"SİZƏ BİR SİRR AÇIM"
Toğrul Əsgərovla Yeni İl tətili zamanı görüşdük. Olimpiya çempionu, üstəlik, 2012-ci ilin yekunlarına görə Azərbaycanda ilin ən yaxşı idmançısı seçilmişdi. Sevincini bizimlə bölüşən Toğrul həm də bəzi suallarımızı da cavablandırdı.
- Olimpiya çempionu Toğul Əsgərov - belə təqdimatı tez-tez eşidirsən?
- (Gülür) İştirak etdiyim tədbirlərdə daha çox məni belə təqdim edirlər. Olimpiya çempionu olmaq hər bir idmançıya nəsib olmur. Yəqin, ona görə həmişə yalnız Olimpiya çempionu deməklə kifayətlənirlər.
- Bəs sən özünü necə təqdim edərdin?
- Bu barədə düşünməmişəm. Yəqin, mən də Olimpiya çempionu deməklə kifayətlənərdim. Çünki Olimpiya çempionluğundan böyük idmanda titul yoxdur. Əslində isə təqdimat o qədər də önəmli deyil.
- London Olimpiadası həyatında nəyi dəyişdi?
- Böyük Britaniya paytaxtına sadə güləşçi kimi yollanmışdım. Oradan Olimpiya çempionu kimi qayıtdım. Olimpiada ən rəqabətli və çətin turnirdir. Əksər idmançılar bu yarışda iştirakla kifayətlənir. Mən isə çempion oldum. Həmişə qeyd edirəm, qələbə qazanmağımda məşqçilərin, mənə dəstək olan insanların böyük əməyi oldu.
- İndi sən həm də məşhur oldun...
- Əlbəttə, sizinlə razıyam. Olimpiadanı bütün televiziya kanalları göstərirdi. Oradakı qələbədən sonra məni tanıyanların sayı çox oldu. Çoxlu sayda tədbirlərə dəvət aldım. Küçədə insanlar məni tanımağa başladı. Bunu normal qəbul edirəm. Sadəcə gərək unutmayım ki, insanlar həmişə məndən qələbə gözləyəcək.
- Çempiona diqqətin artması təbiidir...
- Əyləncədən uzağam. Elə səpkili verilişlərə də getmirəm. Mən idmançıyam, ona görə günümün çoxunu məşqdə keçirməliyəm. Olimpiadadan sonra bir neçə ay dincəldim. Yorğunluq çox idi. Artıq məşqlərə başlamışam. Istəyirəm yeni qələbələrə doğru addımlayım.
- 2012-ci il sənin üçün nə ilə yadda qaldı?
- Mənim üçün qələbə ili oldu. Avropa çempionu oldum. Ardınca Londonda qızıl medal qazandım. Amma hədəflərim bununla bitmir. Yeni ildə yeni qələbələr qazanmaq istəyirəm.
- 2013-cü ildə ən böyük arzun hansıdır?
- 2013-cü ildə Avropa çempionatı keçiriləcək. Ardınca Dünya çempionatı olacaq. İstərdim hər iki yarışda qələbə qazanım. Karyeramda dünya çempionatının qızıl medalı yoxdur. İstərdim, böyüklər arasında dünya çempionu olum. 2013-cü ildə əsas hədəflərimdən biri budur.
- Boş vaxtlarında necə istirahət edirsən?
- Sizə sirr açmaq istərdim. Tez-tez basketbol və futbol oynayıram. Daha çox futboldan həzz alıram. Futbol oynamaqdan çox xoşum gəlir. Hətta yorğun olsam belə, futbol oynamağı çox sevirəm. Gəncədə olarkən tez-tez futbol oynayıram.
- Yaxşı oynayırsan?
- Futbola marağım çoxdur. Uşaqlar deyir ki, gərək futbolçu olardın. Məncə, pis oynamıram. Əlbəttə, peşəkarlarla müqayisə olunmaq düzgün olmazdı. Amma özümə görə yaxşı oynayıram.
- Səncə, futbolçu olsaydın, güləşdəki kimi uğurlar qazanardın?
