"ŞƏRQ-QƏRB" "ŞİMAL-CƏNUB"a QARŞI
Davİd Darçİaşvİlİ: "Gürcüstan üçün dəmİr yolu xarİcİ sİyasətİn bİr hİssəsİ, geosİyasətİn vacİb elementİdİr"
Son zamanlar Gürcüstanda prezident Mixail Saakaşvilinin "Vahid milli hərəkat"ı ilə baş nazir Bedzina İvanişvilinin "Gürcü arzusu" partiyası arasında qarşıdurma kəskinləşib. Gürcüstanın dövlət başçısı baş naziri ölkənin xarici siyasi kursunu dəyişməyə cəhddə günahlandırır, İvanişvilinin isə öz ittihamları var.
"Vahid milli hərəkat"ın liderlərindən biri, Gürcüstan parlamentinin Avrointeqrasiya üzrə komitəsinin üzvü David Darçiaşvili Gürcüstanda və onun ətrafında baş verən son hadisələrlə bağlı fikirlərini "R+" jurnalı ilə bölüşüb.
- Gürcüstan parlamentində "Gürcü arzusu"nun simasındakı çoxluq prezident Mixail Saakaşviliyə dövlət kitabxanasında xalqa müraciət etmək imkanı vermədi. Gürcüstanda real ikihakimiyyətlilik haqda danışmaq olarmı?
- Düşünürəm ki, hələlik ölkədə bu sözün tam anlamında ikihakimiyyətlilik yoxdur. Yaranmış vəziyyəti ikihakimiyyətlilik kimi qəbul etsək, bu zaman vəziyyətin özünəxas xüsusiyyətləri ilə qarşılaşacağıq. Həqiqətdə bir tərəfdə prezident Mixail Saakaşvilinin simasında tam konstitusion və siyasi hakimiyyət, digər tərəfdə fevralın 8-də yaşananların göstərdiyi kimi, Konstitusiya dəyişiklikləri, güc yolu ilə təzyiqlər, yerli özünüidarəetmə orqanlarının ləğvi, parlamentin deputatlarının hədələnməsi yolu ilə səlahiyyətlərini genişləndirməyə çalışan baş nazir İvanişvili var. Həbsxanalardan azad edilən şəxslərdən ibarət kiçik dəstələr yaradılır və onlar Gürcüstanın baş nazirinin opponentlərinə təzyiqlər göstərir. Yəni, bir tərəfdə qanun, Konstitusiya, beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi, digər yanda isə siyasi mübarizədə zorakı metodlar var.
- Bəs məqsəd nədir? Saakaşvilinin istefasına nail olmaq?
- Parlamentdə İvanişvilinin rəhbərliyi ilə hakimiyyətə gəlmiş "Gürcü arzusu" sovet xüsusi xidmət orqanlarının əl atdığı vasitələrdən, kriminal metodlardan istifadə edir. Yəni onlar bir şey deyir, başqa şey edirlər. Baş nazir prezidentə impiçment elan olunmasına qarşı çıxdığını söyləyir, amma eyni zamanda, parlamentdəki müxalifətin ünvanına atmacalar atır, Tiflisdə naməlum insanlar heç bir icazə olmadan Saakaşvilinin istefası tələbi ilə aksiyalar keçirir, parlamentdəki çoxluğa məxsus deputatlar Gürcüstanda prezidentin "diktator" hakimiyyətinə son qoyulmasına açıq çağırışlar edirlər. Bu işdə onlar səhv, antidemokratik taktikadan yararlanmağa çalışırlar ki, bununla da sözləri ilə əməlləri üst-üstə düşmür.
- Belə çıxır ki, amnistiya ilə azadlığa buraxılmış insanlar daxili siyasi mübarizəyə cəlb olunurlar?
- Əlbəttə. Parlamentdəki çoxluq tərəfindən prezidentin iradəsinin əksinə olaraq elan olunmuş amnistiyaya düşənlər arasında qətl törətmiş cinayətkarlar da var. Konkret adamlar var ki, qadına görə həbsxanaya düşüblər, insan qətlə yetirib və indi də amnistiyaya düşüblər. Yeri gəlmişkən, o, sabiq polis işçisidir və həbsxanadan siyasi məhbus qismində azad edilib. İndi kriminal dünyaya aid bu insanlar Saakaşvili hakimiyyəti ilə mübarizədə revanş almaq istəyirlər.
