ŞARMANKAÇI KATYADAN KARMENƏDƏK
Onun həyatı, xüsusilə ağır keçən uşaqlığı Dikkensin və Hüqonun qələminə layiqdir. Onun həyatında qazanc hərisi olan "qəyyumlar"ın məhrumiyyətləri, iztirabları çox olub. Eyni zamanda istedadlı qıza ağır, son dərəcə maraqlı həyatında köməklik edən, dəstək verən nəcib, mədəni insanlar da az olmayıb.
Qavroş-qız
XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəllərinin İranı fasiləsiz inqilabların, qeyri-sabitliyin və bu cür hallar üçün xas olan total yoxsulluğun tüğyan etdiyi məkan idi. Görkəmli opera ifaçısı Fatma Muxtarova orada, İran Azərbaycanında, Urmiya şəhərində yaşayan azərbaycanlı Abbas Rzayev və Polşa tatarı Sarı Haseneviçin ailəsində martın 26-sı 1893-cü (98) ildə dünyaya gəlib.
Azərbaycan operasına qadın səsi, məhz, onunla başlayıb. Amma bu, hələ xeyli sonralar idi. Rzayevlər ailəsi yoxsulluqdan yaxa qurtarmaq üçün 2 yaşlı qızları ilə birlikdə doğma vətəni tərk edəndə 1900-cü illərə az qalırdı. Onlar Rostova üz tutmuşdular. 1 il sonra qızcığazın atası 28 yaşında vərəmdən dünyasını dəyişir və 3 yaşlı uşaq anası ilə tək qalır. Abbas Rzayev musiqiçi idi və tarda əla ifa edirdi. Quberniyadakı çoxsaylı dostlarının arasında Səttar Muxtarov da var idi. O da İranın şimalından - Abbasla demək olar ki, yerli idi. Səttar Muxtarov da varlı deyildi və küçə musiqiçisi - şarmankaçı işləyirdi - əgər buna iş demək olarsa. Fatmanın anasının ikinci həyat yoldaşı da, məhz, Səttar oldu. Yad torpaqda evə sahib olmayan ailə şəhərləri dolaşır, yarıac-yarıtox yaşayırdı. Şarmankaçı atalığın aləti var idi. 6 yaşlı qız isə onun yanında oxuyurdu. Çətin idi. Onlar tez-tez şaxtalı havada işləməli olurdular. Peterburqun şaxtalı qışında da belə idi - balaca qız və şarmankaçı bu şəhər üçün xarakterik olan balaca həyətlərə girib orada mahnı ifa edir, pəncərədən kiminsə onlara pul atacağını gözləyirdilər.
1910-cu ildə ailə Saratovda məskunlaşdı. Anası qızını istismar edən atalığın güclü təzyiqi altında idi. Fatmanın 12 yaşı olduqda o, şarmankanı götürərək məhəllələri təkbaşına dolaşır, sakinlərə mahnılar ifa edirdi. Saratovda bu gənc küçə ifaçısını "Şarmankaçı Katya" kimi tanıyırdılar. Onun ən yaxşı dinləyicilərindən biri onda hələ gənc olan Lidiya Ruslanova idi. Sonralar Lidiya Ruslanova xalq mahnılarının və rus romanslarının məşhur ifaçısına çevrildi. Onda Ruslanovanın cəmi 10 yaşı var idi və yaşının bu qədər az olmasına baxmayaraq, o, fabrikdə çalışırdı. Sonralar Lidiyanın özünün etiraf etdiyinə görə, Muxtarovanın ifası ona çox təsir edirmiş və bu səbəbdən, cibindəki bütün mis pulları qızcığaza verirmiş.
Fatma qazandığı pulların hamısını evə verirdi. Evdə tez-tez döyülməsi qızcığazı o qədər bezdirir ki, o, pul yığmağa başlayır və 1 il ərzində dövr üçün heç də az olmayan məbləğ - 1000 rubl toplaya bilir. Saratovun "Spravoçnı listok" qəzeti yazır ki, Fatma həmin pullarla dəmir yolunda çalışan L. Kamenskinin ailəsinin yanına yollanır. Onun xanımı opera ifaçısı imiş. Burada Fatmaya musiqi öyrədiləcəyi sözü verilsə də, hər şey fərqli olur. Qızcığaz çirkli qab-qacağı yuyur, mənzili sahmana salır, mətbəxdə aşpazla birlikdə yeyir, "ictimaiyyətdən" olan qonaqlar gələn zaman isə ona dərhal fərqli geyimlər geydirir, "cənablar" və "xanımlar"la bir masaya əyləşdirirlərmiş. Bu durumundan çox məyus olan Fatma günlərin birində yaşananları onun taleyilə çox maraqlanan jurnalistə, "Saratovski listok"un baş redaktoru Nikolay Arxangelskiyə danışır. Ziyalı, teatr və opera həvəskarı olan Arxangelski ona bu gündən heç bir "təlim"in olmayacağına söz verir. Baş redaktor musiqi məktəbində qızcığaz üçün xeyriyyə konserti təşkil edir. Konsertə kifayət qədər dinləyici toplaşdı və buna görə də, toplanan pullar Fatmanın Saratov konservatoriyasında təhsil almasına kifayət etdi.
