AVROPA STADİONLARINDA AZƏRBAYCAN ODU ALOVLANDI
Azərbaycanda ən gözəl bazaya malik olan "Bakı" futbol klubu Avropanın ən güclü futbol klublarından sayılan Madrid "Atletiko"su ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzaladı. Tədbirdə giriş sözü ilə çıxış edən "Atletiko" Madrid klubunun prezidenti Enrike Sorezo ümumilikdə Azərbaycanla, o cümlədən, "Bakı" futbol klubu ilə əməkdaşlığın böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirdi. Cavab sözü ilə çıxış edən "Bakı" futbol klubunun icraçı direktoru Yaşar Seyidov dünyanın aparıcı klublarından biri olan "Atletiko" Madridlə əməkdaşlığın istənilən qurum üçün fəxarət mənbəyi olduğunu vurğulayaraq, bu müqavilənin tək idman deyil, mədəniyyət və turizm sahəsində də faydalı olacağını ifadə etdi.
Təlim, təhsil, təcrübə mübadiləsi və s. sahələrdə geniş əməkdaşlığı nəzərdə tutan müqaviləni İspaniya tərəfdən "Atletiko" Madrid klubunun prezidenti Enrike Sorezo və "Bakı" futbol klubu  tərəfindən iki klub arasında aməkdaşlığın koordinasiya mərkəzinin rəhbəri Sənan Məmmədov imzaladı. Tədbirdə iştirak edən  "Atletiko" Madrid klubunun üzvləri üzərində "Land of fire Azerbaijan" yazılımış futbol geyimlərini imzalayaraq, xatirə fotosu çəkdirdilər.
Daha sonra "Bakı" klubunun prezidenti Hafiz Məmmədovun təşəbbüsüylə "Atletiko"nun ulduz oyunçuları Madriddə keçirilən FİTUR-2013 sərgisində Azərbaycan stendinə gəldilər. Həmin gün 156 ölkənin iştirak etdiyi sərgidə hamı Azərbaycan guşəsindən, "Bakı" futbol klubundan danışırdı. Sərginin bütün qonaqları, eləcə də təşkilat komitəsi Azərbaycan stendinə yaxınlaşaraq, Arda Turan və Falkao kimi oyunçulardan imza almağa çalışdılar. Hətta FİTUR-2013 sərgisində iştirak edən ermənilər belə, Azərbaycanın gördüyü işlərə heyran qaldığını gizlədə bilmirdi.
İspan klubu ilə razılaşma 2014-cü ilin mayına qədər nəzərdə tutulub. Əgər "Atletiko" yeni mövsüm Çempionlar Liqasına vəsiqə qazansa, onda nüfuzlu yarışda da üzərində "Land of fire Azerbaijan" yazılmış formalarda meydana çıxacaq. Çempionlar Liqası ən güclü klub turniri, bütün dünyanın seyr etdiyi yarış olduğundan, bu anlaşmanın nə qədər vacib olduğunu qeyd etməyə ehtiyac yoxdur.
Gənclər və idman  naziri Azad Rəhimov Madriddə olduğu zaman anlaşmanın ölkəmiz üçün önəmli olduğu deyib: ""Bakı"nın Avropa futbol reytinqində 7-ci pillə tutan bir klubla əməkdaşlıq etməsi olduqca böyük hadisədir. Bu, bütün ölkə idmanı adına fərəh qazandıran bir addımdır. Bu addımla "Bakı" Avropaya yeni pəncərə açır. Şübhə yoxdur ki, İspaniyanın aparıcı klublarından biri ilə əməkdaşlıq etmək idman nəticələri baxımından inkişafa səbəb olacaq. Ancaq Azərbaycanın qazancı tək bu olmayacaq. İlk növbədə futbolumuzu keyfiyyətli bir səviyyəyə qaldırmaq nəzərdə tutulur. Azərbaycanlı uşaqların burada uzunmüddətli təlim alması onların Avropa səviyyəli futbolçu kimi yetişməsini təmin edəcək".
"Atletiko"nun prezidenti Enrike Serezo isə "R+"a müsahibəsində "Bakı" ilə əməkdaşlığın təfərrüatlarından danışdı.
- İlk növbədə, "Bakı" klubu ilə əməkdaşlıq barədə fikrinizi bilmək maraqlı olardı...
