İKİTƏKƏRLİ ATIN CƏNGAVƏRLƏRİ
Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 91-ci ildönümünə həsr olunan beynəlxalq "Tour d'Azerbaidjan-2014" veloyürüşü uğurla başa çatdı.
Beynəlxalq Velosipedçilər İttifaqının (UCİ) 2.1 kateqoriyalı və 5 mərhələdən ibarət olan velosiped yürüşündə 22 ölkədən 25 komandanın tərkibində ümumilikdə 150 velosipedçi 5 gün ərzində 838 km məsafəni qət edib.
Dövlət Bayrağı Meydanından start götürən Sumqayıtda başa çatan ilk yürüşün qalibi İtaliyanın "Androni Giocattoli" klubunun üzvü, hollandiyalı Kenni van Hummel olub. O, növbəti mərhələdə liderin daşıdığı göy köynəklə çıxış etmək imkanı qazandı. Ən yaxşı sprinterə verilən yaşıl köynək də ona qismət oldu.
Ukraynanın "Kolss Cyclind Team" komandasının velosipedçisi Vitali Buts 2-ci yerə layiq görüldü. Bu idmançı ən yaxşı dağ velosipedçisi kimi qırmızı köynəyə də sahib çıxıb. İspaniyanın "Caja Rural Seguros" komandasında çıxış edən italiyalı David Viqano 3-cü olub. "Synergy Baku" komandasında ən yaxşı göstəriciyə Maksim Averin imza atıb - o, finiş xəttini liderlə eyni vaxtda keçsə də, 4-cü olub.
Ən yaxşı gənc velosipedçi isə Aleks Frey olub. İsveçin "Development Team Giant-Shimano" komandasının üzvü ağ-bənövşəyi köynəyə sahib çıxıb.
25 komandanın iştirakı ilə təşkil olunan yürüşün ikinci mərhələsində idmançılar Velosiped Parkından start götürməklə Böyük Qafqaz sıra dağları istiqamətinə yola düşüb və İsmayıllı rayonunadək 187 km məsafə qət ediblər.
Mərhələnin qalibi İsmayıllıdakı Heydər Əliyev Mərkəzinin qarşısında müəyyənləşib. Finiş xəttini birinci Sloveniyanın "Adria Mobil" komandasının üzvü Primoz Roqliç keçib - 4 saat, 55 dəqiqə, 2 saniyə. Ondan 1 saniyə geri qalan avstraliyalı Uilyam Klark ("Drapak Professional Cycling") 2-ci, finişi liderdən 9 saniyə gec keçən italiyalı Rafael Andriato ("Neri Sottoli") 3-cü olub.
"Synergy Baku" komandasının üzvlərindən ən yaxşı nəticəyə Aleksandr Surutkoviç imza atıb - o, 28-ci olub. Klark ümumi hesabda liderliyi ələ alıb və göy köynəyə sahib çıxıb. Roqliç ən yaxşı dağ yürüşçüsü kimi qırmızı, sloveniyalı Matey Muqerli isə ("Adria Mobil") ən yaxşı sprinter kimi yaşıl köynəyə yiyələnib. Ən yaxşı gənc velosipedçi üçün nəzərdə tutulan ağ-bənövşəyi köynək isə isveçli Fredrik Ludviqssona ("Development Team Giant-Şimano") verilib.
Qəbələdə start götürən 3-cü mərhələdə velosipedçilər Oğuzdan keçməklə Şəkiyə, oradan da başlanğıc nöqtəyə qayıdıblar. Velosipedçilər bu dəfə 180 km məsafə qət ediblər.
Finiş xəttinə CAR-ın "MTN Qhubeka" komandasının əlcəzairli velosipedçisi Yusif Reqiqi hamıdan tez çatıb. Sloveniyalı Matey Mureli ("Adria Mobil") 2-ci olub. İlk "üçlük"ü isə isveçli Kristian Yensen ("Development Team Guant-Şhimano") tutub. "Synergy Baku" komandasının üzvlərindən ən yaxşı nəticə Markus Eybegerə məxsusdur - o, 15-ci olub.
