"BAKI, MƏN SƏNİ SEVİRƏM!"
Çəkilişləri bu yay paytaxtımızda keçirilmiş "Bakı, mən səni sevirəm!" kinolayihəsi üzərində işlər başa çatmaq üzrədir. İzləyicilər yeni filmə artıq bu ilin fevralında baxa biləcəklər. Hazırda kinolentin səsləndirilməsi üzərində iş gedir. Qeyd edək ki, bu, dünyanın bir çox ölkələrindən aktyor və rejissorların iştirak etdiyi ilk irimiyqaslı beynəlxalq layihədir. "R+" jurnalının müxbiri kinolayihənin həm prodüseri Nadir Maçanovla filmin ideyasının necə yaranması, çəkiliş prosesi və başqa təfərrüatlar barədə söhbət edib.
- "Bakı, mən səni sevirəm!" kino layihəsininin prodüserlərindən biri də Yeqor Konçalovskidir. Danışın görək, sizin əməkdaşlığınız necə başladı?
- Bir neçə il qabaq Yeqor "Astana mənim ürəyimdir" kinolayihəsi üzərində işləyirdi, məni də layihəyə cəlb etmişdi. O, mənim ssenarimi oxudu və "Beka" novellam üzrə film çəkməyə qərar verdi. Biz beləcə bir yerdə işləyib dostluq etməyə başladıq. Onda düşündüm ki, niyə Bakı haqqında belə bir film çəkməyək? Bura məni həmişə cəlb edir. Harada olsam da, mən öz vətənimə görünməz tellərlə bağlıyam. Bir neçə il sonra artıq rejissor olanda repressiya olunmuş azərbaycanlılara həsr edilmiş "Sürgün" sənədli filmini çəkdim. Bundan sonra Daşkənd televiziyasında Azərbaycan dilində həftəlik "Azərbaycan töhfələri" layihəsini işə saldım. Mən Yeqora Bakı haqqında bədii film çəkməyi təklif edəndə, onu inandırdım ki, layihə koloritli və yaddaqalan olacaq. Mən Yeqora Bakı və bakılılar haqqında, ölkənin tarixi və paytaxtın gözəlliyi barədə danışmağa başladım. Konçalovski mənim ideyam ilə maraqlandı və biz dəstək üçün Heydər Əliyev Fonduna müraciət etdik. Yeqorla mən Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ilə görüşdük. Yadımdadır, Yeqor narahat idi ki, bizi anlayıb, ideyamızı qəbul edəcəklərmi? Bizi dinləyən Leyla xanım qeyd etdi ki, bu, gözəl ideyadır və istədi ki, "onun sevimli Bakısını bütün gözəlliyi ilə" təsvir edək".
Nəticədə Leyla Əliyeva "Bakı, mən səni sevirəm!" layihəsinin rəhbəri oldu. Sonra Heydər Əliyev Fondunun rəhbəri Mehriban Əliyeva ilə görüşdük, o da bizim ideyanı dəstəklədi və işə hazırlaşmağa başladıq. Dünyanın bir neçə ölkəsindən olan rejissor və aktyorların iştirak edə biləcəyi 10 qısametrajlı film ssenarisi toplamaq lazım idi. Bu layihə Bakı və bakılılar haqqında ayrı-ayrı hekayələri vahid konsepsiyada birləşdirməli idi.
Və biz bunu etməyi bacardıq! Axı biz qısametrajlı film sahəsində əsl peşəkarları seçdik. Onlardan biri - ingilis Aleksandr Fodor "BBC" telekanalı ilə əməkdaşlıq edir, italyan-portuqal rejissor Andre Badalo isə hazırda "Warner Brothers"in sifarişi ilə film üzərində işləyir.
- "Bakı, mən səni sevirəm!" layihəsinin çəkiliş qrupu son bir neçə il üzrə ən beynəlmiləl heyətdir. Bir az ondan danışın...
