Bəşəriyyət növbəti Apokalipsisə yaxınlaşır?
İnsanlar dünyanın sonunun və Qiyamət gününün yaxınlaşmasına dair son ehtimalların əsassızlığına əmin olsalar da (2012-ci il dekabrın 21-i versiyasından sonra), Apokalipsis haqqında fikirlər yenidən Yer sakinlərinin beynində dolaşmağa başlayıb. Bu dəfə əsas kimi, bəzi dini öncəgörmələr götürülür. Həmin öncəgörmələrdə dünyanın sonunun o qədər də uzaqda olmadığı bildirilir. İnsanların aprelin 15-nə keçən gecə müşahidə etdikləri Ay tutulması sanki həmin proqnozların təsdiqi olub.
«Sıx təmas»
Qeyd etmək lazımdır ki, bu, nadir kosmik hadisə idi. Həmin gecə Marsla Yer bir-birinə maksimum həddə yaxınlaşmışdı. Astronomların hesablamalarına görə, o anda bir-birinə ən yaxın bu 2 planet arasında məsafə 92 milyon kilometr imiş. Nəticədə, aprelin 15-nə keçən gecə insanlar tam Ay tutulmasını müşahidə etdilər. O anda Ay Marsın qırmızı rənginə boyanmışdı. Xristianlar Ayın məhz bu cür al-qırpmızı rəngə boyanaraq tutulmasını Apokalipsisin yaxınlaşmasını göstərən məqam sayırlar. Ekspertlərin sözlərinə görə, nə vaxt ki səmada ardarda 4 qan-qırmızı rəngli Ay peyda olur, demək, əhəmiyyətli hadisələr yaşanacaq. NASA-nın məlumatında belə halın son 500 ildə cəmi 3 dəfə baş verdiyi bildirilir.
NASA nümayəndəsinin sözlərinə görə, «Bu, 2014-cü ilin ilk Ay tutulmasıdır və onu Qərb yarımkürəsinin sakinləri müşahidə edə biliblər». O, 2014-2015-ci illərdə ardıcıl şəkildə baş verəcək 4 Ay tutulmasından birincisidir.
Bibliyada deyilir ki, belə hallar İsa Peyğəmbərin ikinci müjdəçisi ola bilər. “Peyğəmbər İoilin kitabı”nda (2:31) deyilir: «Qorxunc gündən əvvəl Günəş zülmətə, Ay isə qana dönəcək». Elmi nöqteyi-nəzərindən isə bu, Marsla Yerin bir-birinə maksimum yaxınlaşması ilə izah olunur. Kosmos tədqiqatçıları bu hadisəni «Marsın müxalifliyi» adlandırırlar. Çünki Yerlə yaxınlaşma zamanı Qırmızı planet və Günəş səmanın tam əks tərəflərində yerləşirlər - Mars şərqdə, Günəş isə qərbdə. Alimlər bu vəziyyətin ildə 2 dəfə baş verdiyini bildirirlər: Yerin 1 təqvim ili 365 gün, Marsınkı isə 687 gündür. Qırmızı planet Günəş ətrafında bir tam dövrəni başa vurduqda onun vəziyyəti Yerin durumu ilə üst-üstə düşür. Nəticədə, bu 3 göy cismi 1 xətt üzrə düzülür. Buna görə də gecəyarı Mars peyda olanda, onun işartısı ulduzların, o cümlədən Günəşin işartısından on dəfə parlaq olur.
Bu, dünyanın sonudurmu?
Amma insanların artıq neçənci dəfədir özlərinə ünvanladıqları sual bu kosmik hadisələrin dünyanın sonunun yaxınlaşmasından xəbər verib-verməməsidir. Cavab isə o qədər də dərində deyil. Məsələn, NASA nümayəndələri belə halın «son 500 ildə cəmi 3 dəfə baş verdiyini» söyləməyi unutmayıblar. Beləliklə, ortaya sual çıxır: 500 il əvvəl, eramızın 1514-cü ilində nə baş vermişdi? Çox şey baş verməsə də, hər halda, bəzi olaylar yaşanmışdı. Məsələn, 1514-cü ildə Fransanın konnetablı Şarl de Burbon olub, Vyurtemberqdə (Cənub-Qərbi Almaniya) «Yazıq Konrad» adlanan məxfi ittifaqın rəhbərliyi ilə kəndlilərin və şəhərlilərin qiyamı baş verib, rus qoşunları Smolenskə hücum edərək, 3 aylıq mühasirədən sonra şəhəri ələ keçiriblər, Çıldıran döyüşü olub, türklər Kürdüstanı və Şimali Mesopotomiyanı fəth ediblər, Sıçuanda qiyam yatırılıb. Necə deyərlər, insanlar öz həyatlarını yaşamaqda davam ediblər.
