NƏDİR ARADIĞI UZAQ DİYARDA?
Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisi, rəsmi desək, Uruqvay Şərq Respublikası Prezident Administrasiyasının dövlət katibi Diyeqo Kanepanın Bakıya səfərində əsas məqsəd Azərbaycanla hərtərəfli əməkdaşlığın canlandırılması idi. Kanepa yanvarın 19-da Azərbaycan prezidenti ilə keçirdiyi görüşdə açıq şəkildə bildirib ki, Uruqvayın dövlət başçısı və hökuməti ona Azərbaycanla ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin inkişafı, əməkdaşlığın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsinin aparılmasına dair birbaşa tapşırıqlar verib.
Bundan başqa, görüşdə uruqvaylı elçi Uruqvay prezidenti Xose Muxicanın şəxsi məktubunu Azərbaycanın dövlət başçısına təqdim edib. Məktubun məzmunu rəsmən açıqlanmasa da, orada nədən bəhs edildiyini təxmin etmək çətin deyil. İki ölkə arasında son dövrlərdəki münasibətin təhlili belə düşünməyə əsas verir ki, bu Cənubi Amerika ölkəsi Azərbaycanla münasibətlərin yaxşılaşdırılmasında israrlıdır və bunun üçün ikitərəfli münasibətlərdəki bəzi siyasi xarakterli problemləri aradan qaldırmağa hazırdır.
"Ümid edirəm ki, münasibətlərimiz bundan sonra da dərinləşəcək. Fikrimcə, bunun üçün bütün lazımi şərait var. Ümid edirəm ki, ölkələrimiz yaxın keçmişdə yaşanmış anlaşılmazlıqları tez bir zamanda geridə qoya biləcək", - deyə Uruqvay parlamentinin deputatı Daniel Martines bizə açıqlamasında bildirib. Qeyd edək ki, uruqvaylı parlamentarinin nəzərdə tutduğu "anlaşılmazlıq" iki ölkə arasında inkişaf mərhələsinə yenicə qədəm qoymuş ikitərəfli münasibətləri həqiqətən də pozub. Söhbət Uruqvay Nümayəndələr Palatasının sədri Xorxe Orrikonun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağa gözlənilməz səfərindən gedir. Orriko, hətta separatçı rejimin təmsilçilərinə beynəlxalq aləmin Azərbaycanın ayrılmaz hissəsi saydığı bu regionun müstəqilliyinin rəsmi Montevideo tərəfindən tanınması istiqamətində çalışacağını da vəd edib. Uruqvayın dünyada "erməni soyqırımı"nı  tanımış ilk ölkə olduğunu (1965-ci ildə) nəzərə alsaq, onlardan  nə desən gözləmək olar? Azərbaycan ekspertlərinə  uruqvaylı deputatların sözügedən səfərinin motivləri tam aydın olsa da (ənənəvi olaraq Latın Amerikasında güclü olan erməni diasporu separatçı rejimi legitimləşdirmək üçün işğal etdiyi ərazilərə bu cür səfərləri təşkil etməyə aludədirlər), rəsmi Bakı Uruqvay tərəfinin bu düşünülməmiş addımına son dərəcə ciddi yanaşaraq, okeanın o tayına etiraz notası göndərib. Nəticədə Uruqvay hökuməti notaya bir müddət sonra verdiyi cavabda insidenti "yumşaltmağa" çalışıb. Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisinin Bakıya səfərinə də məhz bu konteksdə yanaşılmalıdır. Göründüyü kimi, Uruqvay hökuməti öz regionunun lokomotivi olan iqtisadi cəhətdən güclü Azərbaycanla əməkdaşlığın erməni diasporu və ayrı-ayrı parlamentarilərin tamahkar maraqlarından daha vacib olduğunu anlayıb. Güman ki, Diyeqo Kanepa da Bakıya səfəri zamanı Azərbaycan rəhbərliyini onun ölkəsi üçün dövlət maraqlarının hər şeydən yüksəkdə dayandığına inandırmağa çalışıb.
Bakıda keçirdiyi görüşlərdə Kanepa Azərbaycan rəhbərliyini buna inandırmaq, ikitərəfli əməkdaşlığı siyasi müstəvidən iqtisadi müstəviyə keçirmək üçün əlindən gələni edib. Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyada reallaşdırılan nəhəng layihələrdən xəbərdar olduğunu deyən qonaq ölkəsinin yaxşı perspektivlərə malik ən müxtəlif sahələrdə Azərbaycanla ikitərəfli əlaqələrin genişləndirilməsində maraqlı olduğunu söyləyib.
