RƏSSAM BİR QƏDƏR TƏHRİKÇİ OLARSA...
Anatoli Buzayev. Onun rəsm əsərləri - zamanın aynasıdır. Rəssamındır. İnsanındır. Bakılınındır. Mayın ilk həftəsində moskvalı rəssam "Münaqişə//Yenidənqurma" işlərindən ibarət şəxsi sərgisi ilə doğma Bakının qonağı oldu. A. Buzayev Ə.Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbini bitirib, 1991-ci ildən isə Moskvada yaşayır və işləyir. Buna baxmayaraq, əslində o, bakılı olaraq qalır.
Bakıya gətirilən işlərinin arasında rəssamın uşaqlıq və gənclik məkanlarına ürəkdən bağlılığını əks etdirənlər də var. Onun həmin çağları isə hər şey hər kəs üçün olan dövrə düşmüşdü. Hədəfləri isə üç muşketyorun "Bir nəfər hamı üçün, hamı bir nəfər üçün!" şüarına uyğunlaşdırılmışdı.
60-cı illərin romantikası! Onlar rəssamlıq incəsənətinə çox şey gətirdilər. Çox şeyə nail oldular. Bu nəsil onlara məyus olmamağı, yaratmağı, yaşamağı, təəccübləndirməyə imkan verən nikbin sirayətçiliyini bütün ömürboyu qoruyub saxlamağı öyrətdi!
Rəssamın işlədiyi istiqaməti, jurnalistlər, nədənsə, avanqard impressionizm kimi müəyyənləşdiriblər. Lakin bu sahəyə bələd olan biri üçün bu, daha çox konseptual rəssamlıqdır. Bakıdakı sərgidə nümyiş edilən işlər arasında müəllif adı yox idi. Belə yaxşıdır. Çünki rəssam bizi həmmüəllif edir. Qoy, onun işlərinə baxan hər bir kəsdə, gördüyü əsərlər haqda öz təfsiri və öz adı yaransın. Ona görə ki, işin adı onun əsas mənasını əks etdirir.
"Ev"
Rəsmdə İçərişəhərin dar küçəsi təsvir edilib. Sanki əlini uzatsan, barmaqların isti, suvaq çəkilmiş divarlara toxunacaq. Sanki rəsm dünənkindən fərqlidir. Bu əsəri qısaca bir sözlə adlandırmaq istəyirsən - "Ev". Həmişə qayıda biləcəyin yer. Nə vaxt və haradan qayıtmasından asılı olmayaraq, səni həmişə gözləyən yer. Özünü həmişə möhkəm və arxayın hiss etdiyin yer. Çünki ev səni həmişə bədbəxtlikdən qoruyacaq və müdafiə edəcək.
"Başlanğıc"
Bu işə uzun müddət baxırsan. Bir qadın və onun Musya adlı gənc nənəsinin hekayəsini xatırlayırsan. O, 1917-ci ildə Bakıya gəlib. Və çox gözəl olub! Gənc "kursistka" (inqilabdan əvvəl Rusiyada ali qız məktəbi tələbəsi belə adlandırılırdı), Smolensk şəhərinin keçmiş sakini fransız dilini mükəmməl bilirdi. Vyana xəmirindən kökələr bişirə və xərçəng boynundan şorba hazırlamağı bacarırdı. Anası onu komissara ərə verir. Beləcə ailə yaranır. Köklərini Bakı torpağına salan və yeni nəslə başlanğıc verən ailə... Musya və Şah. Bakı küləyində iki zərif kiçik fiqur. Onlar, mənim təxəyyülümdəkilərə elə bənzəyirlər ki! Gənc və bəxtiyar olduqları dövr və hələ hər şeyin qarşıda olması haqqında: Cənubi Azərbaycandakı həyat da, qızlarının dünyaya gəlməsi də, Bağırovun yanında qulluq (o, inqilabdan öncə vərdişinə əsasən işi xidmət adlandırırdı!) və Şahın sürgünü də. Bütün bunlar sonra olacaqdı. İndi isə onlar Bakı küləyində dayanıblar. O, kadetə, Musya isə aşiq olmuş xanıma bənzəyir! Və gələcəkləri haqqında hələlik heç nə bilmirlər. Dizlərində isə iki kədərli mələk var. Onlar gələcəyin bütün sirlərini bilirlər!
"İlham pərisinin öncədən hiss etməsi"
Hansı rəssam ilham pərisinin xəyalını qurmur? Qız - arzudur, qız - xəyaldır. O, harada isə burdadır, lap yaxında. Sanki yaxınlığındakı konsepsiya kimidir, amma həmişə itir! O, hələ ki, görmür onu. Lakin ətrafındakı məkan hiss edir onu! Onun hələlik ümumi təsvir edilmiş üz cizgiləri yoxdur. Amma ruhu açıq gözlərin çəpliyində artıq sezilirdi. Oradan sakitlik yayılırdı. Və yaradıcılıq sevincinin vədi...
