MUĞAM ULDUZLAR PARLADIR
Novruz bayramı ərəfəsində Bakıda «Muğam aləmi» III Beynəlxalq muğam festivalı keçirildi. Bir həftə ərzində şəhərimiz gözəl və qədim musiqi dünyasının paytaxtına çevrildi.
Muğam Azərbaycanın özünəməxsus vizit kartı, xalqın milli sərvətidir. Bu ölməz musiqiyə bütün dünya layiqli dəyər, qiymət verir. Azərbaycan muğamının UNESSO-nun Bəşəriyyətin qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilməsi açıq şəkildə göstərir ki, muğam yalnız Azərbaycan xalqının yox, bütün bəşəriyyətin mədəni sərvətidir.
Builki festivalın yeniliklərindən biri tədbirin açılış mərasiminin keçirildiyi məkan olub. «Muğam aləmi» III Beynəlxalq muğam festivalı martın 9-da Heydər Əliyev Mərkəzində start götürüb. Açılış mərasimində çıxış edən Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESCO və İSESCO-nun xoşməramlı səfiri, Beynəlxalq Muğam Festivalının prezidenti Mehriban Əliyeva mərasimin təşkil olunduğu mərkəzin özünün «sanki musiqiyə bənzəyərək insanların daxilində müxtəlif hisslər, obrazlar oyatdığını» söyləyib. Ölkəmizin birinci xanımı dünyada muğama marağın artdığını vurğulayıb və bunun təsdiqi kimi festivalda iştirak edən ölkələrin sayının çoxaldığını göstərib. «Artıq üçüncü dəfədir ki, qədim muğam sənəti dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn ifaçıları, sənətkarları, incəsənət xadimlərini, alimləri, musiqisevərləri bir araya toplayır və heç bir sərhədlərə sığışmayan gözəl musiqi bizi on gün ərzində birləşdirəcək, bizə xoş anlar bəxş edəcəkdir», -deyə M. Əliyeva bildirib.
Birinci xanım qeyd edib ki, bu ilki festival bir sıra yeniliklərlə fərqlənir: «Birinci yenilik ondan ibarətdir ki, muğam müsabiqəsi təkcə xanəndələr arasında keçirilmir, həmçinin instrumental muğam sənətini də əhatə edəcəkdir. Digər yenilik ondan ibarətdir ki, demək olar, ölkəmizin bütün regionlarında fəaliyyət göstərən musiqi məktəblərinin şagirdləri bu festivalda iştirak edəcəklər. Onlar məşhur xanəndələrlə, ölkəmizə gələn qonaqlarla birgə çıxış edəcəklər və əlbəttə, bu da gənc istedadlar üçün əvəzolunmaz bir təcrübədir. Əvvəlki illərdən fərqli olaraq bu il festival təkcə Bakı şəhərində deyil, Naxçıvanda, Gəncədə, Lənkəranda, Qəbələdə, Şamaxıda, Şirvanda və ölkəmizin digər şəhər və rayonlarında keçiriləcəkdir. Hər bir xalqın, hər bir millətin ən böyük sərvəti onun mədəni irsidir. Azərbaycan qədim və zəngin tarixə, mədəniyyətə malik olan bir ölkədir. Əsrlər boyu bizi bir millət kimi qoruyub saxlayan mədəni irsimiz, dilimiz, ədəbiyyatımız, poeziyamız, musiqimiz olub. Muğam isə əsl sənət incisidir. Təsadüfi deyil ki, Azərbaycan muğamı UNESCO-nun bəşəriyyətin mədəni irsinin şah əsərləri siyahısına salınıb və çox sevindirici haldır ki, artıq bu siyahıda Azərbaycan tarı və tar ifaçılığı da vardır. Bu, bizim mədəni irsimizə, mədəni irsimizin qorunmasına dünya miqyasında göstərilən diqqətin və qayğının göstəricisidir».
Məlumdur ki, muğamın tam ifası (dəsgah) yüksək peşəkarlıq tələb edir. Festivalda muğamların tam versiyasını Zabit Nəbizadə və Mirələm Mirələmov («Rast»), Mənsum İbrahimov və Təyyar Bayramov («Şur»), Arif Babayev və Babək Niftəliyev («Zabul-segah»), Firuz Səxavət və Arzu Əliyeva («Çahargah»), Alim Qasımov və Fərqanə Qasımova («Bayatı-şiraz») və digər ustadlar ifa ediblər.
Azərbaycan ifaçılarının çıxışları ilə yanaşı, dinləyicilərə əcnəbi ifaçılarla da tanışlıq üçün əla imkan yaradılıb. Onlar da öz növbələrində Şərqin muğama qohum olan ənənəvi janrlarını nümayiş etdirdilər. Bunlar uyğur muğamı (Çin), özbək şaşmakı, hind raqusu və s.-dir.