"Katya"nın havadarları
Bu məqamda ortaya yeni problem çıxır - atalıq. O, işləmir və 13 yaşlı qızının gətirdiyi pullar hesabına yaşayırdı. Qızın oxumasına qəti etiraz edən atalıq, icazə müqabilində xeyli pul tələb etdi. Gənc istedada ürəyi yananlardan biri də görkəmli rus fiziki Vladimir Dmitriyeviç Zernov idi. O, sonralar baş verənləri belə xatırlayırdı: "Qızı götürmək üçün pulun toplanılması məqsədilə konservatoriyanın zalında yığma konsert təşkil olunmuşdu. Orada Katyanın özü də çıxış edirdi. Konsert yenə uğurlu alındı... Katya konservatoriyaya qəbul olundu, bir vaxtların məşhur tenoru, professor Medvedevdən dərs almağa başladı. Bir müddət sonra xarakterli, maraqlı konservatoriya tələbəsində əvvəlki şarmankaçıdan, küçə musiqiçisindən əsər-əlamət qalmamışdı". "Katya"nın havadarları ona görə pul ödəməklə yanaşı, atalığı hədələməyə də başlamışdılar. "Katya"nın himayəçiləri bildirirdilər ki, kişi qızcığazın istismarını davam etdirərsə, onun ölkədən qovulması üçün əllərindən gələni edəcəklər. Bu məqsədlə onlar, hətta İran səfirliyilə əlaqə də saxlamışdılar. Amma gənc istedad problemlərdən yaxa qurtara bilmirdi. Qızın valideynləri iddia edirdilər ki, şəriət qanunları müsəlman xanımların səhnəyə çıxmasını qadağan edir. Bununla yanaşı, vədlərinə baxmayaraq, tətil dövründə onlar qızın istismarını davam etdirirdilər. Muxtarovanın sonralar xatırladığı kimi, "hansısa antreprenörlər vasitəsilə məni qaraçı romansları və rus mahnıları ilə qastrollara aparırdılar. Çox qazanırdıq. Amma qazancın böyük hissəsini, əlbəttə ki, antreprenör özünə götürürdü...".
Onun başqa yolu yox idi. Bununla yanaşı, Muxtarova, məhz, qastrollar sayəsində ilk dəfə Bakıya gəlir. Bu, 1913-cü ildə baş verir. Amma sanki evi olan Bakıda o, gözləmədiyi halla qarşılaşır - uğur qazana bilməmək bir yana, üstəlik, tamaşaçı qadının səhnəyə çıxaraq mahnı oxumasından şoka düşür.
Amma burada tale Fatma Muxtarovanı bənzər həyat yaşayan bir şəxslə qarşılaşdırır. Bu, Fatma kimi ağır uşaqlıq, yoxsulluq və müsəlman cəmiyyətinin ənənəvi mühafizəkarlığı ilə qarşılaşmış Hüseynqulu Sarabski idi. Sarabski artıq kifayət qədər məşhur ifaçı idi və Fatmanın istedadını o dəqiqə qiymətləndirə bilmişdi. Belə olan təqdirdə, Sarabski istedadlı gəncə sponsorluq etməsi üçün zəngin neft sənayeçisi Muxtar Muxtarova üz tutur. Təşəbbüs gerçəkləşir. Fatma Saratova geri dönür, 2 il ərzində Bakıdan pul alır və diqqətini tamamilə təhsilə yönəldir.
2 il sonra təhsilini başa vuran Fatma Moskvaya, düz Fyodr Şalyapinin yanına yollanır. Məşhur ifaçı gənci Smolensk bazarı yaxınlığındakı evində qəbul edir. Fatma Şalyapin üçün məşhur musiqiçinin böyük qızı İrinanın royalda müşayiətilə oxuyur. Gənc qızı sonadək dinləyən Şalyapin deyir: "Səs əladır. Səhnəyə çıxmaq olar. Səhnə istedadı varsa, nəsə alınacaq, yoxdursa, bunu öyrənmək mümkün deyil".
