MODEL GÖRÜNÜŞLÜ KİŞİ
Rüstəm Cəbrayılov "Best Model of The World" tituluna sahib yeganə azərbaycanlıdır. Dörd il əvvəl o, Nyu-Yorka köçüb, ailə qurub və Amerikanın model biznesini öyrənməyə başlayıb. Nyu-York Dəb Həftəsində, tanınmış dizaynerlərin nümayişlərində iştirak edib, populyar nəşrlər üçün şəkillər çəkdirib. Onun fotoları "Viral Fashion Magazine", "Time Out Magazine", "New York Magazine, Psychology Today", "Wedding Magazine" və s. kimi məşhur jurnalların üz qabığını bəzəyib. Bu yaxınlarda isə Rüstəm dünyaca məşhur amerikalı fotoqraf, məşhurların portretlərini yaratmaq üzrə ixtisaslaşmış  Enni Leybovisin layihəsində çəkilib. Bu gün Rüstəm Cəbrayılov Nyu-Yorkun tanınmış model agentliyi olan "Red Model Management"də çalışır. O, "Kingsborough College"i bitirib və dünya podiumlarının fəthini davam etdirir.
- Rüstəm, Azərbaycanda kişilərin model biznesi inkişaf etməmiş bir sahədir. Necə oldu ki, bu sənətə gəldiniz?
- Mən ixtisasca coğrafiya müəllimiyəm. BDU-nu bitirmişəm. Düşünürəm ki, model olmasaydım, Bakının orta məktəblərinin birində coğrafiya dərsi deyərdim... Model biznesinə isə demək olar ki, təsadüfən gəlib çıxmışam. Bir dəfə universitetə gedərkən tanımadığım 2 nəfər mənə yaxınlaşdı. Onlar Azərbaycanın model agentliklərindən birinin skautları (yeni əməkdaşların axtarışı ilə məşğul olan şəxslər - red.) imişlər. Mənə özümü model biznesində sınamağı təklif etdilər. Gələcəklə bağlı planlarımın fərqli olduğunu desəm də, agentlər bir qədər düşünməyimi təklif etdilər və hər ehtimala qarşı, telefon nömrəmi götürdülər. Bir necə gün sonra mənə zəng gəldi: böyük mobil şirkətlərdən birinin reklamında çəkilməyim təklif olunurdu. Bununla da "The Best Model of Azerbaijan" müsabiqəsinin milli seçim turunda iştirak etmək qərarına gəldim və qalib oldum. Ölkəmizi İstanbulda keçiriləcək "The Best Model of The World-2007" beynəlxalq müsabiqəsində təmsil etmək hüququ qazandım. Müsabiqədə dünyanın 90 ölkəsindən perspektivli modellər iştirak edirdilər. Amma onların hamısını geridə qoyaraq birinciliyə yiyələnə bildim. Qələbədən sonra Türkiyənin bir neçə model agentliyi və prodüser mərkəzlərində iş təklifi alsam da, onlardan bir şey çıxmadı. Həmin il Türkiyə iqtisadi böhran yaşayırdı və layihələrin əksəriyyəti elə kağız üzərində qaldı.
- Bəs necə oldu ki, Nyu-Yorka gedib çıxdınız? Amerika həyatına uyğunlaşmaq çətin olmadı ki?
- ABŞ-a gələcək həyat yoldaşımla köçmüşdüm. Yad ölkəyə uyğunlaşmaq çətin, amma həm də inanılmaz dərəcədə maraqlı  idi. Amerikada bir çox şey mənimçün yenilik idi. Bu, öz qaydaları, düzənləri olan tamamilə fərqli dünyadır və sən onun şərtlərinə vərdiş etməlisən. Həyata yenidən başlamalı idim. Əlbəttə ki, ilk dövrlərdə ailəm, dostlarım, doğma şəhərim üçün çox darıxırdım. Amma zaman keçdikcə, öyrəşdim. Yeni tanışlar tapdım, yeni maraqlar, Red Model Management agentliyində sabit iş yarandı və s...
- Bu yaxınlarda Bakıya gəlmişdiniz. Burada olmadığınız dövrdə paytaxtda nə dəyişib? Sizi sözün yaxşı mənasında nə təəccübləndirdi, nə əksinə, məyus etdi?
