Bayramin hİkmətİ həm də onun qərİbə, həyatverİcİ atrİbutlarindadir
Novruza xas əsrarəngizlik və adət-ənənələrlə dolu bir gün. Bayramı qarşılamağa hər şey hazırdır. Xüsusi zövqlə təmizlənmiş ev parıldayır, bayram bişmişləri isə xoş ətir saçır. Bahar Azərbaycana martın 20-də təxminən saat 15:02-də gələcək. Martın 19-da Günəş Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçəcək. Günəş bu nöqtədə olduqda gecə ilə gündüz bərabərləşir və Şimal yarımkürəsində astronomik yaz başlayır. O, iyunun 21-dək davam edir.
Bu il bayram axşamı ilaxır çərşənbə - Novruz bayramından əvvəlki ikinci çərşənbə axşamı ilə eyni günə təsadüf edib. Bu, həm bayram axşamında, həm də ilaxır çərşənbədə əməl olunan bəzi adətlərin, ayinlərin, falabaxmaların birləşməsilə, günə sanki əlavə dolğunluq gətirir. Novruzla əlaqəli adətlər haqda düşün-dükdə bu bahar bayramının incə və müdrik fəlsəfəsini başa düşməyə başlayırsan. Gecə ilə gündüzün bərabərliyi bayramı. Sanki bu gün hər şey bərabərləşir. Biz kökümüzə qayıdır, ruhumuzu səxavətlilik və bolluqla təmizləyirik. Çoxumuz üçün Novruz insansevərliyin və mənəvi birliyin, əsl xoşbəxtliyin simvoludur.
Novruz,  sutkanın işıqlı və qaranlıq vaxtının bərabərləşdiyi günlə gəlir, sanki yer üzündə sülh hökm sürməyə başlayır. Beyinlərdə, ürəklərdə bayram canlanması baş verir. Olanları nəzərdən keçirərək, nəticəyə gəlmək vaxtıdır. Hamı borclarını ödəməyə tələsir, kiçik incikliklərə, mübahisələrə görə üzr istəyir, hədiyyələr və xoş sürprizlər hazırlayır. Qədimdən bayramda qohumlara, yaxınlara, yaşlılara baş çəkmək, qonaqları xüsusi hörmətlə qarşılamaq, mərhumları xoş sözlərlə yada salmaq, məzarları ziyarət etmək, onların ruhuna dualar oxumaq adətləri var. Bu günlərdə qonşulara və yaxınlara kömək etmək, tənhalara, yaşlılara əl tutmaq, onlara hədiyyələr, bayram xonçasının şirniyyatlarından vermək qəbul olunmuş adətlərdir.
Sağlam Novruz
Novruzun hikməti həm də onun qəribə, həyatverici mətbəxindədir. O, istənilən yaz avitaminozunu geridə qoya bilər. Novruzun bayram tədarükü, həmçinin onları müşayiət edən quru meyvələr və qoz-fındıq hər bir zəifləmiş orqanizm üçün vitamin kefidir. Tarix göstərir ki, qədim atəşpərəstlər tərəvəzləri, göyərtini, yağı, qoz-fındığı, südü və müxtəlif şirniyyatları ən xeyirli ərzaq hesab ediblər. Novruz və digər milli bayramlar zamanı bayram süfrəsi məhz onların vasitəsilə bəzədilir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun tərcümə və informasiya şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Tibb Tarixçiləri Birliyinin prezidenti, Beynəlxalq Tibb Tarixçiləri Cəmiyyətinin üzvü, biologiya elmləri namizədi və tarix elmləri doktoru Fərid Ələkbərli "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, keçmiş dövrlərlə müqayisədə azərbaycanlıların rasionu o qədər də dəyişməyib. Şəkərbura, paxlava, halva və qoz-fındıq, balla hazırlanan digər şirniyyatlar əvvəlkitək populyardır. Süfrə plov və digər qaynar yeməklərlə açılır, mütləq şərbətin müşayiətilə şirniyyatlarla başa vurulurdu. Çay və kofe xeyli sonralar populyarlıq qazanıb. O zaman hesab olunurdu ki, bütün bu qidalar nəinki xeyirlidir, həm də bir çox xəstəliklərin dərmanıdır.
Qədim Azərbaycanda ac qalmaqla müalicə və pəhrizlər populyar olmayıb. Zərdüştilik dini nümunəvi atəşpərəsti "lazımi dərəcədə kök, alyanaq, sağlam və şən olmağa çağırırdı". Asketizm, az və düzgün olmayan qidalanma, qidaya məhdu-diyyətlə və ya digər formada orqanizmə zərər vurmaq böyük günah sayılırdı.
