İCMALÇILARIN İCMALINA
Azərbaycanda, təkcə, idman və idmançılar deyil, həm də yarışları işıqlandıran idman mediası diqqətdə saxlanılır. Buna görə də, mütəmadi olaraq mötəbər yarışlara ev sahibliyi edən ölkəmiz həm də əcnəbi jurnalistlərin toplaşdığı məkana çevrilir. Media ilə əlaqədar bir sıra konqres və ya konfrans təşkil edən Azərbaycan bu günlərdə Bakıda Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının - AIPS-in 77-ci konqresinə ev sahibliyi etdi. Mötəbər mərasim 1924-cü ildən fəaliyyət göstərən qurumun 90 illik yubileyinə təsadüf edib. Paytaxtımızda təşkil olunan tədbirdə 180 ölkənin media nümayəndəsi təmsil olunub.
Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının - AIPS-in 77-ci konqresinin iştirakçılarının şərəfinə verilən ziyafətdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirak edib. Dövlət başçısı Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının üzvlərini bu təşkilatın 90 illiyi münasibətilə təbrik edib. Qurumun 77-ci konqresinin Azərbaycanda keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev bunun ölkəmizi təqdim etmək imkanını artırdığını diqqətə çatdırıb.
22 illik müstəqillik dövründə Azərbaycanın böyük uğurlara imza atdığını deyən Prezident İlham Əliyev bu dövrdə ölkəmizdə idman və Olimpiya hərəkatı sahəsində də mühüm nailiyyətlərin qazanıldığını bildirib.
"Biz Azərbaycanda çoxsaylı beynəlxalq yarışları, o cümlədən dünya və Avropa çempionatlarını təşkil etmişik. Bizim idmançılarımız beynəlxalq arenada yaxşı nəticələr əldə etmişlər. Yay Olimpiya Oyunlarında ilk dəfə 1996-cı ildə iştirak etmişik. O zaman yalnız 1 medal qazanmışdıq. Sonuncu dəfə Londonda keçirilən Olimpiya Oyunlarında isə 10 medal qazanmışıq, bunların da ikisi qızıl olmuşdur. 200-dən çox ölkə arasında 30-cu yeri tutmuşuq. Bu da idmanın inkişafının, dövlət və ictimai təşkilatların idmanın inkişafına göstərdiyi münasibətin təzahürüdür", - deyərək İ.Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, müstəqilliyin ilk illərində tamamilə məhv edilmiş idman infrastrukturunun inkişafına sərmayə yatırılır, 40-dan çox Olimpiya mərkəzi tikilmişdir və bu proses hələ də davam edir.
"Bildiyiniz kimi, gələn il biz ilk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyik. Bu, böyük məsuliyyət və vəzifədir. Eyni zamanda bu, həm ölkəmizi təqdim etmək, həm də müvafiq siyasət, öhdəlik, güclü siyasi iradə ilə siyasi xəritədə nisbətən yeni yaranmış ölkədə ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsinin mümkün olduğunu nümayiş etdirmək üçün fürsətdir. Biz bu oyunları Yay Olimpiya Oyunları səviyyəsində keçirməyi planlaşdırırıq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edən AIPS-in prezidenti Canni Merlo çıxışında qurumun 90-cı ildönümünün və 77-ci konqresinin Bakıda keçirilməsini böyük uğur adlandırdı. Dörd il əvvəl Bakıda olduğunu, burada gedən inkişafdan məmnun qaldığını deyən Canni Merlo rəhbərlik etdiyi təşkilatın idmanın inkişafı istiqamətində bir çox işlər gördüyünü, vacib sosial layihələr həyata keçirdiyini diqqətə çatdırdı. O, gələn il Bakıda ilk Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
"3,5 il öncə konqresin keçirilmə hüququ Azərbaycana verildikdə bilirdim ki, hər şey çox yaxşı təşkil ediləcək. Bu gün, həqiqətən, bunun şahidi olduq. Hamımız ölkənizin qonaqpərvərliyini bir daha gördük. Bu, gənc jurnalistlərin yetişməsi üçün də yaxşı olacaq", - C. Merlo qeyd edib.
O, Prezident İlham Əliyevə Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının xüsusi xatirə hədiyyəsini təqdim etdi.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov təşkilatın 90 illik yubileyinə təsadüf edən tədbirin iştirakçılarına ölkəmizin beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməsindən, idmançılarımızın Olimpiya Oyunlarında, dünya və Avropa, həmçinin digər yarışlarda qazandığı uğurlar barədə məlumat verib. O, bildirib ki, Azərbaycan gələn il tarixdə ilk dəfə baş tutacaq Avropa Oyunlarını da yüksək səviyyədə keçirəcək.
