Ermənistanın yeni Nazirlər Kabinetinin kollektiv portretinə cizgilər
Ermənistanda hökumətin formalaşdırılması prosesi başa çatdı. İlk baxışdan Nazirlər Kabinetində kifayət qədər ciddi dəyişikliklər edilib. İqtisadiyyat Nazirliyinə yeni rəhbər təyin olundu: nazir Karen Çşmarityan 1999-2002-ci illərdə ölkənin ticarət və sənaye naziri, 2002-2007-ci illərdə isə ticarət və iqtisadi inkişaf naziri olub. Maliyyə naziri postu bunadək Gömrük və Vergi komitələrini də özündə birləşdirən Dövlət Gəlirləri Komitəsinin rəhbəri olmuş Qagik Xaçatryana həvalə edilib. 2009-cu ildən Kadastr və Daşınmaz Əmlak Komitəsinin rəhbəri olmuş Yervand Zaxaryan isə enerji və təbii sərvətlər naziri vəzifəsini tutub. Ermənistanın yeni ədliyyə naziri Ovanes Manukyan ölkəsinin Gürcüstandakı sabiq səfiridir. Səhiyyə Nazirliyinə rəhbərlik baş uroloq Armen Muradyana tapşırılıb. Təbiətin mühafizəsi naziri Aramais Qriqoryan isə bunadək Ararat vilayətinin qubernatoru olub. Amma bütün bu dəyişikliklər Ermənistanın adi vətəndaşlarının həyat səviyyəsinin yaxşılaşacağına ümid verirmi?
Müşahidəçilər yeni hökumətin gələcək iqtisadi kursunu qiymətləndirməyə tələsmirlər. Üstəlik, nə yeni baş nazir Ovik Abramyan, nə də onun hökumət üzvləri kartlarını açmağa hazırlaşır. Bundan başqa, Qafqaz İnstitutunun direktoru Aleksandr İsgəndəryan "Azadlıq" radiosuna müsahibəsində maksimum nikbinlik və müsbət məqamları ifadə etməyə çalışsa da, Ermənistandakı vəziyyətin onun hökumətinin fəaliyyətindən o qədər də asılı olmadığını etiraf etməli olub. Odur ki, narahat olmağa da dəyməz: "Əlbəttə ki, hökumət dəhşətli səhvlərə yol verə bilər və bunların nəticəsi mənfi olacaq. Amma hökumət axmaq deyilsə, onun səfehcəsinə yanlışlıqlara yol verəcəyini düşünmürəm. Bu mənada, iqtisadiyyat daha çox xarici amillərdən asılıdır: investisiyalar, beynəlxalq miqyasda böhran, uzunmüddətli ucuz kredit və s." Əslində, İsgəndəryanın açıqlaması ilə bir şeyi etiraf edib: bu gün Ermənistanın xaricdən asılılığı o dərəcədədir ki, onun öz hökumətinin vəziyyətə təsir imkanları elə də geniş deyil. Üstəlik, yeni kabinetdə o qədər də parlaq iqtisadçılara, maliyyəçilərə rast gəlinmir. Yeni hökumət üzvləri başqa keyfiyyətləri ilə məşhurdurlar. Ermənistanın Strateji və Milli Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Manvel Sarqsyan yeni hökumətlə bağlı daha sərt danışıb: "Mətbuatın artıq korrupsioner kimi xarakterizə etdiyi şəxsləri görməyimiz çox məyusedicidir. Bu, böyük korrupsionerlər hökumətidir. Çünki onların əksəriyyəti hamının tanıdığı, əvvəlki hökumətlərdə çalışmış və mənfi imicə malik şəxslərdir". Əslində, bu qiyməti çox radikal saymaq da olmaz.
Hələ 2010-cu ildə Ermənistanda deyirdilər ki, Ovik Abramyan ("Muk" ("siçan") ləqəbi ilə tanınan Abramyan həmin illərdə parlamentin spikeri idi, indi isə hökumətə başçılıq edir) ölkədə çoxlu sayda oyun zallarına, 3 qum karyerinə, hətta Krımda istirahət evinə malikdir. O, Ararat Sement Zavodu və Artaşat Konserv Zavodunun özəlləşdirilməsi ilə bağlı səs-küylü qalmaqallarla da tanınıb. Birinci zavodun nəzarət səhm paketi Robert Koçaryan və Qagik Surakyana, ikincisininki isə Abramyanın özünə çatıb. Bundan başqa, 2003-cü ildə Robert Koçaryanın 2-ci müddətə dövlət başçısı seçildiyi prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasının əsas müəllifi də Ovik Abramyan sayılır. İrəvanda çoxlarının dediyinə görə, müxalifətin etiraz aksiyalarının yatırılmasında oliqarx və kriminal strukturların mühafizəçilərindən istifadə təklifini, məhz, Abramyan irəli sürüb.
