RƏSSAM BİR QƏDƏR TƏHRİKÇİ OLARSA...
Anatoli Buzayev. Onun rəsm əsərləri - zamanın aynasıdır. Rəssamındır. İnsanındır. Bakılınındır. Mayın ilk həftəsində moskvalı rəssam "Münaqişə//Yenidənqurma" işlərindən ibarət şəxsi sərgisi ilə doğma Bakının qonağı oldu. A. Buzayev Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini bitirib, 1991-ci ildən isə Moskvada yaşayır və işləyir. Buna baxmayaraq, əslində o, bakılı olaraq qalır.
Bakıya gətirilən işlərinin arasında rəssamın uşaqlıq və gənclik məkanlarına ürəkdən bağlılığını əks etdirənlər də var. Onun həmin çağları isə hər şey hər kəs üçün olan dövrə düşmüşdü. Hədəfləri isə üç muşketyorun "Bir nəfər hamı üçün, hamı bir nəfər üçün!" şüarına uyğunlaşdırılmışdı.
60-cı illərin romantikası! Onlar rəssamlıq incəsənətinə çox şey gətirdilər. Çox şeyə nail oldular. Bu nəsil onlara məyus olmamağı, yaratmağı, yaşamağı, təəccübləndirməyə imkan verən nikbin sirayətçiliyini bütün ömürboyu qoruyub saxlamağı öyrətdi!
Rəssamın işlədiyi istiqaməti, jurnalistlər, nədənsə, avanqard impressionizm kimi müəyyənləşdiriblər. Lakin bu sahəyə bələd olan biri üçün bu, daha çox konseptual rəssamlıqdır. Bakıdakı sərgidə nümyiş edilən işlər arasında müəllif adı yox idi. Belə yaxşıdır. Çünki rəssam bizi həmmüəllif edir. Qoy, onun işlərinə baxan hər bir kəsdə, gördüyü əsərlər haqda öz təfsiri və öz adı yaransın. Ona görə ki, işin adı onun əsas mənasını əks etdirir.
"Ev"
Rəsmdə İçərişəhərin dar küçəsi təsvir edilib. Sanki əlini uzatsan, barmaqların isti, suvaq çəkilmiş divarlara toxunacaq. Sanki rəsm dünənkindən fərqlidir. Bu əsəri qısaca bir sözlə adlandırmaq istəyirsən - "Ev". Həmişə qayıda biləcəyin yer. Nə vaxt və haradan qayıtmasından asılı olmayaraq, səni həmişə gözləyən yer. Özünü həmişə möhkəm və arxayın hiss etdiyin yer. Çünki ev səni həmişə bədbəxtlikdən qoruyacaq və müdafiə edəcək.
"Başlanğıc"
Bu işə uzun müddət baxırsan. Bir qadın və onun Musya adlı gənc nənəsinin hekayəsini xatırlayırsan. O, 1917-ci ildə Bakıya gəlib. Və çox gözəl olub! Gənc "kursistka" (inqilabdan əvvəl Rusiyada ali qız məktəbi tələbəsi belə adlandırılırdı), Smolensk şəhərinin keçmiş sakini fransız dilini mükəmməl bilirdi. Vyana xəmirindən kökələr bişirə və xərçəng boynundan şorba hazırlamağı bacarırdı. Anası onu komissara ərə verir. Beləcə ailə yaranır. Köklərini Bakı torpağına salan və yeni nəslə başlanğıc verən ailə... Musya və Şah. Bakı küləyində iki zərif kiçik fiqur. Onlar, mənim təxəyyülümdəkilərə elə bənzəyirlər ki! Gənc və bəxtiyar olduqları dövr və hələ hər şeyin qarşıda olması haqqında: Cənubi Azərbaycandakı həyat da, qızlarının dünyaya gəlməsi də, Bağırovun yanında qulluq (o, inqilabdan öncə vərdişinə əsasən işi xidmət adlandırırdı!) və Şahın sürgünü də. Bütün bunlar sonra olacaqdı. İndi isə onlar Bakı küləyində dayanıblar. O, kadetə, Musya isə aşiq olmuş xanıma bənzəyir! Və gələcəkləri haqqında hələlik heç nə bilmirlər. Dizlərində isə iki kədərli mələk var. Onlar gələcəyin bütün sirlərini bilirlər!
