Ermənistanın yeni Nazirlər Kabinetinin kollektiv portretinə cizgilər
Ermənistanda hökumətin formalaşdırılması prosesi başa çatdı. İlk baxışdan Nazirlər Kabinetində kifayət qədər ciddi dəyişikliklər edilib. İqtisadiyyat Nazirliyinə yeni rəhbər təyin olundu: nazir Karen Çşmarityan 1999-2002-ci illərdə ölkənin ticarət və sənaye naziri, 2002-2007-ci illərdə isə ticarət və iqtisadi inkişaf naziri olub. Maliyyə naziri postu bunadək Gömrük və Vergi komitələrini də özündə birləşdirən Dövlət Gəlirləri Komitəsinin rəhbəri olmuş Qagik Xaçatryana həvalə edilib. 2009-cu ildən Kadastr və Daşınmaz Əmlak Komitəsinin rəhbəri olmuş Yervand Zaxaryan isə enerji və təbii sərvətlər naziri vəzifəsini tutub. Ermənistanın yeni ədliyyə naziri Ovanes Manukyan ölkəsinin Gürcüstandakı sabiq səfiridir. Səhiyyə Nazirliyinə rəhbərlik baş uroloq Armen Muradyana tapşırılıb. Təbiətin mühafizəsi naziri Aramais Qriqoryan isə bunadək Ararat vilayətinin qubernatoru olub. Amma bütün bu dəyişikliklər Ermənistanın adi vətəndaşlarının həyat səviyyəsinin yaxşılaşacağına ümid verirmi?
Müşahidəçilər yeni hökumətin gələcək iqtisadi kursunu qiymətləndirməyə tələsmirlər. Üstəlik, nə yeni baş nazir Ovik Abramyan, nə də onun hökumət üzvləri kartlarını açmağa hazırlaşır. Bundan başqa, Qafqaz İnstitutunun direktoru Aleksandr İsgəndəryan "Azadlıq" radiosuna müsahibəsində maksimum nikbinlik və müsbət məqamları ifadə etməyə çalışsa da, Ermənistandakı vəziyyətin onun hökumətinin fəaliyyətindən o qədər də asılı olmadığını etiraf etməli olub. Odur ki, narahat olmağa da dəyməz: "Əlbəttə ki, hökumət dəhşətli səhvlərə yol verə bilər və bunların nəticəsi mənfi olacaq. Amma hökumət axmaq deyilsə, onun səfehcəsinə yanlışlıqlara yol verəcəyini düşünmürəm. Bu mənada, iqtisadiyyat daha çox xarici amillərdən asılıdır: investisiyalar, beynəlxalq miqyasda böhran, uzunmüddətli ucuz kredit və s." Əslində, İsgəndəryanın açıqlaması ilə bir şeyi etiraf edib: bu gün Ermənistanın xaricdən asılılığı o dərəcədədir ki, onun öz hökumətinin vəziyyətə təsir imkanları elə də geniş deyil. Üstəlik, yeni kabinetdə o qədər də parlaq iqtisadçılara, maliyyəçilərə rast gəlinmir. Yeni hökumət üzvləri başqa keyfiyyətləri ilə məşhurdurlar. Ermənistanın Strateji və Milli Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Manvel Sarqsyan yeni hökumətlə bağlı daha sərt danışıb: "Mətbuatın artıq korrupsioner kimi xarakterizə etdiyi şəxsləri görməyimiz çox məyusedicidir. Bu, böyük korrupsionerlər hökumətidir. Çünki onların əksəriyyəti hamının tanıdığı, əvvəlki hökumətlərdə çalışmış və mənfi imicə malik şəxslərdir". Əslində, bu qiyməti çox radikal saymaq da olmaz.
Hələ 2010-cu ildə Ermənistanda deyirdilər ki, Ovik Abramyan ("Muk" ("siçan") ləqəbi ilə tanınan Abramyan həmin illərdə parlamentin spikeri idi, indi isə hökumətə başçılıq edir) ölkədə çoxlu sayda oyun zallarına, 3 qum karyerinə, hətta Krımda istirahət evinə malikdir. O, Ararat Sement Zavodu və Artaşat Konserv Zavodunun özəlləşdirilməsi ilə bağlı səs-küylü qalmaqallarla da tanınıb. Birinci zavodun nəzarət səhm paketi Robert Koçaryan və Qagik Surakyana, ikincisininki isə Abramyanın özünə çatıb. Bundan başqa, 2003-cü ildə Robert Koçaryanın 2-ci müddətə dövlət başçısı seçildiyi prezident seçkisinin saxtalaşdırılmasının əsas müəllifi də Ovik Abramyan sayılır. İrəvanda çoxlarının dediyinə görə, müxalifətin etiraz aksiyalarının yatırılmasında oliqarx və kriminal strukturların mühafizəçilərindən istifadə təklifini, məhz, Abramyan irəli sürüb.
