EKOLOJİ TƏMİZ SƏRMAYƏLƏR
Azərbaycanda 2015-ci ilin iyun ayında tarixdə ilk dəfə olaraq Bakıda keçiriləcək Avropa Oyunları ilə əlaqədar bir sıra iri infrastruktur layihələr həyata keçirilir. Abşeron yarımadasında doqquz gölün reabilitasiyasına dair iri layihə bu cür mühüm tədbirlərdən biri olacağına vəd verir. Sirr deyil ki, onların böyük hissəsi çirklənib, göllər ərtrafındakı ərazilər isə istismar üçün yararlı deyil. Halbuki sıx əhali yerləşmiş meqapolisdə təbii hövzələr böyük rekreasiya və kommersiya potensialına malikdir.
Yarımadada göllərin bərpası layihəsi 9 hövzəni əhatə edir: Xocasən, Böyükşor, Binəqədi qəsəbə İdman Kompleksinin qarşısındakı göl, Qırmızı, Puta (Lökbatan), Qu, Zabrat, Bülbülə, Zığ gölləri. İşlərin podratçısı "Təmiz şəhər" ASC seçilib. Şirkət rəhbəri Zakir İbrahimovun sözlərinə görə, bəzi göllərin vəziyyəti son dərəcə ağırdır. Zığ hövzəsi daha çox çirkələnib. "Qeyd etmək lazımdır ki, ekoloji sistemə dəyən ziyandan asılı olmayaraq göl tamamilə qurudulmayacaq. Lakin xüsusilə ağır, çirklənmənin səviyyəsinin bunsuz keçinməyin mümkün olmadığı hallarda həmin gölün sahəsinin azaldılması proseduru aparılacaq", - deyə o, bildirib. Layihəyə Türkiyə, Qazaxıstan, Xorvatiya və digər ölkələrdə göllərin bərpasında böyük təcrübəyə malik olan Niderlandın "Witteveen+Bos" şirkəti cəlb edilib. Məsləhətçi bütün lazımi ölçmələri, tədqiqatları aparıb, hər bir ayrıca göl üzrə konseptual layihə hazırlanıb. İşlərin görülməsi üzrə minimal və maksimal ssenarilər hazırlanıb.
Proqramın əhatə etdiyi doqquz göldən birincisi sahəsi 1 116 ha təşkil edən Böyükşor gölüdür. Məsələ belədir ki, I Avropa Oyunlarının tədbirlərinin böyük əksəriyyəti, Böyükşor gölünün şərq sahilində, hazırda tikilən Bakı Olimpiya Stadionunda keçəcək. Bununla əlaqədar olaraq işlərin ilk mərhələsinin oyunların başlanılmasına qədər yekunlaşdırılması planlaşdırılır. 2014-2015-ci illəri əhatə edəcək bu mərhələdə gölün Olimpiya stadionunun tikildiyi yerin yaxınlığında yerləşən, təxminən, 300 hektar ərazisi bərpa olunacaq. Bu mərhələdə gölün tarixən neftlə çirklənmiş şimal hissəsinin bənd vasitəsilə sahil xəttindən ayrılması və təcrid edilməsi nəzərdə tutulub. Bununla da neftin, çirklənmiş suyun və üzən tullantıların axınının qarşısını almaq mümkün olacaq.
"Yolun çəkilməsi üçün zəruri olan torpaq bəndi 2015-ci ilin fevral ayının sonuna qədər yekunlaşacaq. Altızolaqlı magistral şose şəklində layihələndirilmiş ərazinin qərb sərhədlərini müəyyən edən bənd bir tərəfdən Ziya Bünyadov prospekti ilə, digər tərəfdən isə Balaxanı-Binəqədi şosesi ilə birləşəcək. Bu, öz növbəsində şəhərin yol infrastrukturunun yükünü azaldacaq. Göl hissəsindəki yolun ümumi uzunluğu 1 570 metr təşkil edəcək. Gölə yağış sularının axıdılmasının qarşısı alınacaq və dövriyyə zamanı çirklənmiş su Hövsan Aerasiya Stansiyasına göndəriləcək. Gölün çirklənmiş lildən təmizlənməsi və ya onun zərərsizləşdirilməsi, eləcə də gölün ətrafındakı tullantıların ləğv ediləcəyi planlaşdırılır", - deyə Z. İbrahimov bildirib.
Onun sözlərinə görə, gölün cənub sahilində yağış sularına tam sədd qoyulacaq, burada geniş abadlıq işləri həyata keçiriləcək, park və yaşıllaşdırma zolaqları yaradılacaq. Gölün çirklənməsinin qarşısının alınması məqsədilə stadion istiqamətində çirkab suları üçün kollektor tikiləcək. Sahil xətti kənarında gəzinti bulvarı, eləcə də stadionun ərazisinə keçid salınacaq.