- Bəs separatçı, kriminal aləmdə ad çıxarmış Vaqan Çaxalyan necə azadlığa çıxıb? Onun "Vahid Cavakh" təşkilatı öz məqsədini heç zaman gizlətməyib - Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxetiya regionunun istənilən yolla Ermənistana birləşdirilməsi. Axı o, silahlı insidentə görə həbs olunmuşdu.
- Çaxalyanın azadlığa çıxması kimi məsələlər də baş nazir və onun yaxın ətrafı səviyyəsində həll olunur. Məsələ ondadır ki, Çaxalyanın, Gürcüstan ərazisində terror aktları və hərbi qiyamların təşkilatçılarının, təxribatçı fəaliyyətlə məşğul olanların, Gürcüstan həbsxanalarında saxlanılan Rusiya casuslarının azad olunması tələbi Moskvadan gəlib. Kremlin tələblərinə əməl olunduğunu nəzərə alsaq, düşünmək olar ki, "Gürcü arzusu" ilə Rusiya arasında razılaşma var.
- Prezident Saakaşvilinin Gürcüstanın ərazi bütövlüyünə yeni təhlükənin yarandığına dair narahatlığını ifadə etməsi fonunda Cavaxetiyanın azad ticarət zonası elan edilməsinin mümkünlüyünə dair yenrli mətbuatda müzakirələr aparılır. "Cavakx", "Virk" və digər təşkilatlardan olan erməni separatçıların planlarında da senari məhz belədir.
- Bildiyimə görə, hakimiyyət strukturlarında bu, açıq şəkildə müzakirə olunmayıb. Gürcüstan parlamentindəki çoxluğun məsələ ilə bağlı mövqeyi də hələlik bəlli deyil. Bu ssenari geniş şəkildə Çaxalyan və onun tərəfdarları tərəfindən təbliğ olunur.
- Hər halda, Gürcüstan ərazisində yeni ərazi-iqtisadi subyektlərin yaranması mümkündürmü?
- Gürcüstanın siyasi dairələrindəki çoxsaylı sağlam düşüncəli insanlar bunun ölkənin ərazi bütövlüyü üçün hansı təhlükəni yaratdığını yaxşı anlayırlar. Amma hakim "Gürcü arzusu" partiyasında belə insanların nə qədər olduğunu ehtimal etmək çox çətindir.
- Bidzina İvanişvili Bakıda Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu layihəsinə mənfi qiymət verməkdə tələsdiyini söyləməsindən sonra o, 20 ildən artıqdır fəaliyyət göstərməyən Abxaziya-Gürcüstan-Ermənistan dəmir yolunun işə düşməsinə kömək etmək niyyətini də dilə gətirib. Maraqlıdır, bu işdə Abxaziya hansı statusla iştirak edəcək?
- İvanişvilinin belə bəyanatları anlaşılmazlıq yox, həyəcan yaradır. Gürcüstan üçün dəmir yolu xarici siyasətin bir hissəsi, geosiyasətin vacib elementidir. Baş nazir isə bu haqda adi iqtisadi layihə kimi danışır və onun mənasını tam başa düşmür. Daha təhlükəli olanı isə onun alternativ kurs kimi Şərq-Qərb istiqamətini göstərməsidir. Diqqət edin, "Gürcü arzusu"nun Konstitusiyaya "Avropa, Avroatlantika məkanına inteqrasiya Gürcüstanın dəyişməz hədəfidir" fikrinin salınmasına razılaşacağı halda parlamentdəki azlıq prezidentin səlahiyyətlərini azaltmağa hazır idi. Amma "Gürcü arzusu" bu təklifdən imtina etdi. Bu, çox ciddi şübhələr yaradır.
- Baş nazir İvanişvili İrəvanda olarkən bildirib ki, Ermənistanın xarici siyasi kursu Gürcüstan üçün nümunədir. Məlum olduğu kimi, Ermənistan Rusiyanın forpostudur. İndi Gürcüstan da bu rola iddia edəcək?
