Hayle İbrahİmov: "azərbaycan üçün qizil medal qazandiğima görə xoşbəxtəm"
2013-cü ildə Azərbaycan idmanının aktivinə ilk böyük uğuru atletlər yazdı. Yığmamızın ən çox ümid bəslənilən təmsilçisi Hayle İbrahimov atletika üzrə Avropa çempionu oldu. Efiopiyalı legioner İsveçin Höteborq şəhərində qapalı salonda keçirilən qitə çempionatında 3000 metr məsafəyə qaçış yarışlarında qızıl medal qazanmaqla təkcə öz karyerası ərzində deyil, həm də müstəqil Azərbaycanın atletika növü tarixində ən böyük uğura imza atıb. Daha öncə heç bir atletimiz nəinki olimpiya və dünya, heç Avropa çempionu olmayıb. İbrahimov həm də böyüklərin yarışında ilk dəfə qızıl medala yiyələnib. O, 2011-ci ildə qitə çempionatını gümüş, 2010-cu ildə isə bürünc medalla başa vurub. İbrahimov 2012-ci il London Yay Olimpiya Oyunlarında 5000 metr məsafəyə qaçışda finaladək yüksəlsə də, 9-cu olub.
Bakıya qayıdandan sonra Avropa çempionu "R+"a müsahibəsində qitə birinciliyi haqda təəssüratlarını bölüşdü.
- Səni təbrik edirik, Hayle! Qələbəni gözləyirdinmi? Çempionata yollanarkən uğur qazanacağına inanırdınmı?
- Hər bir idmançı uğur qazanacağına inanır. Sadəcə, yarış zamanı hər şeyi unudub yalnız mübarizə haqda düşünməlisən. Hamıya məlumdur ki, atletikada rəqabət böyükdür. Ona görə ciddi hazırlaşmaq lazım idi. Turnirə yaxşı başladım. Finaldan əvvəl qızıl medal qazanacağıma ümidim çox idi. Amma bu barədə heç kimə danışmırdım. Əgər çempion olmaq istəyirsənsə, özünü göstər, qoy hamı görsün.
- Adətən, atletlər xüsusi taktika ilə hazırlaşırlar. Sənin çempionatda əsas üstünlüyün nə oldu?
- Hazırlıq mərhələsində yaxşı forma yığmışdım. Yarışda mübarizə aparacağım rəqiblər barədə məlumatım var idi. Sadəcə, mübarizə aparmaq lazım idi. Finala qədər maksimum gücümdən istifadə etmədim. Hətta yarımfinalda qaçış zolağına 1-ci çatmağa səy göstərmirdim. Mənə finala vəsiqə qazanaraq orada gücümü göstərmək lazım idi. Yəni demək istəyirəm ki, əvvəlki mərhələlərdə gücümə qənaət etdim. Finalda isə bütün gücümü səfərbər edərək rəqibləri qabaqladım.
- Olimpiadadan sonrakı möv-sümdə bəzi güclü idmançılar Avropa çempionatında iştirak etmir. Demək olarmı, favoritlərin olmaması sənə yardımçı oldu?
- Deməzdim belədir. Hər bir ölkə Avropa çempionatına ən yaxşı idmançılarını gətirir. Bu mənada hansısa iddialı idmançı yoxdursa, onu əvəz edən idmançı var. Avropa çempionatında rəqabət güclü idi. Qalib gəlməyimiz zəhmətimizin bəhrəsidir.
- Çempion kimi özünü necə hiss edirsən?
- Qızıl medal, yəni çempionluq tam başqa hisslərdir. Bildiyiniz kimi, əvvəlki qitə birinciliklərində gümüş və bürünc medallar qazanmışam. Qızıl medalın bir addımlığında dayanıb, ikinci olmaq çox vaxt sevinc gətirmir. Amma bu qələbəylə işimi bitmiş hesab etmirəm. Hələ qarşıda çoxlu sayda yarış var. Çox xoşbəxtəm ki, Azərbaycana çempionluqla qayıdıram. Ölkədə yüngül atletikaya yüksək səviyyədə qayğı var. Federasiya idmanın bu növünü inkişaf etdirmək istəyir. Beynəlxalq yarışlarda qazandığımız nəticələr atletikanı gənclərə daha da sevindirəcək.
