ELECTRONIC ARTS - XXI ƏSRIN INCƏSƏNƏTI
İndi rəsmi yalnız karandaş, fırça və ya boyalarla deyil, həm də yeni IT-texnologiyaların yardımı ilə çəkmək mümkündür.  Kətan əvəzinə, məsələn, mobil telefon ekranını, planşet ilə istifadə etmək olar, fırçanı isə sensor karandaş əvəz edəcək. Hər şey sizin fantaziyadan və rəsm qabiliyyətinizdən asılıdır. İncəsənətin yeni növü olan "e-Art" və ya "Digital Arts" -  informasiya-kommunikasiya və media texnologiyalarının vasitəsilə yaradılan elektron incəsənət hazırda bütün dünya üzrə öz populyarlığının zirvəsindədir. İnternetdə artıq  elektron rəssamların birlikləri yaranıb ki, onlar əsl incəsənət əsərləri ortaya qoya bilirlər.
Çoxfunksiyalı  planşet kompüterlər çox tez-tez təsviri incəsənətdə istifadə edilir və bu, təsadüfi deyil! Düzdür, bu cür planşetdə rəsmi ya barmaqla, ya da stilusla çəkmək mümkündür, kompüter "siçan"ından istifadə etmək olar ki, o da həmişə mümkün olmur. Gerçək rəssama isə fırça tələb edilir, baxmayaraq ki, onun "inci"si elektron təsvirdir///... Məhz bu incəsənət əsərlərinin elektron olması səbəbindən internet layihəçiləri bu qeyri-adi hadisəni patentləşdirərək yetkin rəssamlar üçün möcüzə yaradıblar. Elektron fırça kimi innovasiya planşet də gerçək kağız üzərində boyalarla olduğu kimi rəsm çəkməyə imkan verir. Fırçanın işçi hissəsi xüsusi düzəldilmiş sintetik tellərdən - ötürücü naqillərdən yararlanmaqla yerinə yetirilib. "Elektron" fırçanın planşet üzərində qalan çalarları rəssamın kətan üzərinə atdığı çalarlara çox bənzərdir.  Xovlar fırçanın dəstəyinin ucuna qoşularaq onu uzada bilən xüsusi qapaqla qoruyur.
Silikon örtüklü, kiçik ikitərəfli fırça uzunluğu 11,5 sm.-ə qədər çatır. Xüsusi örtük fırçanın rəssamın əlindən çıxmasına imkan vermir.
Bundan başqa, xüsusi qarmaqlar bu gözəl ixtiranı stilus kimi də işlətməyə imkan yaradır. "iPad"da rəsm üçün nəzərdə tutulan "Sensu Brush" fırçası əslində adi fırçanın prototipidir. Rəsm üçün "Wacom" şirkəti tərəfindən işlənmiş texnologiya ilə işləyən peronun istifadə edildiyi yeni smartfonlardan biri də rəsm üçün yarayır. Bu cür stilus yetərincə mürəkkəb qurğudur: içində kiçik radioelement platası var, korpusunda funksiyalarını genişləndirən düymə var. Peronun "prujin"li  sonluğu basma qüvvəsini müəyyən etməyə imkan verir - bu xüsusiyyət rəsm proqramlarında da istifadə edilir :  xəttin qalınlığı dəyişir, rənglənmə intensivliyini də nəzarətdə saxlamaq olar.
Yeni incəsənət növü Bakıya da gəlib. Gənclər rəsmlə getdikcə daha çox maraqlanmağa başlayıblar. Yeni incəsənət növünü mənimsəyən rəssamlardan biri olan Kamran Qasımzadənin sözlərinə görə, IT-nin yardımı ilə rəsmlə məşğul olmaq onda yeni və qeyri-adi hər şeyə maraq oyadıb. "Elektron rəsmlər öz qeyri-adi texnikası ilə məni maraqlandırıb - hər şey çəkmək olar. Əgər hər hansı bir element xoşunuza gəlmirsə, onu "silmək" və yenidən rəsm etmək olar. Burada əsəri dostla da paylaşmaq mümkündür, yəni bu virtual əsəri blutuzla ona da göndərə bilərsən. Mənə dostluq şarjları və portretləri çəkmək xoş gəlir.  Dostlarımın çoxunun telefonunda çəkdiyim fərdi portretlər var. Ümumiyyətlə, həmişə rəsm çəkmişəm. Uşaqlıqda valideynlərimdən xahiş edirdim ki, məni Tofiq İsmayılov adına Pionerlər Evindəki rəsm dərnəyinə qoysunlar. 9-cu sinifdə valideynlərimə bildirdim ki, orta məktəbdən sonra Əzim Əzimzadə adına məktəbə daxil olmaq istəyirəm.  Amma onda valideynlərim bunun əleyhinə getdilər, dedilər ki, rəssamlıqla çörək pulu qazana bilməzsən. Onda güzəştə getdim və Memarlıq-Tikinti Universitetini seçdim. Rəssamılıq sənətini buraxmadım. Əminəm ki, həmişə rəsm çəkəcəyəm. Fırçanı əlimə götürəndən sonra dünyada hər şeyi unuduram, bütün hisslərimi kətana və kağıza tökmək istəyirəm", - deyə o vurğulayır.
