Ərdoğan hökuməti Ankaranın xarici siyasi prioritetlərinə yenidən baxacaqmı?
Türkiyədə siyasi mübarizənin hərarəti avqustun 10-na təyin olunmuş prezident seçkisi ərəfəsində artacaq. Ölkənin sayca 12-ci prezidentinin seçiləcəyi seçki həm də Ankaranın beynəlxalq siyasətdə rolunun güclənməsi kontekstində əhəmiyyətli hadisə olacaq.
Türkiyədə prezident ilk dəfə olaraq, ümumxalq səsverməsilə seçiləcək. Bunadək dövlət başçısını parlament seçirdi. Bundan başqa, indiyədək prezident 7 il müddətinə seçilirdisə, bundan sonra bu müddət 5 il olacaq. Hazırkı dövlət başçısı Abdullah Gülün səlahiyyət müddəti avqustun 28-də bitir. Gülün bu post uğrunda 2-ci dəfə mübarizəyə qoşulub-qoşulmayacağı hələ ki, bəlli deyil. Müxalifət əsas siyasi qüvvələr olan Cümhuriyyət Xalq Partiyası (CXP) və Milli Birlik Partiyası (MBP) da daxil olmaqla, güman ki, seçkiyə bir neçə namizədlə qatılacaq. Amma prezident postuna əsas namizəd hazırkı baş nazir, Ədalət və İnkişaf Partiyasının (ƏİP) lideri Rəcəb Tayyib Ərdoğan sayılır. Martın sonunda keçirilmiş bələdiyyə seçkisi onun prezident seçkisində də qələbə şansının kifayət qədər yüksək olduğunu göstərib. Xatırladaq ki, bələdiyyə seçkisində Ərdoğanın rəhbərlik etdiyi ƏİP 45,5% səslə qalib olub. Bələdiyyə seçkisi göstərdi ki, Türkiyədəki son siyasi qalmaqallara, etiraz aksiyalarına və bəzi şəhərlərdə yaşanmış iğtişaşlara baxmayaraq, ƏİP və onun lideri ölkənin ən populyar siyasi qüvvəsi olaraq qalır.
Seçki nəticəsində xalqın onu və partiyasını kifayət qədər dəstəklədiyinə əmin olan Ərdoğan rəqiblərilə mübarizəni davam etdirmək əzmindədir. Bu mübarizədə əsas silah isə sosial şəbəkələrdir. "Twitter", "YouTube" və "Facebook" sosial şəbəkələrini Türkiyədə sabitliyi pozmaqda ittiham edən baş nazir birincinin vergidən yayındığını bildirib və "məsələnin həll olunacağını" bildirib.
Hökumət tərəfindən daha bir aksiya kimi qanunsuz olaraq telefon danışıqlarının dinlənilməsilə əlaqədar, müxtəlif dövlət strukturlarında çalışan 150 məmurun işdən azad edilməsini göstərmək mümkündür. Əslində, bu qərar Türkiyə KİV-də prokurorluq orqanlarının, təxminən, 7 min insanın telefon danışıqlarını dinlədiyinə dair yer almış xəbərlərə cavabdır. Mətbuatın məlumatına görə, danışığı dinlənilən şəxslər arasında Ərdoğanın özü də daxil olmaqla, Türkiyə siyasi sinfinin nümayəndələri də var.
Türkiyənin baş naziri əmindir ki, telefon danışıqlarının dinlənilməsinin, ümumilikdə, ölkədə sabitliyin pozulmasının arxasında ABŞ-da yaşayan islam təbliğçisi Fətullah Gülənin başçılıq etdiyi "Hizmət" hərəkatı dayanır. Bununla yanaşı, Ərdoğan Gülənin, məhz, Birləşmiş Ştatlar tərəfindən ruhlandırıldığını düşündüyünü də göstərir. Rəsmi Ankara Gülənin dərhal Türkiyəyə verilməsini tələb edir. Amerikalılar isə hələ ki, bu tələbə əməl etməyə tələsmirlər. ABŞ-ın Türkiyədəki səfiri Frensis Rikkardone bildirib ki, onun ölkəsi Gülənin ekstradisiyasına yalnız Ankaranın onun günahını sübuta yetirəcəyi təqdirdə, razılıq verəcək.