- Bu, Gürcüstan hökumətinin başçısı üçün yolverilməz açıqlamadır. Onun Bakı-Tiflis-Qars layihəsi, Abxaziya dəmir yolunun ilkin şərt olmadan açılması haqda bəyanatları, Ermənistanın xarici siyasətini Gürcüstan üçün nümunə göstərməsi, nəhayət, xarici investorlarla görüşdə ölkənin bütün iqtisadi uğurlarının blef olduğuna dair dedikləri göstərir ki, İvanişvili Gürcüstanın xarici siyasi kursunda dəyişikliyə hazırlaşır.
- Gürcüstanın xarici siyasi kursu Aİ-NATO-dan MDB-KTMT istiqamətinə dəyişərsə, ölkədə hansı proseslər yaşanacaq?
- Gürcüstan MDB-yə qayıdarsa, Avropa İttifaqı ilə strateji tərəfdaşlıqdan imtina edərsə, Qərb investorları ilə əməkdaşlığa son qoyarsa nə olacaq? Biz ("Vahid Milli Hərəkat" partiyası - C.N.) hər şeyi yenidən başlamalı olacağıq. Bu halda Gürcüstanın problemləri xeyli artacaq və bunlar ölkəni zəiflədəcək. Gürcüstan ictimaiyyəti o zaman sözünü çox ciddi haldı deməli olacaq. Amma cəmiyyət təhlükəyə reaksiya verməkdə gecikə də bilər.
- Yaxın zamanlarda prezident Mixail Saakaşvili hansı cavab addımları atacaq?
- O, Gürcüstan ictimaiyyətinə və beynəlxalq ictimaiyyətə ölkədə əslində nələrin baş verdiyini izah etməli olacaq. O, Gürcüstanda hadisələrin inkişafı ilə bağlı baxışlarını regional və qərbli tərəfdaşlara KİV vasitəsilə çatdırmalı olacaq. Bizim başqa heç bir təsir rçaqımız yoxdur. Gürcüstan və dünya ictimaiyyətinin reaksiyası adekvat olarsa, İvanişvili istəsə də, istəməsə də, ölkənin inkişaf istiqamətini kökündən dəyişə bilməyəcək.

“EAST-WEST” VERSUS “NORTH-SOUTH”
David Darchiashvili: “For Georgia the railway is a part of foreign policy and an important element of geopolitics”
In Georgia the stand-off between President Mikheil Saakashvili's "United National Movement" and Prime Minister Bidzina Ivanishvili's "Georgian Dream" Party has become more intense of late. The Georgian president is accusing the prime minister of attempting to change the country's foreign-political vector, and Ivanishvili has his own package of accusations.
David Darchiashvili, one of the leaders of the "United National Movement" and member of the Georgian parliamentary committee on European integration, shared his take on recent events in and around Georgia with R+.
- The supporters of the parliamentary majority as represented by the "Georgian Dream" movement prevented President Mikheil Saakashvili from making his address to the nation in the state library. Are we talking about a real diarchy in Georgia?
- I don't think there is diarchy in the full sense of the word at the moment. In speaking about the current situation as a diarchy we would be blurring over the specific nature of the situation. In actual fact, on the one hand there is purely constitutional and political power in the form of President Mikheil Saakashvili, and on the other we have Prime Minister Ivanishvili who, as the events of 8 February showed, is striving to broaden his powers by changing the constitution, adopting power politics, cracking down on local self-administration bodies and making threats against MPs. Small detachments are being formed from individuals released from prison who are putting pressure on the Georgian prime minister's political opponents. In other words, on the one hand there is the law, the constitution and the support of the international community, and on the other strong-arm methods are being applied in the political struggle.
- So what is the objective here - to get Saakashvili to resign?
- The "Georgian Dream" movement headed by Ivanishvili, which came to power in parliament, is using the methods of the Soviet special services and gangster culture. In other words, they say one thing but do another. The prime minister himself says he is against impeaching the resident, but at the same time he speaks derisively about the parliamentary opposition. In Tbilisi, some people are carrying out unauthorised activities with impunity demanding Saakashvili's resignation and deputies of the parliamentary majority are openly saying that the Georgian president's "dictatorial" power must be deposed. In this instance they are using a corrupt, anti-democratic tactic where deeds get separated from words.
