"ŞƏRQ-QƏRB" "ŞİMAL-CƏNUB"a QARŞI
Davİd Darçİaşvİlİ: "Gürcüstan üçün dəmİr yolu xarİcİ sİyasətİn bİr hİssəsİ, geosİyasətİn vacİb elementİdİr"
Son zamanlar Gürcüstanda prezident Mixail Saakaşvilinin "Vahid milli hərəkat"ı ilə baş nazir Bedzina İvanişvilinin "Gürcü arzusu" partiyası arasında qarşıdurma kəskinləşib. Gürcüstanın dövlət başçısı baş naziri ölkənin xarici siyasi kursunu dəyişməyə cəhddə günahlandırır, İvanişvilinin isə öz ittihamları var.
"Vahid milli hərəkat"ın liderlərindən biri, Gürcüstan parlamentinin Avrointeqrasiya üzrə komitəsinin üzvü David Darçiaşvili Gürcüstanda və onun ətrafında baş verən son hadisələrlə bağlı fikirlərini "R+" jurnalı ilə bölüşüb.
- Gürcüstan parlamentində "Gürcü arzusu"nun simasındakı çoxluq prezident Mixail Saakaşviliyə dövlət kitabxanasında xalqa müraciət etmək imkanı vermədi. Gürcüstanda real ikihakimiyyətlilik haqda danışmaq olarmı?
- Düşünürəm ki, hələlik ölkədə bu sözün tam anlamında ikihakimiyyətlilik yoxdur. Yaranmış vəziyyəti ikihakimiyyətlilik kimi qəbul etsək, bu zaman vəziyyətin özünəxas xüsusiyyətləri ilə qarşılaşacağıq. Həqiqətdə bir tərəfdə prezident Mixail Saakaşvilinin simasında tam konstitusion və siyasi hakimiyyət, digər tərəfdə fevralın 8-də yaşananların göstərdiyi kimi, Konstitusiya dəyişiklikləri, güc yolu ilə təzyiqlər, yerli özünüidarəetmə orqanlarının ləğvi, parlamentin deputatlarının hədələnməsi yolu ilə səlahiyyətlərini genişləndirməyə çalışan baş nazir İvanişvili var. Həbsxanalardan azad edilən şəxslərdən ibarət kiçik dəstələr yaradılır və onlar Gürcüstanın baş nazirinin opponentlərinə təzyiqlər göstərir. Yəni, bir tərəfdə qanun, Konstitusiya, beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi, digər yanda isə siyasi mübarizədə zorakı metodlar var.
- Bəs məqsəd nədir? Saakaşvilinin istefasına nail olmaq?
- Parlamentdə İvanişvilinin rəhbərliyi ilə hakimiyyətə gəlmiş "Gürcü arzusu" sovet xüsusi xidmət orqanlarının əl atdığı vasitələrdən, kriminal metodlardan istifadə edir. Yəni onlar bir şey deyir, başqa şey edirlər. Baş nazir prezidentə impiçment elan olunmasına qarşı çıxdığını söyləyir, amma eyni zamanda, parlamentdəki müxalifətin ünvanına atmacalar atır, Tiflisdə naməlum insanlar heç bir icazə olmadan Saakaşvilinin istefası tələbi ilə aksiyalar keçirir, parlamentdəki çoxluğa məxsus deputatlar Gürcüstanda prezidentin "diktator" hakimiyyətinə son qoyulmasına açıq çağırışlar edirlər. Bu işdə onlar səhv, antidemokratik taktikadan yararlanmağa çalışırlar ki, bununla da sözləri ilə əməlləri üst-üstə düşmür.
- Belə çıxır ki, amnistiya ilə azadlığa buraxılmış insanlar daxili siyasi mübarizəyə cəlb olunurlar?
- Əlbəttə. Parlamentdəki çoxluq tərəfindən prezidentin iradəsinin əksinə olaraq elan olunmuş amnistiyaya düşənlər arasında qətl törətmiş cinayətkarlar da var. Konkret adamlar var ki, qadına görə həbsxanaya düşüblər, insan qətlə yetirib və indi də amnistiyaya düşüblər. Yeri gəlmişkən, o, sabiq polis işçisidir və həbsxanadan siyasi məhbus qismində azad edilib. İndi kriminal dünyaya aid bu insanlar Saakaşvili hakimiyyəti ilə mübarizədə revanş almaq istəyirlər.