Xarici İşlər Nazirliyində uruqvaylı qonağın nəzərinə çatdırılıb ki, investisiya yatırılması üçün daha məqsədəuyğun sahələrin öyrənilməsi vacibdir. Uruqvay tərəfini maraqlandıran əsas məqam məhz Azərbaycan investisiyasıdır. Görünür, iqtisadi baxımdan çətin dövrlərini yaşayan Uruqvayda uzaq olsa da, iqtisadi baxımdan çox perspektivli olan Cənubi Qafqaz respublikasının investisiya potensialı çox xoş təsir bağışlayıb. Üstəlik, Azərbaycanın aralarındakı məsafədən asılı olmayaraq maraqlı ölkəyə hansı həcmdə investisiya yatırmaq iqtidarında olduğunu görmək üçün çox uzağa getməyə ehtiyac yoxdur. Buna ən yaxşı nümunə elə həmin Latın Amerikası qitəsində yerləşən Meksikadır. Bəzi məlumatlara görə, bu ölkədəki Azərbaycan layihələrinin dəyəri təxminən 4 milyard dollardır. Bu nümunə Uruqvayı ruhlandırıb və indi Montevideo ölkə iqtisadiyyatına azərbaycanlı investorların iri həcmdə investisiya yatırmasına ümid edir. Bu ümidlər nədən doğrulmasın? Axı Meksikada olduğu kimi, Uruqvay iqtisadiyyatında da investisiyalara ciddi ehtiyacı olan kənd təsərrüfatı əhəmiyyətli yer turtur.
Bəs Azərbaycanın Uruqvayda investisiya layihələrindən başqa hansı maraqları var? Uruqvay iqtisadiyyatında əsas yerləri kənd təsərrüfatı məhsullarının ixracı (ölkə ərazisinin təxminən, 9/10 hissəsi kənd təsərrüfatı torpaqlarıdır) və balıqçılıq tutur. Ölkənin əsas idxal etdiyi məhsulları isə xam neft və neft məhsulları, sənaye avadanlıqları, kimyavi məhsullardır. Odur ki, geniş neft və neft-kimya sənayesinə malik Azərbaycanla bu sahədə də əməkdaşlıq üçün böyük perspektivlər açılır.
Ötən il tərəflər artıq iqtisadiyyat, energetika, kənd təsərrüfatı, əczaçılıq, informasiya texnologiyaları sahələrində qarşılıqlı sərfəli ticarət və investisiya şərtlərilə əməkdaşlığa dair müzakirələrə başlayıb.
Potensial əməkdaşlığın müxtəlif profili istiqamətlərini də perspektivli saymaq mümkündür. Məsələn, Uruqvay tərəfini Azərbaycanın təbii fəlakətlərin nəticələrinin aradan qaldırılması sahəsindəki təcrübəsi cəlb edir. Uruqvay prezidentinin xüsusi elçisi D.Kanepa Bakıya səfəri zamanı xüsusi olaraq Azərbaycanın fövqəladə hallar naziri Kəmaləddin Heydərovla da görüşüb və iki ölkənin müvafiq strukturları arasında münasibətlərin inkişaf etdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu söyləyib.
Bütün bunlarla yanaşı, siyasəti də yaddan çıxarmaq olmaz. Son illərdə Latın Amerikası istiqamətində Azərbaycan diplomatiyasının fəallaşdığını görməmək mümkün deyil.