"Dəyişiklilər dövrü"
Sükut və firavanlıq dünyasına dəyişiklilər dövrü qədəm qoyur. Bıçaqla qulaylayırmış kimi: sinirlərə, ürəyə, bədənə, damarlara. Və Viktor Tsoyun mahnısından sətirlər yada düşdü: "Dəyişiklilər! Biz dəyişiklilər tələb edirik!". İndi isə deyəsən, bunu gözləmirdik. Xaos boşluğunda və insan bədəninin təlaşında. Onun nə üzü var, nə də adı. Düşmən aləmlə o, təkbətəkdir. Və ancaq qanlı arteriya şəklində bölücü xüsusiyyət, onu sabit müəyyənliyini itirmiş dünyanın qızğın titrəməsindən qoruyur. Və bu xüsusiyyət əbədi olaraq müəllifin öz həyatını "əvvəl" və "sonra"ya böləcək.
Demarkasiya xətti ilə səksəninci illərin yenidənqurması SSRİ adı altında nəhəng bir ölkəni ürəklərdə, həyatlarda və talelərdə qoydu. İctimai yanaşma ilə münaqişə. Öz-özünlə münaqişə. İctimai yenidənqurmanın ağrılı prosesi. Ən əsası isə - özünün.
"Şüuraltı ilə dialoq"
İnsan - təbiətin tapmacasıdır. O, öz vicdanı ilə əylənmək üçün yeni fəndlər icad edərək, sonsuza qədər şüuraltı ilə oynaya bilər. Problem - seçimdədir. Rus nağılında olduğu kimi: sola gedəcəksən, sağa, yoxsa düz? Dünya informasiya ilə dolub-daşır! İnsan arxayın ola biləcəyini necə seçməlidir: ağlı və ürəyi ilə? İnformasiya müharibələri, bu gün insanın beynini yaxşı düşünülmüş taktikaya mübtəla edərək, insanı "udmaq" qabiliyyətinə malikdirlər! Kiminsə mentalla oyununun qurbanı necə olmayasan və özünü necə qoruyub saxlayasan? Sadəcə, tələsik qərar vermək lazım deyil! Sadəcə, beyninizi işarə barmağınızın ucunda saxlayıb, vəziyyətə kənardan baxmaq lazımdır! İnformasiya dünyası istənilən şəxsi uda bilər! O, dirildə və məhv edə bilər. İnsanın şüuraltına nə yerləşdiriləcək: sabah yeri çiçəklənən Bağa çevirəcək və ya onu külə döndərəcək? Və insanı nə idarə edir: şüur, yoxsa şüuraltı? Tərəzidə nə var? Öz-özünlə münaqişə. Seçim. Şüurun yenidən qurulması.
"Kosmos"
Rəsmin ortasında, lap mərkəzdə - insan üzü çəkilib. Kişi üzü. Bu, kosmosdur. O, yuxarıdan Yeri kədərli və ciddi şəkildə seyr edir. Aşağıda isə insanların dünya təlaşı təsvir edilib. Əsrdən-əsrə. Nə dəyişilir? Varlığın rəngbərəng zolaqları, həyat meydanında ləklər kimi düzülüb. Düz enli zolaqlar. Yuxarıdan - çoxüzlü fiqurun (simvol) üst hissəsi bu meydanda elə durur ki, onun təsiri ilə zolaqlar zərif hissələrə parçalanır. Tellər. Təkrəng digər rənglərin çoxluğuna dağılır. Nədən? Halqa kimi bağlayan simvol, insanın daha yüksək şüur dərəcəsinə keçidinin sübutu kimi? Rəssam bu simvolu bizə bütünlüklə açmaq istəmir, amma mənə elə gəlir ki, bu, səkkizüzlü fiqurun bir hissəsidir. Bu, səkkizüzlüdür. Bu mənanı verən simvolik işarə: işığın dörd tərəfi və dörd aralı istiqamət ən müxtəlif ənənələrdə "səkkiz külək" adını daşıyır və ümumilik rəmzi kimi çıxış edir; bərpaolunma, yenilənmə, dirçəlmə, keçid mənalarını verir. Bu, dərk edilən dünyanın və insanın ilahi yolunda ən yüksək nailiyyətinin, ilahi dünyasının sərhədidir. Bəşəriyyət yeni enerji səviyyəsinə keçid prosesindədir? Və yenə də şüurun yenidənqurulması. Yeni enerji titrəmələrinin törəməsi...
