Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası 15 illik fəaliyyətinə yekun vurur
Biznes-forumlar, "dəyirmi masa"lar, investisiya konfransları, işgüzar görüşlər... Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) aktivində yüzlərlə bu cür tədbir, qanun layihələri, müqavilələr və bir çox digər işlər var. Görülən hər bir iş isə konkret nəticələrlə seçilir. Konfederasiyadan bildirirlər ki, bu strukturun 15 illik inkişaf yolu ölkə iqtisadiyyatının, xüsusilə özəl sektorun inkişafı ilə düz mütənasibdir.
"Müstəqil Azərbaycanın iqtisadi siyasəti ilk dövrlərdən özəl sektorun inkişafı və möhkəmlənməsinə, bütün sektorlarda geniş sahibkarlar təbəqəsinin və biznes cəmiyyətinin yaradılmasına əsaslanıb. Sahibkarlığın inkişafı ilə əlaqədar ilk dövlət proqramlarının hələ ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1993-1995 və 1997-2000-ci illərdə reallaşdırılması heç də təsadüf deyildi. O, dəfələrlə yerli və xarici biznesmenlərlə görüşmüş, onların problemləri ilə maraqlanmış, həmin problemlərin həlli üçün tədbirlər görmüşdü. Bu cür görüşlərin nəticəsi olaraq, 2002-ci ildə bir sıra vacib fərman və sərəncamlar imzalandı, bununla da ölkədə sahibkarlığın inkişafı sahəsində yeni mərhələnin əsası qoyuldu", - deyə konfederasiyanın prezidenti Məmməd Musayev bildirir.
Onun sözlərinə görə, prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi dövründə ölkədə biznesin inkişafı üçün şərtlər daha da liberallaşdırılıb. 2003-cü ildə biznesə dövlət maliyyə yardımı mexanizmi işə salınıb. M.Musayev regionların inkişafına dair dövlət proqramlarını ölkə iqtisadiyyatının inkişafı və möhkəmlənməsinə ciddi təkan hesab edir. Xatırladaq ki, həmin proqramların icrası nəticəsində ümumilikdə ölkə iqtisadiyyatına qoyulan investisiyaların həcmi 2013-cü ilin nəticələrinə görə 28 milyard dollara çatıb və bunun 17,5 milyardı daxili, 10,5 milyardı isə xarici investisiyalardır. "Beləliklə, seçilmiş iqtisadi strategiya nəinki Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında müstəsna rol oynayıb, həm də keçid iqtisadiyyatı dövrünü yaşayan ölkələr üçün xüsusi modelə çevrilib", - deyə M.Musayev qeyd edib.
Bu nailiyyətlərdə ASK-nin roluna gəlincə, geridə qalan 15 il onun vacib islahatların həyata keçirilməsində hökumətə ciddi dəstək olduğunu göstərib.
1999-cu ildə fəaliyyətə assosiasiya kimi başlayan və konfederasiya statusunadək inkişaf edən bu qurum ötən illərdə sahibkarlığa dəstək və yardım sahəsində çoxsaylı tədbirlər həyata keçirib. O, fəaliyyəti dövründə respublika miqyasında iş adamlarının maraqlarını ifadə edən ictimai birliyə çevrilib. Bu gün ASK-nin tərkibində minlərlə sahibkarlıq subyekti cəmləşib. Onların arasında 70-dək assosiasiya və birlik var.
2001-ci ildən konfederasiya sosial tərəfdaşlığın subyekti kimi ölkənin Nazirlər Kabineti və Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası ilə müəyyən dövrlər üçün Baş Kollektiv Saziş bağlayır. Bu Saziş sosial-iqtisadi siyasət və sosial-əmək münasibətləri üzrə razılaşdırılmış mövqeləri və birgə fəaliyyətləri müəyyən edir. Məmməd Musayevin sözlərinə görə, konfederasiya sazişdə tərəf olaraq, sosial dialoq məsələlərinə xüsusi diqqət ayırır:
- Biz sahibkarları dəstəkləməklə kifayətlənmir, müvafiq dövlət strukturları və həmkarlar ittifaqı təşkilatları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində əmək məsələlərinin tənzimlənməsində fəal iştirak etməyə çalışırıq. Hazırda Beynəlxalq Əmək Təşkilatının proqramı çərçivəsində işlər davam edir.
Səmərəli idarəolunmanı təşkil etmək məqsədilə konfederasiyanın yanında daimi komissiyalar sahələr üzrə, respublikanın bütün bölgələrini əhatə edən regional nümayəndəliklər  isə regional idarəetməni təmin edir. Bu, regionlarda sahibkarlığın inkişafına dəstək verilməsi işini xeyli asanlaşdırmış, nümayəndəliklər vasitəsilə sahibkarlara göstərilən xidmətlərin və informasiya təminatının yaxşılaşdırılması və təkmilləşdirilməsinə, sahibkarlığın inkişafı istiqamətində proqramların tərtib edilməsinə və həyata keçirilməsinə şərait yaratmışdır.