- Bəs separatçı, kriminal aləmdə ad çıxarmış Vaqan Çaxalyan necə azadlığa çıxıb? Onun "Vahid Cavakh" təşkilatı öz məqsədini heç zaman gizlətməyib - Gürcüstanın Samtsxe-Cavaxetiya regionunun istənilən yolla Ermənistana birləşdirilməsi. Axı o, silahlı insidentə görə həbs olunmuşdu.
- Çaxalyanın azadlığa çıxması kimi məsələlər də baş nazir və onun yaxın ətrafı səviyyəsində həll olunur. Məsələ ondadır ki, Çaxalyanın, Gürcüstan ərazisində terror aktları və hərbi qiyamların təşkilatçılarının, təxribatçı fəaliyyətlə məşğul olanların, Gürcüstan həbsxanalarında saxlanılan Rusiya casuslarının azad olunması tələbi Moskvadan gəlib. Kremlin tələblərinə əməl olunduğunu nəzərə alsaq, düşünmək olar ki, "Gürcü arzusu" ilə Rusiya arasında razılaşma var.
- Prezident Saakaşvilinin Gürcüstanın ərazi bütövlüyünə yeni təhlükənin yarandığına dair narahatlığını ifadə etməsi fonunda Cavaxetiyanın azad ticarət zonası elan edilməsinin mümkünlüyünə dair yenrli mətbuatda müzakirələr aparılır. "Cavakx", "Virk" və digər təşkilatlardan olan erməni separatçıların planlarında da senari məhz belədir.
- Bildiyimə görə, hakimiyyət strukturlarında bu, açıq şəkildə müzakirə olunmayıb. Gürcüstan parlamentindəki çoxluğun məsələ ilə bağlı mövqeyi də hələlik bəlli deyil. Bu ssenari geniş şəkildə Çaxalyan və onun tərəfdarları tərəfindən təbliğ olunur.
- Hər halda, Gürcüstan ərazisində yeni ərazi-iqtisadi subyektlərin yaranması mümkündürmü?
- Gürcüstanın siyasi dairələrindəki çoxsaylı sağlam düşüncəli insanlar bunun ölkənin ərazi bütövlüyü üçün hansı təhlükəni yaratdığını yaxşı anlayırlar. Amma hakim "Gürcü arzusu" partiyasında belə insanların nə qədər olduğunu ehtimal etmək çox çətindir.
- Bidzina İvanişvili Bakıda Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu layihəsinə mənfi qiymət verməkdə tələsdiyini söyləməsindən sonra o, 20 ildən artıqdır fəaliyyət göstərməyən Abxaziya-Gürcüstan-Ermənistan dəmir yolunun işə düşməsinə kömək etmək niyyətini də dilə gətirib. Maraqlıdır, bu işdə Abxaziya hansı statusla iştirak edəcək?
- İvanişvilinin belə bəyanatları anlaşılmazlıq yox, həyəcan yaradır. Gürcüstan üçün dəmir yolu xarici siyasətin bir hissəsi, geosiyasətin vacib elementidir. Baş nazir isə bu haqda adi iqtisadi layihə kimi danışır və onun mənasını tam başa düşmür. Daha təhlükəli olanı isə onun alternativ kurs kimi Şərq-Qərb istiqamətini göstərməsidir. Diqqət edin, "Gürcü arzusu"nun Konstitusiyaya "Avropa, Avroatlantika məkanına inteqrasiya Gürcüstanın dəyişməz hədəfidir" fikrinin salınmasına razılaşacağı halda parlamentdəki azlıq prezidentin səlahiyyətlərini azaltmağa hazır idi. Amma "Gürcü arzusu" bu təklifdən imtina etdi. Bu, çox ciddi şübhələr yaradır.
- Baş nazir İvanişvili İrəvanda olarkən bildirib ki, Ermənistanın xarici siyasi kursu Gürcüstan üçün nümunədir. Məlum olduğu kimi, Ermənistan Rusiyanın forpostudur. İndi Gürcüstan da bu rola iddia edəcək?
- Bu, Gürcüstan hökumətinin başçısı üçün yolverilməz açıqlamadır. Onun Bakı-Tiflis-Qars layihəsi, Abxaziya dəmir yolunun ilkin şərt olmadan açılması haqda bəyanatları, Ermənistanın xarici siyasətini Gürcüstan üçün nümunə göstərməsi, nəhayət, xarici investorlarla görüşdə ölkənin bütün iqtisadi uğurlarının blef olduğuna dair dedikləri göstərir ki, İvanişvili Gürcüstanın xarici siyasi kursunda dəyişikliyə hazırlaşır.
