ELECTRONIC ARTS - XXI ƏSRIN INCƏSƏNƏTI
İndi rəsmi yalnız karandaş, fırça və ya boyalarla deyil, həm də yeni IT-texnologiyaların yardımı ilə çəkmək mümkündür.  Kətan əvəzinə, məsələn, mobil telefon ekranını, planşet ilə istifadə etmək olar, fırçanı isə sensor karandaş əvəz edəcək. Hər şey sizin fantaziyadan və rəsm qabiliyyətinizdən asılıdır. İncəsənətin yeni növü olan "e-Art" və ya "Digital Arts" -  informasiya-kommunikasiya və media texnologiyalarının vasitəsilə yaradılan elektron incəsənət hazırda bütün dünya üzrə öz populyarlığının zirvəsindədir. İnternetdə artıq  elektron rəssamların birlikləri yaranıb ki, onlar əsl incəsənət əsərləri ortaya qoya bilirlər.
Çoxfunksiyalı  planşet kompüterlər çox tez-tez təsviri incəsənətdə istifadə edilir və bu, təsadüfi deyil! Düzdür, bu cür planşetdə rəsmi ya barmaqla, ya da stilusla çəkmək mümkündür, kompüter "siçan"ından istifadə etmək olar ki, o da həmişə mümkün olmur. Gerçək rəssama isə fırça tələb edilir, baxmayaraq ki, onun "inci"si elektron təsvirdir///... Məhz bu incəsənət əsərlərinin elektron olması səbəbindən internet layihəçiləri bu qeyri-adi hadisəni patentləşdirərək yetkin rəssamlar üçün möcüzə yaradıblar. Elektron fırça kimi innovasiya planşet də gerçək kağız üzərində boyalarla olduğu kimi rəsm çəkməyə imkan verir. Fırçanın işçi hissəsi xüsusi düzəldilmiş sintetik tellərdən - ötürücü naqillərdən yararlanmaqla yerinə yetirilib. "Elektron" fırçanın planşet üzərində qalan çalarları rəssamın kətan üzərinə atdığı çalarlara çox bənzərdir.  Xovlar fırçanın dəstəyinin ucuna qoşularaq onu uzada bilən xüsusi qapaqla qoruyur.
Silikon örtüklü, kiçik ikitərəfli fırça uzunluğu 11,5 sm.-ə qədər çatır. Xüsusi örtük fırçanın rəssamın əlindən çıxmasına imkan vermir.
Bundan başqa, xüsusi qarmaqlar bu gözəl ixtiranı stilus kimi də işlətməyə imkan yaradır. "iPad"da rəsm üçün nəzərdə tutulan "Sensu Brush" fırçası əslində adi fırçanın prototipidir. Rəsm üçün "Wacom" şirkəti tərəfindən işlənmiş texnologiya ilə işləyən peronun istifadə edildiyi yeni smartfonlardan biri də rəsm üçün yarayır. Bu cür stilus yetərincə mürəkkəb qurğudur: içində kiçik radioelement platası var, korpusunda funksiyalarını genişləndirən düymə var. Peronun "prujin"li  sonluğu basma qüvvəsini müəyyən etməyə imkan verir - bu xüsusiyyət rəsm proqramlarında da istifadə edilir :  xəttin qalınlığı dəyişir, rənglənmə intensivliyini də nəzarətdə saxlamaq olar.
Yeni incəsənət növü Bakıya da gəlib. Gənclər rəsmlə getdikcə daha çox maraqlanmağa başlayıblar. Yeni incəsənət növünü mənimsəyən rəssamlardan biri olan Kamran Qasımzadənin sözlərinə görə, IT-nin yardımı ilə rəsmlə məşğul olmaq onda yeni və qeyri-adi hər şeyə maraq oyadıb. "Elektron rəsmlər öz qeyri-adi texnikası ilə məni maraqlandırıb - hər şey çəkmək olar. Əgər hər hansı bir element xoşunuza gəlmirsə, onu "silmək" və yenidən rəsm etmək olar. Burada əsəri dostla da paylaşmaq mümkündür, yəni bu virtual əsəri blutuzla ona da göndərə bilərsən. Mənə dostluq şarjları və portretləri çəkmək xoş gəlir.  Dostlarımın çoxunun telefonunda çəkdiyim fərdi portretlər var. Ümumiyyətlə, həmişə rəsm çəkmişəm. Uşaqlıqda valideynlərimdən xahiş edirdim ki, məni Tofiq İsmayılov adına Pionerlər Evindəki rəsm dərnəyinə qoysunlar. 9-cu sinifdə valideynlərimə bildirdim ki, orta məktəbdən sonra Əzim Əzimzadə adına məktəbə daxil olmaq istəyirəm.  Amma onda valideynlərim bunun əleyhinə getdilər, dedilər ki, rəssamlıqla çörək pulu qazana bilməzsən. Onda güzəştə getdim və Memarlıq-Tikinti Universitetini seçdim. Rəssamılıq sənətini buraxmadım. Əminəm ki, həmişə rəsm çəkəcəyəm. Fırçanı əlimə götürəndən sonra dünyada hər şeyi unuduram, bütün hisslərimi kətana və kağıza tökmək istəyirəm", - deyə o vurğulayır.