Türkiyə ilə ABŞ arasında "Gülən məsələsi"ndəki fikir ayrılığı Ankara-Qərb münasibətlərində getdikcə artan ziddiyyətin yalnız bir hissəsidir. Ərdoğan hökumətinin daxili siyasəti Türkiyə-Avropa İttifaqı birgə parlament komissiyasının bu yaxınlarda Brüsseldə keçirilən toplantısında sərt tənqid olunub. Aİ məmurları Türkiyə hökumətinin Hakimlər və Prokurorlar Ali Şurasının səlahiyyətlərinin azaldılması hesabına Ədliyyə Nazirliyinin səlahiyyətlərinin artırılması, "polisdə və məhkəmə sistemində aparılan təmizləmələr", internetə çıxışın məhdudlaşdırılması kimi qərarlarına əsaslanaraq, "Ankaranın Avropa dəyərlərinə və standartlarına sadiqliyini şübhə altına alıblar".
Amma Brüsselin "şübhələri"nin arxasında bir məqam var - Qərb Ankaranın beynəlxalq və regional siyasətdə rolunu artırmasından narahatdır. ƏİP-in həyata keçirdiyi uğurlu iqtisadi islahatlar nəticəsində Türkiyənin iqtisadi inkişaf templərinə görə dünya liderlərinin sırasına daxil olması da Qərbdə heç də hamını qane etmir.
Bu mənada baş nazir Ərdoğanın məsləhətçisi Yiğit Bulutun bu günlərdə Türkiyənin "Star" qəzetində dərc olunmuş məqaləsi maraqlıdır. Bulut Avropanın dünyanın yeni balansında rolunu itirəcəyini proqnozlaşdırır, Türkiyənin Ankaradan öz maraqları üçün istifadə edən Aİ ilə strateji münasibətləri poza biləcəyini yazır. Yeri gəlmişkən, Ərdoğanın bu məsləhətçisi hələ ötən ilin sentyabrında Türkiyə hökumətinə Aİ-yə üzvlük cəhdlərindən imtina edilməsini, xarici siyasətdə Şərq kursuna üstünlük verilməsini tövsiyə etmişdi.
Bu cür fikirlər, getdikcə özünü Avrasiya məkanında müstəqil və özünü tam təmin edən qüvvə kimi görən Ankaranın xarici siyasi prioritetlərində tezliklə dəyişikliklərin ola biləcəyi düşüncəsini gücləndirir. Ankaranın xarici siyasi kursunun fərqli istiqamət alması tendensiyası birmənalı fakt olmasa da, ehtimal çox böyükdür.
Ərdoğan qarşısında hansı perspektivlərin açıldığını anlayır və ABŞ-ın, Qərbin ünvanına getdikcə daha çox tənqidlər səsləndirir. Məsələn, o, "beşinci kalon"un Türkiyədə nifaq salmasına açıq-aydın işarə edir. Bələdiyyə seçkisinin və müxtəlif sosioloji sorğuların nəticələri göstərir ki, Türkiyə əhalisinin əksəriyyəti ƏİP hökumətinin antiqərb mövqeyi ilə həmrəydir. Bununla yanaşı, türklərin Avropaya şübhə ilə yanaşmağa başlamalarına faktiki olaraq qapılarını Ankaranın üzünə bağlamış Aİ-nin siyasəti də ciddi təsir göstərib.
Ərdoğanın Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatı və Rusiyapərəst Gömrük İttifaqı ilə yaxınlaşma istiqamətində siqnallarına da Ankaranın xarici siyasi prioritetlərinin mümkün dəyişməsi kontekstində baxmaq lazımdır. Türkiyənin baş nazirini növbəti seçki uğuru ilə əlaqədar ilk təbrik edənlər arasında Rusiya prezidenti Vladimir Putinin də olması heç də təsadüf deyil. Qərb tərəfindən beynəlxalq arenanın tamhüquqlu oyunçusu kimi itələnən Moskva ilə Ankaranın qarşısında strateji yaxınlaşma perspektivi durur. Ukrayna və Krımda baş verən son hadisələr belə, bu perspektivə maneə yaratmır.