"İlham pərisinin öncədən hiss etməsi"
Hansı rəssam ilham pərisinin xəyalını qurmur? Qız - arzudur, qız - xəyaldır. O, harada isə burdadır, lap yaxında. Sanki yaxınlığındakı konsepsiya kimidir, amma həmişə itir! O, hələ ki, görmür onu. Lakin ətrafındakı məkan hiss edir onu! Onun hələlik ümumi təsvir edilmiş üz cizgiləri yoxdur. Amma ruhu açıq gözlərin çəpliyində artıq sezilirdi. Oradan sakitlik yayılırdı. Və yaradıcılıq sevincinin vədi...
"Dəyişiklilər dövrü"
Sükut və firavanlıq dünyasına dəyişiklilər dövrü qədəm qoyur. Bıçaqla qulaylayırmış kimi: sinirlərə, ürəyə, bədənə, damarlara. Və Viktor Tsoyun mahnısından sətirlər yada düşdü: "Dəyişiklilər! Biz dəyişiklilər tələb edirik!". İndi isə deyəsən, bunu gözləmirdik. Xaos boşluğunda və insan bədəninin təlaşında. Onun nə üzü var, nə də adı. Düşmən aləmlə o, təkbətəkdir. Və ancaq qanlı arteriya şəklində bölücü xüsusiyyət, onu sabit müəyyənliyini itirmiş dünyanın qızğın titrəməsindən qoruyur. Və bu xüsusiyyət əbədi olaraq müəllifin öz həyatını "əvvəl" və "sonra"ya böləcək.
Demarkasiya xətti ilə səksəninci illərin yenidənqurması SSRİ adı altında nəhəng bir ölkəni ürəklərdə, həyatlarda və talelərdə qoydu. İctimai yanaşma ilə münaqişə. Öz-özünlə münaqişə. İctimai yenidənqurmanın ağrılı prosesi. Ən əsası isə - özünün.
"Şüuraltı ilə dialoq"
İnsan - təbiətin tapmacasıdır. O, öz vicdanı ilə əylənmək üçün yeni fəndlər icad edərək, sonsuza qədər şüuraltı ilə oynaya bilər. Problem - seçimdədir. Rus nağılında olduğu kimi: sola gedəcəksən, sağa, yoxsa düz? Dünya informasiya ilə dolub-daşır! İnsan arxayın ola biləcəyini necə seçməlidir: ağlı və ürəyi ilə? İnformasiya müharibələri, bu gün insanın beynini yaxşı düşünülmüş taktikaya mübtəla edərək, insanı "udmaq" qabiliyyətinə malikdirlər! Kiminsə mentalla oyununun qurbanı necə olmayasan və özünü necə qoruyub saxlayasan? Sadəcə, tələsik qərar vermək lazım deyil! Sadəcə, beyninizi işarə barmağınızın ucunda saxlayıb, vəziyyətə kənardan baxmaq lazımdır! İnformasiya dünyası istənilən şəxsi uda bilər! O, dirildə və məhv edə bilər. İnsanın şüuraltına nə yerləşdiriləcək: sabah yeri çiçəklənən Bağa çevirəcək və ya onu külə döndərəcək? Və insanı nə idarə edir: şüur, yoxsa şüuraltı? Tərəzidə nə var? Öz-özünlə münaqişə. Seçim. Şüurun yenidən qurulması.
"Kosmos"
Rəsmin ortasında, lap mərkəzdə - insan üzü çəkilib. Kişi üzü. Bu, kosmosdur. O, yuxarıdan Yeri kədərli və ciddi şəkildə seyr edir. Aşağıda isə insanların dünya təlaşı təsvir edilib. Əsrdən-əsrə. Nə dəyişilir? Varlığın rəngbərəng zolaqları, həyat meydanında ləklər kimi düzülüb. Düz enli zolaqlar. Yuxarıdan - çoxüzlü fiqurun (simvol) üst hissəsi bu meydanda elə durur ki, onun təsiri ilə zolaqlar zərif hissələrə parçalanır. Tellər. Təkrəng digər rənglərin çoxluğuna dağılır. Nədən? Halqa kimi bağlayan simvol, insanın daha yüksək şüur dərəcəsinə keçidinin sübutu kimi? Rəssam bu simvolu bizə bütünlüklə açmaq istəmir, amma mənə elə gəlir ki, bu, səkkizüzlü fiqurun bir hissəsidir. Bu, səkkizüzlüdür. Bu mənanı verən simvolik işarə: işığın dörd tərəfi və dörd aralı istiqamət ən müxtəlif ənənələrdə "səkkiz külək" adını daşıyır və ümumilik rəmzi kimi çıxış edir; bərpaolunma, yenilənmə, dirçəlmə, keçid mənalarını verir. Bu, dərk edilən dünyanın və insanın ilahi yolunda ən yüksək nailiyyətinin, ilahi dünyasının sərhədidir. Bəşəriyyət yeni enerji səviyyəsinə keçid prosesindədir? Və yenə də şüurun yenidənqurulması. Yeni enerji titrəmələrinin törəməsi...
