UŞAQLAR MODA GEYİMLƏRİNDƏ
Çətin ki, podium üzərində iftixarla yeriyən balaca qızlar rus klassikinin bu kəlamı ilə tanışdırlar. Onlar üçün bu, hələlik vacib də deyil. Əsas odur ki, yeni başlayan dizaynerlərin "Uşaq modası" mövzusunda yaratdıqlarını nümayiş etdirilməsi üçün tikilən paltarlarda onlar nə dərəcədə gözəl görünürlər. Gənc bakılı dizaynerlərin işlərinin nümayişi Rusiyada Azərbaycan "Mədəniyyət ili"nə həsr olunub.
Tədbir, təxminən, bir il bundan əvvəl Rusiya İnformasiya-Mədəniyyət Mərkəzi nəzdində fəaliyyət göstərən "Sozvezdiye" gənclər klubunun üzvləri tərəfindən təşkil olunub. Tamaşaçıların və modelyer Fəxriyyə Xələfova, modelyer-dizayner, "Natəvan" qalereyasının direktoru Natəvan Əliyeva, Bakı Tikiş Fabrikinin geyim tikilməsi üzrə baş dizayneri Mətanət Zeynalova timsalında yüksək areopaqın qarşısında 17-35 yaş kateqoriyasından olan 10 yeni başlayan modelyer öz işlərini nümayiş etdirib. İşlər münsiflər heyəti tərəfindən iki nominasiya: "Milli ornamentlər" və "Müasir kostyum" üzrə qiymətləndirilirdi.
Milli ornamentlər
İnsana geyim nə üçün lazımdır? Böyüklər deyərlər ki, məişət, sosial və estetik məqsədlər üçün gərəkdir. Balaca qızlar üçün isə gözəl əşyaları geymək, sadəcə, xoşdur, bundan daha çox isə onlar özlərini son dərəcədə gözəl hiss etməyi xoşlayırlar! Zövqü uşaqlıqdan gözəl əşyalara alışdırmaq - çox vacibdir. Geyim - insanların ünsiyyətində xüsusi bir dildir və onun necə gözəl, rahat və dəbdəbəli olması məsələsi insanların ağlını və rəssam-modelyerlərin fantaziyasını zəbt edib. Müasir həyat ritminin hissi bəxş edə biləcək və bu hissi bəxş edən də, lakin insana ümumi insan kütləsindən əlverişli şəkildə seçilməsi üçün onun fərdiliyini büruzə verməyən pret-a-porte üslubunda populyar geyimin bütöv sıraları yaradılır. Çünki geyim, həmçinin öz individuallığını bütün dünyaya tanıtdırmaq üçün bir vasitədir!
Ornamentdən başqa qədimdən bəri dünyanın bu və ya digər yerlərində geyimə orijinallıq verən bir şey var idimi? Məsələn, inkaları, Tibetin, Hindistanın sakinlərini, britanları, slavyanları və ya oğuzları götürək. Mənzərə çox rəngarəng və cəlbedici alınacaq! Azərbaycan və Rusiya milli ornamentlərində qohumluq əlaqəsini, rəsmin etnik xüsusiyyətlərini qədim slavyanlar və oğuzlar tərəfindən gələn rəsmlər kimi nəzərdən keçirildiyi halda tapmaq çətindir. Yarpaq və güllərlə kiçik və iri bitkilər gur yaşıllıqla dolu düzənlikdə yaşayan insanlara xasdır, alovun işarəsi isə (buta) dağlıq və səhra sakinlərinə xasdır. Məhz, bu, etnik xüsusiyyətləri uşaqlar üçün geyim hazırlayan dizaynerlər öz işlərində istifadə etməyə çalışıblar. Bədii məqsəd - Azərbaycan və Rusiya xalqlarının mədəni ənənələrini humanitar başlıq altında mədəniyyət aksiyaya birləşdirilməsi idi. Bu nominasiya üzrə mükafat yerlərini üç nəfər tutub.
