“RABİTƏ” FİNALDA KƏSİLDİ
Yaxın keçmişdə Azərbaycan voleybol sevərləri yalnız "Azərreyl" klubunu tanıyırdı. Ölkəmizin voleybol flaqmanı sayılan bu klub uzun illər beynəlxalq arenada Azərbaycanı layiqincə təmsil edirdi. İllər keçdi, ölkədə voleybol klublarının sayı çoxaldı. "Azərreyl"in rəqibləri də artdı. Düz dörd il əvvəl ilk dəfə “Rabitə” klubu Azərbaycan çempionatının qalibi oldu. Ardıcıl dörd mövsüm qızıl medallara sahib çıxan rabitəçilər mötəbər yarışlarda da sözünü deməyi bacardı. Klublar dünya çempionatında qalib gəldi, ardınca həmin yarışda ikinci dəfə finalda mübarizə aparmaq şansı əldə etdi. Üç il ərzində iki dəfə Çempionlar Liqasının finalında iştirak etməklə qitədəki rəqiblərinin "qorxulu yuxu"suna çevrildi. İndi "Rabitə"nin yalnız 1 reallaşmayan arzusu qalıb. Bu Çempionlar Liqasında çempionluq sevinci yaşamaqdır.
"Çox məyusam. Çempionlar Liqasından qələbə qazanmaq istəyirdik. Amma alınmadı. İdmanda məğlubedilməz komanda olmur. Voleybolçularımız yaxşı oynadı, amma son nöqtəni qoymaq mümkün olmadı. Məqsədimiz uğrunda mübarizəni davam etdirəcəyik. Arzumuz Çempionlar Liqasının kubokunu Bakıya gətirməkdi. Bu məqsədə çatana qədər mübarizə aparmağa hazırıq. Sizlərə söz verirəm ki, "Rabitə" yaxın illərdə həmin kuboku qazanacaq"-deyə "Rabitə"nin prezidenti Cəlil Cəfərov əmin etdi.
Klub rəhbərinin nikbinliyini komandanın oyunçuları da bölüşür. "Komandamız kiçik zamanda böyük uğurlar əldə edib. İkinci dəfə finala vəsiqə qazandıq. Rabitənin uğurları çoxdur. Finaldakı məğlubiyyətə görə təəssüflənməyə dəyməz. Üzərimizdə daha çox çalışmalıyıq. Bizi dəstəkləyənlərə çox sağ ol deyirəm. Çempionlar Liqasının kubokunun tezliklə Bakıya gələcəyinə inanıram. Yeni mövsümdə daha böyük səylə mübarizə aparacağıq" - deyə "Rabitə"nin voleybolçusu Madelayn Montana bildirdi.
"Rabitə"nin baş məşqçisi Marçello Abbondanza isə öz növbəsində rəqib komandanın qələbəyə layiq olduğuna diqqət yetirdi: "Düzünü deməliyəm, rəqibin oyununa heyran qaldım. Bu, uzun illərin əməyinin nəticəsidir. Final çox maraqlı alındı. Azərbaycan çempionu layiqli mübarizə sərgilədi. Lakin rəqib çox güclü idi".
Azərbaycan çempionunun məğlubiyyət səbəbləri müxtəlifdir. İlk növbədə, komandada hücumçu çatışmazlığı var. "Rabitə" millinin üzvü Natalya Məmmədovanı komandada saxlaya bilmədi. Məmmədova ona daha böyük məvacib təklif edən "Omiçka"ya keçdi. Əvəzində "Rabitə" Angelina Qrünü transfer etdi. Lakin zaman göstərdi ki, təcrübəli polşalı xanımın əvvəlki oyunundan əsər-əlamət qalmayıb. Artıq əminliklə söyləmək olar ki, Qrünün transferi ümidləri doğrultmadı. Məhz buna görə də finalda Madelayn Montano təkbaşına rəqibə problem yarada bilmədi. Montanoya layiqli duet təşkil edən voleybolçu olsaydı, nəticə tam başqa ola bilərdi. Digər voleybolçular da finalda özünə bənzəmədi. Dördüncü zonada oynayan voleybolçularımızın Çempionlar Liqasının finalında oynayacaq səviyyədə olmadığı aşkar göründü. Bəzi epizodlarda topun qəbulunda yol verilən nöqsanlar, ümumiyyətlə, qələbəyə olan ümidləri dəfn etdi.
