Azərbaycanda, bu İl İKT İşarəsİ altinda keçəcək
Azərbaycan yüksək texnologiyalı informasiya iqtisadiyyatının inkişafı ilə  postindustrial dövrün astanasındadır. Bu sahənin stimullaşdırılması məqsədi ilə ölkədə İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu yaradılıb, gələcək IT-texnoparklarının effektiv fəaliyyəti üçün geniş vergi və gömrük güzəştlərinin təqdim edilməsi üzrə qərar qəbul edilib. Ölkədə rabitə sektorunun uğurları və  IT-texnologiyalarn inkişafı üzrə ürəkaçan perspektivləri nəzərə alan Prezident İlham Əliyev 2013-cü ili İnformasiya Texnologiyaları ili elan edib.
Birmənalı lider
"Azərbaycan innovasiyalar və islahatlar yolunda inamla irəliləyir və getdikcə yüksək texnologiyalı çağdaş iqtisadiyyata malik güclü çağdaş dövlətə çevrilir. Bu istiqamətin aparıcı amili artıq çoxdan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları seçilib. İKT sahəsinin inkişafında cari uğurları, postindustiral dövlətin formalaşmasında onun rolunu, həmçinin bu sahədə gözlənilən böyük ümidləri nəzərə alaraq 2013-cü ili informasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili elan edirəm. Düşünürəm ki, bu il bizim ölkə bu sahədə daha böyük uğurlar qazanacaq", - deyə yaxın günlərdə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev bildirib.
Bununla bağlı dövlət başçısı müvafiq sərəncamlar imzalayıb, Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları (RİTN) ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına (AMEA) birlikdə bir aylıq müddətə  informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində tədbirlər planı hazırlamağı tapşırıb.
Azərbaycan doğrudan da son səkkiz  ildə rabitə və informasiya texnologiyaları sahəsində yaddaqalan uğurlar qazanıb. Belə ki, 2004-2012-ci illərdə milli İKT bazarı  hər üç ildə, təxminən, iki dəfə artıb və cari ildə artım tempi 18% təşkil edib. Bu, dünya üzrə sözügedən sahənin orta artım templərindən 2,5 dəfə yüksəkdir!
Hələ 2008-ci ildə Azərbaycan postsovet məkanında ilk dəfə olaraq bütün yaşayış məntəqələrini telefonlaşdırıb, iki-üç il sonra isə ölkənin bütün ATS-lərini tam rəqəmsallaşdırıb və bu göstərici üzrə biz MDB üzrə lider mövqelərdəyik. Bununla yanaşı, ölkənin telefonlaşdırılması əvvəlki templərlə davam etdirilir. Cari il "yeni nəsil" texnologiyaların tətbiq edilməsi ilə şəbəkəyə əlavə olaraq 20 min nömrə də qoşulub, bunun üçün sahəyə $400 mln.-dan çox sərmayə yatırılıb.
Azərbaycan mobil rabitə sahəsində birmənalı şəkildə liderdir: bizim operatorlar hələ 2010-cu ildə MDB məkanında ilk dəfə olaraq ölkə ərazisinin yüzfaizlik əhatəsinə nail olublar. Mobil telefon istifadəçilərinin sayına görə də ilk yerlərdən birini tuturuq - bu gün hər yüz vətəndaşa 110 mobil qurğu düşür. Cari ildə Azərbaycan həm də dördüncü nəsil mobil rabitə texnologiyası 4G-nin tətbiqi üzrə Avropada doqquzuncu yeri tutub.
