İCMALÇILARIN İCMALINA
Azərbaycanda, təkcə, idman və idmançılar deyil, həm də yarışları işıqlandıran idman mediası diqqətdə saxlanılır. Buna görə də, mütəmadi olaraq mötəbər yarışlara ev sahibliyi edən ölkəmiz həm də əcnəbi jurnalistlərin toplaşdığı məkana çevrilir. Media ilə əlaqədar bir sıra konqres və ya konfrans təşkil edən Azərbaycan bu günlərdə Bakıda Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının - AIPS-in 77-ci konqresinə ev sahibliyi etdi. Mötəbər mərasim 1924-cü ildən fəaliyyət göstərən qurumun 90 illik yubileyinə təsadüf edib. Paytaxtımızda təşkil olunan tədbirdə 180 ölkənin media nümayəndəsi təmsil olunub.
Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının - AIPS-in 77-ci konqresinin iştirakçılarının şərəfinə verilən ziyafətdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirak edib. Dövlət başçısı Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının üzvlərini bu təşkilatın 90 illiyi münasibətilə təbrik edib. Qurumun 77-ci konqresinin Azərbaycanda keçirilməsinin böyük əhəmiyyətə malik olduğunu deyən Prezident İlham Əliyev bunun ölkəmizi təqdim etmək imkanını artırdığını diqqətə çatdırıb.
22 illik müstəqillik dövründə Azərbaycanın böyük uğurlara imza atdığını deyən Prezident İlham Əliyev bu dövrdə ölkəmizdə idman və Olimpiya hərəkatı sahəsində də mühüm nailiyyətlərin qazanıldığını bildirib.
"Biz Azərbaycanda çoxsaylı beynəlxalq yarışları, o cümlədən dünya və Avropa çempionatlarını təşkil etmişik. Bizim idmançılarımız beynəlxalq arenada yaxşı nəticələr əldə etmişlər. Yay Olimpiya Oyunlarında ilk dəfə 1996-cı ildə iştirak etmişik. O zaman yalnız 1 medal qazanmışdıq. Sonuncu dəfə Londonda keçirilən Olimpiya Oyunlarında isə 10 medal qazanmışıq, bunların da ikisi qızıl olmuşdur. 200-dən çox ölkə arasında 30-cu yeri tutmuşuq. Bu da idmanın inkişafının, dövlət və ictimai təşkilatların idmanın inkişafına göstərdiyi münasibətin təzahürüdür", - deyərək İ.Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, müstəqilliyin ilk illərində tamamilə məhv edilmiş idman infrastrukturunun inkişafına sərmayə yatırılır, 40-dan çox Olimpiya mərkəzi tikilmişdir və bu proses hələ də davam edir.
"Bildiyiniz kimi, gələn il biz ilk Avropa Oyunlarına ev sahibliyi edəcəyik. Bu, böyük məsuliyyət və vəzifədir. Eyni zamanda bu, həm ölkəmizi təqdim etmək, həm də müvafiq siyasət, öhdəlik, güclü siyasi iradə ilə siyasi xəritədə nisbətən yeni yaranmış ölkədə ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsinin mümkün olduğunu nümayiş etdirmək üçün fürsətdir. Biz bu oyunları Yay Olimpiya Oyunları səviyyəsində keçirməyi planlaşdırırıq", - deyə İlham Əliyev bildirib.
Yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə təşəkkür edən AIPS-in prezidenti Canni Merlo çıxışında qurumun 90-cı ildönümünün və 77-ci konqresinin Bakıda keçirilməsini böyük uğur adlandırdı. Dörd il əvvəl Bakıda olduğunu, burada gedən inkişafdan məmnun qaldığını deyən Canni Merlo rəhbərlik etdiyi təşkilatın idmanın inkişafı istiqamətində bir çox işlər gördüyünü, vacib sosial layihələr həyata keçirdiyini diqqətə çatdırdı. O, gələn il Bakıda ilk Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi.
"3,5 il öncə konqresin keçirilmə hüququ Azərbaycana verildikdə bilirdim ki, hər şey çox yaxşı təşkil ediləcək. Bu gün, həqiqətən, bunun şahidi olduq. Hamımız ölkənizin qonaqpərvərliyini bir daha gördük. Bu, gənc jurnalistlərin yetişməsi üçün də yaxşı olacaq", - C. Merlo qeyd edib.
O, Prezident İlham Əliyevə Beynəlxalq İdman Mətbuatı Assosiasiyasının xüsusi xatirə hədiyyəsini təqdim etdi.
Gənclər və idman naziri Azad Rəhimov təşkilatın 90 illik yubileyinə təsadüf edən tədbirin iştirakçılarına ölkəmizin beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi etməsindən, idmançılarımızın Olimpiya Oyunlarında, dünya və Avropa, həmçinin digər yarışlarda qazandığı uğurlar barədə məlumat verib. O, bildirib ki, Azərbaycan gələn il tarixdə ilk dəfə baş tutacaq Avropa Oyunlarını da yüksək səviyyədə keçirəcək.
