İRİ FERMER TƏSƏRRÜFATLARI AZƏRBAYCANIN AQRAR MƏHSULLA TƏMİNATI PROBLEMİNİ HƏLL EDƏCƏKLƏR
Yaxın illərdə Azərbaycan özünü ərzaqla təmin etmək məsələsinə tam yaxınlaşa bilər. Prezident  İlham Əliyevin tapşırığı ilə ölkənin bir sıra rayonlarında iri fermer təsərrüfatlarının yaradılması üzrə kompleks tədbirlər məhz bu məqsədlə gerçəkləşdirilir. Artıq 5 min hektar torpaq sahəsi ayrılıb, Ağcabədi və Beyləqan rayonlarında iri taxılçılıq fermer təsərrüfatlarının yaradılması təmin edilib. Bütünlükdə, ölkənin özünü taxılla tam təmin etməsi üçün, ən azı, 50 iri fermer təsərrüfatı yaradılmalıdır.
Pilot layihəsi
İqtisadi İnkişaf Nazirliyi (İİN) sahəsi 4800 hektara yaxın olan ilk iri pilot taxılçılıq təsərrüfatını keçən il Ağcabədi və Beyləqan rayonlarının  ərazisində yaradıb. Bunun üçün torpaqların təyinatı  dəyişdirilib, dövlət sərmayələri hesabına enerji təchizatı təmin edilib və Yuxarı Mil kanalı 10,7 kilometr uzadılaraq kompleks meliorativ tədbirlər gerçəkləşdirilib.
Ağcabədi Rayon İcra Hakimiyyətinin aqrar məsələlər üzrə müavini Leyla Əsgərovanın sözlərinə görə, artıq bu il yeni qurumun taxılçıları 9 min tona yaxın yüksək keyfiyyətli taxıl becərib tədarük etməyi qarşılarına məqsəd qoyublar.  Təsərrüfatın ərazisində inzibati bina, taxıl anbarı, həmçinin bütün növ lazımi texnikanın saxlanması və təmiri üzrə aqroservis təsərrüfatı  üçün tikili də inşa edilir. Layihənin gerçəkləşdirilməsi ilə «Qarabağ Taxıl» şirkəti məşğul olur. Onun başçısı Rəcəb Orucovun sözlərinə görə, investisiya layihəsinə uyğun olaraq artıq taxıl anbarının, min baş iribuynuzlu mal-qaranın saxlanması üçün heyvandarlıq kompleksinin, bitki yağlarının istehsal üzrə zavodun, həmçinin inzibati binanın, emalatxanaların və kənd təsərrüfatı texnikasının saxlanması üçün çardaqların tikintisinə başlanılıb. «Bütünlükdə təsərrüfatda 350-400 məcburi köçkün və yerli sakin işlə təmin ediləcək. Məhsuldarlığı respublika üzrə orta göstəricidən iki dəfə artırmaq və hektardan 50 sentner səviyyəsinə qaldırmaq nəzərdə tutulur», - deyə R.Orucov bildirib.
Onun sözlərinə görə, çağdaş texnologiyaların tətbiq edilməsi hesabına  rəhbərlik etdiyi təsərrüfat ildə 25 min ton buğda əldə etməyi planlaşdırır. Bütün əkinçilik sistemi, əsasən, Avropa və Amerika texnologiyasına əsaslanır. Suvarma-damcı sistemi tətbiq ediləcək. Özəl aqroservis kimi fəaliyyət göstərəcək və dünya standartlarına uyğun texnikadan təşkil edilən texnopark yaradılır ki, bunun üçün 4 mln manat ayrılıb.
Əsas məsələ, 2013-cü ildə bütün torpaq sahələrini kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə daxil etmək, onların məhsuldarlığını artırmaqdır. Bu ilin yazında pilot təsərrüfatın bütün torpaqlarında kənd təsərrüfatları bitkiləri əkiləcək. Bunlar əsasən qarğıdalı, günəbaxan, həmçinin digər yazlıq bitkilər olacaq.
