Çərşənbə axşamı, 16:20
Azərbaycanlı bəstəkar, dirijor və publisist Əfrasiyab Bədəlbəylinin anadan olmasının 107-ci ildönümü tamam olub
XIX əsrin sonları, XX əsrin əvvəlləri bizə bir çox şəxsiyyətlər - milli teatr və operanın yaradıcılarını bəxş edib. Şübhəsiz ki, ilk opera müğənnisi Şövkət Ələkbərova, ilk operanın yaradıcısı Üzeyir Hacıbəyov, ilk peşəkar teatrın banisi Həsən bəy Zərdabi və digər mədəniyyət korifeyləri hər kəsə yaxşı tanışdır və onların xidmətləri danılmazdır. Amma estafeti ələ alaraq incəsənəti növbəti nəsillərə daşımış şəxslər də sadalanan insanlardan az diqqətə layiq deyillər.
Musiqi xəttilə
Əfrasiyab Bədəlbəylinin ailə və tərbiyə baxımdan bəxti gətirib. Onun atası tanınmış maarifçi Bədəlbəy Bədəlbəyli əslən Qarabağ zadəganlarından olub, bütün həyatını oxumaq imkanı olmayan adi insanlara təhsil almasına  həsr edib. Əfrasiyab uşaq yaşlarından dövrün ən görkəmli şəxslərinin əhatəsində olub. Onlardan biri də Əfrasiyabın yaxın qohumu Üzeyir Hacıbəyov idi. Bu, Bədəlbəylinin gələcək taleyini müəyyənləşdirən, onu musiqi ənənələrinin layiqli davamçısına çevirən amil oldu.
Bədəlbəyli nəhəng yaradıcılıq həyatına 1920-ci ildə "Sevil", "Siyavuş", "Fərhad və Şirin", "Hacı Qara" və digər pyeslərə musiqi müşayiəti yazmaqla başlayıb. Sonralar "Xalq qəzəbi", "Nizami", "Söyüdlər ağlamaz" operaları, "Qız qalası" başda olmaqla, bir neçə simfonik poema və balet meydana çıxdı. Bu, Azərbaycan tarixinin ilk baleti idi.
Ə.Bədəlbəyli yalnız Azərbaycanda deyil, bütünlükdə İttifaqda nəhəng tamaşaçı rəğbəti qazanıb. Baletdə gözəl Gülyanaq rolunu Leyla Vəkilova oynayırdı. Vəkilova onu kifayət qədər geniş repertuarı içərisində ən sevimli rolu adlandırırdı. O, bu rolda inanılmaz dərəcədə dərin dramatizm, dolğun hisslər ifadə edə bilirdi: həm Polşada olan məhəbbətini, həm ayrılığın verdiyi acını. Bu dramatik baletin kulminasiyası, əlbəttə ki, finalda Qız qalasındakı qısa, lakin emosional səhnəcik idi.
Bədəlbəyli və Hacıbəyov
Bədəlbəyli özündə sadəcə varisliyi hiss etmirdi, burada söhbət, güman ki, məsuliyyətdən gedirdi. Hacıbəyov hər zaman onun əsas müəllimi olaraq qaldı. O, dahi ustada çox əsər həsr edib. Bədəlbəylinin varis kimi məsuliyyəti onun bir  çox fikirlərində özünü göstərir. Məsələn, Bədəlbəyli 1965-ci ildə yazırdı: "Bir çox həmyaşıdlarım kimi, mən də Azərbaycan musiqisinin klassiki Üzeyir Hacıbəyovun dövründə yaşamış, onunla çox söhbətləşmişəm. Məndə qəribə bir hiss var. Çünki nə vaxt ki "Azərbaycan musiqisinin klassiki" sözünü işlədirsən, adətən, təsəvvürə əynində uzun xalat, başında əmmamə olan mövlanə Səfiəddin Urməvi  və ya Hacı Abdul-Qadir Marağayi gəlir. Onların görkəmləri, məsələn, Nizaminin və ya Füzulinin heykəllərindən bizə tanış olan formada assosiasiya olunur - onlar, sanki, qeyri-adi, əlçatmaz, əzəmətlidirlər...".
Bəstəkar musiqiyə onun tarixi perspektivi nöqteyi-nəzərindən yanaşırdı. Söhbət banilərdən gedirsə, sənin rəssam fantaziyan isə tarixi süjetlərlə zəngindirsə, başqa cür ola da bilməzdi.
