LİNARESLƏ BİR SIRADA
Azərbaycan dünyaya yeni şahmat mərkəzi təqdim edib - Şəmkir şəhəri. Azərbaycanın bu səfalı guşəsində 10 gün ərzində keçirilən "Shamkir Chess-2014" turniri dünya mediasının diqqətini cəlb edib, ilk növbədə, dünya çempionu, dünya reytinqinin lideri Maqnus Karlsenin iştirak etdiyi üçün. Yarışın mötəbərliyini artıran daha bir məqam turnirinin vaxtsız vəfat edən şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunmasıdır.
Hadisələri qabaqlayaraq qeyd edək ki, 10 günlük mübarizənin yekununda gözlənilən baş verdi. Mərhum şahmatçımız Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan "Shamkir Chess-2014" turniri norveçli dünya çempionu Maqnus Karlsenin qələbəsiylə başa çatdı. Azərbaycan şahmatçıları Teymur Rəcəbovla Şəhriyar Məmmədyarov isə mükafatçılar sırasında olmadırlar.
Azərbaycan idman tarixində ən böyük şahmat yarışını qəbul edən Şəmkir nüfuzlu turniri yüksək səviyyədə keçirməklə rəğbət qazandı. Təsadüfi deyil ki, yarışın sonunda iştirakçılar "Shamkir Chess-2014"ü nüfuzlu Veyk-An-Zee və Linares turniriylə müqayisə etdilər. Buna həm yüksək səviyyədə təşkilatçılıq, yuxarıda sadalananlardan başqa Sergey Karyakin, Hikaru Nakamura, Fabiano Karuanu kimi nüfuzlu qrossmeysterlərin iştirakı imkan verir.
Yarışın yüksək səviyyədə keçirildiyini Rusiya Federasiyası Dumasının deputatı, dəfələrlə dünya çempionu olan Anatoli Karpov da göndərdiyi məktubda qeyd edib.
"Shamkir Chess - 2014" turnirində iştirak edənlər mərhum Vüqar Həşimovu şəxsən tanıyan, ona qarşı vaxtilə mübarizə aparan şahmatçılar oldu. Turnirin özəlliyi odur ki, yüksək təşkilatçılıqla yanaşı, böyük rəqabət də izlənildi. Həm "A", həm "B" turnirində ən güclü şahmatçılar mübarizə apardı. "A" turniri 22, "B" yarışı isə 17-ci kateqoriyaya aid oldu.
"A" turnirindəki mübarizəyə gəldikdə, burada, şübhəsiz, favorit Maqnus Karlsen oldu. İlk gündən iddialı açıqlamalarıyla diqqəti cəlb edən şahmatçı ilk dövrənin sonunda ardıcıl 2 görüşdə məğlubiyyətə üzüldü. Şəmkir turniri Maqnus Karlsenin dünya çempionu olandan sonra iştirak etdiyi ilk yüksək kateqoriyalı turnir idi. Şahmat tacının sahibi dünya çempionu olandan sonra ilk dəfə, məhz, Şəmkirdə məğlub oldu. Əvvəlcə Fabiano Karuana, sonra Azərbaycan şahmatçısı Teymur Rəcəbova qarşı partiyalarda norveçli ümidləri doğrultmadı. Həm Karuana, həm Rəcəbov Maqnusu yaxşı təhlil etməklə uğur qazandı. 4-cü turda Karuana debütdən Karlsenə qarşı aqressiv oyunla seçildi. Sona qədər geri çəkilməyən İtaliya şahmatçısı 6 saatlıq mübarizənin sonunda qələbəyə sevindi. Maqnusa ikinci zərbəni Teymur Rəcəbov vurdu. Karlsenlə partiyada qədim hind müdafiəsini seçən Rəcəbov rəqibin bütün gedişlərini düz müəyyənləşdirdi. Məhz, bu səbəbdən, 5-ci tur Karlsenin məğlubiyyəti, Rəcəbovun qələbəsiylə yadda qaldı. Oğlunun məğlubiyyəti ata Karlsenə - Henrikə də təsirsiz ötüşmədi. Mətbuat mərkəzində özünə yer tapa bilməyən Maqnusun atası ardıcıl iki məğlubiyyətin Maqnusa böyük zərbə olduğunu etiraf etdi. Sözsüz ki, çempionun əzmkar xarakterini qeyd etməliyik. İstirahət günündən sonra Maqnus Karlsen yenidən öz oyununu göstərməyə başladı. 10-cu turda bir-birinə qarşı mübarizə aparacaq Maqnus Karlsenlə İtaliya şahmatçısı Fabiano Karuananın xalı son tur ərəfəsində bərabər idi. Əlavə göstəricilərə görə Karlsen, hətta heç-heçə olacağı təqdirdə, Şəmkir turnirini 1-ci yerdə başa vuracaqdı. Amma norveçli, məhz, qələbəyə oynamaqla Şəmkirdə əsas rəqibindən güclü olduğunu sübut etdi. Yekunda 1-ci yerin sahibi Maqnus Karlsen kubokla yanaşı, 30 min avroya da sahib çıxdı.
