Azərbaycan dünyanin ən nüfuzlu İqtİsadİ forumuna ev sahİblİyİ edəcək
"Məmnunluq", "islahatlar", "ehtiyatlı optimizm". Britaniyanın "Guardian" qəzetinin yazdığına görə, bu üç söz yaxın günlərdə Davosda keçirilmiş Dünya İqtisadi Forumunda ən çox işlənən sözlər sırasında olub. Britaniya qəzetinin jurnalistləri diqqəti ona yönəldiblər ki, forum iştirakçılarının böyük əksəriyyəti  dünyadakı iqtisadi durumun sabitləşməsindən məmnunluq bildirib, amma bununla yanaşı, əldə edilənlərlə kifayətlənməməyə və islahatları davam etdirməyə çağırıblar. Bir sözlə, hər bir kəs qlobal iqtisadayyatın böhrandan çıxması ilə bağlı ehtiyatlı optimizm nümayiş etdiriblər.
Oxşar mövqeləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Davos görüşlərində də müşahidə etmək olar. Amma bir fərqlə. Azərbaycanın özü ilə əməkdaşlıq barədə söhbət düşəndə ehtiyatlı optimizm, inamlı optimizm ilə əvəz olunurdu.
Əlverişli meydança
Bəlkə də elə bununla bağlıdır ki, bu ilin aprel ayında Dünya İqtisadi Forumunu Bakıda keçirmək qərara alınıb.  Bu barədə razılaşma Azərbaycan Prezidenti ilə Davos Forumunun banisi və icraçı direktoru Klaus Şvabın görüşü zamanı əldə edilib. Şvab ümid etdiyini bildirib ki, Bakıda keçiriləcək Dünya İqtisadi Forumu Cənubi Qafqaz və Orta Asiya regionlarında əməkdaşlığın və inteqrasiyanın inkişafına töhfə verəcək.
Görüşdə qeyd edilib ki, son illərdə Azərbaycanla Davos Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıq yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. Həmçinin forumun Azərbaycanla Avropa Birliyi arasında əməkdaşlığa göstərdiyi müsbət təsiri də qeyd olunub.
Bütünlükdə, İsveçrənin Davos şəhərində baş tutmuş sayca 43-cü Dünya İqtisadi Forumunda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev  ölkənin yaxın illərdəki prioritetlərini əks etdirən  bir sıra görüşlər keçirib.
Qeyd edək ki, bu il dünyanın ən nüfuzlu iqtisadi meydançasına 100-dən çox ölkədən üç mindən artıq nümayəndə gəlmişdi ki, onların sırasında da 50-yə yaxın ölkənin prezidentləri və hökumət başçıları yer alırıdı. İndiki forum "Çevik dinamizm" devizi altında keçirilib ki, bu da sammitin leytmotivi ilə bağlıdır: avrozonanın xilas edilməsi və dünyada  iqtisadi  böhranın qarşısının alınması. Eyni zamanda, forumda "ərəb baharı"nın nəticələrinə aid məsələlər, dünyanın müxtəlif bölgələrinin inkişaf perspektivləri, enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və s. də müzakirə ediləcək.
Azərbaycan Davos Forumunda inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyata və sosial infrastruktura malik, geniş sərmayə imkanları olan, borc yükünün girdabına girməyən, enerji resurslarının ixracatçısı olan bir ölkə kimi iştirak edir. Bakı forumda sabit və perspektivli mövqeyi olan azsaylı iştirakçılardan biridir. Bu il Prezident İlham Əliyev Azərbaycanın müxtəlif iqtisadiyyat sahələrinin sərmayə imkanları və əməkdaşlıq perspektiləri ilə dünyanın siyasi və iqtisadi  elitasını tanış etmək üçün  bu meydançadan maksimum yararlanıb.
Prioritetlər
CNN telekanalına müsahibəsində Azərbaycan Prezidenti bildirib ki, Dünya İqtisadi Forumu ölkənin lazımınca təqdim edilməsi, sərmayələrin cəlbi, yeni iqtisadi tərədaşlar ilə əməkdaşlıq qurmaq baxımından ən əlverişli məkandır.
Dövlət başçısı, həmçinin dünyanın "bp" kimi nüfuzlu enerji oyunçusu ilə münasibətlərə də aydınlıq gətirib. İ.Əliyev bildirib ki, Azərbaycanla "bp" arasındakı dostluq, əməkdaşlıq və tərəfdaşlıq münasibətləri, demək olar ki, 20 illik tarixə malikdir və "bizim münasibətlər ən azı daha 20 il də davam edəcək". O vurğulayıb ki, bu Britaniya neft nəhəngi tərəfindən gerçəkləşdirilən layihələr gələcəyə ünvanlanıb və Britaniya şirkətinin başqa tərəfdaşları ilə, o cümlədən "Rosneft"lə münasibətləri Bakıda narahatlıq doğurmur.