"Biz"
Gələcəyin qəribə dünyası. İnsanın dünyası. Və insan. Onun fiziki kamilliyi. Lakin onun ardınca, ikinci, üçüncü planda bizə onun daxili, mənəvi mahiyyəti verilir. İnsan qırmızıdır. İnsan göydür. Bu, əsas fiziki bədənin xəyali və ya istəsəniz, energetik vücududur. Qırmızı - əzab, yüksəliş və sevgi rəngidir. Göy - ədəbilik, sadəlik, özünü qurban vermə və həlimlik rəngidir. Nəticədə insan həmahəngdir, insan kamildir. İnsan sabahkı günündür.
Anatoli Buzayevin yaradıcılığı - bu müəllifin öz-özü ilə və əlbəttə ki, tamaşaçısı ilə bölünməz dialoqudur. Bu, insanın dünyadakı yeri haqqında düşünməkdir. Onun varlıq haqqında fəlsəfi məfhum sistemində əhəmiyyəti haqqında. Rəssam müasirlərinə maraqlıdır. Ona tələbat var. Ona görə də rəssamın işləri təkcə Azərbaycan və Rusiya muzeylərinin dövlət ehtiyatlarında, Azərbaycanın Rəssamlıq Fondunda, "28-dəki Malaya Qruzinskaya" (indiki Rusiya Rəssamlarının Yaradıcılıq İttifaqı və Beynəlxalq Rəssamlıq Fondu) qalereyasının kolleksiyasında, habelə Kolumbiya, İngiltərə, Hollandiya, Türkiyə, İspaniya, Slovakiya, Almaniyada şəxsi kolleksiyalarda yer alıb. İnsanlara bütün dövrlərdə fikirləri oyadan və ürəkləri coşduran biri həmişə lazım olub. Axı əsl rəssam hər zaman bir qədər təhrikçi olur...

ЕСЛИ ХУДОЖНИК НЕМНОГО ПРОВОКАТОР
Анатолий Бузаев. Его живопись - это зеркало времени. Художника. Человека. Бакинца. В первую неделю мая московский художник стал гостем родного Баку с персональной выставкой работ "Конфликт/Перестройка". А. Бузаев окончил художественное училище им. А.Азимзаде, а с 1991 года живет и работает в Москве, хотя, по сути, остается бакинцем. В перечне работ, привезенных в Баку, есть те, которые отражают сердечную привязанность художника к местам его детства и юности. А они выпали на времена, когда всё было на всех, а идеалы верстались под девиз трех мушкетеров "Один за всех и все за одного!". Романтики 60-х! Они многое привнесли в искусство живописи. Многого достигли. Это поколение на всю жизнь сохранило оптимистическую заразительность, которая позволяет им, не унывая, творить, жить, удивлять!
Направление, в котором работает художник, журналисты почему-то определили как авангардный импрессионизм. Но на взгляд обывателя это, скорее, концептуальная живопись. У работ, представленных на выставке в Баку, нет авторских названий. И это хорошо. Потому что художник делает нас своими соавторами. Пусть у каждого, кто смотрит его работы, возникают своя интерпретация увиденного и свое название. Потому что название работы отражает ее основную мысль.
"Дом"
На холсте узкая улочка Ичери шэхэр. Кажется, протянешь руку и пальцы коснутся теплой оштукатуренной стены. Кажется, что картина выглядит иначе, чем вчера. Хочется назвать эту работу коротко, одним словом - "Дом". Место, куда всегда можешь вернуться. Место, где тебя всегда ждут, когда бы ты и откуда бы ни вернулся. Место, где всегда чувствуешь себя уверенно и спокойно. Потому, что дом тебя всегда защитит и укроет от несчастий.
"Начало"
Смотришь на эту работу очень долго. Вспоминается история одной женщины и ее юной бабушки Муси. Она приехала в Баку в 1917 году. И была совершенной красавицей! Юная курсистка, в недавнем прошлом смолянка, она в совершенстве владела французским языком, умела выпекать булочки из венского теста и варить суп из раковых шеек. Мама ее выдала замуж за комиссара. Так появилась семья. Семья, которая пустила свои корни в бакинскую почву и дала начало новому роду. Муся и Шах. Две тоненькие фигурки на бакинском ветру. Они так похожи на мою фантазию о них! О времени, когда они были молоды и счастливы и все еще было впереди: и жизнь в Южном Азербайджане, и рождение дочерей, и ее служба у Багирова (она работу по дореволюционной привычке называла службой!), и ссылка Шаха. Но все это будет потом. А сейчас они стоят на бакинском ветру. Он - похож на кадета, она - на влюбленную барышню! И ничего о своем будущем пока не знают. Два ангела у их ног грустят. Они-то знают все тайны будущего!