- Bütün ölkə miqyasında sahibkarların fəaliyyətini nə dərəcədə əhatə etmək olur?
- Konfederasiyanın daimi komissiyaları var. Onlar iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində fəaliyyət göstərən sahibkarlıq subyektləri ilə işləyirlər. Bütün bölgələrimizi əhatə edən nümayəndəliklərimiz isə regional idarəetməni təmin edir. Bu, bölgələrdə özəl sektorun dəstəklənməsi işimizi xeyli yüngülləşdirir, daha ciddi diqqət və dəstək tələb edən sahələri dəqiq müəyyənləşdirməyimizə kömək edir.
Konfederasiya sahibkarlarla hər il vergi qanunvericiliyinə dair müzakirələr aparır, onların bu sahə ilə bağlı irad və təkliflərini toplayaraq, Vergilər Nazirliyinə təqdim edir. Bundan başqa, bu qurumla bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsinə uyğun olaraq vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərində sahibkarlara xidmət işi yaxşılaşdırılıb. Hazırda fəaliyyət göstərən 40-a yaxın xidmət mərkəzində Konfederasiyanın əməkdaşları çalışır.
- ASK beynəlxalq əməkdaşlığı necə qurub?
- Bu gün konfederasiyamız bir sıra beynəlxalq tərəfdaşlıq təşkilatının üzvüdür. Biz müxtəlif ölkələrdən olan tərəfdaşlarımızla birgə layihələrdə, biznes-forumlarda, konfranslarda və digər tədbirlərdə uğurla iştirak edirik. Bu yaxınlarda 3 illik "Sosial dialoq sahəsində əməkdaşlıq" layihəsini başa vurmuşuq. Onu alman tərəfdaşlarla birgə həyata keçirirdik. Layihənin müddətinin daha 3 il müddətinə uzadılmasına nail olmuşuq.
Bundan başqa, ASK-nin təşkilatçılığı və fəal iştirakı ilə hökumətlə biznes dairələri arasında münasibətlər, sığorta qanunvericiliyinin qəbulu ilə bağlı beynəlxalq forumlar, menecmentin idarə olunması üzrə treninqlər keçirilib, Özbəkistanda Azərbaycanın ilk milli sərgisi təşkil olunub. Konfederasiya Türkdilli Ölkələrin Əməkdaşlıq Təşkilatının Biznes Şurasında ölkəmizin özəl sektorunu təmsil edir.
Konfederasiya BMT-nin Bakı ofisi ilə korporativ məsuliyyət sahəsində əməkdaşlıq üzrə müqavilə imzalayıb, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə birlikdə qadın sahibkarlığına dair beynəlxalq konfrans keçirib və s.
Ümumilikdə, 2013-cü ildə İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondu (AZPROMO) və konfederasiyanın xətti ilə 70-dən artıq biznes-forum, "dəyirmi masa", sərgi və ikitərəfli görüşlər təşkil edilib. İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin dəstəyi ilə isə respublikanın regionlarında 100 mindən artıq sahibkarın inkişaf etdiyi 1200-dək müxtəlif tədbir keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə ASK prezidenti Məmməd Musayev "Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış" İnkişaf konsepsiyasının Milli Fəaliyyət qrupuna daxil edilib.
Məlum olduğu kimi, bu sənəddə ölkədə biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, iqtisadiyyatda rəqabət qabiliyyətinin gücləndirilməsi, investorların maraqlarının müdafiəsi ilə bağlı qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsinə dair planlar yer alır. Konfederasiya bu konsepsipya çərçivəsində "İşəgötürənlər birlikləri haqqında" qanunun qəbulu, vergi sisteminin təkmilləşdirilməsi, vergi dərəcələrinin aşağı salınması, kiçik və orta sahibkarlıq sahələrində biznes mühitinin yaxşılaşdırılması, yerli istehsalçıların məhsullarının rəqabət qabiliyyətinin artırılması və s. istiqamətdə fəaliyyətini davam etdirmək niyyətindədir. Əlbəttə ki, ASK əvvəlkitək Azərbaycan sahibkarlarının xarici bazarlara çıxışı və işgüzar əlaqələrinin qurulmasına yardım göstərilməsi ilə bağlı fəaliyyətini də davam etdirəcək.

The National Confederation of the Entrepreneurs' Organisations of Azerbaijan sums up the results of its 15-year-long activity
Business forums, "round tables", investment conferences, business meetings… The National Confederation of Entrepreneurs' (employers') Organisations of Azerbaijan (NCEOA) numbers hundreds of events like these, draft laws, contracts and a lot more work done, among its assets. Each item of work results in a specific outcome. As noted at the confederation itself, the 15-year-long development of this structure is directly proportional to the development of the country's economy development, especially in the private sector.
