MODEL GÖRÜNÜŞLÜ KİŞİ
Rüstəm Cəbrayılov "Best Model of The World" tituluna sahib yeganə azərbaycanlıdır. Dörd il əvvəl o, Nyu-Yorka köçüb, ailə qurub və Amerikanın model biznesini öyrənməyə başlayıb. Nyu-York Dəb Həftəsində, tanınmış dizaynerlərin nümayişlərində iştirak edib, populyar nəşrlər üçün şəkillər çəkdirib. Onun fotoları "Viral Fashion Magazine", "Time Out Magazine", "New York Magazine, Psychology Today", "Wedding Magazine" və s. kimi məşhur jurnalların üz qabığını bəzəyib. Bu yaxınlarda isə Rüstəm dünyaca məşhur amerikalı fotoqraf, məşhurların portretlərini yaratmaq üzrə ixtisaslaşmış  Enni Leybovisin layihəsində çəkilib. Bu gün Rüstəm Cəbrayılov Nyu-Yorkun tanınmış model agentliyi olan "Red Model Management"də çalışır. O, "Kingsborough College"i bitirib və dünya podiumlarının fəthini davam etdirir.
- Rüstəm, Azərbaycanda kişilərin model biznesi inkişaf etməmiş bir sahədir. Necə oldu ki, bu sənətə gəldiniz?
- Mən ixtisasca coğrafiya müəllimiyəm. BDU-nu bitirmişəm. Düşünürəm ki, model olmasaydım, Bakının orta məktəblərinin birində coğrafiya dərsi deyərdim... Model biznesinə isə demək olar ki, təsadüfən gəlib çıxmışam. Bir dəfə universitetə gedərkən tanımadığım 2 nəfər mənə yaxınlaşdı. Onlar Azərbaycanın model agentliklərindən birinin skautları (yeni əməkdaşların axtarışı ilə məşğul olan şəxslər - red.) imişlər. Mənə özümü model biznesində sınamağı təklif etdilər. Gələcəklə bağlı planlarımın fərqli olduğunu desəm də, agentlər bir qədər düşünməyimi təklif etdilər və hər ehtimala qarşı, telefon nömrəmi götürdülər. Bir necə gün sonra mənə zəng gəldi: böyük mobil şirkətlərdən birinin reklamında çəkilməyim təklif olunurdu. Bununla da "The Best Model of Azerbaijan" müsabiqəsinin milli seçim turunda iştirak etmək qərarına gəldim və qalib oldum. Ölkəmizi İstanbulda keçiriləcək "The Best Model of The World-2007" beynəlxalq müsabiqəsində təmsil etmək hüququ qazandım. Müsabiqədə dünyanın 90 ölkəsindən perspektivli modellər iştirak edirdilər. Amma onların hamısını geridə qoyaraq birinciliyə yiyələnə bildim. Qələbədən sonra Türkiyənin bir neçə model agentliyi və prodüser mərkəzlərində iş təklifi alsam da, onlardan bir şey çıxmadı. Həmin il Türkiyə iqtisadi böhran yaşayırdı və layihələrin əksəriyyəti elə kağız üzərində qaldı.
- Bəs necə oldu ki, Nyu-Yorka gedib çıxdınız? Amerika həyatına uyğunlaşmaq çətin olmadı ki?
- ABŞ-a gələcək həyat yoldaşımla köçmüşdüm. Yad ölkəyə uyğunlaşmaq çətin, amma həm də inanılmaz dərəcədə maraqlı  idi. Amerikada bir çox şey mənimçün yenilik idi. Bu, öz qaydaları, düzənləri olan tamamilə fərqli dünyadır və sən onun şərtlərinə vərdiş etməlisən. Həyata yenidən başlamalı idim. Əlbəttə ki, ilk dövrlərdə ailəm, dostlarım, doğma şəhərim üçün çox darıxırdım. Amma zaman keçdikcə, öyrəşdim. Yeni tanışlar tapdım, yeni maraqlar, Red Model Management agentliyində sabit iş yarandı və s...
