AVROPANIN LİDERLƏRİ SIRASINDA
Finlandiyanın Vantaa şəhərində keçirilən güləş üzrə Avropa Çempionatında Azərbaycan idmançılarının çıxışı azarkeşlərin ümidini doğrultdu.
Uğurlu çıxışı ilə Azərbaycana 10 medal qazandıran pəhləvanlarımız bütün çəkilərdə parlaq mübarizəylə yadda qaldı. Azərbaycan güləşçiləri, ümumilikdə, 3 qızıl, 5 gümüş və 2 bürünc medal qazandı. Əksər çəkilərdə çempionluğun taleyi Azərbaycan və Rusiya təmsilçisinin mübarizəsində həll olundu.
Qitə birinciliyində qələbə qazanan sərbəst güləşçiləri xüsusilə qeyd etmək lazımdır. Avropa Çempionatına ilk dəfə yeni baş məşqçi Semyon Şterevin rəhbərliyi altında yollanan komandamızda əsas diqqət Olimpiya çempionu Toğrul Əsgərova yönəlmişdi. Təəssüf ki, 19 aylıq fasilədən sonra böyük idmana qayıdan gəncəli pəhləvan ilk görüşdə heç kimin tanımadığı güləşçiyə uduzmaqla turniri tərk etdi. Unutmaq olmaz ki, çəkisini dəyişən Toğrul Finlandiyada 66 kq-da mübarizə apardı. London Yay Olimpiya Oyunlarının qalibi yeni çəkidə özünə bənzəmədi. Uğursuzluğa baxmayaraq məşqçilər və federasiya güləşçinin əvvəlki formaya qayıdacağına ümid bəsləyir. Azərbaycan Güləş Federasiyasının I vitse-prezidenti, FILA İcraiyyə Komitəsinin üzvü Namiq Əliyev Toğrul Əsgərovun çempionatda uğursuz çıxışına münasibət bildirərkən, bunun obyektiv və subyektiv səbəblərlə bağlı olduğunu deyib: "Təbii ki, Toğrulun özündə də müəyyən qədər səhlənkarlıq oldu. Ancaq obyektiv və subyektiv səbəblər var. Uzun müddət səhhətində yaranmış problemlə əlaqədar Toğrulun ölkə xaricində müalicəsini həyata keçirdik. Subyektiv səbəb isə, Toğrulu böyüdüb boya-başa çatdıran babasının dünyasını dəyişməsi oldu. Toğrul üçün əziz olan bu insanın həyatını itirməsi ona öz təsirini göstərdi. Bakıya qayıtdıqdan sonra Toğrulla bir daha söhbət edəcəyik. İnanıram ki, sentyabrda keçiriləcək Dünya Çempionatında o, yenidən öz sözünü deyəcək. Ona inamımız böyükdür, Dünya Çempionatında ondan növbəti uğurunu gözləyirik".
Sərbəst güləşçilərdən ibarət yığmanın liderlərindən olan Xetaq Qazyumov (97 kq) finala qədər məğlubiyyətsiz irəlilədi. Həlledici görüşdə Rusiya təmsilçisi Abdulsalam Qədisova uduzan idmançımız gümüş medalla kifayətləndi. 3 il əvvəl Avropa Çempionatında qızıl medal qazanan Xetaq Qazyumovun stabil olaraq bütün mötəbər turnirlərdə medal qazanması xüsusilə vurğulanmalıdı. Təcrübəli pəhləvan bir qayda olaraq iştirak etdiyi Olimpiada, dünya və Avropa çempionatlarında mükafatçılar sırasında yer alır.
Xetaq Qazyumovun arzuladığı qızıl medalı millimizə Hacı Əliyevlə (61 kq) Ruslan Dibirhacıyev (70 kq) qazandırdı. Karyerasının ən böyük yarışında iştirak edən Hacı bütün rəqiblərinə qalib gələrək layiqli olaraq Avropa çempionu oldu. Ruslan Dibirhacıyev isə erməni güləşçisi Qriqor Qriqoryana heç bir şans vermədi. Hesab 12-2 güləşçimizin xeyrinə olduğu zaman hakimlər Ruslanın vaxtından əvvəl qələbə qazandığını elan etdi. Maraqlıdır ki, final ərəfəsində Ruslan federasiya rəsmilərinə və məşqçilərə görüşü vaxtından əvvəl başa vuracağına söz vermişdi.
74 kq-da təcrübəli Cəbrayıl Həsənov qızıl medala layiq olsa da, sonda gümüş qazandı. Finala qədər rəqib tanımayan Avropa çempionumuz səhvi ucbatından kolleksiyasına növbəti qitə qızılını daxil edə bilmədi.
Nəticədə Azərbaycanın sərbəst güləşçiləri AÇ-də komanda hesabında, Rusiya millisini irəli buraxaraq, ikinci yeri tutdular.
