Azərbaycan dünyanin ən nüfuzlu İqtİsadİ forumuna ev sahİblİyİ edəcək
"Məmnunluq", "islahatlar", "ehtiyatlı optimizm". Britaniyanın "Guardian" qəzetinin yazdığına görə, bu üç söz yaxın günlərdə Davosda keçirilmiş Dünya İqtisadi Forumunda ən çox işlənən sözlər sırasında olub. Britaniya qəzetinin jurnalistləri diqqəti ona yönəldiblər ki, forum iştirakçılarının böyük əksəriyyəti  dünyadakı iqtisadi durumun sabitləşməsindən məmnunluq bildirib, amma bununla yanaşı, əldə edilənlərlə kifayətlənməməyə və islahatları davam etdirməyə çağırıblar. Bir sözlə, hər bir kəs qlobal iqtisadayyatın böhrandan çıxması ilə bağlı ehtiyatlı optimizm nümayiş etdiriblər.
Oxşar mövqeləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Davos görüşlərində də müşahidə etmək olar. Amma bir fərqlə. Azərbaycanın özü ilə əməkdaşlıq barədə söhbət düşəndə ehtiyatlı optimizm, inamlı optimizm ilə əvəz olunurdu.
Əlverişli meydança
Bəlkə də elə bununla bağlıdır ki, bu ilin aprel ayında Dünya İqtisadi Forumunu Bakıda keçirmək qərara alınıb.  Bu barədə razılaşma Azərbaycan Prezidenti ilə Davos Forumunun banisi və icraçı direktoru Klaus Şvabın görüşü zamanı əldə edilib. Şvab ümid etdiyini bildirib ki, Bakıda keçiriləcək Dünya İqtisadi Forumu Cənubi Qafqaz və Orta Asiya regionlarında əməkdaşlığın və inteqrasiyanın inkişafına töhfə verəcək.
Görüşdə qeyd edilib ki, son illərdə Azərbaycanla Davos Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıq yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Həmçinin forumun Azərbaycanla Avropa Birliyi arasında əməkdaşlığa göstərdiyi müsbət təsiri də qeyd olunub.
Bütünlükdə, İsveçrənin Davos şəhərində baş tutmuş sayca 43-cü Dünya İqtisadi Forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev  ölkənin yaxın illərdəki prioritetlərini əks etdirən  bir sıra görüşlər keçirib.
Qeyd edək ki, bu il dünyanın ən nüfuzlu iqtisadi meydançasına 100-dən çox ölkədən üç mindən artıq nümayəndə gəlmişdi ki, onların sırasında da 50-yə yaxın ölkənin prezidentləri və hökumət başçıları yer alırıdı. İndiki forum "Çevik dinamizm" devizi altında keçirilib ki, bu da sammitin leytmotivi ilə bağlıdır: avrozonanın xilas edilməsi və dünyada  iqtisadi  böhranın qarşısının alınması. Eyni zamanda, forumda "ərəb baharı"nın nəticələrinə aid məsələlər, dünyanın müxtəlif bölgələrinin inkişaf perspektivləri, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və s. də müzakirə ediləcək.
Azərbaycan Davos Forumunda inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyata və sosial infrastruktura malik, geniş sərmayə imkanları olan, borc yükünün girdabına girməyən, enerji resurslarının ixracatçısı olan bir ölkə kimi iştirak edir. Bakı forumda sabit və perspektivli mövqeyi olan azsaylı iştirakçılardan biridir. Bu il Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın müxtəlif iqtisadiyyat sahələrinin sərmayə imkanları və əməkdaşlıq perspektiləri ilə dünyanın siyasi və iqtisadi  elitasını tanış etmək üçün  bu meydançadan maksimum yararlanıb.
Prioritetlər
CNN telekanalına müsahibəsində Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Dünya İqtisadi Forumu ölkənin lazımınca təqdim edilməsi, sərmayələrin cəlbi, yeni iqtisadi tərədaşlar ilə əməkdaşlıq qurmaq baxımından ən əlverişli məkandır.