Bu, ən gənc iştirakçı Bakı şəhəri 1 saylı məktəbin 10-cu sinif şagirdi Cəmilə Məlikovadır. O, münsiflər heyəti nöqteyi-nəzərindən uzun dama-dama ətək, ornamentli ağ manjetli köynək, əlavə önlüyü, çələng və üzərində qırmızı baş örtüyündən ibarət kompozisiyanı özündə birləşdirən ən gözəl etnik ansambl yaradıb. Münsiflər heyəti bu işə birinci yer verib və qalibi Rusiyanın Qızıl Dairəsi üzrə turist səyahəti vəsiqəsi ilə təltif edib.
İkinci yerə Dilarə Mehdiyeva layiq görülüb. O, ağ və mavi rənglərin qarışığından  qjel kimi bir paltar yaratmışdı. Bel və yaxa üzərində mavi rəngin izləri, ecazkar mavi quşun ətəklər üzərində qanad çalması bizi uşaqlıqda oxuduğumuz nağıllara aparır. Qızın tünd və açıq buraxılmış saçları üzərində ağ və mavi çobanyastığı güllərindən ibarət tac romantika hissi yaradaraq,  kompozisiyanı tamamlayırdı.
Üçüncü yeri Pərviz Həsənov tutub. Onun balaca modelinin ətəyində çiçəklənən yonca gülünə bənzəyən nadir yumru qırmızı güllərlə, lif hissəsində isə həmin güllərin moruq-qırmızı rəng qamması ilə incə naxışlarla bəzədilmiş ağ rəngli paltarı nümayiş etdirilib. Saçlarını qızılgüllərdən, çiyinlərinə düşən ağ rəngli ipək qotazlardan hazırlanmış tac bəzəyib. Özünü şahzadə hiss etmək üçün 9- 10 yaşlı qıza bundan artıq nə lazımdır?
"Müasir  paltar"
İkinci nominasiyada münsiflər heyəti "Rusiya və Azərbaycan. İki xalqın dostluğu" konsepsiyasında dizayn tematikasını təklif edən rəssamların işlərini nəzərdən keçirib. Modelyer - dizaynerlər  münsiflər heyətinə hər iki ölkənin rəmzlərini əks etdirən bəzəkli geyimlərin müasir modellərini nəzərdən keçirməyi təklif ediblər. Bu nominasiyada da üç qalib müəyyən olunub.
Birinci yerə İlahə Mirhüseynova layiq görülüb. O, boğazlıq və ətək hissəsində qızılı lentlə  köbələnmiş uzun qırmızı rəngli paltar təklif edib. Üstünə isə hər iki ölkənin dövlət bayraqlarının rəng qammasında hazırlanmış qısaqollu arxalıq pencək tikib. Kompozisiyanı isə kəmər tamamlayır. Qayışın piləyində hər iki ölkənin gerbləri əks olunub.
İkinci yer Əfsanə Zəhmətiyə nəsib olub. Onun işi Azərbaycan geyiminin ənənəvi üslubunda hazırlanıb. Bu, biçimi ilə dumanı xatırladan qısa ətəkdir; arxalıq (döş hissəsində yarıyumru kəsik olan yüngül pencək) və ağ rəngdə alt kofta (don). Kompozisiyanı araqçın baş geyimi tamamlayır. Onun rəngi arxalığın rəngi kimi xardalı-qızılı çalardadır. Gənc gözəl üçün əla ansambldır!
Üçüncü yerə isə Nadiyə Taziyeva layiq görülüb. O, çəhrayı-yaşıl  tonlarda rənglənmiş xırda bitkilərin naxışı ilə bəzədilmiş uzunqollu ağ rəngli qısa don təklif edib. Paltarın üzərində milli arxalıq üslubunda, lakin qolsuz gödəkcə olub. Gözəl və lətafətli!
Dünyanı xilas edən gözəllik
Bayram uzun müddət davam edib və heç kim onun tamamlanmasını istəmirdi. Çünki demək olar ki, son on ildə ilk dəfəydi ki, bu qədər gənc modelyer-dizayner bir araya toplanmışdı. Onlar müasir uşağın dünyagörüşünə dair öz baxışlarını tamaşaçıların diqqətinə çatdırmaq, bir-biri ilə ünsiyyətdə olmaq, yaradıcılıq problemlərini müzakirə etmək və müasir modanın meyilləri barədə fikir mübadiləsi aparmaq üçün bir araya toplaşmışdılar.