Daha "çörəkli" enerji və təbii resurslar naziri postuna çəkilmiş Yervard Zaxaryan isə hələ 90-cı illərdə Ermənistana yanacaq tədarükü sahəsində çalışıb və... onun adı "mazut işi"ndə keçib. Söhbət Rusiyadan gətirilmiş külli miqdarda mazutun bayağı şəkildə oğurlanması hadisəsindən gedir. Gərgin günlərdə Moskvada gizlənən Zaxaryan 1997-ci ildə Robert Koçaryanın baş nazir təyin olunmasından sonra İrəvana qayıdıb, əvvəlcə "ArmQazprom"un direktor müavini, sonra isə nəqliyyat və rabitə naziri postunu tutub. 2003-cü ildə İrəvan meri olan Zaxaryan rüşvətin həcmini bir neçə dəfə yüksəldib. O dövrdə torpaq ticarəti, qeyri-qanuni tikililər, tikinti norma və qaydalarının pozulması adi işlər idi - yaxşı məbləğ qarşılığında bu işlərin hər biri ilə asanlıqla məşğul olmaq mümkün idi. O, hətta kriminalı belə, son dərəcə fəal şəkildə əməkdaşlığa cəlb edirdi. Yeni kabinetdə maliyyə naziri postunu tutmuş Qagik Xaçatryanı Ermənistanın ən korrupsiyalaşmış məmuru adlandırırlar. Nəhayət, İrəvanın sabiq meri, daha çox "Qara Qaqo" adı ilə tanınan Qagik Beqlaryan da Ermənistan hökumətində təmsil olunur. Vaxtilə dünyaca məşhur tenor Plasido Dominqonun İrəvanda verdiyi konsert zamanı yaşananlar mətbuatda geniş işıqlandırılmışdı. Konsertə dəvət almış Beqlaryan oraya xanımı və xanımının rəfiqəsi ilə yollanmışdı. Xanımlar prezident Serj Sarqsyanın yanında əyləşmək istədikdə, onun protokol xidmətinin rəhbəri Aram Kandalyan buna mane olmuşdu: çünki prezidentin yanında merin həyat yoldaşı deyil, bütün ermənilərin katolikosu, spiker və ya baş nazir əyləşməli idi. İstəklərinə çata bilməyən xanımlar merə şikayət etmiş, "Qara Qaqo" isə bunu xanımına qarşı hörmətsizlik kimi qiymətləndirmişdi. KİV-də yer alan məlumatlara görə, qəzəblənən mer mühafizəçiləri ilə birlikdə Kandalyanı özünəməxsus "Metaks" zavoduna apararaq, orada yaxşıca əzişdirmişdi. Bu, prezident Sarqsyanı qəzəbləndirmiş və dövlət başçısı İrəvan meri qarşısında qəti şərt qoymuşdu: ya üzr istəməli, ya da vəzifədən getməli! Beqlaryan istefaya üstünlük vermiş, amma qısa müddət sonra nəqliyyat və rabitə naziri postunu tutmuşdu. Ermənistan Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibi haqqında fərqli fikirlər var. Hökumətin əksər üzvlərinin vaxtilə Robert Koçaryanın "yaxın ətrafı"nda olduqlarını söyləmək mümkündür. Ədalət naminə demək lazımdır ki, Serj Sarqsyan da həmin "ətraf"a daxil olub. Amma bu gün Koçaryan hakimiyyətdən narazılıqlarını açıq şəkildə dilə gətirir və bu baxımdan, hökumətin bu tərkibi kompromis variant təsiri bağışlayır. Eyni zamanda, Serj Sarqsyan Nazirlər Kabinetinin tərkibini formalaşdıran zaman iqtisadiyyatdan çox müxtəlif maliyyə-siyasi, daha doğrusu, kriminal-siyasi qruplar arasında kompromisə nail olmaq haqqında düşünüb. Bütün bunlarla yanaşı, "yenidənqurma"nın əsas nəticəsi, daha doğrusu, baş tutmayan nəticəsi nazirlərin dəyişməsinə rəğmən, Ermənistanın siyasi həyatındakı kriminalın yerində qalmasıdır. Adam az qalır, ermənicə "mafiya ölmür" qışqırsın...

БА! ЗНАКОМЫЕ ВСЕ ЛИЦА!
Формирование правительства Армении завершено. На первый взгляд в кабинете министров Армении произошли весьма существенные перемены. Новые назначения произведены в министерстве экономики: министром стал Карен Чшмаритян, который занимал пост министра торговли и промышленности Армении с 1999 по 2002 год, а с 2002 по 2007 год был министром торговли и экономического развития. Портфель министра финансов получил Гагик Хачатрян, бывший начальник комитета государственных доходов, включающего таможенный и налоговый комитеты. Министром энергетики и природных ресурсов назначен Ерванд Захарян, занимавший с 2009 года должность председателя комитета кадастра и недвижимости. Министром юстиции - Ованес Манукян, бывший посол Армении в Грузии. Минздрав возглавил главный уролог Армен Мурадян. Министром охраны природы стал Арамаис Григорян, занимавший до этого должность губернатора Араратской области Армении. Но вот дают ли все эти перемены надежды на лучшее для рядовых граждан Армении?
