“BUNDAN SONRA BELƏ OLMAYACAQ”
Ötən ay yunan-Roma güləşi üzrə Azərbaycan millisinin yeni baş məşqçisi məlum oldu. Salih Boranın istefasından sonra millinin sükanı iranlı mütəxəssis Cəmşid Xeyrabadiyə tapşırıldı. Ənənəyə uyğun olaraq Azərbaycan Güləş Federasiyası yeni məşqçini idmançılarla yanaşı jurnalistlərə də təqdim etdi. Media üçün kiçik açıqlama verən Xeyrabadi eksklüziv olaraq "R+"un bəzi əlavə başqa suallarını da cavablandırdı.
Lakin müsahibəyə keçməzdən əvvəl qeyd edək ki, artıq yeni məşqçi yığmanın hazırlığında dəyişiklik edib. Əvvəllər güləşçilərimiz həftədə 3-4 məşq keçdiyi halda, Xeyrabadi günə 2 məşq təyin edib. İranlı mütəxəssis məşqlərin intensivliyi ilə yanaşı, idmançıların fiziki yükünü də artırıb. Güləşçilərin məşqini uzun müddət izlədiyimiz üçün ciddi dəyişikliklərin olduğunu əminliklə söyləmək olar. Bəs Cəmşid Xeyrabadinin özü bu barədə nə düşünür?
- Deyəsən, məşq prosesində dəyişiklik etmisiniz?
- Mənim məşqlərim həmişə belə olub. Hər məşqçinin öz proqramı var. Mənə dedilər ki, yunan-Roma güləşçiləri həftədə 3-4 dəfə məşq keçir. Amma bundan sonra belə olmayacaq. Artıq planı federasiyaya təqdim etmişəm, onlar istədiklərimi qəbul edib. Yığma hazırlıq dönəmində gündə 2 dəfə məşq keçəcək.
- Sizə elə gəlmir ki, belə ağır məşqlərdən sonra idmançılar çox tez yorulacaq və yarışda lazımi gücü göstərə bilməyəcək?
- Məşqlər ağır deyil. Sadəcə öyrəşmək lazımdır. İlk aylar idmançılar üçün çətin ola bilər. Amma sonradan öyrəşəcəklər. Dünya və Avropa çempionatında qələbə qazanmaq istəyiriksə, çətinliyə dözməliyik. Məşqdə əziyyət çəkən yarışda həyəcanlanmır. Məşqlər hər gün olsa da, proqram ayrıdır. Bir gün güləşən idmançılar səhərisi gün idman alətləriylə işləyəcək. Həftənin günlərindən biri yalnız üzgüçülük olacaq. Yəni məşqlər bir-birindən fərqlənəcək.
- Əvvəllər həftədə 3-4 məşq olsa belə, yaxşı nəticələrimiz olub. Yəqin, xəbəriniz var?
- Azərbaycanda güləş həmişə güclü olub. Azərbaycan Güləş Federasiyası milli komandalara yüksək səviyyədə şərait yaradıb. Sizin yarışlarda böyük uğurlar qazandığınızı bilirəm. Mənim bu komandaya gəlişim nəticələri daha da yaxşılaşdırmaq istəyi ilə bağlıdır. İşlədiyim komandalarda həmişə yaxşı nəticə göstərməyə çalışmışam. Əlimdən gələni edəcəm ki, Azərbaycan komandası ən güclü olsun. Dünya çempionatları və olimpiadada yalnız qızıl medal uğrunda yarışacağıq.
- Deyilənə görə, siz Bakıya 8 köməkçiylə gəlmisiniz?
- Düzdür, amma onlar mənim köməkçim deyil. Sadəcə, biz yığmada məşqçilər korpusu kimi çalışacağıq. Onların arasında həkim də var, fiziki hazırlıq üzrə mütəxəssis də. Əgər böyük uğurlar qazanmaq istəyiriksə, peşəkar səviyyədə çalışmalıyıq.
- Hər halda, yığmada eyni vaxtda heç vaxt 8 məşqçi çalışmayıb...