- Bakıda keçirdiyim 2 ay təəssüf ki, bir göz qırpımında keçib getdi. Yaxşı dincəldim. Yaxınlarımla, dostlarımla, tanışlarımla görüşdüm. Pərəstişkarlarımz üçün avtoqraf-sessiyada iştirak etdim. Bakını doyunca gəzdim. Tənha şəkildə evdə keçirdiyim bir gün belə, olmadı. Paytaxtımızdakı dəyişikliklərə gəlincə, Bakının simasındakı dəyişikliklər məni yaxşı mənada təəccübləndirdi. Şəhər daha təmiz, gözəl və maraqlı olub. Bakıda olduğum dövrdə elə eyforiya içərisində idim ki, gözümə heç bir mənfilik görünmədi.
- Gözəl kişi olmaq necə hissdir? Xanımların daimi diqqəti sizi yormur ki?
- Mən özümü heç də gözəl saymıram. Simpatik, cazibədaram, amma gözəl yox. Qadınların diqqətinə gəlincə... Ailəli olduqda qadınlar tərəffindən hədindən artıq böyük diqqət bəzən müəyyən problemlər yaradır. Mən işlə ailə arasında dəqiq sərhəd qoymuşam. Pərəstişkarlarım anlamalıdırlar ki, şəxsi həyatım var və mən onu yad gözlərdən qorumağa çalışıram. Mən belə insanam...
- Hansı məşhur brendlərdən əməkdaşlıq təklifi almısınız? Kimlərlə işləmisiniz və ya işləyirsiniz?
- Amerikaya köçdüyüm ilk ildə "Mercedez Benz Fashion" dəb həftəsində iştiraka dəvət olundum. Bu şou zamanı məni məşhur amerikalı modelyer Maykl Bastian qəbul etdi və özünün pret-a-porter kolleksiyasının nümayişində iştirak etməyimi istədi. Sonralar Adriana Alisiya, Patrisiya Fild, Kelvin Klyaynın, Brioni, Gucci, Yves Saint Laurent, D&G, Marc Ecko kimi məşhur brendlərin dəb nümayişləri olub.
- Model ömrünün o qədər də uzun olmadığı məlumdur. Bu sahədən uzaqlaşdıqdan sonra nə ilə məşğul olacaqsınız?
- İcazə verin, hamının qəbul etdiyi bu fikirlə razılaşmayım. Nyu-Yorkda model kimi çalışırsansa, bu sahədə müəyyən təcrübəyə, uğurlara maliksənsə, 35 yaşdan sonra pensiyaya çıxmaq mütləq deyil. Müasir dəb sənayesi yaşdan qorxmur. Axı dəbin yaşı olmur. Elə modellər var ki, yaşları 50-yə çatsa da, karyeraları davam edir. Sadəcə əvvəllər, məsələn, gənclər üçün cinsləri, alt paltarlarını reklam edirdilərsə, indi bahalı saatların,  avtomobillərin, təraş kremlərinin və ya parfümeriyanın reklamında çəkilirlər. Odur ki, bu sahədə mənim üçün iş hər zaman tapılacaq. Amma birdən model biznesini tərk etməli olsam, aktyorluğa başlayacağam. Bu işlə ciddi şəkildə məşğul olmaq, Nyu-Yorkda aktyor sənəti məktəbinə qəbul olmaq fikrindəyəm. Xaraktercə çox inadkar insanam və həmişə məqsədimə nail oluram. Odur ki, bəlkə də 10 il sonra məni böyük ekranlarda görəcəksiniz.
- Kişi modelləri hansı parametrlərinə əsasən seçirlər? Fikrinizcə, bu gün modelin xarici görünüşündə nə qiymətləndirilir?
- Model agentliklərinin kastinq  zamanı əsaslandıqları cəmi 3 başlıca meyar var. Birincisi, sima. Model üçün klassik variant dolu dodaqlar, böyük almacıq sümüyü, böyük gözlər, düz burun. Yeri gəlmişkən, son zamanlar "qeyri-standart" simalardan daha çox istifadə olunmaqdadır. Amma onların qeyri-standartlığı cazibədar olmalıdır.
İkinci göstərici boydur. Modelin boyu 180 santimetrdən kiçik olmamalıdır. Onun idmançı quruluşlu bədənə malik olması tələb edilir. Amma gərək əzələlər çox böyük olmasın. Çünki bu halda klassik geyimlərin nümayişi xeyli çətinləşir. Geyim kolleksiyaları universal olur və onların hamısı modellərdən istəniləninin bədəninə yaxşı oturmalıdır.