- Bu yaxınlarda Bakıya gəlmişdiniz. Burada olmadığınız dövrdə paytaxtda nə dəyişib? Sizi sözün yaxşı mənasında nə təəccübləndirdi, nə əksinə, məyus etdi?
- Bakıda keçirdiyim 2 ay təəssüf ki, bir göz qırpımında keçib getdi. Yaxşı dincəldim. Yaxınlarımla, dostlarımla, tanışlarımla görüşdüm. Pərəstişkarlarımz üçün avtoqraf-sessiyada iştirak etdim. Bakını doyunca gəzdim. Tənha şəkildə evdə keçirdiyim bir gün belə, olmadı. Paytaxtımızdakı dəyişikliklərə gəlincə, Bakının simasındakı dəyişikliklər məni yaxşı mənada təəccübləndirdi. Şəhər daha təmiz, gözəl və maraqlı olub. Bakıda olduğum dövrdə elə eyforiya içərisində idim ki, gözümə heç bir mənfilik görünmədi.
- Gözəl kişi olmaq necə hissdir? Xanımların daimi diqqəti sizi yormur ki?
- Mən özümü heç də gözəl saymıram. Simpatik, cazibədaram, amma gözəl yox. Qadınların diqqətinə gəlincə... Ailəli olduqda qadınlar tərəffindən hədindən artıq böyük diqqət bəzən müəyyən problemlər yaradır. Mən işlə ailə arasında dəqiq sərhəd qoymuşam. Pərəstişkarlarım anlamalıdırlar ki, şəxsi həyatım var və mən onu yad gözlərdən qorumağa çalışıram. Mən belə insanam...
- Hansı məşhur brendlərdən əməkdaşlıq təklifi almısınız? Kimlərlə işləmisiniz və ya işləyirsiniz?
- Amerikaya köçdüyüm ilk ildə "Mercedez Benz Fashion" dəb həftəsində iştiraka dəvət olundum. Bu şou zamanı məni məşhur amerikalı modelyer Maykl Bastian qəbul etdi və özünün pret-a-porter kolleksiyasının nümayişində iştirak etməyimi istədi. Sonralar Adriana Alisiya, Patrisiya Fild, Kelvin Klyaynın, Brioni, Gucci, Yves Saint Laurent, D&G, Marc Ecko kimi məşhur brendlərin dəb nümayişləri olub.
- Model ömrünün o qədər də uzun olmadığı məlumdur. Bu sahədən uzaqlaşdıqdan sonra nə ilə məşğul olacaqsınız?
- İcazə verin, hamının qəbul etdiyi bu fikirlə razılaşmayım. Nyu-Yorkda model kimi çalışırsansa, bu sahədə müəyyən təcrübəyə, uğurlara maliksənsə, 35 yaşdan sonra pensiyaya çıxmaq mütləq deyil. Müasir dəb sənayesi yaşdan qorxmur. Axı dəbin yaşı olmur. Elə modellər var ki, yaşları 50-yə çatsa da, karyeraları davam edir. Sadəcə əvvəllər, məsələn, gənclər üçün cinsləri, alt paltarlarını reklam edirdilərsə, indi bahalı saatların,  avtomobillərin, təraş kremlərinin və ya parfümeriyanın reklamında çəkilirlər. Odur ki, bu sahədə mənim üçün iş hər zaman tapılacaq. Amma birdən model biznesini tərk etməli olsam, aktyorluğa başlayacağam. Bu işlə ciddi şəkildə məşğul olmaq, Nyu-Yorkda aktyor sənəti məktəbinə qəbul olmaq fikrindəyəm. Xaraktercə çox inadkar insanam və həmişə məqsədimə nail oluram. Odur ki, bəlkə də 10 il sonra məni böyük ekranlarda görəcəksiniz.
- Kişi modelləri hansı parametrlərinə əsasən seçirlər? Fikrinizcə, bu gün modelin xarici görünüşündə nə qiymətləndirilir?
