NƏDİR ARADIĞI UZAQ DİYARDA?
Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisi, rəsmi desək, Uruqvay Şərq Respublikası Prezident Administrasiyasının dövlət katibi Diyeqo Kanepanın Bakıya səfərində əsas məqsəd Azərbaycanla hərtərəfli əməkdaşlığın canlandırılması idi. Kanepa yanvarın 19-da Azərbaycan prezidenti ilə keçirdiyi görüşdə açıq şəkildə bildirib ki, Uruqvayın dövlət başçısı və hökuməti ona Azərbaycanla ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişafı, əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsinin aparılmasına dair birbaşa tapşırıqlar verib.
Bundan başqa, görüşdə uruqvaylı elçi Uruqvay prezidenti Xose Muxicanın şəxsi məktubunu Azərbaycanın dövlət başçısına təqdim edib. Məktubun məzmunu rəsmən açıqlanmasa da, orada nədən bəhs edildiyini təxmin etmək çətin deyil. İki ölkə arasında son dövrlərdəki münasibətin təhlili belə düşünməyə əsas verir ki, bu Cənubi Amerika ölkəsi Azərbaycanla münasibətlərin yaxşılaşdırılmasında israrlıdır və bunun üçün ikitərəfli münasibətlərdəki bəzi siyasi xarakterli problemləri aradan qaldırmağa hazırdır.
"Ümid edirəm ki, münasibətlərimiz bundan sonra da dərinləşəcək. Fikrimcə, bunun üçün bütün lazımi şərait var. Ümid edirəm ki, ölkələrimiz yaxın keçmişdə yaşanmış anlaşılmazlıqları tez bir zamanda geridə qoya biləcək", - deyə Uruqvay parlamentinin deputatı Daniel Martines bizə açıqlamasında bildirib. Qeyd edək ki, uruqvaylı parlamentarinin nəzərdə tutduğu "anlaşılmazlıq" iki ölkə arasında inkişaf mərhələsinə yenicə qədəm qoymuş ikitərəfli münasibətləri həqiqətən də pozub. Söhbət Uruqvay Nümayəndələr Palatasının sədri Xorxe Orrikonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağa gözlənilməz səfərindən gedir. Orriko, hətta separatçı rejimin təmsilçilərinə beynəlxalq aləmin Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi saydığı bu regionun müstəqilliyinin rəsmi Montevideo tərəfindən tanınması istiqamətində çalışacağını da vəd edib. Uruqvayın dünyada "erməni soyqırımı"nı  tanımış ilk ölkə olduğunu (1965-ci ildə) nəzərə alsaq, onlardan  nə desən gözləmək olar? Azərbaycan ekspertlərinə  uruqvaylı deputatların sözügedən səfərinin motivləri tam aydın olsa da (ənənəvi olaraq Latın Amerikasında güclü olan erməni diasporu separatçı rejimi legitimləşdirmək üçün işğal etdiyi ərazilərə bu cür səfərləri təşkil etməyə aludədirlər), rəsmi Bakı Uruqvay tərəfinin bu düşünülməmiş addımına son dərəcə ciddi yanaşaraq, okeanın o tayına etiraz notası göndərib. Nəticədə Uruqvay hökuməti notaya bir müddət sonra verdiyi cavabda insidenti "yumşaltmağa" çalışıb. Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisinin Bakıya səfərinə də məhz bu konteksdə yanaşılmalıdır. Göründüyü kimi, Uruqvay hökuməti öz regionunun lokomotivi olan iqtisadi cəhətdən güclü Azərbaycanla əməkdaşlığın erməni diasporu və ayrı-ayrı parlamentarilərin tamahkar maraqlarından daha vacib olduğunu anlayıb. Güman ki, Diyeqo Kanepa da Bakıya səfəri zamanı Azərbaycan rəhbərliyini onun ölkəsi üçün dövlət maraqlarının hər şeydən yüksəkdə dayandığına inandırmağa çalışıb.