- Ciddi seçim nəticəsində rejissor heyəti formalaşdı - Yeqor Konçalovski (Rusiya), Aleksey Qolubev (Rusiya), Nərgiz Bağırzadə, İlqar Safat, Samir Kərimoğlu, Yavər Rzayev, Andrey Razenkov (Rusiya), Aleksandr Fodor (İngiltərə), Andre Badalo (İtaliya) və mən. Çəkiliş qrupunun bəzi üzvləri ilk dəfə idi ki, burda idilər. Onlar bizim şəhərə heyran qalmışdılar! Azərbaycanlıların mehribanlığından, Şərq qonaqpərvərliyindən danışırdılar. Bizim aktyorların peşəkarlığına heyran olmuşdular. Çəkilişlərə yerli aktyorlar da qatılmışdı: Laləzər Mustafayeva, Sənubər İsgəndərova, Mabud Məhərrəmov, Rasim Balayev, Fərhad İsrafilov, Şamil Suleymanov, Elşən Cəbrayılov, Ayşad Məmmədov, Qurban İsmayılov, Rasim Cəfər, Fuad Osmanov, Bəhram Bağırzadə. Xarici ulduzlar da var idi: Aziya Arcenti (ABŞ), Alessandro Bertoluççi (İtaliya), Eyşan Özhim (Türkiyə). Rusiya, Belarus, Litva, Böyük Britaniya və Özbəkistandan da aktyor və aktrisalar da qatılmışdı. Filmin musiqi prodüseri məşhur rusiyalı bəstəkar Viktor Soloqubdur. Filmlərdə həmçinin azərbaycanlı bəstəkarlar Siyavuş Kərimi və Vüqar Camalzadənin musiqisi də səslənir.
- Sizin layihəyə Hollivud kino ulduzu Aziya Arcento da qatılıb. Öz filminizə belə irimiqyaslı ulduzu cəlb etməyi necə bacardınız?
- Biz, necə deyərlər, agentlər vasitəsilə işlədik. Ssenari ilə tanış olan aktyorlar layihəyə qatılmağa razılıq verdilər. Düşünürəm ki, onlar buna heç peşman olmadılar. Aziya Arcento çəkiliş prosesinə heyran idi. Onun iştirakı ilə səhnədə biz Lənkəran nənələrini çəkirdik ki, izləyicilərə qədim toy adətlərini göstərə bilsinlər. Arcento üçün bizim filmə çəkilmək əsl ekzotika və macəra idi. Çəkilişdən sonra o dedi ki, bizim ölkə və insanlarla tanış olmasına çox şaddır. İtaliyalı Alessandro Bertoluççi sahil xidmətinin sərhədçisi rolunda, türkiyəli ulduz Eyşan Özhim isə çox koloritli bakılı yəhudi qadın rolunda çıxış edir. Eyşen inanılmaz aktrisadır! Bir çox Hollivud ulduzları onun peşəkarlığına və aktyor məharətinə həsəd apara bilərlər. O, filmi Azərbaycan dilində özü səsləndirməyə qərar verdi.
Bakıda çəkiliş prosesi xüsusi problem olmadan, rahat və ardıcıl keçirilidi. Fürsətdən istifadə edərək "Bakı, mən səni sevirəm!" kino layihəsinin çəkiliş qrupu adından Heydər Əliyev Fondunun rəhbərliyinə bizə göstərilən yardıma və dəstəyə görə təşəkkür etmək istəyirəm. Ümumiyyətlə, biz paytaxtın sadə sakinlərindən də böyük dəstək hiss elədik. Bizim filmin çəkilişlərinə necəsə əlaqəsi olan hər bir kəs çalışırdı ki, bizim Bakı dünyada ən yaxşı şəkildə tanınsın. "Bakı, mən səni sevirəm!" filmi 2013-cü ilin fevral ayında hazır olacaq. Çox ümid edirik ki, izləyicilər bizim işə layiqincə qiymət versinlər. Şəxsən məndən ötrü əsas tənqidçi baxışlı izləyicilərdir. Düşünürəm ki, bizim film xalqın xoşuna gələcək.
- Nadir, necə oldu ki, siz kinorejissor oldunuz? Yəqin, bunu uşaqlıqdan arzulamısınız?
- Mən Balakən rayonunun Qabaxçöl kəndində doğulmuşam. Əlaçı olmuşam. İki dəfə fizika üzrə respublika olimpiadasında birinci yer və bir dəfə ümumittifaq olimpiadasında dördüncü yeri tutmuşam. Atam partiya işçisi, anam isə həkim işləyib. Onlar istəyirdilər ki, öz həyatımı ciddi və vacib peşəyə həsr edim. Altıncı sinifdə birdən səhnə ilə maraqlanmağa başladım. Qarmon çaldım, müxtəlif tamaşalar qoydum və hətta özüm oynamağa başladım. Teatr prosesinə rəhbərlik etmək mənim xoşum a gəlirdi. Xatırlayıram, mənim məktəb səhnəsində qoyduğum ilk əsər Cəfər Cabbarlının "1905-ci ildə" tamaşası idi. Məktəb anşlaqlarından sonra mən rejissorluq peşəsi barədə ciddi düşünməyə başladım. Fizika olimpiadasının qalibi kimi mənə İttifaqın istənilən ali məktəbinə imtahansız daxil olmaq barədə dəvətnamə gəlmişdi.