Daha "çörəkli" enerji və təbii resurslar naziri postuna çəkilmiş Yervard Zaxaryan isə hələ 90-cı illərdə Ermənistana yanacaq tədarükü sahəsində çalışıb və... onun adı "mazut işi"ndə keçib. Söhbət Rusiyadan gətirilmiş külli miqdarda mazutun bayağı şəkildə oğurlanması hadisəsindən gedir. Gərgin günlərdə Moskvada gizlənən Zaxaryan 1997-ci ildə Robert Koçaryanın baş nazir təyin olunmasından sonra İrəvana qayıdıb, əvvəlcə "ArmQazprom"un direktor müavini, sonra isə nəqliyyat və rabitə naziri postunu tutub. 2003-cü ildə İrəvan meri olan Zaxaryan rüşvətin həcmini bir neçə dəfə yüksəldib. O dövrdə torpaq ticarəti, qeyri-qanuni tikililər, tikinti norma və qaydalarının pozulması adi işlər idi - yaxşı məbləğ qarşılığında bu işlərin hər biri ilə asanlıqla məşğul olmaq mümkün idi. O, hətta kriminalı belə, son dərəcə fəal şəkildə əməkdaşlığa cəlb edirdi. Yeni kabinetdə maliyyə naziri postunu tutmuş Qagik Xaçatryanı Ermənistanın ən korrupsiyalaşmış məmuru adlandırırlar. Nəhayət, İrəvanın sabiq meri, daha çox "Qara Qaqo" adı ilə tanınan Qagik Beqlaryan da Ermənistan hökumətində təmsil olunur. Vaxtilə dünyaca məşhur tenor Plasido Dominqonun İrəvanda verdiyi konsert zamanı yaşananlar mətbuatda geniş işıqlandırılmışdı. Konsertə dəvət almış Beqlaryan oraya xanımı və xanımının rəfiqəsi ilə yollanmışdı. Xanımlar prezident Serj Sarqsyanın yanında əyləşmək istədikdə, onun protokol xidmətinin rəhbəri Aram Kandalyan buna mane olmuşdu: çünki prezidentin yanında merin həyat yoldaşı deyil, bütün ermənilərin katolikosu, spiker və ya baş nazir əyləşməli idi. İstəklərinə çata bilməyən xanımlar merə şikayət etmiş, "Qara Qaqo" isə bunu xanımına qarşı hörmətsizlik kimi qiymətləndirmişdi. KİV-də yer alan məlumatlara görə, qəzəblənən mer mühafizəçiləri ilə birlikdə Kandalyanı özünəməxsus "Metaks" zavoduna apararaq, orada yaxşıca əzişdirmişdi. Bu, prezident Sarqsyanı qəzəbləndirmiş və dövlət başçısı İrəvan meri qarşısında qəti şərt qoymuşdu: ya üzr istəməli, ya da vəzifədən getməli! Beqlaryan istefaya üstünlük vermiş, amma qısa müddət sonra nəqliyyat və rabitə naziri postunu tutmuşdu. Ermənistan Nazirlər Kabinetinin yeni tərkibi haqqında fərqli fikirlər var. Hökumətin əksər üzvlərinin vaxtilə Robert Koçaryanın "yaxın ətrafı"nda olduqlarını söyləmək mümkündür. Ədalət naminə demək lazımdır ki, Serj Sarqsyan da həmin "ətraf"a daxil olub. Amma bu gün Koçaryan hakimiyyətdən narazılıqlarını açıq şəkildə dilə gətirir və bu baxımdan, hökumətin bu tərkibi kompromis variant təsiri bağışlayır. Eyni zamanda, Serj Sarqsyan Nazirlər Kabinetinin tərkibini formalaşdıran zaman iqtisadiyyatdan çox müxtəlif maliyyə-siyasi, daha doğrusu, kriminal-siyasi qruplar arasında kompromisə nail olmaq haqqında düşünüb. Bütün bunlarla yanaşı, "yenidənqurma"nın əsas nəticəsi, daha doğrusu, baş tutmayan nəticəsi nazirlərin dəyişməsinə rəğmən, Ermənistanın siyasi həyatındakı kriminalın yerində qalmasıdır. Adam az qalır, ermənicə "mafiya ölmür" qışqırsın...

GOOD GOD! THE SAME OLD FACES!
The formation of the Armenian government has been completed. At first glance very real changes have been made to the Armenian cabinet of ministers. There are new appointments in the Ministry of the Economy, where the new minister is Karen Chshmarityan, who was Armenian Minister of Trade and Industry from 1999 to 2002, and Minister of Trade and Economic Development from 2002 to 2007. The portfolio of Finance Minister has gone to Gagik Khachatryan, the former head of the State Revenue Committee, which includes the customs and tax committees. Ervand Zakharyan, who has been chairman of the Real Estate Cadastre Committee since 2009, has been appointed Minister of Energy and Natural Resources. The Justice Minister is Hovhannes Manukyan, former Armenian ambassador to Georgia. Leading urologist Armen Muradyan heads the Health Ministry. Aramayis Grigoryan, who was previously governor of Armenia's Ararat Region, has become Minister for Nature Protection. But will all these changes give hope of better things for the ordinary people of Armenia?