Gölün tam bərpa edilməsinin ikinci mərhələsi 2015-2020-ci illəri əhatə edəcək. "Bununla da göl özünün tarixi-təbii məcrasına qaytarılacaq, burada suyun səviyyəsi tənzimlənəcək, ekoloji sistem bərpa olunacaq", - deyə Z. İbrahimov əlavə edib.
Eyni zamanda, Böyükşor gölünün bərpa olunmasının ilk mərhələsi, orta hesabla, 99,5 mln. manat, ikinci mərhələsinin orta dəyəri isə 183 mln. manat təşkil edəcək. Qeyd edək ki, ötən ilin sonunda prezident İlham Əliyev Böyükşor gölünün ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, mühafizəsi və istifadəsi sahəsində əlavə tədbirlər haqqında sərəncam imzalayıb. Gölün istifadəsi və mühafizəsi sahəsində idarəetmə İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinə həvalə edilib. İdarəetmə, həmçinin gölün (onun mühafizə zonasının) bərpa edilməsini, mühafizəsini, ekoloji vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasını və gələcəkdə ondan səmərəli istifadə olunmasını təmin etməsini, habelə qorunub saxlanılmasına nəzarəti həyata keçirməlidir.
Analoji tədbirlər digər səkkiz göllə bağlı da görüləcək. Bununla belə, bütün işlər dövlət vəsaiti hesabına maliyyələşdiriləcək. Layihənin məsləhətçisi, Niderlandın "Witteveen+Bos" şirkətinin məlumatlarına görə, Abşeron yarımadasında doqquz gölün ekoloji sisteminin bərpa olunmasına, orta hesabla, 500 mln. manat, maksimum isə 716, 14 mln. manat tələb edilə bilər.
Xocasən gölünün bərpası, orta hesabla, 9,4 mln. manat, sahəsi 188 ha təşkil edən Binəqədi gölünün reabilitasiyası layihəsinin orta dəyəri isə 2,9 mln. manat təşkil edəcək.
Sahəsi 345 ha olan Qırmızı gölün bərpa edilməsi üçün zəruri maliyyənin həcmi, orta hesabla, 52,5 mln. manat təşkil edəcək. 163 ha-lıq Lökbatan gölünün bərpasına, orta hesabla, 34,3 mln. manat lazımdır. Bülbülə gölündə bərpa işlərinə, təxminən, iki dəfə az vəsait lazımdır. 119 ha-lıq sahəsi olan gölə 12,64 mln. manatdan 27, 66 mln. manata qədər vəsait sərf olunacaq. Sahəsi 119 ha olan Zığ gölünə 35, 4 mln. manat, Qu gölünə isə 1,2 mln. manat lazım olacaq.
Proqram çərçivəsində Abşeron göllərinin səkkiz nisbətən kiçik göllərindən ən çətini Zabrat gölü olacaq. Sahəsi son dərəcə kiçik olan gölün (39 ha) bərpa olunması üzrə nisbi xərcləri ən yüksək olacaq və hər hektarına 0,87 mln. manat tələb olunacaq. Ümumilikdə, gölün bərpasına 14,8 mln. manatdan 33,83 mln. manata qədər vəsait lazım olacaq.
İşlərin miqyası və bu layihəyə olan böyük diqqət fərz etməyə əsas verir ki, artıq yaxın bir neçə ildə Abşeron yarımadasında ekoloji vəziyyət xeyli yaxşılaşacaq, paytaxt sakinləri isə ailəvi istirahət üçün ən azı doqquz yeni, müasir və ekoloji təmiz yerlərdən faydalanacaqlar.

ЭКОЛОГИЧЕСКИ ЧИСТЫЕ ИНВЕСТИЦИИ
В связи с проведением в Азербайджане в июне 2015 года первых в истории Европейских игр в Баку будут реализованы ряд крупных инфраструктурных проектов. Одним из таких важных мероприятий обещает стать масштабный проект реабилитации девяти озер на Абшеронском полуострове. Не секрет, что большая часть из них крайне загрязнена, а территории вокруг озер непригодны для эксплуатации, и это при том, что природные водоемы в густонаселенном мегаполисе имеют большой рекреационный и коммерческий потенциал.
Проект восстановления озер на полуострове охватывает девять водоемов: озера Беюкшор, Ходжасан, у спортивного комплекса поселка Бинагади, Пута (Лёкбатан), а также озера Гу, Забрат, Бюльбюля и Зых. Подрядчиком работ было выбрано ОАО "Чистый город". По словам главы компании Закира Ибрагимова, состояние некоторых озер довольно критическое. Наиболее загрязнен Зыхский водоем. "Должен отметить, что полностью, независимо от степени ущерба экосистеме, озера осушаться не будут. Однако в особенно сложных случаях будут проводиться процедуры по уменьшению площади этих водоемов, если уровень загрязнения не позволит без этого обойтись", - сказал он. К проекту была привлечена нидерландская компания Witteveen+Bos, имеющая богатый опыт восстановления водоемов в Турции, Казахстане, Хорватии и других странах. Консультант произвел все необходимые замеры, исследования, подготовлен концептуальный проект по каждому отдельному водоему. Были разработаны минимальный и максимальный сценарии проведения работ.
