LİNARESLƏ BİR SIRADA
Azərbaycan dünyaya yeni şahmat mərkəzi təqdim edib - Şəmkir şəhəri. Azərbaycanın bu səfalı guşəsində 10 gün ərzində keçirilən "Shamkir Chess-2014" turniri dünya mediasının diqqətini cəlb edib, ilk növbədə, dünya çempionu, dünya reytinqinin lideri Maqnus Karlsenin iştirak etdiyi üçün. Yarışın mötəbərliyini artıran daha bir məqam turnirinin vaxtsız vəfat edən şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunmasıdır.
Hadisələri qabaqlayaraq qeyd edək ki, 10 günlük mübarizənin yekununda gözlənilən baş verdi. Mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan "Shamkir Chess-2014" turniri norveçli dünya çempionu Maqnus Karlsenin qələbəsiylə başa çatdı. Azərbaycan şahmatçıları Teymur Rəcəbovla Şəhriyar Məmmədyarov isə mükafatçılar sırasında olmadırlar.
Azərbaycan idman tarixində ən böyük şahmat yarışını qəbul edən Şəmkir nüfuzlu turniri yüksək səviyyədə keçirməklə rəğbət qazandı. Təsadüfi deyil ki, yarışın sonunda iştirakçılar "Shamkir Chess-2014"ü nüfuzlu Veyk-An-Zee və Linares turniriylə müqayisə etdilər. Buna həm yüksək səviyyədə təşkilatçılıq, yuxarıda sadalananlardan başqa Sergey Karyakin, Hikaru Nakamura, Fabiano Karuanu kimi nüfuzlu qrossmeysterlərin iştirakı imkan verir.
Yarışın yüksək səviyyədə keçirildiyini Rusiya Federasiyası Dumasının deputatı, dəfələrlə dünya çempionu olan Anatoli Karpov da göndərdiyi məktubda qeyd edib.
"Shamkir Chess - 2014" turnirində iştirak edənlər mərhum Vüqar Həşimovu şəxsən tanıyan, ona qarşı vaxtilə mübarizə aparan şahmatçılar oldu. Turnirin özəlliyi odur ki, yüksək təşkilatçılıqla yanaşı, böyük rəqabət də izlənildi. Həm "A", həm "B" turnirində ən güclü şahmatçılar mübarizə apardı. "A" turniri 22, "B" yarışı isə 17-ci kateqoriyaya aid oldu.
"A" turnirindəki mübarizəyə gəldikdə, burada, şübhəsiz, favorit Maqnus Karlsen oldu. İlk gündən iddialı açıqlamalarıyla diqqəti cəlb edən şahmatçı ilk dövrənin sonunda ardıcıl 2 görüşdə məğlubiyyətə üzüldü. Şəmkir turniri Maqnus Karlsenin dünya çempionu olandan sonra iştirak etdiyi ilk yüksək kateqoriyalı turnir idi. Şahmat tacının sahibi dünya çempionu olandan sonra ilk dəfə, məhz, Şəmkirdə məğlub oldu. Əvvəlcə Fabiano Karuana, sonra Azərbaycan şahmatçısı Teymur Rəcəbova qarşı partiyalarda norveçli ümidləri doğrultmadı. Həm Karuana, həm Rəcəbov Maqnusu yaxşı təhlil etməklə uğur qazandı. 4-cü turda Karuana debütdən Karlsenə qarşı aqressiv oyunla seçildi. Sona qədər geri çəkilməyən İtaliya şahmatçısı 6 saatlıq mübarizənin sonunda qələbəyə sevindi. Maqnusa ikinci zərbəni Teymur Rəcəbov vurdu. Karlsenlə partiyada qədim hind müdafiəsini seçən Rəcəbov rəqibin bütün gedişlərini düz müəyyənləşdirdi. Məhz, bu səbəbdən, 5-ci tur Karlsenin məğlubiyyəti, Rəcəbovun qələbəsiylə yadda qaldı. Oğlunun məğlubiyyəti ata Karlsenə - Henrikə də təsirsiz ötüşmədi. Mətbuat mərkəzində özünə yer tapa bilməyən Maqnusun atası ardıcıl iki məğlubiyyətin Maqnusa böyük zərbə olduğunu etiraf etdi. Sözsüz ki, çempionun əzmkar xarakterini qeyd etməliyik. İstirahət günündən sonra Maqnus Karlsen yenidən öz oyununu göstərməyə başladı. 10-cu turda bir-birinə qarşı mübarizə aparacaq Maqnus Karlsenlə İtaliya şahmatçısı Fabiano Karuananın xalı son tur ərəfəsində bərabər idi. Əlavə göstəricilərə görə Karlsen, hətta heç-heçə olacağı təqdirdə, Şəmkir turnirini 1-ci yerdə başa vuracaqdı. Amma norveçli, məhz, qələbəyə oynamaqla Şəmkirdə əsas rəqibindən güclü olduğunu sübut etdi. Yekunda 1-ci yerin sahibi Maqnus Karlsen kubokla yanaşı, 30 min avroya da sahib çıxdı.