Dövlət başçısı, həmçinin dünyanın "bp" kimi nüfuzlu enerji oyunçusu ilə münasibətlərə də aydınlıq gətirib. İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycanla "bp" arasındakı dostluq, əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətləri, demək olar ki, 20 illik tarixə malikdir və "bizim münasibətlər ən azı daha 20 il də davam edəcək". O vurğulayıb ki, bu Britaniya neft nəhəngi tərəfindən gerçəkləşdirilən layihələr gələcəyə ünvanlanıb və Britaniya şirkətinin başqa tərəfdaşları ilə, o cümlədən "Rosneft"lə münasibətləri Bakıda narahatlıq doğurmur.
Yeri gəlmişkən, "bp" ilə münasibətlər Azərbaycan Prezidentinin birbaşa bu şirkətin sədri Karl-Henrik Svanberq ilə də görüşündə müzakirə edilib. Tərəflər "Azəri-Çıraq-Günəşli", "Şahdəniz" və Transanadolu qaz kəməri (TANAP)  layihələri çərçivəsində əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi ediblər və İlham Əliyev ümid etdiyini bildirib ki, bu əlaqələr gələcəkdə də genişlənəcək.
"Total"ın rəhbəri Kristof de Marjeri ilə görüşdə dövlət başçısı, həmçinin bu şirkətlə də Azərbaycanın çoxillik əməkdaşlığı barədə məmnunluq ifadə edib. "Total"la ikitərəfli əməkdaşlıq Azərbaycan-Fransa iqtisadi münasibətlərinin inkişafına öz töhfəsini verir.
Bununla yanaşı, həm ayrı-ayrı danışıqlarda, həm də CNN-ə müsahibəsində İlham Əliyev Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da şaxələndirilməsində, ölkənin neftdənkənar bölməsinə, xüsusilə də yüksək texnologiyalar, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və xidmət sahələrinə sərmayə cəlbində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Nəzərdə tutulan bu məqsədlərə uyğun olaraq, dövlət başçısı Davosda "Microsoft International" şirkətinin  prezidenti Jan-Filipp Kurtua ilə də görüşüb. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, görüşdə Azərbaycanda "Elektron hökumət" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi istiqamətində bu şirkət tərəfindən təklif edilən xidmətlərin önəmi vurğulanıb. Həmçinin "Microsoft International" ilə Azərbaycan arasında gələcəkdə Bakıda şirkətin informasiya mərkəzinin yaradılması üzrə strateji əməkdaşlıq haqqında saziş bağlanmasının perspektivləri də müzakirə edilib.
"Thales Alenia Space" şirkətinin prezidenti Jan-Lyo Qalleye ilə görüşdə isə dövlət başçısı Azərbaycanın ikinci telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılmasına aid məsələləri müzakirə edib.
"Booz&SO" şirkətinin baş icraçı direktoru Çezare Maynardi ilə danışıqların mövzusu Azərbaycanda informasaya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı məsələləri olub.
Dünyanın iri telekommunikasiya şirkətlərinin rəhbərləri ilə mütəmadi fikir mübadiləsi bu sahənin Azərbaycan üçün prioritet olmasının göstəricisidir. Prezident İ.Əliyevin Davosdakı görüşləri isə onun elan etdiyi İnformasiya-Kommunkasiya Texnologiyaları ili baxımından xüsusilə aktualdır.
Davosda Azərbaycan Prezidentinin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) rəhbəri Suma Çakrabarti ilə görüşü isə investisiyalar cəlbi baxımından xüsusilə önəmlidir.
AYİB Azərbaycanı ən etibarlı və perspektivli tərəfdaşlardan sayır. Azərbaycanla AYİB arasındakı çoxillik məhsuldar əməkdaşlıq qeyd edilib, informasaya-kommunikasiya texnologiyaları, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, energetika və iqtisadiyyatın başqa sahələrində əlaqələrin inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.  Yeri gəlmişkən, AYİB prezidenti bildirib ki, Azərbaycana səfər etmək niyyətindədir.