Azərbaycan prezidentinin ölkə diplomatiyasının daha da canlandırılması və onun fəaliyyət sahəsinin genişləndirilməsini qarşıya vəzifə kimi qoyduğunu nəzərə alsaq, Latın Amerikası ölkələrilə qarşılıqlı əlaqələrin genişləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Üstəlik söhbət həm də böyük, güclü erməni diasporu və lobbisinin olduğu bir regiondan gedir. Qarşıya qoyulmuş bu vəzifə nəticəsində 2012-ci ildə Azərbaycanın xarici siyasət idarəsi əvvəllər əlaqələrin, münasibətlərin o qədər də geniş olmadığı region - Latın Amerikası ilə əmkdaşlığın gücləndirilməsinə başlayıb. Azərbaycanın xarici işlər naziri Elmar Məmmədyarovun Kolumbiya, Argentina, Uruqvay və Peruya 2012-ci ilin yayında etdiyi səfərlər son dərəcə məhsuldar keçib.  Azərbaycanın bu regionla münasibətləri gücləndirməkdə qərarlı olduğunu XİN başçısının rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin tərkibi də göstərirdi. E.Məmmədyarovla birlikdə Latın Amerikasına İqtisadi İnkişaf Nazirliyi, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (Azpromo), nümayəndələri, həmçinin respublikanın işgüzar dairələrinin nümayəndələri də yollanmışdılar. Səfər zamanı Azərbaycanın nümayəndə heyəti Uruqvay da daxil olmaqla, Latın Amerikası ölkələrində bir sıra ikitərəfli biznes-forumlarda iştirak edib. Bunu tərəflərin münasibətlərin dərinləşdirilməsi və genişləndirilməsinə olan qarşılıqlı marağının təsdiqi də saymaq olar. Bundan başqa, tərəflər perspektivdə ikitərəfli əməkdaşlığın canlandırılması istiqamətlərini müəyyənləşdirən vacib ikitərəfli razılaşmalar əldə ediblər. Belə sənədlər arasında Azərbaycan-Uruqvay parlamentlərarası dostluq qruppunun yaradılmasına dair razılaşma da var. Yeri gəlmişkən, bu razılaşmanı elə həmin Xorxe Orriko imzalayıb.
Montevideoya səfər zamanı Azərbaycanın XİN başçısının Uruqvay prezidenti Xose Muxica tərəfindən qəbul edilməsi də təsadüf deyil. Görüşdə prezident iki ölkə arasında əməkdaşlığın intensivləşdiriləcəyinə ümidini dilə gətirib. Yeri gəlmişkən, həmin görüşdə Xose Muxicaya azərbaycanlı həmkarının məktubu da təqdim edilib. Məktubda o, Azərbaycana rəsmi səfərə dəvət olunub.
"Düşünürəm ki, Uruqvay Azərbaycanla yaxşı və möhkəm münasibətlər qura bilər", - deyə Uruqvayın Nümayəndələr Palatasının beynəlxalq münasibətlər daimi komissiyasının sədri Mario Xayme Trobo bildirib: "Ölkələrimiz 1992-ci ildən diplomatik münasibətlərə malikdir. Bu yaxınlarda Azərbaycanın xarici işlər naziri Uruqvaya səfər edib və artıq dövlət başçıları və parlamentlər səviyyəsində görüşlərin təşkilinin vaxtıdır. Ölkələrimiz coğrafi baxımdan bir-birindən uzaqda yerləşsə də, qloballaşma dövründə biz yaxınlaşırıq. Bütünlükdə Qafqazda olduğu kimi, Azərbaycanın da inkişaf potensialı Latın Amerikasına, xüsusilə Uruqvaya yaxşı perspektivlər vəd edir".
Ötən il hökumət nümayəndə heyətinin Uruqvaya səfərini təşkil edən Azərbaycan bu ölkəyə və qismən bu materikə olan marağını açıq şəkildə ortaya qoyub. İndi son söz artıq Uruqvayındır: bu ölkə öz siyasətində ayrı-ayrı siyasi qrupların marağını deyil, özünün dövlətçilik və iqtisadi maraqlarını əsas götürdüyünü sübut etməlidir. Üstəlik, uruqvaylı diplomatların adından yayılan bəyanatların hər zaman həqiqət olduğunu söyləmək də mümkün deyil (Ermənistan KİV-in yazdığına görə, guya Uruqvayın XİN başçısı Luisu Almaqronun Dağlıq Qarabağın müstəqil olmasının vacibliyi bildirib. Lakin sonradan bu, Uruqvay tərəfindən təkzib edilib). Bu üzdən Uruqvay Prezident Administrasiyası rəsmisinin bu yaxınlarda Bakıya etdiyi səfərin iki ölkə arasında münasibətlərin canlanmasında ilk qaranquş olduğunu düşünmək mümkündür.

ЧТО ИЩЕТ ОН В СТРАНЕ ДАЛЕКОЙ?