Fatma Muxtarovanın sonralar xatırladığı kimi, Şalyapinlə söhbətdən sonra o, sanki, qanadlanıb və israrla tutduğu yol ilə irəliləmək qərarına gəlib. Pul qurtarmışdı. Amma o, risk edərək Ziminin özəl operasına yollanır. Zimin həmin vaxt Moskvada yeni truppa yığırdı. Fatma yad şəhərdə heç bir himayəçilik olmadan sərt seçimləri keçərək, truppaya qəbul olunur; sonralar o, uzun illər teatrda Şalyapinlə birlikdə oxuyur.
Karmen
8 il ötür. Böyük və Marinsk teatrlarından keçən Muxtarova Saratova qayıdır və orada bir müddət əvvəl onu küçədə oxuyan uşaq hesab edən tamaşaçılar üçün Karmeni yaradır. Yeri gəlmişkən, Muxtarova hələ bu tamaşaya hazırlaşarkən ispan rəqsinin xüsusiyyətlərini diqqətlə öyrənir, kastanyetdə rəqs etmək bacarığına yiyələnir.
Sonralar müharibə başlayır. Muxtarova cəbhə tamaşalarında oynayır. Sonra inqilab baş verir və yenə cəbhə teatrları - Ukraynaya, Volqayanı və Qafqaza qastrollar. 30-cu illərin əvvəllərində o, Tiflis, daha sonra Bakı teatrlarında çox sayda çıxışlar edir. 1938-ci ildə Azərbaycan Opera və Balet Teatrının solisti olur və sonadək burada qalır. 1954-cü ildə səhnəni tərk edən Muxtarova bundan sonrakı 18 illik ömrünü teatrın gənc azərbaycanlı solistlərinə dərs deməyə həsr edir.

ОТ "КАТИ-ШАРМАНЩИЦЫ" ДО КАРМЕН
История ее жизни, особенно ее нелегкого детства, достойна пера Диккенса и Гюго. Много было лишений и невзгод, подлых, жаждавших наживы "опекунов" и благородных, интеллигентных людей, которые помогли и поддержали талантливую девочку в ее нелегкой, но бе-зумно интересной жизни.
Девочка-Гаврош
Персия конца XIX - начала XX века - это территория перманентной революции, нестабильности и, как бывает в таких случаях, тотальной нищеты. Там, в Иранском Азербайджане, в городе Урмия, в семье азербайджанца Аббаса Рзаева и польской татарки Сары Хасеневич 26 марта 1893 (98) года родилась выдающаяся оперная певица Фатма Мухтарова.
Собственно, женский голос в азербайджанской опере начался именно с нее, но все это было потом. На дворе был 1900 год, когда, пытаясь уйти от нищеты, семья Рзаевых с двухлетней девочкой на руках покинула родную землю, чтобы переехать в Ростов-на-Дону. Через год в возрасте 28 лет отец девочки умер от туберкулеза, оставив в этом мире жену и трехлетнюю дочь. Аббас Рзаев был музыкантом, хорошо играл на таре, и в губернии у него было много друзей, в число которых входил и Саттар Мухтаров. Он тоже был с севера Персии, практически земляком. Тоже был небогат, работал, если это можно было назвать работой, уличным музыкантом, шарманщиком. За него мать Фатмы и вышла вторично замуж. Не имея на чужой земле собственного жилья, семья скиталась по городам и жила впроголодь. Шарманщик-отчим заводил свой инструмент, а шестилетняя девочка под него пела. Было трудно. Часто приходилось работать в холод. Так было и в Петербурге, в морозную зиму, когда маленькая девочка с шарманщиком заходили в характерный для города двор-колодец и исполняли песни, ожидая, когда из окон бросят несколько монет.  В 1910-м семья осела в Саратове. Мать находилась под сильным влиянием отчима, который эксплуатировал девочку. Когда Фатме исполнилось 12, она ходила одна с шарманкой по саратовским дворам и пела под ее аккомпанемент. В городе эту юную уличную певицу знали под именем "Катя-шарманщица". Одной из ее слушательниц оказалась тогда сама еще юная Лидия Русланова, впоследствии ставшая известнейшей исполнительницей народных песен и русских романсов. В тот момент самой Руслановой было всего десять, и в столь юном возрасте она уже работала на фабрике. Как потом вспоминала певица, она была так растрогана пением Мухтаровой, что отдала ей все медяки, которые были у нее в кармане.
