Bayramin hİkmətİ həm də onun qərİbə, həyatverİcİ atrİbutlarindadir
Novruza xas əsrarəngizlik və adət-ənənələrlə dolu bir gün. Bayramı qarşılamağa hər şey hazırdır. Xüsusi zövqlə təmizlənmiş ev parıldayır, bayram bişmişləri isə xoş ətir saçır. Bahar Azərbaycana martın 20-də təxminən saat 15:02-də gələcək. Martın 19-da Günəş Cənub yarımkürəsindən Şimal yarımkürəsinə keçəcək. Günəş bu nöqtədə olduqda gecə ilə gündüz bərabərləşir və Şimal yarımkürəsində astronomik yaz başlayır. O, iyunun 21-dək davam edir.
Bu il bayram axşamı ilaxır çərşənbə - Novruz bayramından əvvəlki ikinci çərşənbə axşamı ilə eyni günə təsadüf edib. Bu, həm bayram axşamında, həm də ilaxır çərşənbədə əməl olunan bəzi adətlərin, ayinlərin, falabaxmaların birləşməsilə, günə sanki əlavə dolğunluq gətirir. Novruzla əlaqəli adətlər haqda düşün-dükdə bu bahar bayramının incə və müdrik fəlsəfəsini başa düşməyə başlayırsan. Gecə ilə gündüzün bərabərliyi bayramı. Sanki bu gün hər şey bərabərləşir. Biz kökümüzə qayıdır, ruhumuzu səxavətlilik və bolluqla təmizləyirik. Çoxumuz üçün Novruz insansevərliyin və mənəvi birliyin, əsl xoşbəxtliyin simvoludur.
Novruz,  sutkanın işıqlı və qaranlıq vaxtının bərabərləşdiyi günlə gəlir, sanki yer üzündə sülh hökm sürməyə başlayır. Beyinlərdə, ürəklərdə bayram canlanması baş verir. Olanları nəzərdən keçirərək, nəticəyə gəlmək vaxtıdır. Hamı borclarını ödəməyə tələsir, kiçik incikliklərə, mübahisələrə görə üzr istəyir, hədiyyələr və xoş sürprizlər hazırlayır. Qədimdən bayramda qohumlara, yaxınlara, yaşlılara baş çəkmək, qonaqları xüsusi hörmətlə qarşılamaq, mərhumları xoş sözlərlə yada salmaq, məzarları ziyarət etmək, onların ruhuna dualar oxumaq adətləri var. Bu günlərdə qonşulara və yaxınlara kömək etmək, tənhalara, yaşlılara əl tutmaq, onlara hədiyyələr, bayram xonçasının şirniyyatlarından vermək qəbul olunmuş adətlərdir.
Sağlam Novruz
Novruzun hikməti həm də onun qəribə, həyatverici mətbəxindədir. O, istənilən yaz avitaminozunu geridə qoya bilər. Novruzun bayram tədarükü, həmçinin onları müşayiət edən quru meyvələr və qoz-fındıq hər bir zəifləmiş orqanizm üçün vitamin kefidir. Tarix göstərir ki, qədim atəşpərəstlər tərəvəzləri, göyərtini, yağı, qoz-fındığı, südü və müxtəlif şirniyyatları ən xeyirli ərzaq hesab ediblər. Novruz və digər milli bayramlar zamanı bayram süfrəsi məhz onların vasitəsilə bəzədilir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Əlyazmalar İnstitutunun tərcümə və informasiya şöbəsinin müdiri, Azərbaycan Tibb Tarixçiləri Birliyinin prezidenti, Beynəlxalq Tibb Tarixçiləri Cəmiyyətinin üzvü, biologiya elmləri namizədi və tarix elmləri doktoru Fərid Ələkbərli "R+" jurnalına açıqlamasında bildirib ki, keçmiş dövrlərlə müqayisədə azərbaycanlıların rasionu o qədər də dəyişməyib. Şəkərbura, paxlava, halva və qoz-fındıq, balla hazırlanan digər şirniyyatlar əvvəlkitək populyardır. Süfrə plov və digər qaynar yeməklərlə açılır, mütləq şərbətin müşayiətilə şirniyyatlarla başa vurulurdu. Çay və kofe xeyli sonralar populyarlıq qazanıb. O zaman hesab olunurdu ki, bütün bu qidalar nəinki xeyirlidir, həm də bir çox xəstəliklərin dərmanıdır.