Digər şahmatçıların çıxışına gəldikdə İtaliya təmsilçisi Fabiano Karuananı qeyd etmək lazımdır. 22 yaşlı gənc dünyanın aparıcı şahmatçılarını üstələməklə yeni çempionluq mövsümünə iddialı olduğunu sübut etdi. Mütəxəssislər indidən Karuananın Karlsenə əsas rəqib olacağını proqnozlaşdırırlar. Mürəkkəb oyun üslubuyla fərqlənən Karuana ağıllı taktika seçimiylə diqqəti cəlb edir.
Azərbaycan şahmatçılarına gəldikdə Teymur Rəcəbovun turnirdə yalnız 1 qələbə qazanması qeyd olunmalıdır. 5-ci turda təmsilçimiz dünya çempionu Maqnus Karlseni məğlub etməklə sensasiyaya səbəb oldu. 6 ay şahmatdan uzaq düşən Rəcəbovun debüt seçimində dəyişiklik hiss olundu. Son aylar ciddi hazırlaşan Teymurun Şəmkir turnirində yaxşı formada olduğu göründü. Şəhriyar Məmmədyarov haqda isə bunu demək olmaz. Onun oyununda müsbət mənada yalnız 5-ci turda Fabiano Karuana üzərində qələbəsini vurğulamaq mümkündür. Şəmkir turnirində 1 görüşdə qələbə qazanan, 4 partiyanı heç-heçə oynayan Məmmədyarov 5 dəfə məğlub oldu. Reytinqi 2700-dən yuxarı olan şahmatçının bir turnirdə 5 görüşdə məğlub olması sadəcə fiaskodur. Uğursuzluğa səbəb kimi daim üzərində çalışan Şəhriyarın ardıcıl 2 böyük turnirdə iştirak etməsidir. İddiaçılar turnirindən sonra Şəmkirdə mübarizəyə qoşulan Məmmədyarov istirahətə ehtiyacı olduğunu özü də etiraf edib.
"B" turnirində də ciddi rəqabət izlənildi. 9 turdan sonra burada ukraynalı Pavel Elyanov 1-ci yerə layiq görüldü. Ona kubokla yanaşı, 8 min avro mükafat verildi. Azərbaycan şahmatçılarından Qədir Hüseynovla Nicat Abasovun çıxışı təqdirəlayiq alındı. Hüseynov stabil oyunla seçildi. Turnirin ən gənc şahmatçısı Nicat Abasov isə güclü rəqiblərə başağrısı olmasıyla alqışa səbəb oldu. Karyerasının ən böyük turnirinə qatılan Nicatın üzərində çalışması daha böyük uğurlara imza atmağa kömək edə bilər. Rauf Məmmədov, Eltac Səfərli və Vasif Durarbəyli inamlı təsir bağışlamadı. Amma unutmaq olmaz ki, "B" turniri 17-ci kateqoriyaya aid idi. Ona görə məğlubiyyətləri uğursuzluq kimi qiymətləndirmək düzgün olmazdı.
Vüqar Həşimovun xatirə turniri Şəmkiri dünya şahmat şəhərləri sırasına daxil etdi. Artıq şahmat xəritəsində, Linares, Veyk-An-Zee ilə yanaşı "Shamkir Chess-2014" turniri də olacaq. Yarışın ənənəvi olub-olmayacağını deyə bilmərəm. Amma bizlərə şahmat bayramını yaşatdıqları üçün təşkilatçılara təşəkkür düşür. Sonda bir məqamı qeyd etmək istərdim: Vüqar Həşimov hər zaman Azərbaycanda belə mötəbər şahmat turnirinin keçirilməsini arzulayırdı. "Shamkir Chess - 2014" həm də Azərbaycanın fəxri olan Vüqarın arzusunu həyata keçirdi. İndi qalır həyata keçirilən arzunu yaşatmaq...