"Предчувствие музы"
Кто же из художников не мечтает о своей Музе? Девушка-мечта, девушка-марево. Она где-то здесь, совсем рядом. Как концепция, которая как будто и рядом, но всегда ускользает! Он пока не видит ее. Но окружающее его пространство предчувствует ее! У нее пока нет ясно очерченных черт лица. Но душа ее уже угадывается в раскосости открытых глаз. Оттуда струится покой. И обещание радости творчества.
"Время перемен"
В мир покоя и счастья врывается время перемен. Как ножами наотмашь: по нервам, по сердцу, по телу, по венам. И вспомнилась строчка из песни Виктора Цоя: "Перемен! Мы ждем перемен!". Теперь, кажется, что не ждали. В пространстве хаоса и тревоги тело человека. У него ни лица, ни имени. Он один на один с враждебным миром. И только разделительная черта в виде кровеносной артерии ограждает его от лихорадочной вибрации мира, потерявшего стабильную определенность. И эта черта навсегда разделит жизнь самого автора на "до" и "после". Перестройка восьмидесятых демаркационной линией пролегла по сердцам, жизням и судьбам огромной страны под названием СССР. Конфликт с общественными установками. Конфликт с самим собой. Болезненный процесс общественной перестройки. И прежде всего - самого себя.
"Диалог с подсознанием"
Человек - загадка природы. Он может играть со своим подсознанием до бесконечности, изобретая новые уловки для забав с собственной совестью. Проблема - в выборе. Как в русской сказке: налево пойдешь, направо или прямо? Мир переполнен информацией! Как человеку выбрать то, на что можно опереться: умом и сердцем? Информационные войны сегодня способны "проглотить" человека, подвергнув хорошо продуманной тактике обработки его мозга! Как не стать жертвой чьих-то игр с менталом и как сохранить себя? Надо просто не принимать опрометчивых решений! Надо "подержать" свой мозг на кончике указательного пальца и взглянуть на ситуацию со стороны! Мир информации способен поглотить любого! Она может возродить и может разрушить. Что же будет подселено в подсознание человеку: то, что завтра превратит землю в цветущий Сад, или то, что превратит ее в пепел? И что управляет человеком: сознание или подсознание? Что на чаше весов? Конфликт с самим собой. Выбор. Перестройка сознания.
"Космос"
Посередине картины в самом ее центре - лицо человека. Мужское лицо. Это - космос. Он печально и строго взирает на Землю сверху. А внизу мирская суета людей. Из века в век. Что меняется? И разноцветные полоски бытия уложены, как грядки на поле жизни. Ровными широкими полосами. Сверху - верхняя часть многогранника (символ) ложится на это поле таким образом, что под его воздействием полосы распадаются на тоненькие составляющие. Нити. Моноцвет распадается на множественность других цветов. Отчего? Символ, как связующее звено, как свидетельство перехода человека на более высокий уровень сознания? Художник не хочет открыть нам этот символ целиком, но мне кажется, что это - часть восьмигранника. Это - октагон. Символический знак, который имеет следующие значения: четыре стороны света и четыре промежуточных направления, носит название "восьми ветров" в самых разных традициях и выступает символом всеобщности; означает восстановление, обновление, возрождение; переход. Это граница постигаемого мира и мира божественного, наивысшее достижение человека на пути к божественному. Человечество в процессе перехода на новый энергетический уровень? И снова - перестройка сознания. Зарождение новых энергетических вибраций…
"Мы"
Причудливый мир будущего. Мир человека. И сам человек. Его физическое совершенство. Но за ним - вторым, третьим планами нам дается его внутренняя, духовная сущность. Человек красный. Человек синий. Это фантомные или, если хотите, энергетические тела основного физического тела. Красный - это цвет страдания, возвышения и любви. Синий - цвет вечности, смирения, самопожертвования и кротости. В итоге - человек гармоничный, человек совершенный. Человек завтрашнего дня.
Творчество Анатолия Бузаева - это беспрерывный диалог автора с самим собой и, конечно, со своим зрителем. Это размышления о месте человека в этом мире. О его значении и значимости в системе философического понятия о бытии. Художник интересен современникам. Он востребован. А потому сегодня его работы находятся не только в государственных запасниках музеев Азербайджана и России, в Художественном фонде Азербайджана, в собрании галереи "На Малой Грузинской, 28" (ныне ТСХ России и МХФ), но и в частных коллекциях Колумбии, Англии, Голландии, Турции, Испании, Словакии, Германии. Людям во все времена нужны были те, кто умеет разбудить мысль и встревожить сердце. Ведь настоящий художник всегда немножко провокатор…