- Buraya gələn mütəxəssislər Azərbaycan güləşinin inkişafı üçün çalışacaq. Bizə vaxt lazım olacağını indidən deməliyəm. Amma qısa zaman ərzində nəticələri görəcəksiniz. Mütəxəssislərə gəlincə, bütün dünyada belə olduğunu deməliyəm. Avropanın aparıcı komandaları arasında daha çox məşqçiylə işləyən də var. Elə komandalar var ki, 1-2 məşqçi yalnız rəqibləri analiz etməklə məşğuldur.
- Yığmanın heyətində dəyişiklik gözlənilirmi?
- Qarşıdakı yarışlarda dəyişiklik etmək mümkün deyil. Vaxt azdır. Amma hamını yoxlayacağam ki, kimin nəyə qadir olduğunu öyrənim. Sonra yeni adların axtarışına başlayacağıq. Millidə rəqabəti artırmaq istəyirəm. Dəyişiklik olacaq, amma tez bir zamanda yox.
- Yunan-Roma güləşində həmişə legionerlər az olub. Əcnəbi güləşçi dəvət etməyi planlaşdırırsınızmı?
- Komandada yüngül çəkilərdə problem yoxdur. Amma ağır çəkilərə legionerlərin cəlb olunacağı gözlənilir. Bu barədə federasiyada söhbətimiz olub. Çox güclü idmançının dəvət olunması planlaşdırılır. İstəyirik, bütün çəkilərdə güclü pəhləvanlarımız mübarizə aparsın.
- İran güləşi dünyada ön sıralardadır. İran millisində işlədiyiniz proqramı bizim yığmada tətbiq etmək olarmı?
- İran güləşi dünyada ən güclülərdən biri, bəlkə də birincisidir. Bütün bunlar gərgin əməyin nəticəsidir. Orada lazım olanda idmançı saatlarla məşq edir. İran millisində Məmmədi Pənahın rəhbərliyi altında işləmişəm. İllərlə zəhmətdən sonra İran komandası böyük yarışların favoritinə çevrilib. Qazandığım təcrübə yığmanızda uğur qazanmağa imkan verir. İnşallah, yeni çempionlar yetişdirəndə idmançıları niyə belə yüklədiyimin səbəbini anlayarsınız.
- Siz komandayla tərcüməçiylə gəlmisiniz. Məşqçi yetirməsiylə ünsiyyət yarada bilməyəndə problem yaranır. Qorxmursunuz ki, tərcüməçiylə işiniz uğurlu alınmaz?
- Bütün dünyada məşqçilər bəzən tərcüməçiylə çalışır. Komandayla söhbətdə mənə məşqçi Cəfəri Nizafətdost köməklik edir. O tərcüməçidən əvvəl ilk növbədə məşqçidir. Bu işi dərindən bilir. Ona hər hansı termini izah etmək lazım deyil. Ona görə işin uğurlu olacağına inanıram. Ölkənizə dəvət etdiyim hər bir köməkçim öz sahəsində peşəkardır. Ünsiyyətlə bağlı heç bir problemdən söhbət ola bilməz.
- Azərbaycan komandasında uğur qazanacağınıza inam haradan qaynaqlanır?
- İlk olaraq özümə inanıram. İkincisi, federasiyanın yaratdığı şəraitlə yanaşı güləşçilər də məsuliyyət hiss edir. Biz komanda kimi çalışıb uğur əldə edəcəyik. Harada işləməyimdən asılı olmayaraq, daim qələbə üçün işləmişəm. Millinin gələcəyini yaxşı görürəm. Bizə siz - jurnalistlərin də köməyi lazımdır. Siz özünüz də idmanın bu növünün inkişafında yardımçı ola bilərsiniz. Medianın təsir qüvvəsi böyükdür.

"NOW IT WILL BE DIFFERENT"
Last month, the name of the new head coach of the Azerbaijani national Greco-Roman wrestling team became known. Following the resignation of Salih Bora, management of the national team was entrusted to the Iranian specialist Jamshid Heyrabadi. By tradition, the Wrestling Federation of Azerbaijan introduced the new coach to reporters. Nevertheless, without confining ourselves to a short press conference, we asked the Iranian expert to answer a number of questions of interest to us in an exclusive interview with R+.