Tədbir zamanı “Bakı-2015”in də təqdimat mərasimi olub. Burada iştirakçılara yarışa hazırlıq barədə ətraflı məlumat verilib. 180 ölkənin media nümayəndəsi çalışdıqları TV, qəzet və saytda Avropa Oyunlarıyla bağlı məqalə dərc edib.
Konfrans zamanı Azərbaycanda təşkil olunacaq birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı keçirildi və dünyada idman mediasının vəziyyəti ilə əlaqədar müzakirələr aparıldı. Maliyyə və digər komissiyaların hesabatları dinlənildikdən sonra İcraiyyə Komitəsinin tərkibi yenidən seçilib. Azərbaycan İdman Jurnalistləri Assosiasiyasının (AİJA) prezidenti Eldar İsmayılov İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilmişdir.
Bir sıra mühüm qərarlarla yadda qalan AIPS-in 77-ci konqresinin iştirakçıları Avropa Oyunlarında istifadə olunacaq idman qurğuları, olimpiya şəhərciyi ilə tanış olub. Qonaqlar, eyni zamanda inşası davam etdirilən Olimpiya stadionunun tikintisiylə də maraqlanıb. Mötəbər konqresdə təmsil olunan 180 ölkənin idman jurnalisti gələn il keçiriləcək Avropa Oyunlarında iştirak etməyə dəvət olunub.

FOR REPORTING BY REPORTERS
Accustomed to authoritative sporting events, Baku has not disregarded journalists covering them. The capital of Azerbaijan has hosted the 77th Congress of the International Sports Press Association (AIPS), which coincided with the 90th anniversary of this organization. In Baku, the congress was attended by media representatives from 180 countries.
At the reception in honour of the 77th AIPS Congress, the Azerbaijani president congratulated the association on the 90th anniversary and noted that the holding of this event in Baku is of great importance, including in terms of the possibility of representing the country.
He noted that in the 22 years of independence, Azerbaijan has achieved great success as a whole, which fully applies to achievements in the development of sports and support for the Olympic Movement.
"We organized in Azerbaijan numerous international competitions, including European and world championships. Our athletes have achieved good results in the international arena. We first participated in the Summer Olympics in 1996. Then we won only one medal. At the last Olympic Games in London, we won 10 medals, of which two were gold. We took 30th place among more than 200 countries. This is a manifestation of the development of sports and the attitude of government and public organizations to the development of sports," the president said.
He noted that investments have been made in the development of the sports infrastructure, which was completely destroyed in the first years of independence, and more than 40 Olympic centres have been built, and this process is still ongoing.
"As you know, next year we will host the first European Games. It's a big responsibility and challenge. At the same time, it is an opportunity to represent our country, as well as to demonstrate that through appropriate policies, commitments and strong political will, it is possible to hold the first European Games in a country that recently appeared on the political map. We plan to hold these games at the level of Olympic Games," the president of Azerbaijan said.
AIPS President Gianni Merlo praised the celebration of the 90th anniversary and 77th Congress of the organization. He noted that his association is taking many measures for the development of sports, including socially-oriented sports. He expressed confidence in the high level of the first European games to be held in Baku next year.
"When 3.5 years ago, Azerbaijan won the right to host the congress, I was sure that everything would be very well-organized. And today, we saw this for ourselves. We saw the hospitality of your country," Merlo said.
He presented President Ilham Aliyev with a special commemorative gift of the International Sports Press Association.
Azerbaijani Youth and Sports Minister Azad Rahimov informed the Congress about the holding of international competitions in the country, the success of Azerbaijani sportsmen in the Olympic Games, world and European championships and other tournaments and said that next year Azerbaijan will host the first ever European Games that will be organized at the highest level.
During the congress, a presentation of the European Games Baku-2015 was held and detailed information about preparations for them was presented. The media in 180 countries reported about the first European Games.
During the congress, the status of the sports press in the world was discussed, the reports of the financial and other commissions were approved and a new AIPS Executive Committee was elected, which also includes the president of the Association of Sports Journalism of Azerbaijan, Eldar Ismayilov.
The AIPS Congress participants also familiarized themselves with sports arenas where competitions of the European Games will be held, the Olympic Village and the construction of the Olympic Stadium. Journalists from 180 countries participating in the representative congress were invited to the European Games to be held next year.