- Model agentliklərinin kastinq  zamanı əsaslandıqları cəmi 3 başlıca meyar var. Birincisi, sima. Model üçün klassik variant dolu dodaqlar, böyük almacıq sümüyü, böyük gözlər, düz burun. Yeri gəlmişkən, son zamanlar "qeyri-standart" simalardan daha çox istifadə olunmaqdadır. Amma onların qeyri-standartlığı cazibədar olmalıdır.
İkinci göstərici boydur. Modelin boyu 180 santimetrdən kiçik olmamalıdır. Onun idmançı quruluşlu bədənə malik olması tələb edilir. Amma gərək əzələlər çox böyük olmasın. Çünki bu halda klassik geyimlərin nümayişi xeyli çətinləşir. Geyim kolleksiyaları universal olur və onların hamısı modellərdən istəniləninin bədəninə yaxşı oturmalıdır.
Nəhayət, üçüncü meyar yaşdır. Model karyerasına gənc yaşlardan başlamaq lazımdır. Bu sahədə müəyyən uğur qazana bilirsənsə, 35 yaşdan sonra da sifarişçilərin olacaq.
- Fikrinizcə, Azərbaycanda model biznesinin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlməsi üçün nə etmək lazımdır?
- Əvvəlcə yerli yüngül sənaye inkişaf etdirilməli, toxuculuq-trikotaj fabrikləri, kombinatları açılmalı, mütəxəssislər yetişdirilməlidir. Azərbaycan öz bazarını yerli istehsal olan mallarla təmin etməyə çalışmalıdır. Bu gün azseriyalı istehsalla məşğul olan - az partiyalarla tikən yerli dizaynerlər öz brendlərinin istehsalına başlayacaqlar. Yerli məhsulların reklamları çəkiləcək, yeni model agentlikləri açılacaq və onlar öz aralarında rəqabət aparmalı olacaqlar. Sağlam rəqabət isə ölkədə model biznesinin səviyyəsini yüksəldəcək.
- Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olur, necə dincəlirsiniz?
- Ardıcıl bir neçə boş gün yarandıqda dostlarımla şəhərdən kənara, təbiətin qoynuna yollanıram. Səyahət etməyi sevirəm. Qonşu ştatları gəzməyə, Meksika və Kanadada dincəlməyə macal tapmışam. Boş vaxt qısadırsa, Nyu-Yorkdakı Azərbaycan restoranına gedir, yaxud evdə "Playstation" oynayıram.
- Rüstəm Cəbrayılovun başqalarından daha yaxşı bacardığı nələr var? Oxucularımız haqqınızda nələri bilmirlər?
- Dadlı xörək bişirirəm. Bunu hamıdan yaxşı etdiyimi söyləyə bilmərəm. Amma yeməklərimin dadına baxanlar razı qalıblar. Yeri gəlmişkən, özüm də dadlı yeməyi xoşlayıram. Yeni, qeyri-adi xörəkləri dedequstasiya etməyi sevirəm. Doğrudur, belə məclislərdən sonra idman zalında yaxşıca tərləmək lazım gəlir, amma mənim üçün bu, çətin deyil. Mən ən ağır işdən də həzz almağı öyrənmişəm.
- Siz pərəstişkarlarınızla könüllü, məmnuniyyətlə ünsiyyətdə olan nadir azərbaycanlı məşhurlardansınız. Onlarla birlikdə saatlarla şəkil çəkdirə, avtoqraflar paylaya, Facebook sosial şəbəkəsində sizə yazan hər kəsə cavab yaza bilərsiniz. Ulduz xəstəliyinə tutulma təhlükəsi  yoxdur ki?
- İnsanlarla ünsiyyəti sevirəm. Uzun-uzadı kastinqlər, çəkilişlər, işlə əlaqədar uçuşlar İnternetdə çox vaxt keçirməyimə imkan vermir. Boş vaxtım yarandıqda Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəmə baxır, tanıdığım və tanımadığım insanların yazdıqlarını oxuyur, onların hər birinə məmnuniyyətlə cavab verirəm. Bakıya son səfərim zamanı pərəstişkarlarımla avtoqraf-sessiyam oldu. Mənimlə görüşə bu qədər çox sayda insanın gələcəyini gözləmirdim. Qızlarla çoxlu şəkillər çəkdirdik, avtoqraf payladım, söhbətləşdik. Son dərəcə xoş idi! Vətənimdə sevildiyim, dəstəkləndiyim üçün çox məmnunam. Bu sevgi mənə böyük enerji, müsbət emosiya verir, öz yolumla irəliləməyimə kömək edir. Ulduz xəstəliyindən qətiyyən əziyyət çəkmirəm və özümü ulduz saymıram. Bir ingilis məsəlində deyildiyi kimi, kral tacı başağrısını müalicə etmir, amma bu ağrıya səbəb ola bilər...