Öz seçimimi Moskva Fizika-Texnika İnstitutuna yönəltdim, amma rejissor olmaq istəyim barədə anama da ürəyimi açmışdım. Atam bundan xəbər tutan kimi qərarımın əleyhinə getdi. O, səhnə ilə bağlı hər şeyi qeyri-ciddi sayırdı. Özü də o, artıq həyatımı əvvəlcədən planlaşdırmışdı. 24 yaşımda namizədlik dissertasiyasi müdafiə etməli, 30 yaşımda isə fizika-riyaziyyat elmləri doktoru olmalıydım. Və bu, tamamilə real idi. Atamla mübahisə eləmək mənasız idi. Mən Moskva Fizika-Texnika İnstitutunda oxumaq üçün yola düşməyə hazırlaşırdım ki, burada da atam işə qarışdı. O, hesab etdi ki, uşaqlar öz valideynlərinin nəzarəti altında olmalıdırlar və təkid etdi ki, Bakıda qalım, Azərbaycan Dövlət Universitetinin fizika fakültəsinin tələbəsi olum. Moskvaya aspiranturaya daxil olmaq üçün gedəndə qərara aldım ki, VQİK-in rejissorluq fakültəsinə baş çəkim. Sadəcə özümü sınamaq istəyirdim. Amma bəxtim gətirmədi. Qəbul imtahanından kəsildim. Orada mənə məsləhət gördülər ki, Daşkənd Teatr İnstitutuna daxil olum, ora da yaxşı sayılırdı. Bir ildən sonra isə Moskvaya dəyişdirmək olardı. Təbii ki, aspiranturaya daxil olmadım və valideynlərim iki il məni danışdırmadılar. Sonra isə münasibətlər düzəldi. Anam və atam seçimim ilə barışdılar. Zaman keçdikcə mənimlə fəxr etməyə başladılar. Mən isə həmişə onlarla fəxr etmişəm.

Nadir MACHANOV: "We hope that the audience will appreciate our work"
Work on the film project "Baku, I love you!", which was shot this summer in our capital city, is about to be completed. Spectators will see the new film in February of this year. Film dubbing is currently coming to an end. This is the first large-scale international project, which involved actors and directors from around the world. Our R+ correspondent talks to the co-producer of the film project, Nadir Machanov, on how the idea of the film was born, the process of filming and many other things.
- One of the co-producers of the film project "Baku, I love you" is Yegor Konchalovskiy. Where did your collaboration start?
- A few years ago, when Yegor was working on the film project "Astana - my heart", he involved me in the project. He read my script and decided to make a film based on my novel "Beka". So we started to work together and became friends. After Astana, Yegor offered me another project on Almaty. Then I thought why not make a film about Baku? I have always been attracted here. Wherever I was, I was connected to my homeland with an invisible thread. A few years later, when I became a director, I made a documentary called "S?rq?n" ("Exile") dedicated to repressed Azerbaijanis. And then I started a project on Tashkent TV - a weekly show in Azerbaijani "Az?rbaycan t?vh?l?ri". When I suggested to Yegor that we should make a feature film about Baku, I assured him that the project would be colourful and memorable. I began to tell Yegor about Baku and Bakuvians, the history of the country and the beauty of our capital. My idea interested Konchalovskiy, and we decided to seek the support of the Heydar Aliyev Foundation. Yegor and I met with the vice-president of the Foundation, Leyla Aliyeva. I remember that Yegor was very anxious if she would understand and accept our idea? After listening to us, Mrs Aliyeva said that it was a great idea and that she would like us to show "her beloved Baku in all its glory". As a result, Leyla Aliyeva became manager of the project "Baku, I love you!". Then there was a meeting with the head of the Heydar Aliyev Foundation, Mehriban Aliyeva, who also supported our initiative, and we began to prepare for work. It was necessary to gather scripts for 10 short films, which could involve directors and actors from several countries. This project was aimed at combining individual stories about Baku and Bakuvians in one single concept. And we managed to do it! After all, we chose true short film professionals. Two of them - Englishman Alexander Fodor, who works with the BBC TV channel, and Italian-Portuguese director Andre Badalo, are currently shooting a film for Warner Brothers.