Digər şahmatçıların çıxışına gəldikdə İtaliya təmsilçisi Fabiano Karuananı qeyd etmək lazımdır. 22 yaşlı gənc dünyanın aparıcı şahmatçılarını üstələməklə yeni çempionluq mövsümünə iddialı olduğunu sübut etdi. Mütəxəssislər indidən Karuananın Karlsenə əsas rəqib olacağını proqnozlaşdırırlar. Mürəkkəb oyun üslubuyla fərqlənən Karuana ağıllı taktika seçimiylə diqqəti cəlb edir.
Azərbaycan şahmatçılarına gəldikdə Teymur Rəcəbovun turnirdə yalnız 1 qələbə qazanması qeyd olunmalıdır. 5-ci turda təmsilçimiz dünya çempionu Maqnus Karlseni məğlub etməklə sensasiyaya səbəb oldu. 6 ay şahmatdan uzaq düşən Rəcəbovun debüt seçimində dəyişiklik hiss olundu. Son aylar ciddi hazırlaşan Teymurun Şəmkir turnirində yaxşı formada olduğu göründü. Şəhriyar Məmmədyarov haqda isə bunu demək olmaz. Onun oyununda müsbət mənada yalnız 5-ci turda Fabiano Karuana üzərində qələbəsini vurğulamaq mümkündür. Şəmkir turnirində 1 görüşdə qələbə qazanan, 4 partiyanı heç-heçə oynayan Məmmədyarov 5 dəfə məğlub oldu. Reytinqi 2700-dən yuxarı olan şahmatçının bir turnirdə 5 görüşdə məğlub olması sadəcə fiaskodur. Uğursuzluğa səbəb kimi daim üzərində çalışan Şəhriyarın ardıcıl 2 böyük turnirdə iştirak etməsidir. İddiaçılar turnirindən sonra Şəmkirdə mübarizəyə qoşulan Məmmədyarov istirahətə ehtiyacı olduğunu özü də etiraf edib.
"B" turnirində də ciddi rəqabət izlənildi. 9 turdan sonra burada ukraynalı Pavel Elyanov 1-ci yerə layiq görüldü. Ona kubokla yanaşı, 8 min avro mükafat verildi. Azərbaycan şahmatçılarından Qədir Hüseynovla Nicat Abasovun çıxışı təqdirəlayiq alındı. Hüseynov stabil oyunla seçildi. Turnirin ən gənc şahmatçısı Nicat Abasov isə güclü rəqiblərə başağrısı olmasıyla alqışa səbəb oldu. Karyerasının ən böyük turnirinə qatılan Nicatın üzərində çalışması daha böyük uğurlara imza atmağa kömək edə bilər. Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli və Vasif Durarbəyli inamlı təsir bağışlamadı. Amma unutmaq olmaz ki, "B" turniri 17-ci kateqoriyaya aid idi. Ona görə məğlubiyyətləri uğursuzluq kimi qiymətləndirmək düzgün olmazdı.
