dövlət başçısı  qeyri-neft sektorunun inkişafına dair dövlət siyasətində turizmin prioritet rolunu xüsusi qeyd edib. Ölkə başçısı vurğulayıb ki, cari islahatlar davam edəcək və gələcəkdə ölkəyə xarici turist axınının artması üçün şərtlər daha da sadələşdiriləcək.
"Azərbaycanda viza rejiminin sadələşdirilməsi və turist vizalarının verilməsində elektron sistemin tətbiqi, ölkənizə turist axınının artmasına təsir edən əsas müsbət amillərdir. Qlobal travel-sistemə daxil olmaq yolunda növbəti mərhələ birbaşa aviarabitənin genişləndirilməsidir. Azərbaycan bu öhdəliyi də yerinə yetirməyə hazırdır. Ölkədə Avropa Oyunlarının, İslam Olimpiadası və digər beynəlxalq səviyyəli tədbirlərin keçirilməsi, Azərbaycanın nüfuzunu turizm sektoru inkişaf etmiş dövlət kimi möhkəmləndirəcək", - deyə Taleb Rifai qeyd edib.
AITF-2014 sərgisində habelə Azərbaycanın Qlobal Turizm Etikası Kodeksi - GCET-yə qoşulmasına dair razılaşma imzalanıb. Razılaşma Azərbaycan Turizm Assosiasiyasının (AzTA) sədri Nahif Bağırov və UNWTO-nun baş katibi Taleb Rifai arasında imzalanıb. 2001-ci ildə qəbul edilən kodeksə bu günə kimi dünyanın 34 ölkəsindən 247 assosiasiya qoşulub. Sənəd istənilən mənfi nəticələri minimuma endirərək, turizm sahəsi üçün sosial-iqtisadi faydanı artırmağa yönəlmiş prinsiplər toplusudur. Kodeksdə əsas vurğu məsuliyyətli və sabit turizmin təşkilinə, insan hüquqlarının müdafiəsinə, sosial səmtli siyasətə, ekoloji məsuliyyətə, mədəni dəyərlərin qorunmasına edilir. Ə. Qarayevin sözlərinə görə, Qlobal Turizm Etikası Kodeksinə qoşulması Azərbaycanın turizm şirkətlərinin üzərinə müəyyən öhdəliklər də qoyur. Bu isə nəinki rekreasiya xidmətlərinin keyfiyyətinin artmasına, həm də Azərbaycanın dünya turizm birliyinə gələcək inteqrasiyasına yardım etmiş olacaq.

LOOK AT OTHERS AND SHOW YOURSELF
The intensive pace of the development of the tourism sector in Azerbaijan has been commended by the UN
Over the past decade it has been possible to form the basic elements of the tourism industry in Azerbaijan: modern hotels and recreation areas have been commissioned and associated services have been created. All this contributed to increasing both the foreign tourist flow and significant investment in the recreation industry. The achievements of the domestic tourism sector were most clearly presented at the annual International Tourism and Travel Exhibition - AITF. This representative forum has been held in Baku for the thirteenth time.
Today Azerbaijan occupies one of the best positions in the world in the rate of annual growth on the recreational market - 10 per cent, which is almost three times higher than the world average. It is noteworthy that in 2012, Azerbaijan achieved an unprecedented pace of income growth in the tourism industry in the post-Soviet area. Thus, according to UNWTO statistics, the country's tourist complex managed to accumulate about 2.433nm dollars, providing a growth of 89 per cent in relation to the previous year. For comparison, the turnover of the tourism industry in Georgia was 1.411bn dollars two years ago and Moldova - about 213m dollars.