Активизация всестороннего сотрудничества с Азербайджаном стала лейтмотивом визита в Баку специального посланника президента Уругвая, а если официально - Восточной Республики Уругвай, госсекретаря администрации президента Диего Канепа. На встрече 19 января с президентом Азербайджана Диего Канепа, не мудрствуя лукаво, заявил, что президент и правительство Уругвая дали ему прямые поручения провести обмен мнениями о развитии двусторонних и многосторонних связей с Азербайджаном и перспективах сотрудничества.
Более того, в ходе встречи уругвайский посланник передал главе азербайджанского государства личное послание президента Уругвая Хосе Мухики. И хотя содержание его официально не было разглашено, о его сути догадаться нетрудно. Анализ отношений двух стран последнего периода позволяет предполагать, что южноамериканская страна всерьез настроена на активизацию отношений с Азербайджаном и для этого готова устранить некоторые проблемы политического характера, появившиеся в двусторонних отношениях.
"Я надеюсь, что наши отношения и впредь будут углубляться. На мой взгляд, для этого есть все условия, и надеюсь, что наши страны смогут быстро преодолеть то недоразумение, которое произошло в недавнем прошлом", - сказал нам депутат уругвайского парламента Даниэль Мартинес. "Недоразумение", о котором упомянул южноамериканский парламентарий, и вправду серьезно омрачило двусторонние отношения, только вступившие на порог активного развития. Речь идет о неожиданном визите в оккупированный армянами Нагорный Карабах делегации, возглавляемой председателем Палаты представителей Уругвая Хорхе Оррико, который на встречах с представителями местного сепаратистского режима даже пообещал поработать над признанием официальным Монтевидео независимости этого региона, на международном уровне считающемся неотъемлемой частью Азербайджана. Чего еще можно ждать, если они первыми в мире, еще в 1965 году, признали "геноцид армян". И хотя экспертному сообществу Азербайджана были очевидны мотивы визита уругвайских депутатов (армянской диаспоре, традиционно сильной на латиноамериканском континенте, не привыкать всяческими способами поощрять посещение оккупированных земель Азербайджана для попытки легитимизации сепаратистского режима), в Баку отнеслись к этому непродуманному шагу уругвайской стороны со всей серьезностью и направили за океан ноту протеста. Позднее официальные власти Уругвая в ответе на ноту попытались сгладить этот инцидент. Последний визит специального посланника президента Уругвая следует рассматривать именно в этом ключе. Как видно, уругвайские власти осознали, что партнерство с экономически сильным Азербайджаном, являющимся локомотивом своего региона, гораздо важней, нежели корыстные интересы армянской диаспоры и отдельно взятых парламентариев. По всей видимости, в ходе визита Диего Канепа попытался заверить руководство Азербайджана, что государственные интересы для его страны превыше всего.
На встречах в Баку Д.Канепа предпринял все усилия, чтобы уверить в этом руководство Азербайджана и переместить двустороннее сотрудничество с политической  плоскости в экономическую. В частности, он заметил, что обладает  обширной информацией об осуществляемых на Южном Кавказе и в Средней Азии крупных проектах, и заявил, что его страна заинтересована в расширении двусторонних связей в самых различных сферах, имеющих хорошие перспективы. В Министерстве иностранных дел уругвайскому гостю подчеркнули важность изучения сфер, которые являются наиболее приемлемыми для инвестиций. Азербайджанские инвестиции - вот главный предмет интереса уругвайской стороны. Переживающий не самые легкие времена в экономике, Уругвай, похоже, и вправду впечатлен инвестиционным потенциалом пусть далекой, но весьма перспективной в экономическом смысле южнокавказской республики. К тому же за примером, какого масштаба инвестиции Азербайджан способен вкладывать в интересующую его страну, независимо от места ее расположения, далеко ходить не надо. Наглядный образец - Мексика, расположенная на том же латиноамериканском континенте. По некоторым данным, стоимость азербайджанских проектов в этой стране составляет около $4 миллиардов. В Монтевидео воодушевлены этим примером и всерьез рассчитывают на крупные вложения азербайджанских инвесторов в уругвайскую экономику. Почему же не питать таких надежд, ведь значительное место в экономике Уругвая, как и Мексики, занимает сельское хозяйство, остро нуждающееся в инвестициях.