Qeyd edək ki, hələ 2009-cu ildə qlobal maliyyə böhranının ilk vaxtlarında Kiyevdə keçirilən forumda AYİB-in ekspertləri bildirmişdilər ki, Azərbaycan böhranı maksimum az itkilərlə yola verəcək bir neçə ölkədən biridir. AYİB-in tədqiqatlarında Azərbaycan iqtisadi perspektivlər baxımından, bir qayda olaraq, həmişə yüksək qiymət alır.
Davosda Azərbaycan Prezidenti ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının icraçı direktoru Cin-En Kay,  "Holcim Group" şirkətinin rəhbəri Bernar Fontan, həmçinin tanınmış konsaltinq şirkəti "McKinsey&Sompany"nin prezidenti Dominik Barton  arasında keçirilmiş görüşlər də bundan sonrakı investisiya cəlbi və Azərbaycanda gerçəkləşdirilən layihələrdə iştirak məsələlərinə həsr edilmişdi.
Davos sammiti çərçivəsində İlham Əliyev İsveçrə Konfederasiyasının rəhbəri  Uli Maurer ilə də görüşüb, İsrail prezidenti Şimon Pereslə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib, həmçinin Türkiyə xarici işlər naziri Əhməd Davudlğlu ilə TANAP layihəsinin gerçəkləşdirilməsindən danışıb. Prezident, həmçinin müxtəlif sessiyalarda çıxış edib, sammitdə iştirakından Azərbaycanın uğurlarının nümayiş etdirilməsi, iqtisadi potensialının, sərmayə  imkanlarının təqdim edilməsi üçün məhsuldar istifadə olunub.
Prezident İlham Əliyevin Davos Forumu çərçivəsində görüşlərinin ənənəvi dolğun qrafiki öz-özlüyündə aparıcı dünya şirkətlərinin, iri ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların Azərbaycana və onun iqtisadiyyatına böyük marağından xəbər verir. Forumun 43-cü sessiyası da istisna olmayıb. Bundan başqa, həm də Azərbaycan dünya iqtisadiyyatının problemlərinin müzakirə meydançası kimi seçilib.

Azerbaijan will host the most prestigious global economic forum
"Satisfaction", "reform", "cautious optimism" - these three words, as calculated by the British newspaper the Guardian, were the most frequently used at the World Economic Forum in Davos. Journalists of the British newspaper drew attention to the fact that most of the forum participants expressed satisfaction with the improvement of the economic situation in the world and called for the reforms to be continued. In short, everyone expressed cautious optimism about the global economy overcoming the crisis.
Similar views were expressed at meetings of Azerbaijani President Ilham Aliyev in Davos, but with only one difference - when it came to cooperation with Azerbaijan itself, cautious optimism gave way to confidence.
Convenient platform
Perhaps, this contributed to the decision to hold the World Economic Forum in Baku in April this year. The agreement to this effect was confirmed at a meeting with the Azerbaijani president by the founder and executive director of the Davos Forum, Klaus Schwab. He expressed the hope that the upcoming World Economic Forum in Baku will contribute to the development of cooperation and integration in the South Caucasus and Central Asia.
The meeting noted that in recent years, cooperation between Azerbaijan and the Davos World Economic Forum has entered a new stage of development. The positive impact that the forum has on cooperation between Azerbaijan and the European Union was also emphasized.
In general, at the 43rd session of the World Economic Forum held in Davos, Switzerland, President Ilham Aliyev had several meetings that reflect the priorities of the country in the coming years.
This year's most prestigious global economic platform brought together three thousand delegates from more than 100 countries, including presidents and heads of government from almost 50 states. This forum was held under the motto of "Resilient Dynamism", which indicates the leitmotif of the summit: to save the euro zone and overcome the global economic crisis. At the same time, the forum discussed issues relating to the effects of the "Arab Spring", the prospects of the development of various regions of the world, energy security, etc.
Azerbaijan acts at the Davos forum as an energy exporter with a developing economy and social infrastructure, has great investment opportunities and is not burdened with debts. Baku is one of the few participants in the forum with a stable and forward-looking attitude. This year, President Ilham Aliyev took maximum advantage of this platform to inform the world political and economic elite about the investment opportunities of and prospects for cooperation with Azerbaijan in various spheres of the economy.