Bu cür tədbirlərin, təkcə, "Sozvezdiye" klubu üçün deyil, digərləri üçün də ənənəyə çevrilməsi yaxşı başlanğıcdır. Lakin bu, öz yaradıcı qarşılıqlı əlaqələrini daimi peşəkar dialoqlara çevirmək istəyən modelyer-dizaynerlərin özləri üçün də ənənəyə çevrilməlidir. Qoy, bunlar bizim balaca bakılılar üçün bu cür moda yarışmasına çevrilsin!  Qoy, onlar geyim vasitəsilə estetik dünyaya alışaraq, bu dünyanın xoşbəxtlik, sülh və ruhi gözəlliyinin düsturuna çevirilməyi öyrənsinlər. O zaman dahi Çexovun dedikləri onlar üçün də  adi  reallıq olacaq.
Çox xoşdur ki, geyim vasitəsilə dünyanı estetik cəhətdən gözəl formaya çevirməyə can atan modelyer -dizaynerlərin komandasında  Pərvin Həsənov adlı gənc var. Məyusedici amil odur ki, müəlliflərin maraqlar dairəsinə ancaq qızlar üçün paltar daxil olub. Halbuki oğlanlar da dəbli və gözəl görünmək istəyirlər. Bu, ilk baxışdan elə görünür ki, balaca oğlanlar üçün dəb maraqsız mövzudur. Fantaziyaya sahib olan rəssam üçün bu, sonsuz imkanlara yol açan bir sahədir! Bəlkə, bu, peşəkar dizaynerlər arasında yaradıcı dialoqun davam etdirilməsinə bir fürsətdir?  Yaxşı olardı ...

ДЕТИ В НАРЯДАХ ОТ КУТЮР
Вряд ли маленькие девочки, гордо вышагивающие по подиуму, знакомы с этим изречением русского классика. Да для них это пока и неважно. Важно -  насколько они красивы в тех нарядах, которые придумали  начинающие дизайнеры для показа своих  разработок в тематике "Детская мода". Презентация работ молодых бакинских дизайнеров посвящена Году азербайджанской культуры в России. Мероприятие было задумано членами молодежного клуба "Созвездие" при Российском информационно-культурном центре почти год назад. Свои работы на суд зрителей и высокого ареопага в лице азербайджанского кутюрье Фахрии Халафовой, модельера-дизайнера, директора галереи "Натаван"  Натаван Алиевой, главного дизайнера по пошиву одежды Бакинской швейной фабрики Метанет Зейналовой представили 10 начинающих модельеров в возрастной категории от 17 до 35 лет. Работы оценивались жюри по двум номинациям: "Национальные орнаменты" и "Современный костюм".
"Национальные орнаменты"
Для чего человеку нужна одежда? Взрослые скажут - в бытовых, социальных и эстетических целях. А вот маленьким девочкам просто нравится носить красивые вещи, а еще больше - ощущать себя необыкновенными красавицами! Прививать вкус к красивым вещам с детства - очень важно. Одежда - это особый язык в общении людей. И вопрос о том, как сделать, чтобы она была красивой, удобной и  модной, давно занимает умы людей и фантазию художников-модельеров. Разрабатываются целые линии популярной одежды в стиле прет-а-порте, которая, может, и дает ощущения ритма современной жизни, но не выявляет индивидуальность человека настолько, чтобы он выгодно выделялся из общей массы людей. Ведь одежда - это еще и способ заявить миру о собственной индивидуальности! А что, как не орнамент, испокон веков придавал одежде той или иной части света оригинальность? Возьмем, к примеру, инков, жителей Тибета, Индии, бритов, славян или огузов.  Картинка получится очень пестрой и привлекательной! В национальных орнаментах Азербайджана и России сложно найти родственную связь, если этнические особенности рисунка  рассматривать как пришедшие к нам от древних славян и огузов. Мелкая и крупная растительность с листиками и цветочками присуща людям равнин, которые изобилуют буйной растительностью, символ огня (бута) - жителям гор и пустынь. И вот эти  этнические  особенности и постарались использовать в своих работах дизайнеры, создавшие одежду для детей. Художественная цель - объединить культурные традиции  народов Азербайджана и России в культурологическую акцию с гуманистическим звучанием. В этой номинации призовые места заняли три человека.  Это Джамиля Меликова: самая юная участница, ученица 10-го класса школы №1 города Баку. Она создала с точки зрения жюри прекрасный этнический ансамбль, состоящий из длинной юбочки в клетку, белой - по рукавчику с орнаментом - кофточки, передником-вставкой и забавной композицией из венка и красной косынки сверху. Жюри присудило этой работе первое место и наградило модельера туристической путевкой по Золотому кольцу России.