Son üç ildə bizim ölkə internet bazarının artımı göstəricisinə görə MDB-də lider mövqeyə çıxıb: 2012-ci ildə bu göstərici üzrə yerli bazar 65%-dən 70%-ə qədər artıb, şəbəkə tarifinin yetərincə ucuzlaşması da öz yerindədir. "Belə ki, keçən il trafikin həcmi 2,2 dəfə artıb, qiymətlər isə 35%-yə qədər azalıb. Bu gün Azərbaycanda 1 meqabit/saniyəninin qiyməti istifadəçilər üçün orta maaş göstəricisinin 3%-dən aşağıdır. Müqayisə üçün bildirək ki, inkişaf etməkdə olan ölkələrin çoxunda bu göstərici 20% ətrafında dəyişir", - deyə RİTN başçısı Əli Abbasov bildirir.
Azərbaycanın Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya regionunda liderlik etdiyi bəndlər siyahısı isə daha genişdir. Azərbaycan ilk olaraq televiziyanı rəqəmsal formata keçirib, həmçinin "vahid pəncərə" prinsipi ilə işləyən elektron hökumət portalının formalaşmasında liderdir. Qurumun səyləri ilə bölgədə ilk dəfə olaraq bir il yarım qabaq elektron imza sistemi tətbiq edilib və bu gün bu xidmət artıq altı mindən çox hüquqi və fiziki şəxs üçün əlçatandır.
Beləliklə, yaxın gələcəkdə Azərbaycanın İKT sektorunun uğurlarının ölkəni dünyanın qabaqcıl dövlətləri sırasına çıxaracağı barədə bütün ehtimallar göz qabağındadır. Belə ki, artıq bu ay Azərbaycanın ilk milli rabitə peyki kosmosa çıxarılacaq, sonrakı üç ildə isə orbital qrup daha iki peyk ilə zənginləşəcək. Şaxələnmiş kosmik servis və sənaye sistemi formalaşdırılacaq.
Azərbaycan bir sıra beynəlxalq layihələrdə - prokladke informasiya optik-lif magistralı EPEG, TASIM və rabitə sisteminin gələcək inkişafını nəzərdə tutan TAE layihələrində təşəbbüskar və aparıcı tərəfdaşdır. Bu il istisnasız olaraq ölkənin bütün regionlarında geniş zolaqlı  İnternet xidmətlərinin göstərilməsi üçün yüksək sürətli rabitə xətti "fiber to home" layihəsinin gerçəkləşdirilməsinə start veriləcək. Düşünülür ki, bu layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün Dövlət Neft Fondunun xətti üzrə 140 mln manat ayrılacaq və artıq üç ildən sonra Azərbaycanda geniş zolaqlı internetin inkişaf səviyyəsi dünyanın inkişaf etmiş ölkələrinin səviyyəsinə çatacaq.
İKT sahəsinin istehsalat və infrastruktur istiqamətləinin inkişafı məqsədi ilə cari ildə dövlət başçısının bir sıra fərman və sərəncamları dərc olunub. Onların sırasında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu və Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması üzrə sərəncamlar da yer alır.  Kiçik və orta innovasiya biznesinin inkişafı üzrə texnoparkların yaradılması RİTN tərəfindən yaxın onilliklərdə formalaşması prioritet olaraq qəbul edilən regional innovasiya zonalarının (RİZ) əsas tərkib hissələrindən olacaq. RİZ-in başqa komponentləri sırasına isə elektron  avadanlıqların və proqram məhsullarının istehsalı və ixracatı üzrə regional baza, DATA mərkəzin yaradılması və ölkənin regional tranzit informasiya qovşağına çevrilməsi, formalaşmaqda olan informasiya cəmiyyəti üçün  insan resurslarının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi, həmçinin texnoparklarda ixtira edilmiş məhsulların iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində tətbiq edilməsi üzrə işlək mexanizmlərin və strukturların yaradılması daxildir.