Bir az da geri getmək, daha 500 il əvvələ - 1014-cü ilə qayıtmaq olar. NASA əməkdaşları açıqlamalarında həmin dövr haqda heç nə demirlər. Amma fakt faktlığında qalır. Əgər bəşəriyyət indiyədək bu cür Ay tutulmalarını dəfələrlə və sağ-salamat keçibsə, bu gün səs-küy qaldırmağa, stəkanda fırtına yaratmağa ehtiyac varmı?
«Dünyanın sonu» haqqında nəzəriyyənin Yeri gözləyən qlobal hadisələr arasında ən geniş müzakirə olunan, liderliyini qoruyan məsələ olduğu məlumdur. Buna daim qızışan kütləvi isteriya da öz təsirini göstərir.
İslama görə
Xristianlar artıq şam almağa, Apokalipsisə hazırlaşmağa başlayırlarsa, İslam dininin daşıyıcıları Qiyamət gününün nə zaman gələcəyini Allahdan başqa heç kəsin bilmədiyini deyirlər. Quranda dünyanın sonu haqda fikirlər var. Lakin onların «Günəşin zülmətə, Ayın qana çevriləcəyi»lə heç bir əlaqəsi yoxdur.
İlahiyyatçı, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ilahiyyatçısı Anar Əlizadə «R+»a açıqlamasında deyib ki, müsəlmanların müqəddəs kitabında dünyanın sonu haqqında bu fikirlər yer alır: «Günəş saralacağı zaman, ulduzlar soluxub sönəcəyi zaman, dağlar hərəkətə gətiriləcəyi zaman, boğaz dəvələr başlı-başına qalacaqları zaman, vəhşi heyvanlar bir yerə toplanılacağı zaman, dənizlər alovlanacağı zaman, hər kəs (öz tayına) qovuşdurulacağı zaman, diri-diri (torpağa) basdırılmış qız (uşağı) hansı günaha görə öldürüldüyünü soruşacağı zaman, səhifələr açılacağı zaman, göy qopardılacağı zaman, cəhənnəm alovlandırılacağı zaman, Cənnət (möminlərə) yaxınlaşdırılacağı zaman, hər kəs (bu gün üçün özünə) nə tədarük etdiyini biləcək» (Quran, 81:1-14). Quranın digər dini kitablarla müqayisəsi zamanı oxşarlıqların az olduğu üzə çıxır. Doğrudur, bütün dinlərə görə, dünyanın sonunun nə vaxt gələcəyini Allahdan başqa kimsə bilmir. «Qiyamət günündən əvvəl Antixrist (Dəccal) gələcək, amma Messiya ona qalib gələcək, İsa Peyğəmbərin ikinci gəlişi baş verəcək, qoq və maqoq tayfaları digər xalqlarla döyüşəcəklər, təbii kataklizmlər başlayacaq, Günəş qərbdən çıxacaq», - deyə A. Əlizadə bildirir. Dünyanın sonu haqqında bir çox dinlərdə yazılıb. Ona Kabalada da rast gəlinir. Maraqlıdır ki, dünyanın sonu və insanlığın fiziki məhvinin əlamətlərini hər kəs öz zəmanəsinə aid edə bilər. Sanki biz bizim zəmanənin ən son olduğunu dəqiq bilirik.

Близится ли человечество к очередному Апокалипсису?
Несмотря на то, что люди убедились в необоснованности последних предположений о конце света и приближении Судного дня (последняя версия 21 декабря 2012 года), Апокалипсис вновь начал будоражить воображение населения планеты. На этот раз за основу взяты некоторые религиозные предсказания, по которым можно предположить, что конец света не за горами. И тому подтверждением стало недавнее лунное затмение, которое земляне могли наблюдать в ночь с 14 на 15 апреля.
"Тесный контакт"
Следует отметить, что это было уникальное космическое явление. В ту ночь Марс и Земля сблизились на максимально возможное расстояние. Астрономы рассчитали, что между двумя соседствующими планетами расстояние составило 92 миллиона километров. В итоге в ночь с 14 на 15 апреля земляне увидели полное лунное затмение, при котором Луна окрасилась в красный цвет Марса. И именно это кровавое лунное затмение христиане связывают с приближением Апокалипсиса. По словам экспертов, когда на небе последовательно появляются четыре кроваво-красные Луны, это всегда предшествует очень значимым событиям. В NASA подтвердили, что такое явление имело место всего три раза на протяжении последних 500 лет, и оно вновь произошло в эти дни.