Qədim Azərbaycanda ac qalmaqla müalicə və pəhrizlər populyar olmayıb. Zərdüştilik dini nümunəvi atəşpərəsti "lazımi dərəcədə kök, alyanaq, sağlam və şən olmağa çağırırdı". Asketizm, az və düzgün olmayan qidalanma, qidaya məhdu-diyyətlə və ya digər formada orqanizmə zərər vurmaq böyük günah sayılırdı.
Zərdüştilikdə həyat konsepsiyasının nə qədər düzgün olduğuna dair mübahisə etmək olar. "Ancaq etiraf edilməlidir ki, qədim yunan mənbələrinə əsasən, qədim Azərbaycanın sakinləri qibtə olunacaq sağlamlıqları və uzunömürlülüklərilə fərqlənirdilər", - deyə alim bildirir.
Plov və şirniyyat
Fərid Ələkbərli deyir ki, orta əsrlərə aid tanınmış həkimlər Novruz günlərində süfrəyə verilən yeməklərin müalicəvi xüsusiyyətlərini təsdiqləyirlər. Plovun uzunömürlülüyün sirri olmasından orta əsrlərə aid Azərbaycan tibbi əlyazmalarında da qeyd olunur. Müasir elm isə düyünün xeyirli, dietik, zülal və karbohidratla zəngin ərzaq oluğunu təsdiqləyir. Qədimdə şəkərbura "müalicəvi" şirniyyatlardan biri sayılırdı. "Hələ bizim eradan əvvəl IV əsrdə şəkər tozu və fındıqdan hazırlanan, şəkərburanı xatırladan qida Atropatena (qədim Azərbaycan) çarlarının sevimli qidası olub. Bu insanlar arıqlamaqdan və xəstə görkəmi almaqdan çox qorxurdular. Atəşpərəstlər hesab edirdilər ki, xəstələnən şəxs şər Allahı olan Əhrimanın hökmünə tabe olur və bədbəxt insana çevrilir. Bu üzdən qədim hökmdarlar "lazımi həddə kök" qalmağa çalışırdılar, şəkərbura isə bu işdə onlara kömək edirdi.
Paxlavanın şəfaverici xüsusiyyətlərindən isə hətta Yusif ibn İsmayıl Xoyi 1311-ci ildə yazırdı. Orta əsrlərə məxsus tibbə əsasən, o, cinsi bacarığı gücləndirir və beyinə xeyirdir. Bu üzdən də paxlava xüsusilə zehni əməklə məşğul olan şəxslərə - alimlərə, yazıçılara, şairlərə və dövlət məmurlarına məsləhət görülürdü. Hesab olunurdu ki, səhər acqarına yeyilən bir tikə paxlava həzmi yaxşılaşdırır, bağırsaqları şlaklardan təmizləyir, onların işləməsinə kömək edir, qəbizliyin dərmanıdır, həmçinin xroniki xolesistit zamanı öd ifrazını gücləndirir. Şəkərbura kimi, paxlavanı da az miqdarda maye ilə yemək məsləhət görülürdü.
Qoz-fındıq və quru meyvələr
Şəkərbura, paxlava və digər şirniyyatların tərkibinə qatılan fındıq haqqında orta əsrlər Azərbaycanının həkimi Məhəmməd Mumin yazırdı: "Fındıq cinsi qabiliyyəti artırır, bağırsağa xeyirdir, lakin pis həzm olunur. Fındıq yemək döşə, ağciyərlərə, xüsusilə də ürəyə xeyirdir...". Fındığın, qozun, badamın, şəkərbura və paxlavanın xeyrindən danışan orta əsrlərə aid müəlliflər onları normasında yeməyi məsləhət görür. Əks təqdirdə, bu, qarında ağırlıq, həzmdə problemlər yarada bilər.
Xonçada masaya verilən ərik qurusu, kişmiş və innab ürək üçün xeyirli qidalar sayılıb. Qara gavalı, qurudulmuş əncir və albuxara isə bağırsaqları açmaq xüsusiyyətinə malikdir. Ləbləbi, xüsusi hazırlanmış noxud bərkidici xüsusiyyətə malikdir və zülalla zəngindir. Lakin onların normadan artıq qəbulu köp verir və həzmsizlik yaradır. Püstə, xüsusilə onun içərisindəki yaşıl qabıq taxikardiyaya qarşı dərman kimi məşhur olub. Amma bu, yalnız uzun müddət və müntəzəm şəkildə yeyildikdə belədir. O dövrlərdə şirniyyat bal qatılmaqla hazırlanırdı və bu, onların doydurucu xüsusiyyətini və sağlamlığa xeyrini daha da artırırdı.
