SƏBƏB NƏTİCƏDƏN İRƏLİDİR
Dünya erməniliyi ənənəvi olaraq bu il də nəfəsini dərərək, ABŞ prezidentinin 1915-ci ildə Osmanlı İmperiyasında yaşanmış olaylarla bağlı erməni icmasına müraciətində qiymətli "soyqırımı" sözünü işlədib-işlətməyəcəyini gözlədi. Üstəlik, Amerikanın Ermənistandakı səfiri budəfəki müraciətin mətninin "ayrı olacağı" vədini vermişdi. Amma ermənilər arzuladıqları sözü bu dəfə də eşidə bilmədilər. Bunun əvəzində Avropa İttifaqının "Şərq tərəfdaşlığı" proqramının Praqada keçirilən sammitində Ermənistanın dövlət başçısı Azərbaycan Prezidentindən o qədər də xoşuna gəlməyəcək fikirlər eşitdi. İlham Əliyev Ermənistanın Türkiyə ilə sərhədlərinin açılmasına hansı halda ümid edə biləcəyilə bağlı Ankara və Bakının mövqeyini Serj Sarqsyanın nəzərinə çatdırdı.
Amerikanın Cons Hopkins Universitetinin eksperti Qaret Cenkins "R+"a müsahibəsində Ermənistanın şərq və qərb qonşuları ilə münasibətlərinə dair yaşanan son hadisələrə münasibətini bildirib.
- Siz Qərbdə Türkiyə üzrə tanınmış mütəxəssissiniz. ABŞ prezidenti ermənilərə bu il aprelin 24-də ünvanladığı müraciətində də "soyqırımı" sözünü işlətmədi. Bir il sonra erməniliyin "soyqırımı"n 100-cü ildönümünü qeyd edəcəyi zaman bu məsələdə dəyişiklik ola bilərmi?
- Əlbəttə ki, Obamaya "soyqırımı" sözünü işlətməsi üçün ciddi təzyiqlər olacaq. Amma onun bu ifadəni dilə gətirəcəyinə əmin deyiləm. Obama 2008-ci ildəki seçki kampaniyası zamanı 1915-16-cı illərdə baş vermiş hadisələrin soyqırımı olduğuna şübhə etmədiyini söyləmiş, prezident seçiləcəyi təqdirdə, həmin hadisələri soyqırımı kimi tanıyacağı vədini vermişdi. O, prezident seçilsə də, ötən 6 ildə vədini yerinə yetirməyib. Obamanın bu məsələyə dair fikrini dəyişəcəyinə şübhə edirəm. Məsələ ondadır ki, Obama Türkiyəni məyus etmək istəmir.
Türkiyə üçün pis xəbər hadisələrin 100 illiyilə əlaqədar təzyiqlərin ciddi şəkildə artacağı ilə bağlıdır. Yaxşı xəbər isə Obamanın üçüncü müddətə prezidentlik uğrunda yarışmaq hüququnun olmamasıdır. Beləliklə, o, ardıcıl olaraq 7-ci il də vədinə əməl etməyəcəyi təqdirdə, erməni əsilli seçicilərin səsini itirəcəyindən narahat olmayacaq.
- ABŞ və Avropa İttifaqının rəhbərliyi Türkiyə baş nazirinin dilindən 1915-ci ildə baş vermiş hadisələrə görə ilk dəfə səslənən başsağlığını alqışla qarşıladılar. Amma bu, erməniləri qane etmədi...
- Ərdoğanın bəyanatı Türkiyə baş nazirlərinin nə vaxtsa atdığı addımlar içərisində ən barışdırıcı addım idi. Amma o, baş verənləri soyqırımı kimi qiymətləndirmir və bu, ermənilərin hiddətinə səbəb olur. Ərdoğanın bəyanatına səbəb olan əsas məqamlardan biri onun ideoloji cəhətdən 1915-ci ildə hakimiyyətdə olmuş gənctürklər rejiminə, həmin rejimin lideri Mustafa Kamal Atatürkə qarşı çıxmasıdır. Beləliklə, Ərdoğan üçün həmin rejimin dövründə baş vermiş hadisələrə görə başsağlığı bəyanatı vermək asandır.
Düşünürəm ki, bir çox ermənilər Ərdoğanın İkinci dünya müharibəsi zamanı müsəlmanların başına gətirilmiş müsibətlərə istinad etməsindən də narazıdır. Ermənilərin fikrincə, baş nazir bununla 2 məsələni bərabər tutmağa çalışır.