Qadın güləşində yenidən Mariya Stadnik bizi sevindirdi. Analıq məzuniyyətindən qayıdan titullu pəhləvanımız karyerasında dördüncü dəfə Avropa çempionu oldu. Xanımların yarışında İrina Netreba (58 kq) gümüş qazanmaqla yaxşı mənada məşqçiləri təəccübləndirdi. Medal gözlədiyimiz Yuliya Radkeviç (60 kq) və Patimat Baqomedova (53 kq) çempionatı mükafatsız başa vurdu.
Yunan-Roma güləşində bir qədər bəxtimiz gətirmədi. Dünya və Avropa çempionu Həsən Əliyevin (66 kq) final görüşü türk hakim Ləvənt Şənin səhvi ucbatından rəqibin xeyrinə başa çatdı. Azərbaycan Güləş Federasiyasının etirazından sonra türk ədalət təmsilçisi turnirdən kənarlaşdırılsa da, Həsən Bakıya gümüş medalla qayıtmalı oldu. Çünki adətən, hakim cəzalandırılsa belə medal dəyişdirilmir.
71 kq-da yarışan Rəsul Çunayev bütün görüşlərdə vaxtından əvvəl qələbə qazandı. Bundan sonra arxayınlaşan Çunayev finalda səhvə yol verdi və nəticədə, fəxri kürsünün ikinci pilləsinə yüksəldi. Kamran Məmmədov (59 kq) və Elvin Mürsəliyev (75 kq) bürünc medal qazandı. Dünya Çempionatının gümüş mükafatçısı Saman Təhmasibi (85 kq) isə ilk görüşdə uduzmaqla yarışa hazır olmadığını göstərdi.
Qazanılan medallar yunan-Roma güləşi üzrə milliyə komanda hesanda üçüncü yeri tutmağa imkan verdi. İlk iki yeri isə Rusiya və Turkiyə milliləri qazanıb.
Güləşçilərimizin qazandığı 10 medal Avropa Çempionatını aktivimizə yazmağa imkan verir. Lakin bu uğurlu nəticə istirahət etməyə səbəb deyil. Bir neçə favorit idmançımız daha yaxşı çıxış edə bilərdi.
5 ay sonra komandamız Dünya Çempionatında iştirak etməlidir. Mundial Avropa Çempionatından daha çətin və rəqabətli olacaq. Məhz bu səbəbdən indidən Dünya Çempionatına hazırlaşmaq lazımdır. Dünya Çempionatı həm də Finlandiyada bizi kədərləndirən Olimpiya çempionumuz Toğrul Əsgərov üçün bəraət almağa gözəl imkan olacaq.
"Avropa Çempionatındakı çıxışımızı yaxşı qiymətləndirirəm. Amma daha çox medal qazana bilərdik".
Semyon Şterev, sərbəst güləş yığmasının baş məşqçisi
"Final görüşümdən əvvəl erməni idmançını 1 dəqiqə ərzində məğlub edəcəyimi demişdim. Belə də oldu. O məndən zəif olduğu üçün artıq vaxt itirmək istəmirdim. Avropa çempionluğundan sonra Dünya Çempionatında da qızıl medal qazanmaq istəyirəm".
Ruslan Dibirhacıyev, Avropa çempionu
"Məğlubiyyətdə, ilk növbədə, günahkar özüməm. 19 ay heç bir yarışda iştirak etmədim. Əvvəlcə mədəmi müalicə etdirdim. Sonra ailə problemləri ilə əlaqədar fasilə yarandı. Son məşqlərdə əla formada olduğumu düşünürdüm. Lakin Avropa Çempionatı bunun əksini göstərdi. Özü də rəqibim debütant idi. Fikrimcə, Dünya Çempionatı mənim üçün şans olmalıdır. Orada özümü sübut etməliyəm".

Азербайджанские борцы завоевали десять медалей континентального первенства
Прошедший в финском городе Вантаа чемпионат Европы по борьбе подтвердил надежды азербайджанских болельщиков на успешное выступление отечественных спортсменов.
Завоевав на континентальном первенстве 10 медалей, азербайджанские борцы запомнились яркой борьбой во всех весовых категориях. В общей сложности борцы завоевали 3 золотые, 5 серебряных и 2 бронзовые медали. В большинстве весовых категорий судьба чемпионства решалась в борьбе между представителями Азербайджана и России.
Особо следует отметить выступления борцов вольного стиля. Большие надежды в команде, отправившейся на чемпионат Европы под руководством нового главного тренера Семена Стерева, были связаны с олимпийским чемпионом Тогрулом Аскеровым. К сожалению, вернувшийся в большой спорт после 19-месячного перерыва спортсмен из Гянджи покинул турнир после первого же тура, проиграв малоизвестному борцу. Однако нельзя забывать, что в Финляндии Тогрул боролся в новой для себя весовой категории 66 кг, в которой победителя летних Олимпийских игр в Лондоне было не узнать. Несмотря на неудачу, тренеры и руководство федерации борьбы надеются, что спортсмен все же восстановит былую форму. Первый вице-президент АФБ, член Исполкома FILA Намиг Алиев отметил, что поражение Т.Аскерова связано как с субъективными, так и объективными причинами: "Естественно, некоторую халатность проявил и сам Тогрул. Но есть также объективные причины. Длительное время мы лечили Тогрула за рубежом в связи с появившимися проблемами со здоровьем. Другой причиной стала кончина деда, который вырастил Тогрула. Естественно, потеря родного человека плохо повлияла на него. По возвращении в Баку мы еще раз побеседуем с Тогрулом. Уверен, что на чемпионате мира, который состоится в сентябре, он вновь скажет свое слово".