İLKİN MƏNBƏDƏN
"Əgər gələn il yenidən Şəmkir turnirindən dəvət gəlsə, böyük məmnuniyyətlə razılaşaram. Çıxışıma gəldikdə, nəticədən razıyam. İlk dövrənin sonunda bir qədər uğursuzluq oldu. Əsas odur ki, yarışı başladığım kimi başa vurdum. Ən vacibi sonda turniri 1-ci pillədə başa vurmağımdır. Bu günlərdə bizə yüksək qonaqpərvərlik göstərdiklərinə görə hər kəsə minnətdaram".
Maqnus KARLSEN, dünya çempionu,  "Shamkir Chess-2014" turnirinin qalibi
"Vüqar Həşimovun xatirə yarışı Azərbaycanda şahmat üzrə keçirilən ilk superturnir oldu. Yüksək təşkilatçılığı qeyd etməyə bilmərəm. Karyeram ərzində gördüyüm ən yaxşı turnirlərdən biri oldu. Ən yaddaqalan məqam Karlsen üzərində qələbəm oldu. Ümid edirəm bu qələbəni çox xatırlamayacam. Çünki qarşıdakı turnirlərdə Karlsen üzərində yeni qələbələr qazanmaq istəyirəm".
Teymur RƏCƏBOV, Azərbaycan şahmatçısı
"Səmimi etiraf edim ki, dostum və komanda yoldaşım Vüqar Həşimovun xatirəsinə həsr olunan turnirdə çıxış etmək çox çətin idi. Risk etməyimə səbəb Vüqara həsr olunan turniri qazanmaq istəyim idi. Vüqar bizi tərk etdi. Amma Azərbaycan şahmatçılarına daim arzuladıqları böyük turniri bəxş etdi. "Shamkir Chess-2014" bütün şahmat dünyasına töhfə oldu. Heç bir yarışda şahmatçılara belə yüksək diqqət göstərilməyib. Şahmat turnirlərinə görə biz Veyk-An-Zee və Linares şəhərlərini tanıyırıq. İndi Şəmkiri də bütün şahmat aləmi tanıyır".

Шамкир становится новым шахматным центром мира
Азербайджан открыл миру новый шахматный центр - город Шамкир. Проведенный в этом прекрасном уголке Азербайджана в течение 10 дней турнир Shamkir Chess 2014 привлек внимание мировой прессы, в первую очередь благодаря участию чемпиона мира, лидера мирового рейтинга Магнуса Карлсена.
Еще одним моментом, подчеркивающим важность этого турнира, стало то, что он был посвящен памяти безвременно скончавшегося азербайджанского гроссмейстера Вугара Гашимова.
Опережая ход событий, скажем, что 10-дневные соревнования дали ожидаемый результат. Первый турнир Shamkir Chess 2014 завершился победой норвежского шахматиста Магнуса Карлсена. Азербайджанские мастера Теймур Раджабов и Шахрияр Мамедъяров в число призеров не попали.
Высокий уровень организации турнира, солидный состав участников, в числе которых кроме перечисленных были также известные гроссмейстеры Сергей Карякин, Хикару Накамура и Фабиано Каруана, позволяют сравнить его с такими авторитетными турнирами, как Вейк-ан-Зее и Линарес.
Прекрасный уровень организации соревнований отметил в своем письме и депутат Государственной думы Российской Федерации, экс-чемпион мира Анатолий Карпов.
В Shamkir Chess 2014 участвовали шахматисты, лично знавшие покойного Вугара Гашимова и встречавшиеся в свое время с ним за шахматной доской. Турнир в группах "А" и "Б" отличался не только уровнем организации, но и острой конкуренцией. Турнир "А" был отнесен к категории 22, а "Б" - к категории 17.
Что касается борьбы в турнире "А", то здесь безусловным фаворитом стал Магнус Карлсен. Этот шахматист, привлекший внимание амбициозными заявлениями с первого же дня соревнований, после первого круга потерпел 2 поражения подряд. Соревнования в Шамкире были первым турниром высшей категории, в котором Карлсен принял участие после того, как стал чемпионом мира. И именно здесь новый обладатель шахматной короны потерпел первую неудачу. Сперва норвежец уступил Фабиано Каруане, а затем Теймуру Раджабову. Оба шахматиста до встречи с Карлсеном скрупулезно проанализировали его игру. Встретившись с чемпионом мира в четвертом туре, Каруана уже в дебюте проявил агрессивность и не отступил до самого конца, вкусив радость победы после 6-часовой борьбы. Следом за ним в пятом туре второй удар Магнусу нанес Теймур Раджабов, избравший в игре с ним староиндийскую защиту и точно рассчитавший все ответные ходы противника. Поражение сына подействовало и на его отца, который не находил после этого себе места и признал на пресс-конференции, что два поражения подряд стали большим ударом для Магнуса. Но надо отметить и бойцовский характер чемпиона мира, который после дня отдыха снова стал демонстрировать присущую ему игру. Перед последним, десятым туром, в котором вновь встретились Карлсен и Каруана, оба набрали равное количество очков. По дополнительным показателям норвежец становился победителем турнира даже в случае ничьей. Но, играя только на победу, Карлсен взял реванш за поражение в первом круге турнира и доказал, что он сильнее соперника. Став первым, он завладел кубком и призовым фондом в 30 тысяч евро.