- Əsas rəqib kimi, hansı idmançının adını çəkə bilərsən?
- Gələn il britaniyalı Muhəmməd Fərəhlə mübarizə aparmaq istərdim. Çox güclü atletdir. Böyük hörmətim var bu insana. Fərəh, demək olar, bütün mümkün titullara sahib çıxıb. Amma təcrübəli olmasına baxmayaraq, qaçış zolağında hər ikimizin qələbə şansları bərabər olur.
- Xəbərin var ki, qazandığın qızıl medal Azərbaycan idmanı tarixində ilkdir?
- Yarışdan sonra dedilər ki, indiyə qədər Azərbaycanda yüngül atletikada Avropa çempionu olmayıb. İlk çempionluq həmişə yaddaqalan olur. Çox sevinirəm ki, adım tarixə düşdü. Ölkədə idmançıların qələbə qazanması üçün hər şərait var. İnanıram ki, qarşıdakı yarışlarda da uğur qazanacam. Dünya çempionatında özümü göstərmək istərdim. Ən böyük  arzularım isə Yay Olimpiya Oyunlarında medal qazanmaqdır.

The right to be number oneHayle Ibrahimov: «I am happy that I have earned a gold medal for Azerbaijan»
An athlete earned Azerbaijan its first big sporting victory in 2013. The most promising member of the national team, Hayle Ibrahimov became European champion. In the European Athletics Championship in the Swiss city of Goteborg, the Ethiopian-born sportsman earned a gold medal in the 3,000 metre indoor run.
By becoming European champion Ibrahimov achieved great success not only in his career but in the history of athletics in independent Azerbaijan. In addition, he won a gold medal in an adult championship. In the 2010 championship he earned a bronze medal and in 2011, he won a silver medal. Despite the fact that he made it to the final in the 2012 London Olympics in the 5,000 metre run, eventually he only came ninth.
After returning from Sweden, Ibrahimov shared his impressions about the European Championship in an interview with R+.
- Congratulations, Hayle! Did you expect your victory? Did you believe that you would win before you travelled to take part to the championship?
- Every sportsman believes in success. The trick is that when the game starts you need to forget about everything and concentrate on the game. Everybody knows that athletics is a very competitive sport. Therefore, I needed to seriously prepare myself. I had a successful start in this tournament and I had good chances of winning the final. Nevertheless, I did not talk about this with anyone. If you want to become a champion, you need to distinguish yourself and let everyone see what you are capable of.
- All athletes have their way of practicing. What was your main advantage during the championship?
- At the preparatory stage I trained myself to get into very good shape. I had information about my rivals with whom I would have to compete. Until the final I had not used my capacities to the full. Even in the semi-final I did not try to come first. I needed to win the right to participate in the final and show my full capacity in the final. In other words, in the initial stages I spared my energy. In the final I fully revealed myself and beat all my rivals.
- In the post-Olympic season some strong sportsmen refrained from participating in the European Championship. Could you say that the absence of the favourites played in your hands?
- I would not say that this was indeed the case. All countries send their best sportsmen to the European Championship. Therefore, if one strong sportsman is missing, another one stands in for him/her. There was fierce competition during this championship and our victory was the result of our hard work.
- How does it feel to be a champion?
- Gold medal and championship fills you with different sensations. As you know, I earned silver and bronze medals during past European championships. Coming second, when you are just a step away from the gold medal, does not make you particularly happy. I do not think that I have already achieved everything. There are still a lot of competitions ahead. I am very happy that I returned to Azerbaijan as a champion. Our country pays a lot of attention to athletics. The Federation is doing its best to develop this sport. Our international sporting achievements will encourage young people to take up this sport.
- Who do you think is your main rival?
- I would like to compete with Mohamed Farah from the UK next year. He is a very strong sportsman and I respect him very much. However, despite the fact that Farah has earned almost all the titles that there are and is a very experienced sportsman, we have equal chances for victory on the racing track.
- Do you know that your gold medal is the first in the history of Azerbaijani sport?
- After the games I was told that Azerbaijan had not had an European champion in athletics. The first championship is always remembered. I am very happy to know that my name will go down in history. This country provides all conditions for sportsmen to realize their potential. I believe I will score victory in other competitions in the future. I want to distinguish myself in the World Championship. My biggest dream is to score a medal in the summer Olympics.