IT-texnoparklarına investisiya cəlbi və innovasiya məhsulları ixracı həcmlərinin artırılması məqsədilə sənaye şəhərciklərinin fəaliyyəti üçün geniş vergi və gömrük güzəştləri haqqında qərar qəbul edilib. O cümlədən Vergi Məcəlləsinə bu il qüvvəyə minmiş düzəlişlər  IT-texnoparkları idarə edən şirkətləri və operatorları gəlirlərinin sənaye şəhərciklərinin infrastrukturunun saxlanmasına və tikintiyə yönəldilmiş hissəsini mənfəət vergisindən azad edir. Onlar həm də yeddi il müddətinə əlavə dəyər vergisi (ƏDV) ödəməkdən də azad ediləcəklər. Həmçinin sənaye şəhərciklərinin hüquqi şəxslər və rezidentləri qeydiyyata düşdükləri andan yeddi il boyunca mənfəət vergisindən azad olunacaqlar. Fiziki şəxslərə isə gəlir vergisindən, əmlak və torpaq vergilərindən azad olmaq şamil ediləcək. RİTN-in hesablamalarına görə, sadalanan fiskal güzəştlər, həmçinin IT-texnoparkların İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı  Dövlət Fondu  vasitəsilə güzəştli kreditləşdirilməsi İKT-sektorunun gəlirlərinin artımını 2020-ci ilə kimi $12 mlrd.-a qədər artırmağa imkan verir.
Azərbaycanda İKT sektorunun inkişafında yeni mərhələnin fərqləndirici cəhəti hansılardır?  Ötən ildə sərmayə axınının, uyğun olaraq gəlirlərin də böyük bölümü əsasən rabitə (stasionar və mobil rabitə) sektorunun, az bölümü isə teleyayım və internet sahələrinin payına düşüb.
Birbaşa yerli
IT-istehsalı tamamilə dinamik templərlə artsa da, yenə də il ərzində İKT sektoru tərəfindən göstərilmiş xidmətlərin ümumi həcmində elə də önəmli paya malik olmayıb.
İndi isə RİTN-in planlarında aparıcı yeri istehsalat sektorunun inkişafı tutmalıdır ki, yaxın illərdə məhz o, yerli İKT bazarının lokomotivi ola bilsin. Özü də söhbət bir qayda olaraq, kompyuter texnikası və s. istehsalının genişləndirilməsindən getmir, daha çox öz intellektual məhsullarını fəal şəkildə qonşu ölkələrin bazarlarına yerləşdirən milli proqram həlli və şəbəkə infrastrukturu inteqratorları layihəçilərinə dəstək nəzərdə tutulur.
Bir sıra yerli və xarici ekspertlərin qiymətləndirməsinə görə, yaxın perspektivdə bizim ölkə kompyuterlərin və başqa rəqəmsal avadanlıqların yığılmasında, çətin ki, Hind-Çin və Cənub-Şərqi Asiya ölkələri ilə rəqabətə girə bilsin. Əksinə, yerli İKT sektoru üçün daha perspektivli və gəlirli ixrac istiqamətləri kimi proqram həllərinin layihəsi, həmçinin şəbəkə infrastrukturunun inteqrasiyası görünür.
Azərbaycanda e-government sisteminin formalaşdırılması üzrə irimiqyaslı layihələrin gerçəkləşdirilməsinin gedişində yerli kompyuter şirkətləri tərəfindən yığılmış təcrübə tutarlı rəqabət üstünlüyü - çoxsaylı proqram ixtiralarının və inteqrasiya sxemlərinin xaricə implementasiya imkanlarını təqdim edib. Məhz bu amil çox vaxt postsovet məkanı bazarında inamla tenderləri udmağa və subpodratçı mövqeləri tutmağa imkan yaradır.
Proqram təminatı sahəsində bariz nümunə kimi cari ilin əvvəllərinə Qırğızıstan hökuməti yanında Dövlət Qeydiyyat Xidmətinin kadastr və daşınmaz əmlak hüquqlarının qeydiyyatı departamenti üçün sənədlərin elektron arxivinin formalaşdırılmasını başa çatdıran "SINAM" şirkətinin fəaliyyəti göstərilə bilər. Şirkət, həmçinin onlayn-naviqatorun genişləndirilmiş versiyasını işləyib ki, buraya bizim ölkə ilə yanaşı, Gürcüstanın da geniş miqyaslı elektron xəritəsi daxil edilib.