Yeri gəlmişkən, "bp" ilə münasibətlər Azərbaycan Prezidentinin birbaşa bu şirkətin sədri Karl-Henrik Svanberq ilə də görüşündə müzakirə edilib. Tərəflər "Azəri-Çıraq-Günəşli", "Şahdəniz" və Transanadolu qaz kəməri (TANAP)  layihələri çərçivəsində əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi ediblər və İlham Əliyev ümid etdiyini bildirib ki, bu əlaqələr gələcəkdə də genişlənəcək.
"Total"ın rəhbəri Kristof de Marjeri ilə görüşdə dövlət başçısı, həmçinin bu şirkətlə də Azərbaycanın çoxillik əməkdaşlığı barədə məmnunluq ifadə edib. "Total"la ikitərəfli əməkdaşlıq Azərbaycan-Fransa iqtisadi münasibətlərinin inkişafına öz töhfəsini verir.
Bununla yanaşı, həm ayrı-ayrı danışıqlarda, həm də CNN-ə müsahibəsində İlham Əliyev Azərbaycan iqtisadiyyatının daha da şaxələndirilməsində, ölkənin neftdənkənar bölməsinə, xüsusilə də yüksək texnologiyalar, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları və xidmət sahələrinə sərmayə cəlbində maraqlı olduğunu vurğulayıb.
Nəzərdə tutulan bu məqsədlərə uyğun olaraq, dövlət başçısı Davosda "Microsoft International" şirkətinin  prezidenti Jan-Filipp Kurtua ilə də görüşüb. İnformasiya agentliklərinin məlumatına görə, görüşdə Azərbaycanda "Elektron hökumət" layihəsinin gerçəkləşdirilməsi istiqamətində bu şirkət tərəfindən təklif edilən xidmətlərin önəmi vurğulanıb. Həmçinin "Microsoft International" ilə Azərbaycan arasında gələcəkdə Bakıda şirkətin informasiya mərkəzinin yaradılması üzrə strateji əməkdaşlıq haqqında saziş bağlanmasının perspektivləri də müzakirə edilib.
"Thales Alenia Space" şirkətinin prezidenti Jan-Lyo Qalleye ilə görüşdə isə dövlət başçısı Azərbaycanın ikinci telekommunikasiya peykinin orbitə buraxılmasına aid məsələləri müzakirə edib.
"Booz&SO" şirkətinin baş icraçı direktoru Çezare Maynardi ilə danışıqların mövzusu Azərbaycanda informasaya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı məsələləri olub.
Dünyanın iri telekommunikasiya şirkətlərinin rəhbərləri ilə mütəmadi fikir mübadiləsi bu sahənin Azərbaycan üçün prioritet olmasının göstəricisidir. Prezident İ.Əliyevin Davosdakı görüşləri isə onun elan etdiyi İnformasiya-Kommunkasiya Texnologiyaları ili baxımından xüsusilə aktualdır.
Davosda Azərbaycan Prezidentinin Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (AYİB) rəhbəri Suma Çakrabarti ilə görüşü isə investisiyalar cəlbi baxımından xüsusilə önəmlidir.
AYİB Azərbaycanı ən etibarlı və perspektivli tərəfdaşlardan sayır. Azərbaycanla AYİB arasındakı çoxillik məhsuldar əməkdaşlıq qeyd edilib, informasaya-kommunikasiya texnologiyaları, sənaye, kənd təsərrüfatı, turizm, energetika və iqtisadiyyatın başqa sahələrində əlaqələrin inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.  Yeri gəlmişkən, AYİB prezidenti bildirib ki, Azərbaycana səfər etmək niyyətindədir.
Qeyd edək ki, hələ 2009-cu ildə qlobal maliyyə böhranının ilk vaxtlarında Kiyevdə keçirilən forumda AYİB-in ekspertləri bildirmişdilər ki, Azərbaycan böhranı maksimum az itkilərlə yola verəcək bir neçə ölkədən biridir. AYİB-in tədqiqatlarında Azərbaycan iqtisadi perspektivlər baxımından, bir qayda olaraq, həmişə yüksək qiymət alır.
Davosda Azərbaycan Prezidenti ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının icraçı direktoru Cin-En Kay,  "Holcim Group" şirkətinin rəhbəri Bernar Fontan, həmçinin tanınmış konsaltinq şirkəti "McKinsey&Sompany"nin prezidenti Dominik Barton  arasında keçirilmiş görüşlər də bundan sonrakı investisiya cəlbi və Azərbaycanda gerçəkləşdirilən layihələrdə iştirak məsələlərinə həsr edilmişdi.