Bakıda keçirdiyi görüşlərdə Kanepa Azərbaycan rəhbərliyini buna inandırmaq, ikitərəfli əməkdaşlığı siyasi müstəvidən iqtisadi müstəviyə keçirmək üçün əlindən gələni edib. Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada reallaşdırılan nəhəng layihələrdən xəbərdar olduğunu deyən qonaq ölkəsinin yaxşı perspektivlərə malik ən müxtəlif sahələrdə Azərbaycanla ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Xarici İşlər Nazirliyində uruqvaylı qonağın nəzərinə çatdırılıb ki, investisiya yatırılması üçün daha məqsədəuyğun sahələrin öyrənilməsi vacibdir. Uruqvay tərəfini maraqlandıran əsas məqam məhz Azərbaycan investisiyasıdır. Görünür, iqtisadi baxımdan çətin dövrlərini yaşayan Uruqvayda uzaq olsa da, iqtisadi baxımdan çox perspektivli olan Cənubi Qafqaz respublikasının investisiya potensialı çox xoş təsir bağışlayıb. Üstəlik, Azərbaycanın aralarındakı məsafədən asılı olmayaraq maraqlı ölkəyə hansı həcmdə investisiya yatırmaq iqtidarında olduğunu görmək üçün çox uzağa getməyə ehtiyac yoxdur. Buna ən yaxşı nümunə elə həmin Latın Amerikası qitəsində yerləşən Meksikadır. Bəzi məlumatlara görə, bu ölkədəki Azərbaycan layihələrinin dəyəri təxminən 4 milyard dollardır. Bu nümunə Uruqvayı ruhlandırıb və indi Montevideo ölkə iqtisadiyyatına azərbaycanlı investorların iri həcmdə investisiya yatırmasına ümid edir. Bu ümidlər nədən doğrulmasın? Axı Meksikada olduğu kimi, Uruqvay iqtisadiyyatında da investisiyalara ciddi ehtiyacı olan kənd təsərrüfatı əhəmiyyətli yer turtur.
Bəs Azərbaycanın Uruqvayda investisiya layihələrindən başqa hansı maraqları var? Uruqvay iqtisadiyyatında əsas yerləri kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı (ölkə ərazisinin təxminən, 9/10 hissəsi kənd təsərrüfatı torpaqlarıdır) və balıqçılıq tutur. Ölkənin əsas idxal etdiyi məhsulları isə xam neft və neft məhsulları, sənaye avadanlıqları, kimyavi məhsullardır. Odur ki, geniş neft və neft-kimya sənayesinə malik Azərbaycanla bu sahədə də əməkdaşlıq üçün böyük perspektivlər açılır.
Ötən il tərəflər artıq iqtisadiyyat, energetika, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, informasiya texnologiyaları sahələrində qarşılıqlı sərfəli ticarət və investisiya şərtlərilə əməkdaşlığa dair müzakirələrə başlayıb.
Potensial əməkdaşlığın müxtəlif profili istiqamətlərini də perspektivli saymaq mümkündür. Məsələn, Uruqvay tərəfini Azərbaycanın təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsindəki təcrübəsi cəlb edir. Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisi D.Kanepa Bakıya səfəri zamanı xüsusi olaraq Azərbaycanın fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovla da görüşüb və iki ölkənin müvafiq strukturları arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu söyləyib.
Bütün bunlarla yanaşı, siyasəti də yaddan çıxarmaq olmaz. Son illərdə Latın Amerikası istiqamətində Azərbaycan diplomatiyasının fəallaşdığını görməmək mümkün deyil.
Azərbaycan prezidentinin ölkə diplomatiyasının daha da canlandırılması və onun fəaliyyət sahəsinin genişləndirilməsini qarşıya vəzifə kimi qoyduğunu nəzərə alsaq, Latın Amerikası ölkələrilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Üstəlik söhbət həm də böyük, güclü erməni diasporu və lobbisinin olduğu bir regiondan gedir. Qarşıya qoyulmuş bu vəzifə nəticəsində 2012-ci ildə Azərbaycanın xarici siyasət idarəsi əvvəllər əlaqələrin, münasibətlərin o qədər də geniş olmadığı region - Latın Amerikası ilə əmkdaşlığın gücləndirilməsinə başlayıb. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Kolumbiya, Argentina, Uruqvay və Peruya 2012-ci ilin yayında etdiyi səfərlər son dərəcə məhsuldar keçib.  Azərbaycanın bu regionla münasibətləri gücləndirməkdə qərarlı olduğunu XİN başçısının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibi də göstərirdi. E.Məmmədyarovla birlikdə Latın Amerikasına İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (Azpromo), nümayəndələri, həmçinin respublikanın işgüzar dairələrinin nümayəndələri də yollanmışdılar. Səfər zamanı Azərbaycanın nümayəndə heyəti Uruqvay da daxil olmaqla, Latın Amerikası ölkələrində bir sıra ikitərəfli biznes-forumlarda iştirak edib. Bunu tərəflərin münasibətlərin dərinləşdirilməsi və genişləndirilməsinə olan qarşılıqlı marağının təsdiqi də saymaq olar. Bundan başqa, tərəflər perspektivdə ikitərəfli əməkdaşlığın canlandırılması istiqamətlərini müəyyənləşdirən vacib ikitərəfli razılaşmalar əldə ediblər. Belə sənədlər arasında Azərbaycan-Uruqvay parlamentlərarası dostluq qruppunun yaradılmasına dair razılaşma da var. Yeri gəlmişkən, bu razılaşmanı elə həmin Xorxe Orriko imzalayıb.