2010-cu ilin sonunda "R.I.S.K." şirkəti Moldovanın "MoldATSA" dövlət müəssisəsi üçün "Randa" və "Omega"  aeronaviqasiya sistemlərini işə salıb. Diqqətəlayiqdir ki, Moldova dünya üzrə "R.I.S.K." şirkətinin həlli ilə aeronaviqasiya sistemini  işə saldığı doqquzuncu ölkədir. Daha öncə bu işlənmə uğurla Qazaxstan, Belarus, Latviya, Estoniya, Tailand, Braziliya, Dominikan Respublikası və əlbəttə ki, Azərbaycanda uğurla sınaqdan keçirilib.
Başqa bir misal kimi, 2011-ci ilin iyun ayında Azərbaycanın IT şirkəti "Matrix"in "SINAM"la tərəfdaşlıqda Türkmənistanın neft şirkətləri ilə naviqasiya trekinq sistemlərinin təchizatı üzrə saziş bağlamasını göstərmək olar.
Azərbaycan proqram təminatı biznesinin daha bir uğuru isə bizim "SayberNet" şirkətinin Tacikistanın vergi sisteminin avtomatlaşdırılması üzrə keçirilən tenderdə qalib gəlməsi olub.
Sadalanan nümunələr Azərbaycanın ölkə üçün  e-government sistemlərinin formalaşdırılması zamanı yığdıqları təcrübəni və yaratdıqları fərdi proqram işləmələrini Azərbaycandan kənarda istifadə etməyə qadir IT şirkətlərinin beynəlxalq səviyyəsini bir daha təsdiq edir. Uyğun olaraq, yerli proqram təminatı şirkətlərinin potensialının formalaşmaqda olan IT-texnoparklarında gerçəkləşdirilməsi ölkəyə inkişaf etmiş dövlətlərlə müşahidə olan "rəqəmsal fərqi" qısa müddətdə aradan qaldırmaqda yardımçı ola bilər.
"Bütünlükdə, "Azərbaycan - 2020: gələcəyə baxış" inkişaf konsepsiyasına görə, İKT sektorunun illik artım templərinin 18-20% səviyyəsində saxlanılması üçün maksimum  səy göstəriləcək və bunun hesabına qarşıdan gələn səkkiz il ərzində sektorun gəlirlərini ən azı $8-9 mlrd səviyyəsinə qaldırmaq mümkün olacaq", - deyə RİTN başçısı Əli Abbasov qurumun uzun müddətli öhdəliklərini səciyyələndirib.
Onun sözlərinə görə, bu düşünülənlərin gerçəkləşdirilməsi əsasən rəqabət mühitinin yaxşılaşdırılması, IT sektoru üçün fiskal və monetar güzəştlərin tətbiqi, ixrac potensialının artırılması, regional İKT-infrastrukturunun formalaşdırılması, yüksək texnologiyalı məhsullar istehsalına istiqamətlənmiş innovativ sahibkarlığın inkişafı və əlbəttə, savadlı kadr potensialının formalaşdırılması məqsədi ilə elmin və təhsilin inkişafı hesabına nəzərdə tutulur.

This year will be marked as a year of ICT in Azerbaijan
Azerbaijan is on the threshold of a post-industrial era with its typical developed high-tech information economy. In order to promote this sector, the country has set up a state fund for the development of information technology and has decided to grant broad tax and customs privileges for the efficient operation of future IT-parks. Given the achievements of the communications sector and the bright prospects for the development of IT-technologies in the country, President Ilham Aliyev designated 2013 as a year of information and communication technologies.