Zərdüştilikdə həyat konsepsiyasının nə qədər düzgün olduğuna dair mübahisə etmək olar. "Ancaq etiraf edilməlidir ki, qədim yunan mənbələrinə əsasən, qədim Azərbaycanın sakinləri qibtə olunacaq sağlamlıqları və uzunömürlülüklərilə fərqlənirdilər", - deyə alim bildirir.
Plov və şirniyyat
Fərid Ələkbərli deyir ki, orta əsrlərə aid tanınmış həkimlər Novruz günlərində süfrəyə verilən yeməklərin müalicəvi xüsusiyyətlərini təsdiqləyirlər. Plovun uzunömürlülüyün sirri olmasından orta əsrlərə aid Azərbaycan tibbi əlyazmalarında da qeyd olunur. Müasir elm isə düyünün xeyirli, dietik, zülal və karbohidratla zəngin ərzaq oluğunu təsdiqləyir. Qədimdə şəkərbura "müalicəvi" şirniyyatlardan biri sayılırdı. "Hələ bizim eradan əvvəl IV əsrdə şəkər tozu və fındıqdan hazırlanan, şəkərburanı xatırladan qida Atropatena (qədim Azərbaycan) çarlarının sevimli qidası olub. Bu insanlar arıqlamaqdan və xəstə görkəmi almaqdan çox qorxurdular. Atəşpərəstlər hesab edirdilər ki, xəstələnən şəxs şər Allahı olan Əhrimanın hökmünə tabe olur və bədbəxt insana çevrilir. Bu üzdən qədim hökmdarlar "lazımi həddə kök" qalmağa çalışırdılar, şəkərbura isə bu işdə onlara kömək edirdi.
Paxlavanın şəfaverici xüsusiyyətlərindən isə hətta Yusif ibn İsmayıl Xoyi 1311-ci ildə yazırdı. Orta əsrlərə məxsus tibbə əsasən, o, cinsi bacarığı gücləndirir və beyinə xeyirdir. Bu üzdən də paxlava xüsusilə zehni əməklə məşğul olan şəxslərə - alimlərə, yazıçılara, şairlərə və dövlət məmurlarına məsləhət görülürdü. Hesab olunurdu ki, səhər acqarına yeyilən bir tikə paxlava həzmi yaxşılaşdırır, bağırsaqları şlaklardan təmizləyir, onların işləməsinə kömək edir, qəbizliyin dərmanıdır, həmçinin xroniki xolesistit zamanı öd ifrazını gücləndirir. Şəkərbura kimi, paxlavanı da az miqdarda maye ilə yemək məsləhət görülürdü.
Qoz-fındıq və quru meyvələr
Şəkərbura, paxlava və digər şirniyyatların tərkibinə qatılan fındıq haqqında orta əsrlər Azərbaycanının həkimi Məhəmməd Mumin yazırdı: "Fındıq cinsi qabiliyyəti artırır, bağırsağa xeyirdir, lakin pis həzm olunur. Fındıq yemək döşə, ağciyərlərə, xüsusilə də ürəyə xeyirdir...". Fındığın, qozun, badamın, şəkərbura və paxlavanın xeyrindən danışan orta əsrlərə aid müəlliflər onları normasında yeməyi məsləhət görür. Əks təqdirdə, bu, qarında ağırlıq, həzmdə problemlər yarada bilər.
Xonçada masaya verilən ərik qurusu, kişmiş və innab ürək üçün xeyirli qidalar sayılıb. Qara gavalı, qurudulmuş əncir və albuxara isə bağırsaqları açmaq xüsusiyyətinə malikdir. Ləbləbi, xüsusi hazırlanmış noxud bərkidici xüsusiyyətə malikdir və zülalla zəngindir. Lakin onların normadan artıq qəbulu köp verir və həzmsizlik yaradır. Püstə, xüsusilə onun içərisindəki yaşıl qabıq taxikardiyaya qarşı dərman kimi məşhur olub. Amma bu, yalnız uzun müddət və müntəzəm şəkildə yeyildikdə belədir. O dövrlərdə şirniyyat bal qatılmaqla hazırlanırdı və bu, onların doydurucu xüsusiyyətini və sağlamlığa xeyrini daha da artırırdı.