Bildirmək gərəkdir ki, hazırda pilot təsərrüfat yerləşən ərazi daha öncə kənd camaatının ev heyvanlarını otardığı örüş yerləri idi.  Amma Ağcabədi və Beyləqanda yeni həyat onların taleyini kəskin dəyişib. Hər bir kənd adamı indi müvafiq iş və sabit gəlirlə təmin edilib, buna görə də orada çox  tez  əmin oldular ki, yeni fermer təsərrüfatlarının yaradılması əlverişqli və perspektivli işdir.
Bu il Cəlilabad və Hacıqabul rayonlarında da oxşar təsərrüfatların yaradılmasına başlayıblar. Ümumilikdə ilkin mərhələdə dövlət torpaq fondundan 200 mindən artıq torpaq sahəsi ayrılıb və orada meliorasiya işlərinin aparılması, həmin torpaq sahələrinin taxıl əkinləri üçün yararlı hala salınması nəzərdə tutulur.
Ancaq taxılçılıq - iri təsərrüfatların yaradılması zamanı diqqət yetiriləcək yeganə sahə olmayacaq. Belə ki, Prezident İlham Əliyevin fikrincə, rayonlar arasında ixtisaslaşma aparılmalıdır. «Hesab edirəm ki, yaxın zamanlarda hər bir rayon üzrə konkret təkliflər təqdim edilməlidir. Hər bir rayonda hansı kənd təsərrüfatı bitkisini əkməli və hansı əlavə tədbirlər görməli olduğumuzu müəyyən etməliyik», - deyə dövlət başçısı regionların “2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı”nın ijrasının dördünjü ilinin yekunlarına həsr olunmuş konfransda çıxış edərkən bildirib.
Aqrar bölmənin tarixən əhali arasında ən populyar fəaliyyət sahəsi olduğu Azərbaycanda heyvandarlğın, südçülyün, bağçılığın, üzümçülüyün  və s.-in inkişafı üçün böyük imkanlar var. Və yeni təsərrüfatlar arzuolunan nəticələr əldə etməyə, həmçinin, məhsuldarlığın artmasına şərait yaradır. Məsələn, yeni fermer təsərrüfatlarında taxılın məhsuldarlığı hektardan 40-50 sentnerə çatmalıdır, hazırda isə orta hesabla hər hektardan 27 sentner məhsul götürülür.
Bu zaman yeni təsərrüfatlar, həmçinin dövlətin yardımına da ümid bağlaya bilərlər - Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun (SKMF) xətti ilə kreditləşdirmədə prioritet məhz kənd təsərrüfatıdır - keçən il verilmiş 1,2 mlrd manatlıq güzəştli kreditlərin, təxminən, 83%-i regionların aqrar sahəsinə yönəldilib. Bundan başqa, «Aqrolizinq» vasitəsilə texnika alınmasına dəstək göstərilir, fermerlər vergi və başqa güzəştlərə də sahibdirlər.
Hər halda, bütün bunların fonunda bu sahədə nəzərəçarpacaq  irəliləmə baş verməli idi. Amma bununla belə, problemlər hələ də qalmaqdadır. Amma göründüyü kimi, əsas  problem  bu sahədə hələ də lazımi səviyyədə şəffaflığın olmaması ilə bağlıdır. «Bəzən fermerlər üçün nəzərdə tutulmuş subsidiyaların bir hissəsi dövlət məmurlarının cibinə gedir. Bəzən daha çox subsidiya almaq üçün əkilən torpaq sahələrinin, istehsal edilən məhsulun həcmi şişirdilir. Bəzi hallarda isə lazımi avadanlıq və başqa vəsaitlər xaricdən yüksək qiymətlərlə gətirilir. Yəni bu sahədə biz tam şəffaflığa nail olmalıyıq», - deyə Prezident İlham Əliyev bununla bağlı bildirib.