Tədbir zamanı “Bakı-2015”in də təqdimat mərasimi olub. Burada iştirakçılara yarışa hazırlıq barədə ətraflı məlumat verilib. 180 ölkənin media nümayəndəsi çalışdıqları TV, qəzet və saytda Avropa Oyunlarıyla bağlı məqalə dərc edib.
Konfrans zamanı Azərbaycanda təşkil olunacaq birinci Avropa Oyunlarının təqdimatı keçirildi və dünyada idman mediasının vəziyyəti ilə əlaqədar müzakirələr aparıldı. Maliyyə və digər komissiyaların hesabatları dinlənildikdən sonra İcraiyyə Komitəsinin tərkibi yenidən seçilib. Azərbaycan İdman Jurnalistləri Assosiasiyasının (AİJA) prezidenti Eldar İsmayılov İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilmişdir.
Bir sıra mühüm qərarlarla yadda qalan AIPS-in 77-ci konqresinin iştirakçıları Avropa Oyunlarında istifadə olunacaq idman qurğuları, olimpiya şəhərciyi ilə tanış olub. Qonaqlar, eyni zamanda inşası davam etdirilən Olimpiya stadionunun tikintisiylə də maraqlanıb. Mötəbər konqresdə təmsil olunan 180 ölkənin idman jurnalisti gələn il keçiriləcək Avropa Oyunlarında iştirak etməyə dəvət olunub.

ОБОЗРЕВАТЕЛЯМ НА ОБОЗРЕНИЕ
Привыкший к авторитетным спортивным мероприятиям Баку не оставил без внимания и освещающих их журналистов. В столице Азербайджана прошел 77-й конгресс Международной ассоциации спортивной прессы (AIPS), который совпал с 90-летием этой структуры. В Баку на конгресс приехали представители СМИ из 180 стран мира.
На приеме в честь участников 77-го конгресса AIPS президент Азербайджана поздравил ассоциацию с 90-летием и отметил, что проведение этого мероприятия в Баку имеет большое значение, в том числе с точки зрения возможности представления страны.
Он отметил, что за 22 года независимости Азербайджан добился в целом больших успехов, что в полной мере относится и к достижениям в сфере развития спорта и поддержки олимпийского движения.
"Мы организовали в Азербайджане многочисленные международные соревнования, в том числе чемпионаты мира и Европы. Наши спортсмены добились хороших результатов на международной арене. Впервые в летних Олимпийских играх мы приняли участие в 1996 году. Тогда мы завоевали всего лишь одну медаль. На последних Олимпийских играх в Лондоне мы завоевали 10 медалей, две из которых - золотые. Мы заняли 30-е место среди более 200 стран. Это является проявлением развития спорта, отношения государственных и общественных организаций к развитию спорта", - сказал И.Алиев.
Он отметил, что вложены инвестиции в развитие спортивной инфраструктуры, полностью уничтоженной в первые годы независимости, построено более 40 олимпийских центров, и этот процесс все еще продолжается.
"Как вам известно, в следующем году мы будем принимать первые Европейские игры. Это большая ответственность и задача. Вместе с тем это возможность представить нашу страну, а также продемонстрировать, что благодаря соответствующей политике, обязательствам, твердой политической воле можно провести первые Европейские игры в стране, относительно недавно появившейся на политической карте. Мы планируем провести эти Игры на уровне летних Олимпийских игр", - сказал президент Азербайджана.
Президент AIPS Джанни Мерло в своем выступлении высоко оценил уровень организации          90-летия структуры и 77-го конгресса. Он отметил, что возглавляемая им ассоциация реализует много мер для развития спорта, в том числе и социальной направленности. Он выразил уверенность в высоком уровне проведения предстоящих в следующем году в Баку I Европейских игр.
"Когда 3,5 года назад Азербайджан получил право на проведение конгресса, я был уверен, что все будет очень хорошо организовано. И сегодня мы в этом убедились. Мы увидели гостеприимство вашей страны", - сказал Дж.Мерло.
Он преподнес президенту Ильхаму Алиеву специальный памятный подарок Международной ассоциации спортивной прессы.
Министр молодежи и спорта Азербайджана Азад Рагимов проинформировал участников конгресса о проведении в стране международных соревнований, успехах азербайджанских спортсменов на Олимпийских играх, чемпионах мира и Европы и других турнирах, сказал, что в следующем году в Азербайджане впервые пройдут Европейские игры, которые будут организованы на самом высоком уровне.
В ходе конгресса была проведена презентация Европейских игр "Баку-2015", представлена подробная информация о подготовке к ним. В результате статьи, сюжеты и сообщения о первых Европейских играх были опубликованы на страницах СМИ 180 стран.
В ходе конгресса обсуждалось состояние спортивной прессы в мире, утверждены отчеты финансовой и других комиссий, избран новый состав исполнительного комитета AIPS, в состав которого также вошел президент Ассоциации спортивной журналистики Азербайджана Эльдар Исмайлов.
Участники конгресса AIPS ознакомились со спортивными аренами, где пройдут соревнования Европейских игр, и олимпийским городком, со строительством Олимпийского стадиона. Участвующие в представительном конгрессе журналисты из 180 стран получили приглашение на предстоящие в следующем году Европейские игры.