Оценивать будущий экономический курс нового правительства армянские наблюдатели по-прежнему не спешат. Тем более что ни новый премьер-министр Овик Абрамян, ни члены его кабинета не торопятся раскрывать карты. Более того, директор Института Кавказа Александр Искандарян в интервью радио "Свобода" хоть и старался излучать максимум позитива и оптимизма, тем не менее вынужден был признать, что ситуация в Армении от действий ее собственного правительства не очень-то и зависит. А значит, и переживать не из-за чего: "Правительство, конечно, может предпринять какие-то ужасные меры, совершить какие-то ужасные ошибки, и последствия этого будут негативными. Однако если правительство не сумасшедшее, то я не думаю, что оно совершит глупые ошибки. И в этом смысле экономика больше зависит от внешних факторов: инвестиций, международного кризиса, долгосрочных дешевых кредитов и прочего", - отметил он. По сути дела Искандарян признал: степень внешней зависимости Армении сегодня такова, что возможность ее собственного правительства повлиять на ситуацию невысока. Не говоря о том, что в новом кабинете ярких экономистов и финансистов, по совести, и не заметно. Его члены известны несколько иными качествами. Куда жестче высказался по поводу нового правительства Манвел Саргсян, директор Армянского центра стратегических и национальных исследований: "Очень печально, что мы увидели лица, которых пресса уже успела охарактеризовать как коррупционеров. Это правительство крупнейших коррупционеров. Потому что в основном это всем известные лица, проработавшие в прежних правительствах и имеющие довольно плохую репутацию". И такую оценку вряд ли можно назвать слишком радикальной.
Еще в 2010 году в Армении говорили, что Овик Абрамян (в те годы спикер парламента, а сегодня глава ее правительства, известный также под кличкой "Мук" - "Мышь") владеет солидной долей игровых заведений Армении, тремя песчаными карьерами и даже домом отдыха в Крыму. Он прославился не только скандальной приватизацией Араратского цементного и Арташатского консервного заводов - в первом случае контрольный пакет акций достался Роберту Кочаряну и Гагику Царукяну, а во втором - самому О.Абрамяну. Именно его считают главным автором фальсификаций президентских выборов 2003 года, в ходе которых был переизбран на второй срок Роберт Кочарян. Более того, именно "Мук", как утверждают многие в Ереване, предложил использовать телохранителей олигархов и криминальных структур для подавления акций протеста оппозиции.
В свою очередь Ерванд Захарян, получивший более чем хлебный пост министра энергетики и природных ресурсов, еще в девяностые работал в сфере поставок топлива в Армению и… проходил по так называемому "мазутному делу", когда крупная партия мазута, прибывшая из России, была банально разворована. Переждав грозу в Москве, он после назначения Роберта Кочаряна премьер-министром Армении в 1997 году вернулся в Ереван, став замдиректора "АрмРосгазпрома", а вскоре и министром транспорта и связи. В 2003 году, будучи мэром Еревана, Захарян в разы поднял суммы взяток. Обычным делом были торговля земельными участками, незаконные застройки, нарушение строительных норм и правил - за хорошие, естественно, деньги. И он также весьма активно привлекал к сотрудничеству криминал.
Гагика Хачатряна, получившего в новом правительстве портфель министра финансов, называют самым коррумпированным чиновником Армении.
Наконец, никуда не исчез из правительства и бывший мэр Еревана Гагик Бегларян, более известный как "Черный Гаго". В прессе в свое время широко освещалась история, происшедшая во время ереванского концерта всемирно известного тенора Пласидо Доминго. Туда был приглашен и Бегларян, который прислал вместо себя жену и ее подружку. Дамы пожелали сесть рядом с президентом Сержем Саргсяном, но вмешался руководитель его протокольной службы Арам Кандаян: рядом с президентом должны были сидеть католикос всех армян, спикер или премьер, но не супруга мэра. Дамы пожаловались мэру. "Черный Гаго" решил, что к его супруге проявили неуважение, и, по утверждению оппозиционных СМИ, со своими охранниками увез Кандаяна на собственный завод "Метакс", где избил "протокольщика". Тут возмутился Саргсян, который поставил вопрос ребром: или извиниться, или покинуть пост. Бегларян предпочел отставку. Но уж очень скоро занял пост министра транспорта и связи.
Новый состав кабинета министров наводит на разные мысли. Можно рассуждать о том, что многие члены правительства Армении в свое время входили в "ближний круг" Роберта Кочаряна, - справедливости ради следует отметить, что членом того же "круга" был и Серж Саргсян. Но сегодня, когда Кочарян явно обозначает свои претензии на власть, такой состав правительства выглядит этаким компромиссом. Да и вообще, формируя кабинет министров, Серж Саргсян больше думал о достижении компромисса между различными финансово-политическими, или, вернее сказать, криминально-политическими группировками, чем об экономике. Но при этом главный итог, точнее  несостоявшийся итог "переформатирования", правительства состоит в том, что министры, возможно, и сменились, но криминальная составляющая политической жизни в Армении никуда не исчезла. И тут уже впору воскликнуть на армянском что-нибудь вроде "мафия бессмертна".