- So people released under the amnesty have been mobilized in political infighting?
- Of course. Among those involved in the amnesty announced by a parliamentary majority against the will of the president, are criminals who have committed murder. There was one amnestied individual who was imprisoned over a woman and committed attempted murder. He, incidentally, an ex-policeman, was released as a political prisoner. So these people from the criminal world are now trying to take their revenge in the struggle against the powers of Saakashvili.
- But how come a hardened separatist with a strong criminal reputation like Vahagn Chakhalyan was amnestied? His organization - "United Javakhk" - has never concealed its objective - to annex the Georgian region of Samtskhe-Javakheti to Armenia by any method. And he was arrested for an incident involving arms…
- Such questions as the release of Chakhalyan are being resolved at the level of the prime minister and his inner circle. The point is that the demand to release Chakhalyan and the organizers of terrorist acts and armed rebellion on Georgian territory, the people who carried out subversive activities and the Russian spies confined in Georgian prisons came from Moscow. Judging by the fact that the Kremlin's demand was carried out, there is clearly a pact between "Georgian Dream" and Russia.
- Against the background of the concern expressed by President Saakashvili at the emergence of new threats to Georgia's territorial integrity, the local press is discussing the possibility of Javakheti being declared a free economic zone. This is precisely the scenario in the plans of the Armenian separatists from the "Javakhk", "Virk" and other movements…
- As far as I am aware, this has not been discussed in the power structures. The position of the Georgian parliamentary majority in this question remains unknown. But this scenario is being widely publicized by Chakhalyan and his supporters.
- But isn't it still possible that new territorial-economic entities will emerge in Georgia?
- Many sober-minded people in Georgian political circles are aware of how much of a threat this is to the country's territorial integrity. But it is very difficult to judge how many such people there are in the ruling "Georgian Dream" party.
- After Bidzina Ivanishvili said in Baku that he was hasty with his negative assessment of the project for the construction of the Baku-Tbilisi-Kars railway line, the new prime minister expressed his desire to set in motion the Abkhazia-Georgia-Armenia railway line which has not been operating for over 20 years. One wonders what Abkhazia's status will be in this matter?
- These statements by Ivanishvili arouse not so much bewilderment as alarm. They should not be thrown around like that. For Georgia the railway is a part of foreign policy and an important element of geopolitics. And the prime minister speaks about this as a normal economic project, the purport of which he doesn't completely understand. This is even more dangerous when it is put forward as an alternative course directed against the East-West vector. Remember, the parliamentary minority was prepared to clip the president's constitutional powers if the "Georgian Dream" agreed to enter into the constitution the wording that "integration into the European, Euro-Atlantic community is Georgia's immovable objective". But "Georgian Dream" rejected this proposal. And this is arousing a great many suspicions.
- When he was in Yerevan Prime Minister Ivanishvili said that Armenia's foreign-policy course is an example for Georgia. It is well known that Armenia is an outpost of Russia. Will Georgia now be making claims to this role?
- This is an impermissible statement for the head of the Georgian government to make. His statement about the Baku-Tbilisi-Kars project, the opening of the Abkhazian Railway without prior conditions, the recognition of Armenia's foreign-policy course as an example for Georgia, and, finally, his statement at a meeting with foreign investors that all the country's economic successes have been a bluff shows that Ivanishvili is making preparations for a change in Georgia's foreign-policy course.
- What processes will take place in Georgia if there is a change in the foreign-political vector from EU-NATO to CIS-CSTO?
- What will happen if Georgia returns to the CIS, rejects its strategic partnership with the European Union and cooperation with western investors? We (the "United National Party" - author's note) will have to start all over again. In this case Georgia will face a great many problems which will seriously weaken the country. The Georgian people will have to make their opinions known. But society could be too late in its response to the threats.
- What retaliatory moves will President Mikheil Saakashvili be making in the near future?
- He will have to explain to the Georgian and the international community what is in fact happening in Georgia. He will have to use the media to get across his vision of the development of events in Georgia to its regional and western partners. We have no other levers of influence. If the response of the Georgian and the international community is adequate, then Ivanishvili will not succeed in radically altering the vector of the country's development. Whether he wants to or not.