"SİZƏ BİR SİRR AÇIM"
Toğrul Əsgərovla Yeni İl tətili zamanı görüşdük. Olimpiya çempionu, üstəlik, 2012-ci ilin yekunlarına görə Azərbaycanda ilin ən yaxşı idmançısı seçilmişdi. Sevincini bizimlə bölüşən Toğrul həm də bəzi suallarımızı da cavablandırdı.
- Olimpiya çempionu Toğul Əsgərov - belə təqdimatı tez-tez eşidirsən?
- (Gülür) İştirak etdiyim tədbirlərdə daha çox məni belə təqdim edirlər. Olimpiya çempionu olmaq hər bir idmançıya nəsib olmur. Yəqin, ona görə həmişə yalnız Olimpiya çempionu deməklə kifayətlənirlər.
- Bəs sən özünü necə təqdim edərdin?
- Bu barədə düşünməmişəm. Yəqin, mən də Olimpiya çempionu deməklə kifayətlənərdim. Çünki Olimpiya çempionluğundan böyük idmanda titul yoxdur. Əslində isə təqdimat o qədər də önəmli deyil.
- London Olimpiadası həyatında nəyi dəyişdi?
- Böyük Britaniya paytaxtına sadə güləşçi kimi yollanmışdım. Oradan Olimpiya çempionu kimi qayıtdım. Olimpiada ən rəqabətli və çətin turnirdir. Əksər idmançılar bu yarışda iştirakla kifayətlənir. Mən isə çempion oldum. Həmişə qeyd edirəm, qələbə qazanmağımda məşqçilərin, mənə dəstək olan insanların böyük əməyi oldu.
- İndi sən həm də məşhur oldun...
- Əlbəttə, sizinlə razıyam. Olimpiadanı bütün televiziya kanalları göstərirdi. Oradakı qələbədən sonra məni tanıyanların sayı çox oldu. Çoxlu sayda tədbirlərə dəvət aldım. Küçədə insanlar məni tanımağa başladı. Bunu normal qəbul edirəm. Sadəcə gərək unutmayım ki, insanlar həmişə məndən qələbə gözləyəcək.
- Çempiona diqqətin artması təbiidir...
- Əyləncədən uzağam. Elə səpkili verilişlərə də getmirəm. Mən idmançıyam, ona görə günümün çoxunu məşqdə keçirməliyəm. Olimpiadadan sonra bir neçə ay dincəldim. Yorğunluq çox idi. Artıq məşqlərə başlamışam. Istəyirəm yeni qələbələrə doğru addımlayım.
- 2012-ci il sənin üçün nə ilə yadda qaldı?
- Mənim üçün qələbə ili oldu. Avropa çempionu oldum. Ardınca Londonda qızıl medal qazandım. Amma hədəflərim bununla bitmir. Yeni ildə yeni qələbələr qazanmaq istəyirəm.
- 2013-cü ildə ən böyük arzun hansıdır?
- 2013-cü ildə Avropa çempionatı keçiriləcək. Ardınca Dünya çempionatı olacaq. İstərdim hər iki yarışda qələbə qazanım. Karyeramda dünya çempionatının qızıl medalı yoxdur. İstərdim, böyüklər arasında dünya çempionu olum. 2013-cü ildə əsas hədəflərimdən biri budur.
- Boş vaxtlarında necə istirahət edirsən?
- Sizə sirr açmaq istərdim. Tez-tez basketbol və futbol oynayıram. Daha çox futboldan həzz alıram. Futbol oynamaqdan çox xoşum gəlir. Hətta yorğun olsam belə, futbol oynamağı çox sevirəm. Gəncədə olarkən tez-tez futbol oynayıram.
- Yaxşı oynayırsan?
- Futbola marağım çoxdur. Uşaqlar deyir ki, gərək futbolçu olardın. Məncə, pis oynamıram. Əlbəttə, peşəkarlarla müqayisə olunmaq düzgün olmazdı. Amma özümə görə yaxşı oynayıram.
- Səncə, futbolçu olsaydın, güləşdəki kimi uğurlar qazanardın?
- Bu, çətin sualdır. Güləş ölkədə daha çox inkişaf edib. Amma hər şey ola bilər. Futbolçu olsaydım, legioner həyatı yaşamaq istərdim. Xarici çempionatda çıxış etməklə böyük uğur qazanmaq olar. Yəqin, belə qismət idi. Mənə elə gəlir, güləşçi olmasaydım, futbolçu olacaqdım.
- Bizim futbolda vəziyyət o qədər yaxşı deyil. Yəqin bilirsən...