Фатма приносила все заработанные деньги домой, где подвергалась побоям. Это заставило ее откладывать деньги. За год она накопила крупную по тем временам сумму - 1000 рублей. Саратовская газета "Справочный листок" пишет, что с этими деньгами она отправилась в семью железнодорожного служащего Л.Каменского, чья жена была оперной певицей. Там ее обещали учить музыке. Но на деле все вышло иначе. Фатма мыла посуду, убирала квартиру, питалась с кухаркой на кухне, а к приходу гостей из "общества" ее срочно наряжали и сажали за стол с "господами" и "гостями". Такое положение ее очень сильно обижало, и она рассказала все интересовавшемуся ее судьбой журналисту и главному редактору "Саратовского листка", интеллигентному человеку, любителю театра и оперы Николаю Архангельскому, который пообещал, что никакого "обучения" с этого дня не будет. Он организовал для нее благотворительный концерт в музыкальном училище. Народу пришло достаточно, чтобы собранных денег хватило на ее обучение в саратовской консерватории.
Заступники "Кати"
И тут возникла новая проблема - отчим. Сам он не работал и жил на те деньги, что приносила тринадцатилетняя дочь. Отпустить ее учиться он наотрез отказался, "заломив" в качестве откупа довольно крупную сумму. Одним из сочувствующих юному таланту был выдающийся российский физик Владимир Дмитриевич Зернов. Он вспоминал: "Чтобы собрать средства на выкуп, был устроен в зале консерватории сборный концерт, в котором выступала и сама Катя. Она опять имела большой успех… Катя была принята в консерваторию, стала заниматься у профессора Медведева - когда-то знаменитого тенора, - и скоро нельзя было узнать в характерной, интересной, немного размашистой консерваторке прежнюю шарманщицу и уличную певицу". Помимо выкупа заступники "Кати" пригрозили отчиму, что если он продолжит эксплуатировать ребенка, они сделают все, чтобы его выслали из страны. Для этого они даже связались с персидским посольством. Однако проблемы не оставляли юное дарование. Родители ее утверждали, что законы шариата запрещают мусульманке выходить на сцену, но при этом, несмотря на данные обещания, продолжали ее эксплуатировать, когда в консерватории были каникулы. Как вспоминала потом сама Мухтарова, "с какими-то темными антрепренерами возили меня на гастроли с цыганскими романсами и русскими песнями. Зарабатывали много, львиную долю забирал, конечно, антрепренер...".
У нее не было другого выхода, между тем именно благодаря гастролям Мухтарова впервые побывала в Баку. Это был уже 1913 год. Но здесь, казалось бы, дома, пятнадцатилетняя певица столкнулась с тем, чего никак не ожидала - успеха не было. Напротив, публика была шокирована тем, что женщина может выходить на сцену и петь.
И тут жизнь свела ее с человеком, во многом с похожей судьбой. Это был Гусейнгулу Сарабский, также перенесший тяжелое детство, нищету и консерватизм традиционного мусульманского общества. Он был уже достаточно известным певцом и сразу оценил талант Фатмы. Сарабский обратился к богатому нефтепромышленнику Муртузе Мухтарову, чтобы тот спонсировал даровитую девочку. Затея удалась. Фатма вернулась обратно в Саратов, два года получала деньги из Баку и смогла полностью сосредоточиться на учебе. Спустя два года, завершив учебу, Фатма отправилась в Москву, чтобы пройти прослушивание у самого Федора Шаляпина. Знаменитый исполнитель принял начинающую певицу и актрису в своем особняке у Смоленского рынка. Он слушал пение Фатмы, а на рояле ей подыгрывала его старшая дочь Ирина. Дослушав до конца, он сказал: "Голос поставлен прекрасно. Можно идти на сцену. Если есть сценическое дарование, то выйдет большой толк, а если нет, то научиться этому нельзя". Как вспоминала потом певица, после разговора с Шаляпиным у нее словно крылья выросли за спиной, и она решила уже не отступать, а идти до конца. Деньги кончались, и она, рискуя всем, отправилась в частную оперу Зимина, который как раз в тот момент набирал в Москве новую труппу. В чужом городе, без связей и протекции, эта девочка прошла жесткий отбор, прежде чем ее взяли в труппу; много лет потом она пела в театре вместе с самим Шаляпиным.
Кармен
Прошло восемь лет. Вернувшись в Саратов, отыграв в Большом и Мариинке, Мухтарова исполняла теперь Кармен для той самой публики, что недавно знала ее ребенком, певшим на улице. К слову, еще готовясь к этому спектаклю, Мухтарова внимательно изучала особенности испанского танца, а также научилась играть на кастаньетах.
Потом была война. И Мухтарова играла во фронтовых театрах, затем революция - и снова фронтовые театры, гастроли по Украине, Поволжью и Кавказу. В начале 30-х она много выступала в тбилисских театрах, затем в бакинских. А в 1938-м стала солисткой Азербайджанского театра оперы и балета, где осталась уже навсегда. В 1954 году Мухтарова ушла со сцены и оставшиеся 18 лет жизни преподавала молодым азербайджанским солистам театра.