- Azərbaycan sürətlə inkişaf edən və ispanları maraqlandıran bir ölkədir. "Bakı" ilə anlaşmadan sonra Azərbaycan bizim üçün artıq doğma ölkədir. Biz klublarınız arasında başlanan əməkdaşlıqdan fəxr duyuruq. Əməkdaşlığın davamlı olmasını arzulayırıq. Bilirəm ki, ölkənizdə bütün sahələrlə yanaşı idman da inkişaf edir. Prezident İlham Əliyev idmanı çox sevir və bütün növlərin inkişafı üçün çox çalışır. Ölkənizdə futbolun inkişafına biz də yardımçı olmaq istərdik.
- Əməkdaşlıq müqaviləsinə əsasən hansı işlər görüləcək?
- Azərbaycanlı yeniyetmə futbolçular bizim futbol akademiyamızda həm təlim keçəcək, həm də təhsil alacaq. İstedadlı uşaqları üzə çıxararaq onların güclü futbolçu olması üçün işlər görüləcək. Mövsüm başa çatandan sonra "Atletiko" Bakı şəhərinə səfər edəcək və orada eyni adlı komandayla yoldaşlıq matçı keçirəcək.
- Gələcəkdə azərbaycanlı futbolçuları "Atletiko"nun heyətində görmək olarmı?
- Niyə də olmasın? Özünü ən yaxşı tərəfdən göstərən bacarıqlı azərbaycanlı futbolçuları komandalarımızın heyətində görmək mümkündür. İnanıram ki, bu, tamamilə real bir hal olar, azərbaycanlı oyunçulara "Atletiko"nun heyətində şans verilə bilər.
- Azərbaycanda Arda Turana xüsusi rəğbət var, yəqin, bundan məlumatlısınız?
- Azərbaycanla Türkiyə yaxın ölkələrdir. Ona görə sizin Ardaya olan isti münasibətinizi başa düşürəm. O, "Atletiko"nun ən yaxşı oyunçularından biridir. Ardayla bağlı ümidlərimiz böyükdür.
- "Bakı" ilə əməkdaşlığı hansı istiqamətdə inkişaf etdirməyi düşünürsünüz?
- "Bakı" ilə müqavilə bu klubun deyil, bütün Azərbaycanın adına böyük hadisədir. Azərbaycan və İspaniya idmanla yanaşı digər sahələrdə də əməkdaşlıq etməlidir. Səbirsizliklə Bakıya səfəri gözləyirəm. Gözəl şəhərinizin olduğunu eşitmişəm. Əməkdaşlıq müxtəlif istiqamətlərdə inkişaf etdiriləcək. Bu barədə gələcəkdə əlavə məlumatar veriləcək.
- Şərhə görə çox sağ olun. Bakıda görüşənədək!
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin futbolun inkişafına dair imzaladığı Dövlət Proqramına əsasən uşaq futbolu inkişaf etdirilməli, istedadlı yeniyetmələrə səviyyələrini yüksəltmək üçün şərait yaradılmalıdır. "Bakı" klubu da məhz bu amili əsas tutaraq, "Atletiko" ilə əməkdaşlığa başlayıb. Klubun prezidenti Hafiz Məmmədov ispanlarla danışıqlar zamanı yeniyetmə azərbaycanlıların "Atletiko"nun bazasında təlim keçmələrini vacib şərt kimi irəli sürüb. Martda Bakıda yeniyetmə uşaqlar arasında seçim aparılaraq ən yaxşılar seçiləcək. Yekunda istedadlı yeniyetmələr 3 il ərzində İspaniyada həm təlim, həm də təhsil alacaqlar. Uşaqların bu müddətdə bütün xərclərini “Bakı” klubu ödəyəcək. Hafiz Məmmədovun təşəbbüsüylə seçimlər bütün ölkə ərazisində aparılacaq. Yəni, seçilən yeniyetmə başqa klubun futbolçusu olsa belə o "Atletiko"nun bazasına yollana biləcək. Çünki məqsəd "Bakı" deyil, ölkə futboluna xeyir verməkdir.
2016-cı ildə yeniyetmə futbolçular arasında qitə birinciliyinin final mərhələsi ölkəmizdə keçiriləcək. Məhz bu məqsədlə reallaşdırılan layihə Avropa çempionatında Azərbaycanın uğurlu iştirakına hesablanıb. "Bakı"nın prezidenti Hafiz Məmmədov fikrini belə izah edir: "2016-cı ildə Azərbaycanın təşkilatçılığı ilə keçiriləcək qitə birinciliyində uğurlu çıxış etmək əsas məqsədimizdir. AFFA-nın köməyi ilə biz martda seçimlər keçirəcəyik. İspaniyaya yola düşəcək yeniyetmələr 13-14 yaşında olacaq. Onlar vətənə qayıdanda yığmanın şərəfini qoruya biləcək. Bütün bu işlər Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin idmana olan qayğısı nəticəsində mümkün olub. Əgər ölkəmiz inkişaf etməsəydi, biz "Atletiko" ilə danışıqlar masasına əyləşə bilməzdik. Madrid klubu hər komandayla əməkdaşlıq etmir. Ölkəmizin son illər əldə etdiyi uğurlar bizə bu layihəni həyata keçirməyə kömək etdi".