Представитель NASA заявил, что "это первое затмение в этом году и его могли наблюдать жители Западного полушария". И оно первое из четырех последовательных лунных затмений, которые произойдут в 2014-2015 годах.
В Библии говорится, что подобное явление может предшествовать второму пришествию Иисуса Христа. В книге пророка Иоиля (2:31) говорится: "Солнце превратится во тьму и Луна в кровь перед тем, как придет великий и страшный день Господень". Однако с научной точки зрения это явление объясняется максимально близким расстоянием Марса и Земли. Исследователи космоса окрестили такое явление "оппозицией Марса", потому как в момент сближения с Землей Красная планета и Солнце находились на прямо противоположных сторонах неба - Марс на востоке, а Солнце, соответственно, на западе. Ученые говорят, что это событие происходит раз в два года: продолжительность одного календарного цикла на Земле составляет 365 дней, а на Марсе - 687. К тому времени как Красная планета завершает свой полный оборот вокруг Солнца, ее полный оборот совпадает с земным, в результате чего все три небесных тела выстраиваются в условную цепочку. Поэтому когда наступает полночь и Марс оказывается прямо над головой, его свечение по своей силе почти в десять раз превосходит свечение звезд первой величины, к которой относится и Солнце.
Конец ли это?
Но вопрос, который вновь и вновь задают себе люди вот уже в который раз, говорят ли эти космические феномены о приближающемся конце света? Ответ лежит на поверхности. Например, представители NASA не преминули заявить, что "такое явление имело место всего три раза на протяжении последних 500 лет". Таким образом, напрашивается вопрос: а что было, собственно, 500 лет назад - в 1514 году нашей эры? Событий было не так много, но они все же были. Так, в 1514 году коннетаблем Франции становится Шарль де Бурбон, произошли антифеодальное восстание крестьян и горожан в Вюртемберге (юго-западная Германия), руководимое тайным союзом "Бедный Конрад", поход русских войск на Смоленск и взятие города после трехмесячной осады, Чылдыранская битва, покорение турками Курдистана и Северной Месопотамии, подавление восстания в Сычуани. Люди, как говорится, жили, история шла своим чередом.
Можно пойти дальше и отнять от 1514 года еще 500 лет и узнать, что происходило этак в 1014 году. Насовцы об этом периоде жизни планеты в своих заявлениях не упоминали. Однако факт остается фактом. Если человечество уже неоднократно и благополучно переживало кровавые лунные затмения, то стоит ли сегодня поднимать бурю в стакане воды? Ясно, что теория "конца света" продолжает оставаться одной из самых продаваемых и сохраняет свое лидерство в топе глобальных происшествий, ожидающих планету Земля. Этому способствует постоянно подогреваемая массовая истерия.
Согласно исламу
И если христиане уже начинают покупать свечи и готовиться к Апокалипсису впрок, то приверженцы ислама утверждают, что никто, кроме Аллаха, не знает, когда наступит Судный день. В Коране есть описания конца света, однако никак не связанные с цитатой о том, что "Солнце превратится во тьму и Луна в кровь".
По словам теолога, богослова Государственного комитета по работе с религиозными организациями Анара Ализаде, которые он озвучил в беседе с R+, конец света в священной книге мусульман описывается следующим образом: "Когда солнце будет скручено, когда падут звезды, когда горы сдвинутся с мест, когда верблюдицы на десятом месяце беременности останутся без присмотра, когда дикие звери будут собраны, когда моря запылают, когда души объединятся, когда зарытую живьем спросят, за какой грех ее убили, когда свитки будут развернуты, когда небо будет сдернуто, когда Ад будет разожжен, когда Рай будет приближен, тогда познает душа, что она принесла" (Коран, 81:1-14).
Если сравнить Коран со священными писаниями, то сходств мало. Правда, согласно всем религиям, никто, кроме Бога, не знает, когда будет конец света. "Перед концом света придет Антихрист (Даджал), его победит Мессия, будет пришествие Иисуса, племена гог и магог будут воевать с другими народами. Начнутся природные катаклизмы, солнце взойдет с запада", - отмечает А.Ализаде.
Конец света описывается во многих религиях. Есть он и в Каббале. Интересно, что любое время может узнать себя в описаниях конца - физической гибели человечества. Мы точно можем знать, что наше время самое что ни на есть последнее. Но это несколько горделивая претензия на уникальное понимание вселенского мироздания.