- Bu, çətin sualdır. Güləş ölkədə daha çox inkişaf edib. Amma hər şey ola bilər. Futbolçu olsaydım, legioner həyatı yaşamaq istərdim. Xarici çempionatda çıxış etməklə böyük uğur qazanmaq olar. Yəqin, belə qismət idi. Mənə elə gəlir, güləşçi olmasaydım, futbolçu olacaqdım.
- Bizim futbolda vəziyyət o qədər yaxşı deyil. Yəqin bilirsən...
- Futbolumuzu Olimpiya idman növləriylə müqayisə etmək olmaz. Milli çempionatda doğma "Kəpəz"ə azarkeşlik edirəm. Avrokuboklarda bütün klublarımızın oyununa baxmağa çalışıram.
- Adətən, olimpiya çempionları uğurlu çıxışlarını davam etdirə bilmir. Sanki onlara "göz dəyir"...
- Bilirəm nəyi nəzərdə tutursunuz. Mən daim üzərimdə çalışmaq istəyirəm. Axı rəqiblər də güclənir. Əgər Londonda mənə qarşı Avropa çempionu kimi hazırlaşırdılarsa, bundan sonra olimpiya çempionu kimi məni məğlub etməyə çalışacaqlar. Bütün bunlar barədə düşünürəm. Olimpiya çempionu olmaq həm də məsuliyyətdir. Titulumu uzun müddət qorumaq istərdim.
- Anan Londondakı qələbədən sonra sənin babana qızıl medal söz verdiyini demişdi. Olimpiadaya getməzdən əvvəl özünə çox inanırdın deyəsən?
- Düzdür, mən uşaqlıqda babamın yanında çox olurdum. Babam və nənəmin uğurlarımda rolu böyükdür. Dünya çempionatında gümüş medal qazananda babam dedi ki, inşallah, olimpiadaya lisenziya qazan və orada qalib gələrsən. Babama demişdim ki, ən güclü rəqibim Besik Kuduxovdur. O da cavabında həvəsləndirmək üçün dedi ki, mən ondan güclüyəm. Londona gedəndə babamdan hədiyyə kimi nə istədiyini soruşdum. O isə onun üçün qızıl medal gətirməsimi istədi. Hər şey yaxşıdır ki, arzusunu reallaşdırdım.
- Maraqlıdır ki, elə finalda məhz Besik Kuduxovla görüşdün...
- Finala çıxanda yadıma düşdü ki, babam demişdi axı, mən güclüyəm. Digər tərəfdən ölkəmizin hesabında qızıl medal yox idi. Çox istəyirdim qızıl qazanım. Axırıncı günlər idi, məsuliyyət çox böyük idi. Bu zaman istər-istəməz psixoloji gərginlik yaranırdı və yalnız qızıl medal qazanmaq lazım idi. Bildiyiniz kimi, rəqibim də çox güclü idi, 4 dəfə dünya çempionu olub. Allahın köməyi ilə öz istəyimə çatdım. Öz gücümə inanırdım və finala yalnız qələbə üçün çıxmışdım. Bu da sonda uğurla nəticələndi.
- Olimpiadadan sonra arxayınlıq yarana bilər?
- Yox, əksinə, bundan da daha yaxşı hazırlaşıb, uğurla çıxış edəcəyəm. Bundan da yaxşı nailiyyətlər əldə edib, ikiqat Olimpiya çempionu olacağam. Bu titul mənə stimul verir.
- 2013-cü il İlan ilidir. Sənin arzularını bilmək maraqlı olardı...
- Əjdaha ili idmanımız, eləcə də ölkəmiz üçün uğurlu oldu. Arzu edirəm, yeni il də uğurlu olsun və qələbələrimizin sayı çox olsun.

«LET ME SHARE A SECRET»
We met Togrul Asgarov during the New Year holidays. By this time the Olympic champion in freestyle wrestling was also announced the best athlete of Azerbaijan in 2012. While sharing his joy, the athlete of the year answered a number of our questions.
- "Olympic champion Togrul Asgarov" - are you often introduced this way?