Nəhayət, üçüncü meyar yaşdır. Model karyerasına gənc yaşlardan başlamaq lazımdır. Bu sahədə müəyyən uğur qazana bilirsənsə, 35 yaşdan sonra da sifarişçilərin olacaq.
- Fikrinizcə, Azərbaycanda model biznesinin keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlməsi üçün nə etmək lazımdır?
- Əvvəlcə yerli yüngül sənaye inkişaf etdirilməli, toxuculuq-trikotaj fabrikləri, kombinatları açılmalı, mütəxəssislər yetişdirilməlidir. Azərbaycan öz bazarını yerli istehsal olan mallarla təmin etməyə çalışmalıdır. Bu gün azseriyalı istehsalla məşğul olan - az partiyalarla tikən yerli dizaynerlər öz brendlərinin istehsalına başlayacaqlar. Yerli məhsulların reklamları çəkiləcək, yeni model agentlikləri açılacaq və onlar öz aralarında rəqabət aparmalı olacaqlar. Sağlam rəqabət isə ölkədə model biznesinin səviyyəsini yüksəldəcək.
- Boş vaxtlarınızda nə ilə məşğul olur, necə dincəlirsiniz?
- Ardıcıl bir neçə boş gün yarandıqda dostlarımla şəhərdən kənara, təbiətin qoynuna yollanıram. Səyahət etməyi sevirəm. Qonşu ştatları gəzməyə, Meksika və Kanadada dincəlməyə macal tapmışam. Boş vaxt qısadırsa, Nyu-Yorkdakı Azərbaycan restoranına gedir, yaxud evdə "Playstation" oynayıram.
- Rüstəm Cəbrayılovun başqalarından daha yaxşı bacardığı nələr var? Oxucularımız haqqınızda nələri bilmirlər?
- Dadlı xörək bişirirəm. Bunu hamıdan yaxşı etdiyimi söyləyə bilmərəm. Amma yeməklərimin dadına baxanlar razı qalıblar. Yeri gəlmişkən, özüm də dadlı yeməyi xoşlayıram. Yeni, qeyri-adi xörəkləri dedequstasiya etməyi sevirəm. Doğrudur, belə məclislərdən sonra idman zalında yaxşıca tərləmək lazım gəlir, amma mənim üçün bu, çətin deyil. Mən ən ağır işdən də həzz almağı öyrənmişəm.
- Siz pərəstişkarlarınızla könüllü, məmnuniyyətlə ünsiyyətdə olan nadir azərbaycanlı məşhurlardansınız. Onlarla birlikdə saatlarla şəkil çəkdirə, avtoqraflar paylaya, Facebook sosial şəbəkəsində sizə yazan hər kəsə cavab yaza bilərsiniz. Ulduz xəstəliyinə tutulma təhlükəsi  yoxdur ki?
- İnsanlarla ünsiyyəti sevirəm. Uzun-uzadı kastinqlər, çəkilişlər, işlə əlaqədar uçuşlar İnternetdə çox vaxt keçirməyimə imkan vermir. Boş vaxtım yarandıqda Facebook sosial şəbəkəsindəki səhifəmə baxır, tanıdığım və tanımadığım insanların yazdıqlarını oxuyur, onların hər birinə məmnuniyyətlə cavab verirəm. Bakıya son səfərim zamanı pərəstişkarlarımla avtoqraf-sessiyam oldu. Mənimlə görüşə bu qədər çox sayda insanın gələcəyini gözləmirdim. Qızlarla çoxlu şəkillər çəkdirdik, avtoqraf payladım, söhbətləşdik. Son dərəcə xoş idi! Vətənimdə sevildiyim, dəstəkləndiyim üçün çox məmnunam. Bu sevgi mənə böyük enerji, müsbət emosiya verir, öz yolumla irəliləməyimə kömək edir. Ulduz xəstəliyindən qətiyyən əziyyət çəkmirəm və özümü ulduz saymıram. Bir ingilis məsəlində deyildiyi kimi, kral tacı başağrısını müalicə etmir, amma bu ağrıya səbəb ola bilər...

МУЖЧИНА МОДЕЛЬНОЙ ВНЕШНОСТИ
Рустам Джабраилов - единственный азербайджанец, удостоившийся титула Best Model of the World. Четыре года назад он переехал в Нью-Йорк, обзавелся семьей и принялся осваивать американский модельный бизнес. Принимал участие в Неделе нью-йоркской моды, открывал показы известных дизайнеров и снимался для популярных изданий. Его фотографии украшали обложки известных журналов - Viral Fashion Magazine, Time Out Magazine, New York Magazine, Psychology Today, Wedding Magazine и др. А недавно Рустам снялся в проекте всемирно известного американского фотографа Энни Лейбовиц, специализирующейся на портретах знаменитостей. Сегодня Рустам работает в известном нью-йоркском модельном агентстве Red Model Management, закончил Kingsborough College и продолжает покорять мировые подиумы.