Второе место -  Диляра Мехтиева. Она из сочетания белого и голубого создала нарядное - под Гжель - платьице. Принты голубых цветов по талии и вороту, чудесной голубой птицей, взмахивающей крылами на подоле, становятся для нас  цитатной отсылкой к сказкам, прочитанным в детстве. Венок из белых и голубых ромашек на темных распущенных волосах девочки венчает композицию, придавая ей флер романтичности.
Третье место получил Парвиз  Гасанов. Его маленькая модель с удовольствием продефилировала в платье белого цвета, с редко усыпанными по подолу круглыми красными цветами, похожими на цветы клевера в пору активного цветения, а по лифу - мелкими переплетениями этих же цветов в малиново-красной цветовой гамме. На голове - маленькая корона из бутонов роз и свисающих к плечам белых, плетеных из шелка кисточек. Что еще нужно девчонке 9-10 лет, чтобы почувствовать себя принцессой?
"Современный  костюм"
Во второй номинации жюри рассмотрело работы художников, предложивших тематику дизайна в следующей концепции: "Россия и Азербайджан. Дружба двух народов". Дизайнеры предложили на рассмотрение жюри современные модели нарядной одежды, содержащей символику обеих стран. В этой номинации тоже были определены три победителя.
Первое место получила Илаха Миргусейнова. Она предложила длинное, красного цвета платье, отороченное по горловине и подолу золотой тесьмой, а сверху - пиджачок-архалыг с коротким рукавом в цветовой гамме флагов двух стран. Завершает композицию пояс, бляшка которого не что иное, как гербы двух стран.
Второе место досталось Афсане Зехмети. Ее работа  выполнена в традиционном стиле азербайджанского костюма. Это коротенькая юбка, кроем напоминающая туман; архалыг (легкий пиджачок с полукруглым вырезом на груди) и нижняя кофточка (дон) белого цвета. Завершает композицию головной убор аракчын. Такого же горчично-золотого оттенка, как и архалыг. Прекрасный ансамбль для юной модницы!
Третье место присуждено Надие Тазиевой. Она предложила белое короткое платьице с длинными рукавами, которые были украшены узором из мелкой растительности в розово-зеленых тонах. Поверх платья - малиново-красный  жилет, выполненный в стиле национального архалыга, но без рукавов. Красиво и женственно!
Спасающая мир красота
Праздник длился долго, и никому не хотелось, чтобы он завершился. Пожалуй, это впервые за последнее десятилетие такое количество молодых модельеров-дизайнеров собрались вместе. Чтобы представить на суд зрителей собственное видение мира современного ребенка, пообщаться друг с другом, обсудить творческие проблемы и тенденции современной моды. Хорошее начало для того, чтобы подобные мероприятия стали традицией не только для клуба "Созвездие". Но традицией для самих модельеров-дизайнеров, которые бы захотели преобразовать свои творческие взаимоотношения в постоянные профессиональные диалоги. И пусть они перерастают вот в такие дефиле для наших маленьких бакинцев! Пусть они, приобщаясь к эстетическому миру самовыражения через одежду, научатся преобразовывать этот мир в формулу счастья, мира и душевной красоты. И тогда сказанное когда-то великим Чеховым станет для них привычной реальностью. Приятно радует, что в команде модельеров-дизайнеров, стремящейся преобразовать мир в эстетически прекрасную форму посредством одежды, есть молодой человек  Парвиз Гасанов. Но огорчает то, что в поле авторских интересов вошла одежда только для девочек. А между тем мальчикам тоже хочется быть и модными, и стильными, и красивыми. Это ведь только кажется, что мода для маленьких мужчин  - тема неинтересная. Для художника с фантазией - это поле неограниченных возможностей! Но, может быть, это станет поводом к продолжению творческого диалога между профессионалами-дизайнерами? Хорошо бы…