Davos sammiti çərçivəsində İlham Əliyev İsveçrə Konfederasiyasının rəhbəri  Uli Maurer ilə də görüşüb, İsrail prezidenti Şimon Pereslə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə edib, həmçinin Türkiyə xarici işlər naziri Əhməd Davudlğlu ilə TANAP layihəsinin gerçəkləşdirilməsindən danışıb. Prezident, həmçinin müxtəlif sessiyalarda çıxış edib, sammitdə iştirakından Azərbaycanın uğurlarının nümayiş etdirilməsi, iqtisadi potensialının, sərmayə  imkanlarının təqdim edilməsi üçün məhsuldar istifadə olunub.
Prezident İlham Əliyevin Davos Forumu çərçivəsində görüşlərinin ənənəvi dolğun qrafiki öz-özlüyündə aparıcı dünya şirkətlərinin, iri ölkələrin və beynəlxalq təşkilatların Azərbaycana və onun iqtisadiyyatına böyük marağından xəbər verir. Forumun 43-cü sessiyası da istisna olmayıb. Bundan başqa, həm də Azərbaycan dünya iqtisadiyyatının problemlərinin müzakirə meydançası kimi seçilib.

Азербайджан примет у себя самый престижный глобальный экономический форум
"Удовлетворенность", "реформы", "осторожный оптимизм". Эта тройка слов, по подсчетам британской газеты Guardian, была наиболее часто употребляемой на недавно прошедшем  Всемирном экономическом форуме в Давосе. Журналисты британского издания обратили внимание на то, что большинство участников форума выразили удовлетворенность исправлением экономической ситуации в мире, призывая при этом не ограничиваться достигнутым и продолжить реформы. Словом, все проявили осторожный оптимизм по поводу выхода глобальной экономики из кризиса.
Похожие мнения высказывались и на встречах президента Азербайджана Ильхама Алиева в Давосе. С одной только разницей. Когда речь заходила о сотрудничестве с самим Азербайджаном, осторожный оптимизм сменялся на уверенный.
Удобная площадка
Возможно, этим и продиктовано решение провести в апреле текущего года Всемирный экономический форум в Баку. Договоренность об этом подтвердил на встрече с президентом Азербайджана основатель и исполнительный директор Давосского форума Клаус Шваб. Он выразил надежду, что предстоящий в Баку Всемирный экономический форум внесет вклад в развитие сотрудничества и интеграции в регионах Южного Кавказа и Средней Азии.
На встрече было отмечено, что в последние годы сотрудничество между Азербайджаном и Давосским всемирным экономическим форумом вступило в новый этап своего развития. Было также подчеркнуто позитивное влияние, которое оказывает форум на сотрудничество между Азербайджаном и Евросоюзом.
В целом на прошедшей в швейцарском Давосе 43-й сессии Всемирного экономического форума президент Азербайджана Ильхам Алиев провел ряд встреч, которые отражают приоритеты страны на ближайшие годы.
Отметим, что в этом году на самую престижную всемирную экономическую площадку съехались до трех тысяч делегатов из более чем 100 стран мира, включая  президентов и глав правительств почти 50 государств. Нынешний форум прошел под девизом  "Гибкий динамизм", что указывает на лейтмотив саммита: спасение еврозоны и преодоление мирового экономического кризиса. В то же время на форуме были обсуждены вопросы, касающиеся последствий "арабской весны", перспектив развития различных регионов мира, обеспечения энергетической безопасности и др.
Азербайджан на Давосском форуме выступает как страна - экспортер энергоресурсов с развивающейся экономикой и социальной инфраструктурой, обладающая большими инвестиционными возможностями и не обремененная внешними долгами. Баку является одним из немногочисленных участников форума со стабильной и перспективной позицией. В этом году президент Ильхам Алиев максимально воспользовался этой площадкой для того, чтобы ознакомить мировую политическую и экономическую элиту с инвестиционными возможностями и перспективами сотрудничества с Азербайджаном в различных сферах экономики.
Приоритеты
В интервью телеканалу CNN президент Азербайджана отметил, что Всемирный экономический форум является самым благоприятным местом для проведения презентации страны, привлечения иностранных инвестиций, налаживания сотрудничества с новыми экономическими партнерами.