Bir tərəfdən Anadolu müsəlmanlarının Birinci dünya müharibəsi dövründə çəkdikləri iztirabların səbəblərilə ermənilərin başına gələnlərin səbəbləri fərqli idi. Amma bununla yanaşı, Osmanlı İmperiyasının süqutu zamanı müsəlmanların başına gətirilənlərə kifayət qədər diqqət ayrılmır. XIX -XX əsrlərin kəsişməsində Balkanlarda və Qafqazda müsəlmanlara qarşı kütləvi etnik təmizləmə aparılıb, müsəlmanların böyük bir hissəsi kütləvi şəkildə məhv edilib və yaşadıqları ərazilərdən qovulub. Mən düşünmürəm ki, bütün bu cinayətlərə bəraət qazandırmaq mümkündür. Mənəviyyat - hesabla ölçülmür. Ölmüş adamları yüz minlərlə deyil, milyonlarla hesablamaqla həmin günahsız insanlar yenidən ölmür.
Mənə elə gəlir ki, Ərdoğanın ermənilərin başına gələnlərə Birinci Dünya müharibəsi zamanı milyonlarla müsəlmanın da həlak olması ilə haqq qazandırmağa çalışmaması, başsağlığını hər hansı qeyd-şərtsiz səsləndirməsi ona daha böyük tarixi və mənəvi əsaslar verərdi. O, Osmanlı İmperiyasından müstəqillik qazanılması prosesi zamanı baş verənlərin etirafı üçün Balkanların və Qafqazın qeyri-müsəlman ölkələrinə ayrıca müraciət edə bilərdi.
- Praqada keçirilən "Şərq tərəfdaşlığı" sammitində Azərbaycan Prezidentinin Türkiyəyə söz hücumuna keçmiş Ermənistanın dövlət başçısına cavab verməsini necə xarakterizə edərdiniz?
- Bu, hazırkı Türkiyə-Azərbaycan münasibətlərinin möhkəmliyini göstərən daha bir məqamdır. Son bir neçə ildə Türkiyənin xarici siyasətində irəliləyişin qeydə alındığı sahələr çox deyil. Bu, həmin azsaylı sahələrdən biridir.
- Türkiyə-Ermənistan münasibətlərinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizamlanması ilə əlaqələndirilməsi haqda nə düşünürsünüz?
- Türkiyənin Ermənistana sanksiyalar tətbiq etməsinin, o cümlədən sərhədləri bağlamasının səbəbi Dağlıq Qarabağ münaqişəsidir və Ankara bu addımı Azərbaycanla həmrəylik nümayiş etdirmək üçün atıb. Belə olan təqdirdə, Ermənistanla yaxınlaşma istiqamətində atılacaq istənilən addım - istər sərhədlərin açılması olsun, istərsə də İrəvanla tam diplomatik əlaqələrin qurulması - Azərbaycana zərbə olardı. Ankara bu addımı atsaydı, çox təəccüblənərdim. Bu, Türkiyəyə olan inamı qırar.
Əsas problem Türkiyə ilə Ermənistan arasında yaxınlaşma yox, Dağlıq Qarabağdır. Münaqişə həllini taparsa, Türkiyə ilə Ermənistan arasında yaxınlaşma da olacaq.
- Azərbaycanla Türkiyə, məhz, bu iki məsələdə sıx əməkdaşlıq edirlər...
- Tərəflər arasındakı mədəni əlaqələri, siyasi, iqtisadi münasibətləri nəzərə alsaq, bu əməkdaşlıq sürpriz deyil. Amma 1915-1916-cı illərdə baş verən hadisələrin əhəmiyyətini azaltmadan, düşünürəm ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli daha aktualdır. Kobud desək, 100 il əvvəl ölmüş insanları geri qaytarmaq mümkün deyil. Amma Dağlıq Qarabağ probleminin çözülməmiş qalması yeni qurbanların olması riskini qüvvədə saxlayır. Fikrimcə, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində əməkdaşlıq daha vacibdir.

"Основной проблемой является не сближение между Турцией и Арменией, а Нагорный Карабах"
Армянство всего мира с традиционным замиранием сердца ждало, употребит ли в этом году президент США заветное слово "геноцид" в своем обращении к армянской общине в связи с годовщиной событий 1915 года в Османской империи. Тем более, как обещал посол США в Ереване, на этот раз текст обращения "будет особенным". Но столь желанного слова армяне так и не услышали. Вместо этого армянскому президенту лично из уст главы Азербайджана, в присутствии высокопоставленных участников саммита "Восточного партнерства" в Праге, пришлось выслушать малоприятную для него позицию турецкой и азербайджанской сторон относительно того, при каких обстоятельствах Армения может рассчитывать на открытие границы с Турцией.