Ümumiyyətlə, Kamran hesab etmir ki, elektron rəssamlıq gələcəkdə kətanı, fırçaları və boyaları əvəz edə bilər. "İnsan həmişə nəsə yeni zirvəyə qalxmaq, öyrənmək və inkişaf etmək istəyir.  Bədii əsərlər, eləcə də gerçək rəssamların işləri həmişə qiymətləndiriləcək. Elektron əsərlərdə, hətta rənglər də fərqlidir. Gerçəklikdə olan kimi deyil.  Həddindən virtual və cansızdır. Boyalarla isə oynamaq, bu və ya  başqa detallara ayırmaq, onları daha qabarıq və real etmək olar. Yəni əsl incəsənət bütün vaxtlarda aktual olacaq!" - deyə rəssam vurğulayır.

ELECTRONIC ARTS - ИСКУССТВО XXI ВЕКА
Рисовать теперь можно не только карандашами, кистью или красками, но и с помощью новейших IT-технологий. Вместо холста можно использовать, например, экран мобильного телефона, планшета, а кисть заменит вам сенсорный карандаш. Все зависит от вашей фантазии и навыков рисования. Новый вид искусства - e-Art или Digital Arts - электронное искусство, которое создается с помощью информационно-коммуникационных и медийных технологий, - на пике популярности во всем мире. В Интернете уже есть сообщества электронных художников, создающих настоящие произведения искусства.
Планшетные многофункциональные компьютеры очень часто находят свое применение в изобразительном искусстве, и это не удивительно! Правда, рисовать на подобном планшете придется либо пальцем или стилусом, а можно и мышкой, что совсем несподручно. Истинному художнику потребуется кисть, несмотря на то, что его "шедеврами" станут электронные изображения… Именно по причине того, что такие произведения искусства являются электронными, интернет-разработчики создали чудо для взрослых художников, запатентовав совершенно необычное явление. Инновация в виде электронной кисти дает возможность рисовать на планшетах как на листе бумаги - реальными красками. Рабочая часть кисти выполнена с использованием специально сделанных синтетических волосков - проводящих волокон. Мазки "электронной" кисти, которые остаются на планшете, абсолютно идентичны мазкам, "брошенным" художниками на холсте. Ворсинки защищены специальным колпачком, используемым для удобства в качестве дополнительной длины для ручки. Небольшая двусторонняя кисть с силиконовым покрытием имеет длину до 11,5 см. Особое покрытие не позволит кисти выскользнуть из пальцев художника.
Кроме того, специальные насадки позволяют применять это замечательное изобретение в качестве стилуса. Так называемый Sensu Brush - кисть для рисования на iPad - является, по сути, прототипом обычной кисти! Для рисования подойдет также один из новейших смартфонов, в котором используется перо, работающее по технологии, разработанной компанией Wacom. Такой стилус представляет собой довольно сложное устройство: внутри находится маленькая плата с радиоэлементами, на корпусе имеется кнопка, расширяющая функционал. Пружинящий кончик пера позволяет определять силу нажатия - это свойство используется в программах рисования: меняется толщина линии, можно контролировать интенсивность окрашивания.
Новый вид искусства появился и в Баку. Все больше молодежи увлекается электронным рисованием. По словам одного из художников, осваивающего новый вид искусства, Кямрана Касимзаде, на занятия рисованием с помощью IT его подвигла страсть ко всему новому и необычному. "Электронные картины увлекли меня своей необычной техникой - можно рисовать что угодно. Если не понравится какой-то элемент, "стереть" и нарисовать заново. Тут же можно поделиться с другом, переслав ему виртуальное полотно по блутузу. Мне нравится рисовать дружеские шаржи и портреты. У многих моих друзей в телефоне уже имеются персональные "обои" с собственным портретом. А вообще я всегда рисовал. В детстве упросил родителей записать меня в кружок рисования во Дворце пионеров имени Тофика Исмайлова. В 9-м классе заявил родителям, что после школы хочу поступить в училище имени Азима Азимзаде. Но родители были против, мол, художеством на жизнь не заработаешь. Тогда я решил пойти на компромисс и выбрал Архитектурно-строительный университет. Художественное искусство я не бросил. До сих пор рисую. Свои работы обычно дарю друзьям. Уверен, что рисовать буду всегда. Когда я беру в руки кисть, забываю обо всем на свете, выплескивая на холст и бумагу все свои чувства", - говорит он.
Впрочем, Кямран не считает, что электронное искусство может в будущем заменить холст, кисти и краски. "Человеку свойственно постигать что-то новое, учиться и развиваться, но мне кажется, художественные произведения будут цениться всегда, как и труд настоящих художников. В электронных картинах даже цвета другие. Не такие, как в реальности. Слишком виртуальные и неживые. А красками можно играть, оттенять те или иные детали, делать их более выпуклыми и реальными. Так что настоящее искусство будет актуально во все времена!" - считает художник.