- Futbolumuzu Olimpiya idman növləriylə müqayisə etmək olmaz. Milli çempionatda doğma "Kəpəz"ə azarkeşlik edirəm. Avrokuboklarda bütün klublarımızın oyununa baxmağa çalışıram.
- Adətən, olimpiya çempionları uğurlu çıxışlarını davam etdirə bilmir. Sanki onlara "göz dəyir"...
- Bilirəm nəyi nəzərdə tutursunuz. Mən daim üzərimdə çalışmaq istəyirəm. Axı rəqiblər də güclənir. Əgər Londonda mənə qarşı Avropa çempionu kimi hazırlaşırdılarsa, bundan sonra olimpiya çempionu kimi məni məğlub etməyə çalışacaqlar. Bütün bunlar barədə düşünürəm. Olimpiya çempionu olmaq həm də məsuliyyətdir. Titulumu uzun müddət qorumaq istərdim.
- Anan Londondakı qələbədən sonra sənin babana qızıl medal söz verdiyini demişdi. Olimpiadaya getməzdən əvvəl özünə çox inanırdın deyəsən?
- Düzdür, mən uşaqlıqda babamın yanında çox olurdum. Babam və nənəmin uğurlarımda rolu böyükdür. Dünya çempionatında gümüş medal qazananda babam dedi ki, inşallah, olimpiadaya lisenziya qazan və orada qalib gələrsən. Babama demişdim ki, ən güclü rəqibim Besik Kuduxovdur. O da cavabında həvəsləndirmək üçün dedi ki, mən ondan güclüyəm. Londona gedəndə babamdan hədiyyə kimi nə istədiyini soruşdum. O isə onun üçün qızıl medal gətirməsimi istədi. Hər şey yaxşıdır ki, arzusunu reallaşdırdım.
- Maraqlıdır ki, elə finalda məhz Besik Kuduxovla görüşdün...
- Finala çıxanda yadıma düşdü ki, babam demişdi axı, mən güclüyəm. Digər tərəfdən ölkəmizin hesabında qızıl medal yox idi. Çox istəyirdim qızıl qazanım. Axırıncı günlər idi, məsuliyyət çox böyük idi. Bu zaman istər-istəməz psixoloji gərginlik yaranırdı və yalnız qızıl medal qazanmaq lazım idi. Bildiyiniz kimi, rəqibim də çox güclü idi, 4 dəfə dünya çempionu olub. Allahın köməyi ilə öz istəyimə çatdım. Öz gücümə inanırdım və finala yalnız qələbə üçün çıxmışdım. Bu da sonda uğurla nəticələndi.
- Olimpiadadan sonra arxayınlıq yarana bilər?
- Yox, əksinə, bundan da daha yaxşı hazırlaşıb, uğurla çıxış edəcəyəm. Bundan da yaxşı nailiyyətlər əldə edib, ikiqat Olimpiya çempionu olacağam. Bu titul mənə stimul verir.
- 2013-cü il İlan ilidir. Sənin arzularını bilmək maraqlı olardı...
- Əjdaha ili idmanımız, eləcə də ölkəmiz üçün uğurlu oldu. Arzu edirəm, yeni il də uğurlu olsun və qələbələrimizin sayı çox olsun.

Лучший спортсмен-2012, олимпийский чемпион Тогрул Аскеров посекретничал с R+
С Тогрулом АСКЕРОВЫМ мы встретились в дни новогодних каникул. К тому времени олимпийский чемпион по вольной борьбе был объявлен еще и лучшим спортсменом Азербайджана по итогам 2012 года. Поделившись своей радостью, спортсмен года ответил на ряд наших вопросов.
- "Олимпийский чемпион Тогрул Аскеров" - часто ли тебя так представляют?
- (смеется) Чаще всего меня представляют так на мероприятиях, в которых я принимаю участие. Не каждому спортсмену доводится стать олимпийским чемпионом. Наверное, поэтому всегда ограничиваются только объявлением этого титула.
- А как бы ты сам представил себя?
- Не задумывался об этом. Скорее всего тоже ограничился бы словами "олимпийский чемпион". Потому что в спорте нет титула выше олимпийского чемпиона. А по сути представление не столь важно.
- Что изменила в твоей жизни лондонская Олимпиада?
- В столицу Великобритании я отправился как простой борец, а вернулся оттуда в ранге олимпийского чемпиона. Олимпиада - самый трудный турнир, где конкуренция достигает наивысшего накала. Большинство спортсменов ограничиваются просто участием в этом турнире. Я же стал чемпионом. Не устаю подчеркивать, что в моей победе огромная заслуга тренеров, всех, кто поддерживал меня.