Maraqlıdır ki, Türkiyənin Aİ ilə əlaqələr naziri Mövlut Çavuşoğlu Brüsseli "Ukraynada vətəndaş müharibəsini qızışdırmaqda" ittiham edib. AŞPA-nın iclasında isə ƏİP üzvləri Rusiyanın qurumdakı nümayəndə heyətini səsvermə hüququndan, onun rəhbər strukturlarında təmsilçilikdən məhrum edən qətnamənin əleyhinə səs veriblər. Amma bu, əlbəttə ki, Türkiyənin Krım hadisələrilə bağlı rəsmi mövqeyinin Avropanın mövqeyilə üst-üstə düşmədiyini göstərmir.
Türkiyənin xarici işlər naziri Əhməd Davudoğlunun da dediyi kimi, onun ölkəsi Ukraynanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir və Krımda keçirilmiş referendumun nəticələrini tanımır. Amma fakt faktlığında qalır - Ankara Ukraynada yaşanan kifayət qədər ciddi böhran şəraitində Rusiyanın əleyhinə heç bir real addım atmadı. Xatırladaq ki, 5 il əvvəl Gürcüstanla Rusiya arasında müharibə yaşanarkən də Ankara Moskvaya qarşı belə loyallıq göstərmişdi. Ankaranın bu yanaşması, şübhəsiz ki, Qərbin Avrasiyanın yolayrıcındakı siyasəti və maraqları ilə üst-üstə düşmür.
Qərb mərkəzlərinin və Ukraynanın yeni hökumətinin xüsusilə Krımın Rusiyanın nəzarətinə keçməsindən sonra Türkiyənin boğazları Rusiyanın Qara dəniz donanmasının üzünə bağlayacağına olan ümidləri doğrulmayıb. Ukrayna mətbuatının məlumatına görə, bu yaxınlarda boğazdan Aralıq dənizinə Rusiya HDQ-yə məxsus 2 böyük desant gəmisi - "Saratov və "Yamal" - keçib. "The Kiev Times" qəzeti hesab edir ki, Şərqi Ukraynada "vəziyyətin qarışması Türkiyə hakimiyyətinin və hərbi rəhbərliyinin ciddi marağına səbəb olmayıb".
Məşhur amerikalı analitik Cim Uilli isə 2014-cü ilin ABŞ və bütünlükdə, Qərb üçün həlledici il olacağını düşünür. O, fikrini "Rusiya-Çin-Hindistan" Avrasiya oxunun yaranmağa başlaması ilə əsaslandırır və bu ölkələrin sırasına Türkiyənin də qoşula biləcəyini güman edir. Bu mənada Ərdoğanın bu yaxınlaradək hökumət əleyhinə fəaliyyətdə günahlandırdığı hərbçilərlə yaxınlaşmaq cəhdləri maraqlıdır. Son zamanlar Türkiyə məhkəmələri "Ergenekon" təşkilatı ilə bağlı səs-küylü əməliyyat zamanı həbs olunmuş fiqurantların bir hissəsini azadlığa buraxıb. Bu şəxslər isə Ankaranın Amerikapərəst kursdan imtinasına qarşı çıxan əsas qüvvə sayılırlar. ƏİP hökumətinin daxili siyasi mübarizə şəraitində qəzəbə gəlmiş generalitetə potensial müttəfiq kimi baxdığı istisna deyil. Çünki hökumət həm Türkiyənin siyasi meydanında mövqelərini gücləndirmək, həm də daha müstəqil xarici siyasət yürütmək üçün generalitetlə müttəfiqlik etməyə çalışa bilər. Ən azı, ətraf regionlarda mövqelərini gücləndirməyi qarşıya məqsəd qoyan dövlət üçünsə müstəqil xarici siyasət ən önəmli məsələdir.