- The filming crew of the project "Baku, I love you!" is perhaps the most international in the past few years. Tell us about it.
- As a result of careful selection, the directorial group was formed - Yegor Konchalovskiy (Russia), Aleksey Golubev (Russia), Nargiz Bagirzada, Ilqar Safat, Samir Karimoglu, Yavar Rzayev, Andrey Razenkov (Russia), Alexander Fodor (England), Andre Badalo (Italy) and me. Many members of the crew visited here for the first time. They were amazed by our city! They talked about the warmth of Azerbaijanis and oriental hospitality. They were surprised by the professionalism of our actors. The shooting of the film involved local actors: Lalazar Mustafayev, Sanubar Isgandarova, Mabud Maharramov, Rasim Balayev, Farhad Israfilov, Samil Suleymanov, Elsan Cabrayilov, Aysad Mammadov, Qurban Ismayilov, Rasim Cafar, Fuad Osmanov, Bahram Bagirzada and foreign stars: Asia Argento (USA), Alessandro Bertolucci (Italy), Eysan Ozhim (Turkey), actors and actresses from Russia, Belarus, Lithuania, the United Kingdom and Uzbekistan. The music producer of the film is the famous Russian composer Viktor Sologub. The film also uses music by Azerbaijani composers Siyavus Karimi and Vuqar Camalzada.
- Your project involved the Hollywood movie star Asia Argento. How were you able to get a star of such magnitude for your film?
- We, as expected, acted through agents. After reading the script, the actors agreed to participate in the project. I guess they did not regret it. Asia Argento was delighted with the filming. In the scene with her participation, we filmed the Lankaran Grannies, who were supposed to show the audience an ancient wedding ceremony. For Argento, the shooting of our film was a real exotic adventure. After that, she said that she was glad to meet our country and people. Italian Alessandro Bertolucci featured as a coastguard member and the Turkish star Eysen Ozhim appeared in the very vivid image of a Baku Jewish woman. Eysen is an incredible actress! Many Hollywood stars would envy her professionalism and acting skills. She undertook to dub her role in the Azerbaijani language herself.
The filming process in Baku took place without any problems, everything went smoothly and harmoniously. Taking this opportunity, on behalf of the whole filming crew of the project "Baku, I love you!", I would like to express my gratitude to the leadership of the Heydar Aliyev Foundation for their help and support. In general, we felt a lot of support from ordinary residents of the capital. Everyone who was somehow involved in the shooting of the film wanted our Baku to be shown in its best light. The film "Baku, I love you!" will be ready in February 2013. We hope that the audience will appreciate our work. For me personally, the most important critic is the spectator. And I think people will like our picture.
- Nadir, how did you become a filmmaker? You probably dreamed about it as a child?
- I was born in the village of Kabahcel in Balakan District. I studied very well. I took first place in the National Olympiad in Physics twice and fourth place in the all-Soviet competition. My father was a party worker, and my mother - a physician. They wanted me to devote my life to a serious and important profession. In the sixth grade, I suddenly became interested in the stage. I played the harmonica, staged various performances and took part in them myself. I liked to lead the theatrical process. I remember the first performance "In 1905", which I staged at school based on a play by Cafar Cabbarli. After the full house at school, I started to think seriously about becoming a director. As the winner of the Olympiad in physics, I was invited to enter any Soviet university without exams after school. I chose the Moscow Physical-Technical Institute, but decided to have a heart-to-heart talk with my mother and tell her about my dream of becoming a director. When my father found out about it, he was totally against my decision. My father believed that everything connected with the stage was not serious, especially as he had already planned out my whole life. At 24, I had to defend my thesis and by 30 - become a doctor of physical and mathematical sciences. And it was quite real. Arguing with dad was useless. I had to go to Moscow to study at the Physical-Technical Institute, but my father intervened again. He believed that children should be supervised by their parents and insisted that I should stay in Baku and become a student of the Faculty of Physics at Azerbaijan State University. When I had to go to the post-graduate school in Moscow, I finally decided to visit the director's faculty at the State Institute for Cinematography and just try my hand. But I had no luck. I failed the entrance exam. There I was told to go to Tashkent Theatre Institute, which had a good reputation, and transfer to Moscow a year later. Of course, I never entered the post-graduate school, which is why my parents did not talk to me for two years. Then our relations improved. Mom and dad came to terms with my choice. And over time, I became their pride. I have always been proud only of them.