A MAN WHO LOOKS LIKE A MODEL
Rustam Cabrayilov, is the only Azerbaijani to be awarded the title of Best Model of the World. Four years ago he moved to New York, settled down to married life and set about mastering the American modelling business. He took part in the New York fashion week, opened the shows of prominent designers and had his photograph taken for popular publications. His photographs have graced the covers of well-known magazines such as Viral Fashion, Time Out, The New York Magazine, Psychology Today, Wedding Magazine and others.
Rustam recently had his photograph taken as part of the universally known project of the well-known [portrait] photographer Annie Leibovitz, who specialises in taking portrait photographs of famous people. Today Rustam is working in the well-known New York modelling agency Red Model Management, has graduated from Kingsborough College and continues to be a success on the world's podiums.
- Rustam, the male modelling business is quite poorly developed  in Azerbaijan. How did you come to take up this profession?
By profession I am a geography teacher. I graduated from Baku State University. So, I think that, if I hadn't become a model, I would have been teaching at some school in Baku… I got into the modelling business by accident. One day, as I was walking to the university, I was stopped by two strangers who turned out to be scouts (people looking for new faces - author) for one of the Azerbaijani modelling agencies. They proposed that I should try my hand at modelling.
I replied that I had some different plans for the future. The agents advised me to think about it and wrote down my telephone number just in case. A few days later they rang me and offered me a job in a video advertisement for one of the major mobile companies. After that, I decided to enter the national selection contest for The Best Model of Azerbaijan and won. I was awarded the honour of representing our country at the international "The Best Model of the World-2007" contest in Istanbul. The most promising models from 90 countries took part in the contest. But I managed to beat them all and come first. After I won, several Turkish modelling agencies and producer centres offered me work, but nothing came of it. That year Turkey was suffering from an economic crisis, so most projects just remained on the drawing board.
- How did you manage to turn up in New York? Wasn't it difficult to adapt to the American way of life?
I moved to the USA with my wife-to-be. It was difficult to adapt to life in a strange  country at first, but it was nevertheless incredibly interesting. There was a lot that was new to me in America. It is a completely new world with its own rules and principles that you need to get used to. I had to start life anew. Naturally, I missed my family, my friends and my home town a lot in the early days. Then I got used to it. I made new friends, took up new interests and had a stable job at the Red Model Management agency. So, it all slowly fell into place…
- You recently visited Baku. What has changed in the capital since you left? What came as a pleasant surprise and what, on the contrary, upset you?
. Unfortunately, the two months that I spent in Baku just flew by. I had a good rest. I saw my near ones, friends and acquaintances. I took part in an autograph signing session for my fans. I was happy to stroll around Baku. I didn't spend a single day on my own at home. As far as our capital is concerned, the changes that have taken place in the city's appearance I found pleasantly surprising. The city has become cleaner, more beautiful and more interesting. While I was visiting there, I experienced such a feeling of euphoria that I didn't notice any bad points.
- What's it like to be a handsome man? Don't you get tired of women constantly paying attention to you?
I have never regarded myself as handsome. I have a nice face, an attractive one, but I'm no Adonis. As far as the attention of women is concerned… You know, when you're married and you have a family, too much interest on the part of other females can sometimes cause problems. I draw a clear line between work and family. And fans have to understand that I have my own personal life, which I try to protect from strangers. That's the kind of person I am…
- What well-known brands have invited you to work with them? Who have you worked with and who are you working with now?