Пересмотрит ли правительство Эрдогана приоритеты внешней политики Анкары?
Градус политической борьбы в Турции накаляется в преддверии назначенных на 10 августа выборов 12-го президента страны. Эти выборы обещают стать значительным событием также и в контексте усиливающейся роли Анкары в международной политике.
Выборы президента Турции впервые будут всенародными, поскольку раньше главу государства избирал парламент. Кроме того, новый президент будет работать пять лет вместо прежних семи. Срок полномочий действующего президента Абдуллы Гюля заканчивается 28 августа. Еще неизвестно, будет ли Гюль баллотироваться в президенты повторно. Оппозиция, включая ведущие ее силы - Республиканскую народную партию и Партию националистического действия, выдвинет, скорее всего, нескольких претендентов. Но главным кандидатом на должность главы государства станет, судя по всему, нынешний премьер-министр, лидер Партии справедливости и развития (ПСР) Реджеп Тайиб Эрдоган. Наличие у него довольно высоких шансов на победу подтвердили итоги состоявшихся в конце марта муниципальных выборов, на которых правящая партия получила 45,5% голосов. Голосование в местные органы власти показало, что ПСР и ее лидер, вопреки всем политическим скандалам последнего времени, акциям протеста и беспорядкам в ряде турецких городов, остаются самой популярной политической силой в стране.
Сам Эрдоган, убедившись в достаточно высокой степени всенародной поддержки, демонстрирует готовность продолжать борьбу с противниками, орудием борьбы в руках которых все ощутимее выступают социальные сети. Обвиняя Twitter, You-Tube и Facebook в подрыве турецкой стабильности, премьер заявил, что первая из этих соцсетей уклоняется от уплаты налогов, и пообещал "разобраться с вопросом".
Еще одна акция со стороны правительства - увольнение 150 чиновников из различных госструктур в связи с незаконным прослушиванием телефонных разговоров. По сути это решение стало ответом на обнародованную турецкими СМИ информацию о прослушивании органами прокуратуры телефонных разговоров около семи тысяч человек - представителей турецкого политического класса, включая членов семьи Эрдогана.
Премьер-министр Турции уверен, что за прослушиванием телефонных разговоров, в целом дестабилизации ситуации в стране стоит движение "Хизмет", возглавляемое проживающим в США исламским проповедником Фетуллахом Гюленом. Между тем Эрдоган дает понять и то, что считает именно Соединенные Штаты вдохновителем Гюлена. Официальная Анкара требует от Вашингтона немедленной выдачи проповедника. Американцы, однако, не спешат выполнить это требование. Посол США в Турции Фрэнсис Риккардоне заявил, что его страна согласится экстрадировать Гюлена лишь в том случае, если Анкара докажет его вину.
Турецко-американские разногласия по "вопросу Гюлена" - лишь часть общей картины растущих противоречий между Турцией и Западом. Внутренняя политика правительства Эрдогана была подвергнута жесткой критике на состоявшемся недавно в Брюсселе заседании совместной парламентской комиссии Турция - Евросоюз. Ссылаясь на такие меры турецкого кабинета, как расширение полномочий Министерства юстиции за счет ослабления влияния Высшего совета судей и прокуроров, "чистка в полиции и судебной системе страны", а также ограничение доступа к Интернету, чиновники ЕС вновь "усомнились в приверженности Турции европейским ценностям и стандартам".
Однако за "сомнениями" Брюсселя усматривается их главная подоплека - на Западе недовольны расширением роли Анкары в мировой и региональной политике. На Западе не всех устраивает и то обстоятельство, что в результате успешных экономических реформ, проведенных ПСР, Турция оказалась по темпам развития своей экономики в числе мировых лидеров.
Примечательна в этом смысле статья советника премьер-министра Эрдогана Йигита Булута, опубликованная на днях в турецком издании Star. Булут предсказывает утрату Европой своей роли в новом мировом балансе, а также сворачивание Турцией стратегических отношений с ЕС, который использует Анкару в своих интересах. Уместно здесь отметить, что тот же советник Эрдогана еще в сентябре прошлого года рекомендовал правительству Турции отказаться от попыток получить членство в Евросоюзе и придать приоритетное значение восточному внешнеполитическому вектору.