- Gürcüstanın xarici siyasi kursu Aİ-NATO-dan MDB-KTMT istiqamətinə dəyişərsə, ölkədə hansı proseslər yaşanacaq?
- Gürcüstan MDB-yə qayıdarsa, Avropa İttifaqı ilə strateji tərəfdaşlıqdan imtina edərsə, Qərb investorları ilə əməkdaşlığa son qoyarsa nə olacaq? Biz ("Vahid Milli Hərəkat" partiyası - C.N.) hər şeyi yenidən başlamalı olacağıq. Bu halda Gürcüstanın problemləri xeyli artacaq və bunlar ölkəni zəiflədəcək. Gürcüstan ictimaiyyəti o zaman sözünü çox ciddi haldı deməli olacaq. Amma cəmiyyət təhlükəyə reaksiya verməkdə gecikə də bilər.
- Yaxın zamanlarda prezident Mixail Saakaşvili hansı cavab addımları atacaq?
- O, Gürcüstan ictimaiyyətinə və beynəlxalq ictimaiyyətə ölkədə əslində nələrin baş verdiyini izah etməli olacaq. O, Gürcüstanda hadisələrin inkişafı ilə bağlı baxışlarını regional və qərbli tərəfdaşlara KİV vasitəsilə çatdırmalı olacaq. Bizim başqa heç bir təsir rçaqımız yoxdur. Gürcüstan və dünya ictimaiyyətinin reaksiyası adekvat olarsa, İvanişvili istəsə də, istəməsə də, ölkənin inkişaf istiqamətini kökündən dəyişə bilməyəcək.

«ВОСТОК - ЗАПАД» ПРОТИВ «СЕВЕР - ЮГ»
Давид Дарчиашвили: «Для Грузии железная дорога - это часть внешней политики, важный элемент геополитики»
В последнее время в Грузии обострилось противостояние между "Единым национальным движением" президента Михаила Саакашвили и партией "Грузинская мечта" премьер-министра Бидзины Иванишвили. Глава грузинского государства обвиняет премьера в попытке смены внешнеполитического вектора страны, а у Иванишвили свой пакет обвинений.
Своим видением последних событий в Грузии и вокруг нее с R+ поделился один из лидеров "Единого национального движения", председатель парламентского комитета Грузии по евроинтеграции Давид ДАРЧИАШВИЛИ.
- Сторонники парламентского большинства в лице движения "Грузинская мечта" не дали президенту Михаилу Саакашвили выступить в государственной библиотеке с обращением к народу. Можно ли говорить о реальном двоевластии в Грузии?
- Думаю, что в полном смысле этого слова "двоевластие" пока нет. Говоря о сложившейся ситуации как о двоевластии, мы будем затушевывать специфику положения. В действительности с одной стороны есть чисто конституционная и политическая власть в лице президента Михаила Саакашвили, а с другой - премьер-министр Иванишвили, который, как показали события 8 февраля, стремится расширить свои полномочия за счет изменения Конституции, силового давления, разгона местных органов самоуправления, угроз в отношении депутатов парламента. Из освобожденных из тюрем лиц создаются небольшие отряды, которые оказывают давление на политических оппонентов премьер-министра Грузии. То есть, с одной стороны, закон, конституция, поддержка международного сообщества, а с другой - используются насильственные методы в политической борьбе.
- А какая тут цель? Добиться отставки Саакашвили?
- Пришедшее к власти в парламенте движение "Грузинская мечта" во главе с Иванишвили действует методом советских спецслужб и криминальной культуры. То есть они говорят одно, а делают другое. Сам премьер говорит, что он против импичмента президента, но в то же время насмешливо отзывается о парламентской оппозиции, в Тбилиси какие-то люди абсолютно безнаказанно проводят несанкционированные акции с требованием отставки Саакашвили, депутаты парламентского большинства открыто говорят, что надо сместить "диктаторскую" власть президента Грузии. В данном случае они используют порочную, антидемократическую тактику, когда дела расходятся со словами.
- Получается, что освобожденные под амнистию лица мобилизованы во внутриполитической борьбе?
- Конечно. Среди тех, кто попал под амнистию, объявленную парламентским большинством вопреки воле президента, есть преступники, совершившие убийство. Есть конкретный амнистированный человек, который сидел в тюрьме из-за женщины, совершил покушение на убийство. Он, кстати, бывший полицейский, был освобожден в качестве политического заключенного. Так вот сейчас эти люди из криминального мира стремятся взять реванш в борьбе с властью Саакашвили.