In the first year when I was finding my feet in America, I was invited to take part in a Mercedes Benz fashion week. During this show I was noticed by the well-known American designer Michael Bastian, who suggested I take part in the showing of his pret-a-porter collection. This was followed by shows with Adriana Alicia, Patricia Field, Kelvin Klein, the famous brands Brioni, Gucci, Yves Saint Laurent, D&G, and Marc Ecko.
- It is well known that a model's career does not last long. What are you going to do when you decide to leave the modelling business?
I can't help disagreeing with this generally held opinion. If you work in New York as a model and have certain experience and success in that field, there is no threat of retiring at 35 years old. The current modelling industry is not afraid to use older models. You see, fashion is not restricted to just one age. Whereas formerly, for example, models advertised jeans or underwear for the young, now they get photographed with expensive watches, cuff links, cars, shaving cream and perfume. There will therefore always be work for me in this field. But if it should suddenly happen that I leave the modelling business, I shall start acting. I've long been attracted to that profession. I'm seriously planning to take up that profession and to attend a drama school in New York. I am by nature a very persistent person and always attain my goals. So, it's possible that you might see me on the big screen in 10 years' time.
- Tell me, what are they looking for when they select male models? What is it about a person's appearance that is valued today?
There are three main criteria that modelling agencies adhere to when casting. The first is the face. Models need to have classic face - full lips, high cheek-bones, big eyes, a straight nose which doesn't protrude too much. Of late, incidentally, so-called "non-standard faces" have begun to be popular, but their "non-standard quality" should be attractive. The second criterion is height; you need to be at least 180 cm tall. You absolutely must have a sporty figure, but not too muscly, since in that case it will be difficult to show classic clothing. You see, a collection of clothing is designed to be universal and should sit well on any of the models. And finally, the third criterion is age. You need to start your modelling career while you are still young. If you manage to be fairly successful in this field, then you will have plenty of jobs after the age of 35 years.
- What do you think needs to be done for the Azerbaijani modelling business to reach a qualitatively new level?
- To start with, you need to revive the light industry in the country, to open textile factories and combines, to bring together and train experts. Azerbaijan should strive to ensure that its market is full of home-produced goods. Azerbaijani designers, who are engaged in small serial production today, should sew things in small batches and begin to produce own-brand clothes. Local goods will start to be advertised, fashion shows will be held and new modelling agencies will be opened which will be forced to compete with one another. Healthy competition can only boost the standard of Azerbaijan's modelling business.
-  What do you do in your free time? How do you relax?
When I do manage to get a few days free, I go out to the countryside with my friends and enjoy nature. I like to travel. I have managed to tour round the neighbouring states and have had holidays in Mexico and Canada. If I only have a short period of time free, I go to an Azerbaijani restaurant in New York or relax over a game on the play-station at home.
- What makes Rustam Cabrayilov better than others? What don't our readers know about you?
I'm a good cook. I am not saying that I do that better than anyone else, but those who have tried my food have always liked it. Incidentally, I'm not against having a tasty meal myself. I like to try new, unusual dishes. True, after feasting, I have to make a serious effort at the gym, which I don't really mind. I have learnt to get pleasure from even the most routine work.
- You are one of few famous Azerbaijanis who are quite relaxed about and enjoy having contact with fans. You can spend hours having your photo taken with them as a memento, giving out your autographs and replying to any message in Facebook. Are you likely to become obsessed with stardom?
I enjoy meeting people. The long hours of casting, taking pictures, the flights connected with work, do not allow me to spend much time on the Internet. But when I do have a moment free, I go into my Facebook page, read the reports from people I know and from strangers and enjoy replying to them all. During my last visit to Baku, I had an autograph session with fans. I didn't expect that so many people would turn up to meet me. I spent a long time having my photograph taken with the girls, gave out autographs and chatted with them. And I really enjoyed doing that. I'm glad that people like me and support me in my homeland. That love injects me with powerful energy and positive emotions, and helps me to move forward along my chosen path. I'm not in the least obsessed by stardom and don't consider myself a star at all. As it says in the English proverb, a royal crown won't do your headache any good, and may even be the cause of that headache…