As usual, Armenian observers are in no hurry to assess the future economic course of the new government, especially as neither the new Prime Minister Hovik Abrahamyan nor the members of his cabinet are rushing to show their hand. Moreover, the Director of the Caucasus Institute, Alexander Iskandaryan, in an interview for Radio Liberty, although he tried to be as positive and optimistic as possible, nevertheless had to admit that the situation in Armenia would not depend very much on the actions of its own government. It would survive, despite everything. "The government could, of course, do some terrible things, make some awful mistakes and the consequences would be negative. However, unless the government is crazy, I don't think it will make any silly mistakes. And in this sense the economy will depend more on external factors: investments, the international crisis, long-term cheap loans, and so on," he said. In point of fact, Iskandaryan was admitting that the degree of Armenia's external dependence today is such that the possibility of its own government influencing the situation is not great. Not to mention the fact that, to be honest, there are no signs of any bright economists and financial experts in the new cabinet. Its members are well known for rather different qualities. Manvel Sargsyan, director of the Armenian Centre of National and International Studies, was rather more brutal on this subject: "It's very sad that we are seeing people whom the press has already described as corrupt. This is a government of the worst corrupt officials. Because, basically, they are all people we are familiar with who have worked in previous governments and have a pretty bad reputation." And such an assessment can hardly be described as too radical.
Back in 2010 people in Armenia were saying that Hovik Abrahamyan (who was parliamentary speaker at the time and today heads its government, also known by the name "Muk" - "Mouse") owns a decent share of Armenia's gambling houses and three sand pits and even a holiday home in Crimea.  He acquired notoriety not only for the scandalous privatization of the Ararat cement and Artashat canning plants -in the first case the majority stake was held by Robert Kocharyan and Gagik Tsarukyan, and in the second Abrahamyan himself. He was believed to have been the driving force behind the rigging of the 2003 presidential elections, in which Robert Kocharyan was re-elected for a second term. Moreover, many people in Yerevan claim it was "Muk" who proposed using the bodyguards of oligarchs and criminal organizations to put down opposition protest demonstrations.
For his part, Ervand Zakharyan, who was handed the more than lucrative post of Minister of Energy and Natural Resources, back in the 1990s worked in the sphere of fuel supplies to Armenia…was involved in the so-called "fuel oil affair", when a major consignment of fuel oil that had arrived from Russia was casually plundered. After riding out the storm in Moscow, he returned to Yerevan following the appointment of Robert Kocharyan as Armenia's prime minister in 1997, became deputy director of "ArmRosgazprom", and later Minister of Transport and Communications. In 2003, when he became mayor of Yerevan, Zakharyan raised the amount of the bribes several times. Trading in land plots, illegal building and violation of building standards and regulations became common practice, and all this, of course, for good money. And he was also active in attracting the criminal fraternity to cooperate with him.
Gagik Khachatryan, who has been handed the portfolio of Finance Minister in the new government, has been described as Armenia's most corrupt official.
Finally, the former Mayor of Yerevan, Gagik Beglaryan, better known as "Black Gago", has also never been out of the government. The story of a concert in Yerevan by the world renowned tenor Placido Domingo was widely covered in the press at the time. Beglaryan himself was invited but instead he sent his wife and a girl friend of hers. The women wanted to sit next to President Serzh Sargsyan, but the head of his protocol service, Aram Kandayan, intervened: the Catholicos of all the Armenians, the speaker or the prime minister should be seated next to the president, not the mayor's wife. The women complained to the mayor. "Black Gago" decided that his wife had been shown disrespect and, the opposition media claimed, he sent Kandayan and his security guards to his own "Metaks" plant where Kandayan was beaten up. Sargsyan was furious and he told him straight: either apologize or quit. Beglaryan preferred to resign. But he very soon became minister of transport and communications.
The new composition of the cabinet suggests a number of things. It could be argued that many members of the Armenian government have at one time or another been part of Robert Kocharyan's "inner circle" - to be fair, it should be noted that Serzh Sargsyan, too, was a member of this "circle". But today, when Kocharyan is clearly laying claims to power, such a government line-up looks like a compromise. And generally speaking, when forming his cabinet, Serzh Sargsyan was thinking more about achieving a compromise between the various financial-political - or rather criminal-political - groups than about the economy. But at the same time, the main outcome, or to be more precise the abortive outcome of the "re-formatting" of the government is that the ministers may have been replaced but the criminal component of political life in Armenia has not disappeared. And in this respect it is fitting to cry that "the mafia is immortal" in Armenia.