- Рустам, мужской модельный бизнес в Азербайджане - область достаточно неразвитая. Как получилось, что вы пришли в эту профессию?
- По специальности я преподаватель географии. Закончил БГУ. И, думаю, если бы не стал моделью, преподавал бы географию в какой-нибудь бакинской школе... А в модельный бизнес я попал, можно сказать, случайно. Однажды по дороге в университет меня остановили два незнакомца, которые оказались скаутерами (человек, который ищет новые лица. - Авт.) одного из азербайджанских модельных агентств. Они предложили мне попробовать свои силы в модельном бизнесе. Я ответил, что у меня несколько иные планы на будущее. Агенты посоветовали подумать и на всякий случай записали мой номер телефона. Через несколько дней мне позвонили и предложили сняться в рекламном ролике одной из крупнейших мобильных компаний. После этого я решил принять участие в национальном отборочном туре конкурса The Best Model of Azerbaijan и победил. Я удостоился чести представлять нашу страну на международном конкурсе The Best Model of the World-2007 в Стамбуле. В том конкурсе принимали участие самые перспективные модели из 90 стран мира. И мне удалось обойти их всех и стать первым. После победы несколько турецких модельных агентств и продюсерских центров предлагали мне работу, но ничего из этого не вышло. В тот год Турцию накрыл экономический кризис, и большинство проектов остались лишь на бумаге.
- А как вы оказались в Нью-Йорке? Несложно было адаптироваться к американской жизни?
- Я переехал в США вместе с моей будущей женой. Адаптироваться к жизни в чужой стране поначалу было сложно, но, тем не менее, невероятно интересно. В Америке многое для меня было в новинку. Это совершенно другой мир со своими правилами и устоями, к которым нужно привыкнуть. Мне нужно было начинать жизнь заново. Конечно, первое время я очень скучал по семье, друзьям, городу. Потом свыкся. Появились новые знакомые, новые интересы, стабильная работа в агентстве Red Model Management. И пошло-поехало…
- Недавно вы гостили в Баку. Что изменилось в столице за время вашего отсутствия? Что приятно удивило или, наоборот, огорчило?
- Два месяца, которые я провел в Баку, к сожалению, пролетели очень быстро. Отдохнул хорошо. Увиделся с близкими, друзьями, знакомыми. Принял участие в автограф-сессии для поклонников. Вдоволь нагулялся по Баку. Не было и дня, который я провел бы дома в одиночестве. Что касается нашей столицы, то изменения, произошедшие с обликом Баку, меня приятно удивили. Город стал чище, красивее и интереснее. Пока я гостил тут, пребывал в такой эйфории, что никаких минусов и не заметил.
- Каково это быть красивым мужчиной? Не устаете от постоянного женского внимания?
- А я и не считаю себя красивым. Я симпатичный, привлекательный, но никак не красавец. Что касается женского внимания… Знаете, когда ты женат и у тебя есть семья, чрезмерный интерес со стороны женского пола иногда создает определенные проблемы. Я четко разграничиваю работу и семью. И поклонницы должны понимать, что у меня есть личная жизнь, которую я стараюсь оберегать от посторонних глаз. Такой уж я человек…
- Какие известные бренды приглашали вас к сотрудничеству? С кем работали и работаете сейчас?
- В первый же год, как я обосновался в Америке, меня пригласили участвовать в Неделе моды Mercedez Benz Fashion. Во время этого шоу меня приметил известный американский модельер Майкл Бастиан и предложил принять участие в показе своей коллекции pret-a-porter. Затем были модные показы Адриана Алисии, Патрисии Филд, Келвина Кляйна, знаменитых брендов Brioni, Gucci, Yves Saint Laurent, D&G, Marc Ecko.
- Известно, что век модели недолог. Чем займетесь, когда решите уйти из модельного бизнеса?