Первым из девяти водоемов, охваченных программой, станет крупнейшее из них - озеро Беюкшор, площадь которого составляет 1116 га. Дело в том, что большинство мероприятий первых Европейских игр будут проходить на восточном берегу озера Беюкшор, на строящемся ныне комплексе Бакинского олимпийского стадиона. В связи с этим первый этап работ планируется завершить до начала Игр. На этом этапе, который охватит 2014-2015 годы, будет восстановлена территория озера площадью почти 300 га, расположенная вблизи Олимпийского стадиона. Предусмотрено отделить и изолировать посредством плотины северную часть загрязненного нефтью участка озера от береговой линии. Таким образом, это позволит преградить путь загрязненным водам и плавающим отходам. "Строительство грунтовой дамбы, необходимой для проведения дороги, будет завершено до конца февраля 2015 года. Плотина, спроектированная в виде шестиполосного магистрального шоссе, обозначающая западные границы территории, соединит с одной стороны проспект Зии Буниятова, а с другой - шоссе Балаханы - Бинагади. Это в свою очередь разгрузит дорожную инфраструктуру города. Общая протяженность дороги в части озера составит 1570 м. Будет предотвращен сброс сточных вод в озеро, а вода, загрязненная во время оборота, направлена на Говсанскую аэрационную станцию. Планируется очистить озеро от загрязненного ила и обезвредить его, а также ликвидировать имеющиеся вокруг участки незаконного сброса отходов", - сказал З.Ибрагимов. По его словам, на южном берегу озера будет полностью поставлен заслон сточным водам, а также будут проведены работы по благоустройству, созданы парк и озеленительные полосы. С целью предотвращения загрязнения озера в направлении стадиона будет построен коллектор сточных вод. Вдоль береговой линии предусмотрено строительство прогулочного бульвара, а также перехода на территорию стадиона.
Второй этап полного восстановления озера охватит 2015-2020 годы. "Тем самым озеро будет возвращено в свое естественное историческое русло, будет отрегулирован уровень воды, восстановлена экосистема", - добавил З.Ибрагимов. При этом первая фаза восстановления озера Беюкшор потребует в среднем 99,5 млн. манатов, а средняя стоимость второй фазы составит 183 млн. манатов. Отметим, что еще в конце прошлого года президент Ильхам Алиев подписал указ "О дополнительных мерах по улучшению экологической ситуации, охране и использованию озера Беюкшор", в котором управление по использованию и охране водоема было поручено Министерству экономики и промышленности. Управление в том числе должно обеспечить восстановление озера (его охранной зоны), охрану, улучшение экологической ситуации и его рациональное использование в будущем, а также осуществлять контроль за его сохранением.
Аналогичные меры будут предприняты и по остальным восьми водоемам, причем все работы будут целиком финансироваться за счет государственных средств. По данным консультанта проекта, нидерландской Witteveen+Bos, восстановление экосистем девяти озер на Абшеронском полуострове может потребовать в среднем 500 млн. манатов, максимум - до 716,14 млн. манатов.
На восстановление озера Ходжасан уйдут 9,4 млн. манатов в среднем, а реабилитация Бинагадинского озера площадью 188 га потребует при средней стоимости проекта 2,9 млн. манатов.
Объем финансирования, необходимый для восстановления 345 га озера Гырмызы, составит 52,5 млн. манатов в среднем. Для восстановления озера Лёкбатан, площадь которого составляет 163 га, нужно в среднем 34,3 млн. манатов. Почти вдвое меньше средств потребуют работы, проводимые на озере Бюльбюля, - на водоем площадью 119 га будет израсходовано от 12,64 до 27,66 млн. манатов. Реабилитация озера Зых площадью 119 га будет стоить 35,4 млн. манатов в среднем, озера Гу - 1,2 млн. манатов.
Самым сложным из восьми относительно небольших абшеронских озер в рамках программы станет озеро Забрат. При крайне небольшой площади водоема (39 га) относительные расходы по его восстановлению будут самыми высокими и составят до 0,87 млн. манатов на гектар. В целом восстановление озера обойдется в сумму от 14,8 до 33,83 млн. манатов.
Масштаб работ и высокое внимание к этому проекту дают все основания полагать, что уже в ближайшие несколько лет экологическая ситуация на Абшеронском полуострове значительно улучшится, а жители столицы получат в пользование как минимум девять новых, современных и экологически чистых мест для семейного отдыха.