Что касается выступлений других шахматистов, то надо отметить представителя Италии Фабиано Каруану. Опередив ведущих шахматистов мира, 22-летний мастер показал, что в предстоящем сезоне намерен побороться за чемпионский титул. Причем специалисты уже сейчас прогнозируют, что Каруана станет главным соперником Карлсена. Сложная игра Каруаны и умение выбирать тактику уже сейчас привлекают к себе внимание.
Говоря о выступлении азербайджанских шахматистов, следует сказать, что на турнире Теймур Раджабов выиграл всего одну партию. Его победа в пятом туре над чемпионом мира Магнусом Карлсеном стала сенсацией. В дебютной практике Раджабова, не игравшего последние 6 месяцев,  просматривались изменения. Серьезно подготовившийся за это время, Теймур продемонстрировал на турнире в Шамкире хорошую форму. Чего нельзя сказать о Шахрияре Мамедъярове. Заслуживает положительной оценки только его победа над Каруаной. Из остальных встреч четыре он свел к ничьей, а пять партий проиграл. Столько поражений за один турнир - настоящее фиаско для шахматиста с рейтингом выше 2700 очков. Но тут есть и объективная причина - усталость. Мамедъяров присоединился к борьбе в Шамкире сразу после турнира претендентов. Сам шахматист тоже признался, что нуждается в отдыхе.
Серьезная конкуренция наблюдалась и в турнире категории "Б". После 9 туров победу здесь отпраздновал украинец Павел Эльянов, которому вручили кубок и 8 тысяч евро. Достойно похвалы выступление на турнире азербайджанских шахматистов Гадира Гусейнова и Ниджата Аббасова. Гусейнов отличился стабильной игрой. А самый юный шахматист турнира Ниджат Аббасов удостоился аплодисментов за то, что стал головной болью для сильных соперников в этом самом крупном турнире за свою карьеру. Неубедительно выглядели Рауф Мамедов, Эльтадж Сафарли и Васиф Дурарбейли.
Турнир памяти Вугара Гашимова включил Шамкир в число шахматных городов мира. Теперь на шахматной карте наряду с турнирами в Линаресе и Вейк-ан-Зее будет и турнир Shamkir Chess. Вугар Гашимов всегда мечтал о проведении в Азербайджане подобного авторитетного шахматного турнира. Остается только не дать погаснуть этой идее после первого проведенного соревнования…
"Если в следующем году получу приглашение на турнир в Шамкире, соглашусь с большим удовольствием. Что касается моего выступления здесь, я вполне доволен результатом. Несколько неудачным оказался конец первого круга. Однако главное то, что я завершил соревнование так, как начал. Самое важное - стал первым, что меня очень радует. Благодарен всем, кто оказал нам высочайшее гостеприимство в эти дни".
Магнус КАРЛСЕН, чемпион мира, победитель турнира Shamkir Chess 2014
"Посвященный памяти Вугара Гашимова турнир стал первым супертурниром по шахматам, проведенным в Азербайджане. Не могу не отметить высокий организационный уровень. В этом плане турнир был одним  из лучших за всю мою шахматную карьеру. Наиболее запомнившимся моментом стала победа над Карлсеном. Надеюсь, что я не очень долго буду вспоминать о ней, так как хочу одержать над ним новые победы в предстоящих турнирах".
Теймур РАДЖАБОВ, азербайджанский гроссмейстер
"Искренне признаю, что выступать на турнире, посвященном памяти моего друга и товарища по команде Вугара Гашимова, было крайне тяжело. Но я пошел на такой риск, так как хотел выиграть турнир, посвященный его памяти. Вугар покинул нас, но подарил шахматистам Азербайджана большой турнир, о котором мы всегда мечтали. Shamkir Chess 2014 стал подарком для всего шахматного мира. Ни на одном соревновании шахматистам не оказывают подобного внимания. Благодаря шахматным турнирам нам знакомы Вейк-ан-Зее и Линарес. Теперь и Шамкир известен всему шахматному миру".