Səməni
Novruzun rəmzi, buğdanın cücərdilməsilə hazırlanan səməninin faydalı cəhətlərindən danışmamaq günah olardı. Bacarıqlı azərbaycanlılar ondan "İsfahan halvası" hazırlayırlar. Məlumdur ki, cücərdilmiş buğda dənələri hansısa konkret xəstəliyi sağaltmır, orqanizmi ümumilikdə müalicə edir. O, asanlıqla həzm olunur və orqanizmə pis ekoloji faktorlarla mübarizədə köməklik göstərir, zədələnmiş hüceyrələri və orqanizm sistemlərini bərpa edir. Üstəlik cücərdilmiş buğda çoxlu sayda faydalı mikroelementlər və vitaminlərlə zəngindir. Onlar insan orqanizmini nəinki qidalandırır, həm də təmizləyir. 12 gün ərzində qida olaraq cücərdilmiş buğda qəbul olunarsa, orqanizmdə müsbət dəyişikliklər özünü göstərəcək. Bu qidanın faydalı xüsusiyyətlərindən danışan Azərbaycan mənbələri də qeyd olunanları təsdiqləyir.
Alim bildirir ki, milli bayramlar və ənənəvi mətbəx Azərbaycan xalqının milli mədəniyyətinin xəzinəsidir. Orta əsrlərə aid şəfavericilərin məsləhətləri isə bu gün də - xüsusilə Novruz günləri üçün əhəmiyyətini itirməyib. Bütün bunlar göstərir ki, biz əcdadlarımızdan hələ də çox şeylər öyrənə bilərik.

THE PHILOSOPHY OF NOVRUZ
It is a day full of Novruz rites and ceremonies. By evening all is ready for the festival. The apartment is squeaky clean and the festive stove emits a pleasing aroma. Spring will come to Azerbaijan on 20 March at approximately 15.02, Baku time. On 19 March the sun moves from the southern hemisphere to the northern. When the sun reaches this point it will be the equinox and in the northern hemisphere the astronomic spring begins and it will last until 21 June.
This year, the pre-festive evening has coincided with axir cersenbe, the last Tuesday before the Novruz holiday. It seems that this only increases the abundance of ceremonies, rituals and fortune-telling that are held both on bairam axsam and axir cersenbe. And if you think about the traditions linked with Novruz, you begin to understand the fine and wise philosophy of this spring festival, the festival of the equinox. It seems that this is the time when absolutely everything comes to an equilibrium. We go back to basics and purify our souls with generosity and plenty. For many of us Novruz is a symbol of togetherness and philanthropy, true earthly happiness.
The Novruz is limited. It arrives on the day when the periods of light and dark are equal and it seems that peace is restored over the earth. There is festive excitement in hearts and minds. It is a time for summing up. Everyone rushes to settle debts, ask for forgiveness for petty feuds and quarrels and prepare happy surprises and gifts. Since ancient times it has been the custom to visit relatives, loved ones and the elderly, receive guests with special reverence, say good words about the departed, visit their graves and pray God rest their souls. This is a time to help your neighbours and friends, visit the sick and infirm, the lonely and the elderly and regale them with generous gifts and Xonca sweets.
Healthy Novruz
The wisdom of the Novruz also lies in its amazing - one might say life-asserting - cuisine. The festive procurements of Novruz, as well as the dried fruits and nuts that accompany them, are a true vitamin supplement to any run-down organism. History tells us that the ancient fire worshippers believed that vegetables, greens, butter, nuts, meat, milk and various sweetmeats were the most useful products. And it is from these that the dishes for the festive table during Novruz and other national festivals are prepared. As R+ was told by Farid Alekperli, the head of the department for translation and information of the Institute of Manuscripts of the Azerbaijani National Academy of Sciences, President of the Azerbaijani Medical History Society, member of the board of the International Medical History Society and candidate of biological sciences and doctor of history, the Azerbaijani people's diet has not changed very much in the more recent, Muslim period. Shekerbura, baklava, halva and other sweetmeats, made with honey and an addition of groundnuts, almonds and other ingredients are still popular. The feast started with pilaf and other hot dishes and ended with sweetmeats, regularly accompanied by sorbet. Tea and coffee became popular much later. At that time it was believed that all these dishes were not only useful but cured many diseases.