Bəstəkarın xatirələrində musiqi-mədəni varislik kontekstində musiqi nəsillərinin bir-birini dəyişməsi mövzusuna tez-tez rast gəlinir. Məsələn, o, avtobioqrafik oçerklərində 1925-ci ilin yayında Üzeyir Hacıbəyovun Gürcüstanın Semi adlanan kurort zonasındakı bağ evində qonaq qalmasından yazır. Bədəlbəylinin yazdığına görə, o zaman səhər yeməyindən sonra oraya toplaşanlar Hacıbəyovun harmoniya üzrə hazırladığı yeni vəzifələrin müzakirəsi üçün masa ətrafına yığışıblar. O, həmin dövrdə Hacıbəyovun harmoniya üzrə dərslik üzərində işlədiyini xatırlayır. Müslüm Maqomayev öz ailəsilə birlikdə Ü.Hacıbəyovun bağ evinin yaxınlığında yaşayırmış: "Qohumlar hər gün Üzeyir bəyin sevimli söyüd ağacının kölgəsinə yığışaraq Azərbaycan musiqisinin inkişaf yollarına, ümumilikdə opera sənətinə dair qızğın müzakirələr aparırdılar. Onlar, o dövrdə musiqi dairələrində, Bakı qəzetlərinin səhifələrində müzakirə olunan problemlərlə bağlı diskussiyanı, bir növ, burada davam etdirirdilər".
Musiqi terminlərinin unifikasiyası
Əfrasiyab Bədəlbəyli universitetin Şərq fakültəsini "dilçilik" ixtisası üzrə bitirmişdi; o, yalnız musiqi nəzəriyyəsi və tarixini əla bilmirdi. Bədəlbəyli rus və şərq dillərini də bilir, istər rus, istərsə də Qərb ədəbiyyatından əla baş çıxarırdı. Bədəlbəylinin dilçilik sahəsindəki bilikləri onun 1952-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyası yanında İslahat Komitəsi tərəfindən doğma Azərbaycan dilinin orfoqrafiyasının qəbulunda fəal iştirak etmək imkanı vermişdi. Bundan başqa, Ə.Bədəlbəylinin bəstəkar, tərcüməçi, tənqidçi, publisist kimi böyük təcrübəsi terminologiya ilə bağlı araşdırmalarda, bu sahədə uğurlar əldə etməsində onu kömək edib.
Sonralar Bədəlbəyli Azərbaycan operasının akademik təşəkkülünə və inkişafına da böyük töhfələr verib. O, yalnız libretto yazmaqla kifayətlənmirdi, həm də musiqiyə dair bir neçə kitab buraxmışdı. Bədəlbəylinin işləri arasında ən əhəmiyyətlisi "İzahlı monoqrafik musiqi lüğəti"dir (1969). Müəllif orada musiqi terminlərini Azərbaycan dili üçün milli musiqi ənənələrini nəzərə almaqla, vahid şəklə salıb. Bəstəkarın özü bu işinin önəmini belə izah edirdi: "Musiqi mədəniyyətinin tarixi və nəzəriyyəsi haqqında Azərbaycan dilində ədəbiyyatın çatışmaması, musiqi dərsliklərində terminologiyadan istifadədəki qarışıqlıq, dövri mətbuatda və radio verilişlərində eyni musiqi anlayışlarının müxtəlif cür izah olunması, not nəşrlərində rast gəlinən formal tərcümələr musiqi terminlərinin vahid şəklə salınması zərurətini yaradır, bunu musiqi həyatımızın, musiqi təcrübəmizin həlli son dərəcə vacib olan probleminə çevirir".
Bu gün Əfrasiyab Bədəlbəylinin işləri milli musiqi mədəniyyətinin gələcək inkişafı işinin əsaslarından biridir. Onun kitablarından estafeti ələ almaq iqtidarında olan bir neçə musiqiçi, bəstəkar, dirijor nəsli çox şeylər öyrənib.

PASSING ON THE BATON OF ART
It is 107 years since the birth of the Azerbaijani composer, conductor and music critic, Afrasiyab Badalbayli
The end of the 19th and beginning of the 20th centuries provided us with many great names, founders of our national theatre and opera. Without doubt, the names of Sovkat Mammadova, the first opera singer; Uzeyir Hacibayov, the creator of the first operas; Hasanbay Zardabi, the founder of the first professional theatre, as well as many other luminaries of culture are well known to everyone and their achievements are indisputable. However, those who were able to pick up the baton and carry the torch of the arts for future generations are deserving of as much attention.