"Biz"
Gələcəyin qəribə dünyası. İnsanın dünyası. Və insan. Onun fiziki kamilliyi. Lakin onun ardınca, ikinci, üçüncü planda bizə onun daxili, mənəvi mahiyyəti verilir. İnsan qırmızıdır. İnsan göydür. Bu, əsas fiziki bədənin xəyali və ya istəsəniz, energetik vücududur. Qırmızı - əzab, yüksəliş və sevgi rəngidir. Göy - ədəbilik, sadəlik, özünü qurban vermə və həlimlik rəngidir. Nəticədə insan həmahəngdir, insan kamildir. İnsan sabahkı günündür.
Anatoli Buzayevin yaradıcılığı - bu müəllifin öz-özü ilə və əlbəttə ki, tamaşaçısı ilə bölünməz dialoqudur. Bu, insanın dünyadakı yeri haqqında düşünməkdir. Onun varlıq haqqında fəlsəfi məfhum sistemində əhəmiyyəti haqqında. Rəssam müasirlərinə maraqlıdır. Ona tələbat var. Ona görə də rəssamın işləri təkcə Azərbaycan və Rusiya muzeylərinin dövlət ehtiyatlarında, Azərbaycanın Rəssamlıq Fondunda, "28-dəki Malaya Qruzinskaya" (indiki Rusiya Rəssamlarının Yaradıcılıq İttifaqı və Beynəlxalq Rəssamlıq Fondu) qalereyasının kolleksiyasında, habelə Kolumbiya, İngiltərə, Hollandiya, Türkiyə, İspaniya, Slovakiya, Almaniyada şəxsi kolleksiyalarda yer alıb. İnsanlara bütün dövrlərdə fikirləri oyadan və ürəkləri coşduran biri həmişə lazım olub. Axı əsl rəssam hər zaman bir qədər təhrikçi olur...

IF AN ARTIST IS A LITTLE BIT PROVOCATIVE
Anatoliy Buzayev. His art is a mirror of time. Artist. Person. Bakuvian. In the first week of May, the Moscow painter was a guest of his native Baku with a personal exhibition of works Conflict/Perestroika. Buzayev graduated from Azim Azimzada Art School, and since 1991 he has been living and working in Moscow, although, in fact, he remains a Bakuvian. The list of works brought to Baku includes those that reflect the artist's heartfelt attachment to the places of his childhood and youth. And they fell on days when everything was for everyone and ideals were composed for the motto of the Three Musketeers: "One for all and all for one." Romantics of the 1960s! They brought a lot to the art of painting. They achieved a lot. This generation retained their optimistic infectiousness for all their life, which allows them to create, live and surprise without losing heart!
For some reason, the field in which the artist is working has been identified by journalists as avant-garde impressionism. But in the opinion of the layman, it is rather conceptual art. The works presented at the exhibition in Baku have no titles. And that's good because the artist makes us his coauthors. Let everyone who looks at his works have their own interpretation of what they see and their own title because the title of a work reflects its basic idea.
"House"
The painting depicts a narrow street in Icarisahar. It seems that if you stretch out your hand, you fingers will touch a warm plastered wall. It seems that the picture looks different than yesterday. One wants to name this work briefly in a word - "House". A place where you can always go back. A place where you are always welcome whenever you return. A place where you always feel confident and relaxed because the house will always protect and shield you from harm.
"The Beginning"
You look at this work for a very long time. I recall the story of a woman and her young grandmother Musya. She arrived in Baku in 1917. And she was a perfect beauty! A young girl student, who graduated from Smolniy Girls' Institute recently - she spoke fluent French, was able to bake buns from Viennese pastry and cook soup from crayfish. Her mother made her marry a commissary. So she had a family. A family that put down its roots in Baku soil and gave rise to a new family. Musya and Shah. Two thin figures in the Baku wind. They are so similar to my fantasy about them! About the time when they were young and happy, and everything was still to come: life in South Azerbaijan, the birth of daughters, her service for Bagirov (by the pre-revolutionary habit, she referred to her job as service!). Shah's exile. But all this would happen later. And now they are in the Baku wind. He is like a cadet and she is like a young lady in love! And they know nothing about their future yet. The two angels at their feet are sad. They know all the secrets of the future!