Eləcə də, aqrar bölmənin inkişafı üçün ixrac imkanlarını artırmaq, yeni kənd təsərrüfatı məhsulları bazarına çıxmaq, istehsal edilən məhsulların yeni tədarük sistemini təşkil etmək lazımdır.  Bu məsələdə dövlət yalnız dəstək verməli, istiqamət göstərməlidir, layihələrin birbaşa gerçəkləşdirilməsini isə özəl şirkətlərə həvalə etmək lazımdır. Buna görə də aqrar islahatların növbəti mərhələsində həm Azərbaycanda, həm də məhsulların ixrac ediləcəyi ölkələrdə logistika və tədarük mərkəzlərinin yaradılması prioritet kimi qəbul edilməlidir. Dövlət başçısının fikrincə, «Bu işi təşkil etmək üçün bu il müvafiq ölkələrlə  və onların dövlət qurumları ilə məsələ barədə ciddi danışıqlar aparılmalıdır. Çünki məhsulun satışı ilə bağlı problemlər var və bu problemlər həll edilməlidir».
Həmçinin dövlət dəstəyi kimi bu il aqrar sahdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqi məsələsinin həllinə də başlamaq  planlaşdırılır. Layihə çərçivəsində fermerlərin elektron qeydiyyatı da nəzərdə tutulur ki, bu da  subsidiyaların səmərəliliyini və torpaq  paylarının  sərhədlərinin dəqiqləşdirilməsini  və s. nəzərdə tutur. Artıq sözgedən sahədə dəyəri bir neçə milyon manata çatan böyük layihənin gerçəkləşdirilməsinə başlanılıb ki, bu, ölkənin bütün şəhərlərinin genişzolaqlı İnternet xəttinə qouşlmasını nəzərdə tutur. Layihənin önəmi nəzərə alınaraq o, Dövlət Neft Fondunun (ARDNF) xətti ilə maliyyələşdirilir, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin (RİTN) nəzarəti altında gerçəkləşdirilir.
Beləliklə, cari ildə və qarşıdan gələn bir neçə il ərzində qarşıya qoylan vəzifələrin həlli ilə aqrar islahatların inkişafı daha da dərinləşəcək. Taxılçılıqda  əsas  istiqamətlər müəyyən ediləcək, başlıca diqqət isə əsas ərzaq  məsələsinə - əhalinin tam həcmdə çörəklə və  başqa ərzaq məhsulları ilə təminatında olan problemi həll etməyə qadir iri aqrar müəssisələrə yönəldiləcək.

LARGE PRIVATE FARMS WILL SOLVE PROBLEMS OF SUPPLYING AZERBAIJAN WITH AGRICULTURAL PRODUCE
In the next few years Azerbaijan could come very close to solving the problem of self-sufficiency in food. It is precisely to this end that a range of measures is being carried out to create large private farms in a number of districts in the country based on President Ilham Aliyev's instruction. About 5,000 hectares of land have already been allotted and large private grain-growing farms have been being built in Agcabadi and Beylaqan Districts. In all at least 50 large private grain-growing farms are due to be built so that the country can fully provide itself with grain.
Pilot project
The first pilot grain-growing farm with an overall area of about 4,800 ha of the Ministry for Economic Development was created last year in Aghjabadi and Beylaqan Districts. In connection with this, the use of the land was changed, and through state investment electricity and - following the extension of the Upper Mil Canal by 10.7km - water was put on and various land-reclamation measures adopted.
According to Leyla Askarova, the deputy chief executive for agricultural questions of Aghjabadi District, already this year farmers in this new structure are planning to grow and provide over 9,000 tonnes of top-quality grain. An administrative building, a grain storage facility and other agricultural services buildings for the maintenance and repair of all types of vital machinery and equipment are being built at the farm. The Qarabag Taxil company is carrying out the project and, according to its boss Racab Orucev, in accordance with an investment project, construction has already begun of a grain depot, a stockbreeding complex for 1,000 head of cattle, a plant for the production of vegetable oil, an administrative building, workshops and sheds for storing agricultural machinery and equipment. "There will be jobs for 350-400 forced migrants and local people. It is planned to double the average yield in the republic and bring it up to 50 quintals per hectare," Orucev said.