"Fasting and diets were not popular in ancient Azerbaijan. The Zoroastrian religion instructed a model fire worshipper to be "well-nourished, rosy-cheeked, healthy and happy in equal measure". Austerity, insufficient and irregular eating and other forms of damaging the organism by a restriction of food were believed to be "the greatest sin".
One may dispute how correct the Zoroastrian concept of a healthy way of life was, but one should recognize the fact that according to ancient Greek sources the people of ancient Azerbaijan were noted for their enviable health and longevity, the academic stresses.
Pilaf and sweetmeats
Eminent doctors of the medieval period tell of the health-giving properties of the dishes brought to the table during Novruz. Medieval Azerbaijani medical manuscripts speak about the health-giving properties of pilaf as the secret of longevity. Contemporary science confirms that rice is a useful dietary product, rich in protein and carbons. And shekerbura was believed in ancient times to be one of the "health-giving" sweetmeats. "Back in the 4th century BC culinary delights such as shekerbura from granulated sugar and nuts were the favourite foods of the kings of Atropaten (ancient Azerbaijan). Being true Zoroastrians, they were more afraid of growing thin and acquiring a sickly appearance. The fire worshippers believed that a sick person will fall under the power of the evil God Ahriman and become impure. That is why the ancient rulers tried to remain "well-nourished", and shekerbura was a great help in this," the scholar said.
Yusuf ibn Ismail Hoya also wrote about the health-giving properties of baklava in 1311. According to ancient Greek medicine, it strengthens fertility and is useful for the brain. That is why people engaged in intellectual pursuits - scientists, writers, poets and civil servants - were advised to eat baklava. It was believed that one portion of baklava, eaten in the morning on an empty stomach, improves digestion, cleans out the bowels, has a laxative effect, is useful for constipation and also increases bile secretion during chronic colecystitis. It is recommended that both shekebura and baklava be taken with a small quantity of liquid.
Nuts and dried fruits
As regards the nuts (hazel-nuts) which go into shekerbura, baklava and other sweetmeats, Muhammad Mumin, a doctor in medieval Azerbaijan, said: "The hazelnut increases fertility and is useful for the bowels but is not good for the digestion. The hazelnut is useful for the chest and lungs and especially the heart…" Stressing the advantages of hazelnuts, walnuts, almonds, shekerbura and baklava, medieval authors advised you to eat them in equal measure in order to prevent heaviness in the stomach and indigestion.
Dried apricots, sultanas and jujube (innab), which are brought to the table as sweets, are believed to be useful for the heart. Prunes, died figs and albuhare were believed to have laxative properties. The experience of traditional medicine shows that these are excellent remedies for constipation. Leblebi, specially cooked peas or nohud, has a tonic effect and is rich in protein, but if used excessively it can cause swelling and indigestion. Pistachio nuts, especially green inner peel walnuts, were well known as a remedy for tachycardia (rapid heartbeat), but only if used regularly and over a long period of time. At that time sweetmeats were prepared with a honey additive, which substantially increased their nutritional value and health benefits.
Syamyani
It would be a sin to fail to mention the useful properties of syamyani - sprouted wheat, a symbol of Novruz, from which Azerbaijani experts prepare "Isfahan halvasi". It is well known that the sprouted grain of wheat does not treat a particular illness but cures the organism as a whole. The sprouted grains of wheat are easily digested by the organism, help it to combat adverse ecological factors and restore the infected tissues and systems of the organism. Besides this, sprouted wheat contains an immense amount of useful micro-elements and vitamins which not only nourish our organism but also purify it. If sprouted wheat is taken over 12 days it will not be long before there are positive changes in the organism. And Azerbaijani sources, which speak about the useful properties of sprouted wheat, confirm this.
National festivals and traditional cuisine are treasures of the national culture of the Azerbaijani people, and the recommendations of the medieval healers have not lost their significance today, especially during the Novruz festival, the scholar claims. All this shows that we still have much to learn from our ancestors.