The attractiveness of natural and geographical conditions, the rich cultural and historical heritage and the high business status of Azerbaijan create perfect conditions for the activity of local and foreign investors who invest heavily in the development of the tourism infrastructure. Thus, according to the latest figures, the country operates nearly 520 hotels that can accommodate about 35,000 tourists at the same time. Currently, about 60 new hotels of various levels are under construction. After their commissioning, the bed capacity will increase by 10,000-15,000 or 40 per cent. By the pace of building the hotel infrastructure, the country is also one of the leaders in the former Soviet Union. In light of the above facts, it is justified that in the rating of the World Economic Forum (WEF), Azerbaijan moved several notches up on the scale of tourist attractiveness and is among the four leaders in the CIS.
The recent measures to promote inbound tourism resulted in a record number of tourists - more than 2.5m foreign nationals - visiting the country in the past year. And about two million visitors came directly for the purpose of leisure and travel. Thus, we can say that the volume of foreign tourist traffic has been growing steadily in recent years.
The number of foreign tourists who visited us in 2005 did not exceed 1.1m, while thirteen years ago it barely reached 400,000 people. Given the rapid development of the tourism industry, international experts do not rule out a 50 per cent increase in the foreign tourist flow into the country in the next five or six years.
The development of tourism at the present level is inconceivable without strong information support - organization of international tourism conferences and exhibitions. This year there are a record number of participants at the 13th International Tourism Fair AITF-2014, which opened on 3 April, and the geography of states has significantly expanded (351 companies from 38 countries, and about 60 per cent of the participants were represented by foreign companies and national stands) . Within the Tourism Forum, the 8th International Exhibition Everything for Hotels, Restaurants and Supermarkets HOREX Caucasus-2014 was also held.
Azerbaijani President Ilham Aliyev and his spouse Mehriban Aliyeva familiarized themselves with the exhibition of the Tourism Forum.
During AITF-2014, Baku also hosted the 57th meeting of the European Commission of the World Tourism Organization (WTO). According to the Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev, the country is paying a lot of attention to the development of tourism today, and the ministry is currently focused on improving two priority fields. "The first task is the development of an entirely new direction for the country - winter tourism, in particular, the development of tourist facilities in Sahdag and Qabala. Another trend is the implementation of the EU twinning- project to improve the tourism management," the minister said. Under this project, experts from EU countries, in particular Austria and Lithuania will assess tourism management in Azerbaijan and share their rich experience and innovation in the tourism sector with us.
It is noteworthy that ahead of the meeting of the European Commis-sion, WTO Secretary General Taleb Rifai arrived in Baku and met with Azerbaijani President Ilham Aliyev. During the exchange of views, the head of state stressed the priority role of tourism in the state policy of developing the non-oil sector of the economy. The head of state stressed that the current reforms will be continued and conditions for the growth of the foreign tourist flow into the country will become even more simplified in the future.
"Visa facilitation measures undertaken in Azerbaijan and the implementation of the system for the electronic issuance of tourist visas are positive factors influencing the increase in the flow of tourists into your country. Another stage of inclusion in the global travel system is the expansion of direct air services, and Azerbaijan intends to fulfill these obligations. The holding of European games, Islamic Olympics and other international events strengthen the image of Azerbaijan as a country with a developed tourism sector," Taleb Rifai said.
At the AITF-2014 exhibition, an agreement on Azerbaijan's accession to the Global Code of Ethics for Tourism - GCET - was signed. The agreement was signed by the chairman of Azerbaijan Tourism Associ-ation (AzTA), Nahid Bagirov, and UNWTO Secretary General Taleb Rifai. The Code adopted in 2001 has been joined by 247 tourist associations from 34 countries of the world. This document is a set of principles designed to increase the socioeconomic benefits for the tourism industry, minimizing any adverse effects. The main emphasis in the code is on the organization of responsible and sustainable tourism, protection of human rights, socially-oriented policy, environmental responsibility and conservation of cultural artifacts. According to Abulfaz Qarayev, joining the Global Code of Ethics for Tourism imposes certain obligations on travel agencies in Azerbaijan, which will not only improve the quality of recreational services, but will contribute to the further integration of Azerbaijan into the world tourism community.