Vüqar Həşimovun xatirə turniri Şəmkiri dünya şahmat şəhərləri sırasına daxil etdi. Artıq şahmat xəritəsində, Linares, Veyk-An-Zee ilə yanaşı "Shamkir Chess-2014" turniri də olacaq. Yarışın ənənəvi olub-olmayacağını deyə bilmərəm. Amma bizlərə şahmat bayramını yaşatdıqları üçün təşkilatçılara təşəkkür düşür. Sonda bir məqamı qeyd etmək istərdim: Vüqar Həşimov hər zaman Azərbaycanda belə mötəbər şahmat turnirinin keçirilməsini arzulayırdı. "Shamkir Chess - 2014" həm də Azərbaycanın fəxri olan Vüqarın arzusunu həyata keçirdi. İndi qalır həyata keçirilən arzunu yaşatmaq...
İLKİN MƏNBƏDƏN
"Əgər gələn il yenidən Şəmkir turnirindən dəvət gəlsə, böyük məmnuniyyətlə razılaşaram. Çıxışıma gəldikdə, nəticədən razıyam. İlk dövrənin sonunda bir qədər uğursuzluq oldu. Əsas odur ki, yarışı başladığım kimi başa vurdum. Ən vacibi sonda turniri 1-ci pillədə başa vurmağımdır. Bu günlərdə bizə yüksək qonaqpərvərlik göstərdiklərinə görə hər kəsə minnətdaram".
Maqnus KARLSEN, dünya çempionu,  "Shamkir Chess-2014" turnirinin qalibi
"Vüqar Həşimovun xatirə yarışı Azərbaycanda şahmat üzrə keçirilən ilk superturnir oldu. Yüksək təşkilatçılığı qeyd etməyə bilmərəm. Karyeram ərzində gördüyüm ən yaxşı turnirlərdən biri oldu. Ən yaddaqalan məqam Karlsen üzərində qələbəm oldu. Ümid edirəm bu qələbəni çox xatırlamayacam. Çünki qarşıdakı turnirlərdə Karlsen üzərində yeni qələbələr qazanmaq istəyirəm".
Teymur RƏCƏBOV, Azərbaycan şahmatçısı
"Səmimi etiraf edim ki, dostum və komanda yoldaşım Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan turnirdə çıxış etmək çox çətin idi. Risk etməyimə səbəb Vüqara həsr olunan turniri qazanmaq istəyim idi. Vüqar bizi tərk etdi. Amma Azərbaycan şahmatçılarına daim arzuladıqları böyük turniri bəxş etdi. "Shamkir Chess-2014" bütün şahmat dünyasına töhfə oldu. Heç bir yarışda şahmatçılara belə yüksək diqqət göstərilməyib. Şahmat turnirlərinə görə biz Veyk-An-Zee və Linares şəhərlərini tanıyırıq. İndi Şəmkiri də bütün şahmat aləmi tanıyır".

ON A PAR WITH LINARES
Azerbaijan has opened a new chess centre to the world - the city of Samkir. The Samkir Chess Tournament 2014, held in this beautiful corner of Azerbaijan for 10 days, attracted the attention of the world press, primarily due to the participation of Magnus Carlsen, a world champion and leader of world rankings.
Another point, which highlights the importance of this tournament, was that it was dedicated to the memory of the prematurely deceased Azerbaijani grandmaster Vuqar Hasimov.
Going ahead of the course of events, we should say that the 10-day event produced the expected result. The first Samkir Chess 2014 tournament was won by the Norwegian chess player Magnus Carlsen. Azerbaijani masters Teymur Racabov and Sahriyar Mammadyarov were not among the winners.
The high level of organization of the tournament and the solid list of participants, including well-known grandmasters Sergey Karyakin, Hikaru Nakamura and Fabiano Caruana, allow us to compare it with prominent tournaments like Wijk aan Zee and Linares.
In his letter, the deputy of the State Duma of the Russian Federation and former world champion, Anatoliy Karpov, noted the perfect level of organization.
Samkir Chess 2014 involved players who personally knew the deceased Vuqar Hasimov and had encountered him at the chessboard. The tournament in Groups A and B was distinguished not only by the level of organization, but also high competition. Tournament A was categorized as 22 and B as 17.