Подобного рода суждения лишь усиливают предположения о возможности скорой смены внешнеполитических приоритетов Анкары, все более позиционирующей себя как самодостаточную силу в рамках всего евразийского пространства. Тенденции возможного перехода турецкой внешней политики в иное качество пусть и не безусловны, но вполне очевидны.
Эрдоган осознает открывающиеся перед ним перспективы и все чаще обрушивается с критикой на США и западные центры. В частности, он откровенно намекает на "пятую колонну" в Турции, вносящую смуту в жизнь государства. И, как показывают итоги муниципальных выборов и различных соцопросов, большинство населения Турции в целом солидарно с антизападными настроениями правительства ПСР. Другой вопрос, что на евроскепсис турок существенно повлияла и политика самого ЕС, фактически закрывшего перед Турцией свои двери.
В контексте возможной смены внешнеполитических приоритетов Анкары следует рассматривать и сигналы Эрдогана в сторону Шанхайской организации сотрудничества и пророссийского Таможенного союза. Не случайно в числе первых поздравил турецкого премьера с очередным избирательным успехом президент России Владимир Путин. Перед Москвой и Анкарой, одинаково отвергаемых Западом в качестве полноправных игроков на международной арене, однозначно вырисовывается перспектива стратегического сближения. И этому, судя по всему, не стали помехой последние события в Украине и Крыму. Интересно, что министр по связям Турции с ЕС Мевлут Чавушоглу обвинил Брюссель в "развязывании гражданской войны в Украине". А на заседании ПАСЕ представленные в ассамблее члены ПСР проголосовали против принятия резолюции, лишившей российскую делегацию права голоса в данной структуре и представительства во всех ее руководящих органах. Это, правда, не отрицает того, что официальная позиция Турции по крымским событиям совпадает с европейской.
Как заявил глава турецкого МИД Ахмет Давутоглу, его страна поддерживает территориальную целостность Украины и не признает результатов референдума в Крыму. Но факт остается фактом - Анкара принципиально не предприняла никаких реальных антироссийских шагов в условиях развертывания острейшего украинского кризиса. Можно вспомнить, что точно так же, в целом лояльно в отношении России, турки повели себя и пять лет назад, в период августовской войны в Грузии. Подобный подход Анкары, разумеется, не стыкуется с интересами и политикой Запада на евразийском перекрестке.
В частности, не оправдались надежды западных центров и новых властей Украины относительно того, что Турция после перехода Крыма под контроль России закроет проливы для Черноморского флота РФ. Как сообщила украинская пресса, недавно через проливы в Средиземное море прошли два больших десантных корабля ВМФ России "Саратов" и "Ямал". Газета The Kiev Times сделала недвусмысленный вывод о том, что "обострение обстановки в Восточной Украине не вызвало повышенного интереса у властей и военного командования Турции".
Как полагает известный американский аналитик Джим Уилли, 2014 год становится определяющим для США и всего Запада, поскольку сейчас начинает формироваться евразийская ось Россия - Китай - Индия, к которой потенциально может примкнуть и Турция. В этой связи особый интерес вызывают попытки Эрдогана сблизиться с военными, которые еще недавно обвинялись в антиправительственных заговорах. За последнее время судебные власти Турции выпустили на свободу часть фигурантов громкого дела об организации "Эргенекон", той самой, которая, как утверждали мировые СМИ, ратовала за отход Анкары от проамериканского курса. Нельзя исключать, что правительство ПСР в условиях внутриполитической борьбы рассматривает опальный генералитет в качестве потенциального союзника как в смысле закрепления своих позиций на политическом поле Турции, так и обеспечения большей устойчивости нового, гораздо более независимого внешнеполитического курса. Неизбежного для страны, преследующей цель усиления своей великодержавной роли как минимум на пространстве прилегающих к ней регионов.