Bəşəriyyət növbəti Apokalipsisə yaxınlaşır?
İnsanlar dünyanın sonunun və Qiyamət gününün yaxınlaşmasına dair son ehtimalların əsassızlığına əmin olsalar da (2012-ci il dekabrın 21-i versiyasından sonra), Apokalipsis haqqında fikirlər yenidən Yer sakinlərinin beynində dolaşmağa başlayıb. Bu dəfə əsas kimi, bəzi dini öncəgörmələr götürülür. Həmin öncəgörmələrdə dünyanın sonunun o qədər də uzaqda olmadığı bildirilir. İnsanların aprelin 15-nə keçən gecə müşahidə etdikləri Ay tutulması sanki həmin proqnozların təsdiqi olub.
«Sıx təmas»
Qeyd etmək lazımdır ki, bu, nadir kosmik hadisə idi. Həmin gecə Marsla Yer bir-birinə maksimum həddə yaxınlaşmışdı. Astronomların hesablamalarına görə, o anda bir-birinə ən yaxın bu 2 planet arasında məsafə 92 milyon kilometr imiş. Nəticədə, aprelin 15-nə keçən gecə insanlar tam Ay tutulmasını müşahidə etdilər. O anda Ay Marsın qırmızı rənginə boyanmışdı. Xristianlar Ayın məhz bu cür al-qırpmızı rəngə boyanaraq tutulmasını Apokalipsisin yaxınlaşmasını göstərən məqam sayırlar. Ekspertlərin sözlərinə görə, nə vaxt ki səmada ardarda 4 qan-qırmızı rəngli Ay peyda olur, demək, əhəmiyyətli hadisələr yaşanacaq. NASA-nın məlumatında belə halın son 500 ildə cəmi 3 dəfə baş verdiyi bildirilir.
NASA nümayəndəsinin sözlərinə görə, «Bu, 2014-cü ilin ilk Ay tutulmasıdır və onu Qərb yarımkürəsinin sakinləri müşahidə edə biliblər». O, 2014-2015-ci illərdə ardıcıl şəkildə baş verəcək 4 Ay tutulmasından birincisidir.
Bibliyada deyilir ki, belə hallar İsa Peyğəmbərin ikinci müjdəçisi ola bilər. “Peyğəmbər İoilin kitabı”nda (2:31) deyilir: «Qorxunc gündən əvvəl Günəş zülmətə, Ay isə qana dönəcək». Elmi nöqteyi-nəzərindən isə bu, Marsla Yerin bir-birinə maksimum yaxınlaşması ilə izah olunur. Kosmos tədqiqatçıları bu hadisəni «Marsın müxalifliyi» adlandırırlar. Çünki Yerlə yaxınlaşma zamanı Qırmızı planet və Günəş səmanın tam əks tərəflərində yerləşirlər - Mars şərqdə, Günəş isə qərbdə. Alimlər bu vəziyyətin ildə 2 dəfə baş verdiyini bildirirlər: Yerin 1 təqvim ili 365 gün, Marsınkı isə 687 gündür. Qırmızı planet Günəş ətrafında bir tam dövrəni başa vurduqda onun vəziyyəti Yerin durumu ilə üst-üstə düşür. Nəticədə, bu 3 göy cismi 1 xətt üzrə düzülür. Buna görə də gecəyarı Mars peyda olanda, onun işartısı ulduzların, o cümlədən Günəşin işartısından on dəfə parlaq olur.
Bu, dünyanın sonudurmu?
Amma insanların artıq neçənci dəfədir özlərinə ünvanladıqları sual bu kosmik hadisələrin dünyanın sonunun yaxınlaşmasından xəbər verib-verməməsidir. Cavab isə o qədər də dərində deyil. Məsələn, NASA nümayəndələri belə halın «son 500 ildə cəmi 3 dəfə baş verdiyini» söyləməyi unutmayıblar. Beləliklə, ortaya sual çıxır: 500 il əvvəl, eramızın 1514-cü ilində nə baş vermişdi? Çox şey baş verməsə də, hər halda, bəzi olaylar yaşanmışdı. Məsələn, 1514-cü ildə Fransanın konnetablı Şarl de Burbon olub, Vyurtemberqdə (Cənub-Qərbi Almaniya) «Yazıq Konrad» adlanan məxfi ittifaqın rəhbərliyi ilə kəndlilərin və şəhərlilərin qiyamı baş verib, rus qoşunları Smolenskə hücum edərək, 3 aylıq mühasirədən sonra şəhəri ələ keçiriblər, Çıldıran döyüşü olub, türklər Kürdüstanı və Şimali Mesopotomiyanı fəth ediblər, Sıçuanda qiyam yatırılıb. Necə deyərlər, insanlar öz həyatlarını yaşamaqda davam ediblər.