- Позвольте не согласиться с общепринятым мнением. Если ты работаешь моделью в Нью-Йорке и имеешь определенный опыт и успех в этой сфере, пенсия после     35 лет тебе не грозит. Современная модная индустрия не боится старости. Ведь мода вне возраста. Есть модели, которым далеко за 50, но их карьера не заканчивается. Если раньше они рекламировали, к примеру, молодежные джинсы или нижнее белье, то теперь снимаются для рекламы дорогих часов, запонок, автомобилей, кремов для бритья и парфюма. Поэтому работа в этой сфере для меня всегда найдется. Но если вдруг случится так, что уйду из модельного бизнеса, подамся в актеры. Эта профессия меня давно привлекает. Планирую серьезно заняться этим делом и поступить в школу актерского мастерства в Нью-Йорке. По характеру я очень упорный и всегда добиваюсь цели. Так что, возможно, лет через десять вы увидите меня на большом экране.
- Расскажите, по каким параметрам отбирают мужчин-моделей? Что сегодня, на ваш взгляд, в целом ценится во внешности модели?
- Основных критериев, которыми руководствуются модельные агентства во время своих кастингов, всего три. Первое - это лицо. Классический вариант для модели - полные губы, высокие скулы, большие глаза, прямой, не сильно выступающий нос. Кстати, в последнее время все чаще стали пользоваться спросом так называемые "нестандартные лица", при этом их нестандартность должна быть привлекательной. Второй показатель - рост, он должен быть не менее 180 см. Обязательным для работы условием является спортивная фигура, в которой, однако, не должно быть огромного количества мышц, так как в этом случае демонстрация классической одежды будет существенно осложнена. Ведь коллекции одежды делаются универсальными, и каждый наряд должен хорошо сидеть на любой из моделей. И, наконец, третий критерий - это возраст. Начинать модельную карьеру нужно в юном возрасте. И если ты сможешь добиться определенного успеха в этой сфере, то и после 35 будешь нарасхват у заказчиков.
- Что, по-вашему, нужно предпринять, чтобы азербайджанский модельный бизнес вышел на качественно новый уровень?
- Для начала нужно возродить отечественную легкую промышленность, открыть текстильно-трикотажные фабрики и комбинаты, набрать и обучить специалистов. Азербайджан должен стремиться к тому, чтобы обеспечить свой рынок товарами собственного производства. Отечественные дизайнеры, которые сегодня занимаются мелкосерийным производством, шьют вещи ограниченными партиями, начнут выпускать одежду собственных брендов. Появится реклама местной продукции, начнут проводиться модные показы, откроются новые модельные агентства, которые будут вынуждены конкурировать между собой. А здоровая конкуренция лишь повысит уровень азербайджанского модельного бизнеса.
- Чем занимаетесь в свободное время? Как отдыхаете?
- Когда выдается несколько свободных дней, отправляюсь с друзьями за город на природу. Люблю путешествовать. Успел объездить соседние штаты и отдохнуть в Мексике и Канаде. Если свободного времени в обрез, отправляюсь в азербайджанский ресторан в Нью-Йорке или расслабляюсь за игрой в плейстейшн дома.
- Что Рустам Джабраилов делает лучше других? Чего о вас не знают читатели?
- Я вкусно готовлю. Не скажу, что делаю это лучше всех, но те, кто пробовал мои блюда, остались довольны. Кстати, я и сам не прочь вкусно покушать. Мне нравится дегустировать новые необычные блюда. Правда, после такого пиршества приходится выкладываться по полной в спортзале, что для меня совсем не в тягость. Я научился получать удовольствие даже от самой рутинной работы.
- Вы один из немногих азербайджанских знаменитостей, которые непринужденно и с удовольствием общаются с поклонниками. Можете часами фотографироваться с ними на память, раздавать автографы и отвечать каждому написавшему вам в Facebook. Звездная болезнь вам не грозит?
- Мне нравится общаться с людьми. Многочасовые кастинги, съемки, перелеты, связанные с работой, не позволяют мне проводить много времени в Интернете. Но когда выдается свободная минутка, захожу на свою страницу в Facebook, читаю сообщения от знакомых и незнакомых мне людей и с удовольствием отвечаю всем. Во время последнего своего визита в Баку у меня состоялась автограф-сессия с поклонницами. Я не ожидал, что на встречу со мной придет такое количество людей. Долго фотографировался с девушками, раздавал автографы, общался. И мне было невероятно приятно делать это! Я рад, что меня любят и поддерживают на родине. Эта любовь дает мне мощную энергию и положительные эмоции, помогает двигаться дальше по намеченному пути. Совершенно не страдаю звездной болезнью и не считаю себя звездой. Как говорится в одной английской пословице, королевская корона не лечит головную боль, а может стать причиной этой боли…