Hayle İbrahİmov: "azərbaycan üçün qizil medal qazandiğima görə xoşbəxtəm"
2013-cü ildə Azərbaycan idmanının aktivinə ilk böyük uğuru atletlər yazdı. Yığmamızın ən çox ümid bəslənilən təmsilçisi Hayle İbrahimov atletika üzrə Avropa çempionu oldu. Efiopiyalı legioner İsveçin Höteborq şəhərində qapalı salonda keçirilən qitə çempionatında 3000 metr məsafəyə qaçış yarışlarında qızıl medal qazanmaqla təkcə öz karyerası ərzində deyil, həm də müstəqil Azərbaycanın atletika növü tarixində ən böyük uğura imza atıb. Daha öncə heç bir atletimiz nəinki olimpiya və dünya, heç Avropa çempionu olmayıb. İbrahimov həm də böyüklərin yarışında ilk dəfə qızıl medala yiyələnib. O, 2011-ci ildə qitə çempionatını gümüş, 2010-cu ildə isə bürünc medalla başa vurub. İbrahimov 2012-ci il London Yay Olimpiya Oyunlarında 5000 metr məsafəyə qaçışda finaladək yüksəlsə də, 9-cu olub.
Bakıya qayıdandan sonra Avropa çempionu "R+"a müsahibəsində qitə birinciliyi haqda təəssüratlarını bölüşdü.
- Səni təbrik edirik, Hayle! Qələbəni gözləyirdinmi? Çempionata yollanarkən uğur qazanacağına inanırdınmı?
- Hər bir idmançı uğur qazanacağına inanır. Sadəcə, yarış zamanı hər şeyi unudub yalnız mübarizə haqda düşünməlisən. Hamıya məlumdur ki, atletikada rəqabət böyükdür. Ona görə ciddi hazırlaşmaq lazım idi. Turnirə yaxşı başladım. Finaldan əvvəl qızıl medal qazanacağıma ümidim çox idi. Amma bu barədə heç kimə danışmırdım. Əgər çempion olmaq istəyirsənsə, özünü göstər, qoy hamı görsün.
- Adətən, atletlər xüsusi taktika ilə hazırlaşırlar. Sənin çempionatda əsas üstünlüyün nə oldu?
- Hazırlıq mərhələsində yaxşı forma yığmışdım. Yarışda mübarizə aparacağım rəqiblər barədə məlumatım var idi. Sadəcə, mübarizə aparmaq lazım idi. Finala qədər maksimum gücümdən istifadə etmədim. Hətta yarımfinalda qaçış zolağına 1-ci çatmağa səy göstərmirdim. Mənə finala vəsiqə qazanaraq orada gücümü göstərmək lazım idi. Yəni demək istəyirəm ki, əvvəlki mərhələlərdə gücümə qənaət etdim. Finalda isə bütün gücümü səfərbər edərək rəqibləri qabaqladım.
- Olimpiadadan sonrakı möv-sümdə bəzi güclü idmançılar Avropa çempionatında iştirak etmir. Demək olarmı, favoritlərin olmaması sənə yardımçı oldu?
- Deməzdim belədir. Hər bir ölkə Avropa çempionatına ən yaxşı idmançılarını gətirir. Bu mənada hansısa iddialı idmançı yoxdursa, onu əvəz edən idmançı var. Avropa çempionatında rəqabət güclü idi. Qalib gəlməyimiz zəhmətimizin bəhrəsidir.
- Çempion kimi özünü necə hiss edirsən?
- Qızıl medal, yəni çempionluq tam başqa hisslərdir. Bildiyiniz kimi, əvvəlki qitə birinciliklərində gümüş və bürünc medallar qazanmışam. Qızıl medalın bir addımlığında dayanıb, ikinci olmaq çox vaxt sevinc gətirmir. Amma bu qələbəylə işimi bitmiş hesab etmirəm. Hələ qarşıda çoxlu sayda yarış var. Çox xoşbəxtəm ki, Azərbaycana çempionluqla qayıdıram. Ölkədə yüngül atletikaya yüksək səviyyədə qayğı var. Federasiya idmanın bu növünü inkişaf etdirmək istəyir. Beynəlxalq yarışlarda qazandığımız nəticələr atletikanı gənclərə daha da sevindirəcək.
- Əsas rəqib kimi, hansı idmançının adını çəkə bilərsən?
- Gələn il britaniyalı Muhəmməd Fərəhlə mübarizə aparmaq istərdim. Çox güclü atletdir. Böyük hörmətim var bu insana. Fərəh, demək olar, bütün mümkün titullara sahib çıxıb. Amma təcrübəli olmasına baxmayaraq, qaçış zolağında hər ikimizin qələbə şansları bərabər olur.