Montevideoya səfər zamanı Azərbaycanın XİN başçısının Uruqvay prezidenti Xose Muxica tərəfindən qəbul edilməsi də təsadüf deyil. Görüşdə prezident iki ölkə arasında əməkdaşlığın intensivləşdiriləcəyinə ümidini dilə gətirib. Yeri gəlmişkən, həmin görüşdə Xose Muxicaya azərbaycanlı həmkarının məktubu da təqdim edilib. Məktubda o, Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət olunub.
"Düşünürəm ki, Uruqvay Azərbaycanla yaxşı və möhkəm münasibətlər qura bilər", - deyə Uruqvayın Nümayəndələr Palatasının beynəlxalq münasibətlər daimi komissiyasının sədri Mario Xayme Trobo bildirib: "Ölkələrimiz 1992-ci ildən diplomatik münasibətlərə malikdir. Bu yaxınlarda Azərbaycanın xarici işlər naziri Uruqvaya səfər edib və artıq dövlət başçıları və parlamentlər səviyyəsində görüşlərin təşkilinin vaxtıdır. Ölkələrimiz coğrafi baxımdan bir-birindən uzaqda yerləşsə də, qloballaşma dövründə biz yaxınlaşırıq. Bütünlükdə Qafqazda olduğu kimi, Azərbaycanın da inkişaf potensialı Latın Amerikasına, xüsusilə Uruqvaya yaxşı perspektivlər vəd edir".
Ötən il hökumət nümayəndə heyətinin Uruqvaya səfərini təşkil edən Azərbaycan bu ölkəyə və qismən bu materikə olan marağını açıq şəkildə ortaya qoyub. İndi son söz artıq Uruqvayındır: bu ölkə öz siyasətində ayrı-ayrı siyasi qrupların marağını deyil, özünün dövlətçilik və iqtisadi maraqlarını əsas götürdüyünü sübut etməlidir. Üstəlik, uruqvaylı diplomatların adından yayılan bəyanatların hər zaman həqiqət olduğunu söyləmək də mümkün deyil (Ermənistan KİV-in yazdığına görə, guya Uruqvayın XİN başçısı Luisu Almaqronun Dağlıq Qarabağın müstəqil olmasının vacibliyi bildirib. Lakin sonradan bu, Uruqvay tərəfindən təkzib edilib). Bu üzdən Uruqvay Prezident Administrasiyası rəsmisinin bu yaxınlarda Bakıya etdiyi səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin canlanmasında ilk qaranquş olduğunu düşünmək mümkündür.

WHAT IS HE LOOKING FOR IN A DISTANT COUNTRY?
The intensification of comprehensive cooperation with Azerbaijan became the leitmotif of the visit to Baku by the special envoy of the president of Uruguay, or officially the Oriental Republic of Uruguay, Secretary of the Presidential Office Diego Canepa. At a meeting with the president of Azerbaijan on 19 January, Diego Canepa, without further ado, said the president and the government of Uruguay had given him a direct order to exchange views on the development of bilateral and multilateral relations with Azerbaijan and prospects for cooperation.
Moreover, during the meeting, the Uruguayan envoy gave the Azerbaijani head of state a personal message from Uruguay's President Jose Mujica. Although its content was not officially publicized, its essence is easy to guess. Analysis of relations between the two countries in the recent period suggests that the South American country is serious about enhancing relations with Azerbaijan and to this end, is ready to eliminate some of the problems of a political nature, which appeared in bilateral relations.
"I hope that our relationship will continue to deepen. In my view, all conditions are right for that, and I hope that our countries can quickly overcome the misunderstanding that occurred in the recent past," Uruguayan MP Daniel Martinez told us. The "misunderstanding", which the South American MP mentioned, really seriously marred bilateral relations that had only just entered a stage of active development. We are talking about an unexpected visit to Armenian-occupied Nagornyy Karabakh by a delegation headed by the chairman of the House of Representatives of Uruguay Parliament Jorge Orrico, who even promised at meetings with representatives of the local separatist regime to work on the recognition by Montevideo of the independence of the region, which is considered an integral part of Azerbaijan at the international level. What else can be expected if they were the first in the world to recognize the "Armenian genocide" in 1965? Although the reasons for the visit of the Uruguayan deputies were obvious to the expert community of Azerbaijan (the Armenian diaspora, which is traditionally strong in Latin America, constantly uses all sorts of ways to encourage visits to the occupied lands of Azerbaijan in an attempt to legitimize the separatist regime), Baku took this ill-considered step by the Uruguayan side seriously and sent a note of protest to the other side of the ocean. Later, in response to the note, the authorities of Uruguay tried to smooth over the incident. The latest visit by the special envoy of the Uruguayan president should be seen in this light. As can be seen, the Uruguayan authorities realized that partnership with economically strong Azerbaijan, which is the locomotive of the region, is much more important than the selfish interests of the Armenian diaspora and individual parliamentarians. Apparently, during the visit Diego Canepa tried to assure the leadership of Azerbaijan that state interests are above everything else for his country.