Muğam festivalı çərçivəsində Çindən Mərakeşədək müxtəlif xalqların musiqiləri səsləndirilib.
Festivala bir sıra ölkələrdən dünyaca məşhur kollektivlər dəvət olunmuşdu - Türkiyə, İran, İraq, Özbəkistan, Tacikistan, Qazaxıstan, ABŞ, Fransa, Kanada, Böyük Britaniya, Liviya, Braziliya, İspaniya, İtaliya və s. Onların arasında «Gözəl qızlar» qrupu (Çin), Hüseyn Əl-Ədhəmi (İraq), Lofti Buşnka (Tunis), Munojat Yolçiyeva (Özbəkistan), Abdessalam Bajedub və Chabab Al Andalouss qrupu (Mərakeş) və digər ifaçılar var idi.
Əcnəbi musiqiçilərin konsertilə yanaşı, Azərbaycanın tanınmış muğam ustalarının, həmçinin gənc və istedadlı ifaçıların çıxışları da dinlənilib. Onların arasında Arzu Əliyeva, Babək Niftəliyev, İlkin Əhmədov, Rəvanə Ərəbova, Səbinə Ərəbli və digərlərinin adlarını çəkmək olar. Açılış mərasimində möhtəşəm konsert proqramı təqdim olundu. Konsertdə Azərbaycan Dövlət Simfonik Orkestri, Azərbaycan Dövlət Xalq Çalğı Alətləri Orkestri, Azərbaycan Dövlət Xor Kapellası, Azərbaycan Dövlət Rəqs Ansamblı və Qədim Musiqi Alətləri Ansamblı çıxış etdi.
Bu il festival konsertləri yalnız paytaxtda yox, Naçxıvanda, Gəncədə, Lənkəranda, Qəbələdə, Şamaxıda, Şirvanda və ölkənin digər şəhər və rayonlarında da keçirilib. Şamaxıda təşkil olunmuş musiqi kollektivlərinin konsertinə 300-dən artıq tamaşaçı toplaşmışdı. Orada yerli xanəndələrin ifasında «Bayatı-şiraz» və «Zabul-seygah» muğamları ifa olunub. Dirijor Teymur Göyçayevin rəhbərliyilə Qara Qarayev adına Azərbaycan Dövlət Kamera Orkestrinin, Azərbaycan Xor Kapellasının, solistlər - xalq artistləri Mənsum İbrahimov və Aygün Bayramovanın, əməkdar artistlər Elçin Həşimov və Elnur Əhmədovun ifaları tamaşaçılar tərəfindən alqışlarla qarşılanıb.
Bakıda isə festival çərçivəsində təşkil edilmiş ilk konsertlərdən biri Fikrət Əmirovun «Min bir gecə» baletinin nümayişi olub. O, Opera və Balet Teatrında səhnələşdirilib. Martın 11-də Beynəlxalq Muğam Mərkəzində muğam axşamı təşkil olunub. Çinin Sincan-Uyğur Muxtar Rayonunun “Özhalmukamı” milli orkestrinin “Gözəl qızlar” və İraqın “İraqi maqam” musiqi kollektivlərinin ifasında milli musiqilər səsləndirilib. Azərbaycan xanəndələri isə dinləyicilərə “Ustaddan şagirdə” muğam məclisi təqdim ediblər.
İraqın “İraqi maqam” musiqi kollektivinin rəhbəri Hüseyn Əl-Ədhəmi bildirib ki, «belə festivalın təşkili muğamla məşğul olan, onu tədqiq və ifa edənlərin görüşməsinə böyük imkanlar yaradır».
Dünyaca məşhur misirli ifaçı Ayşə Reduan səsi və ifa tərzi ilə nəinki konsertə toplaşan tamaşaçıları, hətta festivalın iştirakçısı və qonağı olan çoxsaylı peşəkarları da valeh edib. Müğənni fəaliyyətlərini muğam kimi unikal fenomenə həsr etmiş ustaları Azərbaycana toplamış bu cür yüksək peşəkarlıqlı və nüfuzlu festivala dəvət aldığı üçün təşkilatçılara səmimi minnətdarlığını bildirib. «Mən sizin aranızda olduğum üçün özümü hədsiz dərəcədə xoşbəxt sayıram», - deyə Ayşə Reduan "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib: «Hesab edirəm ki, məhz musiqi xalqları və ölkələri yaxınlaşdırmağa qadirdir».
Bakıda keçirilən muğam festivalında ərəb musiqi dünyasının tanınmış siması, qədim ərəb dialektində klassik strof ifaçısı, bəstəkar və musiqiçi Lotfi Buşnak da iştirak edirdi. O, uzun illər BMT-nin xoşməramlı səfiri olub.