- А как попал под амнистию матерый сепаратист с глубоко криминальной репутацией Ваагн Чахалян? Его организация "Единый Джавакх" не скрывала свою цель - любым методом присоединить регион Грузии Самцхе-Джавахетия к Армении. Он ведь был арестован за вооруженный инцидент…
- Такие вопросы, как освобождение Чахаляна, решаются на уровне премьер-министра и его близкого окружения. Дело в том, что требование освободить Чахаляна, организаторов терактов и военного мятежа на грузинской территории, лиц, проводивших подрывную деятельность, содержащихся в грузинских тюрьмах российских шпионов поступило из Москвы. Судя по тому, что требование Кремля было выполнено, видимо, есть договор между "Грузинской мечтой" и Россией.
- На фоне выраженного президентом Саакашвили беспокойства относительно появления новых угроз территориальной целостности Грузии в местной печати обсуждается возможность объявления Джавахетии свободной экономической зоной. Именно такой сценарий в планах армянских сепаратистов из движений "Джавакх", "Вирк" и других…
- Насколько я знаю, открыто во властных структурах это не обсуждалось. Позиция парламентского большинства Грузии по этому вопросу пока не известна. Но данный сценарий широко пропагандируется В.Чахаляном и его сторонниками.
- И все-таки, возможно ли, что на территории Грузии появятся новые территориально-экономические субъекты?
- Многие здравомыслящие люди в политических кругах Грузии понимают, чем это грозит территориальной целостности страны. Но как много таких людей в правящей партии "Грузинская мечта", очень трудно судить.
- После того как Бидзина Иванишвили в Баку заявил, что поспешил с негативной оценкой проекта строительства железной дороги Баку - Тбилиси - Карс, новый премьер-министр выразил желание задействовать железную дорогу Абхазия - Грузия - Армения, которая более 20 лет не работает. Интересно, в каком статусе в этом деле будет участвовать Абхазия?
- Такие заявления Иванишвили вызывают не то что недоумение, а тревогу. Такими заявлениями нельзя разбрасываться. Для Грузии железная дорога - это часть внешней политики, важный элемент геополитики. А премьер-министр говорит об этом как об обычном экономическом проекте, смысл которого не совсем понимает. Еще более опасно, когда он выдвигает в качестве альтернативы курс, направленный против вектора Восток - Запад. Обратите внимание, парламентское меньшинство было готово урезать конституционные права президента, если "Грузинская мечта" согласится вписать в конституцию формулировку, что "неизменной целью Грузии является интеграция в европейское, евроатлантическое сообщество". Но "Грузинская мечта" отказалась от этого предложения. И это вызывает очень много подозрений.
- Будучи в Ереване, премьер-министр Иванишвили заявил, что внешнеполитический курс Армении является примером для Грузии. Как известно, Армения является форпостом России. Теперь на эту роль будет претендовать и Грузия?
- Это недопустимое высказывание для главы грузинского правительства. Его заявления о проекте Баку - Тбилиси - Карс, открытие Абхазской железной дороги без предварительных условий, признание внешнеполитического курса Армении в качестве примера для Грузии и, наконец, сделанное на встрече с иностранными инвесторами заявление, что все экономические успехи страны были блефом, свидетельствуют о том, что Иванишвили ведет подготовку к изменению внешнеполитического курса Грузии.
- Какие процессы произойдут в Грузии в случае смены внешнеполитического вектора с ЕС-НАТО на СНГ-ОДКБ?
- Что будет, если Грузия вернется в СНГ, откажется от стратегического партнерства с Евросоюзом, от сотрудничества с западными инвесторами? Нам (партии "Единое национальное движение Грузии". - Авт.) придется все начинать сначала. В этом случае Грузии прибавится очень много проблем, которые сильно ослабят страну. Грузинскому обществу придется сказать свое веское слово. Но общество может запоздать с реакцией на угрозы.
- Какие ответные шаги будет предпринимать в ближайшее время президент Михаил Саакашвили?
- Ему придется объяснить грузинскому и международному сообществам, что же на самом деле происходит в Грузии. Ему придется через СМИ довести свое видение развития событий в Грузии до наших региональных и западных партнеров. Никаких других рычагов влияния у нас нет. Если реакция грузинского и международного сообществ будет адекватной, то Иванишвили не удастся коренным образом поменять вектор развития страны. Хочет он этого или нет.