Səməni
Novruzun rəmzi, buğdanın cücərdilməsilə hazırlanan səməninin faydalı cəhətlərindən danışmamaq günah olardı. Bacarıqlı azərbaycanlılar ondan "İsfahan halvası" hazırlayırlar. Məlumdur ki, cücərdilmiş buğda dənələri hansısa konkret xəstəliyi sağaltmır, orqanizmi ümumilikdə müalicə edir. O, asanlıqla həzm olunur və orqanizmə pis ekoloji faktorlarla mübarizədə köməklik göstərir, zədələnmiş hüceyrələri və orqanizm sistemlərini bərpa edir. Üstəlik cücərdilmiş buğda çoxlu sayda faydalı mikroelementlər və vitaminlərlə zəngindir. Onlar insan orqanizmini nəinki qidalandırır, həm də təmizləyir. 12 gün ərzində qida olaraq cücərdilmiş buğda qəbul olunarsa, orqanizmdə müsbət dəyişikliklər özünü göstərəcək. Bu qidanın faydalı xüsusiyyətlərindən danışan Azərbaycan mənbələri də qeyd olunanları təsdiqləyir.
Alim bildirir ki, milli bayramlar və ənənəvi mətbəx Azərbaycan xalqının milli mədəniyyətinin xəzinəsidir. Orta əsrlərə aid şəfavericilərin məsləhətləri isə bu gün də - xüsusilə Novruz günləri üçün əhəmiyyətini itirməyib. Bütün bunlar göstərir ki, biz əcdadlarımızdan hələ də çox şeylər öyrənə bilərik.

Мудрость праздника состоит еще и в его удивительных, жизнеутверждающих атрибутах
День, полный новрузовских таинств и обрядов. К встрече праздника все готово. Начищенная до блеска квартира сияет, праздничное печево источает приятный аромат. Весна придет в Азербайджан 20 марта примерно в 15.02 по бакинскому времени. 19 марта Солнце переходит из Южного полушария в Северное. Когда Солнце находится в этой точке, наступает равноденствие и в Северном полушарии начинается астрономическая весна, которая продолжается до 21 июня.
В этом году предпраздничный вечер совпал с ахыр чершенбе - последним вторником перед праздником Новруз. Кажется, что это лишь усиливает насыщенность этого дня различными обрядами, ритуалами, гаданиями, которые проводятся как в байрам ахшамы, так и в ахыр чершенбе. И если задуматься о традициях, связанных с Новрузом, начинаешь понимать тонкую и мудрую философию этого весеннего праздника. Праздника равноденствия. Кажется, что в эти дни приходит в равновесие абсолютно все. Мы возвращаемся к истокам, очищаем наши души щедростью и изобилием. Для многих из нас Новруз - символ духовного единения и человеколюбия, настоящего земного счастья.
Новруз органичен. Он приходит с наступлением дня, когда светлое и темное время суток уравновешивается и кажется, что на земле воцаряется мир. Праздничное оживление в умах и душах. Время подведения итогов. Каждый спешит рассчитаться с долгами, попросить прощения за мелкие ссоры и обиды, заготовить приятные сюрпризы и подарки. Издревле существовал обычай посещать родных, близких, стариков, с особым почетом принимать гостей, поминать добрым словом усопших и, посещая их могилы, совершать моления за упокой их душ. В эти дни принято помогать соседям и близким, посещать больных и немощных, одиноких и престарелых, угощать их щедрыми подарками и сладостями праздничной хончи.
Здоровый Новруз
Мудрость Новруза состоит еще и в его удивительной, можно сказать,  жизнеутверждающей кухне, которая может победить любой, даже самый острый весенний авитаминоз. Праздничные заготовки Новруза, а также сопровождающие их сухофрукты и орехи - истинная витаминная подпитка для любого ослабшего организма. История гласит, что наиболее полезными продуктами древние огнепоклонники считали овощи, зелень, масло, орехи, мясо, молоко и разнообразные сладости. Именно из них и готовили блюда для праздничного стола во время Новруза и других национальных праздников. Как рассказал R+ заведующий отделом перевода и информации Института рукописей НАНА, президент Азербайджанского общества истории медицины, член правления Международного общества истории медицины, кандидат биологических и доктор исторических наук Фарид Алекперли, рацион азербайджанцев не очень изменился и в более поздний, мусульманский период. Шекербура, пахлава, халва и другие сладости, изготовленные на меду с добавлением орехов, миндаля и других ингредиентов, оставались по-прежнему популярными. Трапезу начинали с плова и других горячих блюд и заканчивали сладостями под неизменный аккомпанемент шербета. Чай и кофе стали популярны гораздо позже. В то время считалось, что все эти блюда не только полезны, но и лечат многие заболевания.