- Теперь ты знаменит…
- Олимпиада транслировалась по всем телеканалам. После победы на ней я прославился. Стал получать приглашения на многие мероприятия. Люди начали узнавать меня на улице. Воспринимаю это нормально. Просто я не должен забывать, что теперь все будут ждать от меня только побед.
- Повышенное внимание к олимпийским чемпионам естественно…
- На передачи развлекательного толка не хожу. Я - спортсмен и поэтому большую часть дня посвящаю тренировкам. После Олимпиады отдохнул несколько месяцев. Слишком большой была усталость. Уже приступил к тренировкам - надо закладывать основу для будущих побед.
- Чем еще запомнился тебе 2012 год?
- Этот год был для меня победоносным. Я стал чемпионом Европы, затем завоевал золотую медаль на Олимпиаде в Лондоне. Но я не собираюсь останавливаться на достигнутом. В новом году буду стремиться к новым победам.
- Каковы ожидания, связанные с 2013 годом?
- В этом году состоятся чемпионаты Европы, а затем и мира. Мечтаю победить на них. За свою спортивную карьеру я еще не становился чемпионом мира. Хочу стать чемпионом мира среди взрослых. Это моя главная цель на 2013 год.
- Как проводишь свободное время?
- Открою вам секрет. Часто играю в баскетбол и футбол. Наибольшее удовольствие получаю от футбола. Очень люблю погонять мяч. Не отказываюсь от этого даже будучи очень усталым. Чаще всего играю в футбол, когда бываю у себя в Гяндже.
- А футболист из тебя хороший?
- Друзья говорят, что мне надо было стать футболистом. Мне кажется, играю неплохо. Конечно, до профессионалов мне далеко, но все же…
- Как думаешь, став футболистом, смог бы ты добиться таких же успехов, как в борьбе?
- Трудный вопрос. Борьба у нас развита лучше. Но все может быть. Стань я футболистом, хотел бы испытать себя в качестве легионера. Играя за рубежом, можно добиться больших успехов. Не стань я борцом, наверное, подался бы в футболисты. Но судьба распорядилась иначе.
- У нас в футболе дела идут не лучшим образом. Слышал, наверное?
- Сравнивать наш футбол с олимпийскими видами спорта нельзя. На национальном чемпионате болею за родной "Кяпаз". Стараюсь смотреть все матчи Евролиги с участием наших клубов.
- Часто олимпийские чемпионы не могут развить успех. Словно их "сглазили"…
- Знаю, о чем вы. Я постоянно работаю над собой. Ведь соперники тоже не дремлют. Если в Лондоне они выходили против чемпиона Европы, то теперь уже будут стремиться выиграть у олимпийского чемпиона. Я помню об этом. Быть олимпийским чемпионом - большая ответственность. Хотел бы сохранить этот титул как можно дольше.
- После победы в Лондоне твоя мама рассказала, что перед отъездом ты обещал деду вернуться с золотой медалью. Неужели был так уверен в себе?
- Верно, обещал. Я с детства проводил много времени с дедом. В моей победе большая заслуга его и бабушки. Когда я завоевал серебряную медаль на чемпионате мира, дедушка сказал, что желает мне получить лицензию на Олимпийские игры и вернуться оттуда с победой. Я ответил тогда, что самым сильным моим соперником является Бесик Кудухов. А дед, чтобы воодушевить меня, сказал, что я сильнее. Перед поездкой в Лондон спросил у него, что привезти в подарок. Он попросил золотую медаль. Я рад, что смог выполнить это пожелание.
- Интересно, что в финале тебе противостоял именно Бесик Кудухов…
- Перед этой встречей вспомнились слова деда, что я - сильнее. С другой стороны, у нашей страны не было еще ни одной золотой медали. Мне очень хотелось завоевать "золото". Шли последние дни. Ответственность была огромная. Волей-неволей возникло огромное психологическое напряжение - во что бы то ни стало надо было выиграть золотую медаль. Как вам известно, соперник у меня был непростой - четырехкратный чемпион мира. Но волей Аллаха я добился желаемого. Я верил в свои силы и вышел на финальную схватку только ради победы. Удача сопутствовала мне.
- Порой после Олимпиады возникает самоуверенность. По крайней мере многие спортсмены сталкиваются с этим…
- Наоборот, буду готовиться еще лучше, чтобы выступить еще успешнее. Буду стремиться стать двукратным олимпийским чемпионом. Этот титул стимулирует меня.
- 2013 год - год Змеи. Будет интересно узнать твои пожелания на этот год…
- Год Дракона был успешным и для нашего спорта, и для страны в целом. Желаю, чтобы наступивший год принес нам новые успехи и увеличил количество наших побед.