"Atletiko" ilə əməkdaşlığın ilk bəhrəsi artıq özünü göstərib. İspaniya, eləcə də Avropanın nüfuzlu mətbu orqanları Azərbaycanın inkişaf sürətindən yazıb. İspan mətbuatı ölkəmizdə idmanın çox sevildiyini, idmançılara xüsusi qayğı ilə yanaşıldığını bildirib.
İspaniyada olduğum zaman "Atletiko"nun "Sevilya" ilə kubok matçını izlədim. Bir azərbaycanlı olaraq, Visente Kalderon stadionunun hər tərəfində "Odlar Yurdu Azərbaycan" yazısını görmək sevindirici və qürurverici idi.

НА ЕВРОПЕЙСКИХ СТАДИОНАХ ЗАЖГЛИСЬ ОГНИ АЗЕРБАЙДЖАНА
Майки знаменитостей европейского футбола запестрели надписью Land of fire AzerbaijanПрезидент мадридского «Атлетико» Энрике СЕРЕСО прокомментировал новое соглашение в эксклюзивном интервью R+
Автор: Санан ШАФИЗАДЕ Баку – Мадрид - Баку
Обладающий самой лучшей спортивной базой в Азербайджане, футбольный клуб "Бакы" заключил соглашение о сотрудничестве с одним из сильнейших клубов Европы - мадридским "Атлетико". На церемонии подписания президент "Атлетико" Энрике Сересо заявил о большом значении сотрудничества с Азербайджаном в целом и футбольным клубом "Бакы" в частности. Исполнительный директор "Бакы" Яшар Сеидов в свою очередь подчеркнул значение сотрудничества с "Атлетико" - одним из ведущих клубов мира - для любой организации. Он также отметил, что данное соглашение станет полезным не только в области спорта, но и для развития туризма и культурных связей.
Соглашение, предусматривающее обучение игроков, обмен опытом и прочее сотрудничество, подписали президент клуба "Атлетико" Энрике Сересо и руководитель координационного центра по сотрудничеству между двумя клубами Санан Мамедов. Принимавшие участие в этой церемонии члены клуба "Атлетико" поставили автографы на футболках с надписью Land of fire Azerbaijan и снялись на памятной фотографии.
Далее по инициативе президента клуба "Бакы" Хафиза Мамедова звездные игроки "Атлетико" посетили стенд Азербайджана на проходящей в Мадриде выставке FITUR-2013. В тот день на выставке, в которой участвуют 156 стран, все говорили об Азербайджане. Участники и посетители выставки собрались у стенда Азербайджана и старались получить автографы у Арда Турана и Фалькао. Изумление достижениями Азербайджана не могли скрыть даже участвовавшие в выставке FITUR-2013 армяне.
Соглашение с испанским клубом будет в силе до мая 2014 года. Если в новом сезоне "Атлетико" завоюет путевку в Лигу чемпионов, ее игроки и там выйдут на поле в футболках с надписью Land of fire Azerbaijan. Лига чемпионов является самым серьезным клубным турниром, за которым пристально наблюдает весь мир. Поэтому излишне говорить, насколько важно это соглашение для пиара Азербайджана.
Находившийся в Мадриде министр молодежи и спорта Азад Рагимов также подчеркнул большое значение заключенного соглашения. "Сотрудничество клуба "Бакы" с клубом, занимающим 7-е место в европейском рейтинге, значительное событие. Тем самым "Бакы" открыл еще одно окно в Европу. Несомненно, сотрудничество с одним из ведущих клубов Европы приведет к развитию и в плане спортивных результатов. Но Азербайджан получит выгоду не только в этом отношении. В первую очередь намечается поднять наш футбол на качественно новый уровень. Длительные тренировки ребят из Азербайджана в этом клубе обеспечат их формирование как футболистов европейского уровня", - пояснил министр.
Президент "Атлетико" Энрике СЕРЕСО в интервью R+ тоже прокомментировал сотрудничество с азербайджанским клубом.