According to him, thanks to the application of state-of-the-art technology his farm plans to produce 25,000 tonnes of wheat annually. The whole farming system is based mainly on European and American technology. Sprinklers will be installed and a technology park is being built, providing private agricultural services and consisting of equipment that complies with world standards, for which AZN 4 million has been allotted.
The main task for 2013 is to turn all land sectors into agricultural use and improve their fertility. In the spring of this year all land at the pilot farm will be sown to agricultural crops, mainly maize, sunflower and other spring crops.
It has to be said that the area which is now the site of a farm used to be pasture where the local villagers grazed their cattle. However, the new life in Agcabadi and Beylaqan changed things dramatically. Every villager now has a job and a steady income and so people there very quickly became convinced that creating new private farms was a beneficial and long-term move.
This year similar farms are already starting to be built in Calilabad and Haciqabul Districts. Over 200,000 ha of land were allotted from the state fund at the initial stage, on which land-reclamation work is planned to be carried out to make it more suitable for growing grain crops.
The next stage
However, grain-growing is not the only area of focus in setting up these new large farms. For example, in President Ilham Aliyev's opinion, specialization between the districts should be carried out. "I believe that in the near future I should be presented with specific proposals for each district. In which district which agricultural produce we should produce more of and which extra measures should be adopted for this," the head of state said, speaking at a meeting on the results of the fourth year of the implementation of the Second State Programme for the Development of the Regions.
In Azerbaijan, where the agrarian sector has historically been one of the more popular spheres of activity among the population, there are very great opportunities for the development of stockbreeding, dairy farming, horticulture, viticulture, and so on. And the new farms will help to achieve the desired results, at the same time contributing to a growth in yield. For example, in the new private farms grain yield is due to reach 40-50 quintals, whereas at the moment the average from each hectare is 27 quintals.
At the same time, the new farms can also count on help from the state - agriculture is a priority of preferential credit through the National Fund of Aid to Enterprise - and of the AZN 1.2bn of preferential credit provided last year, 83% went to the agricultural sector of the regions. Furthermore, support is being provided through "Agrolizing" in acquiring machinery and equipment and farmers can enjoy tax and other benefits. And it would seem to be that against this background there should be a substantial leap forward in this sphere. However, there are still problems, and significant ones, too. And, by all accounts, the main reason for this is the lack of a proper level of transparency in this sphere. "In some cases part of the subsidies earmarked for the farmers finds its way into the pockets of the state bureaucrats. In some cases the volume of production and the size of the land plots are overstated in order to obtain more subsidies. And in others vital equipment and other means are being imported from abroad at high prices. In other words, we must ensure full transparency in this field, President Ilham Aliyev said in this regard.
Besides this, in order to step up the development of the agricultural sector we must expand export potential and access to new agricultural production markets and organize a new production purchasing system. And in this question the state must give support and point the way and the implementation of projects must be entrusted directly to private companies. That is why, at the next stage of agricultural reform, priority must be given to creating logistical and procurement centres both in Azerbaijan and in countries to which produce will be exported. In the head of state's opinion, "this year serious talks must be held on this question with the relevant countries and their state structures to organize this work. Because there are problems linked with the marketing of produce and these problems must be resolved".
Also, by way of state support, this year it is planned to start solving questions of adopting information and communications technology in the agricultural sphere. These include a project to create an electronic system of registering farmers which will have several purposes - to increase the effectiveness of subsidies, to re-define the borders of shared land plots, and so on. At the same time, implementation has already begun of a grand project in this sphere costing millions of manats, providing for the laying of Broadband Internet lines to all towns in the country. Bearing in mind its significance, this project is being directly funded by the State Oil Fund under the control of the Ministry of Communications and Information Technology.
Thus, with the solving of tasks set for the current year and the two after that, agricultural reform will become even more developed. The main directions in grain-growing will be determined and the major agricultural enterprises capable of solving the main food question - providing the population with bread grain and other food products in full measure - have been chosen.