Clear leader
"Azerbaijan is steadily moving on the path of innovation and reform and gradually turns into a modern, strong state with a highly competitive economy. The sphere of information and communication technologies has long become the leading factor of this trend. With the current progress in the development of ICT, its role in shaping the post-industrial state and future expectations in this area, I designate 2013 as a Year of ICT. I think that this year our country will gain even greater achievements in this field," Azerbaijani President Ilham Aliyev said recently. In this regard, the president signed an executive order, authorizing the Ministry of Communications and Information Technology and the Azerbaijani National Academy of Sciences to prepare an action plan in the field of information and communication technologies within a month.
Azerbaijan really has made impressive progress in the field of communication and information technologies over the past eight years. For example, in 2004-2012, the domestic ICT market doubled every three years, and last year the growth rate was about 18 per cent. This is nearly 2.5 times higher than the average rate of development in the industry!
Back in 2008, Azerbaijan was the first in the post-Soviet area to provide telephone lines in all population centres in regions, and two or three years later it fully digitalized all exchanges in the country, and in this parameter, we take the leading position in the CIS again. Nevertheless, the installation of telephones in the country continues unabated. Last year, 20,000 numbers were added to the network using "new generation" technologies, for which over $ 400 million were invested in the industry.
Azerbaijan is clearly in the lead in the field of mobile communications: back in 2010, our operators were the first in the CIS to ensure 100-per-cent coverage of the country. We take one of the first places in the number of cell phone users - today there are more than 110 mobile devices for every hundred people. Last year, Azerbaijan also took ninth place in Europe in the introduction of fourth generation mobile technologies - 4G.
Over the last three years, our country has taken leading positions in the CIS in terms of the growth on the Internet market: in 2012 in this indicator, the domestic market increased from 65 to 70 per cent, not to mention the significant reduction of the cost of network traffic. "For example, last year the volume of traffic increased by 2.2 times, and prices fell by almost 35 per cent. Today the cost of 1 megabit per second for users is less than three per cent of the average wage in the country. For comparison, in many developing countries, the average figure is within the range of 20 per cent," Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov said.
The list of positions, in which Azerbaijan clearly leads in the South Caucasus and Central Asia, is even more extensive. Azerbaijan was the first to digitalize broadcasting and leads in the formation of the electronic government portal that operates on the "one-stop shop" principle. With the efforts of the Communications Ministry, a system of electronic signatures was introduced for the first time in the region one and a half years ago, and now these services are available to more than six thousand individuals and legal entities.
Thus, we have all the prerequisites that in the near future, the achievements of the domestic ICT sector will help to bring Azerbaijan to the level of advanced countries in the world. For example, the first national communications satellite will be launched into space this month, and in the next three years, the orbital group will be reinforced with two more satellites. An extensive system of space and service industries will be formed. Azerbaijan is the initiator and lead partner in a number of international projects - the laying of the fibre-optic information lines EPEG, TASIM and in the future, the development of TAE communication systems. The fibre to home project - a high-speed communication line to provide broadband Internet services in all regions of the country - will be launched this year. It is planned that 140 million manats will be allocated for this project through the State Oil Fund, and within three years, Azerbaijan will reach the level of the world's developed regions in terms of the development of broadband Internet.
In order to accelerate the development of the manufacturing and infrastructure areas of the ICT sector, the head of state issued orders and decrees in the past year, including those providing for the establishment of a State Fund for the Development of ICT and Hi-Tech Parks. The creation of industrial parks for small and medium-sized innovation businesses will be one of the first components of the Regional Innovation Zone (RIZ), the formation of which is recognized as one of the priorities of the Ministry for the next decade. Other components of the Regional Innovation Zone will be a regional base on the production and export of electronic hardware and software products, the establishment of a DATA centre, turning the country into a regional transit information hub, training and development of human resources for the emerging information society, and the establishment of effective mechanisms and structures to promote products of various industries developed in the industrial park.