- В первую очередь интересно узнать ваше мнение о сотрудничестве с клубом "Бакы"…
- Азербайджан - стремительно развивающаяся страна, которой испанцы очень интересуются. После заключения соглашения с клубом "Бакы" Азербайджан стал родным и для нас. Мы гордимся сотрудничеством между нашими клубами. Желаем, чтобы оно было долгим. Знаю, что в вашей стране наряду со всеми областями стремительно развивается и спорт. Президент Ильхам Алиев очень любит спорт и делает многое для развития всех его видов. Мы хотели бы способствовать развитию футбола в вашей стране.
- Что намечается сделать в рамках соглашения о сотрудничестве?
- Юные футболисты из Азербайджана будут проходить подготовку и учиться в нашей футбольной академии. Будем выявлять талантливых ребят и делать все необходимое, чтобы они стали сильными футболистами. После окончания сезона "Атлетико" совершит визит в Баку и проведет товарищескую встречу с клубом "Бакы".
- Можно ли будет в будущем видеть азербайджанских футболистов в составе "Атлетико"?
- А почему бы и нет? Проявившие себя во всех отношениях талантливые футболисты из Азербайджана могут попасть в состав наших команд. Вполне реально, что футболистам из Азербайджана может быть предоставлен шанс и в составе "Атлетико".
- Наверное, вы в курсе, что в Азербайджане Арда Туран пользуется особой симпатией?
- Азербайджан и Турция очень близки. Поэтому мне понятно ваше теплое отношение к Арда Турану. Он один из лучших игроков "Атлетико". У нас большие надежды на него.
- В каких еще направлениях вы предполагаете развивать сотрудничество с "Бакы"?
- Соглашение с "Бакы" - важное событие не только для этого клуба, но и в масштабе всего Азербайджана. Наряду со спортом Азербайджан и Испания должны сотрудничать и в других областях. С нетерпением жду поездки в Баку. Слышал, что это прекрасный город. Сотрудничество будет развиваться в различных направлениях. В дальнейшем мы предоставим дополнительные сведения об этом.
- Спасибо за информацию, увидимся в Баку.
Отметим, что в соответствии с подписанной президентом Ильхамом Алиевым Государственной программой по развитию футбола в стране будет развиваться детский футбол, должны быть созданы все условия для повышения уровня подготовки юниоров. Руководствуясь этой целью, клуб "Бакы" и начал сотрудничать с "Атлетико" из Мадрида. Во время переговоров с испанцами президент клуба как непременное условие выдвинул подготовку юниоров-азербайджанцев на базе "Атлетико". В марте пройдет смотр и будут выбраны самые талантливые юные футболисты, которые в течение трех лет станут тренироваться и учиться в Испании. Все расходы будет оплачивать клуб "Бакы". По инициативе руководства клуба отбор будет производиться на всей территории Азербайджана. Иными словами, если даже отобранный юниор будет из другого клуба, он все равно поедет на базу "Атлетико", т.к. главная цель - принести пользу не только клубу "Бакы", но всему азербайджанскому футболу в целом.
В 2016 году в Азербайджане пройдет финальный этап первенства континента по футболу среди юниоров. Проект, реализуемый с учетом именно этого фактора, рассчитан на успешное выступление сборной Азербайджана на предстоящем чемпионате. "Наша главная цель - успешное выступление на предстоящем первенстве континента в Азербайджане в 2016 году. С помощью АФФА мы проведем в марте отборы. В Испанию отправятся юниоры 13-14 лет. Вернувшись на родину, они смогут защищать цвета сборной. Все это стало возможным благодаря заботе о спорте президента Ильхама Алиева. Если бы не стремительное развитие нашей страны, мы не смогли бы сесть за стол переговоров с "Атлетико". Мадридский клуб сотрудничает не с каждой командой. Реализовать этот проект нам помогли достижения нашей страны за последние годы", - говорит президент клуба "Бакы" Хафиз Мамедов.
Отметим, что уже сейчас сотрудничество с "Атлетико" приносит свои плоды. Влиятельные печатные органы Испании, а также Европы пишут о высоких темпах развития Азербайджана. Испанская пресса сообщает о большой любви к спорту в нашей стране, об особой заботе о спортсменах. Во время пребывания в Испании автор этих строк следил за кубковой встречей "Атлетико" с "Севильей". Мне как азербайджанцу доставило огромную радость и гордость видеть, как весь стадион "Висенте Кальдерон" был украшен надписями "Страна огня - Азербайджан".