- Xəbərin var ki, qazandığın qızıl medal Azərbaycan idmanı tarixində ilkdir?
- Yarışdan sonra dedilər ki, indiyə qədər Azərbaycanda yüngül atletikada Avropa çempionu olmayıb. İlk çempionluq həmişə yaddaqalan olur. Çox sevinirəm ki, adım tarixə düşdü. Ölkədə idmançıların qələbə qazanması üçün hər şərait var. İnanıram ki, qarşıdakı yarışlarda da uğur qazanacam. Dünya çempionatında özümü göstərmək istərdim. Ən böyük  arzularım isə Yay Olimpiya Oyunlarında medal qazanmaqdır.

Хайле Ибрагимов: «Счастлив, что завоевал золотую медаль для Азербайджана»
Первый большой успех в актив азербайджанского спорта в 2013 году вписали легкоатлеты. Член сборной Хайле Ибрагимов, на которого и возлагались самые большие надежды, стал чемпионом Европы. На проходившем в шведском городе Гетеборге первенстве континента эфиопский легионер завоевал золотую медаль в беге на 3000 метров в закрытом помещении.
Став чемпионом Европы, Хайле Ибрагимов добился самого большого успеха не только в своей карьере, но и в истории легкой атлетики независимого Азербайджана. К тому же Ибрагимов впервые завоевал золотую медаль в соревнованиях взрослых. На чемпионате 2010 года он завоевал бронзовую медаль, а в 2011 году стал серебряным призером. Хотя на летних лондонских Олимпийских играх 2012 года Хайле и пробился в финал в беге на 5000 м, но в конечном счете оказался только девятым.
По возвращении из Швеции Хайле ИБРАГИМОВ поделился с R+ своими впечатлениями от чемпионата Европы.
- Поздравляем тебя, Хайле! Насколько победа была ожидаема? Ты верил в нее, отправляясь на чемпионат?
- Каждый спортсмен верит в успех. Просто во время соревнования необходимо забыть обо всем и думать только о борьбе. Всем известно, что в легкой атлетике уровень конкуренции очень высок. Поэтому надо было готовиться очень серьезно. Стартовал я на турнире удачно. В финале шансов победить было много. Но ни с кем не говорил об этом. Если хочешь стать чемпионом, прояви себя, пусть все увидят, на что ты способен.
- У каждого легкоатлета своя тактика подготовки. Что стало твоим основным преимуществом на чемпионате?
- На подготовительном этапе я набрал хорошую форму. У меня была информация о соперниках, с которыми предстояло бороться. До финала я не использовал свои силы на все 100%. Даже в полуфинале не старался прибежать первым. Мне было необходимо завоевать путевку в финал и проявить всю свою силу именно там. Другими словами, на предыдущих этапах я экономил силы. А в финале выложился полностью и опередил всех соперников.
- В послеолимпийском сезоне некоторые сильные спортсмены не приняли участия в чемпионате Европы. Можно ли сказать, что отсутствие фаворитов сыграло тебе на руку?
-  Я бы не сказал, что это так. Каждая страна отправляет на чемпионат Европы самых лучших спортсменов. В этом плане, если отсутствует один сильный спортсмен, его заменяют другим. На чемпионате была сильная конкуренция. Наша победа - плод большого труда.
- Как себя чувствуешь в ранге чемпиона?
- Золотая медаль, чемпионство дарят совсем иные ощущения. Как известно, на прошлых чемпионатах континента я завоевал серебряную и бронзовую медали. Часто становиться вторым, остановившись в шаге от золотой медали, не доставляет особой радости. Я не считаю, что уже всего достиг. Впереди еще много соревнований. Крайне счастлив, что вернулся в Азербайджан  чемпионом. В стране проявляется огромная забота о легкой атлетике. Федерация стремится развивать этот вид спорта. Наши успехи на международной арене будут способствовать привлечению молодежи.
- Кого ты можешь назвать в качестве главного соперника?
- Хотел бы в будущем году побороться с Мохаммедом Фарахом из Великобритании. Очень сильный спортсмен. Я его очень уважаю. Хотя Фарах завоевал почти все титулы и очень опытный спортсмен, на беговой дорожке у нас равные шансы на победу.
- Ты знаешь, что завоеванная тобою золотая медаль - первая в истории азербайджанского спорта?
- После соревнований мне сообщили, что до сих пор чемпиона Европы по легкой атлетике в Азербайджане не было. Первое чемпионство всегда запоминается. Очень рад, что мое имя вошло в историю. В стране созданы все условия для достижения спортсменами успехов. Верю, что добьюсь успехов и на будущих соревнованиях. Хочу проявить себя на чемпионате мира. А самая большая мечта - завоевать медаль на летних Олимпийских играх.