Bir az da geri getmək, daha 500 il əvvələ - 1014-cü ilə qayıtmaq olar. NASA əməkdaşları açıqlamalarında həmin dövr haqda heç nə demirlər. Amma fakt faktlığında qalır. Əgər bəşəriyyət indiyədək bu cür Ay tutulmalarını dəfələrlə və sağ-salamat keçibsə, bu gün səs-küy qaldırmağa, stəkanda fırtına yaratmağa ehtiyac varmı?
«Dünyanın sonu» haqqında nəzəriyyənin Yeri gözləyən qlobal hadisələr arasında ən geniş müzakirə olunan, liderliyini qoruyan məsələ olduğu məlumdur. Buna daim qızışan kütləvi isteriya da öz təsirini göstərir.
İslama görə
Xristianlar artıq şam almağa, Apokalipsisə hazırlaşmağa başlayırlarsa, İslam dininin daşıyıcıları Qiyamət gününün nə zaman gələcəyini Allahdan başqa heç kəsin bilmədiyini deyirlər. Quranda dünyanın sonu haqda fikirlər var. Lakin onların «Günəşin zülmətə, Ayın qana çevriləcəyi»lə heç bir əlaqəsi yoxdur.
İlahiyyatçı, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin ilahiyyatçısı Anar Əlizadə «R+»a açıqlamasında deyib ki, müsəlmanların müqəddəs kitabında dünyanın sonu haqqında bu fikirlər yer alır: «Günəş saralacağı zaman, ulduzlar soluxub sönəcəyi zaman, dağlar hərəkətə gətiriləcəyi zaman, boğaz dəvələr başlı-başına qalacaqları zaman, vəhşi heyvanlar bir yerə toplanılacağı zaman, dənizlər alovlanacağı zaman, hər kəs (öz tayına) qovuşdurulacağı zaman, diri-diri (torpağa) basdırılmış qız (uşağı) hansı günaha görə öldürüldüyünü soruşacağı zaman, səhifələr açılacağı zaman, göy qopardılacağı zaman, cəhənnəm alovlandırılacağı zaman, Cənnət (möminlərə) yaxınlaşdırılacağı zaman, hər kəs (bu gün üçün özünə) nə tədarük etdiyini biləcək» (Quran, 81:1-14). Quranın digər dini kitablarla müqayisəsi zamanı oxşarlıqların az olduğu üzə çıxır. Doğrudur, bütün dinlərə görə, dünyanın sonunun nə vaxt gələcəyini Allahdan başqa kimsə bilmir. «Qiyamət günündən əvvəl Antixrist (Dəccal) gələcək, amma Messiya ona qalib gələcək, İsa Peyğəmbərin ikinci gəlişi baş verəcək, qoq və maqoq tayfaları digər xalqlarla döyüşəcəklər, təbii kataklizmlər başlayacaq, Günəş qərbdən çıxacaq», - deyə A. Əlizadə bildirir. Dünyanın sonu haqqında bir çox dinlərdə yazılıb. Ona Kabalada da rast gəlinir. Maraqlıdır ki, dünyanın sonu və insanlığın fiziki məhvinin əlamətlərini hər kəs öz zəmanəsinə aid edə bilər. Sanki biz bizim zəmanənin ən son olduğunu dəqiq bilirik.

THE END OF THE WORLD AGAIN
In spite of the fact that people are convinced that recent suppositions regarding the end of the world and the approach of Judgment day (the latest proposed date was 21 December 2012) are unfounded, the idea of an Apocalypse has once again begun to excite the imagination of the planet's population. This time it is based on certain religious predictions, according to which it may be assumed that the end of the world is not far off. The recent lunar eclipse observed by people on Earth on the night of 14 to 15 April would seem to have backed this up.