- (Laughs) Most often I am introduced this way when attending events where I participate. Not every athlete manages to become an Olympic champion. Probably it is for this reason that always only this title is announced.
- How would you introduce yourself?
- Never thought of this. Most likely I would just limit it to "Olympic champion". Because there is no title in sports higher than Olympic champion. But in essence introduction is not so important.
- What did the London Olympics change in your life?
- I left for the British capital as an ordinary wrestler, but returned from there with the Olympic champion title. Olympics is the most difficult competition, where rivalry reaches the highest level. The majority of athletes are just participating in this tournament, but I became the champion. Still, I never tire of emphasizing that coaches and all those who supported me made a huge contribution to my victory.
- Now you are famous…
- The Olympic Games were broadcast on all channels and I become famous after winning it. I received invitations to many events and people began recognizing me on the streets. I treat this normally. I just should not forgot that from now on everybody will only expect victories from me.
- Heightened attention to Olympic champions is natural…
- I do not visit entertainment shows. I am an athlete and therefore I spend most of the day training. After the Olympics I rested for several months. I was too exhausted. Now I commenced training as I need to lay the foundation for future victories.
- What else will you remember the year 2012 for?
- This year was full of victories for me. I became the European champion and then won the gold medal in the Olympics in London. But I am not going to stop at this. In the new year I will target new victories.
- What are the expectations related to 2013?
- This year there will be first the championship of Europe and then the world cup. I want to win them. Over my sports career I have not become a world champion. I wish to become the world champion among adults. This is my main goal for 2013.
- How do you spend your spare time?
- Let me share a secret. I often play basketball and football. I receive most pleasure from football. I like kicking the ball. I do not stop even when I am very tired. I play football most often when I am back home in Ganca.
- Are you a good footballer?
- Friends tell me that I had to become a footballer. I think that I play rather well. Of course, I lag far behind professionals, but still…
- What do you think, if you were a footballer could you achieve the same level of success as in wrestling?
- Difficult question. Wrestling is more developed here. But anything might happen. If I were a footballer, I would try playing abroad. Big success can come if you play abroad. If I did not become a wrestler, I would become a footballer. But my destiny was different.
- We are not really successful in football. You must have heard of this.
- Our football should not be compared with Olympic sports. In the national championship I am the fan of my local Kapaz. I try to watch all European League matches when our clubs play.
- Often Olympic champions fail to build on their success. As if they were affected by an "evil eye"…
- I know what you are talking about. I constantly work over myself because so are my rivals. While in London they were facing a European champion, now they will try to defeat an Olympic champion. I remember this. Being an Olympic champion is a big responsibility. I would like to keep this title as long as possible.
- Following the victory in London your mother said that prior to your departure you promised your grandfather to return with a gold medal. Were you really that much confident?
- Indeed, I promised. From childhood I spent a lot of time with grandfather. He and my grandmother deserve much credit for my victory. When I won a silver medal in the world cup my grandfather said that he wishes that I receive a licence for the Olympic Games and return from them with a victory. I replied then that Besik Kudukhov is my strongest rival. In order to encourage me my grandfather said that I was stronger. Before leaving for London I asked him what to bring as a present and he asked for a gold medal. I am happy that I could deliver on the promise.
- It is interesting that the man you faced in the final was Besik Kudukhov…
- Before that match I recalled grandfather's words that I am stronger. On the other hand, our country did not have a single gold medal then. I wanted very much to win gold. The last days were near and I had a huge responsibility. I was under tremendous psychological pressure as I had to win a gold medal no matter what. As you know, my rival was a difficult one - a four-time world champion. But God willing I achieved what I desired. I believed in my strength and entered the final clash only for the sake of victory. Luck was on my side.
- Sometimes arrogance grows after the Olympics. At least, many athletes have experienced this…
- On the contrary, I will prepare even better to perform more successfully. I will seek to become a double Olympic champion. This title stimulates me.
- 2013 is the year of Snake. We would like to know your wishes for this year…
- The year of Dragon was successful for both our sport and the country overall. I wish that the coming year bring us new successes and increase the number of our victories.