Along the musical line
Afrasiyab Badalbayli was fortunate in both his family and upbringing. His father was the celebrated teacher Badal bay Badalbayli, a Karabakh nobleman by birth who, nevertheless, devoted all his life to educating ordinary people who were denied the opportunity of studying. From early childhood Afrasiyab enjoyed the company of the most outstanding people of their time. One such was his first cousin once removed, Uzeyir Hacibayov. This determined Badalbayli's fate and made him a worthy successor to a musical tradition.
Badalbayli began his great career in the arts in the 1920s by composing the musical accompaniment to such songs as "Sevil", "Siyavus", "Farhad and Sirin", "Haci Qara" and many others. These were followed by the operas "The Popular Rage", "Nizami", "Willows don't Weep" and a number of symphonic poems and ballets, the most important of which was the ballet "Maiden Tower". This was the first ballet in Azerbaijani history.
He was a great hit with audiences not only in Azerbaijan but all over the Soviet Union. The part of the beauty Gulyanag in the ballet was performed by Leyla Vakilova and, as she often used to say, this was her favourite part in the whole vast repertoire. She played this part with incredibly profound dramatic effect, showing a complete range of feelings, from love for Polad to the pain of separation. The climax of this dramatic ballet, of course, is the final brief, but emotionally charged scene on the Maiden Tower.
Badalbayli and Hacibayov
Badalbayli did not just have a sense of continuity: this would have been too presumptuous of him. It was more a question of responsibility. Hacibayov was always his main teacher and he devoted a great deal of time to the great master. And his responsibility as a successor shines through much of his work. For example, in 1965 Badalbayli wrote: "Like many of my peers, I was a contemporary of that classic of Azerbaijani music, Uzeyir Hacibayov and I spent time in his company. A strange feeling comes over me, because when one speaks about 'a classic of Azerbaijani music' one usually conjures up an image of movlana by Safiyyuddin Urmevi or Haci Abdulqadir Meragi, wearing long smocks with turbans on their heads. One associates them with the memorials to Nizami or Fizuli: they have a somewhat strange, inaccessible and majestic aspect…"
The composer regarded music in all its broad historical perspective. How could it be otherwise, when you are dealing with founding-fathers and your artistic toolbox is full of historical subjects.
The subject of the change of musical generations in the context of continuing musical-cultural development is often encountered in the composer's reminiscences. For example, in his autobiographical sketches he wrote that in the summer of 1925 he visited Uzeyir Hacibayov's country house in the Georgian resort of Tsemi, and after lunch all the members of the family sat down at the table to solve the latest tasks on harmony that Hacibeyov had set the previous day. Badalbeyli recalls that at the time Uzeyir was working hard compiling a text book on harmony. Near Hacibayov's house Muslim Magomayev was on holiday with his family. "Gathering every day under the shade of Uzeyir's favourite pine tree, his in-laws would hold a lively discussion about ways of developing Azerbaijani music and opera in general, as it were continuing in private the discussion of problems which had been held in music circles and in the Baku press," the composer recalls.
The unification of musical terms
Afrasiyab Badalbayli graduated from the university's oriental faculty in "linguistics"; he was not only a real expert in musical theory and history, but he also spoke Russian and oriental languages and was well versed in Russian and western literature. His knowledge as a linguist helped him play an active part in the adoption of the orthography of his native Azeri language by the reform committee of the Azerbaijani Academy of Sciences in 1952. In addition, the immense experience he had acquired as a composer, translator, critic and publicist helped him in his quest for terminology and achievements in this field.
Later he made a significant contribution to the academic establishment of Azerbaijani opera. Badalbayli not only wrote librettos but also published several books on music. His most important work was "Monographic Musical Dictionary" (1969). In it he unified musical terms for the Azeri language taking into account ethnic musical traditions. The composer himself explained the importance of his work as follows: "The shortage of literature in the Azeri language about the history and theory of music, the indiscriminate use of terminology in music textbooks and different interpretations of the same musical concepts in the printed media and radio programmes and formal translations encountered in the texts of printed music demand a unification of music terms and highlight this problem as an urgent task of our musical life and musical practice."
Today his work is fundamental in the further development of ethnic musical art. More than one generation of musicians, composers, conductors, those able to take up the baton are learning from his books.