Ümumiyyətlə, Kamran hesab etmir ki, elektron rəssamlıq gələcəkdə kətanı, fırçaları və boyaları əvəz edə bilər. "İnsan həmişə nəsə yeni zirvəyə qalxmaq, öyrənmək və inkişaf etmək istəyir.  Bədii əsərlər, eləcə də gerçək rəssamların işləri həmişə qiymətləndiriləcək. Elektron əsərlərdə, hətta rənglər də fərqlidir. Gerçəklikdə olan kimi deyil.  Həddindən virtual və cansızdır. Boyalarla isə oynamaq, bu və ya  başqa detallara ayırmaq, onları daha qabarıq və real etmək olar. Yəni əsl incəsənət bütün vaxtlarda aktual olacaq!" - deyə rəssam vurğulayır.

ELECTRONIC ARTS - ART OF THE 21ST CENTURY
Nowadays you can draw not only with pencils, brushes or paints, but also with the latest IT-technology. Instead of canvas, you can use, for example, mobile phone screens and tablets, while the touch pen will replace the brush. It all depends on your imagination and drawing skills. The new art form - e-Art or Digital Arts - electronic arts created using information and communication technologies and media - is at the peak of its popularity in the world. On the Internet there are already communities of electronic artists who create real works of art.
Multifunctional tablet computers very often find their use in visual arts, and it's no wonder! True, you will have to draw on such a tablet either with your finger or a stylus, but you can also use the mouse, which is quite inconvenient. A true artist will need a brush despite the fact that his "masterpieces" will be electronic images ... Just because such works of art are electronic, web developers have created a miracle for adult artists, patenting quite an unusual phenomenon. An innovation in the form of an electronic brush allows you to draw on tablets like on a piece of paper - with actual paint. The working part of the brush is made using specially made synthetic hairs - conducting fibres. Strokes of the "electronic" brush, which remain on the tablet, are identical to strokes "left" by artists on canvas. The fibres are protected by a special cap that is used for convenience as an extension for the pen. A small two-sided brush with silicone coating has a length of 11.5 cm. The special coating will not allow the brush to slip out of the artist's fingers.
In addition, special nozzles allow this wonderful invention to be used as a stylus. The so-called Sensu Brush - the brush for drawing on an iPad - is, in fact, the prototype of the ordinary brush! One of the newest smartphones, which uses a pen that works on technology developed by Wacom, is also suitable for painting. This stylus is a pretty complex device: inside there is a small board with radioactive elements, there is a button on the body, extending its functionality. Spring tip of the pen makes it possible to determine the effect of pushing - this property is used in painting programmes: the thickness of the line changes and you can control the intensity of painting.
The new art form has appeared in Baku too. More and more young people are interested in electronic drawing. According to one of the artists studying the new art form, Kamran Qasimzada, he was inspired to take IT drawing lessons by his passion for everything new and unusual. "Electronic pictures captivated me with their unusual technique - you can draw anything you like. If you do not like a certain element, you can "erase" and draw it again. You can immediately share it with a friend, sending him a virtual canvas by bluetooth. I like to draw friendly cartoons and portraits. Many of my friends already have personalized "wallpapers" with their own portraits in their phones. In general, I have always drawn. As a child, I asked my parents to enroll me with a drawing circle at the Tofiq Ismayilov Palace of Pioneers. In the 9th grade, I told my parents that after school, I want to go to Azim Azimzada College. But my parents were against it, they said you can't make your living with arts. Then I decided to make a compromise and chose Architecture and Civil Engineering University. I did not give up arts. I still draw. Usually I give my works to friends. I am sure that I will always draw. When I take the brush, I forget about everything, spilling out all my feelings onto canvas and paper," he said.
However, Kamran does not believe that electronic art may replace the canvas, brushes and paints in the future. "It is human nature to comprehend something new, to learn and grow, but I think that works of art will always be appreciated like works of real artists. In electronic pictures, even colours are different. They are not like in reality. They are too virtual and lifeless. But you can play with colours, pick out this or that detail and make them more prominent and realistic. So real art will be relevant at all times," the artist says.