А в чем интерес Азербайджана к Уругваю помимо инвестиционных проектов? Экономика Уругвая ориентирована на экспорт продукции сельского хозяйства (сельскохозяйственные земли занимают около 9/10 территории страны) и рыболовства. Основу импорта страны составляют сырая нефть и нефтепродукты, промышленное оборудование, химическая продукция, и здесь для сотрудничества с Азербайджаном с его нефтяной и нефтехимической промышленностью также открываются широкие перспективы.
Стороны в минувшем году уже приступили к обсуждениям возможностей сотрудничества в сфере экономики, энергетики, сельского хозяйства, фармацевтики, информационных технологий на взаимовыгодных торговых и инвестиционных условиях.
Перспективными также можно считать различные профильные направления потенциального сотрудничества. К примеру, уругвайскую сторону привлекает опыт Азербайджана в ликвидации последствий стихийных бедствий. Во время визита в Баку посланник президента Уругвая Д.Канепа специально встретился с министром по чрезвычайным ситуациям Азербайджана Кямаладдином  Гейдаровым и отметил наличие хороших возможностей для развития отношений между соответствующими госструктурами двух стран.
Вместе с тем нельзя забывать и про политику. В последние годы нельзя не заметить активизацию азербайджанской дипломатии в латиноамериканском направлении.
Наращивание взаимодействия со странами Латинской Америки имеет особую значимость, принимая во внимание, что президент Азербайджана ставит задачу по дальнейшей активизации азербайджанской дипломатии и расширению географии ее деятельности. Тем более если речь идет о регионе с крупной и сильной армянской диаспорой и лобби. Как результат, в 2012 году внешнеполитическое ведомство Азербайджана всерьез занялось усилением связей с Латинской Америкой - регионом, отношения с которым прежде не отличались активностью. Официальное турне главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Колумбию, Аргентину, Уругвай и Перу летом 2012 года было чрезвычайно продуктивным. О том, что Азербайджан решил всерьез заняться упрочением отношений с этим регионом, говорит тот факт, что в состав делегации во главе с министром иностранных дел вошли представители Министерства экономического развития, Азербайджанского фонда поощрения экспорта и инвестиций (AZPROMO), а также представители деловых кругов республики. Во время этого турне азербайджанская делегация приняла участие в двусторонних бизнес-форумах, в том числе в Уругвае, которые стали подтверждением взаимного интереса сторон к углублению и расширению отношений. Кроме того, стороны заключили важные двусторонние соглашения, определяющие направления активизации двустороннего сотрудничества на перспективу. Среди документов - соглашение об учреждении межпарламентской группы дружбы Азербайджан - Уругвай, подписанное, кстати, с тем же печально известным Хорхе Оррико.
Не случайно во время визита в Монтевидео главу азербайджанского МИД принял президент Уругвая Хосе Мухика. На встрече президент выразил надежду на интенсификацию сотрудничества между двумя странами и, кстати говоря, получил письмо от своего азербайджанского коллеги с приглашением посетить с официальным визитом Азербайджан.
"Я думаю, что Уругвай может развивать хорошие и крепкие отношения с Азербайджаном, - отмечает председатель постоянной комиссии международных отношений Палаты представителей Уругвая Марио Хайме Тробо. - Наши страны поддерживают дипломатические отношения с 1992 года. Министр иностранных дел Азербайджана недавно посетил Уругвай, настало время для встреч на уровне глав государств и парламентов. Хотя наши страны географически отдалены друг от друга, но в условиях глобализации мы становимся ближе, а потенциал развития Азербайджана, как и всего Кавказского региона,  сулит хорошие перспективы Латинской Америке и в особенности Уругваю".
Организовав в прошлом году визит представительной делегации в Уругвай, Азербайджан ясно дал понять о своем интересе к этой стране и материку в частности. Теперь слово за уругвайской стороной и ее решимостью на практике показать, что политикой страны, прежде всего, движут государственные, в частности экономические, интересы, нежели политические соображения отдельных ангажированных групп политиков. Тем более что далеко не всегда приписываемые уругвайским дипломатам заявления оказываются правдой (наглядным примером является приписанное армянскими СМИ главе МИД Уругвая Луису Альмагро заявление, что Нагорный Карабах должен быть независимым, - позднее это было опровергнуто уругвайской стороной). Поэтому следует ожидать, что состоявшийся недавно визит госсекретаря администрации президента Уругвая - первая ласточка в направлении активизации отношений между двумя странами.