Своим мнением со стороны относительно последних событий, касающихся отношений Армении с ее восточным и западным соседями, с R+ поделился Гарет ДЖЕНКИНС, эксперт по данной тематике из американского Университета Джонса Хопкинса.
- Вы - известный на Западе специалист по Турции. Президент США и в этом году не употребил слово "геноцид", обращаясь к армянам 24 апреля. Может ли что-либо измениться через год, когда армянство будет отмечать 100-летие "геноцида"?
- На Обаму будет оказываться, конечно же, намного больше давления, чтобы он употребил слово "геноцид". Но не уверен, что он использует его. Во время своей избирательной кампании 2008 года Обама заявил, что не сомневается в том, что произошедшее в 1915-16 гг. было геноцидом, и пообещал признать его в случае избрания президентом. Он был избран, но за эти шесть лет не выполнил обещания. Я сомневаюсь, что он изменил свое мнение. Просто дело в том, что он не хочет огорчать Турцию.
Плохая новость для Турции состоит в том, что к 100-летию будет очень большое давление. Хорошая же новость для Турции в том, что Обама не может баллотироваться на третий срок. Таким образом, он не должен беспокоиться о потере голосов избирателей армянского происхождения, если седьмой год подряд не сдержит обещания.
- Руководство США и Евросоюза приветствовало соболезнования, впервые публично выраженные турецким премьером в связи с жертвами событий 1915 года, но и это не устроило армян.
- Заявление Эрдогана было самым примирительным, которое премьер-министр Турции делал когда-либо, но он воздержался от описания произошедшего как геноцида, что возмутило многих армян. Одна из главных причин заявления Эрдогана в том, что он идеологически против режима младотурок, которые были у власти в 1915 году, и против лидера этого режима Мустафы Кемаля Ататюрка. Таким образом, Эрдогану легче выразить соболезнования по событиям, которые произошли в период младотурок.
Я думаю, что многие армяне были также недовольны ссылкой Эрдогана на страдания мусульман во время второй мировой войны, считая, что он пытается приравнять эти две вещи.
С одной стороны, причины страданий мусульман Анатолии во время первой мировой войны отличаются от того, что произошло с армянами. Но вместе с тем страданиям мусульман на закате Османской империи уделяется недостаточно внимания. Произошли массовые этнические чистки мусульман на Балканах и Кавказе на стыке XIX-XX веков, в том числе массовые убийства и изгнание огромного числа людей. Я не думаю, что это может оправдать злодеяния. Нравственность - не вопрос арифметики. Невинные люди не становятся более мертвыми, если их исчислять миллионами, а не сотнями тысяч.
Мне кажется, что у Эрдогана было бы больше исторических и моральных оснований, если бы он не пытался оправдать то, что случилось с армянами, сказав, что миллионы мусульман тоже погибли во время первой мировой войны, а выразил чувства соболезнования без каких-либо оговорок. Он мог отдельно обратиться к немусульманским странам на Балканах и Кавказе для признания того, что произошло в процессе обретения независимости от Османской империи.
- Как бы вы охарактеризовали тот факт, что глава Азербайджана заступился за Турцию во время нападок в ее адрес армянского президента на саммите "Восточного партнерства" в Праге?
- Это является еще одним свидетельством прочности нынешних турецко-азербайджанских отношений. За последние несколько лет это стало одной из очень немногих областей турецкой внешней политики, где наблюдается улучшение.
- Что вы думаете об увязке турецко-армянских отношений с процессом урегулирования конфликта вокруг Нагорного Карабаха?
- Причиной, по которой Турция ввела такие санкции в отношении Армении, как закрытие границы, была солидарность с Азербайджаном, после того как был оккупирован Нагорный Карабах. После такого шага любое сближение с Арменией - открытие границы или установление полных дипломатических отношений с Ереваном без урегулирования нагорно-карабахского конфликта - будет пощечиной для Азербайджана. И я был бы очень удивлен, если бы Анкара это сделала. Это подорвет доверие к Турции.
Основной проблемой является не сближение между Турцией и Арменией, а Нагорный Карабах. Если конфликт будет урегулирован, за этим последует и сближение между Турцией и Арменией
- Азербайджан и Турция тесно взаимодействуют как раз-таки по этим двум вопросам...
- С учетом культурных связей и нынешней силы политических и экономических отношений  это сотрудничество не является сюрпризом. Но не умаляя того, что произошло в 1915-16 гг., я думаю, что решение проблемы Нагорного Карабаха является более актуальным. Грубо говоря, тех, кто погиб почти 100 лет назад, уже не вернуть. Но есть риск того, что нерешенность нагорно-карабахского конфликта повлечет за собой новые жертвы. В итоге, на мой взгляд, сотрудничество в решении нагорно-карабахского конфликта является более важным.