"Initially the economic policy of the independent Azerbaijan drew support from the development and consolidation of the private sector, the creation of a broad stratum of entrepreneurs and business communities in all sectors. It is no accident that the first state programmes linked to the development of entrepreneurship, were implemented back in 1993-1995 and 1997-2000 on the initiative of the nation's leader, Heydar Aliyev. He himself repeatedly had meetings with local and foreign businessmen, took an interest in their problems and undertook measures to resolve them. A number of important decrees and instructions were signed as a result of meetings like these in 2002, which laid the foundation for a new stage in the development of entrepreneurship in the country," the confederation's president, Mammad Musayev, says.
He said that the conditions for developing business had been further freed up under the leadership of President Ilham Aliyev. In 2003, a mechanism for providing state financial aid to business was set in motion. The National Confede-ration chief thinks that the state programmes for the development of the regions have acted as a strong spur to boosting a total volume of investments of as much as 28bn dollars, including 17.5bn dollars in internal investments, 10.5bn dollars in foreign investments in 2013 year. "Thus, the chosen economic strategy has played an exceptionally positive part not only in the development of Azerbaijan, but also in defining the individual model for countries with a transitional economy," M. Musayev stressed.
As far as the Confederation of Entrepreneurs Organisations' involvement in these achievements is concerned, the last 15 years have shown that it has essentially rendered weighty support to the government in implementing these important reforms.
Having begun its activity in 1999 as an association, after expanding its status to that of a confederation, over the last few years this structure, which has implemented an extensive plan of measures to support and aid entrepreneurship, it has become a public association representing the interests of business people on a republican scale. Today it is made up of thousands of entrepreneurial entities, including 70 associations and unions.
Since 2001 the Confederation has been concluding a general collective agreement with the country's Cabinet of Ministers and the Trade Union Federation of Azerbaijan, which defines the agreed positions and joint activity regarding socio-economic policy and social and labour relations. Mammad Musayev said that, as a party to this agreement, the National Confederation is paying particular attention to issues of social dialogue.
We are not satisfied with just the support of entrepreneurs, but, within the framework of co-operation with the appropriate state structures and trades unions, we are striving to actively become involved in regulating labour issues. At the present time, work is on-going within the framework of the country-related International Labour Organi-sation programme.
- How is the work of the Confederation organised, to what extent does it envelope the activity of entrepreneurs throughout the country?
- Standing commissions specialising in working with business entities in various sectors of the economy are operating under the Confederation. We also have regional branches, which envelope all the districts in the country; this essentially facilitates the work involved in supporting the private sector in the provinces; it allows the trends requiring greater, more fixed attention and support to be determined.
Every year the Confederation conducts discussions with entrepreneurs on tax legislation and, after gathering together all the comments and suggestions, submits them to the Ministry of Taxes. Within the framework of the agreement on collaboration with the given department, moreover, work with entrepreneurs has been improved at tax offices, and now Confederation staff are working at 40 of them.
- At what level is the Confede-ration's international co-operation arranged?
- Today our Confederation is a member of many sister international organisations and is successfully taking part in joint projects, business forums, conferences and other events with partners from different countries. Thus, we completed the three-year-long "Collabora-tion in the sphere of social dialogue" project recently, which was implemented with German partners, and have managed to extend it for another three years.
Besides this, international forums involving mutual contacts with the government and business organised by and with the participation of the Confederation are being conducted, insurance legislation is being applied and management training given. The first national exhibition of Azerbaijan has been organised in Uzbekistan. The Confederation represents the private sector at the business council of the Co-operation Council of Turkic-speaking States.
The Confederation has also signed an agreement on co-operation in corporative responsibility with the UN's Baku office and has held an international conference on female business activity with the State Committee for Family, Women and Children Affairs, and arranged other activities.
On the whole, in 2013 alone, more than 70 business forums, "round-tables", exhibitions and bilateral meetings were organised through the Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation (AZPROMO) and through confederations. As many as 1,200 different events attended by more than 100,000 entrepreneurs have been held in the republic's regions with the support of the Ministry of Economic Development.
In keeping with the instructions of President Ilham Aliyev, the Confederation's president, Mammad Musayev, has become a member of the national action group working on the "Azerbaijan 2020: looking to the future" development concept. This document is known to have been reflected in plans to improve the business climate in the country, further boost the competitiveness of the economy and to improve the legislation offering protection to the interests of investors. Within this framework, the Confederation intends to continue work aimed at adopting a law "On employers' associations", improving the tax system, reducing the tax burden, improving the business climate for small and medium-sized business, making the output of local businesses more competitive, and so forth. Naturally, the confederation is continuing to assist Azerbaijani entrepreneurs in marketing their products abroad and getting business contacts going.