In order to attract investment in IT-technology parks and increase the export of innovative products and services, it was decided to use broad tax and customs preferences for the activities of industrial towns. In particular, the amendments to the Tax Code, which entered into force this year, exempt companies and operators managing IT-technology parks from the profit tax on the revenues they channel into the construction and maintenance of the infrastructure of industrial estates. They will also be exempt from the payment of VAT for a period of seven years. In turn, legal entities that are residents of industrial estates will be exempted from paying the profit tax for seven years from the moment of their registration, and individuals - from the income tax, property tax and land tax. According to the Communications Ministry, the aforesaid fiscal concessions and concessional lending to projects in IT-technology parks by the State Fund for the Development of Information Technology will help increase the income of the ICT sector to $ 12 billion by 2020.
What will be the distinctive features of the new stage of the development of the ICT sector in Azerbaijan? In the past, the vast majority of investment and thus profits fell mainly to the communication sector (stationary and mobile) and to a lesser extent - to television and the Internet.
Domestically-made
Although IT-production increased at a very dynamic pace, it had an insignificant share in the total volume of ICT sector services produced in a year.
Now the leading role in the ministry's plans should be given to the development of the production sector, so that it becomes the driving force of the domestic ICT market in the next few years. And as a rule, it is not so much about expanding the production of computer equipment and peripherals as about support for domestic software developers and network infrastructure integrators who actively promote intellectual products in neighbouring countries.
According to a number of local and foreign experts, in the foreseeable future, our country is unlikely to be able to compete with countries of Indochina and South East Asia in the assembly of computers and other digital "ironmongery". On the contrary, the most promising and lucrative export sphere for the domestic IT-sector is the development of software solutions and the integration of the network infrastructure.
The considerable experience gained by local companies in the implementation of large-scale projects to build an e-government system in Azerbaijan gave them an important competitive advantage - the ability to implement multiple software development and integration schemes abroad. This factor largely allows them to confidently win tenders and take subcontractors' positions on the market of the post-Soviet area.
A good example of the export breakthrough in the field of software can be the activities of SINAM, a company that completed the formation of an electronic archive of documents of the Department of the Cadastre and Registration of Real Estate Rights of the State Registration Service under the government of Kyrgyzstan earlier this year. This company has also created an extended version of an online browser, which, in addition to our country, also includes the full electronic map of Georgia.
In late 2010, the company R.I.S.K. introduced Randa and Omega air navigation systems at the Moldovan state enterprise MoldATSA. It is noteworthy that Moldova became the ninth country in the world where air navigation systems based on R.I.S.K. solutions were introduced. Previously, these products were successfully tried out in Kazakhstan, Belarus, Latvia, Estonia, Thailand, Brazil, the Dominican Republic and, of course, in Azerbaijan.
Another example is that in June 2011, the Azerbaijani IT-company Matrix, in partnership with SINAM, signed a contract to supply navigation tracking systems to a Turkmen oil company.
Another success of the Azerbaijani software business was the victory of the national company SayberNet in the tender for the automation of Tajikistan's tax system.
These examples clearly demonstrate the international level of Azerbaijani IT-companies that are able to use their own software developments and experience gained in the formation of Azerbaijan's e-government system outside the country. As a matter of fact, the realization of the potential of domestic software companies in IT industrial parks should help the country to overcome the "digital divide" and draw level with developed countries as soon as possible.
"In general, according to the development concept Azerbaijan-2020: A Look into the Future, every effort will be made to maintain the annual growth rate of the ICT sector at 18-20 per cent, thanks to which in the next eight years it will be possible to bring the income of the sector to at least $ 8-9 billion," this is how Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov described the long-term objectives of the ministry.
According to him, the plan will be implemented mainly through the improvement of the competitive environment, use of fiscal and monetary benefits for the IT-sector, increasing export capability, the formation of a regional ICT infrastructure, the development of innovative businesses based on the manufacture of high-tech products and services, and of course, the development of science and education in order to create literate human resources.