Türkiyə təmsilçisinin ən böyük üstünlüyü sabit heyət və məşqçi korpusuna malik olmasıdır. "Rabitə" isə 4 ilə 4 baş məşqçi dəyişib. Əvvəlcə Draqutin Baltiç, sonra Deyan Brcoviçlə Zoyan Qayiç, nəhayət Marçelo Abbondanza. Axı, klub rəhbərliyi nə vaxt anlayacaq ki, nəticə üçün zaman lazımdır. "Rabitə"nin sabit heyət qura bilməməsi də başlıca problemlərdəndir. Bahalı transferlərə özünü göstərmək üçün vaxt lazımdır. Bir fakta diqqət yetirmək kifayətdir. Çempionlar Liqasının qalibi "Vakıfbank" uzun illərdir Covanni Quidettiylə çalışır və bunun sayəsində kifayət qədər sanballı komanda formalaşdıra bilib.
Bütün bunları nəzərə alaraq, mütəxəssislər hesab edir ki, "Rabitə" bu il heyətdə islahat aparsa belə, məşqçiləri postunda saxlamalıdır. İtalyan Abbondanza ilə müqavilə artırılmalıdır. Qısa zamanda özünü yaxşı tərəfdən göstərən mütəxəssis işinin öhdəsindən layiqincə gəlir. Komandanın əsas legionerləri Montano, Kastilyo və Akinradevo da karyerasını "Rabitə"də davam etdirməlidir. Sadəcə klubda davamlı rəqabət, layiqli ehtiyat qüvvə yaradılmalıdır.
Etiraf etmək lazımdır ki, 3 ildə 2 dəfə Çempionlar Liqasında gümüş medal qazanmaq Avropanın əksər klubları üçün əlçatmazdır. "Rabitə" isə bu nəticəyə imza atıb. Komandamız doğrudan güclü heyətə malikdir. Amma çatışmayan cəhətlər böyük uğurlara nail olmaqda problem olur. Bu gün Azərbaycanda idmana və idmançılara yüksək səviyyədə diqqət və qayğı var. Məhz belə halda bütün komandalarımız 1-ci yer uğrunda mübarizə aparmalıdır.
Digər məqamın həlli isə Azərbaycan Voleybol Federasiyasından asılıdır. "Rabitə"nin heyətində bir nəfər də olsun azərbaycanlı voleybolçu yoxdur. Bu gün Azərbaycan superliqasının səviyyəsi kifayət qədər qənaətbəxşdir. Amma klublarda yerli idmançıların yoxluğu yaxşı gələcək vəd etmir. Əgər federasiya yeni mövsümdən legionerlərə limit tətbiq etsə, klublar 2 yerli oyunçunu meydana buraxmağa məcbur olacaq. Məhz onda potensialı düzgün müəyyənləşdirmək mümkün olacaq.

СВЯЗЬ С ФИНАЛОМ ПРЕРВАНА
В недалеком прошлом азербайджанские любители волейбола болели, в основном, за команду "АзерРейл". Этот клуб, считавшийся флагманом отечественного волейбола, долгие годы достойно представлял Азербайджан на международной арене. Прошли годы, в стране выросло количество волейбольных клубов. Соответственно и число конкурентов "АзерРейл". Ровно четыре года назад клуб "Рабита" впервые победил в чемпионате Азербайджана. Завоевывая после этого раз за разом золотые медали чемпионата страны, "связистки" сумели проявить себя в полной мере и на международной арене - выиграли клубный чемпионат мира, а потом еще раз завоевали право выступить в финале. Дважды за три года пробившись в финал Лиги чемпионов, "Рабита" превратилась в "страшный сон" для соперниц. Теперь у клуба осталась единственная неосуществленная мечта - победить в Лиге чемпионов.