Один из лидеров сборной по вольной борьбе Хетаг Газюмов (97 кг) дошел до финала без поражений. Проиграв в решающей встрече представителю России Абдусаламу Гадисову, спортсмен довольствовался серебряной медалью. Став три года назад чемпионом Европы, Хетаг Газюмов стабильно оказывается в числе призеров на всех олимпиадах, чемпионатах мира и Европы, в которых принимает участие.
Золотые медали в составе азербайджанской сборной завоевали Гаджи Алиев (61 кг) и Руслан Дибиргаджиев (70 кг). На самом крупном турнире в своей карьере Гаджи заслуженно стал чемпионом Европы, победив всех соперников. А Руслан в финале не оставил никаких шансов армянскому борцу Григору Григоряну. При счете 12:2 в пользу нашего борца судьи досрочно присудили победу азербайджанскому спортсмену. Интересный факт: перед финальной встречей Руслан обещал представителям АФБ и тренерам, что завершит схватку досрочно.
Хотя в категории 74 кг опытный Джабраил Гасанов и был достоин золотой медали, в конечном счете ему пришлось довольствоваться "серебром". Чемпион Европы прошлого года, не знавший до финала себе равных, из-за своей ошибки не смог добавить в личную коллекцию очередное "золото" континентального первенства.
В результате в командном зачете азербайджанские "вольники" стали вторыми на ЧЕ, уступив лишь российской команде.
В женской борьбе в очередной раз обрадовала Мария Стадник. Вернувшись в большой спорт после декретного отпуска, титулованная спортсменка в четвертый раз за свою карьеру стала чемпионкой Европы.
Завоевав серебряную медаль, Ирина Нетреба (58 кг) удивила тренеров в хорошем смысле слова. А Юлия Радкевич (60 кг) и Патимат Багомедова (53 кг), от которых ждали медалей, завершили чемпионат ни с чем.
Несколько не повезло нашим в греко-римской борьбе. Финальная встреча чемпиона мира и Европы Гасана Алиева (66 кг) завершилась победой его соперника из-за ошибки судьи из Турции Левента Шена. Хотя после протеста АФБ он и был отстранен от судейства, Гасану пришлось возвращаться в Баку с серебряной медалью, т.к. в подобных случаях медали не заменяют, даже если судья получает наказание.
В весовой категории 71 кг Расул Джунаев до финала завершил все схватки досрочно. Это несколько успокоило азербайджанского борца, и, в итоге в главном поединке допустив ошибку, Джунаев оказался только вторым.
Камран Мамедов (59 кг) и Эльвин Мурсалиев (75 кг) завоевали бронзовые медали. А проигрыш серебряного призера чемпионата мира Самана Тахмасиба (85 кг) в стартовой встрече показал, что он не был готов к этому соревнованию.
Количество добытых медалей позволило сборной по греко-римской борьбе занять третье место в командном зачете, уступив первые два места сборным России и Турции.
Завоеванные азербайджанскими борцами 10 медалей позволяют записать чемпионат Европы в свой актив. Однако успешный результат не должен расслаблять. Следует учесть, что несколько наших спортсменов, считавшихся фаворитами, могли выступить лучше.
Через 5 месяцев команда примет участие в чемпионате мира. На мундиале бороться будет тяжелее, да и конкуренция будет выше. Именно поэтому готовиться к нему надо уже сейчас. К тому же чемпионат мира станет прекрасной возможностью для огорчившего болельщиков олимпийского чемпиона Тогрула Аскерова реабилитировать себя.
"Наше выступление на чемпионате Европы оцениваю как достаточно хорошее. Но медалей могло быть и больше".
Семен ШТЕРЕВ, главный тренер сборной по вольной борьбе
"Перед финальной встречей я сказал, что выиграю у армянского борца за одну минуту. Так и случилось. Так как он был слабее меня, я не хотел тратить лишнее время. После чемпионства в Европе хочу завоевать золотую медаль и на чемпионате мира".
Руслан Дибиргаджиев, чемпион Европы
"В моем поражении в первую очередь виноват я сам. Уже 19 месяцев не участвовал ни в одном соревновании. Лечил желудок. Потом возникла пауза в связи с семейными проблемами. На последних тренировках думал, что нахожусь в прекрасной форме. Но чемпионат Европы доказал обратное. Причем соперник был дебютантом. Думаю, на чемпионате мира у меня будет шанс. Там я обязан самоутвердиться".