"Лечебное голодание и диеты не были популярны в древнем Азербайджане. Зороастрийская религия предписывала примерному огнепоклоннику быть "в меру упитанным, румяным, здоровым и веселым". Аскетизм, недостаточное и нерегулярное питание и иные формы нанесения вреда организму путем ограничения питания считали величайшим грехом".
Можно спорить о том, насколько правильна зороастрийская концепция здорового образа жизни, однако приходится признать, что согласно древнегреческим источникам жители древнего Азербайджана отличались завидным здоровьем и долголетием, подчеркивает ученый.
Плов и сладости
Знаменитые врачи эпохи средневековья повествуют о целебных свойствах блюд, подававшихся на стол в дни Новруза. О целебных свойствах плова как секрета долголетия говорится в средневековых азербайджанских медицинских рукописях. Современная наука подтверждает, что рис полезный, диетический продукт, богатый белками и углеводами. А шекербура в древности считалась одной из "целебных" сладостей. "Еще в IV веке до нашей эры яства, напоминавшие шекербуру из сахарного песка и орехов, являлись излюбленной пищей царей Атропатены (древнего Азербайджана). Будучи праведными зороастрийцами, они больше всего боялись похудеть и приобрести болезненный вид. Огнепоклонники считали, что заболевший человек попадает под власть бога зла Ахримана и становится нечистым. Поэтому древние правители старались оставаться "в меру упитанными", и шекербура отлично помогала им в этом", - рассказал востоковед.
О целительных свойствах пахлавы писал также Юсиф ибн Исмаил Хойи в 1311 году. Она, согласно средневековой медицине, усиливает половую способность и полезна для мозга. Поэтому пахлаву советовали есть людям умственного труда - ученым, писателям, поэтам и государственным чиновникам. Считалось, что один кусочек пахлавы, съеденный утром натощак, улучшает пищеварение, очищает кишечник от шлаков, оказывает слабительное действие, полезен при запорах, а также повышает желчеотделение при хронических холециститах. Как шекербуру, так и пахлаву рекомендовали запивать небольшим количеством жидкости.
Орехи и сухофрукты
Относительно орехов (фундука), входивших в состав шекербуры, пахлавы и других сладостей, врач средневекового Азербайджана Мухаммед Мумин говорил: "Фундук усиливает половую способность, полезен для кишечника, но плохо переваривается. Есть фундук полезно для груди и легких и особенно для сердца...". Подчеркивая пользу лесных орехов (фундука), грецких орехов, миндаля, шекербуры и пахлавы, средневековые авторы советуют есть их в меру, чтобы не вызвать тяжести в желудке и несварения. Курага, кишмиш и унаби (иннаб), подававшиеся на стол в хонче, считались продуктами, полезными для сердца. Черносливу, сушеному инжиру и албухаре приписывались слабительные свойства. Опыт народной медицины показывает, что это отличные средства против запора. Леблеби, специально приготовленный горох - нохуд, обладает общеукрепляющим действием и богат белками, однако при чрезмерном употреблении пучит и вызывает несварение. Фисташки, в особенности зеленая внутренняя кожура ореха, были известны как средство против тахикардии, но лишь при длительном и регулярном их применении. Сладости в то время готовились с добавлением меда, что существенно повышало их питательную ценность и пользу для здоровья.
Сямяни
Грех не упомянуть и о полезных свойствах сямяни - проросшей пшеницы, символе Новруза, из чего азербайджанские искусницы готовят "Исфахан халвасы". Известно, что пророщенное зерно пшеницы лечит не какую-то определенную болезнь, а излечивает организм в целом. Проросшие зерна пшеницы идеально усваиваются организмом и помогают ему бороться с неблагоприятными экологическими факторами, восстанавливать пораженные ткани и системы организма. К тому же пророщенная пшеница содержит огромное количество полезных микроэлементов и витаминов, которые не только питают наш организм, но и очищают его. Если в течение 12 дней принимать в пищу пророщенную пшеницу, то положительные изменения в организме не заставят себя долго ждать. И азербайджанские источники, в которых говорится о полезных свойствах проросшей пшеницы, это подтверждают.
Национальные праздники и традиционная кухня являются сокровищницей национальной культуры азербайджанского народа, а рекомендации средневековых целителей не утратили своего значения и по сей день, особенно в дни Новруза, утверждает ученый. Все это говорит о том, что мы все еще можем многому поучиться у наших предков.