Глава государства также расставил все точки над "i" в отношениях с таким авторитетным мировым энергетическим игроком, как BP. И.Алиев отметил, что между Азербайджаном и BP отношения дружбы, сотрудничества и партнерства имеют почти 20-летнюю историю и что "наши связи будут продолжаться еще, как минимум, 20 лет". Он подчеркнул, что реализуемые с британским нефтяным гигантом проекты нацелены на будущее и отношения британской компании  с другими ее партнерами, в частности с  "Роснефтью",  не вызывают беспокойства в Баку.
Кстати, отношения с BP  были обсуждены непосредственно на встрече президента Азербайджана с председателем этой компании Карлом-Хенриком Сванбергом. Стороны обменялись мнениями о сотрудничестве в рамках проектов "Азери - Чираг - Гюнешли", "Шахдениз" и Трансанатолийского газопровода (TANAP), и И.Алиев  выразил уверенность, что эти связи будут расширяться также и в будущем.
На встрече с руководителем Total Кристофом де Маржери глава государства также выразил удовлетворение многолетним партнерством Азербайджана с этой компанией. Двустороннее сотрудничество с Total вносит свой вклад и в развитие азербайджано-французских экономических отношений.
Вместе с тем как на отдельных переговорах, так и в интервью CNN Ильхам Алиев выразил заинтересованность Азербайджана в дальнейшей диверсификации экономики, привлечении инвестиций в ненефтяной сектор страны, особенно в  сферы высоких технологий, информационно-коммуникационных технологий и обслуживания.
В соответствии с намеченными целями глава государства встретился в Давосе и с  президентом компании Microsoft International Жаном-Филиппом Куртуа. По сообщениям информагентств, на встрече было подчеркнуто значение предлагаемых этой компанией услуг, направленных на осуществление в Азербайджане проекта "Электронное правительство", а также состоялось обсуждение перспектив подписания в будущем договора о стратегическом сотрудничестве между Microsoft International и Азербайджаном, создании в Баку информационного центра компании.
На встрече же с  президентом компании Thales Alenia Space Жаном-Ле Галлеем глава государства обсудил вопросы, касающиеся запуска на орбиту второго телекоммуникационного спутника Азербайджана.
Вопросы развития  информационно-коммуникационных технологий в Азербайджане были темой переговоров также с  генеральным исполнительным директором компании Booz & Со. Чезаре Майнарди.
Периодический обмен мнениями с руководителями крупнейших телекоммуникационных компаний мира является показателем приоритетности этой сферы для Азербайджана. А встречи президента И.Алиева в Давосе являются особенно актуальными в свете объявленного им Года информационно-коммуникационных технологий.
Очень важной с точки зрения привлечения инвестиций была встреча в Давосе президента Азербайджана с руководителем  Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) Сумой Чакрабарти.
ЕБРР считает Азербайджан одним из  самых надежных и перспективных партнеров. Было отмечено многолетнее плодотворное сотрудничество между Азербайджаном и ЕБРР, обсуждены перспективы развития связей в энергетическом и других секторах экономики, в области информационно-коммуникационных технологий, промышленности, сельского хозяйства, туризма и в других сферах. Кстати, президент ЕБРР сообщил, что намерен совершить визит в Азербайджан.
Отметим, что еще на заре глобального финансового кризиса в 2009 году эксперты ЕБРР на прошедшем в Киеве ежегодном форуме заявили, что Азербайджан является одной из немногих стран, максимально безболезненно преодолевающих кризисное время.  В исследованиях ЕБРР Азербайджан, как правило, получает высокую оценку с точки зрения позиции экономической перспективы.
Вопросы дальнейшего привлечения инвестиций и участия в реализуемых в Азербайджане проектах были обсуждены в Давосе между президентом Азербайджана и генеральным исполнительным директором Международной финансовой корпорации Джин-Ен Каем, руководителем компании Holcim Group Бернаром Фонтана, а также президентом известной консалтинговой компании McKinsey & Сompany Домиником Бартоном.
В рамках саммита в Давосе  И.Алиев встретился и с руководителем  Швейцарской Конфедерации Ули Маурером, обсудил вопросы двустороннего сотрудничества с президентом Израиля Шимоном Пересом, а также реализацию проекта TANAP с главой МИД Турции Ахметом Давутоглу.  Президент также выступил на различных сессиях, плодотворно использовав участие в саммите для демонстрации достижений и презентации экономического потенциала, инвестиционных возможностей Азербайджана.
Традиционно насыщенный график встреч президента И.Алиева в рамках Давосского форума сам по себе говорит о большом интересе к Азербайджану и его экономике со стороны ведущих мировых компаний, стран и международных организаций. 43-я сессия форума не стала исключением. Более того, Азербайджан был выбран площадкой обсуждения проблем мировой экономики.