"Крайне огорчен. Надеялись победить в Лиге чемпионов. Не получилось. Непобедимых команд в спорте нет. Наши волейболистки сыграли прекрасно, но поставить последнюю точку не удалось. Мы продолжим борьбу. Наша цель - привезти в Баку Кубок Лиги чемпионов. Мы готовы к борьбе за это. Обещаю, что в ближайшие годы "Рабита" завоюет этот кубок", - заявил после неудачи в финале Джалил Джафаров, президент клуба "Рабита".
Его оптимизм разделили и игроки команды. "За короткий срок наша команда добилась больших успехов. Мы уже второй раз завоевали путевку в финал. Успехов у "Рабиты" много. Не стоит слишком сильно огорчаться по поводу этого поражения. Верю, что Кубок Лиги чемпионов скоро будет в Баку. В новом сезоне мы будем бороться с еще большим усердием", - утешала болельщиков волейболистка Маделайн Монтана.
Главный тренер "Рабиты" Марчелло Аббонданза, в свою очередь, отдал должное игре соперника. "Скажу честно, игра противника меня просто очаровала. Это - результат многолетнего труда. Финал получился очень интересным. Чемпион Азербайджана боролся достойно. Но противник был слишком силен", - сказал он.
Причин поражения чемпиона Азербайджана несколько. В первую очередь в команде имеет место дефицит нападающих. Не сумев удержать в своем составе члена национальной сборной Наталью Мамедову, согласившуюся на более выгодное предложение клуба "Омичка", "Рабита" пригласила вместо нее Ангелину Грю. Но время показало, что былым своим мастерством опытная польская волейболистка уже не отличается. То есть ее трансферт не оправдал надежд. Именно поэтому в финале Маделайн Монтана в одиночку не смогла создать соперницам существенных проблем. Будь рядом с нею игрок, способный составить достойный дуэт, результат был бы совсем другим… Не были похожи на себя в финальной встрече и другие волейболистки. Выступая в 4-й зоне, "связистки" демонстрировали игру, явно не подобающую финалу Лиги чемпионов. Ошибались даже при приеме, похоронив тем самым наши надежды на победу.
Самым большим преимуществом турецкого клуба можно назвать наличие стабильного состава и тренерского корпуса. "Рабита" же за четыре года сменила четырех наставников. Сперва у руля команды стоял Драгун Балтич, потом ее возглавили Деян Брджович, Зоян Гайич и, наконец, был приглашен Марчелло Аббонданза. Что касается состава, приглашенным в состав "Рабиты" игрокам необходимо время, чтобы проявить себя.
С учетом всего этого специалисты считают необходимым продлить контракт с итальянским тренером "Рабиты". Проявивший себя за короткий срок с положительной стороны Марчелло Аббонданза справляется с возложенными на него обязанностями. Должны продолжить свою карьеру в этом клубе и его основные легионеры - Монтана, Кастильо и Акинраведо. Просто в команде необходимо создать здоровую конкуренцию, сформировать достойную замену.
Надо признать, что завоевать дважды за три года серебряные медали Лиги чемпионов не под силу многим клубам Европы. Но "Рабита" добилась этого. Команда обладает сильным составом. Добиться же большего мешают имеющиеся недостатки, которые при нынешнем внимании к спорту в Азербайджане вполне устранимы.
Другой момент, требующий внимания, - это то, что в составе "Рабиты" нет ни одной волейболистки-азербайджанки. Сегодня уровень азербайджанской суперлиги достаточно высок, и отсутствие в клубах местных спортсменок не обещает ничего хорошего в будущем. Если федерация со следующего сезона введет лимит на легионеров, то клубам придется выпускать на площадку двух местных волейболисток. Тогда и можно будет объективно оценить потенциал.