Priorities
In an interview with CNN, the president of Azerbaijan said that the World Economic Forum is the most favourable place for promoting the country, attracting foreign investment and establishing cooperation with new economic partners.
The president also dotted the "i's" in relations with such an authoritative global energy player as BP. Ilham Aliyev said that the relations of friendship, cooperation and partnership between Azerbaijan and BP have nearly a 20-year history and that "our relations will continue for at least another 20 years". He stressed that projects implemented with the British oil giant are focused on the future, and the British company's relations with its other partners, in particular Rosneft, do not cause concern in Baku.
By the way, relations with BP were discussed directly at the Azerbaijani president's meeting with the company chairman Carl-Henric Svanberg. The sides exchanged views on cooperation within the framework of the Azari-Ciraq-Gunasli project, the Sah Daniz gas pipeline and the Trans -Anatolian Gas Pipeline (TANAP), and Aliyev expressed confidence that these ties will expand in the future.
At a meeting with the head of Total, Christophe de Margerie, the president also expressed his satisfaction with the long-term partnership between Azerbaijan and the company. Bilateral cooperation with Total is also making its contribution to the development of Azerbaijani-French economic relations.
At the same time, both in individual negotiations and in an interview with CNN, Ilham Aliyev expressed Azerbaijan's interest in the further diversification of the economy and investment in the non-oil sector of the country, especially in the sphere of high technologies, information and communication technologies and services.
In accordance with the objectives, the president met in Davos with the president of Microsoft International, Jean-Philippe Courtois. According to news agencies, the meeting emphasized the importance of services offered by the company for implementing the "e-government" project in Azerbaijan and discussed the future prospects of signing the agreement on strategic cooperation between Microsoft International and Azerbaijan and the establishment of an information centre of the company in Baku.
At a meeting with the president of Thales Alenia Space, Jean-Lo?c Galle, the president discussed issues concerning the launch of Azerbaijan's second telecommunication satellite into orbit.
The development of information and communication technologies in Azerbaijan was also a subject of negotiations with the chief executive officer of Booz & Company, Cesare Mainardi.
Periodic exchanges of views with the leaders of the world's largest telecommunications companies are an indication of the priority of this area for Azerbaijan. President Aliyev's meetings in Davos are particularly relevant in the light of the Year of Information and Communication Technologies he has proclaimed.
The meeting in Davos between the president of Azerbaijan and the head of the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), Suma Chakrabarti, was very important in terms of attracting investment.
The EBRD considers Azerbaijan to be one of the most reliable and promising partners. The many years of fruitful cooperation between Azerbaijan and the EBRD were pointed out and prospects for the development of relations in the energy and other sectors of the economy, in the sphere of information and communication technology, industry, agriculture, tourism and other areas were discussed. Incidentally, the EBRD president said that he intends to visit Azerbaijan.
It must be noted that at the dawn of the global financial crisis in 2009, EBRD experts said at the annual conference held in Kiev that Azerbaijan was one of the few countries painlessly overcoming the crisis. In EBRD studies, Azerbaijan, as a rule, gets a high assessment in terms of economic prospects.
Issues of further investment and participation in projects being implemented in Azerbaijan were discussed in Davos between the Azerbaijani president and the CEO of the International Finance Corporation, Jin-Yong Cai, the head of Holcim Group, Bernard Fontana, as well as the president of the well-known consulting company McKinsey & Company, Dominic Barton.
During the summit in Davos, Aliyev also met with the president of the Swiss Confederation, Ueli Maurer, and discussed issues of bilateral cooperation with Israeli President Shimon Peres, as well as the implementation of the TANAP project with Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu. The president also spoke at various sessions, making productive use of his participation in the summit to showcase the achievements, economic potential and investment opportunities of Azerbaijan.
The traditionally busy schedule of President Ilham Aliyev's meetings at the Davos Forum in itself shows the great interest in Azerbaijan and its economy from the world's leading companies, countries and international organizations. The 43rd session of the forum was no exception. Moreover, Azerbaijan was selected as a platform for discussing problems of the world economy.