Lotvi Buşnak «muğamın xalqları birləşdirmək iqtidarında olduğunu» düşünür. «Bu, ürəkdən gələn, özündə sevgi və dinclik daşıyan səmimi musiqidir», - deyə məşhur qonaq bizimlə söhbətində bildirib.
Festival çərçivəsində simpozium da keçirilib. Onun əsas mövzusu «Azərbaycan muğamlarında və Şərqin oxşar ənənəvi janrlarında musiqi alətlərinin rolu» olub. Elmi çıxışların istiqaməti milli alətlərin problemlərinə əsasən müəyyənləşdirilib. Simpoziumda Kanada, Tunis, Rusiya, Çin, İran, Yaponiya kimi ölkələrdən olan mütəxəssislər çıxış edib.
Festivalda məşhur rəqqas Xoakin Kortes və onun Dizen De Mi ansamblının çıxışı da böyük marağa səbəb olub. Onun yaradıcılığı özündə hələ ərəblərin hökmranlığı dövründə yaranmış qədim incəsənətin - flamenkonun zəngin dünyasını əks etdirir. İfaçıların valehedici ustalığı, gözəl kostyumlar, özündə qaraçı və ispan rəqslərinin ritmlərini birləşdirən musiqi - bütün bunlar festivalın layiqli kulminasiyası olub.
Möhtəşəm musiqi aksiyasının son akkordu Milli Dənizkənarı Parkda düzənlənən bayram tədbiri və Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasında muğam ifaçılarının III Beynəlxalq müsabiqəsinin qaliblərinə mükafatların təqdim olunduğu Qala konsert olub.
«Muğam aləmi» III Beynəlxalq muğam festivalı Heydər Əliyev Fondu, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqı tərəfindən təşkil olunub.

MUGAM LIGHTS THE STARS
Ahead of the Novruz holiday, Baku hosted the 3rd International World of Mugam Festival. Our city became the world capital of beautiful and ancient music for a week. Mugam is a kind of "visit card" for Azerbaijan, the national heritage of the people. This eternal music is really appreciated worldwide. The inclusion of Azerbaijani mugam on the World Intangible Cultural Heritage list of UNESCO clearly showed that mugam is the cultural heritage not only of the Azerbaijani people, but of all mankind.
One of the innovations at the festival was the concert venue chosen for the opening ceremony. The third International "World of the Mugam" festival opened on 9 March at the Heydar Aliyev Centre which, according to Mehriban xanim Aliyeva, President of the Heydar Aliyev Foundation, UNESCO and ISESCO goodwill ambassador and president of the international festival, who spoke at the opening ceremony, "like music, awakens different feelings and images in people". Opening the event, Azerbaijan's First Lady noted that interest in the mugam is growing. "We can see this in the increase in the number of countries taking part in the festival.
"This is the third time that the ancient art of the mugam has brought together performers, masters, personalities of the arts world, scientists and music scholars from various countries, and the beautiful music which breaks no boundaries will over ten days bring us together and bestow us with happy moments."
The country's First Lady stressed that "this year's festival is noted for a number of innovations. The first one is that the mugam competition is being held not only among xanandas (folk music singers), but it will also embrace the art of the instrumental mugam. A second innovation is that the students of music schools in all parts of our country will be taking part in this festival. They will be performing together with celebrated xanandas and guests arriving in our country which, of course, will be essential experience for these young talents.
The biggest property of any people and any nation is its cultural heritage. Azerbaijan is a country with an ancient and rich history and culture. Throughout the centuries our cultural heritage, language, literature, poetry and music have protected us as a nation. And the mugam is a real jewel of art. It is not by chance that the Azerbaijani mugam has been included in UNESCO's List of masterpieces of the cultural heritage of humanity, and it is very gratifying that the Azerbaijani tar and the art of tar playing is already on this list. This is an indication of the attention, concern for and preservation of our cultural heritage that is being shown on a world scale."
It is known that the full performance of mugam (dastgah) requires the highest professionalism. The full versions of mugams at the festival were presented by masters such as Zabit Nabizada and Miralam Miralamov (Rast), Mansum Ibrahimov and Tayyar Bayramov (Sur), Arif Babayev and Babak Niftaliyev (Zabul Segah), Firuz Saxavat and Arzu Aliyeva (Cargah), Alim Qasimov and Farqana Qasimova (Bayati Shiraz), etc.
Along with the performances of Azerbaijani singers, the listeners were given a great opportunity to get to know the art of foreign performers who demonstrated national characteristics traditional genres of the East related to mugam. This is Uighur mukam (China), Uzbek shashmaqom, Indian ragu, etc. During the mugam festival, the music of different nations from China to Morocco was played.