At meetings in Baku, Canepa made every effort to assure the Azerbaijani government of this and move bilateral cooperation from the political into the economic sphere. In particular, he noted that he had extensive information about major projects being implemented in the South Caucasus and Central Asia and said that his country is interested in expanding bilateral ties in various fields that have good prospects. The Foreign Ministry stressed to the Uruguayan guest the importance of studying areas that are most appropriate for investment. Azerbaijani investments are the main subject of interest to the Uruguayan side. Experiencing difficult times in the economy, Uruguay seems to be really impressed with the investment potential of the distant, but economically very promising South Caucasian republic. Moreover, you do not have to look far for examples of the size of investment Azerbaijan is able to make in a country of interest regardless of its location. A graphic example is Mexico, which is located in the same Latin American continent. According to some reports, the cost of Azerbaijani projects in this country is about $ 4 billion. Montevideo is encouraged by this example and seriously expects large Azerbaijani investments in the Uruguayan economy. Why not entertain such hopes - after all, a significant role in the economy of Uruguay, as well as Mexico, is played by agriculture, which is in dire need of investment.
And what is the interest of Azerbaijan in Uruguay apart from investment projects? Uruguay's economy is oriented to the export of agricultural produce (agricultural land covers about 9/10 of the country) and fishing. The basis of the country's imports is crude oil and petroleum products, industrial machinery and equipment, chemical products, and there are also broad prospects for cooperation with Azerbaijan here with its oil and petrochemical industry.
Last year, the parties began to discuss possibilities of cooperation in the economy, energy, agriculture, pharmaceuticals and information technology on mutually beneficial trade and investment conditions.
A variety of specialized areas of potential cooperation can also be considered promising. For example, the Uruguayan side is attracted by Azerbaijan's experience in disaster management. During his visit to Baku, the Uruguayan president's envoy Canepa specifically met with Azerbaijani Emergencies Minister Kamaladdin Heydarov and noted the presence of good opportunities for the development of relations between the state structures of the two countries.
However, we cannot forget about politics either. In recent years, one cannot ignore the activities of Azerbaijani diplomacy in Latin America.
Increasing interaction with Latin America is of particular importance, given that the Azerbaijani president sets the task to further strengthen Azerbaijan's diplomacy and expand the geography of its activities, especially when it comes to a region with a large and strong Armenian diaspora and lobby. As a result, in 2012, the Foreign Ministry of Azerbaijan seriously engaged in strengthening ties with Latin America - a region with which relations were not particularly active. Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov's official visit to Colombia, Argentina, Uruguay and Peru in the summer of 2012 was extremely productive. Azerbaijan's serious intention to strengthen relations with the region is proved by the fact that the delegation headed by the foreign minister included representatives of the Ministry of Economic Development, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO), as well as representatives of the republic's business circles. During this tour, the Azerbaijani delegation took part in bilateral business forums, including in Uruguay, which confirmed the parties' mutual interest in deepening and expanding relations. In addition, the parties signed significant bilateral agreements defining the spheres in which bilateral cooperation will intensify in the future. Among the documents is an agreement on the establishment of the Azerbaijan-Uruguay Inter-Parliamentary Friendship Group, which was signed, by the way, by the same infamous Jorge Orrico.
It is not by chance that during his visit to Montevideo, the Azerbaijani foreign minister was received by Uruguayan President Jose Mujica. At the meeting, the president expressed hope for intensification of cooperation between the two countries, and, by the way, received an invitation from his Azerbaijani counterpart to pay an official visit to Azerbaijan.
"I think that Uruguay can develop good and strong relations with Azerbaijan," said the chairman of the Standing Commission on Foreign Affairs of the Uruguayan House of Representatives, Jaime Mario Trobo. "Our countries have maintained diplomatic relations since 1992. The Azerbaijani foreign minister recently visited Uruguay, and it's time to meet at the level of heads of state and parliaments. Although our countries are geographically distant from each other, in the context of globalization, we are getting closer, and the development potential of Azerbaijan, as well as the entire Caucasus region, promises good prospects for Latin America and especially Uruguay."
Having organized a visit to Uruguay by a representative delegation last year, Azerbaijan made it clear that it is interested in this country and the continent in particular. Now the word rests with the Uruguayan side and its determination to show in practice that the country's policy is primarily driven by state and in particular economic interests rather than the political considerations of individual political groups, especially as statements attributed to Uruguayan diplomats are not always true (a good example is the statement attributed by the Armenian media to Uruguayan Foreign Minister Luis Almagro that Nagornyy Karabakh should be independent - this was later denied by the Uruguayan side). Therefore, we should expect that the recent visit of the state secretary of the Uruguayan presidential administration is the first sign of enhancing relations between the two countries.