Before moving on to our conversation with him, we should report the major changes that occurred in the training of the national team with the arrival of the new coach. If earlier the team spent only 3-4 practices per week, now there are as many as two per day. Along with increasing the intensity of practices, the Iranian specialist also increased the daily physical load. Our observations of practices of classical wrestlers under the new coach show that serious qualitative changes really expect the team. Here is what Heyrabadi told us on this issue.
- You seem to have changed the course of training?
- I've always worked this way. Every coach has his own programme. I was told that the Greco-Roman wrestlers train 3-4 times a week. But now it will be different. I've already presented my plan to the federation and they've accepted it. The national team will practice twice a day.
- Don't you think that after such intense and hard practices, the athletes will be tired and won't be able to show their full force at competitions?
- Training is not exhausting. You just have to get used to it. In the first few months, it may be difficult, but then everything will fall into place. If we want to win European and World Championships, we are obliged to overcome difficulties. Athletes who overcome them in training avoid anxiety in competitions. Although training is held daily, the programme varies. The athletes who wrestled today will work with sports equipment tomorrow. One day of the week they will be doing just swimming. In other words, practices are different.
- But our results have been good before despite the fact that there were only 3-4 practices per week. I guess you know about that?
- Azerbaijan has always had a strong wrestling school. The Wrestling Federation of Azerbaijan has created perfect conditions for national teams. I know about your high achievements in various competitions. My arrival in the team is connected with my desire to make the results even better. I've always tried to ensure that the team with which I work achieves high results. I will do everything I can to ensure that the Azerbaijani team is the best in the world. At the World Championships and Olympics, we will fight only for the gold medal.
- They say that eight assistants have come to Baku with you?
- That's right. But they are not assistants. Simply, we will be working with the team as coaches. Among them are a doctor and a specialist in physical training. If we aim for good results, we have to work at a professional level.
- In any case, eight experts have never worked with the national team at the same time...
- It's common practice in the world. Among the top teams in Europe, there are teams where the number of coaches is even higher. Some even have one or two coaches who are engaged exclusively in analyzing competitors. I must say that we need some time. But there will be results very soon.
- Are changes expected in the national team?
- Not at the next competition. It's impossible - there's too little time. But I'll try to check all to be aware of the capabilities of each. Then we will begin to search for new recruits. I want to increase competition in the national team. There will be changes, but not so soon.
- In Greco-Roman wrestling, there have always been few legionaries. Do you plan to invite wrestlers from abroad?
- In light weight classes, there's no problem. In heavy weight classes, foreign players are very likely to be invited. We've talked about this at the federation. We plan to invite very strong athletes to have the strongest wrestlers in all weight categories.
- Iranian wrestlers are one of the strongest in the world. Can you apply in our team the programme with which you worked in the Iranian national team?
- The Iranian wrestling school is one of the strongest, and perhaps the strongest in the world. This is the result of hard work. An athlete practices for hours there, if necessary. In the Iranian national team, I worked under Mohammadi Panah. After years of hard work, the Iranian national team became a favourite of major competitions. The experience gained will enable me to achieve success in your team. God willing, when we raise new champions, you will understand why I expose the athletes to so much exercise.
- You communicate with the team through an interpreter. The language barrier makes it impossible to establish direct contact between the coach and the team, and sometimes there are problems. Are you not worried about it?
- Coaches sometimes use the services of interpreters all over the world. In communicating with the team, coach Ja'fari Nizafetdust helps me. He's, first of all, a coach and then an interpreter. He knows his business to the subtleties. There's no need to explain any term to him. So I believe in the success of our work. Each of the assistants invited by me to your country is a professional in his field. There can be no question of any problems relating to communication.
- How else can you substantiate your confidence that you will be successful with the national team of Azerbaijan?
- First of all, I believe in myself. Second, along with the excellent conditions created by the federation, athletes also have a sense of responsibility. We will work as a team and achieve success. I've always worked hard for success regardless of the place of work. The future of the Azerbaijani national team seems wonderful to me. And we need your support - the support of journalists. You, too, can contribute to the development of the sport. The media have a big impact.