The geography of world famous groups invited to the festival is impressive - Turkey, Iran, Iraq, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, USA, France, Canada, UK, Libya, Brazil, Spain, Italy, etc. Among them is the group Beautiful Girls (China), Hussein Al Adhami (Iraq), Lotfi Bouchenaki (Tunisia), Munojat Yolchiyeva (Uzbekistan), and Mohammed Bajeddoub and the group Chabab Al Andalous (Morocco), and a number of other artists.
Along with the concerts of foreign artists, there were also performances by prominent Azerbaijani mugam masters and talented young performers - Arzu Aliyeva, Babak Niftaliyev, Ilkin Ahmadov, Ravan Arabov, Sabina Arabli and others. At the opening ceremony, a grand concert was presented, during which the Azerbaijan State Symphony Orchestra, the Azerbaijan State Orchestra of Folk Instruments, the Azerbaijan State Choir, the Azerbaijan State Dance Ensemble and the Ensemble of Ancient Musical Instruments performed.
This year, festival concerts took place not only in the capital but also in Naxcivan, Ganja, Lankaran, Qabala, Samaxi, Sirvan, other cities and regions of our country. For example, Samaxi hosted a concert of music groups attended by more than 300 spectators. With the participation of local artists, the famous mugams Bayati Shiraz and Zabul Segah were played. The Lankaran State Drama Theatre hosted a concert performance of Uzeyir Hacibayov's opera "Layla and Majnun". The performances of the Qara Qarayev Azerbaijan State Chamber Orchestra conducted by Teymur Goycayev, the Azerbaijani Choir, soloists and folk artists Mansum Ibrahimov and Aygun Bayramova, honoured artists Elcin Hasimov and Elnur Ahmadov were greeted with applause.
In Baku, one of the first concerts of the festival was the performance of Fikrat Amirov's ballet "Thousand and One Nights" at the Opera and Ballet Theatre. On 11 March, the International Mugam Centre hosted an evening of mugam. The musical group Beautiful Girls of the National Orchestra Ozhal Mukami of China's Xinjiang Uyghur Autonomous Region and the Iraqi musical group Iraqi Maqam performed national songs. Azerbaijani mugam masters performed the programme "from master to apprentice".
The head of the Iraqi musical group Iraqi Maqam, Hussein al Adhami, said that "the organization of the festival creates a great opportunity to meet people who are engaged in mugam, learn and sing it".
World famous Egyptian singer Aicha Redouane won not only the Baku audience who had come together for her performance, but many professionals - participants and guests - with her voice and style of performance. The singer expressed her sincere gratitude to the organizers of this festival for their invitation to such a great highly professional cultural event which brought together in Azerbaijan the most venerable professionals who dedicated their scientific and performing activities to such a unique phenomenon as mugam. "I am infinitely happy to be among you. I believe that music is able to bring peoples and countries together," Aicha Redouane confessed to R+.
The mugam festival in Baku was attended by Lotfi Bouchenaki - a grand star in the Arab music world, a performer of classical verses in the old Arabic dialect (maluf), composer and musician. He has been a Goodwill Ambassador of the United Nations for many years. Lotfi Bouchenaki gained special popularity with fans of classical Arabic singing with the skilful performance of Syrian-Andalusian and Turkish vocal and instrumental methods, as well as the so-called "mystical singing". The unique voice of the singer is emphasized by his special style of music improvisation.
According to Lotfi Bouchenaki, "mugam can unite people". "This is music that comes from the heart. This is sincere music that brings love and peace," the distinguished guests said in a conversation with us. During the festival, there was a symposium whose main theme was defined as "the role of musical instruments in Azerbaijani mugams and related traditional genres of the East". The direction of scientific presentations was identified with problems of traditional instruments. They considered the peculiarities of timbral abilities and their comparisons, sources and ways of further self-development (technological evolution), which led European instruments on the path of accumulating virtuosity and dynamics, and eastern ones on the path of enriching the colourful timbre and its approach to solo intonation. The symposium was attended by experts from around the world - Canada, Tunisia, Russia, China, Iran and Japan.
The participation in the festival of the famous dancer Joaquin Cortes and his ensemble Dizen De Mi, whose work displays the rich world of flamenco - an ancient art that emerged under Arab rule, caused a great interest. The amazing skill of performers, beautiful costumes, music combining rhythms of Romany and Spanish dances - all this was a worthy culmination of the festival.
The final chord of the grand musical action was celebrations at the National Seafront Park and a gala concert in the Azerbaijan State Philharmonic Hall with a ceremony to award winners of the 3rd international mugam singers' competition. The World of Mugam Festival was organized by the Heydar Aliyev Foundation, the Ministry of Culture and Tourism and the Union of Composers of Azerbaijan.