"Tour d'Azerbaidjan-2014" velosiped turunun 4-cü mərhələsi Qəbələdən start götürüb və velosipedçilər İsmayıllını keçməklə Şamaxıya yürüş ediblər. Onlar 115 km məsafə qət edib, dəniz səviyyəsindən, təxminən, 1450 metr hündürlükdə yerləşən Pirqulu rəsədxanasının yaxınlığında, Vergilər Nazirliyinin Tədris Mərkəzinin qarşısında finiş xəttini keçiblər.
Bu dəfə də qalib CAR-ın "MTN Qhubeka" komandasının velosipedçisi olub, almaniyalı Linus Gerdemann finişə hamıdan tez çatıb. O həm də mərhələnin ən yaxşı dağ velosipedçisi kimi qırmızı  maykaya layiq görülüb.
Rusiyanın "RusVelo" komandasının üzvü İlnur Zakarin finişi liderin arxasınca keçib və 2-ci olub. Bu, Zakarinə həm də ümumi təsnifatda liderliyə yüksəlməyə kömək edib və bununla da velosipedçi göy "SYNERGY GROUP" maykasını ələ keçirib. İlk üçlüyü Ukraynanın "Kolss" komandasının velosipedçisi Vitali Buts tamamlayıb.
Yeri gəlmişkən, ukraynalı velosipedçi 4-cü mərhələnin ən yaxşı sprinteri kimi yaşıl köynəyə layiq görülüb. Ən yaxşı gəncə verilən ağ-bənövşəyi köynəyinin də sahibi dəyişməz qalıb. Burada liderlik isveçli Fredrik Ludviqssona ("Development Team Giant-Şimano") məxsusdur.
"Synergy Baku" komandasının üzvlərindən ən yaxşı göstəriciyə Markus Eybeger imza atıb - o, 28-ci olub.
Velosiped yürüşünün sonuncu, 5-ci mərhələsi Bakıda keçirilib.
Velosipedçilər 202 km uzunluğu olan mərhələyə Azadlıq meydanından start veriblər. Onlar Bakının mərkəzi küçələri və prospektlərindən keçərək Abşerona, oradan Nardarana yürüş ediblər. Ardınca yenidən başlanğıc nöqtəyə - Hökumət evi qarşısına qayıdan idmançılar burada finiş xəttini keçiblər.
Mərhələnin qalibi adına Fransanın "Team La Pomme Marseille 13" komandasının üzvü Jüstin Jül layiq görülüb. Finiş xəttini onun ardınca veloyürüşün 3-cü mərhələsınin qalibi Yusif Reqiqi ("MTN-Qhubeka", CAR) keçib. İlk "üçlüyü" isə Adrian Honkiş ("CCC Polsat Polkowice", Polşa) tamamlayıb.
Yarışın yekun sıralanmasına əsasən, Rusiyanın "RusVelo" komandasının üzvü İlnur Zakarin 5 günün yekununa əsasən qalibə verilən göy köynəyə sahib çıxıb.
Ən yaxşı dağ yürüşçüsü adını Linus Gerdemann ("MTN Qhubeka", CAR), ən yaxşı sprinter - Vitali Buts ("Kolss", Ukrayna), ən yaxşı gənc velosipedçi - Pobert Pauer (Avstraliya milli komandası) olub.
"Synergy Baku" komandasının velosipedçisi, Azərbaycanın U-23 milli komandasının üzvü Samir Cəbrayılov isə ən yaxşı azərbaycanlı velosipedçi kimi təltif edilib.
Komanda hesabında birinci yeri Ukraynanın "Kolss"u tutub. Azərbaycan təmsilçisi "Synergy Baku" isə 25 komanda arasında 10-cu olub.

РЫЦАРИ ДВУХКОЛЕСНОГО КОНЯ
Азербайджан принял международный велопробег Tour d'Azerbaidjan-2014, посвященный 91-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
В велопробеге категории 2.1 Международного союза велосипедистов, разделенном на пять этапов, приняли участие 150 велосипедистов 25 команд из 22 стран, которые преодолели за пять дней 838 километров.