"Anticipation of the muse"
Which artist does not dream of having a muse? A dream girl, a mirage girl. She's somewhere here, very close. As a concept, she seems close, but she always eludes! He does not see her yet. But the space around him feels her! She has no clearly defined facial features yet. But her soul is already guessed in the obliquity of open eyes. Peace and also the promise of the joy of creation flow from there.
"Time of change"
A time of change bursts into the world of peace and happiness. A knife swipes through the nerves, the heart, the body and the veins. And one can remember a line from a song by Viktor Tsoy: "Change! We are waiting for change!" Now, it seems, they did not expect it. The human body is in the space of chaos and anxiety. He has no face, no name. He is alone against a hostile world. And only the dividing line in the form of a blood artery protects him from the frenetic vibration of the world that has lost stable certainty. And this line will forever divide the life of the author into "before" and "after". The perestroika of the 1980s went like a demarcation line through the hearts, lives and destinies of a vast country called the Soviet Union. A conflict with public attitudes. A conflict with oneself. A painful process of social adjustment. And above all, of yourself.
"Dialogue with the subconscious"
Man is a mystery of nature. He can play with his subconscious forever inventing new tricks for fun with his own conscience. The problem is about the choice. It is like in a Russian fairy tale: go left, right or straight? The world is full of information! How does a person choose something to rely on: with his mind or heart? Information wars today are able to "swallow" people subjecting their brain to well-thought out treatment! How to avoid becoming a victim of someone else's mental games and how to save yourself? You just need to avoid rash decisions! You just need to "hold" your brain on the tip of your forefinger and look at the situation from the side! The world of information is capable of absorbing anyone! It can revive and destroy. What will be instilled into man's subconscious: what will transform the earth into a blooming garden tomorrow or what will turn it into ashes? And what drives a person: consciousness or subconscious? What hangs in the balance? Conflict with oneself. Choice. Reorganization of consciousness.
"Cosmos"
In the very middle of the picture there is a person's face. Man's face. This is the cosmos. He looks sadly and strictly on the Earth from above. And below is the madding crowd of people. From century to century. What has changed? The multicoloured strips of being are laid as seedbeds on the field of life. In smooth wide rows. Above, the upper part of the polyhedron (symbol) lies on the field so that under its influence, the row splits into thin components. Threads. Monocolours disintegrate into a multiplicity of other colours. Why? Symbol as a link and as evidence of human transition to a higher level of consciousness? The artist does not want to reveal this symbol to us entirely, but I think that it is part of the octahedron. This is the Octagon. A symbolic sign that has the following values: the four sides of the world and four intermediate directions; is called "eight winds" in a variety of traditions and represents a symbol of universality; it means restoration, renewal, rebirth and transition. This is the boundary of the grasped divine world and man's highest achievement on the path to divinity. Is humanity in the process of transition to a new energy level? And again - the restructuring of consciousness. The creation of new energy vibrations...
"We"
The whimsical world of the future. A world of man. And man himself. His physical perfection. But behind him - in the second and third background, we are given his inner, spiritual essence. Man is red. Man is blue. These are the phantoms or if you like, energy bodies of the main physical body. Red is the colour of suffering, love and exaltation. Blue is the colour of eternity, humility, self-sacrifice and humility. As a result, man is harmonious and perfect. Man belongs to tomorrow.
The art of Anatoliy Buzayev is the author's continuous dialogue with himself and, of course, with his audience. It is a reflection about man's place in this world. His significance and importance in the system of philosophical concepts of being. The artist is of interest to contemporaries. He is needed. And that's why today his works are kept not only in the government vaults of museums in Azerbaijan and Russia, the Art Fund of Azerbaijan and in the collection of the gallery at Malaya Gruzinskaya 28 (now the Union of Painters of Russia and International Art Fund), but also in private collections in Colombia, England, Holland, Turkey, Spain, Slovakia and Germany. People at all times need those who know how to awaken the thought and alarm the heart. After all, a true artist is always a little bit provocative...