As for the fight in Tournament A, the undisputed favourite was Magnus Carlsen. This chess player, who attracted attention with his ambitious statements from the first day of the competition, suffered 2 defeats in a row after the first round. The competition in Samkir was the first tournament of the highest category, in which Carlsen participated after he became a world champion. And it is here that the new holder of the chess crown suffered his first setback. First, the Norwegian lost to Fabiano Caruana and then to Teymur Racabov. Before playing with Carlsen both players carefully analyzed his play. Faced with a world champion in the fourth round, Caruana showed aggressiveness in the opening and did not back off to the very end, tasting the joy of victory after a 6-hour struggle. After him, Teymur Racabov, who took up the King's Indian defence in the game with him and accurately calculates all responses to his opponent's moves, dealt a second blow to Magnus in the fifth round. Carlsen's defeat frustrated his father, who was nervous afterwards and admitted at the press conference that the two defeats in a row became a big setback for Magnus. But we also should note the fighting spirit of the world champions, who began to show his inherent play after a rest day again. Before the final tenth round, in which Carlsen and Caruana met again, both received an equal number of points. By additional indicators, the Norwegian would become the winner of the tournament even in the event of a tie. But just playing to win, Carlsen took revenge for his defeat in the first round of the tournament and proved that he is a strong contender. Becoming the first, he took possession of the cup and the prize of 30,000 euros.
As for the performances of other chess players, we should note the representative of Italy Fabiano Caruana. Beating leading players of the world, the 22-year-old master showed that he is going to compete for the champion's title in the upcoming season. And experts already predict that Caruana will be the main rival of Carlsen. Caruana's complex play and ability to choose tactics already attract attention.
Speaking about the performance of Azerbaijani chess players, we should say that at the tournament Teymur Racabov won only one game. His victory in the fifth round over the world champion Magnus Carlsen became a sensation. Changes could be seen in the debut practice of Racabov, who had not played in the last 6 months. Having seriously prepared during this time, Teymur demonstrated good form at the Samkir tournament, which cannot be said about Mammadyarov. Only his victory over Caruana deserves a positive assessment. Of the remaining games, he tied in four games and lost five. So many defeats in one tournament are a real fiasco for a player with a rating of over 2,700 points. But there is an objective reason here - fatigue. Mammadyarov joined the struggle in Samkir immediately after the tournament of contenders. The chess player himself also admitted that he needs to rest.
Serious competition was observed in the Category B tournament. After 9 rounds, victory here was celebrated by Ukrainian Pavel Elyanov who was handed the cup and 8,000 euros. The performance of Azerbaijani chess player Qadir Huseynov and Nicat Abbasov in the tournament is commendable. Huseynov stood out for his stable play. And the youngest chess player of the tournament Nicat Abbasov won applause for being a headache for strong contenders in the biggest tournament of his career. Rauf Mammadov, Eltac Safarli and Vasif Durarbayli looked unconvincing.
The tournament in memory of Vuqar Hasimov put Samkir on the list of chess cities of the world. Now the chess map, along with the tournaments in Linares and Wijk aan Zee, will include the Samkir Chess tournament too. Vuqar Hasimov always dreamed of holding such an authoritative chess tournament in Azerbaijan. We just have to keep this idea going after the first competition...
"If next year I receive an invitation to the tournament in Samkir, I will accept it with great pleasure. As for my performance here, I am quite pleased with the result. The end of the first round turned out somewhat unsuccessful. But the main thing is that I finished the competition just as I started it. The most important thing is that I am the first, which makes me very happy. I am grateful to everyone who gave us the highest hospitality these days."
Magnus Carlsen, world champion and winner of the Samkir Chess 2014 tournament
"Dedicated to the memory of Vuqar Hasimov, the tournament became the first chess super tournament held in Azerbaijan. I cannot but mention the high level of organization. In this regard, the tournament was one of the best in my entire career in chess. The most memorable moment was the victory over Carlsen. I hope that I will not remember about it for a very long time, because I want to gain new victories over him in upcoming tournaments."
Teymur Racabov, Azerbaijani grandmaster
"I sincerely admit that playing in a tournament dedicated to the memory of my friend and teammate Vuqar Hasimov was extremely difficult. But I took such a risk because I wanted to win a tournament dedicated to his memory. Vuqar left us, but gave Azerbaijani chess players a great tournament we always dreamed of. Samkir Chess 2014 is a gift to the entire chess world. Chess players are not given such attention in any competition. Thanks to chess tournaments, we know about Wijk aan Zee and Linares. Now Samkir is known throughout the chess world."