Старт первого этапа был дан с площади Государственного флага в Баку и завершился в Сумгайыте. Его победителем стал голландец Кенни ван Гуммель из итальянской команды  Androni Giocattoli. Он стал обладателем голубой майки лидера, а также зеленой майки лучшего спринтера этапа.
Второе место на первом этапе завоевал Виталий Буц из украинской Kolss Cyclind Team, который получил красную майку лучшего горного велосипедиста. Итальянец Давид Вигано из испанской команды Caja Rural Seguros стал третьим, а Максим Аверин, выступающий за азербайджанскую   Synergy Baku, - четвертым.
Обладателем бело-фиолетовой майки лучшего юного велосипедиста стал Алекс Фрей из шведской Development Team Giant- Shimano.
На втором этапе представители 25 команд стартовали у Велопарка и преодолели 187 км до Исмаиллинского района.
Победителем этапа стал словенский велогонщик Примош Роглич из команды Adria Mobil (Словения).
Второе место занял австралиец Вильям Кларк из команды Drapac Professional Cycling (Австралия), третье место - итальянец Рафаэль Адриан  из команды Neri Sottoli (Италия).
Лучшим среди велосипедистов команды Synergy Baku стал Александр Суруткович, пришедший к финишу 28-м.
По итогам двух этапов голубую майку лидера получил австралиец В.Кларк, красную майку лучшего горного велосипедиста - П.Роглич, зеленую майку спринтера - словенец Матей Мугели (из команды Adria Mobil). Лучшим молодым велосипедистом стал швед Фредерик Людвигсон (Development Team Giant-Shimano), получивший бело-фиолетовую майку.
На третьем этапе велосипедисты преодолели 180 километров, взяв старт из Габалы, проехали через Огуз в Шеки и вернулись на точку старта.
Победителем стал алжирский велогонщик Юсиф Региги из южноафриканской MTN-Qhubeka.
Вторым финишный створ пересек словенец Матей Мугарли из словенской Adria Mobil, третьим был датчанин Кристиан Хагаард Йенсен из шведской Development Team Giant-Shimano.
Из Synergy Baku лучшим стал, пришедший к финишу 15-м, Маркус Эйберг.
Четвертый этап, стартовавший в Габале, велосипедисты завершили около Пиргулинской обсерватории в Шамахинском районе на высоте 1450 м над уровнем моря, преодолев 115 километров.
Этот этап выиграл представитель южноафриканской MTN-Qhubeka Линус Гердеманн. Вторым финишировал россиянин Ильнур Закарин из российской Rusvelo, третьим - украинец Виталий Буц из украинской Kolss Cycling Team.
Л.Гердеманн по итогам четвертого этапа получил красную майку лучшего горного велосипедиста, Закарин - голубую майку лидера общего зачета, а Буц - зеленую майку лучшего спринтера.
Людвигсон сохранил за собой бело-фиолетовую майку лучшего молодого велосипедиста.
Последний этап гонки  Tour d'Azerbaidjan-2014 прошел в Баку и стал самым протяженным - велосипедисты преодолели 202 километра с центра столицы Азербайджана до поселка Нардаран и вернулись на точку старта возле Дома правительства.
Победителем этого этапа стал представитель французской команды Team La Pomme Marseille 13 Жюстин Жюль. Следом за ним финишировали Юсиф Региги (MTN-Qhubeka) и Адриан Хонкиш (CCC Polsat Polkowice, Польша).
По итогам всех пяти этапов Tour d'Azerbaidjan-2014 победителем стал Ильнур Закарин из российской команды RusVelo.
Лучшим горным велосипедистом стал Л.Гердеманн (MTN Qhubeka, ЮАР), лучшим спринтером - В.Буц (Kolss Cyclind Team, Украина), лучшим молодым велосипедистом - Роберт Пауэр (молодежная команда Австрии).
Лучший азербайджанский велогонщик - Самир Джабраилов из Synergy Baku.
В командном же зачете победила украинская Kolss Cyclind Team. Азербайджанская Synergy Baku заняла 10-е место среди 25 команд.