"Close contact"
It is noteworthy that this was a unique cosmic phenomenon. On that night the planet Mars and Earth came as close together as they possibly could. Astronomers believe that the distance between the two neighbouring planets was 92m km. Consequently, on the night of 14 to 15 April people on Earth saw a complete lunar eclipse, during which the moon took on the red colour of Mars. It is precisely this blood-coloured lunar eclipse that Christians associate with the approach of the Apocalypse. According to experts, when four blood-red moons appear in the sky consecutively, this always precedes some very important events. At NASA [the US National Aeronautics and Space Administration] they have confirmed that this phenomenon has only occurred three times in the last 500 years, and it happened once again a few days ago.
A NASA spokesman has stated that this was the first eclipse this year and inhabitants of the western hemisphere were able to observe it. It is the first of four consecutive lunar eclipses which are to occur in 2014-2015.
In the Bible it says that such a phenomenon may precede the second coming of Jesus Christ. In the book of the prophet Joel (chapter 2, verse 31) it says: "The sun shall be turned into darkness, and the moon into blood, before the great and the terrible Day of the Lord come." But from a scientific point of view, this phenomenon can be explained by the maximum proximity to one another of Mars and Earth. Space researchers have christened this phenomenon an "opposition of Mars", because, at the moment of its approach to Earth, the red planet [Mars] and the sun are on diametrically opposite sides of the sky, Mars being in the east and the sun correspondingly in the west.
Scientists say this event occurs once every two years: the duration of one calendar cycle on Earth is 365 days, but on Mars it is 687 days. By the time the red planet has made a full orbit of the sun, its full orbit coincides with Earth's orbit, as a result of which all three heavenly bodies form into a conventional chain. Therefore, when midnight comes and Mars is directly overhead, the light from it is almost 10 times greater in its strength than the light coming from stars of the first magnitude, to which the sun belongs.
Is this the end then?
The answer is right there in front of us to the question which people are repeatedly asking, namely whether these cosmic phenomena mean that the end of the world is nigh. For example, the NASA spokesmen did not fail to state that "such a phenomenon has only taken place three times over the last 500 years". So, one immediately asks what did actually happen 500 years ago, in 1514 AD? Not that many things did happen, but some did take place.
So, in 1514 Charles de Bourbon became the connetable [chief military advisor] of France; there was an anti-feudal-lord uprising of peasants and citizens in Wurttemberg (south-west Germany) headed by the "Poor Conrad" ["Armer Konrad"] secret society; the Russian military waged a campaign against Smolensk and captured the town after a three-month-long siege; there was the battle of Caldiran, the subjugation of Kurdistan and Northern Mesopotamia by the Turks and the suppression of the uprising in Sichuan. People got on with their lives, as they say, and history ran its course.
We can go on and go back another 500 years from 1514 and learn what happened in 1014. The "people at NASA" did not mention that period in the life of the planet in their statements. But a fact remains a fact. If mankind has already repeatedly and successfully lived through blood-coloured lunar eclipses, then is it worth causing a storm in a tea cup today? It is clear that the "end of the world" theory remains the one that best gains currency and is among the top global events expected by the planet Earth. The constantly massaged mass hysteria is facilitating this.
According to Islam
Whereas Christians are already starting to buy candles and prepare for the Apocalypse for the future, then the adherents of Islam assert that no-one except Allah knows when Judgment Day will come. The end of the world is described in the Koran [Quran], but in no way linked to any quotations about "the sun turning to darkness and the moon into blood".
The theologian of the State Committee for Working with Religious Organisations, Anar Alizada, told Regionplus in a conversation that the end of the world is described in the Muslims' Holy Book in the following manner: "When the sun ceases to shine, the stars fall out of the sky, when the mountains move, when camels are left without camel tenders in the ninth month pregnancy, when the wild animals gather together, when the seas dry up, when souls unite, when they ask the person buried alive what sin she has committed, when the scrolls are unrolled, when the sky is pulled away, when the fires of hell are lit, then paradise will be drawing near, then the soul will recognise what it has brought upon itself" (Koran, 81:1-14).
If we compare the Koran with the holy scriptures, they have little in common. True, according to all religions no-one except God knows when the end of the world will come. "The Anti-Christ (Al-Masih ad-Dajjal) [ is an evil figure in Islamic eschatology] will come before the end of the world, be vanquished by the Messiah, Jesus will come, the tribes of Gog and Magog will fight other peoples. Natural cataclysms will occur and the sun will rise in the west," A. Alizada notes.
The end of the world is described in many religions. It is also found in the Kabbalah. It is interesting that at any time man can recognise the physical destruction of mankind in the descriptions of the end. We can definitely learn that our own time is not the last one either. But that is a somewhat haughty claim to a unique understanding of the universe.